Sint Magda Janssens jubileerde PELS' Voorstellen in de Raad PEDROLI Geen geld voor woningen Villabouw Bergen aan Zee te dicht bij zee REGELBARE In stuk naar haar hart PELS' Advocaat Wijnhandel De Sint denkt Dames- Handschoenen „LAIMBöCK" GERARD WORM ElectriscHe Strijkijzers Gemeenteraad St. Pancras Mirakelerbrug wordt vernieuwd Baas boven Baas Geef 'n Peignoir! 'n mooi en passend Cadeau Nu 4 x per dag GRATIS KOPEN bii Marktberichten I Heel d van Emigrant weer naa PAGINA 2 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 ALKMAAR Onder de actri ces. die in het hart van het Ne derlandse toncclminnend pu bliek, dat nog altijd zeer groot is, een grote plaats hebben in genomen, behoort zeer zeker Magda Janssens, die nog steeds tot een van de grootsten van het Nederlandse toneelpodium behoort. l>at zij overal in liet land. bij haar gouden toneel jubileum een hartelijke huldi ging ontvangt, spreekt welhaast vanzelf; zij heeft het eerlijk ver diend. Verdiend aan de wijze, waarop zii zich al die jaren aan het toneel heeft gegeven, ver diend ook aan de liefde, waar mede zii steeds haar kunst tot het Nederlandse volk. in vrijwel al haar schakeringen, heeft we ten te brengen. Kinderen zijn kinderen Het stuk, waarin Magda Jans sens haar jubileum viert, wukt niet erg veel af van hetgeen wil de laatste tiid.in de toneelzaal te genieten krijgen:t men kan daar over van menintg verschil len en wii willen bii deze gele genheid daar weinig van zeggen. In zo verre wijkt het gegeven, dat ons weer eens de zelfkant van het leven toonde, toch af van de ganiglbare stukken, dat hier uiteindelijk toch een stuk gezonde moraal de boventoon kan voeren waarbij de liefde tot het kind. iedere moeder gege ven od een zuivere en eerlijke wii Zo tot haar recht komt. Wii krijgen hier de aangrij pende geschiedenis van een vrouw uit het volk, die door armoede gedreven het pad der zonde or> gaat, een vrouw, die ondaniks de verdorven wereld, dip haar omringt, een moeder bleek voor haar kinderen, voor wier geluk zii vijf eni twintig jaar lang vecht, misschien on een wiize. dip niet door een ieder zal verkozen worden, maar dan toch vecht en overwint. Die overwinning komt. als zii, na een vergeefse poging daartoe, de man harer liefde weet te trouwen en zo haar kinderen een naam en wat voornamer is. een vader kan schenken. Fraai spel Magda Janssens heeft van die moeder een bewonderenswaar dige. neen. een ontroerende cre atie gegeven, vooral in d» scène, waarin haar gdbed tot de Ma donna met de Rozen verhaald wordt en in het gedeelte, waar in zii vecht met de man. die zii trouwen wil. Dit was Magda Janssens zoals het publiek haar tientallen jaren heeft, gekend, bewogen. temperamentvol er» met een uitgesproken eigen visie od haar rol. Fraai spel gaf ook haar tegen speler John Gobau, zowel in ziin woede-aanvallen als in zijn voldoening om het eindelijk zich vader weten. Met actrices als Caroline van Dommelen, die zo een hartelijke rol van de oudte Rosalie bracht, met Bep Dekker als het vlotte dienstmeisje en vooral met de drie vertolkers van de figuren van de zoons. Steve van Brandenburg Wim Hart en Bob Verstraete, moet het de actrice niet moeilijk ge vallen ziin, zich geheel in liaar rol in te kunnen leven. Ook Stinp Lerou, John Soer en Wim van Sierernberg de Boer gaven zich geheel in dit stuk. Hartelijke huldiging Na een schier onuitputtelijk en zeer enthousiast applaus van een geheel uitverkocht huis. volgde een hartelijke huldiging, eerst van de ziide van het ge meentebestuur van Alkmaar, waarvoor Mr. A. J. M. Leesberg het woord voerde. Deze dankte de iubileren.de actrice voor haar snel. waarin zii vooral de liefde „De trots van Hollands hoenders" Per flesf4.50 ALKMAAR - Tel. 2585 tot uitdrukking wist. te brengen. Hij bood Magda Janssens. na haar op Chinese wiize nog veie jaren te hebben gewenst, eer» fraaie bloemenmand aan. Mej. Leesberg, sprekende na mens het dames-comite, dat zich voor deze huldiging had gefor meerd, noemde het spelen van de actrice geen beroep meer. maar een roeping. Zij wees op het. sterk persoonlijke karakter in het spel van de actrice en bracht de dank van velen over voor de vele jaren kunstgenot, die de jubilaresse aan talloos ve len heeft geschonken. Als bliik van dank bood zii eer» enveloppe met een royale gift voor het misdeelde kind aan. alsmede een sierlijke vaas met bloemen. De heer Mooij. in wiens schouwburg de actrice al zes en twintig jaar speelt, herinner de aan de vele bandten, die het Gulden Vlies met de actrice verbonden en wees op de vele uitvoeringen, die met Magda Janssens hier werden gebracht. Hii bood de jubilaresse een fraaie bloemenmand met Alk- maarse kaasjes aan. Ook Caro line van Dommelen en John Gobau ontvingen een geschenk terwijl Mej. Leesberg voor haar moeite, in het dames-comité verricht, een bouauet in ont vangst, moest nemen. De jubilerende actrice dtenkie hartelijk voor de haar gebrachte hulde en bleek niet alleen door de geste van het gemeente bestuur, maar ook door die van het Alkmaarsp publiek getrof fen te zijn. Zii was dankbaar voor het medeleven en de be langstelling. dio het Nederlandse toneel steeds in Alkmaar mochit ondervinden welke belangstel ling er de oorzaak van is dat zovele actrices en acteurs zo gaarne in Alkmaar spelen. L. S. Uit huis gezet ALKMAAR. De heer B. wo nende aan de Langestraat hoek Mient en zetbaas van een café aldaar, welk café reeds enige tijd gesloten was, daar de drankwet bij herhaling was overtreden, is gisteren vanwege de Amstelbrou- werij uit de woning gezet. Door de derving van inkomsten kon de man zijn huurpenningen niet meer betalen. In de mooiste leer soorten gevoerd en ongevoerd. Laimböck handschoe nen zijn alleen ver krijgbaar. bij: ALKMAAR - Hoek Houttil HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES Geopend van 9 tot 9 uur GROOT ST. NICOLAASFEEST VOOR DE KINDEREN van de leden der N.R.K.M. Alkmaar ALKMAAR Wederom zullen de overbekende St. Nicolaasliede- ren uit vele kindermondjes weer klinken, als St. Nicolaas op Zon dag 2 December a.s. een bezoek zal brengen aan de stad Alkmaar en om 2.30 uur in het Victory- Hotel aan de Langestraat recep tie zal houden voor de kinderen van de leden van de Ned. R. K. Middenstandsbond, afd. Alkmaar. Op die Zondag zal om 2 uur de Sint officieel ontvangen worden aan het station door het bestuur van de afdeling. Voorafgegaan door de drumband van het Ven del van de R. K. Verkenners zal St. Nicolaas zich via Stationsweg, Scharloo, Geestersingel, Zeven huizen. St. Laurensstraat, Nieuwe Sloot en v. d. Boschstraat, gezeten in een landauwer, naar het Vic tory Hotel begeven, waar de deel nemende kinderen en hun ouders en vele belangstellenden hem op hartelijke wijze zullen begroeten. De kinderen zullen verder de gehele middag de gasten van St. Nicolaas zijn, ontvangen diverse versnaperingen, en worden aan genaam bezig gehouden o.a. door Jap Tol met zijn poppenspel, dat gezien de successen van het vo rige jaar, ook nu wel weer zal inslaan, en door Prof. Cakie met zijn goochelkunst. Aan dit kinder feest kunnen deelnemen de kin deren van de leden, in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. TWEEDE AVOND EX ORIENTE LUX De opkomst van Thebe ALKMAAR. Op de tweede bijeenkomst van de kring Alk maar van het Vooraziatisch-Egyp- tisch Genootschap „Ex Oriente Lux", welke in de foyer van de Harmonie werd gehouden en die onder voorzitterschap van Dr. H. Schreuder stond, sprak Professor Dr. C. J. Bleeker uit Amsterdam over de opkomst van de machtige Egyptische stad Thebe. De opkomst van die stad had plaats onder de grondlegger van de 12de dynastie, koning Ame- nemhet, de opvolger van Mentu- hotep IV, die een tot nu toe vrij wel onbekende godheid, Amon- Re, in het middelpunt der belang stelling plaatste. In die tijd werd 'Thebe, dat zeer gunstig was ge legen, tot hoofdstad van het rijk gekozen terwijl Amon-Re tot pa troon van de stad werd verheven. De stad ontwikkelde zich tot een wereldstad in de oude wereld, waarvan we de betekenis kun nen vergelijken met steden als Parijs en Londen. De ruïnes van Karaak, aan de overzijde van de Nijl en ook nog van Luxor ver kondigen tot op de dag van he den de glorie van deze oude we reldstad en haar godheid, die in heel Egypte geliefd en gevreesd was. Onder Ramses III bezat de tem pel van Amon-Re, die een wind god was en zeer zeker niet alleen een geestelijke god is geweest, hij wordt als mens en met een rams- kop voorgesteld, zelfs zijn er voorstellingen van hem met slan gen- en kikvorskop, duizenden beelden, grote goudvoorraden, 65 steden en dorpen en uitgestrekte landerijen. De tempel en zijn bestuurder werd op de duur zelfs een staat in de staat. Aan de hand van tal van licht beelden verduidelijkte professor Bleeker zijn, door een groot en belangstellend publiek gevolgde, lezing. Onderwijs Het bestuur van de vereniging „St. Joseph" voor de R.K. Jon gensscholen heeft verzocht om gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van gordijnen en banken voor de St. Laurentius- school (V.G.L.O.) aan de Wes- terkolkstraat. Ook om gelden voor de aanschaffing van een nieuwe schrijfmethode voor de St. Aloysiusschool aan de Koorn- laan. De Raad wordt voorgesteld de gevraagde medewerking te verlenen. Naar aanleiding van de ophef fing van de gemeentelijke avond school voor lager nijverheidson derwijs en de overdracht van het beheer en exploitatie van die school aan de Ambachtsschool en de verklaring door de Raad, dat de oprichting en instandhouding van een dagcursus voor typogra fen met ingang van 1 October 1951 nodig was, delen B. en W. de Raad mee, dat men aan het departement van oordeel is, dat volstaan kan worden met een be sluit tot opheffing, en dat voor de typografencursus een nieuw besluit nodig is, welke inhoudt, dat uitbreiding van het leerplan van de Ambachtsschool met een dagcursus voor typografen nodig wordt geoordeeld, zonder een datum van ingang te noemen, daar deze uitbreiding nog niet is tot stand gekomen. B. en W. stellen voor, dienovereenkomstig een besluit te nemen. Bouw kleuterscholen gaat niet door In Februari j.l. werden B. en W. gemachtigd over te gaan tot de bouw van twee kleuterscholen in het Bergerwegkwartier, één ten behoeve van het neutraal en een voor het R.K. Kleuteronder wijs. Hiervoor werd een crediet toegestaan van f 146.000.Ged. Staten hebben de gemeente be richt, dat volgens de circulaire van de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de bouw van kleuterscholen na 31 Maart 1951 niet meer is toege staan. De Raad zal het betreffen de besluit dus moeten intrekken. Vernieuwingen aan het Gasbedrijf De directeur van de N.V. Gas- voorziening kop Noord-Holland acht het wenselijk in verband met de slechte toestand, waarin de oude meters verkeren, om een nieuwe meter met een capaciteit van 60.000 m3 per etmaal, aan te schaffen en wel een „Delta meter" van de 'gasmeterfabriek te Dordrecht. De totale kosten van aanschaffing en bijkomende werken worden geraamd op rond f 15.000.—. Of de Raad dit crediet be schikbaar wil stellen. De N.V. zal de kosten in tien jaar terug betalen en een rente vergoeden van 3,1%. In de raad van 12 October werd een crediet beschikbaar ge steld van f 136.000.voor ver nieuwing van de klok van de gashouder van 10.000 m3 welke tijdens de Duitse bezetting door beschieting zeer geleden heeft. R.K. GYMNASTIEK VERENIGING T.O.G. HEERHUGOWAARD. Zater dag 1 December a.s. houdt onze bekende Gymnastiekvereniging T.O.G. een gezellige avond in de zaal van de heer v. d. Heiligen berg te Heerhugowaard Zuid. De muziek zal verzorgd worden door de Ricardo's. Iedereen is van harte welkom. Aanvang om half acht. Gedurende dit bal zal de trekking plaats vinden der loterij ten overstaan van Notaris Appel uit Obdam. Zie advertentie. Het werk was opgedragen aan 'n Amsterdamse firma, welke niet aan de uitvoering is toegekomen wegens faillissement. Door de stijging van materiaal- prijzen moeten de kosten voor herstel van de gashouder thans op f 250.000.gesteld worden. Een dergelijk groot bedrag uit te geven vinden B. en W. onverant woord en stellen daarom voor, de klok voorlopig te herstellen door middel van electrisch las sen, waarmee een uitgave van f 15.000.gemoeid zal zijn. De Raad zal het eerste besluit moeten intrekken en een crediet van f 15.000.toestaan. LANGESTR. 10 - ALKMAAR ST. PANCRAS. Naar aanlei ding van de notulen dankte de heer De Vries het gemeentebe stuur en de ambtenaren ter secre tarie voor de buitengewone orga nisatie bij het bevolkingsonder zoek op t.b.c. De voorzitter deelde mee, dat 16 ingezetenen zijn op-' geroepen voor berdoorlichting. In Koedijk 12, in Oudorp 35 en Chr. Ger. Gemeente te Broek op Lan- gendijk 5. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat er van de bouw van vier woningen waarvoor f 36.000 waren aangevraagd, wel niet veel terecht zou komen, daar er slechts voor f 8.000 was ingetekend. Subsidiëring kleuter onderwijs. De voorzitter zeide, dat er een onbevredigende toestand bestaat inzake de subsidiëring van het kleuteronderwijs. De neutrale kleuterschool profiteert van een lage huur en gratis verwarming, terwijl anderzijds en bedrag van f 15.per kind te laag is. Daar om stelden B. en W. voor een subsidie goed te keuren, welke neerkomt op ongeveer f 25.per kind. Wethouder Nierop wilde eerst de beide schoolbesturen raadplegen en het voorstel aan houden. De heer Duif zeide, dat dit voorstel zal ingaan op 1 Jan. '52 doch, zo vroeg hij, hoe staat het dan met de subsidiëring van 1951. Er is afgesproken, dat B. en W. er op zouden terugkomen, j maar dat was nog niet het geval geweest. De heer De Vries wees I op het veel grotere nadelige saldo van de Chr. Kleuterschool. Na breedvoerige bespreking werd het voorstel aangehouden tot de vol gende raadsvergadering. Tot onderwijzeres aan de O.L. school werd met ingang van 1 Febr. 1952 benoemd mej. F. Bant, thans te Schuilingsoord (Zuid La ren). Begroting 1952. Op de kapitaaldienst komt voor de aankoop van nieuwe banken voor de O.L. school tot een be drag van f1600: Tevens de verbreding van de Mirakelerbrug met een betonnen dek en een nieuwe bestrating van de Twuijverweg, dat een bedrag vordert-van f36.494.waarvan 75 pet. door de gemeente Lange- dijk wordt betaald. Dit object kost de gemeente St. Pancras ca. f9.000.-af te schrijven in 10 jaar. De bestrating van de Achter weg komt voor op de gewone dienst met een bedrag van f 825.-. Op voorstel van de heer Duif werd de vergoeding voor de leden van het stembureau verhoogd van f6.— tot flO.— De heer Timmer zag de post voor de schoonheidscommissie af gevoerd. Hij zag meer nadeel dan voordeel. Eenstemmig werd beslo ten het lidmaatschap op te zeg gen. De subsidie aan de Com missie Rattenbestrijding zal door de gemeente en de Tuinbouwver- enigingen worden gedeeld. De begroting sluit met een post on voorzien van f 2.161.62. NOG TWINTIG UREN ALKMAAR. Er mogen dan vele bazen in Nederland ziin. d.w.z. gemeenten, waar men de actie „Baas boven Baas" van de K.R.O. voor het R.K. Nationaal Thuisfront zo soed heeft ge diend. dat men met honderden stemkaarten bii de K.R.O. hoopt aan te komen. Alkmaar is hun toch verre de baas. Ook van daag nóg. Iedere dag kan die kans kleiner worden, daar bij voorbeeld Amsterdam. Rotter dam. Den Haag Utrecht, Gro ningen. Den Bosch en Maas tricht. om maar enkele grote plaatsen van ons land od te noe men. duizenden katholieken kun nen mobiliseren, waar Alkmaar het onmogelijk tegen houden kan. Daarom moet men zorgen, die voorsprong te behouden. Het is al een nriis op zich. in de we tenschap te verkeren, dat naar verhouding. Alkmaar de belan gen van het. R.K. Thuisfront en dus van onze eigen mannen en jongens het best heeft gediend. Dan taalt men niet eens meer naar oriizen. die nog van de stemkaarten te behalen zijn. Dat ziin .schatten, die noch door roest, noch door motten bedorven worden, die door geen dieven worden opgehaald en ge stolen. Met hart en ziel ijveren we dus verder voor dit grote katholiek*» belang. Dat moet men als hoofdzaak bliiven zien. Sinds de dag van gisteren ziin er weer enkele tientallen kaar ten bijgekomen. Bii deze waren er tien van de Bond van Tex tielhandelaren St. Lamlbertus, welke dus van deze plaats af, een eervolle vermelding krijgt. Alkmaar, nog één dag en dan is 'het afgelopenHoud nog even vol Met dezelfde moed er» met de zelfde bezieling als onz» voor vaderen tijdens de bezetting door de Spanjaarden, zo moeten wii in de laatste twintig uren, die er over ziin. bliiven iiveren voor de inzending van de stem kaarten. Toen onze voorvaderen twintig uren voor hun bevrij ding aan de stadswallen ston den, hebben zii ook niet het bijltje er bii neergegooid, wel?? Deze twintig uren. die ons nog gegeven ziin, vóór Vrijdagmid dag de klok twaalf urer» slaat, moeten wii dus benutten, om nog alle Katholieken ertoe te bewegen, stem/kaarten en gul dens te deponeren aan het Bu reau van het Noord Hollands Daglblad ofwel bii de heer Jaap Smit aan de Nieuwetsloot. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak'*' Van 15 November tot en met 21 November 1951 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op kamer 14. Te etage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur behalve op Zater dag: want: handschoenen: pop je; shawls: wantje: boord: mes; riem ceintuur; 'ballpoint. Als gevonden bii het bureau van politie aangegeven er» op onderstaande adressen te ver krijgen: armband. Kievietstraat 4: bril in étui. Hofplein 2: hand schoen. Boomkampstraat 24; tafelkleedje. Stationsstraat 83; duimstok. Óudegracht 130: por- temonnaie met inh.. Hofstraat 8: vulpen en potlood, in étui. Niern wesloof 36: medaille. Vërdron- kenoord 49: p. handschoenen. B Bottemannestr. 26; gymschoenen Ranonkelstraat 38: dasspeld. E. de Wittestr. 2: bal. Kennemer- straatweg 112 h. Heiloo: hoofd doek. Verdronkenoord 35: hoofd doek. v. d. Pol Laat: p. wanten. Hekelstraat 28: koralen ketting, Diikgraafstraat 5: armband. Laat 133: nylonkous. J. v. Sco- relkade 12: vulpen.. Houttil 60: oortemonnaie met inh., Fr. En gelstraat 4: horloge. Corfstraat 6: shawl. Geest 13: bril in étui, Kctrenbloemstraat 30: gelds bedrag! Stationsweg 142; deus-. Koningsweg 45; lappenpop. Sta tionsstraat 140: hoed. K. Door mankade 34; ballpoint. Hof straat 26: broche Zaagmolen straat 24: laars. Geestersingel 66; duimstok, Cadaster-Kantoor, Nieuiwesloot: portemonnaip rnet inh.. Westerweg 25. Heiloo: handschoen. St. Aonastraat 10 nylonkous. Egelenbureerlaan 20: hoofddoek. Oudorperdiikie 45. Burgerlijke Si-and ALKMAAR. Geboren: Jo hannes z. v. J. de Moei en G. Kroon; Léendert z. v. G. J. van Wensum en J. W. den Butter. Gehuwd: Johannes Schotten en Catharina M. van Gijsen. GEM. ZANGCLUB K.A.J. ALKMAAR. De leden van onze zangclub worden nogmaals herinnerd aan het St. Nicolaas- feest, dat gehouden zal worden op Zaterdag 1 December om 8 u. in het Patronaatsgebouw aan het Varnebroek. Tevens zullen wij die avond herdenken, dat op 1 Dec. 1946 de Zangclub K.A.J. in het leven werd gegroepen. De lei ding van deze avond berust bij het St. Nicolaas-comité, uitslui tend bestaande uit dames-leden. De leden behoeven zich vóór die tijd niet op te geven, want wij rekenen op iedereen. Wel worden allen verzocht een kleine sur prise mede te nemen. De dames nemen een surprise mee voor de dames en de heren voor de heren. Men wordt verzocht geen namen op de pakjes te zetten. Ieder lid brengt een reuze stemming mee en het wordt een knal-avond. Zondag a.s. repetitie op gewone tijd in café Central. BURGERZIN-LENING VOLTEKEND HEILOO. De burgerzinlening van f 125.000.waartoe de Raad enige tijd geleden besloot, zo deelde men ons gisteren mede, is thans voltekend. Gedeputeerde Staten hebben de gemeente ver klaard, dat de kosten van de bouw verzekerd zijn. Binnen en kele weken hoopt men de bouw van de elf woningen aan te be steden. In ZIJDE TRICOT met wol gevoerd 29.50 In FLANEL met chique bloemdessins 31.75 In SATIJN FEUTRE. Ge kleed model 42.90 In GEWATTEERDE ZIJDE. Bijzonder chique 55.- IANGE5TRAAT 68 ALKMAAR BegrcMngsraad van Heiloo HEILOO. De Raad van de gemeente Heiloo zal op Vrijdag 7 December in vergadering bijeen komen, o.a. ter behandeling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1952. Eerst was deze vergadering vastgesteld op Vrij dag as. doch moest worden uit gesteld. Jaarvergadering Postduivenver. De Reigers HEERHUGOWAARD. De opkomst op deze vergadering voldeed niet aan de verwachtin gen, hetgeen bijzonder jammer was, omdat de Bondsrekenaar present was om alle vragen van nieuwe gegadigden te beant woorden. Zij die volgend jaar mee willen vliegen, doen verstandig zich niet te laat te melden, omdat er geruime tijd gemoeid is met het verkrijgen van het Bondslid maatschap en het uitrekenen van de afstanden naar de los singsplaatsen. Het eerste jaar is blijkens het verslag van de penningmeester een beetje kostbaar geweest om dat er een moeder klok in twee maanden moest worden aange schaft. Verheugend is dat de vereniging zich meteen in de af- delingsprijzen heeft weten te plaatsen. De heer Specker behaalde 5 prijzen met 1588 punten, de heer Bot 2 prijzen, met 383 punten, de heer Konyn 1 prijs met 194 pun ten. Besloten werd om voor het volgend jaar het verenigings kampioenschap in te stellen, waaraan een prijs zal worden verbonden. Bondsrekenaar, de heer de Graaf gaf een interessante uit' eenzetting over de berekeningen van afstanden en snelheden, waarna de voorzitter deze ge noeglijke vergadering sloot met de wens dat deze waardevolle sport vele beoefenaars in Heer hugowaard zal vinden. Hou en Trouw HEERHUGOWAARD. Vrij dagavond 30 November a.s. geeft Hou en Trouw haar tweede Dona teursconcert in dit seizoen. Nu in de zaal van café C. Schut te Heerhugowaard 't Kruis. Ook nu wordt weer medewer king verleend door de R. K. Gem. Toneelvereniging Amicitia van 't Kruis die de klucht in één be drijf „Lachgas" zal opvoeren. Na afloop is er bal, zodat er voor elk wat wils is. Rijkslandbouwwinterschool Ie Alkmaar Bii beschikking van de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ziin dp he ren A. J. Kesteloo en D. Rempt, beiden aldaar, K. Boot te Ber gen en G. J. Stokreef en K. de Vries, beiden te Heiloo. wede rom benoemd tot tijdelijk leraar aan de Rijkslandlbouwwinter- school te Alkmaar Dezp benoeming geldt voor bet tiidvak van 1 October 1951 tot 1 October 1952. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ge- rardus H. M. z. v. N. G. Been tjes en C. C. Esman. Gehuwd: Diele Koeleman en Trijntje Nijman. STORMSCHADE ALKMAAR Tijdens de hevige Novemberstorm die gis terenmiddag woedde is een fietsenstalling van de Jan Ligt- hartschool tegen de grond ge smakt. Een schaftwagen die oo het terrein van de Ferdinand Bol straat stond is ook een slacht offer van de storm geworden. BIJ HET KOPEREN PRIESTERFEEST van kapelaan van Leeuwen HEERHUGOWAARD. Maan dag- en Dinsdagavond vond de verdere viering plaats van het koperen Priesterfeest van kape laan van Leeuwen te Heerhugo waard. Beide avonden trokken grote belangstelling van de pa rochianen. De heer Molenaar trad er als conferencier op en leidde do avonden met een kort woord m. De jubilerende kape laan w d op de ereplaats gezet, nadat hem door alle aanwezigen een hartelijk welkom was toe gezongen. Daarna sprak de Pastoor van de H. Hart-parochie een kort welkomstwoord uit, waarna het feest kon beginnen. Het eerst traden de Gidsen en Welpen met enkele aardige stukjes voor het voetlicht. De lievelingsvereniging van de kapelaan, de Handbalver eniging, toonde het publiek, wat zij zoal in de jaren van haar. korte bestaan had meegemaakt. De plaatselijke muziekclub, zeven accordeons, lieten een drietal nummers horen o.l.v. de heer D. Sijs te Alkmaar. De zeeverken ners kwamen met populaire songs en declamatie van een vers, spe ciaal voor dit feest gedicht. De Dameszangclub, eveneens o.l.v. de heer Sijs. zong o.a. het Ave Maria en het Ave Verum. Een der leden van de Meisjes congregatie, mede namens de Damescongregatie, declameerde twee verzen: „Maria bij het kleed van haar Zoon" en „De Gouden Trouwring". Daarna traden nog op de jongens- en jongemannen- congregatie, de N.K.J.B., het mu- ziektrio van de parochie en de Hugo-Boys. De kapelaan dankte aan het slot van de avond in treffende bewoordingen voor het gebodene, "waarna" hem namens de vereni gingen cadeaux werden aange boden. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Zon dag gaat S.V.W. 1 naar Woudia te Westwoud. Dat kan een span nende partij voetbal worden. Het elftal is versterkt met de oud-spil van S.E.W., Piet Knol, wat zeer zeker een aanwinst is. In onze afdeling is alles moge lijk. De elftallen geven elkaar niets toe. Zo zit je bij de eerste op de ranglijst en zo kom je on deraan. We moeten echter pro beren wat punten te verzamelen. Speelt dus Zondag voor wat je waard bent. Het tweede ontvangt R.K.A.F.C. 4. Hier kunnen onze reserves laten zien dat ze ook nog een woordje mee spreken. Het derde speelt ook thuis en wel om 12 uur tegen Vrone 3. De junioren gaan naar R.K.A.F.C. b. A.s. Vrijdag houden we een St. Nicolaas-avondje. IJsclub De Draai HEERHUGOWAARD. Mo menteel geven zich vele nieuwe leden op. Deze jonge vereniging mag zich dus in een goede be langstelling verheugen. Tot 3 De cember a.s. kan men zich alsnog opgeven als lid 5 f 2.bij het bestuur. Na die datum betaald men f4. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. ZACHTER, MET REGEN Overwegend zwaar bewolkt en nu en dan enige regen' Aanvan kelijk in het binnenland zwakke Z.W.-wind, overigens tot krachtig of hard toenemende wind tussen Z.W. en N.W. Zachter, vooral in de nacht. DAM LUST ZUIDSCHARWOUDE. De uitslagen van de onderlinge club competitie luiden als volgt: Iq Th. de HaasP. Balder 20 C. Schuffelen-Joh. Huytema 02 A. GoudsblomFr. Slot 02 A. v. d. Welle—N. Jol 1—1 2e klas: H. EngeringhP. Schuffelen 02 Jac. BerhoutC. Bak 02 C. J. Cools-A. Zuidscharwoude 2—0 A. MoskJ. v. d. Hoven 11 C. BakC. J. Cools 20 P. v. d. Molen-H. Engeringh 20 3e klas: W. Glas-Jac. Kramer 02 H. RutsenP. Bekker 11 Mevr. de HartinghH. Glas 20 P. de Hartingh-D. Hoogeboom J. Engeringh—P. Bak 2^0 S. Mulder—Jac. Ootjers 20 Vanaf heden tot 5 December is onze zaak van 9 tot 9 uur 's avonds geopend. Om U in de gelegenheid te stellen ook in de avonduren gratis te kopen, hebben wij het aantal GRATIS KOOPTIJDEN van 3 op 4 gebracht! De GRATIS KOOPTIJDEN van WOENSDAG waren: 10.17-10.32 12.43-12.58 17.26-17.41 Weer ontvangen: Am. oliejassen 4.95. Am. oliejekkers 6.98. Wollen fiets- en werkwanten 3.50 Canadian jacks vanaf 29.75 BERGEN Een zevental raadsleden van Bergen heeft de voorzitter van de Raad gevraagd in de Vriidag te houden raads vergadering te mogen spreken over de weigering van Rijkswa terstaat van de bouw van een villa te Bergen aan Zee. Naar wii van dp ziide van Rijkswaterstaat vernamen, be treft het hier de bouw van een villa aan de C. F. Zeilerboule vard achter de villa van de fam. W. Schmieden, de enigste villa, die er momenteel staat. Krachtens het in 1937 vast gestelde Zeeweringsreglement mogen er zonder vergunning van Rijkswaterstaat geen gebou wen gezet worden om dp zee- reep: hieronder wordt verstaan het gedeelte van de kust vanaf de duinvoet tot 70 m. landin waarts. Na de zomer is de heer J. Moak. aannemer te Bergen aan Zee hier begonnen met de bouw van een villa, welke, naar ons van de ziide van Rijkswaterstaat werd medegedeeld, slechts 15 meter van de duinvoetzou ko men te staan. Hoewel de Dienst voor Wederopbouw dit bouw plan had goedgekeurd. reden waarom de heer Mosk meende te kunnen beginnen werd er door Rijkswaterstaat nimmer vergunning voor deze bouw ver leend: integendeel van de ziide van Rijkswaterstaat is herhaal- deliik gewaarschuwd', dat in dit geval geen toestemming kon worden verleend. Een zestal weker» geleden is het werk stop gezet, nadat slechts de funda menten en de kelder reeds wa ren aangebracht. De weigering van Rijkswater staat heeft, reeds een punt van bespreking uitgemaakt in de vergadering van Paal 33. de ver eniging van nagenoeg alle be woners van Bergen aan Zee; naar het ons voorkomt, is de aanvraag van een zevental raadsleden, om deze kwestie in de gemeenteraad te bespreken, hier het gevolg van. Wij herinneren er aan, dat destijds het wederopbouwplan van Berger» aan Zee, ontworpen door de architect Wieger Bruin, na overleg tussen de Dienst, voor Wederopbouw en Rijkswater staat werd goedgekeurd. Naar wii in Bergen van bevoegde ziide vernamen, strookt dezp weige ring van Rijkswaterstaat niet met deze goedkeuring van het wederopbouwplan voor Bergen aan Zee. Intussen kunnen wii ons de weigering van Rijkswaterstaat ten volle begrijpen: immers, zo werd ons van die ziide verteld, is de duinivoet dp laatste 100 ■laar gemiddeld met één meter per laar afgekalfd: wanneer dit zo door zou gaan. zou de villa waar men thans mee begonnen was. over 15 a 20 jaar tegen het strand aan staan. Vreemd is het echter, dat de villa van de fam. Schmieden wél zo dicht bii de duinvoet is gebouwd. Met belangstelling zien wii de argu menten tegemoet, waarmee men in de Raad van Bergen de Wei gering door Rijkswaterstaat wil bestrijden. Alkmaarse Exportveiling Snijbonen kas 6078; tomaten A 2064; witlof 1630; bloem kool I 44; rode kool 39; savoye kool 6—J; groene kool 612; spruitkool 1233; boerenkool 5,5013,50; spinazie 550; sla 2 9: andijvie 512; radijs 11— 14; bieten 413; winterpeen 5,50 12,50; waspeen 833, kg of bos uien 728; prei 1522; soep groenten 58; peterselie 26; alicante 721,16. PURMEREND. Bevelanders 11.5010; tomaten A 2658; witlof 1436; bloemkool 830; rode kool 612; groene kool 8 12; spruitkool 1845; boerekool 410; sla 16; andijvie 58; ro de bieten 411; gare bieten 16 19; bospeen 1221; winterpeen 1018; waspeen 1722; uien 27.60; drielingen 1627; prei 8 17; druiven alicant 130152; appels: Allington pippin 2446; bramley seedling 1022.30; cox orange pippin 3076; glorie van Holland 14—34; goudreinette 16 46; Groninger kroon 1033; jonathan 1648; notarisappel 16 34; present van Engeland 2052; sterappel 1228; zoete winter- kroon 1043; peren: beurré alexander lucas 1643; bonne louise d'avranches 2667; com- tesse de Paris 2041; gieser wil deman 2343; winterlouwtje 36 winterjan 1234; zwijndrechtse wijnpeer. 1329. N.-SCHARWOUDE lloo kg aardappelen, meerlanders 9,20; I8.000 kg uien 28,4029,20; driel. 2729; 43oo kg peen B 16-30; C 14,20; 300 kg kroten A 12,90; an dijvie lo.oqo kg 7,7010,60; B 5,507,80; 8.000 kg rode kool 6-30 10,40; lo.ooo kg groene 6,309; 80.000 kg succes 4,504,70; I800 kg Deense witte 66,90; doorge draaid 34.000 kg succes. OBDAM. 7500 kg. uien 27.60 —28.10; grove uien 27.10—27.70; 10.000 kg. bieten A 13.10—13.40; B 12.60; lange bieten A 10.80; B 6.90; 5000 kg. peen B 1516.30; C 14.9016.30; 4000 kg. savoye kool A 7.30—7.80; B 6.10; 500 kg. spruiten 2223. ZWAAG. Aardappelen 6.30 10; uien 1028.10: bieten 5.10 12; prei 1620; ehinese kool 1 3.50; savoye kool 47.80; rode kool 5.7010.70; boerenkool 7 15; spruitkool 1240; snijbonen 8081; witlof 1039; tomaten 14 33; breekpeen 2.5013; was peen 13; bospeen 19; andijvie 5 12; sla 10.6014; bloemkool 8 50; gare biet 1516; groene kool 7.10; alicanten 461.45; goudrei nette 1458; present van Enge land 1047; cox orange 1089; jonathan 960; glorie van Hol land 2451; rode ster 2443; no tarisappel 1630; laxton superbe 1142; bonne louise 2259; com- tesse de Paris 1741; doyenne du cornice 64—1.09; legipont 3156; soldat laboureur 1845; gieser wildeman 1539; winterjan 15 33; winterlouw 1433; william duchess 2951; st. germain 14 28; emil d'heyst 638; biesmarek 1326; lemoenappel 732; dek kers glorie 1450. WARMENHUIZEN 1100 kg uien 28.1028.30, drielingen 27.70 grote 27.30; 1750 kg andij vie 7.40; 2400 kg peen B 12.50 12.90. C 12.40—12.70; 19400 kg rode kool 7.20—10.50. II 5.60— 6.20; 21000 kg succes witte kool 4.60—4.70. LANGEDIJK 2ooo kg rode kool 7,60; 12ooo kg gele kool A 5,507,50; B 6,406,80; 19ooo kg groene kool 8,1010,40; 10.000 kg witte kool 44,10; 5o.ooo kg suc ces 4,504,70; 12.000 kg uien 27,90—29,40; groot 27,30—28,7Q; drieling 21,60—29,20; 2ooo kg bie ten A 12,2013,70; 14ooo kg an dijvie 59; looo kg witlof I 26 32; 250 stuks bloemkool B 18; doorgedraaid 3ooo kg succes. ARNHEM stilte in de von geconsacreerd over acht in d jaar, voor het van de Consec H. van Rossu nieuwe altaar man, pastoor Gendt van Dij Op de achter verkeer over Rijnbrug en ror vrij spel over genoeg kale vl herboren Walbt in nieuwe, onv< ter. In heel de st de vlaggen stra waar maar ka en van vele vierde het herst in 1944 verlore Binnen deed geestelijke en v teiten en honde in hun vrije ui Walburg gekorr de torens, die vi zongen; met v geleende bronze Het was een blik, dat herinr gevoelens bo\ eerder het Cred triomfantelijk li dat ook de grm tingen te over» een ieder staar tuiging gezonge zijde van het troon de Aartst deed. In stad en St. Walburgis 1 kerk: zij is he een traditie, n Niet voor nie oud-kapelaans n deken A. F. J Zwolle en deke van Sneek, past van Sappemeer Waanders van G. A. J. Mattij directeur J. L. A. W. Hoegen; als pastoor H. Zwolle en moe Verhoeven van Maatschappelijk de, en voorts Oostveen van 1 zagen er ook d< 300 MONT ZUID- De aanmeldir tie naar Austn November weei Met de Aust ten is overeer voor de catego dusver niet vo aanmerkng kw gratie-mogelij kl Verder is de als geschoold noemde overeei ren zodanig ge bij tewerkstell roep enigermat Voor 300 mc mogelijkheid n Zuid-Afrika te „Suid-Afrikaan gevers Organis: ontvangen, dal wil aanwerven 25 auto-electric reviseurs. Montgome Veldmaarscha gistermorgen c het vliegveld trokken. f V: De Onze Lie op de Markt enige jaren van uitgebrt werkzaamhec de kerk stai geruime tijd Men hoopte 1952 weer zijn, wanneet jarig bestaat blijkt dat la grijpender h lijk. was, d voorzien was stens tot 1961 dat de stei kunnen wort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2