SINT NICOLAAS en de dolle „bromtol Veehouderij exporteerde voor meer dan een milliard BANDJIR OVER JAVA ABDIJSIROOP Een vertelling uit de dagen vóór vijf December RADIO BEURSOVERZICHT Scheepsramp Scheeosberichten VERRAS MOEDER BENAUWDE HOEST Overstromingen in Middeh-Drente Het verhaal van de noten, die vast feest gingen vieren J in de eerste negen maanden van 7957 door Leo Broeksmit WOENSDAG 28 NOVEMBER 1931 PAGINA 5 HOEWEL DE GOEDHEILIGMAN uit het verre Spanje sedert mensenheugenis hoog bejaard moet zijn, schijnt hij nochtans een onvervaard minnaar van de moderne techniek- ie zijn. Het is gekend dat de Sint welhaast nog liever rond toert in een goede en liefst snelle automobiel, dan in de zo veelvuldig ver sleten open landauwers. Neen, inderdaad, zijn schimmel blijft hij voor zijn befaamde tochten over de daken al zijn levens dagen trouw. Maar toch,..., toch.... Zie je, in de steden en dorpen, waar het dak op-dak af gaat, daar is een vlotte appelschimmel een treffend bondgenoot in de slag der goedheid, maar in de o zo uitgestrekte vlakten van het platteland met die vele hon derden kindertjes wier hart vol verwachting klopt, wat moet je daar nou met een dakklauteraar beginnen zonder voldoende daken om die manie bot te vieren? bocht Daarom is Sint Nicolaas een hartstochtelijk automobilist ge worden. wiens evenknie even moeizaam vindbaar is als een dolfijn on het Noordzeestrand. Doch helaas, wegens de immer toenemende kosten van benzine en wegenbelasting moet de glimmende Mercedes-Benz meer on stal blijven dan de Sint wei graag ziet, al moet eerlek wor den erkend, dat het., rii'bewns- loos tiidoerk van ziin zwarte chauffeur Mario wegens te hard rijden daar ook met geheel en al schuldenvrij van is. Urenlang had de kindervriend met ziin gebaarde kin boven de dekens liggen üiekeren en sta ren naar ziin door weer en wind geteisterde mijter. Plots werd echter het klotsen van de golven tegen meerpaal en schip over stemd door het helse kabaal van een langs de havenkade gierend petroleumstel op twee wielen. „Eureka" mompelde Sinterklaas, ..een bromtol" En hij sliep on middellijk in. Dies geviel het. dat m een donkere sterrenloze avond St. Nicolaas en Piet ziin knecht elk gewapend met een bromfiets m de Zijper vlakten verschenen: de staf keurig aan de stang van het eerste, en de grote zak met cadeautjes stevig op de bagage drager van het tweede voertuig gebonden. Pieterman leed de tormenten van de angst. Hü hield niet van gilheime krachten, en meer van een betrouwbare schoorsteen cm op te zitten. Reeds hadden ze natuurlnk met afgezette motor, een be zoek gebracht aan de honderden kindertjes. Met in de oren nog de nagalm van veelsoortig kleu- tergeiuidh beklommen ze temid den van gierende stormvlagen er» niidige regenspatten hun bromtollen voor het volgend traject. Alles ging goed. tot bii het eerstvolgend boerderijtje de greep van het onheil zich uit strekte naar do verrukt voort- brommende Sinterklaas Had niet de garagehouder het lilli- put motortje geprezen als oer sterk en onhoudbaar? Het ding snotte gewoon met de storm. Kiik eens. hii kon zowaar nog harder. Een stevige ruk aan het handvat bewees het. Tjonges wat genoot hii van die wilde rit door het losbandige winterweer. En ver achter hem rukte en trok Pieterman aan de onwillige zak op ziin bagagedrager en mopperde inwendig op snel heidsmaniakken. Doch vlak voor „De Stolp" sloeg de vreugde van Sinterklaas fel om in een opper ste schrik. Laat me dat lamme gashandle niet meer terug wil len. Met warP doodsverachting PROGRAMMA. DONDERDAG 29 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.15 Morgengebed en liturgische kalender: 7.30 uur Zeiïdersluiting; 9.00 u. Nieuws: 9.10 Voor de huisvrouw: 9.30 u. Waterstanden; 9.35 Gramofoon- muziek; 10.00 Gewijde muziek: 10.30 Morgendienst: 11.00 Voor de zieken: 11.45 uur Kamerkoor: 12.00 Angelus: 12.03 Lunchcon cert; (12.30-12.33 Land. en tuin- bouv/mededelingen); 12.55 Zon newijzer: 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Gramofoon 13.35 Viool en piano; 14.00 Gra mofoon; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoon; 15.30 Strijk kwartet: 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zendersluiting; 18.00 u. Nieuws 18.15 Voor de jeugd; 18.40 ..Op de stelling": 18.50 uur Leger des Heils muziek: 19.05 „Levensvra gen van allerlei aard en 'n pas toraal antwoord": 19.20 Ver- zoekprogramma19.40 u. Radio krant: 20.00 Nieuws en weerbe richten: 20.10 Gevarieerd pro gramma: 22.15 Buitenlands over zicht: 22.35 Gramofoon: 22.45 u. Avondoverdenking; 23.00 uur Nieuws en SOS-berichten: 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. nam Sint de haakse bocht en bleef zowaar nog op de fiete ook. „Wat drommel, ik heb toch een terugtraprem?" Eén forse trap achteruit, enkrak zei de ketting. Weg rem. Dan de voorrem maar. Doch tegen het furieus geweld van een vol-gas getergd p motor waren de rem- blokies niet bestand. Het enigste resultaat was juist genoeg ver traging om met een aan verlwu- feling grenzende mannenmoed het smalle bruggetje van de Schildersweg te kunnen nemen. Het ontbreken van een hand greep aan dp koppeling maakte de maat vol. En voort loeg pen lijkbleek geworden St. Nicolaas, die rilde van kou en zenuwen, terug naar de Rijksweg. Daar kreeg een aankomend automobi list hartkloppingen van een ver twijfeld zwaaiende gemijterde spookgedaante die als de baar- lnke duivel vlak voor ziin mo torkap de weg op vloog. Als een schim passeerde hii Pieterman die chicanes scheen te hebben met een onwillige bougie. De zwarte rook onheil en stortte zich als een bezetene op dp pe dalen. om gelukkig ondersteund door ziin brommachien. Sinter klaas te achtervolgen die be reids ziin mijter in de slag had verloren, zodat ziin wapperende witte haren hem striemden «Is de manen van een galopperend ros. Met de ene hand het stuur omknellend probeerde Sint krampachtig ziin wild wappe rende mantel, waarvan tot over maat van ramp ook nog de gesp had losgelaten, om 'zich heen te trekken om nog wat beschutting te hebben tegen de snerpende kou. Een late wandelaar V"vt ternauwernood het vege liif te redden, toen de gepiinigdp Hei lige zich met ontzetting herin nerde dat de tank gevuld was voor minstens 10-0 km. De trou we knecht achter hem kreeg akelige visioenen van een op brug of spoorovergang verplet terde Sinterklaas, en deswege ontroostbaar geworden kinde ren. „Dat nooit", gilde hii tegen de storm: en de angst om de Sint verdubbelde ziin spreek woordelijke moed. Piet ging hard? Wat gaf het. De Sint ging harder. Als hemelse muziek klonk Piet plotseling de rustige cadans van een zware harley in de oren. Hier kon alleen eer» zware ma chine ^uitkomst brengen, en ia, het was de wegenwacht. Geluk kig begreep deze Piet's wilde gezwaai genoeg om te stoppen. In geradbraakt hollands ver mengd met motorriiders-iargon gewerd de geuniformde weg engel het onheil dat stond te ge schieden. In minder dan geen tiid was rechtsomkeerd gemaakt, Piet op de zijspan gepoot en rats-boem vol gas. met de schijnwerpers op vol licht in de derde versnelling de achtervol ging ten tweede male aangevan gen. De harley werd tot presta ties die aan het uiterste grens den opgezweept. Het gele mon ster schoot over de diik. en ioeg voort. Maar nog geen Sinter klaas in zicht. Als nu de spoor bomen maar niet dicht ziin brulde Pedro, die blijkbaar alle wegen kent. boven het motor- geraas uit naar ziin metgezel. Nauwelijks waren do woorden zijn mond uit of de bomen gin gen dicht. Met een grimmig ge zicht en alle tekenen van onge duld bezag de WW-ridder de voorbiisnellende, trein, om met zo'n haast weer te starten. dat Piet zich slechts met een uiter ste krachtsinspanning op het gladde ziispandeksel kon hou den. Zonder zich te bezinnen draaide de gele riider over de brug en nam de richting van het wenkende dorp. zich wél realiserend, dat de Sint zich on mogelijk met. een remloos eni redeloos voertuig in het drukke gewoel van de nabiie stad zou durven wagen. Steeds klemmen der wérd de beduchtheid van beide mannen na elke afgelegde kilometer. „Zie daar" wees Piet. Gelukkig, hii leeft nog. En ia- wel. in het rose schijnsel van de lamoen zagen ze een witte ge daante. kennelijk de van ziin mantel beroofde St. Nicolaas. als een volleerd motorist d» bocht nemen. Vol gas en op twee wie len nam weldra ook de ziispan dezelfde bocht er» won zowaar zienderogen. Nog twee nog één kilometer, nog 100 m. Piet zette ziin voeten schrap -tegen de ijzeren stangen rono het ziispan deksel en greenom precies de sierlijke krul van de sinter klaasstaf in z'n handen te hou den. „Opnieuw, en gauw wat", riep de wegenwachter met ziin laatste restje energie boven het dubbele motorgeraas uit. „luist staat een grote vrachtwagen dwars over de weg." Weer greep Piet er» vatte met schier boven menselijke kracht de bagage drager van Sint's letterlijk on vermoeibare rosisinanit. Nimmer zijn Piet's arm- en beenspieren op zo'n harde proef gesteld als bii de toen volgende rem- manoeuvre. Doch vriiwel onmiddellijk na het verstillen van de laatste moedeloze roffel van het brom- motortie. zakte een uitgeputte en- jaren ouder geworden St. Ni colaas zonder één woord te zeg gen met een zucht in het gras neer. Via eer» paar kunstgrepen met behulp van een heupflesie met geestriik vocht kon dit euvel echter worden verholpen. Een grenzeloze dankbaarheid maakte zich van de in-vermoeide goed-heiligman meester: „Jii, wegenwacht, krijgt van mii op 5 December de twee grootste boterletters die er bestaan twee 7 s. Want dat de kmderties in od land nog een St. Nicolaas nebben, danken ze aan jou." En alsof hii alle vermoeidheid en doorgestane angsten in één ruk van zich af had geschud, stapte eer» ditmaal mijter-, man tel- en stafloze Sinterklaas de eerste de beste huiskamer bin nen om ziin vreugd©brengende arbeid voort te zetten. Maar hii heeft dure eden gezworen, nim mer een bromfiets meer te zul len aanraken. VERKEERSONGEVALLEN IN DEN HAAG 2 doden Nauwelijks 20 minuten na het ongeval met een personenauto in de Koninginnegracht te 's-Gra- venhage, waarbij een vrachtrijder uit Elslo 't leven verloor, botste een autobus van de W. S. M. el ders in Den Haag, op de Loos- duinseweg, tegen een driewielige invalidewagen, bestuurd door de 62-jarige mevr. B. O. J. K.-Van L. Mevr. K„ die naar de politie mededeelde, geen voorrang had verleend, is in ernstige toe stand naar het ziekenhuis West einde vervoerd, waar zij heden morgen is overleden. Hilversum 2. 298 m. AVRO. 7.00-24.00 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.: 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding: 9t2'5 Gra- mofoonm.; 9.30 „De Groente man": 9.35 Gramofoonm: 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Geva rieerd programma; 11.45 Boek bespreking: 12.00 uur Pianoduo: 12.25 „In het spionnetie"; 12.30 Land- en tuinibouwmededelingen 12.33 Orgelconcert: 12.50 Finan cieel weekoverzicht; 13.00 uur Nieuws: 13.15 Médedelingen of gramofoonm.: 13.20 Metropole orkest: 13.55 „U kunt het gelo ven of niet": 14.00 uur Voor de vrouw: 14.45 Gramofoon: 15.00 Voor de zieken: 16.O'S Hersen gymnastiek; 16.30 Zenderslui ting: 18.00 Nieuws: 18.15 Voor de jeugd: 18.40 Gramofoonmuz.; 18.55 Voor de kinderen: 19.00 u. Gesproken brief uit Londen: 19.05 Militaire reportage; 19.15 Dansorkest en solisten: 19.40 u. Ronde Tafel parlement: 20.00 u. Nieuws: 20.05 Radio Fhilharmo- niscfh orkest en solist: 21.05 uur „Om zeven uur thuis", hoorspel 22.35 Gramofoon: 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiton: 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. CLAIMS UNILEVER VAST AMSTERDAM, 27 Nov. Nu bij na de helft van de tijd, waarin claims Unilever verhandelbaar zijn, verstreken is, m. nt.de beurs dat de ma, kt zich uitstekend houdt, vooral daar vandaag die stemming weer uitgesproken vast was. Mede gezien de prijsontwik keling in de afgelopen dagen, de belangstelling van het publiek en de. vele gelimiteerde kooporders, achten insiders teleurstellingen in de nog komende dagen niet waar schijnlijk. Gisteren schenen er zo veel kooporders op f 65 te liegen, dat deze notering onmogelijk ge maakt kon worden en op 'f65.50 gesloten werd. Vandaac is ge opend op f 68, Waarna de fluctua ties voornamelijk beperkt bleven tussen f67.50 en f69; tijdelijk werd f 66.50 betaald, doch de slot- notering was f68. De aandelen stegen tot 171 (170). Voorts zijn vandaag de conver teerbare obligaties AKU voor het eerst genoteerd. Een behoorlijk agio werd 'verwacht. De notering van 101 1/4 bij een inschrijvings prijs van 101 viel dan ook enigs zins tegen. In het agio voor Amerikanen, dat gisterén tot amper 7 pet. daal de, kwam een kleine verbetering op 7 1/4- De animo voor dollar waarden blijft echter gering. De belangstelling die voor Uni lever aa» de dag wordt gelegd, gaat gedeeltelijk ten koste van de andere hoeken. Ruiltransacties leidden echter nergens tot grote koersverliezen. Vandaag was de stemming in het algemeen ge sproken nauwelijks prijshoudend, waarbij Philips opnieuw een tweetal punten moest prijsgeven en HVA amper boven pari noteer de op 100 1/4 (102 1/4). De cul- tuurmarkt leed overigens kleine verliezen. De scheepvaartsector wist zich vrijwel te handhaven. Olies herstelden zich gedeeltelijk van een lagere opening en sloten op 283 1/4 (284). De guldensbe leggingen, zowel als de dollarobli gaties waren onveranderd- Pro longatie 3% pet. Het Noorse stoomschip „Arthur Stove", groot 7243 ton, dat zich ongeveer 250 mijl t.w. van het kuststation Wick in Schotland, op zee bevind^ seinde gister avond, dat het was lek geslagen. De Britse stomer „Spendour" heeft 't Noorse schip vanmorgen vroeg bereikt. De „Arthur Stove" dreigde in tweeën te breken. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET DE VERENIGDE STATEN De heer Ph. J. Gomperts, secre taris van „The Netherlands Cham ber of Commerce in the United States, Inc. New York", zal voor belanghebbenden bij de handels- betrekikngen met de Verenigde Staten te psreken zijn op Maan dag 3 December 1951 van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur, ten kan tore van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Amster dam, Beursgebouw, Damrak 62a te Amsterdam (C.). Het verdient aanbeveling, dat gegadigden van hun voornemen doen blijfken aan het Secreta riaat van de Karner van Koop handel en Fabrieken voor Amster dam (tel. 63393, toestel 5). Oranjefontein 27 v. Duinker- ken-Antwerpen; Prins Willem v. Oranje 27 v. Antw. 28 vm. R'dam verw.; Indrapoera 30 n.m. te R'dam verw.; Mataram 22 v. Su- rabaja; Rijndam 1-12 7 u. vm. te Southampton rede verw.; Sama- rinda 26 te Tj. Priok; Hoogkerk 27 v. Genua-Marseille; Prins Maurits p. 26 Finésterre; Prins Willem 4 25 te Montreal; Aldabi j 26 n.m. v. Rio de Janeiro-Vito- ria; Gooiland 26 te Ilheus; Hele na 26 v. Cristobal-Barranquilla; Waterman 27 vm. v. Aden-Fre- mantle Aagtekerk 26 n.m. v. Genua-Pt. Said; Amstelland 26 v. St. Vincent (kv)-Santos; Java 29 voor IJmuiden verw.; Lekker- kerk 26 n.m. te Karachi; Lieve Vrouwekerk 26 n.m. v. Karachi- Bombay; Radja verm. 28 v. Be- lawan-Tj. Priok; Sumatra 26 v. Singapore-Penang; Teiresias p. 27 v.m. Minikoy-Aden; Zuider kruis 26 300 m. W. ten Z. kp. Palmas; Edam 27 te Antwerpen; Gaasterland 27 v. Santos-Para- nagua; Groote Kerk 27 v. Suez- Port Said; Manoeran p. 27 Perim Rode Zee Suez; Sibajak 27 kp. Guardafui. (Advertentie) en Meisje op St. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. Adv. no. 360. Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanv/allen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan; AKKER'S 'S Werelds besle hoestsiroop - WEG ASSEN-MEPPEL WEED BEDREIGD ASSEN Tengevoge van de vele regens van de laatste dagen, vonden in midden-Drente ernstige overstromingen plaats, waarbij grote oppervlakten onder water kwamen te staan. De rijksweg Assen-Meppel werd door 't water bedreigd en onmiddellijk moest alles in het werk worden gesteld om ernstige gevolgen te voorko men. De overstromingen waren een gevolg van het afdammen van de Oude Vaart in verband met aan leg van een moderne stuw bij Oldendiever. Het water van on geveer 12000 ha. stroomgebied moest nu worden afgevooerd door het van Holtens vaartje naar de Smildervaart. Door de vele regens was er echter dermate grote wa- tertoevloed, dat het betrekkelijk kleine vaartje alles onmogelijk kon verwerken. Het gevolg was dat tussen de weg Dieverbrug Dwingelo en tussen het van Hol- tensvaartje en de weg naar de Dwin-gelder krentenbossen grote vlakten kwamen blank te staan. Het water zocht zich met kracht een weg naar de Smildervaart en bedreigde de overzijde van de vaart, de rijksweg Assen Meppel. De waterdruk was zo groot dat de beschoeiing over een grote afstand bezweek. Ondanks onmiddelliik ingrii- nen snoeide er een groot gal in de berm. waarin grotp hoeveel heden zand gestort moesten worden. De Smildervaart werd voor scheen vaartverkeer ontoe gankelijk. Men nrobeert thans de waterdruk zoveel mogelijk te verminderen door het water in andere richtingen te snuien. 1 IN een grote huiskamer klonk zacht gefluister. Waar kwam dat vandaan? Uit de hoek, waar de pop pen van de kinderen woon den? Nee, daar was het doodstil. Alle poppen lagen braaf in hun bedjes, met de oogjes stijf dicht. Ze slie pen. Uit de kast, waar de kopjes en de bordjes waren opgeborgen, kwam het ge luid ook niet. Nee, het was verder, bij de piano. Op de piano stond een muziek boek en da&r, in dat mu ziekboek, werd heel druk gebabbeld. Het waren de noten, die zoveel te bepra ten hadden. Er stonden vijf stukjes in het boek en alle noten vonden, dat juist het stukje, waarin zij thuis hoorden, het allerbeste was. „Luister nu eens", zei den de noten van een slaapliedje, „hebben jullie ooit zo'n lief melodietje ge hoord als een slaapliedje? Zo zacht en zo„Stil!'' riepen de noten van een rozenwalsje, „dat is alle maal onzin. Een rozenwals je is het mooiste, wat je je maar denken kunt, waar of niet?" De noten van de an dere stukjes zwegen even. Het rozenwalsje was wel prachtig, maar.hun liedjes waren toch ook zo slecht nog niet. „Laten we ëen wedstrijd houden" zei den ze toen, „dan weten we het precies." Een wedstrijd, dat was wel een mooi' plan, maar hoe moest dat gaan? „Luister nu eens" zeiden de noten van het slaaplied» je weer, „morgen komt een van de kinderen piano spe len. De oudste jongen is aan de beurt. Die speelt al tijd alle stukjes van ons boek, zodat ze allemaal hun kans krijgen." „Ja maar" klonk het weer van de kant van het rozenwalsje, „wie zal nu zeggen welk stukje het mooist is?" Dat was me ook iets, daar had den ze nog niet aan gedacht. Het werd heel stil en in die diepe stilte klonk plot seling een zware stem door de huiskamer: „Dat zal ik doen, ik, meneer Beetho ven". In een wip hadden alle noten hun hoofdjes naar boven gedraaid. Daar bo ven op de piano stond een man met lang golvend haar, die een muziekboek in de hand hield. Zijn ste nen gezicht stond heel „Vooruit, kom ook!" riep ze „het is hier zo gezellig" Hup, hup, hup, nu sprong de rest ook van de noten balken af. Beneden aange komen gingen ze aan hel dansen en bij elke pas sloegen ze een toets aan met een van hun beentjes Op het laatst was het een lawaai van belang; j< ernstig, maar toch ook wel vriendelijk „Ik weet het" riep opeens een noot je van de bovenste noten balk, „u bent de componist Beethoven. U hebt heel veel muziek gemaakt, is het niet?" Meneer Beet hoven knikte. „Dan is het in orde!" riepen de noten van het rozenwalsje, „dan kunt u ook best zeggen, welk stukje het mooist is". Ze klapten in hun handjes van plezier, zo blij waren ze, dat de wedstrijd nu door kon gaan. Ze waren er ze ker van, dat hun walsje zou winnen, zi'e je. „Het kan gewoon niet anders, of hij luistert het liefst naar onze melodie" zei een hoge c van het walsje „en als ik me niet vergis, keek hij steeds onze kant uit. Hij heeft ons' stukje natuurlijk al eerder gehoord." „Jaja" riepen de andere noten verheugd, „eigenlijk hebben wij de wedstrijd al gewonnen". Ze werden steeds drukker en ze kwamen in een echte feeststemming. „Vooruit, we gaan vast feest vieren" zei de hoge. c „kam jongens wie gaat er mee een dans je maken?" Terwijl de an deren nog een beetje wei felend toekeken, sprong de c van de notenbalk af, zo maar op een toets van de, piano. „Ting!" zei de toets, tot groot p-lezier van de anderen. De hoge c zwaai de met haar armpjes. hoorde allerlei tonen doo elkaar, en je kunt je voor stellen, dat de 'mensen in huis er wakker van wer den. „Wie speelt daar mid den in de nacht op de pia no?" vroegen ze. Een var hen ging op zoek. Krak krak zei de trap onder ziji voeten en dat was maai gelukkig. Zo konden d( noten, die juist even gin gen uitrusten, nog net ho ren, dat er iemand aar kwam. „Vooruit, de balkei op!" riepen ze, „er is or. raad". Ze stoven naar boven e ieder zorgde, dat hij z- gauw mogelijk een plaatsj< kreeg, of dat nu zijn eiger plekje was of niet. Toen d» kamerdeur openging, wa ren de notenbalken van hei rozenwalsje net weer vol Sommige noten bliezen nor zachtjes uit van het harde lopen, maar dat hoorde de man in de kamer gelukkip niet. „Hèhè" zuchtte de ho ge c, toen hij weer ver dwenen .was „dat is goed afgelopen"Daarna vie len ze in diepe slaap wan ze waren o zo moe gewor den van het baL DE volgende dag kwain de jongen, over wie de noten van het slaapliedje gesproken hadden. Alle no ten zaten met spanning te wachten, behalve.die van het rozenwalsje. Ze waren nog erg slaperig, maar toen de jongen voor de piano ging zitten, schrokken ze ineens goed wakker. „Het gaat begin nen" fluisterde de hoge c, enne.we zitten nog niet allemaal op onze goede plaatsen. „Lieve help", zei een „a", dat is waar ook. Ik hoor aan het begin van de notenbalk thuis en ik sta hier helemaal achteraan." Zo hadden ze allemaal wat, maar er was niets meer aan te veranderen. De jongen zat al in het boek te kij ken en er was dus geen denken aan, dat de noten opeens over de notenbal ken konden gaan wandelen. De jongen begon al te pelen. Eerst kwam het ;laapliedje. Dat werd zon der fout gespeeld en het klonk beslist aardig. Maar wee, toen het rozenwalsje *an de beurt kwam! Er 4onden wel tien noten ver keerd en noten, die ver keerd staan, zijn heel vaak /alse noten. Oei oei, het vas verschrikkelijk. Het -ozenwalsje, dat altijd zo nooi was geweest, was ge- voon niet meer om aan te -roren. De jongen speelde iet niet eens uit en begon ran een ander. Toen hij -laar was, keek hij nog ién keer het rozenwalsje n. „Daar snap ik nu niets an," mompelde hij „wat 'aarmee is gebeurd" Hoofdschuddend liep hij e kamer uit en daarmee vas de wedstrijd afgelopen. Welk stukje gewonnen had? Het rozenwalsje niet, - lat begrijp je. Nee, een oeel eenvoudig melodietje, de Krekelmars geheten. Kreeg de eerste prijs. Het slaapliedje kwam op de tweede plaats en het rozen walsje kwam het aller laatst. Ei'genlijk had het niet eens een prijs ver diend, dat wisten de noten van het walsje zelf ook wel. „Jouw schuld!" riepen ze allemaal tot de hoge c, maar ze vergaten dat ze zelf die nacht over de pia no gedanst haddenom vast feest te vieren. 's GRAVENHAGE. Blijkens de voorlopige cijfers van 't Cen traal Bureau voor de Statistiek over de agrarische uitvoer in de eerste negen maanden van dit jaar, heeft de Nederlandse Vee houderij in deze maanden reeds voor meer dan een milliard gul den geëxporteerd. Tegenover deze uitvoer staat vanzelfsprekend een invoer van veevoeder, zodat men niet kan zeggen, dat deze uitvoer geheel en al van de eigen Nederlandse bodem afkomstig is. Het is voor de eerste maal na de oorlog, dat de uitvoer van veehouderij producten deze hoog te heeft bereikt. Het totaal over de vorige jaren bleef nog aan zienlijk beneden de cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar. De waarde van de uitvoer van veehouderijproducten in de vorige jaren bedroeg in 1948: f 325.915.000; 1949: f 708.476.000; 1950: f 919.166.000; Jan./Sept. 1951: f 1.005.000.000. De juiste gegevens over de sa menstelling van dit milliard staan nog niet ter beschikking, omdat de cijfers van het CBS nog slechts voorlopige cijfers zijn. Enig inzicht in de verdeling krijgt men echter wel aan de hand van de gegevens voor de voornaamste producten. Deze geven het volgende beeld: levende dieren f 35.019.000 geslachte hoenders f 19.589.000 bacon f 71.422.000 gezouten spek f 14.399.000 vléeswaren f 153.680.000 condens f 166.544.000 boter f 161.655.000 kaas f 124.035.000 verse eieren f 134.290.000 Tenslotte volgen hieronder nog de cijfers in millioenen guldens van de zuiver agrarische uitvoer over de eerste drie kwartalen van 1950 en van 1951 voor de verschillende bedrijfstakken: ak kerbouw 1950: 295,6, 1951: 360,5; veehouderij 1950: 756,0 1951: 1.005,0; tuinbouw 1950: 282,5 1951: 326,2; totale land- en tuin bouw 1950: 1.334,1; 1951: 1.691,7. BRIEF VAN DE H. VADER OP TELEVISIESCHERM NEW YORK (KNP). Dui zenden televisiekijkers in Ameri ka zijn in de gelegenheid geweest een gedeelte van een door de H. Vader eigenhandig geschreven brief op het televisiescherm te zien. De brief werd door de Paus geschreven aan Edward Kardinaal Mooney bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als aartsbis schop en van de consecratie van de nieuwe kathedraal van het Allerh. Sacrament. De brief werd uitgezonden tijdens een televisie reportage van de bovengenoemde feestelijkheden. BIOSCOOPBRAND RANGOON IN RANGOON, 27 Nov. (Ass. Press) Gisteren zijn bij een brand in een bioscoop 4 kinderen en een vrouw onder de voet gelopen en verbrand. De brand ontstond doordat in filmbussen een ont ploffing plaats vond. 29 November: H. Radboud bisschop van Utrecht Door de stichting van onze katholieke universiteit werd de Utrechtse bisschop Rad boud tot bijzondere patroon van het hoger onderwijs ge kozen. En mêt recht, want oude kronyken verhalen dat deze bisschop, die voor een van de vroomste mannen van zijn tijd werd gehouden, zich vooral beijverde voor de ver breiding van de godsdiensti ge wetenschap. „Als men God niet kent," zo zeide hij eens in een preek, „kan men Hem ook niet beminnen en daarom moet men altijd meer doordringen in zijn goddelijk wezen." En door de studies te bevorderen, kon hij een godsdienstige opbloei in zijn bisdom bewerken. Ook nu geldt het beginsel: onbekend maakt onbemind. Ook nu groeit de liefde voor God tegelijk met de kennis. En die kennis is de laatste tijd treurig. Velen doen hun katechismusboekje niet meel open na de lagere school; met de grootste moeite ko men ze on een 18-jarige cur sus en als ze dan voor een trouw-examen staan, bren gen ze er niets van terecht. Geen wonder dat daardoor ook de liefde voor God on der de jongeren niet bijster groot is! IN DESERTO. FEUILLETON 80. Door hem had hij acht roepiah verlo ren. Door zijn opschepperij over zijn kampioenshaan die niets waard was; die zich in vijf mi nuten liet afmaken en hem acht roepiah deed verliezen. Zijn winst van de twee vorige weddenschappen was hij kwijt en nog vier roepiah op de koop toe. Vier roepiah was hij vanmorgen armer geworden en hij had maar voor twe^ roepiah arak gedron ken. De man, die naast hem zat, stootte hem aan. Het was dezelfde man, met wie hij al eerder had gesproken. Je hebt verloren, hè? „Vier roepiah", antwoorde Mar- djo bitter. Hij keek even om zich heen. De toekang-sajor stond 'n eind verder en ruziede boos met een paar mannen, die ook op z'n haan hadden gewed. „Alleen door de domme snert- haan van Soemoedikromo", voegde hij er aan toe. „Ja, zo gaat het", antwoordde de ander wijsgerig. „Als Djoeani maar even naar een ander kijkt, komt Boedjang Djoeandang en brengt je ongeluk. Bij jouw is Boedjang Djoeandang de laatste keer sterker geweest dan Djoeani. Ga mee een glas arak drinken". Dat liet Mardjo zich geen twee maal zeggen. Deze man had twee roepiah gewonnen van de vier, die hij verloren had. Nu kreeg hij er tenminste nog 'n glaasje arak voor terug; misschien wel twee: „En ga je vanmiddag naar Tji- badak?" vroeg de man, toen ze proevend de gele drank hadden genoten. Mardjo knikte, „naar de on derneming van een toean, dit uit een vreemd land komt". „En je zei dat je naar een ongeluksgeest bij hanen gevechten. toean Blanda moest", zei de an der haastig. „Dat moet ik ook, maar mijn toean woontbij die' vreemde toean". De ander bestelde opnieuw arak. „Hoe heet de toean van die onderneming?" vroeg hij luch tig, terwijl hij Mardjo het nieu we glas aanreikte. „Dat weet ik niet. maar Soe- modikromo weet het". Op het veldje maakt men zich gereed voor het volgende ge vecht. "„Daar moet ik wel bij zijn, want ik wil wedden op de haan van Passidin' zei de ander haastig. Hij wierp de warong; houder een geldstuk toe en hij liep snel naar de kring terug. Vooi Mardjo was de aardigheid eraf. Hij durfde niet meer te wedden, want hij was bang dat hij n"g meer geld zou verliezen. Bovendien was het nieuwe ge vecht helemaal niet spannend. De hanen waren ongeveer even sterk en brachten elkaar zo weinig verwondingen toe. dat de dichtstbij zittende mannen ze met de punt van hun kris op joegen. De eigenaars protesteer den woedend en de djoeara had moeite om de vrede te bewaren. Mardjo's nieuwe kennis die scheen er ook genoeg van te hebben, want hij ging weg, nog voor de uitslag bekend was. De toekang-sajor keek echter weer in spanning toe. Hij had veel geld ingezet in de hoop, zijn verlies goed te maken. Mardjo ging languit in t' gras liggen. Hoog in de diep-blauwe lucht zweefde 'n alap-alap, loe rend op prooi. Plotseling vopw- de de sperwer de vleugels sa men en stortte als 'n steen om laag op de niets vermoedende perkoetoet, die nu klapwiekend naar zijn nestboom vloog. Toen hij de zwarte schaduw boven zichbemerkte, was het al te laat en drongen de scherpe klauwen in zijn lichaam. Lang zaam vloog de alap-alap verder naar een bosje arénpalmen. waar hij zijn maal kon houden. Het deed Mardjo aan de fa milie Verhagen denken. Zij leefden rustig, onbewust van gevaar en plotseling stopte de zware Kenpei-auto voor de deur en voerde ze weg. Dat moest hij de toean gaan zeggen, dat njonja en de nonna in handen van de Jappen waren; in een kamp waarover het kabar an- gin zulke boze geruchten ver telde. Voor het eerst bedacht Mardjo, hoe dit bericht de toe an zou treffen. Zijn eigen zor gen, zijn verlies van vier roe piah zonken in het niet bii dit grote verlies. De roes van op winding, die de arak eerst had veroorzaakt, sloeg nu om in 'n dof gevoel van melancholie, in medelijden met de njonja en de nonna, die nu in een kamp wa ren; met de toean; met zichzelf; met de perkoetoet, die daar straks nog zijn tortelende roep liet horen en nu werd opgege ten, zelfs met Si Boeloebiroe. hoewel diens dood hem acht roepiah had gekost. En bij dit medelijden met de gehele we reld voegde zich een gevoel var. diepe machteloosheid, omdat hij zo weinig had kunnen doen; niets voor Si Boeloebiroe en niets voor de perkoetoet; nog niets voor de njonja en de non na; nog niets voor de toean. Hij trachtte zich te verzetten tegen de oneindige loomheid, die over hem kwam. Hij wilde denken, hoe hij de toean het ongeluks- bericht moest mededelen, maar de loomheid was sterker dan z'n goede wil en hij bleef versuft liggen, zo versuft, dat hij zich niet eens verzette, toen vier Kenpei-soldaten hem dwongen op te staan en in de wachtende auto te stappen. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5