Eén rattenpaar heeft per jaar minstens 250 kinderen Wat is de bedoeling van India's neutraliteitspolitiek? 8.95 Piet Kohier overleden EXTRA aanbieding Van Alle Dag FEITEN En er zijn al 10 mil Hoen volwassen knagers! Jeugdgroeten voor Indonesië 's Lands brandschade 120 millioen 3 weken in 't gevang van heden Zeker niet 'n handreiking aan het communisme Bliksem sloeg in radarinstallatie Een mooie geklede DANES PULLOVER Vroom Dreesmann Alkmaar DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 NOC EENS DE KATHOLIEKEN EN DE EMIGRATIE Onze beschouwing in deze ru briek over het Ned. Kath. per centage in de emigratie en onze opmerkingen naar aanleiding van enkele minder vriendelijke op merkingen aan ons adres in een tweetal ant. rev. bladen over dit kath. percentage, dat zo schril afstak tegen het veel grotere per centage van de gereformeerden, heeft nog al enkele reacties uit gelokt. Deze betroffen allereerst het percentage door deze beide ant. rev. bladen vermeld en die in derdaad wel een zeer scheef en onjuist beeld gegeven hebben. De heer C. A, Körndorffer van het Commissariaat voor Emigra tie, een officieel Nederlands in stituut, heeft men kan dit lezen in ons blad van 25 dezer aan de hand van officiële cij fers, duidelijk aangetoond, dat de emigratie-percentage-cijfers in de ant. re/v. pers allerminst strook ten met de feiten. Deze waren n.l. voor het kath. bevolkingsdeel belangrijk hoger, n.l. niet 7 pet. maar 24,8 pet. en voor het Geref. volksdeel belangrijk lager, n.l. 26,9 pet. en niet 52 pet., zoals werd aangegeven. Wij waren in onze beschouwing uitgegaan van het feit, dat zowel de ant. rev. Rotterdammer als de ant. rev. N. Prov. Gron. Crt., waaraan wij deze cijfers ontleend hadden, zich van de juistheid er van hadden verzekerd. Dit is echter blijkbaar niet het geval geweest en zoals de officiële cijfers nu voor ons liggen, was er voor de ant. rev. pers weinig reden zich met zoveel trots op de borst te slaan en nog veel min der voor het hautaine gebaar, waarmee de katholieken werden afgestraft, die blijkbaar helemaal geen geloofsdrang meer in zich voelden. Wat nu dit laatste betreft, wijst men ons uit onze lezerskring er nog op, dat voor dit verwijt toch overigens ook wel weinig reden was, omdat de ant. rev. schrijvers bij het uiten van deze beschul diging aan ons adres geheel over het hoofd hadden gezien, de ge loofsdrang, welke zich bij het kath. Nederlandse volksdeel zo schitterend demonstreert door het grote aantal missionarissen en zusters, die volkomen onbaat zuchtig voor stoffelijke eigen belangen, geheel gedreven uit een innerlijke geloofsdrang en liefde voor Christus, alles verlaten om hun geloof uit te dragen, onder voor hen volkomen vreemde vol keren. Inderdaad mag in dit verband zeker dit argument door ons naar voren geschoven worden, want al kennen wij niet de juiste cij fers van het aantal prot. zende lingen in gereformeerde kringen, toch durven we de stelling onbe twistbaar te lanceren, dat hier het kath. percentage, dat van de gereformeerden glansrijk slaat. De discussies over het gerefor meerde zendingswerk op de jong ste Kamper Synode van de Geref. Kerken (onderhoudende art. 31 K.O.) liet daaromtrent niet de minste twijfel over. Bovendien als een verwijt inzake te weinig ge loofsdrang onder het kath. volks deel van gereformeerde zijde mag worden gemaakt, dan moet toch ook rekening gehouden worden met het niet onbelangrijke deel van ons kath. volk, dat uit zuiver geloofsdrang n.l. om religieuze en idealistische motieven, het celiba- taire leven kiest, uitsluitend om zich geheel en al aan de dienst van God en zijn evenmens te kunnen wijden, zonder daarbij geremd te worden door de zorgen voor het eigen gezin. Waar in kath. kringen zoveel geloofsdrang wordt getoond, waar ook in gere formeerde kringen, maar weinig tegenover kan worden gezet, past het deze geref. scribenten ze ker niet een hoge borst op te zet ten, omdat zij hier zoveel beter zijn en dan schamper af te geven op de katholieken, die hier op dit terrein zo scherp bij hen af- steken. Temeer waar bij de emigratie, ook in gereformeerde kringen, de geloofsdrang zeker niet de enige en zelfs niet de meest stimule rende factor is. Hier speelt het eigen bestaansbelang op de aller eerste plaats een grote rol. Wil dit nu zeggen, dat voor onze critiek in ons nummer van 19 dezer geuit geen reden meer is? Natuurlijk niet. Al zijn de emigratiecijfers voor ons kath. volksdeel lang niet zo verontrus tend, als de ant. rev. pers ons aanvankelijk wilde doen geloven, met ons percentage van 24.8 pet. mogen wij nog niet tevreden zijn. De heer Korndörffer heeft aan getoond, dat emigratie voor ons land een dringende noodzaak is, omdat bij de huidige bevolkings groei het aantal bewoners van Nederland zó sterk toeneemt, dat in de komende decennia voor al deze mensen in Nederland on mogelijk een bestaan geschapen kan worden. Ook al zou de in dustrialisatie geheel naar de vast gestelde plannen verlopen. Wij zullen, zo zeide hij, in de komen de 20 jaar 60.000 Nederlanders per jaar moeten doen emigreren. Dat is het minimum. Na de oorlog zijn er in totaal 71.000 Nederlan ders geëmigreerd. We staan dus pas aan het begin van de uitvoe ring van het noodzakelijke emi gratieplan. In dit stadium hebben de kath. Nederlanders de met hun getalsterkte overeenkomende po sitie nog niet bereikt. Dat is on tegenzeglijk waar. Maar de voorbereidingen daarvoor zijn nog in vole gang. We schreven reeds, dat Mgr. Hansen van Roermond, na Canada bezocht te hebben, nu een rondreis heeft gemaakt door Australië en Nieuw Zeeland en vandaar 4 Dec. terugkeert, na daar met besprekingen tussen de Regeringen en bisschoppen be langrijke resultaten te hebben bereikt voor de godsdienstige be langen van de kath. emigranten. Ook het Kath. Centrum voor Staatkundige vorming, heeft zich nu met deze kwestie bezig gehou den, om de politieke zijde van dit grote probleem onder ogen te zien en de K.V.P. en de Regering daarna van advies te dienen. De zaak is dus „en route" en wij mogen alle hoop koesteren, dat wanneer we enige tijd verder zijn, de katholieken van Neder land ook hier niet alleen hun roeping en taak zullen verstaan, maar ook zullen vervullen. En dan zal wel blijken, naar we stellig geloven, dat voor enig verwijt aan ons katholieken, in de geest, zoals de ant. rev. pers tot ons richtte, geen sprake meer kan zijn. J.H. 74-27 December: Rattenweek 's GRAVENHAGE De lande lijke actie ter bestrijding van de bruine rat, die, zoals bekend, tel- kenjare door de plantenziekten- kundige dienst in samenwerking met de gemeentebesturen wordt georganiseerd, zal dit jaar, in af wijking met voorafgaande cam pagnes, gedurende een week ge lijktijdig over het gehele land plaats hebben. Van 1421 Dec. a.s. zal in de meerderheid van de Nederlandse gemeenten tot de aanval op de bruine rat worden overgegaan. Naar mag worden verwacht, zal deze geconcentreerde actie de re sultaten van vorige bestrijdings- campagnes die gedufende opeen volgende perioden werden ge voerd, overtreffen. Teneinde ze kerheid te hebben, dat het ver giftigde lokaas, dat onschadelijk is voor mensen en huisdieren, op de juiste plaatsen wordt gedepo neerd, is het noodzakelijk, dat iedereen in wiens omgeving rat ten vertoeven, de burgemeester van zijn woonplaats hiervan in kennis stelt. Op het platteland kan men zich hiertoe eveneens tot zijn landbouworganisaties wen den. Resultaten blijven niet uit De resultaten tijdens de acties in voorafgaande jaren wijzen uit, dat de resultaten over het alge meen de verwachtingen ver over treffen aldus het Ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. In verschillende ge meenten heeft de intensieve be strijding tengevolge gehad, dat de rattenschade, vergeleken met en kele jaren geleden, met meer dan de helft is verminderd- Daar de bruine rat zich echter snel voort plant een nakomelingschap van 250 exemplaren van een ratten paar per jaar is geen zeldzaam heid blijft voortdurende waak zaamheid geboden. De schade welke door de brui ne rat wordt veroorzaakt, kan aanzienlijk zijn. Bij een geraamde rattenbevolking van 10 millioen stuks in ons land wordt de totale schade op 35 millioen gulden per jaar getaxeerd. Deze schade be staat hoofdzakelijk uit vreterij aan voedsel en vernielingen. De vraatzucht van de rat kent geen grenzen; vrijwel alles wordt tot buit verklaard. In de zomer zijn het de gewassen op het veld in de winter de opgeslagen oogst en voedselvoorraden in pakhuizen, kelders en kasten e.d., waarop de rat het heeft gemunt. De schade die door het aanbrengen van ver nielingen wordt veroorzaakt, be rust hoofdzakelijk op de knaag- en graaflust van de bruine rat. Letterlijk alles wordt vernield: vloeren, deuren, dakbedekkingen, waterleidingen, electriciteitska- bels, manufacturen, emballage etc. Ook uit hygiënische overwegin gen is het dringend gewenst, de bruine rat als overbrenger van verschillende ernstige besmette lijke ziekten, het leven in ons land onmogelijk te maken. Vrij wel alles, waarmee de rat in aan raking komt, wordt door hem verontreinigd. Om 'n enkel voor beeld te noemen: bij een graan handelaar werden per kg graan 28 uitwerpselen van de bruine rat gevonden. Op zijn voorraad van 400 ton moeten dat er onge veer 11.000.000 zijn geweest Er is derhalve veel aan gelegen dat bij de komende bestrijdings- actie kan worden gerekend op de medewerking van de gemeente lijke autoriteiten en van de bur gerij. Op 't platteland is het van groot belang, dat de landbouwor ganisaties de actie steunen. Zo lang deze medewerking niet vol ledig wordt verleend, blijft 't ge vaar bestaan, dat op verscheidene plaatsen in ons land rattenhaar- den ongemoeid worden gelaten. Van hieruit kunnen de gesaneer de gebieden dan weer met ratten worden besmet, hetgeen uiter aard, het effect van de inspan- 'S-GRAVENHAGE. Radio Nederland Wereldomroen stelt kinderen, van wie de ouders in Indonesië wonen, in de gelegen heid voor hen een Kerst- en een Nieuwjaarsgroet uit te spreken in de studio in Hilversum. Deze groeten kunnen in Indo nesië worden gehoord op Woens dag 19, Donderdag 20, Woensdag 26 en Donderdag 27 Dec. 1951. Deze groetenprogramma's wor den opgenomen in Hilversum op Dinsdag 18 Dec. en Zaterdag 22 December 1951. Aan de opname zijn voor de deelnemers geen kosten verbon den. Reiskosten worden echter niet vergoed. Voor iedere familie kunnen slechts twee kinderen groeten uitspreken. Him, die aan deze programma's wensen deel te nemen, wordt verzocht om zo spoedig mogelijk een aanvraag in te zenden bij Radio Nederland Wereldomroep, Postbus 137, Hilversum. Op de enveloppe: Jeugdgroeten voor Indonesië. De aanmelding sluit op 10 December 1951. P.C.V. TOT DEKKING VAN BRANDSCHADE HOORN. De maatschappijen, leden van de Prov. Coöp. Ver. ter dekking van brandschade G.A. hebben gistermiddag in vergadering bijeen een be langrijke beslissing moeten ne men. Het ging om het aanbod van de Baseier Versicherungs- gesellschaft, die een herverzeke ring wil geven voor alle schade per jaar boven een bedrag van f 175.000 en voor alle schade per gebeurtenis boven f 70.000. Deze nieuwe regeling geldt voor niet-industriële goederen. Het aannemen van dit voor stel hetgeen zonder grote be zwaren geschiedde bracht nog enkele consequenties mee. De uitkering van de Baseier moet nl. onderling verdeeld worden. Overwogen wordt de verdeling zo te doen geschieden, dat de schadelij denden een uitkering ontvangen in de verhouding var. de aangebrachte schade. Deze rampverzekering zal op 1 Jan. 1952 ingaan. Goedgevonden werd, dat het P.C.V.-bestuur bij een onver hoopte grote brand in Januari voor het vergoeden van de scha de een voorschot aan de maat schappijen kan vragen op de jaarpremie, die eerst aan het einde van het jaar moet worden voldaan. De P.C.V. heeft een gunstig jaar achter de rug. In totaal be hoefde slechts f 70.000.aan brandschade te worden vergoed. Het aantal hooibroeigevaüen was weer legio, maar brandschade kwam door nauwgezette controle bijna niet voor. D.W. O.-nieuws WIERINGERWAARD. Onze sportvereniging D.W.O. afd Hand bal houdt Vrijdag a.s. een leden vergadering in hotel „Lely" te Slootdorp, waar o.a. de loterij actie zal worden besproken. DEN HAAG. Nederland leed dit jaar volgens nauwkeurige raming 120 millioen gulden schade aan branden. Deze schade is dertig procent hoger dan het gemiddelde over de afgelopen vijf jaren. Handel en industrie vangen tezamen met de landbouw bijna alle klappen op. Het is niet veel gezegd, dat 70 tot 80 procent van deze branden een oorzaak heb ben, die is terug te voeren tot onvoorzichtigheid, op zijn gun stigst gezegd, onwetendheid. Gemeenteraad ST. MAARTEN De gemeen teraad van St. Maarten komt Za terdagmorgen in openbare ver gadering bijeen voor het af handelen van een zeer uitvoe rige agenda. Zo komt aan de orde o.a. het wijzigen van het regle ment op het burgerlijk armbe stuur en het benoemen van een armvoogd, verlenging van de ziektekostenregeling voor ge- meentepersoneel, vaststelling van rekeningen en begrotingen, een nadere vaststelling van de niet- goedgekeurde rekening over 1949, bespreking schoolgeldregeling en behandeling van nagenoeg on inbare posten. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGEDIJK. De groentehandel was de afgelopen week buitengewoon flauw ge stemd, vooral voor bladgroente werden lage prijzen betaald. De rode kool kwam bijna niet meer boven het dubbeltje, grote re kool bracht 57 cent op, de aanvoeren waren nog klein. De gele koolaanvoer neemt wel wat toe, de betaalde prijs wordt ech ter met de dag lager, grote gele brengen slechts weinig boven de minimum prijs op. Restanten herfstwitte kool draaiden meest door, terwijl ook een deel van de succes witte af en toe geen ko pers kon vinden, wat verkocht werd kon niet meer dan de mini mum prijs opbrengen. Groene kool werd in de A-sortering ge heel verkocht tegen sterk schom melende prijzen, die tussen 7 en 11 cent lagen. In de B-sortering bleven verscheidene partijen on verkocht. Uien waren ongeveer 5 cent goedkoper dan de vorige week, middel-exportuien noteerde 26 a 27 cent. Bieten en peen bleven prijshoudend. Voor beide soorten bestaat nog steeds vraag voor export. Bieten A noteerden 13 14 cent en peen B 1516 cent. Andijvie werd in flinke hoeveel heden aangevoerd, doch de markt was weinig graag, wat enigszins afwijkt kan geen koper vinden en de beste andijvie kon onge veer 8 cent maken. Witlof, voor het eerst op de veilingen aange voerd was voor de tijd van het jaar zeer goedkoop, 3032 cent, Belangrijke partijen Belgisch lof die momenteel ingevoerd worden hebben een slechte uitwerking op de prijs van het Nederlandse lof. België schijnt in Frankrijk afzetmoeilijkheden te hebben, wat voor onze trekkers een strop dreigt te worden. Het bestuur van het productfonds „Sluitkool" heeft gisteren vergaderd over de a.s. winterkool prijsregelingen. Publicaties hierover kunnen zeer binnenkort worden verwacht. ning, die de deelnemers aan de actie zich getroosten, niet ten goede komt. Bij aller medewerking daaren tegen staat van tevoren vast, dat de opzet van de landelijke ratten- actie: ons land rattenvrij te ma ken, goede kans van slagen maakt. Nederlander voorzitter Intern. Organisatie van van Expogé's AMSTERDAM Dinsdag is te Parijs een internationale organi satie van ex-politieke gevangenen uit de jaren 1940-1945 opgericht- Tot voorzitter van deze organi satie werd gekozen de heer J.P. B-H. de Swart (Nederland). De organisatie omvatplm. 250.000 ex-politieke gevangenen. De afge vaardigden werden door presi dent Auriol van Frankrijk ont vangen. t^hwnsberichten Duivendijk p. 28 Flores/Antw.; Hecuba p. 28 Azoren/Antw.; Rad ja 28 v. Belawan/Tj. Priok; Veen- dam 28 te Le Havre; Willem Ruys p. 28 nm. Kreta; Teiresias p. 27 Minikoy/Aden; Diemerdijk 27 te Tacoma; Hoogkerk 27 te Marseil le; Prins Frederik Hendrik vertr. verm. 29 v. Montreal/Le Havre; Prins Frederik Willem 28 Antw. verw.; Prins Willem 5 verm. 28 v. Montreal; Aldabi 28 vm te Vi- toria; Gooiland 28 te Bahia Heemskerk 28 te Genua; Oranje- fontein 28 te Antw.; Oranjestad 26 nm v. Cristobal/Aruba; Wa terman p. 28 6 u. kp Guardafui/ Fremantle; Arendskerk 27 nm v. Swettenham-Penang; Beng- ■calis 27 v. Surabaja/ Tandjong pinang; Kota Gede 28 te Belawan verw.; Mapia 27 v. Suez/Aden; Modjokerto 27 nm. v. Suez/Aden; rabian 28 Pt. Sudan verw- Wil lem Ruys p. 27 kp Bon; Zuider kruis 27 500 m NO Ascension eil. BRAND IN HELMOND Tijdens de afwezigheid van de bewoners is gistermiddag brand ontstaan in de woning van de accordeonist Ad Kleingeld te Helmond. De woning brandde geheel uit, terwijl van het meu bilair niets te redden was. En kele voor de verkoop bestemde accordeons werden zwaar be schadigd. De schade die geschat wordt op ongeveer f 10.000 wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Dé oorzaak van de brand is waarschijnlijk een kachelpijp, die voerde door een in de kamer geplaatste tussenwand. GRENSRECHTER BEWUSTELOOS GESLAGEN GRONINGEN. Voor de Gro ningse politierechter stond te recht een zeer onsportieve voet balsupporter, die tijdens een wed strijd een grensrechter te lijf ging en de man bewusteloos sloeg. De politierechter veroordeelde hem tot drie weken gevangenis- str^f Op de Tweede Pinksterdag fun geerde de kapper J. H. de Vries uit Groningen namelijk als grens rechter bij een wedstrijd op het Engelse Kamp. Hij had daarbij hinder van de te ver opdringende supporters, die meermalen over de lijn kwamen. Toen hij de voor zitter van een der verenigingen er bij haalde, werd de supporter zo kwaad dat hij de grensrechter een slag op zijn hoofd gaf, die zo hard aankwam dat de man bewusteloos in elkaar zakte. Het slachtoffer moest naar het Acad. Ziekenhuis worden overgebracht De Officier van Justitie eiste tegen verdachte, die al acht keer met de rechter in aanraking is geweest, 14 dagen gevangenisstraf. De Politierechter vond de han deling evenwel zo onsportief, dat hij de supporter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf. Boekbespreking ,,De witte wingerd van Frankrijk" De befaamde schrijver en fijn proever, schreef hii geen lite rair kookboek? J. W. F. We- rumeus Buning, heeft een boek je geschreven over de wijnen van de Elzas. Meursault, Cha blis. Anjou. Vouvray. Touraine en Saumur. Hij noemde het ..De witte wingerd van Frankrijk" en Ad Donker te Rotterdam heeft het uitgegeven. Het is een reisjournaal voor fijn/proevers, voor wijnproevers, beter gezegd. Maar ook wie niet. de Sylvaner van de Riesling kan onderschei den zal dit gracieuze verhaal met plezier lezen. Men leeft mee met 's schrijvers vreugden en zijn ontroering bij het zien van Frankriiks tuin en bij het proe ven van het sap van ziin win gerd. Wie de wijn weet te waar deren, die leze dit verhaal over de witte wijnen van het schone Frankrijk en wie dat nog niet weet. die lere uit dit fraaie uit gegeven boekje het geurige ge heim van de wijn. EEN HEVIGE WOLKBREUK heeft Tandil, 290 km ten Zuiden van Buenos Aires in Argenti nië geteisterd. In een hall uur viel 200 mm regen. Na de hevige regen werd Tandil getroffen door een zware hagelbui waardoor op sommige plaatsen een halve me ter ijs kwam te liggen. Tot dus ver zijn twintig personen ver dronken terwijl er meer dan zes tig vermisten zijn. IN SYRIë heeft een staatsgreep plaats gehad. Het Syrische leger heeft de macht in het land over genomen. De staatsgreep is ge richt tegen de nieuwe regering, die gisteravond gevormd is en waarvan de pro-Russische Dr. Da- walibi premier en minister van defensie is. DE LOODSDIENSTEN van Hk. van Holland en Vlissingen, die vannacht hebben stilgelegen zijn vanmorgen hervat. Vanmorgen vroeg was de loodsdienst nog bui ten dienst in IJmuiden, doch is om acht uur hervat. DE NEDERLANDSE motor coaster „Atlantis", 300 ton meten de, heeft gisteren bij de Zuidoost kust van Ierland in ruwe zee mo- torpech gekregen. Het scheepje, uit Rotterdam afkomstig, slaagde er later in de haven van Rosslare binnen te lopen. OOK OVERHEIDSPERSONEEL KRIJGT LOONCOMPENSATIE Naar het A.N.P. verneemt is te verwachten, dat ook voor het overheidspersoneel oo: pen utie zal worden gegeven voor de loonachterstand over het tijdvak van April 1951 tot nu toe. Ver moedelijk zal door het Rijk een bèdrag worden gegeven, dat na aftrek der loonbelasting uniform is over de gehele linie. OLDENZAAL, 28 Nov. De toneelspeler Piet Kohier is in de afgelopen nacht tengevolge van hartverlamming in Oldenzaal overleden. Piet Kohier had gis teravond voor leden van de Gro ninger vereniging in Oldenzaal een voordrachtavond gehouden in hotel „De Ster". Hij had zich daarna ter ruste begeven. Toen men hem hedenmorgen wilde wekken kreeg men geen ant woord. Een -onderzoek bracht aan het licht dat de 79-jarige toneel speler tengevolge van hartver lamming was overleden. Piet Köhler werd 28 Augustus 1872 te Groningen geboren. Hii was aanvankelijk kleermaker. Bij een bezoek aan een toneel voorstelling in de Groninger Stadsschouwburg werd hij zo geboeiH door het toneelspel van Mina Buderman en van Kreeft, dat hij wenste ook toneelspeler te worden. Eer> borstelmaker uit Groningen hielp Köhler d? eer ste stap op deze langp moeilijke weg doen: hij engageerde de 18- iarige Piet om op een kermis te Baflo als vrolijke kwant oo te treden. Geleidelijk aan werd Köhler in de provincie Gronin gen bekend, trad daarna on in Friesland en Drenthe en op 23- jarige leeftijd voor het eerst in Amsterdam. Als 27-jarige werk te hii daar later bij Henri ter Hall als eerste komiek. Zijn en gagement was in 1900 beëindigd en daarna maakte hii een reis door Europa. Bij ziin terug komst in ons land werd hii aan het Flora-Theater te Amsterdam verbonden en later aan het Rembrandt-Theater aldaar. Hii speelde daar in ..Di„ Lustige Witwe". „Ein Walzertraum". ..Dollarpirinses?'. ..De Kuische Susanne" en „De Fidele Boer", gedurende de jaren 1908-1913. In October 1914 trad hii oo in - „De Boemelbaron", waarmee hii bmnenl. viot. zijn zilveren en gouden iubi- Vlas, verhuurd per h.a. 1300. leum vierde. Meer dan tweedui zend maal trad hii als ge-adelde vagebond in dit stuk op. Piet Köhler werkte van het begin van do film in Nederland aan films mede. Later kwam hii enkele jaren bij Henri ter Hall terug, en ging vervolgens met avonden van radioverenigingen op tournee. In Juni 1940 trad hii wederom op in „De Boemelbaron", dat hem opnieuw grote successen bracht. In Juli j.l. werd Köhler in Carré te Amsterdam gehul digd in verband met ziin 60- jari'g toneeljubileum. BEURS IVHDDENMEER MIDDE1NMEER 28 Nov. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe 23 24, gerst 3438, haver 30—32, rogge 3236, duivenbonen 5060 capucijners 5562 50, groene erw ten 4655.75, schokker erwten 40 52, karwi.jzaad 7379, blauw- maanzaad 110119. Hooi, stro en ruwvoeders. Withooi geperst 120130, rode klaverhooi geperst 110—120; lu- cernehooi geperst 125135, ha- verstro geperst 6265, gerststro geperst 6770, tarwestro geperst 7072.50, groene erwtenstro ge perst 7580, ander erwtenstro ge perst 55-70, voederbieten m. hoog gehalte 2224, voedersuikerbie ten 2831, voeraardappelen 4.25 5.25. Aardappelen: Bootaardapp. 1835, 35-45 binnenl. en export 1325. boven 45 bmnenl. 12—20, export 1222. Consumptieaard appelen binnenl. 811, export 8 9.50. Handel pootgoed 28-35, exp. vlot; 35-45 exp. vlot, boven 45 matig; consumptie exp. matig, id. PARIJS (K.N.P.) „In het Westen is men over het algemeen slecht te spreken over de houding van India, dat neutraal wil blijven in de algemene strijd tegen het communisme en dat in schijn tenminste een tegenstrijdig en onzeker standpunt inneemt wat de oorlog in Korea betreft. Hulp aan India wordt te vaak beschouwd als hulp aan 'n toekomstige communistische macht". Deze vrij algemene opvatting over de politiek van India was voor pater Jerome d'Souza S.J. aanleiding om een gefundeerde verklaring af te leggen over de werkelijke houding en de drijf veren van India in de huidige Êolitieke verwarring. Pater i'Souza is lid van het Parlement van India en vertoeft op het ogenblik te Parijs, waar hij voor de tweede maal reeds India ver tegenwoordigt bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Deze pater Jezuiet, gese condeerd door vier ordegenoten, is niet alleen een bekende figuur in de vergaderingen der V.N., maar hij geldt in dit hoog politiek millieu tevens als een man van gezag. „De pogingen van de regering van India zo gaat de gedele geerde bij de V.N. verder om in de strijd tussen Oost en West neutraal te blijven, betekent niet, dat dit land in de richting van het communisme koerst. Onge twijfeld zijn de buitenlandse poli tiek en uitspraken van vooraan staande persoonlijkheden de laat ste maanden aanleiding geweest tot ernstig misverstand. Zij heb ben de publieke opinie in het Westen van India vervreemd en hebben iets van spanning gescha pen tussen India en het Westen. Aan hen, die wat India betreft, nog steeds aarzelen of een uitge sproken onvriendschappelijke houding aannemen, omdat India vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt met communistisch China en de indruk geeft van zeer gematigd te zijn tegenover Rusland, zouden wij willen vra gen wat meer geduld en inzicht te tonen. De regering van India heeft drastische maatregelen ge nomen om iedere communistische actie te onderdrukken. Zo werd de wet op de „Preventieve hech tenis" aangenomen, die aan de regering de bevoegdheid verleent personen te arresteren, van wie wordt aangetoond, dat zij tegen de regering ageren". Vriendschap „De vriendschap met China is het gevölg van een lange histo rische traditie en van veelvuldige culturele contacten. De nu ge voerde politiek om de de-facto- regering van China te erkennen, is gebaseerd op de eerlijke over tuiging van de meesten onzer leiders, dat een dergelijke erken ning de enige weg is om een nieuwe wereldoorlog te voorko men. Wat betreft de oorlog in Korea moet ik toegeven, dat er aarzeling en tastend zoeken is geweest en dat hier en daar zeker onjuiste beslissingen zijn geno men. Dat aarzelen en die beslui teloosheid echter zijn in India zelf onderwerpen van hevige cri tiek geweest. Doch het blijft waar, dat India in de brede zin van het woord de V.N. heeft ge steund bij hun actie tegen Noord- Korea". Over de persoonlijke houding van premier Jawaharlal Nehru zeide pater D'Souza, dat als hij een krachtiger politiek van aan sluiting bij de democratische machten zóu voeren, het volk hem zeker niet zou volgen. Hij memo reerde, dat de laatste maanden belangrijke personen de Congres- Sartij hadden verlaten, omdat lehru volgens hen te nauw aan sluit bij het Westen en „verraad pleegt aan India" door aangeslo ten te blijven bij het Gemenebest. „Afgezien echter van deze deli cate en omstreden kwesties van buitenlandse politiek", zo besloot de Katholiek-politieke leider van India, „die een uitvoeriger en meer gedetailleerd onderzoek eisen om volledig te worden be grepen, biedt de regering van Pandit Nehru de beste kansen voor een gestage en geordende vooruitgang van India. Op het credit van deze regering staan: de pacificatie van het land na de verschrikkingen en de massa moorden bij de scheiding van Pa kistan, de millioenen vluchtelin gen uit Pakistan, die onderdak en werk kregen, en het koppig ver zet tegen iedere poging om oor log met Pakistan uit te lokken". KUIKENS OPGEFOKT WARMENHUIZEN. W. G. uit Warmenhuizen heeft van een of andere organisatie, via een ad vertentie, kuikens betrokken om op te fokken. De diertjes kwamen aan zonder enige papieren en de fokker, die later wel een vergun ning kreeg, was toch eigenlijk in overtreding, temeer, daar hij ze nog weer later tegen bepaalde voorwaarden verkocht. De Offi cier van Justitie bij de Economi sche Politierechter Dr. J. Vel- linga, eiste tegen de man een boete van f 15.of 10 dagen. Verdachte had de morele steun van de nabijheid van de secretaris -der L.T.B., de heer Vermeulen, maar daar deze noch als getuige, noch als gemachtigde was ver schenen, moest het bij deze mo rele steun blijven. Windmolen builen werking ZIJPE Het ligt in het voor nemen van het bestuur van de Zijpe en Hazepolder de wind- en schepradmolen in de polder H, staande nabij Schagerbrug, eer lang buiten werking te stellen. Deze molen schijnt te zijn afge keurd. De bedoeling is, thans over te gaan tot een ruwolie- vijzelbemaling, waarbij als be weegkracht zal worden aange wend een Lister dieselmotor van 14—16 P.K. Het doet ons genoegen te kun nen mededelen, dat de bestaande windmolen, welke een fraai beeld in het polderlandschap vertoont, niet zal verdwijnen. ATOOM BEHUIZING Deze tekening stelt één van de 65 ont spanningscentra voor New York voor, bestand tegen atoombomaanvallen die door oudstrij ders uit de vorige oorlogen bestemd zijn voor het algemeen belang. De schuilplaatsen, die gevormd zijn als eskimohutten, zullen ieder 12.000 mensen kunnen herbergen. De bouwkosten zullen met particulier kapitaal gefinancierd worden. In September 1952 verwacht men de eerste schuilplaats klaar te hebben. De ligging van het terrein waar men wil gaan bouwen is niet bekend gemaakt. De globe-achtige muren zullen meer dan 50 cm dik zijn om tegen gamma-stralen zowel als tegen noodweer te beschermen. BEVOLKING VAN DEN HELDER VLUCHTTE VAN DE STRATEN Tijdens een kort hevig onweer boven Den Helder is Woensdag middag de radarinstallatie van de marine-navigatieschool door de bliksem getroffen. Er werd weinig schade aan gericht. doch door de sterke lichtverschijnselen ziin vele in woners geschrokken. Zij vlucht ten van de straten huizen en winkels binnen. Het verschijnsel deed zich voor als een grote vuurbol, die uit elkaar spatte, waarna een zware slag volgde. xy voor slechts VERKOOP PARTERRE TONEELUITVOERING „LAETITIA" SCHERMERHORN Zondag gaf de toneelvereniging „Laeti- tia" alhier in de zaal van Bontje, een geslaagde opvoering van het toneelspel „Achter de wolken schiint toch de zon." Het is een spel dat ons verplaatst temid den van de vele zorgen waar onder het geizin van een kleine middenstander gebukt kan gaan, zorgen in de strijd om het bestaan van pen kleine winke lier tegen het grootwinkel- bedriif zorgen ook om de kin deren. waarvan de een zich met moeite weet op te werken, ter wijl een ander de verkeerde weg opgaat, waardoor duistere wolken van rampspoed zich rond de kleine intieme wereld van het gezin samenpakken. Toch biedt dit spel ook vele momenten van milde humor, b.v. als telkens weer dp ge plaagde kleine winkelier bliik geeft van een niet terneer te drukken optimisme of als de met minachting np het armelijk getob neerziende schoondochter haar superioriteitsgevoel uitein- deliik ziet beschaamd. Mei de opvoering van dit dramatische spel had „Laetitia" het zich niet bepaald gemakkelijk gemaakt, zoveel te groter kan echter de voldoening ziin nu deze uit voering volkomen is geslaagd, wat mede kan bliiken uit de re acties van een tevreden en vol daan publiek. De heer Joh. Broeisen speelde op de van hem bekende wijze waarbij vooral de meer humoris tische momenten bijzonder tot hun recht komen, een rasechte kruidenier. Mei. Nel Mooii gaf ondanks haar jeugdige leeftiid een volkomen aanvaardbare oude huismoeder ten beste wier invloed in het gezin een domi» nerende rol speelt. Mei. L. Da- gelet speelde op temperament volle wiize baar rol van jongste dochter. Het spel van J. Brou wer als de in bet leven geslaagde zoon was hiertegenover enigs zins ma+ te noemen. Ziin vrouw Mei. Tini de Cock was als hou- tain dametje voortreffelijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5