Sint Walburgiskerk in Arnhem opnieuw geconsacreerd Nationale productie in Europa moet vijf procent hoger worden -L Regeling voor bromfietsen in 't vooruitzicht gesteld Jloteefóiaatj'ei en 8 Nederlanders in arrest 4 x per dag FIS KOPEN bij rktberichfen Heel de stad vierde het herstel van traditierijk monument Emigranten kunnen weer naar Australië Motorrijder botste tegen trailer Naar wij vernemen Autobotsing eist een slachtoffer De mening van de economen Bestaande defensieprogramma's zijn eerst dan gedekt Tweede Kamer Autodiefstal opgelost Ontvoering als opvoeding 5VERWACHTING ld door het K.N.M.I. geldie van Donderdag- Vrijdagavond. TER, MET REGEN end zwaar bewolkt en enige regen. Aanvan- ïet binnenland zwakke overigens tot krachtig enemende wind tussen .W. Zachter, vooral in DAMLUST HARWOUDE. De fan de onderlinge club- luiden als volgt: asP. Balder 20 len-Joh. Huytema 02 lomFr. Slot 02 felleN. Jol 1—1 ïghP. Schuffelen 02 mtC. Bak 02 3-A. Zuidscharwoude 2—0 J. v. d. Hoven 11 J. Cools 20 olen-H. Engeringh 20 Jac. Kramer 02 P. Bekker 11 HartinghH. Glas 20 tingh-D. Hoogeboom 1—1 ghP. Bak 20 —Jac. Ootjers 20 len tot 5 December is van 9 tot 9 uur 's avonds Dm U in de gelegenheid ook in de avonduren kopen, hebben wij het RATIS KOOPTIJDEN 3 op 4 gebracht! CIS KOOPTIJDEN van IENSDAG waren: 12.43-12.58 17.26-17.41 vangen: Am. oliejassen oliejekkers 6.98. Wollen werkwanten 3.50 jacks vanaf 29.75 aarse Exportveiling an kas 6078; tomaten witlof 1630; bloem- rode kool 39: savoye 8; groene kool 612: 1233; boerenkool spinazie 550; sla 2 jvie 512; radijs 11 413; winterpeen 5,50 faspeen 833, kg of bos 28; prei 1522; soep- 58; peterselie 26; 72—1,16. REND. Bevelanders tomaten A 2658; 36; bloemkool 830; 612; groene kool 8 tkool 1845; boerekool 16; andijvie 58; ro- 411; gare bieten 16 en 1221; winterpeen waspeen 1722; uien elingen 1627; prei 8 ven alicant 130152; Allington pippin 2446; seedling 1022.30; cox ppin 3076; glorie van L434; goudreinette 16 oninger kroon 1033 648; notarisappel 16 at van Engeland 2052; 1228; zoete winter- 143; peren: beurré 1 lucas 1643' bonne ivranches 2667; com- Paris 2041; gieser wil- 343; winterlouwtje 36 12—34; zwijndrechtse 2329. ARWOUDE 11 oo kg [en, meerlanders 9,20; uien 28,4029,20; driel. 3oo kg peen B 16-30; C kg kroten A 12,90; an- ooo kg 7,70—10,60; B 8.000 kg rode kool 6-30 .ooo kg groene 6,309; succes 4,50—4,70; 18oo witte 66,90; doorge- 100 kg succes. 7500 kg. uien 27.60 grove uien 27.1027.70; bieten A 13.10—13.40; lange bieten A 10.80; B kg. peen B 1516.30; 6.30; 4000 kg. savoye 0—7.80; B 6.10; 500 kg. 2—23. Aardappelen 6.30 1028.10; bieten 5.10 1620; Chinese kool 1 roye kool 47.80; rode -10.70; boerenkool 7 kool 1240; snijbonen ntlof 1039; tomaten 14 eekpeen 2.5013; was- bospeen 19; andijvie 5 0.6014; bloemkool 8 biet 1516; groene kool anten 461.45; goudrei- 58; present van Enge- 47; cox orange 1089; 9—60; glorie van Hol- 51; rode ster 2443; no- 1630; laxton superbe onne louise 2259; com- Paris 1741; doyenne du 41.09; legipont 3156; boureur 1845; gieser t 1539; winterjan 15 rlouw 1433; william 2951; st. germain 14 d'heyst 638; biesmarck smoenappel 732; dek- ie 14—50. HENHUIZEN 1100 kg 28.1028.30, drielingen jte 27.30: 1750 kg andii- 2400 kg peen B 12.50— 12.40—12.70: 19400 kg 7.20—10.50. II 5.60— kg succes witte kool rEDIJK 2ooo kg rode 12ooo kg gele kool A B 6,406,80; 19ooo kg >1 8,10—10,40; 10.000 kg 44,10; 5o.ooo kg suc- -4,70; 12.000 kg uien 0; groot 27,30—28,70; ,60—29,20; 2ooo kg bie- 2013,70; 14ooo kg an- looo kg witlof I 26 tuks bloemkool B 18; laid 3ooo kg succes. DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 PAGiNA 3 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Precies om half een gistermiddag viel absolute stilte in de vorstelijke kerk van Sinte Walburgis, zojuist opnieuw geconsacreerd na een reeks van plechtigheden die om kwart over acht in de morgen was begonnen. Voor het eerst na zeven jaar, voor het eerst na September 1944, klonken er de woorden van de Consecratie in de pontificale H. Mis die met deken J. I. H. van Rossum als presb. ass. drie oud-kapelaans aan het nieuwe altaar had gebracht: Vicaris-Generaal mgr. Th. Huurde- mcm, pastoor G. C. J. Hutjens van Emmen, pastoor I. H. J. van Gendt van Dijk bij Didam. Op de achtergrond raasde het verkeer over de oprit van de Rijnbrug en rondom had de wind vrij spel over de nog altijd na genoeg kale vlakte, waaruit de herboren Walburgiskerk optórent in nieuwe, onvergelijkelijke luis ter. In heel de stad sloeg die wind de vlaggen strak van alle huizen waar maar katholieken wonen, en van vele andere: Arnhem vierde het herstel van zijn eerste, in 1944 verloren, - monument. Binnen deed dat een keur van geestelijke en wereldlijke autori teiten en honderden parochianen, in hun vrije uur naar hün oude Walburg gekomen, geroepen uit de torens, die voor het eerst weer zongen: met van de gemeente geleende bronzen stemmen. Het was een aangrijpend ogen blik, dat herinneringen en diepe gevoelens bovenwoelde, zoals eerder het Credo dat had gedaan, triomfantelijk lied van een geloof dat ook de gruwelijkste verwoes tingen te overwinnen weet, door een ieder staande en met over tuiging gezongen, zoals dat ter zijde van het altaar voor zijn troon de Aartsbisschop-Coadjutor deed. In stad en Aartsbisdom is de St. Walburgis niet zo maar een kerk: zij is het monument van een traditie, nog altijd levend. Niet voor niets waren zovele oud-kapelaans naar hier gekomen: deken A. F. J. M. de Wit van Zwolle en deken J. van Galkom van Sneek, pastoor A. B. Schenk van Sappemeer, pastoor G. H. I. Waanders van Enschede, pastoor G. A. J. Mattijssen van Heteren, directeur J. L. Smulders, rector A. W. Hoegen; priesterzonen ook als pastoor H. F. Wanders van Zwolle en moderator W. H. L. Verhoeven van de School voor Maatschappelijk Werk in Ensche de, en voorts o.a. deken G. C. Oostveen van Apeldoorn. En we zagen er ook de Commissaris der 300 MONTEURS VOOR ZUID-AFRIKA De aanmeldingen voor emigra tie naar Australië zijn vanaf 29 November weer mogelijk. Met de Australische autoritei ten is overeengekomen, dat er voor de categorieën, welke tot dusver niet voor emigratie in aanmerkng kwamen, thans emi gratie-mogelijkheden bestaan. Verder is de mogelijkheid om als geschoold vakman onder ge noemde overeenkomst te emigre ren zodanig gewijzigd, dat daar bij tewerkstelling in eigen be roep enigermate beperkt is. Voor 300 monteurs bestaat de mogelijkheid naar de Unie van Zuid-Afrika te emigreren. Van de „Suid-Afrikaanse Motor Werk gevers Organisatie" werd bericht ontvangen, dat zij in ons land wil aanwerven 250 automonteurs 25 auto-electriciëns en 25 auto- reviseurs. Montgomery vertrokken Veldmaarschalk Montgomery is gistermorgen om tien uur van het vliegveld Valkenburg ver trokken. Koningin en burgemeester Chr. G. Matser luisteren naar de woor den van devote gedachtenis, die oud-kapelaan pastoor G. J. Jan sen van Renkum in zijn predi- catie wijdde aan twee pastoors die zijn heengegaan: deken Stock- mann, in ballingschap ver van zijn verwoeste kerk gestorven en pastoor L. M. R. Vos de Wael, aan wie eerlang een gedenksteen in het priesterkoor zal herinneren als aan de man, die de verstrooi de parochie na 1945 herenigde en de kerk redde uit de ruïne. Hoe stralend dit is geschied ervoer gisteren ieder verrassend: het stoere profiel bergt een interieur dat licht, in nobel spel Een stilstaande trailer op de provinciale wee tussen Krom menie en Uitgeest is gistermor gen de 26-jarige bewoner van Uitgeest A. J. V. noodlottig ge worden. Hoewel het achterlicht van de auto brandde, is de man met fl'inike snelheid met ziin motorrijwiel tegen de wagen ge botst waardoor hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was ge huwd en laat drie kinderen na. LUCHTPOST VOOR HR. MS. „KAREL DOORMAN" DEN HAAG Op 3 en 5 De cember zal luchtpost worden verzonden naar Hr Ms Vlieg kampschip „Karei Doorman" in de Britse wateren. Hiervoor be stemde brieven tot en met een gewicht van 10 gram dienen te worden gefrankeerd met 20 cents, terwijl de volgende adressering moet worden gebruikt: Rang of kwaliteit, Naam, Marinenummer, aan boord van Hr Ms „Karei Doorman", Amsterdam - CS - Marine. Brieven bestemd voor verzen ding op 3 December moeten uiter lijk 1 December om 12.00 des middags in Amsterdam zijn, brieven voor verzending op 5 December uiterlijk 4 December om 12.00 uur. Toestand Ned, ambassadeur te Londen LONDEN De Nederlandse ambassade te Londen heeft Woensdag meegedeeld, dat de toestand van de ambassadeur, jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, die Vrijdag j.l. een ernstige operatie heeft ondergaan, thans „beter is dan verwacht werd". Er was echter weinig ver. andering in de toestand van de patiënt, aldus de ambassade. van bogen, kolommen en gewel ven, omhóóg vaart als een woon- tent, de Allerhoogste waardiger dan ooit. Zij is nu gereed om het onderdak te zijn van een chris ten-gemeente, die de avond te voren, met een pontificaal Lof door Mgr. Alfrink, van zijn nood kerk afscheid had genomen en er gisteravond reeds een herden kingssamenkomst belegde, waar Bernard Verhoeven sprak en in lange rij de beelden voorbij trok ken van het verhaal van de ondergang en het herstel, dat nu zijn bekroning heeft gevonden. Er waren gisteren geen geluk kiger mensen in het Aartsbisdom dan pastoor Venings en zijn pa rochianen. hebben twee sleejSoten drie kwartier lang gezwoegd om een dekschuit met een tweetal kolos sale tanks voor een stearine- fabriek in Gouda door een nauwe brugopening te slepen; opende minister Albregts gis teren in Utrecht de door het Nederlands Instituut voor Effi- ciëncy - georganiseerde efficiëncy- dagen; heeft een hoofdambtenaar van de gemeente Den Haag een sy steem ontworpen dat het slechte zicht bij regenweer voor bestuur ders van motorrijtuigen groten deels opheft; keurde de Kroon de door de Haagse gemeenteraad vastge stelde huurauto-verordening, door Ged. Staten verworpen, goed; zal de Avro op 30 November starten met het televisie-experi ment van het onder verschillende gezichtshoeken tonen van drie dimensionale beeldende kunst; vertrok gisteren een Neder landse filmexpeditie, die in op dracht van de van Houten-fabrie ken een film gaat maken over de cacaoboon, per ex-legertruck naar de Goudkust; wordt in Den Haag van 22 tot 26 Juni 1953 het 13de Interna tionale Zuivelcongres gehouden; komt regisseur Brien Desmond Hurst, die Jan de Hartog's film Hollands Glorie zal regisseren, binnenkort naar ons land voor het uitzoeken van de bezetting. Wie meespelen wil, mag foto en gegevens zenden naar de pro ductieleiding postbox 1046, A'dam; is het wenselijk gebleken de tarieven van invoer uit de Bene- luxlanden op verschillende pun ten te wijzigen; werden gisteren twee nieuwe tablettenkassen geopend, ten be hoeve van het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt te Wage- ningen; worden Dinteloord en Steen deren geteisterd door de vogel pest; spraken Belgische hofkringen de berichten tegen, die meldden dat koning Boudewijn volgend jaar een officieel bezoek aan ons land zal brengen. Jacob Marisprijren 1951 DEN HAAG De Jacob Maris- prijs 1951 voor. schilderkunst is toegekend aan Co Westerik voor diens werk „De Visvrouw". De Jacob Marisprijs 1951 voor beeld houwkunst werd uitgereikt aan A. Termote voor diens „Piëta". De eerste materiaalprijs voor schilderkunst ging naar K. Andrea voor diens werk „Spanje" de tweede prijs naar J. Naninga voor zijn werk „Compositie". De eerste materiaalprijs voor beeldhouwkunst werd toegekend aan L. van de Brugge voor diens werk „Kip", de tweede materiaal prijs werd uitgereikt aan J. G. Rab-van Riemsdijk. EEN ZWAARGEWONDE VAALS, 28 Nov. Gister avond reed op de Rijksweg te Vaals een auto, bestuurd door de handelsreiziger Erven uit Vaals, tegen een stilstaande autobus met Belgische arbeiders. De auto werd aan de voorkant vernield. De passagier Rutten uit Vaals werd vrijwel op slag ge dood. De heer E., die levensge vaarlijk werd gewond, werd naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht. De autobus van de fa. Hauseur uit Verviers werd licht beschadigd. PARIJS, 28 Nov. (Reuter) In een rapport hebben de vooraan staande economische deskundigen van de organisatie voor Europese economische samenwerking een ernstige waarschu wing laten horen voor het gevaar van inflatie in Amerika en Europa. Volgens hen is de kans, dat Europa zowel kanonnen als boter krijgt, gering. Gedurende 21/» maand hebben deskundigen uit de 18 O.E.E.S.- landen en waarnemers uit de Ver enigde Staten en Canada de be dreiging voor de valuta's en de werkelijke levensstandaard be studeerd, die veroorzaakt is door de inflatie na de oorlog op Korea. De betrokken regeringen heb ben het rapport goedgekeurd en overwegen thans, welke verdere maatregelen genomen kunnen worden tot bestrijding van het (Vervolg van pagina 1) In de avondvergadering van de Tweede Kamer antwoordde minister Wemmers op de opmerkingen die de avond tevoren naar aanleiding van de begroting van Verkeer en Waterstaat waren gemaakt. Bromfietsen met een inhoud beneden 50 cm3 dienen naar het oordeel van de minister naar het fietspad te worden verwezen. Echter met dien verstande dat zij zo nodig ook van de rijweg gebruik zullen mogen maken, terwijl op het fietspad de snelheid aan een maximum zal worden gebonden. Het medenemen van kinderen wilde dp minister niet geheel verbieden, maar wel tot een kind beperken. Voor regelen als deze zal ech- ter wetswijziging nodig zijn en ook moet het oordeel van col leges van Gedeputeerde Staten nog worden ingewonnen. De minister achtte het niet verantwoord de spoorwegen tot niet-lonend vervoer te verplich ten. Het algemene reizigerstarief is zo laag gesteld, dat de invoe ring van speciale tarieven een verhoging nodig zou maken. Mede om deze reden wees de minister de gezinstarieven af. De regering is gaarne bereid de hulpactie voor Italië aan te bevelen en Italië met haar er varing bii te staan. Hierover is reeds contact opgenomen. Drie moties Bij de replieken diende de heer Schilthuis (P.v.d A.) een motie .betreffende de Rijnvaart, in. mede ondertekend door de K.V.P.. C.H.. en V.V.D. In de motie wordt betreurd dat het bedrijfsleven niet in staat is ge weest om voor wat een inter nationale regeling van de Rijn vaart betreft, tot een eensgezind optreden te komen en wordt de regering daarom uitgenodigd nu zelf spoedig de maatregelen te nemen die in het. algemeen be lang van de Nederlandse Rnn- vaart nodig ziin. De heer v. d. Heuvel (K.V.P.) diende een motie in, waarin wordt geconstateerd dat de vru- willige samenwerking van de ondernemers in de vervoerssec tor onvoldoende tot haar recht .komt en de regering wordt_ uit genodigd hieraan door wnzigmg van de richtlijnen voor de com missie autovervoer-personen te gemoet te komen Deze motie was mede onder tekend door de A.R. en de V.V.D De derde motie was van de heer Postumus (P.v.d. A.). Hier in wordt prioriteit gevraagd voor maatregelen ter bestrnding van verder gaande verziuing. verbetering van de zoetwater- voorziennig en beter bevaarbaar maken van de Gelderse IJsel en de Twentse kanalen. De motie was mede ondertekend door de C.H. en de V.V.D. De heer Engelbertink (K.V.P.) was het met de gedachte van de motie eens. maar vroeg zich toch af of deze geen slag in de lucht is. omdat duidelijk is dat offers moeten worden gebracht. De heer Postumus trok later ziin motie in. euvel, dat hun economische leven, sociale zekerheid en verdedigings inspanningen dreigt te onder mijnen. De deskundigen van de O.E.E.S. zijn van mening, dat een verho ging met 5 pet. van de nationale productie in de Europese landen in het komende jaar voldoende zal zijn tot dekking van de in September j.l. bestaande defen sieprogramma's, mits tegelijker tijd maatregelen worden geno men om te voorkomen, dat de extra koopkracht van arbeiders in wapenfabrieken de prijzen van consumptie-goederen omhoog drijft. Wanneer evenwel de bewape ningsprogramma's overeenkom stig de mening, die de Ameri kaanse minister van Buitenlandse zaken, Acheson, tijdens de bijeen komst van de Raad van de Orga nisatie van het Atlantisch Pact te Rome naar voren heeft ge- Vreugde over dood van een bendeleider DJAKARTA, 28 Nov. (Aneta). De bevolking van Tjipanas heeft een „sedekah" (feestmaaltijd) aangericht toen bekend werd dat de beruchte bendeleider van de „Éambu Runtjing", genaamd Rachman Sudjana, was gedood in een gevecht met een sergeant van de Siliwangdivisie, nadat deze laatste in een bioscoop door le den van de bende was bedreigd. bracht, versneld zullen worden, dan zullen naar de mening van deskundigen de berekeningen van de O.E.E.S. volkomen opnieuw gemaakt moeten worden. Een vooraanstaande functiona ris van de O.E.E.S. aan wie ge vraagd werd, of een productie vergroting van 5 pet. zowel ka nonnen als boter mogelijk zou maken antwoordde „met precies. Men zou er kanonnen en meer staal en kolen door krijgen". De Britse voorzitter van de bestuurs commissie van de O.E.E.S., sir Edmund Hall Patch, noemde Zwitserland een modelland, aan gezien daar de inflatie in be dwang wordt gehouden door de zeer grote zelfdiscipline, welke het volk zich oplegde, terwijl ge lijktijdig Zwitserland een land is met een zeer sterk en kostbaar defensiestelsel. In het rapport worden Frankrijk en Engeland twee duidelijke voorbeelden ge noemd van landen, waar men op het ogenblik de inflatie nog niet geheel en al in bedwang heeft. De Haagse politie heeft het raadsel van een gestolen Ci- troën. die dezer dagen te Rot terdam in het water langs de Gordelweg reed, opgelost. Drie jongelui, twee van ze ventien en een van achttien jaar oud. stalen een Citroën die te Rotterdam in de Rochussen- straat stond geparkeerd. Na een wilde rit. met veel blutsen en schrammen, door dp\ Maasstad, verloor de bestuurder ziin macht over het stuur. De auto dook het water in. De drie jongeman nen konden zich redden en zijn kletsnat oer trein naar Den Haag teruggekeerd. De natte pakken trokken de aandacht en toen bekend werd dat in Rot terdam een gestolen auto te wa ter was geraakt, werden de. nu weer droge drenkelingen aan de tand gevoeld. Het gevolg was. dat de 18-iarige hoofdman van het troepje erkende zich reeds zestien maal aan autodiefstal te hebben schuldig gemaakt DEN HAAG Dinsdag in geblindoekt was. Op ruwe de late namiddag werd de toon was hem gevraagd wat Haagse politie gealarmeerd, hij in de padvinderij deed en omdat een tienjarige jongen, waarom hij lid van die ver die van een padvindersoefe- eniging was. Later werd hem ning terugkeerde, in het hart bevolen zijn mond over het van de stad ontvoerd was. Een gebeurde te houden. Hij werd kameraadje belde op en ver- vlak bij huis uit de auto gezet. telde, dat de jongen door twee mannen gegrepen en in een auto gesleept was. De auto was in de richting van het Haagse bos verdwenen. Onmiddellijk werden alle Thuis vertelde hij natuurlijk alles. Gebleken is, dat de 27-jarige leider van de padvindersgroep een nieuwe „stunt" op het gebied van opvoeding heeft beschikbare manschappen, willen uithalen en daarom de jeeps, en radiowagens gemo- „ontvoering" met een huur- biliseerd, doch terwijl druk auto op touw zette. „De jon- werd gezocht belde de vader gens moeten immers aan alles van het ontvoerde jongetje op, wennen", zo beweerde hij ook dat zijn spruit veilig, doch tegenover boze politiemannen zeer overstuur thuis gekomen en een woedende vader, was. Hem is aan het verstand ge bracht, dat hij dergelijke op- De jongen vertelde, dat hij voedingsmethódes maar beter grepen, in de auto gesleurd en achterwege kan laten. De Onze Lieve Vrouwe Kerk op de Markt te Breda is reeds enige jaren het onderwerp van uitgebreide restauratie werkzaamheden. De toren van de kerk staat daartoe reeds geruime tijd in de steigers. Men hoopte dat de toren in 1952 weer „als nieuw" zou zijn, wanneer Breda haar 700- jarig bestaan herdenkt. Het blijkt dat langduriger en in grijpender herstel noodzake lijk was, dan aanvankelijk voorzien was en dat het min stens tot 1966 zal duren, voor dat de steigers verwijderd kunnen worden. VERZEKERD Schijvenaar brak zijn been in de wedstrijd HollandBelgië en hoe moet dat nou, vragen ons verschillende lezers. Nou, het is in orde, zo verzekert ons de sport redactie, die het weten kan. Schijvenaar is ver zekerd. Op kosten van de K.N.V.B! Hoe dat zit met de amateursbepa lingen, dat moeten de deskundigen maar uit zoeken. Het schijnt ons toe, als we dat zo maar even mogen zeggen, dat een heleboel narig heid over de strijd amateurisme-beroeps- voetbal langs deze weg zou kunnen worden opgelost. Lang niet alle clubs hebben hun spe lers verzekerd. Als ze dat wel doen, raken we van veel moeilijkheden af. Pagano (I) De heidense leeuw Leo Pagano heeft het hier en daar bij di verse mensen verkorven om verschillende Van zijn uitingen in zijn re portage NederlandBel- gie. Ik zet voorop, dat Leo nog altijd tot de beste radioreporters van ons land behoort. En dus mag hij zich wel eens een buitenissigheid- je veroorloven. Misschien ging hij bijv. tegenover de scheidsrechter wel een beetje te ver. Dat was niet opvoedend voor het publiek en voor de, natuurlijk tal rijke, luisterende spe lers. De scheidsrechter heet Harzich. Spreek uit A r d z i e k. Daar kun je nu wel geintjes op maken, zoals Hort- zik, gelijk Pagano deed, maar dat hoort in een radioreportage eigen lijk niet thuis. Intus sen is Pagano ook maar een mens en het be wogen spelverloop maakte hem een beetje van de kook. Weet u nog wel, dat wijlen Han Hollander 't meer dan eens overkwam, dat hij, om een prach tig doelpunt in de befaamde wedstrijd te gen Uruguya bijv., of om de drie doelpun ten in het van vroe ger befaamde Neder landse kwartiertje! van ontroering voor. de microfoon stond te hui len? Nou, als dat mag en het mag dan vind ik het geen schan de, wanneer Pagano 'n beetje bromt op de scheidsrechter, die er, vooral na de rust, nog al uit was. Ik heb me laten vertellen, dat dit kwam, door het onge val met Schijvenaar. Dat is in elk geval een aanwijzing te over, dat voetballers en scheids rechters óók mensen zijn Pagano (II) Verschillende kran ten sommige zijn al tijd nog jaloers op het werk van Pagano nemen het de KRO- reporter kwalijk, dat hij ,,een order uitvaar digde" om de foto, die gemaakt werd van het op de brancard weg dragen van Schijvenaar niet in de krant te zet ten. Dat ging inderdaad wel een beetje te ver. Natuurlijk mag de ra dioverslaggever, even als de krantenverslag gever critiek oefenen op alles en nog wat. hetgeen in het veld ge beurt, maar met zijn adviezen aan de kran tenredactie zou hij we) iets zuiniger kunnen zijn. Dit maakt hier en daar een verkeerd e in druk en brengt som mige mensen ertoe, om die foto nu juist wel te nemen („we laten ons door hem de wet niet voorschrijven") of angstige zielen komen zo onder de indruk, dat ze bij voorbaat al inge nomen zijn tegen even tuele plaatsing van die foto. En nu, zand er over, als Pagano zich tot zijn eigenlijke taak bepaalt en bedenkt, dat hij zijn reportages niet HET LEVEN gaat door, en hoewel we nog in November zitten, komt de eerste uitnodiging voor een vergadering op 29 Februari 1952. Het leven gaat verder. En wij worden meteen herinnerd aan het feit, dat we straks weer voor een schrikkeljaar staan. Dat is een geluk voor de mensen, die op 29 Februari jarig zijn, en het moge ook een geluk zijn voor de jongelieden, die dit jaar door een meisje gevraagd worden! Want in een schrikkeljaar mag het initiatief van de vrouw uitgaan, nietwaar? Het is maar dat ge het weet, kameraden. De harten gepantserd en het zwaard van de geest gescherpt! Een gewaarschuwd man telt voor twee geeft voor de redacties. Die zitten d'r zelf. „Thuisfront" En nu nog even over de actie van het Natio naal Katholiek Thuis front. U weet het wel: Baas boven Baas. Dat met die stemkaarten en zo. Ik hoop, dat er de zer dagen nog eens precies gezegd wordt tot wanneer men zijn stemkaarten kan in zenden. Dinsdagavond is de „trekking", ofte wel dan gaat ae stem bus open en zullen wij het weten. Laat het niet op het laatste nip pertje aankomen, neem geen risico en zendt op tijd in. Stel je voor, dat je te laat komt. Da* gebeurt met een échte stemming ook wel eens en dan wil het soms. dat die ene stem, die gemist werd, de beslis sing had kunnen ver anderen. Neem dus een kaart, plak een gulden en een postzegel van zes en stemen het is gebeurd. Spruitjes? Er is heel wat beroe ring verwekt, door het bericht, dat een kwe ker in Dordrecht rode spruitjes aan de markt heeft gebracht. Die rode spruitjes waren er allang, het zijn de kin deren van de leden van de P.v.d.A. zei een flau werik. En een ander maakte ervan soms heb je lieden, die over al politiek achter zoe ken dat het niet zo verwonderlijk is. nu we een socialistische mi nister van Landbouw hebben. Waarom heten die nieuw-geideurde spruitjes eigenlijk nog spruitjes? Ze hebben een andere kleur en een andere smaak, heb ben de deskundigen me verteld. Maar zijn het dan eigenlijk nog wel spruitjes??? Gewefensgeld De Brabantse ge meente Schayk is uit de brand. Er is een in woner die zijn „gewe- tensgeld" heeft betaald Dat was een bedrag van zesduizend gulden! De man heeft blijkbaar ineens schoon schip wil len maken en nu sluit de begroting met een batig saldo, hoewel er een tekort zou zijn. En nu zijn er mensen, die zo maar beweren, dat als iedereen in ons land zijn gewetensgeld be taalde, er een heleboel huizen gebouwd zou den kunnen worden In discrediet De manier, om het parlementaire werk en onze democratie in dis crediet te brengen, schijnt ons het gebeur de in de Tweede Ka mer, toen het WD-lid Ritmeester in een tijd van een uur, welke hij beschikbaar kreeg, een speech wilde houden, die anderhalf uur moest duren. Gevolg, de man ratelde zijn rede in zulk een tempo af, dat ze volkomen onver staanbaar was. En de Kamer maakte er maar gekheid mee, door te roepen: Vlugger, vlug ger. anders kom je d'r niet. Als dat nu de me thode is? De heer Ritmeester was even te hoog te paard gaan zit ten en werd een poli tieke zandruiter. Ordening Dat we leven in een tijd, waarin men alles ordenen wil, hebben we weer eens gezien uit het geval van het Sinterklaas-bezoek bij V. en D. in Alkmaar, u weet wel, de stad waar eens de victorie begon. Dat was in de Spaanse tijd. Nu het weer Sinterklaas gaat worden de man komt ook uit Spanje! komt voor het eerst in toe passing de verordening, dat men zich niet in het publiek als Sint Nicolaas mag vertonen, zonder vergunning van B. en W. Er zijn, eerlijk gezegd, ook wel rede lijke motieven voor zo iets, omdat het wel een beetje een gekke in druk maakt, dat soms zo vroeg een Sinterklaas verschijnt, en soms zo veel tegelijk. Maar er zijn ook andere motie ven. Ik vind, dat de Overheid Sinterklaas mat rust moet laten. Laten we toch niet alles gaan ordenen. Stel je voor. dat we ook al van een „geleide Sinter klaas" moesten gaan spreken. Hou me vast. Ik zeg maar: hoe meer Sinterklazen, hoe beter! Om fe overdenken „Vriendschap is vaak als een parapluie, die bij een zware rukwind omslaat." Correspondentie J. B. te Z. Nee meneer, wat u zegt is niet waar. Ook de com munisten kunnen, als ze zich aan de regels van het spel houden, verlof krijgen voor een politieke meeting en optocht, maar dan moe ten ze die vergunning voor dat doel vragen en dan kan de Overheid de voorwaarden daar naar regelen. Maar als ze onder het mom van de Hanni Schaft-her- denking een politieke demonstratie willen houden, welke uitdruk kelijk, door de wijze van voorbereiding e.d. een communistisch rel letje wordt, dan heeft de Overheid volkomen het recht, daar een stokje voor te steken, zelfs al vertoont dat stokje zich in de ge daante van pantserwa gens! JONGE MIDDENSTANDERS IN „VIJVERDUIN" BIJEEN DEN HAAG (KNP) In het vormingscentrum „Vijverduin" te Bloemendaal zal op 8 en 9 De cember een weekend georgani seerd worden voor jongeren uit de werknemende middenstand. Sociale, culturele en economi sche aspecten van de werkne mende middenstand zullen wor den besproken. De heer Drs. M.J. A. Camps uit Den Haag zal spreken over „De strijd om het bestaan," Dr. M. J. de Jong, secre taris van de bisschop van Haar lem, zal het onderwerp „Je ver antwoordelijkheid tegenover je collega's" behandelen. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan het secretariaat van de KJMV, Jan van Nassaustraat 7 Den Haag. Telefoon 774996 (K 1700). IN OOST-DUITSLAND BERLIJN. Geallieerde func tionarissen te Berlijn hebben ver klaard, dat acht Nederlandse onderdanen door de Oost-Duitse autoriteiten worden vastgehouden Vier Nederlanders waren be schuldigd van spionnage. Een van hen bevond zich volgens de func tionarissen reeds sinds 1946 in de gevangenis. Een ander was in 1949 en de overige zes dit jaar gearresteerd. Een van de laatsten was tot acht jaar en een ander tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overigen wachten nog op be rechting. De geallieerde functionarissen, die voor het eerst melding heb ben gemaakt van het juiste aan tal, baseren hun verklaring op inlichtingen van verwanten der gearresteerden, van wie nog ver scheidene in Oost-Duitsland wo nen. Men weigert hun namen bekend te maken, daar dit zou kunnen leiden, zo vreest men, tot represaillemaatregelen tegen de gearresteerden of de verwan ten. Het Nederlandse consulaat-ge neraal in West-Berlijn beschikt niet over de middelen de land genoten te helpen, daar Neder land Oost-Duitsland niet heeft erkend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3