aar Electriciteitstarief verhoogd ter beperking van het gebruik 0p Korea verstomde het geschut behalve aan Oostelijk front Ook Nederland splitst atomen C.P.N. toonde zich grif bereid buitenlands geld te accepteren ubelen UGBLAD VOOR ALKMAAR Werk program PRIJSSTIJGING VAN 25 Geallieerden blijven op hun hoede samen met Noorwegen Minister onthult aanbod van buitenlands ambtenaar Novemberstorm St. Nicolaas 'SEVOORT 3 ICHT, SPIT? vanaf f 10.— GROOT - Hoorn e van Oers n opnieuw irkt EN OMGEVING NHD Een zakcentje voor de rode broeders DERTIG DAGEN VAN FRONTRUST? Hongaarse regering ontslaat priesters RUMOERIGE TWEEDE KAMER richt onheil aan 1508 ongelukken met bromfietsen Overeenkomst tussen Engeland en Egypte ardeerd, als zaak voor ÏADEAUX i rondlopen, de pijnlijke een verlich- urig. enuwpynan, 4 TE" IE MERKEN DAMES- van f 5.— tot f 25— en geven volledige GARANTIE! f 10— f 18— f 25— f 26— laf anaf - ige's, waterdicht, anti- f 40—, f 45— EN, VOOR U KOOPT! 'kenhandel n en elke Zaterdag irkt aanwezig verscheen niemand de hovelingen door aren ze alle drie erg speuren beloond was. orgen in een weiland, ters, dat bezig was, .otje blo «we verf, de d Werden de bloemen kleurde stipjes leken „Waar is Snellevoetje „Haba", lachte de 5 kafootiterhoofdman" iet paleis terng. mwwvvwvvvwvwwv Nieuw Afconnemantspriji 1 5,30 p«r kwartaal, f 1.77 p«r mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per idltia 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle editiea 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. BI) contract belangrijk* korting. Directeur; E, f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 29 November 1951 46e Jaargang No. 12336 grminyop; HOORN, Draafelngel 59» teL 4243, Grote Noord 77, leL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WIJ ONTVINGEN het ontwerp- Verkiezingsprogram van de Kath. Volkspartij, zoals dit door de Verkiezingsprogramcommissie is aangeboden, onder de aantrekke lijke titel van Werkprogram 1952. Het geldt voor de komende periode van 1952 tot 1956. Het is weer een lang program; de tijden, dat wij spraken van het loslaten van het z.g. was lijstsysteem (waarbij dus allerlei grote en kleine wensen werden opgenomen) zijn blijkbaar alweer voorbij. Zo hadden wij in 1946 een lang program, begrijpelijk in die tijd. Het besloeg ruim zeven pagina's compres gedrukt en er kwam na de behandeling in de Partij nog een hele pagina bij. Het voorliggende ontwerp is ze ker zo lang als dat van 1946, dat eigenlijk nog geldt, zij het, dat het in 1948 is aangevuld en be nadrukt door het toen uitgegeven Manifest. Een voordeel lijkt het ons wel, dat het nieuwe ontwerp meer systematisch is ingedeeld. Er is eerste een algemene inleiding, waarin gezegd wordt, dat „de K.V.P. haar werkzaamheden wil beoefenen in katholieke geest, d.w.z. in de geest van saam horigheid tussen de mensen, die allen dezelfde oorsprong en hetzelfde einddoel hebben en die allen verlost zijn door dezelfde Zaligmaker, Koning Christus". Verder staat in deze getuigenis volle inleiding, dat „vrijheid en welvaart voor allen slechts door de saamhorigheid in Christus te verwerven zijn". Daartoe wil de K.V.P. samenwerking: 1. in supra-nationaal en internationaal verband; 2. in de zaken van het Rijk en 3. op nationaal terrein. Deze drie punten worden nader uitgewerkt en de uitvoerigheid van deze punten is een veelbe tekenende aanduiding voor de toenemende belangstelling, welke van de zijde der politieke par tijen voor deze dingen wordt ge vraagd. Het ontwerp wil ook o.a. terecht de belangstelling van het volk voor de buitenlandse politiek versterken en zij wenst actueel punt! ook de invloed van de Staten-Generaal op het buiten landse beleid te vergroten. Voor Indonesië: „ruimhartige bereid heid tot verdragsgetrouwe samen werking In de zaken van het Rijk wordt gesproken over de verhouding van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor Nw. Guinea is een afzonderlijk punt vermeld! Dit spreekt over „uit oefening van het Nederlandse gezag over dit gebiedsdeel" enz. Een punt, waarover nog wel wat te zeggen zal zijn. Het nationale terrein bespreekt als kernen van de politiek ten eerste de eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid, ten tweede erkenning van de maat schappelijke waarde van het ge zin, ten derde doeltreffende be drijvigheid voor allen, met erken ning van de waarde der ver schillende maatschappelijke ge ledingen, ten vierde het gezamen lijk dragen der lasten, ten vijfde de afweer van het communisme. Bij het derde punt wordt o.m. een uitvoerige paragraaf gewijd aan de noodzaak van verhoging der productiviteit, aan de midden- standspolitiek en aan het land bouwbeleid. Het deel betreffende het gezamenlijk dragen der lasten begint met dé erkenning te vra gen, dat „een abnormaal hoog niveau van directe en veelal ook van indirecte belastingen voors hands onvermijdelijk is". Het ook in Nederland wroetende commu nisme moet, volgens het vijfde deel van dit hoofdstuk, „zo scherp mogelijk bestreden wor den, zowel wat aangaat zijn leer als wat betreft zijn practijken". Tenslotte volgt een hele serie „overige werkpunten", gerang schikt naar de departementen. Daar zit hier en daar nog al wat muziek in! In de afdelingen en kringen, die dit ontwerp deze week in brochure-vorm met toelichting? toegezonden krij gen, hebben weer heel wat werk te doen. Waarbij, om misverstand te voorkomen, mag worden opge merkt, dat dit ontwerp-Werk- program, dat in de gewone voor jaarsvergadering van de Partij raad aan de orde komt, einde Februari van het a.s. jaar, dus weer heel iets anders is dan het Algemeen Staatkundig (en Be ginsel) Program, dat in de Partij raad van December a.s. behan deld zal worden. NOORS NEDERLANDSE KERNREACTOR Onder grote interna tionale belangstelling van atoomwetenschap- pelijken en in aan wezigheid van vele Noorse en Nederlandse autoriteiten is te Kjeller, nabij Oslo, de opening geschied van het Kernreactor Insti tuut. V.l.n.r. minister Stylstaed, Oscar Torpe minister-president, kroonprins Olav, ko ning Haakon, minister dr. F. J. Th. Rutten en de Nederlandse ge zant in Oslo, dr. R. Flaes. (ANP-Tele-foto) SEOEL, Korea (A.P.) De landstrijdkrachten van de op Korea tegenover elkaar staande legers hebben gisteren het vuren gestaakt. Volgens frontberichten, welke steunen op mededelin gen van officieren, zijn de gevechten op Korea vandaag volledig beëindigd, alleen de officiële afkondiging van een wapenstil stand ontbreekt. De geallieerde troepen ontvingen bevelen niet te schieten op de vijand, tenzij zij werden aangevallen. In de loop van de middag speelden Chinese soldaten, blijkbaar vol ledig op de hoogte van de gentleman's agreement, in het volle gezicht van de Amerikaanse troepen volleybaL Bij het invallen van de avond gooiden de noordelijke troepen de anderhalf jaar oude verduis teringsbepalingen over boord en werd het stille 232 km lange front afgebakend door gloeiende cigaretten met hier en daar com munistische vreugdevuren. In het bevel van het achtste leger wordt aan alle comman danten instructie gegeven klaar te zijn voor een geallieerd offen sief, mochten de bestandsbespre kingen geheel vastlopen. De geallieerden zullen gedu rende een periode van 30 dagen de gevechten op de grond beper ken ,,om duidelijk hun bereidheid te laten uitkomen om een over eenkomst te bereiken, terwijl wij voorbereidingen treffen voor een offensieve actie, indien de onder handelingen op onredelijke wijze vertraagd worden". De order geeft de instructie, dat de huidige hoofdlinies ten uiterste zullen worden verde digd. Dit betekent, dat de geallieer den tegenaanvallen zouden kun nen doen om stellingen te her overen, die bij een communis tische aanval verloren gaan. Generaal Ridigway's voorlieh- tingsofficier heeft verklaard: „Als woordvoerder van gene raal Ridgway kan ik zeggen, dat er geen order gegeven is de striid te land in Korea te sta ken." De woordvoerder voor de op perbevelhebber der verbonden strijdkrachten in het Verre Oos ten, verklaarde: „Een derge lijke order is door het achtste leger of iemand anders niet ge geven." Een aanval Het wantrouwen, waarmee men van de zijde der Uno-troe pen tegenover de stilte aan het front stond, bleek gisteravond al niet ongerechtvaardigd. Aan het Oostelijk front gingen de com munisten tot de aanval over. eerst met een bataljon, later met een heel regiment. Na acht uur werden de aanstormende Chine zen teruggeworpen. Een woordvoerder van dp ge allieerden verklaarde: „Gedu rende de laatste 24 uur heeft de viiand zich op verschillende ma nieren gedragen. afhankelijk van de Dlaats, waar hii zich be vond. Het hing er namelijk van af. of hii dacht dat de oorlog afgelopen was of niet." Hedenochtend ziin de onder handelingen te Panmoenjon voortgezet, echter zonder resul taat. De noordelijken houden vast aan het terugtrekken van allp buitenlandse troepen uit Korea. Lichte bommenwerpers van het Vijfde Luéhtleger hebben in dp afgelopen nacht aanvallen ge daan op communistische stellin gen langs de linie. Men neemt aan. dat bommen ziin afgewor pen op de plaats, waar de Ro den in de aanval ziin gegaan. De luchtoperaties stellen de geallieerde commandanten in staat oog op het communistische achterland te houden om te zien, of het vijandelijke commando van de staking der vijandelijkheden Srofiteert om versterkingen naar et front te brengen. In een door het Witte Huis te Key West uitgegeven verklaring is gezegd, dat „er in Korea geen wapenstilstand kan bestaan, tot dat de bestandsovereenkomst zal zijn getekend". Gezondheidstoestand van Engelse koning LONDEN. Buckingham Pa lace heeft een communiqué uit gegeven van de volgende inhpud: „Naar men hoopt zal de koning in staat zijn in het vroege voor jaar een zeereis te maken van enkele weken". OSLO. Gisteren is onder grote internationale belangstel ling de officiële opening geschied van de kernreactor te Kjeller nabij Oslo, die wordt bestuurd door een gemengde Noors-Neder landse commissie, waarin zitting hebben geleerden van beide lan den, die zich in de kernphysica hebben gespecialiseerd. Koning Haakon VIII en de Noorse kroonprins woonden de opening van de kernreactor in Kjeller bij Oslo bij. Onder de Nederlandse gasten bevonden zich de minister van O.K. en W dr. F. J. Th. Rutten en de Neder landse gezant te Oslo. Koning Haakon uitte de wens, dat een gelukkige samenwerking zou gecontinueerd worden. Drs. Maarten Bogaardt, een der Ne derlandse medewerkers aan het atoomonderzoek, gaf een toelich ting bij de demonstratie van de kernreactor. De directeur van het instituut, de heer Gunnar Randers, zei, sprekende over de Nederlands- Noorse samenwerking, dat die in deze vorm de eerste is, die op de basis van gelijkheid tussen twee landen tot stand is gekomen. Hiervoor moet Nederland ten zeerste worden bewonderd, zeide spreker. Op deze bescheiden wijze ge loof ik persoonlijk zo zeide spr. dat een resultaat van groter betekenis is bereikt dan verkregen werd door de meeste organisaties van na de oorlog. Spr. bracht dan in het bijzon der hulde aan de vooruitziend heid van prof. de Haas, die het uranium voor deze reactor reeds veilig stelde tien jaar voor hij gebouwd werd en aan de prach tige geestkracht van prof. Kra mers, die de drijvende kracht is geweest achter het regelen van deze samenwerking. En dan be tuigde spr. nog dank aan minis ter Rutten voor het werk dat hij gedaan in Nederland om tot deze samenwerking te komen. In een gesprek, dat een ANP- redacteur te Oslo met de minister van O.K. en W., dr. J. F. Th. Rutten, had, sprak deze onom wonden zijn verheugenis uit over de totstandkoming van de Neder lands-Noorse samenwerking. Deze samenwerking op weten schappelijk gebied opent naar de mening van de minister perspec tieven voor verdere samenwer king. Verheugd toonde de be windsman er zich over, dat het hier niet alleen een onderzoek op het gebied van de toegepaste natuurkunde betreft, maar dat in Kjeller ook zuiver wetenschap pelijk onderzoek wordt verricht BOEDAPEST (KNP). De Hongaarse regering heeft haar maatregelen tegen de Kerk ver scherpt. Zij heeft bepaald, dat voortaan geen priesters meer mogen worden overgeplaatst, zon der voorafgaande toestemming van het Burean voor Kerkelijke Zaken. Slechts op last van hetzelfde bureau mogen overigens ontsla gen worden verleend. In de afgelopen maand zijn 34 Ëriesters uit hun ambt ontheven, 'e nog 5 toegelaten orden en congregaties hebben kregen 11 pet. van heen te zenden. bevel ge- hun leden 's-GRAVENHAGE. De regering heeft- besloten het middel van de tariefsverhoging toe te passen, teneinde de zo nood zakelijke beperking van het electriciteitsverbruik te bevor deren, zo zegt de minister va-n Economische Zaken in een nota over de electriciteitspolitiek. Waar de huidige tarieven zijn gebaseerd op de historische kostprijs en de aanschaffings waarde der voor productie en distributie benodigde apparatuur thans aanzienlijk hoger ligt dan voor de oorlog, zal in alle gevallen een niet onbetekenende verhoging van het thans geldende tarief onvermijdelijk zij-n. De minister meent echter op grond van terzake gemaakte berekeningen te mogen aan nemen, dat deze verhoging gemiddeld als regel een percentage van 25 niet zal behoeven te overschrijden. de tariefsverhoging een uiteinde lijke kolenbespanng voort zal vloeien van rond 200.000 ton per jaar. Hoewel de electriciteitsvoor- ziening in de komende jaren geenszins verzekerd kan worden genoemd, meent de minister, dat het mogelijk is door deze maat regelen het vraagstuk tot oplos bare proporties terug te brengen. De maatregelen zullen echter slechts volledig succes hebben, indien alle betrokkenen de han den ineen slaan. RECORD-OPBRENGST VOOR KERKBOUW VENLO Een hiuis-aan-huis collecte in Baarlo ten bate van de nieuwe kerk bracht de som van f 25.000 op- De oude kerk werd in 1944 door de Duitsers opgeblazen en geheel verwoest. Een vorig jaar voor hetzelfde doel gehouden collecte bracht toen f 45.000 op, zodat de onge veer 500 Baarlose gezinnen ge middeld f 140 voor hun nieuwe kerk bijeengebracht hebben. Daar kunnen we een voorbeeld aan nemen. BISSCHOP SCHENKT BORSTKRUIS WEG voor slachtoffers watersnood VATICAANSTAD (KNP) De Katholieke Actie in Italië zal zich nog meer inspannen om de nood van de slachtoffers der overstro ming in de Po-vlakte te lenigen. De bisschop van l'Aquila, Mgr. Carlo Confalonieri, heeft ziin borstkruis afgestaan om de gel den, die het zal opbrengen, voor de slachtoffers te besteden. Het ligt in de bedoeling de tariefsverhoging als volgt te doen plaats vinden: de thans bestaande maximumprijsvoorschriften voor het kleinverbruik zullen onver minderd worden gehandhaafd voor een hoeveelheid van 240 kWh per aangeslotene per jaar. Voorts ligt het in de bedoeling bij de uitwerking van de tariefs verhoging uitzonderingsbepalin gen op te nemen ten behoeve van enige vormen van kleinverbruik. Daartegenover zullen dan voor de tarieven voor het kleinver bruik, dat niet ingevolge het voorgaande is uitgezonderd, de huidige maximumprijzen zodanig worden verhoogd, als noodzake lijk is om de totale opbrengst van de tarieven voor kleinverbrui kers in overeenstemming te bren- fen met het hierboven ontwik- elde beginsel. Hiertoe zal ook het vastrechttarief een zekere verhoging moeten ondergaan. Ten aanzien van de tarieven voor grootverbruikers zullen de maximumprijsvoorschriften wor den ingetrokken. De minister is van mening, dat door de beperkende maatregelen in totaal een besparing op het voor 1956 geraamde noodzakelijke productievermogen zou kunnen worden bereikt van de volgende omvang: 350 mw door piekbeper- kingsmaatregelen, 145 mw door tariefsverhoging, 60 mw door in voer, d.i. 555 mw totaal. Van het in totaal tot 1956 be nodigde bedrag van rond 1250 millioen gulden is tot dusver nog slechts een bedrag van 400 mil lioen gulden gedekt, zodat tot eind 1956 alsnog voor een bedrag van ca. 850 millioen aan finan cieringsmiddelen zal moeten wor den aangetrokken. De regering verwacht, dat uit (Van onze parlementaire redacteur) Minister Teulings heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering bewijzen in handen heeft, dat van communistische zijde is ingegaan op aanbiedingen van een tijdelijk hier vertoevende buitenlandse ambtenaar om via handelsrelaties fondsen over te brengen ten behoeve van de C.P.N. Deze mededeling kwam aan het slot van een toch al rumoerige middag. De communisten Wagenaar en Gortzak hadden de replieken over de begroting van „Buitenlandse Zaken" aangegrepen om nogmaals als hun mening te geven, dat de Hannie Schaftherdenking op het Ere- kerkhof van Bloemendaal ten onrechte zou verboden zijn. „Lijkenschennis" noemde de heer Gortzak het, dat de Haarlemse politie de kransen had weggehaald, die de communistische demonstranten bij andere monumenten hadden neergelegd toen zij niet tot het erekerkhof konden doordringen. Minister Teulings bleef hier echter twee zaken scherp onder scheiden. De communistische de monstratie en de nagedachtenis van de gevallenen. Tegenover de communistische bewering, dat de politie zich op de bloemen zou gewroken hebben, stelde hij, in niet minder felle bewoordingen, dat de communisten de nage dachtenis van de gevallenen als schild gebruikten. Nog nader ingaande op de spionnage-kwestie maakte minis ter Teulings ook melding van een schriftelijke verklaring van een buitenlands ambtenaar, die werk zaam was op een legatie in Den Haag. Hierin wordt gezegd, dat deze ambtenaar zijn functie niet meer wilde waarnemen omdat er van de nationale vrijheid van zijn volk, waarvoor zo lang werd ge streden, niets meer over is. En voorts maakt genoemde ambte naar er in deze verklaring be zwaar tegen, dat hij het Neder landse bedrijfsleven moest trach ten te animeren voor een econo mische conferentie te Moskou, die naar zijn mening slechts be vorderlijk kan zijn voor de Rus sische militaire inspanningen. Eerder op de middag was mi nister Teulings nog uitvoerig in gegaan op de opmerkingen ten aanzien van de Burgerlijke Ver dediging. In breder verband, al dus deelde de minister mede, worden plannen uitgewerkt voor de voedselvoorziening en voor de bescherming van havens en wa terstaatswerken. Wat de evacua tie betreft, zijn voor verschillende provincies reeds plannen ontwor pen, aan een evacuatie op lange afstand wordt echter niet ge dacht. Het gaat om een spreiding van de bevolking. Einde 1952 zal de Burgerlijke Verdediging op voet van paraatheid kunnen wor den gebracht. De wettelijke maat regelen, die in dit verband nodig zijn, zullen de Kamer nog voor Kerstmis bereiken. Voorlopig blijft de regering uitgaan van een vrijwillige medewerking van de bevolking, zo nodig zal echter de burgerlijke dienstplicht moeten worden uitgevoerd. De heren de Loor (P.v.d.A.), Krol (C.H.) en Algera (A.R.) zegde de bewindsman toe, dat het rapport over de gebeurtenis sen in Leeuwarden aan de Kamer zou worden voorgelegd. Ook was hy 't met de heer Algera (A.R.) eens, dat het hier niet ging om de vraag of het gezag gehand haafd was, maar om de vraag hoe het gehandhaafd was en hoe het zo ver is kunnen komen. (Zie vervolg pag. 3) SCHEEPSRAMP EIST TWEE SLACHTOFFERS Langs vrijwel de gehele Neder landse kust heeft de wind giste ren de stormgrens bereikt. Niet alleen in ons land woedde de Novemberstorm met hagel en onweer. Ook uit Kopenhagen wordt gemeld dat daaromtrent op de Noordzee de zwaarste storm van dit najaar schepen en sche pelingen teistert. Honderd Deense vissersschui ten geraakten in moeilijkheden. Ook omtrent de Nederlandse kus ten hebben verschillende schepen hevig met de felle wind te kam pen gehad. De loodsdiensten van Hoek van Holland, Vlissingen en IJmuiden moesten worden gestaakt. De Borkumer loodsboot kon 13 opvarenden redden van 't Engelse schip „Teeswood", dat bij Borkum op een zandbank liep. Twee an dere schepelingen van de „Tees wood" zijn verdronken. IN EEN HALF JAAR In de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Ver keer bracht de voorzitter naar voren, dat er in de eerste helft van dit jaar 1508 verkeersonge lukken met bromfietsen zqn voor gekomen, waarby 23 met dodelijke afloop, 373 zwaar- en 291 licht gewonden. 70 procent van de slachtoffers was ouder dan 50 jaar. Sedert het verschijnen van de bromfietsen op de weg zijn reeds 90 doden gevallen. Er werd besloten tot instelling door het verbond van een rij- vaardigheidsdiploma voor brom fietsrijders. De suggesties om het diploma verplichtend te stellen van rege ringswege werd onuitvoerbaar geacht in verband met het aantal bromfietsen van 170.000 a 180.000. CAIRO (AP) De Egyptische autoriteiten hebben er in toege stemd de Suezkanaalzöne van terroristen te zuiveren indien de Engelsen er in toestemmen dat de Egyptische politie opnieuw wordt bewapend. De Egyptenaren zijn echter ge waarschuwd, dat „strenge maat regelen" zullen worden genomen om de Britten te beschermen, indien zij zouden worden aange vallen. Ofschoon de politie alleen te Ismailia is ontwapend, heeft de overeenkomst betrekking op al le politie in de zóne. Generaal Erskine heeft een ontmoeting gehad met de gou verneur van de kanaalzone. Een onderdeel van hun over eenkomst was, dat alle belang rijke steden tot verboden gebied zouden worden verklaard Voor Engelse militairen, uitgezonderd diegenen die er noodzakelijke dienst hebben De Walburgiskerk te Arnhem, waarvan na de bevrijding nauwelijks meer dan de muren overeind stonden, is met de steun van Monumentenzorg geheel gerestaureerd. Aartsbis schop Mgr. B. J. Alfrink heeft het kerkgebouw, dat stamt uit 1328, Woensdag 28 November ingewijd. De aartsbisschop coadjutor van Utrecht, Mgr. B. J-. Alfrink, verricht de plech tige consecratie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1