EUROPA EN ATLANTICA korting Eisenhower's eisen in Rome ingewilligd BLUE BANS? maakt alles smakelijker! PUI UPS FOÓC inïi"i|tliil St. Nicolaas-verkoop! WIE RAADT DE UITSLAG? Ons Buitenlandse Zaken-debat tegen de achtergrond van een wereld-in-opbouw op al onze artikelen!! ALKMAAR Mm Een v PROFITEERT nog vier dagen van onze speciale LANGESTRAAT 16-18 Don Luigi Sturzo tachtig jaar BUITENLANDS OVERZICHT 1. O.S.V.-Helder 2. Alkm. Boys-Hollandia 3. Texel-Z.A.P. 4. Meervogels-Zouaven 5. St. Adelbert-S.V.V. DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 Naar wij vernemen: liPc -v R. t -- v PAGINA 4 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 U ontvangt tot en met Zaterdag 1 December één vierde van het bestede bedrag aan de kassa terug Nieuwste Collectie damesmantels en Swaggers, herencostuums, overjassen, regenjassen, Kinderkleding en mode-artikelen. (Van onze parlementaire redacteur) SR IS EEN NIEUWE WERELD in opbouw, maar de wijze waarop gebouwd wordt, is wel zeer ongewoon. Terwijl er hard gewerkt wordt, twisten di architecten nog over de blauwdruk. De een denkt aan een groot Atlantisch huis, de ander aan een Ameri kaans en een Europees complex, waarbij de Atlantische samen werking de overkoepeling zou moeten zijn. En het beeld wordt nog verwarder, wanneer men ziet, dat beide projecten in de Atlantische en Europese samenwerking reeds een begin van uitvoering hebben gekregen. Tegen deze achtergrond speelde het Tweede Kamerdebat over de begroting van „Buitenlandse Zaken" en zo worden ook de tegenstellingen begrijpelijker, die bij dit debat to* uitdrukking kwamen. De afgevaardigden mej. dr. Klompe (K.V.P.) en de heren van der Goes van Naters (PvdA) Bruins, Slot (A.R.) en Korthals (V.V.D.) zijn overtuigde aanhan gers van net „gevleugelde pro ject". Als Nederlandse vertegen woordigers in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa willen zij haast maken met de bouw van het eigen Europese Huis, teneinde zo een evenwichtige tegenhanger te krijgen van de Amerikaanse vleugel. Was ook minister Stik ker een uitgesproken voorstan der van deze gedachte? Genoem de afgevaardigden betwijfelen dat en het antwoord van de be windsman zal hun twijfel zeker niet geheel hebben weggenomen. Minister Stikker ging er hierbij vanuit, dat voor hem de hoofd zaak is hoe het Westen zo sterk mogelijk kan worden georgani seerd. Indien een Atlantische sa menwerking daarvoor het beste middel is zou hij dat toejuichen, mocht het de Europese samen werking zijn, dan wil hij ook dat benutten. En meer in het alge meen blijft er voor hem een sa menhang tussen beide mogelijk heden, waarmede de minister bedoelde te zeggen, dat men zich geen Europese samenwerking kan denken, die niet in een At lantische samenwerking uit mondt. Verschil van instelling Zo de meningen nog eens op zich latend inwerken, leent zich vooral een nabeschouwing goed voor een analyse van het ver schil. Voor de Straatsburgse af gevaardigden is het Verenigd Europa een ideaal, voor de mi nister is het een kwestie van doelmatigheid. De Straatburgse afgevaardigden willen als Ver enigd Europa aan de Atlantische samenwerking deelnemen en be seffend, dat die Atlantische sa menwerking reeds in wording is, willen zij daarom zo snel moge lijk de moeilijkheden oplossen, die de opbouw van het Verenigd Europa in de weg staan. Of dat in betrekkelijk korte tijd kan' Voor hen is dat geen vraag. Zij wensen, dat hiervoor de ervaring kan weten hoe groot de weerstanden in andere landen zijn. Maar op beide beweegredenen past in elk geval de veronder stelling, van de Straatburgse af gevaardigden, dat 's minister voorkeur naar een Atlantische samenwerking zou uitgaan. In deze samenwerking komt het af stoten van eigen souvereiniteit voorlopig nog niet aan de orde. Elk land kan zijn eigen belan gen verdedigen en er naar stre ven om deze ook in de te nemen beslissingen verdisconteerd te krijgen. Dit sluit tevens ih, dat zo ook de organisatie van het Westen op minder moeilijkheden zou kunnen stuiten. Engeland, het grote probleem in de Euro pese samenwerking, laat zich in deze opzet gemakkelijker plaat sen. De regering moge voorzichtig [koersen, men kan zeker niet zeg gen, dat zij aan de Europese een wording niet meewerkt. In de uitwerking van 't plan-Schuman heeft zij een belangrijk aandeel gehad en voorts zijn er nog al tijd het plan-Mansholt en het plan-Stikker. Men zou haar slechts kunnen verwijten, dat zij in eerste aanleg, slechts een waarnemer naar de besprekin gen over het Europese defensie gemeenschap heeft gestuurd, Maar ook Amerika was aanvan kelijk van mening, dat een der gelijke opzet vertragend zou werken ten aanzien van Duits- lands inschakeling bij de Wes terse defensie. En dat die inscha keling hoofdzaak moest zijn, daarvan was toch ook de gehele Kamer overtuigd. De overgrote meerderheid van die Kamer staat dan ook veel dichter bij de politiek van minis ter Stikker, dan de discussie met de „Straatburgse fractie" zou doen vermoeden. kracht en de moed wordt opge bracht. De instelling van de mi nister is een wezenlijk andere. Hij legt de nadruk op de grootte van die moeilijkheden, waarbij men naar de feitelijke beweeg redenen gissen kan. Het is mogelijk, dat minister Stikker minder enthousiast is voor het afstoten van eigen sou vereiniteit naar boven nationale organen dan de Straatburgse af gevaardigden. Maar daarnaast ligt het ook voor de hand, dat een verantwoordelijke bewinds man hierover wel zwaarder moet denken dan meer vrij staande kamerleden, vooral omdat hij uit Een verschrikkelijke berg uitslagen stroomde dit weekend naar ons bureau. Het scheen wel of de derby der Lage Landen zoveel inspiratie gaf aan onze lezers, dat ze allen een gokje gewaagd hebben. En we moeten eerlijk zeggen: het record aantal deelnemers bracht ook een record aantal punten op de formulieren. Nog nooit is het voorgekomen, dat alle vijf prijswinnaars geselecteerd moesten worden uit de gelukkige bezitters van zeven punten. De berg met zes punten, anders een heel lovenswaardige prestatie, kwam er ditmaal niet eens aan te pas. Wat het meeste aantal punten opleverde? De rust stand en de makers van het eerste en laatste doelpunt. Een heel enkele kwam tot de juiste cornerverhouding, maar niemand slaagde er in de goede uitslag te voorspellen. Trouwens ook hier hadden we met een record te maken. Tot dusverre was twaalf het hoogste aantal doelpunten in een Nederland-België-wedstrijd gescoord. Hier dan de prijswinnaars: Eerste prijs: ADRI GROOT, A 333, Berkhout. Tweede prijs: A. J. VAN ROOY, Ruyghweg 156, Den Helder. Drie derde prijzen: J. VERBEEK, Gankert 23, Nibbixwoud. C. BEEREPOOT, Lageweg C 92, Wervershoof. M. ANGEVARE, Zuidernieerweg D 77 (post Berkhout). Voor deze week mag U Uw waardering uitdrukken over: KERK EN STAAT HULDIGEN BESTRIJDER VAN FASCISME ROME (KNP). De grote tegenstander van Mussolini in de eerste jaren van het Italiaanse fascisme, Don Luigi Sturzo, heeft zijn tachtigste verjaardag gevierd. Onder hen, die deze verdienste lijke priester tijdens een speciale zitting op het Kapitool kwamen feliciteren, bevond zich de Ita liaanse minister-president Alcide de Gasperi en de secretaris-gene raal der Christelijke Volkspartij, cud-minister Gonella, alsmede een groot aantal ministers en parlementariërs. Ook de bisschop van zijn geboortestad Caltagirone in Sicilië, Mgr. Pietro Capizzi, huldigde de verdienstelijke strij der voor de politieke vrijheid van het katholieke volk. SPORTIVITEIT Niet alleen in onze krant heeft men de gelegenheid gehad te raden naar de uit slag van HollandBelgië. Ook in diverse zaken, fa brieken en kantoren is er lustig gegokt. Maar niemand schijnt de juiste uitslag ge raden te hebben. In Utrecht was een jongeman, die een uitslag 45 geraden had en kreeg, omdat hij het dichtst bij de waarheid was, de pot. En wat er met het bedrag gebeurde? Het bedrag werd afgerond tot zeven gulden, daar werd een fruitmand voor gekocht en die werd opgestuurd naar Henk Schij- venaar. Over sportiviteit ge sproken! (Eigen bericht) UITSLAG NIET INVULLEN r Naam: Adres: Woonplaats: «I* i. 2. 3 Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Het is een belangrijk be richt, dat ons gisteravond uit Rome bereikte, waar zoals onze lezers reeds weten, dezer dagen de Noord Atlantische verdrags organisaties, aangeduid als de N.A.V.O. bijeen is geweest en waar speciaal de beslissingen voor de Westelijke defensie gis teren zijn vastgesteld. Van hoe veel belang de hier gevallen be sluiten waren, is wel gebleken, uit het hoge niveau waarop deze besprekingen zijn gehouden. Niet alleen was generaal Eisenhower met zijn stafchefs persoonlijk aanwezig, maar ook de Grote Drie, de ministers Acheson, Eden en Schuman waren naar Rome gekomen, terwijl ons land er vertegenwoordigd was door mi nister Stikker en minister Lief- tinvk. De beslissing waarop wij hier boven bedoelden is, dat deze Atlantische Raad gistermiddag besloten heeft het nieuwe en nogal verstrekkende bewape ningsplan door Eisenhower Maandag ingediend te aanvaar den. Voor een zeer belangrijk deel zijn deze discussies, daar ze grotendeels van militaire aard waren, achter gesloten deuren gehouden. We weten daarom niet precies welke argumenten daar in Rome door Eisenhower zijn aangevoerd om zijn nogal in grijpend bewapeningsplan op korte termijn te doen aanvaar den. Maar het feit, dat zijn plan daar is aanvaard door de Euro pese staatslieden, die beter dan iemand weten welke zware of fers voor de uitvoering van dit plan door de Europese volkeren opnieuw moeten worden ge bracht, doet wel veronderstellen, dat de Amerikaanse opperbevel hebber over zeer ernstige en overtuigende argumenten moet hebben beschikt, want de door Eisenhower gestelde eisen, door de N.A.V.O. gisteren aanvaard, betekenen dat deze staten op zich hebben genomen voor de a.s. zomer, de Atlantische strijdmacht in West Europa te brengen op ruim 40 divisies. Dat wil zeggen dat Nederland en België in de komende maanden 4 inplaats van 2 divisies zullen moeten leveren, Engeland 7 inplaats van 5, Frankrijk 12 inplaats van 10 en Italië 6 inplaats van 3, terwijl Noorwegen en Denemarken er gezamenlijk 3 op de been moeten brengen. In totaal betekent dit dus dat deze West-Europese lan den zonder het Duitse aandeel en zonder de Amerikaanse di visies een strijdmacht van 42 divisies ter beschikking van ge neraal Eisenhower moeten stel len. Voorlopig zou men uit de besluiten de conclusies kunnen trekken, dat de vorming van een Duits leger nog niet aan de orde komt en dat het er ook niet naar uitziet, dat de Ver. Staten in de naaste toekomst nog meer Ame rikaanse divisies naar Europa zullen zenden, dan reeds in voor uitzicht zijn gesteld. Wel schijnt Eisenhower te hebben toegezegd, dat Amerika zijn vloot en lucht- bases aan de peripherie van Eu ropa verder zal uitbreiden en versterken, hetgeen natuurlijk voor de verdediging van West Europa tegen een Russisch of fensief van grote militaire be tekenis is. Diegenen die zouden willen beweren, dat deze 40 di visies tegenover de honderd di visies die Rusland gereed zou hebben, weinig betekenen ver geten niet alleen, dat een Ameri kaanse divisie sterker is dan een Russische, maar ook, dat bij deze strijdmacht de Joego Slavische, Turkse en Griekse legers niet begrepen zijn, evenmin als de Australische en Oost Aziatische troepenmachten. Dat ook de zeevloot bij dit alles niet is meegeteld en ook de luchtvloot, om van het atoom wapen niet te spreken. Boven dien mag niet over het hoofd ge zien worden, dat voor de verde diging van de linie Triest, Wenen Berlijn, Kopenhagen, ruim 40 modern uitgeruste divisies, met een moderne luchtvloot en aan de flanken gesteund door een sterke zeemacht een verdedi gingslinie is, welke niet gemak kelijk onder de voet gelopen wordt. Ook niet, dat honderd di visies niet tegelijk aan een zo betrekkelijk front kunnen wor den ingezet. Het politieke voordeel overi gens vain een dergelijk front, dat zijn waarde vooral ontleend aan dé vloot en luchtbases rond Europa, is ook, dat daardoor het zuiver defensieve karakter van dit Europese leger wordt geac centueerd. Want de aanvals- kracht van een dergelijk front is aanzienlijk mmder, dan de offen sieve waarde. Zou inderdaad, wat de Russen steeds beweren achter dit Atlantische leger de opzet van Amerika schuilen om Rusland aan te vallen, dan zou den de Amerikanen voor deze aanvalsoorlog heel wat meer Amerikaanse divisies naar Eu ropa moeten zenden. De Russi sche beschuldiging van een Ame rikaanse agressie wordt dan ook verzwakt en daardoor de weg voor Rusland naar een vredelie vend overleg opengelaten. De beslissingen gisteren in Rome gevallen mogen door dit alles politiek en militair belangrijk zijn, wanneer we hierboven spra ken van „belangrijke beslissin gen" dan dachten we vooral aan de economische en financiële as pecten van dit nu aanvaarde be wapeningsplan. Want het behoeft wel geen nader betoog, dat dit plan buitengewoon zware lasten op Europa legt welke economisch zwaar te dragen zullen zijn. Nog maar enkele dagen geleden heett de Ned. regering gezegd, dat de Ned. bijdrage van l'A milliard gulden per jaar het maximum was, dat door ons volk gedragen zou kunnen worden. Wanneer de ministers Stikker en Lieftinck door Eisenhower gisteren zijn overtuigd dat er nog een schepje bij op moet, dan moet de Ameri kaanse opperbevelhebber wel over zeer sterke argumenten hebben beschikt, om ook deze Ned. ministers te overtuigen, dat het moet en dat wij nog deze win ter deze verzwaarde militaire plannen moeten uitvoeren. Dat zou er wel op wijzen hoe accuut het dreigend gevaar van Russi sche zijde is en dat alleen de op voering van een weerbaarheid tot het uiterste dit gevaar nog kan afwenden. Als een lichtpuntje bij dit alles is, dat ook Truman economische adviseur Harriman in Rome aanwezig is en gemach tigd is, zoveel mogelijk financiële en economische hulp aan Wes telijk Europa te verlenen, als' U hoeft niet af te gaan op wat anderen zeggen. Probeer Blue Band zélf. Uw eigen smaak be driegt U niet. En Uw eigen smaak zal U ver tellen dat Blue Band beter is. Dat proeft U aan een boterham met Blue Band, aan ieder gerecht dat ermee is klaargemaakt. Hoe kan het ook anders: bereid volgens een eigen speciaal recept en altijd fabrieksvers Ga af op Uw eigen smaakdan zegt U voortaan „Blue Band" als U margarine nodig heeft. BB 95.63.54 RAADPLEEG IN ERNSTIGE GEVALLEN UW HUISARTS heeft het bestuur van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers gisteren in Den Haag een krans gelegd aan de voet van het mo nument voor de gevallenen van de regimenten Grenadiers en Jagers; is een groep van afgestudeerde M.T.S.-ers, enige bedrijfseconomen en een ingenieur, vertrokken naar de V.S. voor het maken van een studiereis; is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter natu ralisatie van de bekende concert dirigent te Hilversum Ignacy Neumark. 5 JAAR VOOR INBREKER IN TWENTE Een drietal gladde jongens uit de Amsterdamse onderwereld stroopten in de eerste helft van dit jaar. op gezette tijden Twente af, waar zij, meestal in de platte landsdorpen, uit winkels, café's, pastorieën en kerken meenamen wat van hun gading was, tot zij eindelijk in Augustus werden ge arresteerd. De leider van dit drietal was de 37-jarige kantoorbediende H. M., die de inbraken in de hoofd stad voorbereidde. H. M. hoorde fisteren een gevangenisstraf van jaar tegen zich eisen. LIBERALISATIE WESTDUITSE INVOER BONN, 27 Nov. Ondanks de betrekkelijk gunstige ontwikke ling van Westduitslands positie in de Europese betalingsunie, is spoedige uitbreiding van de libe ralisatie van de Duitse invoer tot 60 pet. niet te verwachten, zo wordt van de zijde van het mi nisterie van de Marshallhulp te Bonn vernomen. HET S.S. „HESTIA" HEEFT PECH Het ss ,Hestia" van de K. N. S. M„ dat Zondag met bestem ming Barranquilla uit Amsterdam is vertrokken, heeft de steven moeten wenden. Eenmaal op zee werd namelijk ontdekt, dat de af dichting van de schroefaskoker defect was. Het schip zal dokken in Amsterdam en na de repara tie de reis opnieuw beginnen. deze nieuwe verzwaring van de financiële lasten dit nodig maakt. Maar desondanks zal jde last. die we te dragen krijgen tenge volge van deze nieuwe dreigende Russische agressie, deze winter nog zwaar genoeg zijn. >jg Mm In tegenwoordigheid van hoge Noorse en Nederlandse autori teiten is. vandaag het atoomreactor-instituut, dat in Neder lands-Noorse samenwerking in Kjeller bij Oslo is tot stand gekomen, officieel geopend. Wij zien hier dr. Lawrence R. Hafstad (links), directeur van de afdeling Ontwikkeling Atoom reactor van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, en de Noorse ir. Hïlde, voor het contrölebord van de atoom reactor in het instituut te Kjeller. HOEWEL DE mensenheugenis een onvervaard is gekend dat goede en liefst sleten open lar hij voor zijn b dagen trouw. M waar het dak een treffend bond o zo uitgestrekte derden kindertjes daar nou met daken om die Daarom is Sii hartstochtelijk worden, wiens moeizaam vindba dolfijn op het Doch helaas, weger toenemende kosten en wegenbelasting glimmende Mercede op stal blijven graag ziet, al mo den erkend, dat loos tiidiperk va chauffeur Mario rijden daar ook al schuldenvrij v Urenlang had met ziin gebaarde dekens liggen piek ren naar ziin door geteisterde mijter echter het klotsen tegen meerpaal stemd door het een langs de have) petroleumstel op „Eureka" mompeld „een bromtol" En middellijk in. Dies geviel het donkere sterrenlo: Nicolaas en Piet gewapend met de Zijper vlakte de staf keurig aai het eerste, en de cadeautjes stevig drager van het gebonden. Pieter tormenten van hield niet van gil) en meer van eer schoorsteen om ot Reeds hadden met afgezette mo zoek gebracht aan kindertjes. Met de nagalm van ter gejuich beklomm den van gierende en nijdige regen bromtollen voor traject. Alles ging goed eerstvolgend bo greep van het on strekte naar de brommende Sin r.iet, de garagehoud put motortje gep sterk en onhoual spotte gewoon m Kijk eens. hii koi harder. Een stevii handvat bewees wat genoot hii van door het losbandig* En ver achter her trok Pieterman i zak op ziin b; mopperde iniwei heidsmaniakken. ..De Stolp" sloeg Sinterklaas fel oi ste schrik. Laat gashandle niet i len. Met ware DONDERDAG 2S Hilversum 1. 40: 10.00 NCRV. 11 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.1 en liturgische kalt Zendersluiting; 9 9.10 Voor de huis Waterstanden: 9 muziek; 10.00 Ge' 10.30 Morgendien de zieken; 11.45 ui 12.00 Angelus; 1? eert: (12.30-12.33 bous/m ededelingen newiizer: 13.00 tholiek nieuws; 1 13.35 Viool en piar mofoon: 14.45 Vo 15.15 Gramofoon kwartet; 16.00 Bijl Zendersluiting; 1£ 18.15 Voor de jeu de stelling": 18.50 Heils muziek; 19. gen van allerlei ai toraal antwoord" zoekprogramma krant: 20.00 Nieuw richten; 20.10 G< gramma: 22.15 Buil zicht; 22.35 Gramo Avondoverdenking Nieuws en SOS-be 24.00 Gramofoon: Hilversum 2. 298 AVRO. 7.00 Nieuws: 7.1-5 7.30 Zenidershhting 9.10 Morgenwiidir mofoonm.; 9.30 man"; 9.35 Gramt Voor de kleuters rieerd programma bespreking; 12.00 12.25 „In het spio Land- en tuinfooui 12.33 Orgelconcert cieei weïekoverziol Nieuws: 13.15 M< gramofoonm.: 13 orkest; 13.55 „U ven of niet": 14.00 vróuw: 14.45 Gr Voor de zieken gymnastiek: 16.30 ting: 18.00 Nieuw de ieugd: 18.40 G 18.55 Voor de kini Gesproken brief 19.05 Militaire rei Dansorkest en sol Ronde Tafel parle Nieuws: 20.05 Ra< nisch orkest en so ..Om zeven uur H 22.35 Gramofoon: 23.15 Sportaetuali 24.00 Gramofoonm

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4