De katholieke boeren in Canada hebben 'n bloeiende organisatie Nederlands immigrant geeft advies aan landgenoten Goed nieuws uit Korea Rechtsback Alt Ramsey voerde Engeland naar 2-2 Sportvlieger W. D. Rous door bende neergeschoten KALODERMA LEKASIN BANDJIR OVER JAVA Aanvragen voor borgstelling BUITENLANDS OVERZICHT Lucky Englandspeelde gelijk Nieuwe gruweldaad op Jaya Oostenrijk tactisch verslagen Ongeëvenaard in kwaliteit/ m BEURSOVERZICHT kiespijnneem door Leo Broeksmit DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 QUEBEC (KNP) „Dc beste taad, die ik als Nederlands emi grant in Canada aan mijn landge noten, die hier aankomen, geef is, direct contact te zoeken met de parochiële afdeling van de „Union Cathollque des Cultivateurs," de Katholieke Boerenbond. De UCC, zoals deze bond afgekort wordt genoemd, is een dèr machtigste standsorganisatie's hier In Cana - da." Dit verklaarde een Neder landse boer, die reeds jaren gele den naar Canada is geëmigreerd, tegenover de leider der sociale instellingen in Canada, pater Ar- chambault S-T. Hij liet zich in prijzende bewoordingen uit over de activiteit van de UCC. Niet al leen op materieel gebied is- de bond zeer actief, zo zeide hij maar ook op cultureel terrein. De organisatie lijkt opmerkelijk veel op de Nederlandse boeren- organisatie, die plaatselijk, dioce saan en landelijk is georgani seerd. Zij is verspreid over 19 dio cesen (doch per diocees niet auto noom) en 715 parochiële afdelin gen. Op 31 Augustus 1.1. telde de bond 34.900 betalende leden. Dat is biina 4000 meer dan vorig jaar. De UCC kan zich dan ook sinds haar stichting in 1924 in een ge regelde en gezonde groei verheu gen. Al is de organisatorische op bouw nauw met die van de Kerk verbonden, de UCC is volkomen zelfstandig en heeft als zodanig niets met de Kerk te maken. De bisschoppen geven echter alle steun en medewerking. NOG GEEN RODE KRUIS- TEAMS NAAR KOREA Voorshands zal het Int. Rode Kruis te Geneve nog geen hulp teams voor de burgerbevolking van Korea zenden. Er kan nog geen zekerheid worden verkre gen, dat dergelijke teams zowel in het Noordelijke als in het Zui delijke deel van dit land zonder politieke beïnvloeding zouden kunnen werken. Zowel met de Noordelijke als met de Ver. Na ties blijkt het Int. Rode Kruis nog niet tot overeenstemming te zijn gekomen. VRIJDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 een woord voor de dag; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 8.10 voor de zieken; 9.30 water standen; 9.35 gram. muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 gram. muz.; 11.15 fluit en piano; 11.45 gram. muz. 12.00 amusementsmuz. 12.30 land- en tuinbouwmed.; 12.33 lichte muz.; 12.59 klokgelui; 13.00 nieuws; 13.15 amusementsmuz.; 13.45 „Mannen in de lucht en mannen op de grond", causerie; 13.55 gram. muz.; 14.00 „Het planten en snoeien van de roos", causerie: 14.15 Metropole orkest en solist; 14.45 vocaal ensemble en solisten; 15.15 voordracht; 15.35 fluit en clavecimbel; 16.00 gram. muz.; 16.10 voordracht; 16.30 zendersluiting 18.00 nieuws 18.15 amusementsmuz.; 18.35 re geringsuitzending: Ds. F. C. Kamma: „Papoease karakter typen"; 18.45 een goed woord voor een goede zaak; 18.50 mu zikale causerie; 19.15 regerings uitzending: „Verklaring en Toe lichting"; 19.35 gram. muz.; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws en weerberichten; 20.20 „Vijf minu ten;. 20.15 pianorecital; 20.35 „Veertig jaren Predikant in Argentinië", causerie; 20.55 koor en orgel; 21.20 „Op jacht", klankbeeld; 21.40 Radio Phil- harmonisch orkest; 22.30 orgel concert; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 9.12 gram. muz.; 9.50 voor de huis vrouw; 10.00 „Kinderen en Men sen", causerie; 10.05 morgenwij ding; 10.20 schoolradio; 10.50 voor de zieken; 11.20 radio feuilleton; 11.40 kamerkoor; 12.00 orkestconcert; 12.30 land- en tuinbouwmed.; 12.33 sport en prognose; 13.00 nieuws; 13.15 mededelingen of gram. muz.; 13.20 dansmuz.; 13.50 gram. muz.; 14.00 voor de huisvrouw; 14.20 gram. muz.; (om 14.55 boekbe spreking; 16.00 muzikale cause rie; 16.30 zendersluiting; 18.00 nieuws; 18.15 felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht" 19.00 piano spel; 19.10 „Wat doet Uw man?", klankbeeld; 19.30 „Televisie en vrije tijd", causerie; 19.50 berich ten; 20.00 nieuws; 20.05 boekbe spreking; 20.15 gram. muz.; 20.30 Benelux"; 20.40 „Een sterk volk" causerie; 21.00 gevarieerd programma; 21.30 de Ducdalf; 21.50 buitenlands weekoverzicht; 22.05 rhythmische muz.; 22.30 tram. muz.! 22.40 avondwijding 3.00 nieuws; 23.15 In huwelijk en gezin" causerie; 23.3024.00 kamerorkest. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 30 NOVEMBER 20.15—21.45 A.V.R.O. 1. Een pak van uw hart. 2. Televizier. 3. Beeldhouwer Zadkine en het Stadsbeeld van Rotterdam. 4 PflUZG. 5. Televisie theater. Direct na haar opbouw is de UCC begonnen met de opbouw van bepaalde diensten, die wij ook in Nederland kennen, zoals de boerenleenbanken, coöperaties e.d In 1936 stichtte zij een onderlinge levensverzekeringsmij-, die spoe dig het vertrouwen der Canadese boeren won. Thans na 15 jaar telt de maatschappij 22.000 verzeker den tegen een totaal verzekerd bedrag van ruim 20 millioen dol lar. Dit jaar zal dit bedrag naar alle waarschijnlijkheid met 4 mil- oen stijgen. Sinds kort is het ook mogelijk om zich bij dezelfde maatschappij tegen brand te verzekeren. Aan - gezien hier iedere boer en vele arbeiders een eigen auto hebben, was ook de nieuwe auto-verzeke ring spoedig zeer in trek. De brandverzekering boekte in anderhalf jaar tijds een verzekerd bedrag van ruim 10 mülioen dol lar. De auto-verzekering telde in 8 maanden tijds ruim 5.600 verze kerden. Hierbij moeten wij op merken, dat alleen de leden van de UCC voor'een auto-verzeke- kering, waaronder ook de gemo toriseerde landbouwwerktuigen ressorteren, in aanmerking ko men. Sedert 22 jaar hebben de boe ren hun eigen blad, dat in het Frans verschijnt: „La Terre de Chez Nous," dat in het Nederlands het best vertaald kan worden met „Ons Eigen Land." De UCC had dit alles echter nooit kunnen bereiken, wanneer zij zich niet van meetaf geheel aan had gegeven, aan de culturele ontwikkeling van haar leden. Daarom kent ook iedere paroch- ële afdeling een studiekring, waar voor zeer grote belangstelling bestaat. Op gezette tijden komen de boeren daar bijeen om actuele problemen te bespreken. Het blijft hierbij niet beperkt tot plaatselijke problemen. Integen deel, zij nemen actief deel aan de VACANTIE BOUWBEDRIJF Over de wijze waarop de va- cantie in het bouwbedrijf in 1952 zal worden geregeld deelt de be- drijfsraad voor het bouwbedrijf ons mede, omtrent de regeling daarvan nog geen enkel besluit te hebben genomen. Het is de bedrijfsraad niet on bekend, zo zegt hij, dat tegen de uitwerking der vacantiesprei- dingsidee, welke gedurende een aantal jaren in het bouwbedrijf werd gekozen, zeer ernstige be zwaren zijn gerezen en dat daar om voor 1952 door velen de op lossing voor dit probleem ge zocht wordt in een richting wel ke meer recht doet wedervaren aan de alom in deze bedrijfstak levende wens tot weder invoe ring van de vroegere gebruike lijke ene vacantieweek. Een beslissing hieromtrent is echter niet voor half December te verwachten. leiding van hun bond door maat regelen voor te stellen en deze op te zenden naar het hoofdbe stuur. De idee van de oprichting van een eigen verzekering en van de coöperaties is uiteindelijk voort gekomen uit de voorstellen van parochiële afdelingen. Evenals de boerènorganisatics in Nederland, zo vertelde emi grant, zijn de boerenorganisaties hier in Canada zeer actief; zij hebben de Katholieke boeren daadwerkelijk achter zich. Toekomstige Katholieke emi granten uit Nederland die de voordelen van hun organisatie in hun eigen land hebben leren ken nen, zullen dan ook blij zyn een dergelijke organisatie hier te ont moeten. NAAR DE MISSIE WIERINGERWERF. Na een verblijf van zeven maanden in het vaderland vertrekt de Eerw. Heer L. Bekema Vrijdag a.s. met de „Amstelkerk" wederom naar de missie aan de Goudkust van West-Afrika. Wij wensen Pater Bekema, die zich zo zeer gezien heeft gemaakt een goede reis en Gods zegen over zijn verdere missie-arbeia. VOOR LAND- EN TUINBOUW 'S GRAVENHAGE. Naar het ministerie van Landbouw. Vis- serii en Voedsel voorziening me dedeelt. kunnen thans door be langhebbenden aanvragen voor borgstelling bii de Stichting Borgstellingsfonds voor de Land bouw worden ingediend. Defini tieve toezeggingen voor borgstel ling zullen eerst kunnen worden gedaan, wanneer de nodige wet- teliike voorzieningen ziin ge troffen. Het ligt in het voornemen slechts borgstelling te verlenen voor credieten, die zijn bedoeld voor de financiering van objec ten, welke verhoging van de productiviteit en rentabiliteit in de land- en tuinbouw beogen. Voor akker- en weidebouw be treft dit o.m. de navolgende pro jecten: de bouw of verbetering van stalruimte, varkens- en kip penhokken, bewaarruimte voor oogstproducten en gierkelders, de bouw van silo's en aankopen van meststoffen en .zaden voor de uitvoering van een intensive ringsplan voor het landbouwbe drijf. De projecten, die in de tuin bouw voor het verkrijgen van borgstelling in aanmerking ko men, zullen eveneens betrekking hebben op voor rekening van individuele kwekers ingevoerd bouw of verbetering van bewaar, inrichtingen, die in het algemeen de productiviteit en rentabiliteit van de desbetreffende bedrijven. ten goede komen. Voorzover dergelijke bedrijfs- verbeteringen meer rationeel kunnen worden uitgevoerd voor rekening van coöperatieve ver enigingen van tuinders e.d. zal het wellicht mogelijk zijn, borg stelling te verkrijgen voor de hiervoor benodigde credieten. Een niet alledaagse onthulling vond dezer dagen plaats te Panmoendjon in Korea: bij een ontmoeting van correspon denten van de Verenigde Naties en van de Noordelijken op de zesde verjaardag van Tokio's Journalistenvereniging, hadden de V.N.-journalisten voor een fraaie taart gezorgd; de communistische correspondenten voor wijn, eend en blikjes vlees. De foto toont het „plechtige" moment, dat een United Press-verslaggever de taart onthult op het terrein, der wapen stilstandsbesprekingen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, Woensdagmiddag Alf Ramsey was gistermiddag in het Wembley-stadion voor 100.000 enthousiaste Engelsen de grote man. Alf Ramsey, stoer en onwrikbaar in de verdediging, maker van Engelands gelijkmaker en grondlegger van de lei dende goal, was eigenlijk de enige, die zich nimmer bekommer de om de artisticiteit van de Oostenrijkse aanvallen. Vooral door hem en door de voortreffelijke kanthalves Billy Wright en „Pompey's" Dickenson haalde Engeland opnieuw een gelijkspel in de strijd om een onwrikbaar record. DJAKARTA, 28 Nov. (Aneta) Op enkele kilometers van de plek. waar verleden jaar de Amerikanen Doyle en Kennedy werden vermoord, n.l. tussen Bandung en Cheribon nabij Kampung Bugol. werd Dinsdag door een bende van 200 man een hinderlaag gelegd. Dc bende hield acht auto's aan die werden geplunderd en vermoordde de bekende sportvlieger W. D. Rous. Dp heer Rous.t die vertegen woordiger was van de ..General Motors", weigerde te voldoen aan de sommatie om te stoppen, waarna de bendeleden de weg versperden met een brandende vrachtauto. Toen dp heer Rous uit ziin auto sprong en trachtte te ontvluchten, werd hii door acht kogels getroffen en op slag gedood. De inzittenden der acht aan gehouden auto's, waaronder drie autobussen, in totaal ongeveer 100 personen, werden door de bende dp d.iatibossen ingedreven. Volgens de eerste berichten op Woensdagochtend ziin alle aan gehoudenen terecht. Vermoed wordt, dat de bende deel uitmaakt van de ..Tentera Islam Indonesia" (Indon. Isla- mietisch leger) en dat deze daad is verricht door dezelfde groep, die onlangs een aanslag pleegde op de expressetrein van Sura- baia naar Djakarta. Van officiële ziide vernam Anèta. dat. de achtervolging is ingezet door een mobiele bri gade van leger en politie. De ber»de nam dp wiik in de rich ting van Indrarqaiu. uit welke richting zij ook gekomen was. SINTERKLAAS-VERRASSING VOOR SHELL-PERSONEEL f 50.000.— AMSTERDAM Veertig per soneelsleden van de „Shell Neder land,' hebben korte tijd na de aankomst van Sint Nieolaas in de hoofdstad zijn aanwezigheid reeds overduidelijk bemerkt. De goede Sint had in dit geval de Staats loterij ingeschakeld. De veertig man hadden namelijk gezamen lijk een half lot genomen en gis teren hoorde een hunner in de nieuwsberichten van 1 uur om roepen, dat op dit lot de f 50.000 was gevallen. De heer Rous word't heden middag ter aarde besteld. Deze bekende sportvlieger was de eerste, dip met een ..Hermoth Moth" in September 1936 van Indonesië naar Nederland vloog. Hii was drager van een kruis van verdienste voor tiidens de oorlog verrichte daden. De heer Rous was ook oen der leidende figuren op het gebi"d der motor- en automobielsport kringen op Java! Na dè Japaftse capitulatie heeft hii zich zeer verdiensteliik gemaakt bii de evacuatie van vrouwen en kin deren uit de Jauanso kampen. Engelands deerlijk gewijzigde en daardoor gehavende ploeg was in de eerste helft superieur aan de Oostenrijkers, die alleen dank zij hun grootse doelman Zeeman en door de ijverige onvermoei bare held Ocwirck stand konden houden in een Vloedgolf van aan vallen. Tweemaal kreeg de jonge Broadis 'n prachtige kans, twee maal was ,'t ook .Zeeman, die met een verbluffend gemak zichzelf tot een fraaie safe dwong, ter wijl Bailey's üstjge kogel de Oostenrijkse doelman verleidde tot een indrukwekkende panter- sprong. Zo kreeg Engeland ver schillende juweeltjes van kansen, die of door de aanvallers zelf grandioos om zeep gebracht wer den, of door Zeeman, op hun weg naar de eerste voltreffer, werden vernietigd. En onderwijl gnuifde Walter Winterbottom langs de Jijn- Zijn tactiek bleek juist geweest te zijn. Steeds meer werden de Oosten rijkers aangetast in hun moreel en dat alleen, omdat ze in stomme verbazing alle kans kregen een zorgvuldig uitgevoerde aanval op te bouwen. Maar juist alleen de eer van de opbouw werd de weergaloos combinerende Oostenrijkers ge gund. Nauwelijks hadden de rood witte continentalen een aanval ingezet of heel de Engelse achter hoede trok zich terug. Dan, daar in het strafschopgebied, waar de Oostenrijkse grootmeesters ge wend waren door hun combina tie- en positiespel alle gelegen heid tot scoren te krijgen, grepen de Britten eerst in en dat kwam nu juist niet voor op plan, zoals ze dat hadden uitgewerkt. Toch kreeg Oostenrijk de eer van het eerste doelpunt, maar dat was in de tweede helft. Heel Wembley stond verbaasd te kij- Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrime:tube 1.65 en pot3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 ken, hoe Ocwirck met een kristal- zuivere pass, anderhalve minuut na de aftrap zijn vleugelman Mel- chior van een scoringskans be diende. Gehypnotiseerd stond En gelands verdediging toe te zien, hoe een korte rush besloten werd met een prik langs doelman Mer rick. Gelijk en de leiding. Toen kwam Engeland eerst goed in het offensief. Oostenrijk voel de de dreigende tegengoal, kon het tempo en vooral het precise long-passing niet bijhouden en ging over tot grof spel. De eerste maal liep het af mét een indi recte vrije schop, toen Broadis werd afgehouden door Hanappi, maar dezelfde man die de over treding Beging, redde de situatie door de ingeschoten bal uit de doelmond te koppen. Drie minuten later volgde een strafschop. Bailey trachtte door te breken, passeerde rechtsbinnen Gernjardt en moest nog twee Oostenrijkers passeren om in goe de schietpositie te komen. Gern jardt redde voor de Engelsen de situatie door Bailey te haken en Alf Ramsey schoot de strafschop met minutieuze nauwkeurigheid langs Zeeman. Steeds forser werden de Oosten rijkers en even later kogelde Ramsey een vrije schop vliegend hard langs de paal. Een vrije schop voor ongeoorloofd aanval len van Broadis was voor Ram sey de derde aanleiding om naar voren te komen. Uit de vrije schop kwam de bal precies op het hoofd van Leslie Medley, die aan een lichte hoofdknik voldoende had, 21. Drie minuten later werd de Engelse doelman Herrick kansloos gepasseerd, maar Eokersley voor kwam (tijdelijk) een doelpunt, door de bal uit de doelmond te slaan. Stojaspal, de grote man uit de Oostenrijkse voorhoede, benutte de strafschop subliem 2—2. Hulp aan Italië 's GRAVENHAGE Het ge nootschap „Nederland Italië" heeft besloten een grote bazar te organiseren ten bate van de slachtoffers in Italië. Deze bazar zal in Januari a.s. in Den Haag worden gehouden. Ook de ope ningsavond van het genootschap, begin 1952, zal staan in het teken van de hulpverlening aan Italië. Plannen hiertoe zijn in voorbe reiding- Er is geruime tijd verlopen tus sen de datum van 23 Juni toen de Sovjet gedelgeerde bii de Ver. Naties, de heer Jacob Maük, met het verrassende voorstel kwam, om een conferentie bijeen te roe pen tussen de oorlogvoerenden in Korea ter bespreking van het staken van het vuren en een wa penstilstand aan de 38sto breedte graad en de dag van gisteren, toen bekend werd gemaakt, dat het eindelijk tot een staken van het vuren in Korea was gekomen. Op 23 Juni van dit jaar had de oorlog op Korea ongeveer een jaar geduurd. Geruime tijd te vo- ron had men van communistische zijde een actie gevoerd, opdat de vreemde mogendheden en met name de Ver. Saten zich uit Zuid Korea zouden terugtrekken. Ge beurde dit, dan zouden tegelijk de Russen uit Noord Korea te rugtrekken en zou dit land voor de inheemse bevolking vrij gela ten worden- Dat was in de dagen, dat men in Washington nogal lichtvaardig geloof hechtte aan de verzekering van het Kremlin. Want nauwelijks waren de Ame rikaanse troepen uit Zuid Korea vertrokken of de communisten vielen het door de Amerikanen verlaten gebied binnen. Maar in Juni van dit jaar scheen Moskou eindelijk in te zien, dat dit avontuur toch hopeloos mis lukt was en dat de honderddui zenden doden daar gevallen en 't naamloos leed van millioenen on- schuldigen, die hiun huis en bezit volkomen verwoest zagen, voor de Russische inzichten een zin loze verspilling waren geweest. Men had in Juni 1950 blijkbaar gehoopt, dat de Amerikanen, nu ze eenmaal uit Korea vertrokken waren, de brutale schending door Rusland van het gegeven woord in Korea toch niet belangrijk genoeg zouden vinden, om er op- nieuw_een sterke legermacht heen te sturen. Maar in dit opzicht heeft Stalin zich vergist. Toen Amerika er in slaagde, zij het op het nippertje, om, voor de geallieerde legers van het schiereiland verdreven wer den, een voldoende troepenmacht aan land te zetten was in de tijd UNILEVER BLIJFT VAST AMSTERDAM. 28 Nov. Veel verschil met gisteren had de markt niet. deze blijft eeniziidig georiënteerd. Zo goed als alle hoeken. Unilever uitgezonderd, liggen verlaten en de fluctuaties blijven beperkt. Ook vandaag was de stemming voor claims wederom vast. Geopend werd op f73waarna de meeste transacties tussen f71 en f72 tot stand kwamen. De notering daalde niet beneden de f70. als laagste prijs werd f70Vz gedaan bieden vernomen, slotnoteringen f72 (f671/,). De aandelen stegen tot 172 (170%). Gisteren schijnt er vooral in de minder courante soorten iets meer te ziin omgegaan, de totaal omzet bedroeg althans ruim f2 millioen voor aandelen, waar- bii zich geen al te grote posten voor de leidende fondsen bevon den. Olies waren onder zeer kal me handel iets lager en kwamen op 281% (283). Philips en AKU per saldo amper op peil. De converteerbare obligaties AKU. waarin gisteren f94.000 is om gezet. een kwart punt hoger op 101%, voorts waren aandelen en obligaties der Bank voor onroe rende zaken, in verband met de gisteren gedane mededelingen iets beter. Claims Ketjen waren gevraagd en kregen een advies- priis van f58 (f51). Over het algemeen was de stemming voor d» scheepvaart papieren niet ongunstig, terwiil cultures zich met moeite konden handhaven. HVA haalde het verlies van gisteren aanvanke lijk geheel in doch noteerde te gen slot onveranderd 100%. Voor tabaksaandelen was dp animo zr> gering, dat certificaten Deli Mii. en Senembah. beidp toch prominente fondsen, in het ge heel niet genoteerd werden. De staatsfondsen waren goed priis- houdentd en de dollarobligaties als de ..Amerikaanties" bleven onveranderd, evenals het agio op 7%. van een paar weken het rode le ger tot ver achter de 38ste breed tegraad teruggeworpen. Na deze gevoelige nederlaag wist Moskou de Chinezen bereid te vinden aan de strijd te gaan deelnemen. Spoedig had men ook dit offensief met njeuwe verster kingen onder de knie en op 23 Juni van dit jaar stond vast, dal de Chinezen niet in staat waren de krijgskansen op Korea ten gunste van Moskou te doen ke ren. Het Kremlin stond toen voor de keuze zelf in te grijpen en 't voor de derde maal nóg eens te proberen, maar daarvan heeft men blijkbaar afgezien en zo kwam Malik op die datum met zjjn vredesvoorstel. Dat dit initiatief niet helemaal puur vredelievend was, is ge bleken uit het eindeloos traineren van de besprekingen in Pan Moen Djon. De besprekingen hebben, alvorens men tot enig resultaat kwam, ruim 5 maanden geduurd, maar eindelijk is men deze week tot overeenstemming gekomen en verklaarden de roden zich bereid de huidige frontlijn te aanvaarden als de basis voor de wapenstil stand. Het verluidde toen, dat men nu kon hopen, dat voor Kerstmis de wapenstilstand ook een feit zou zijn, maar mogen we de berichten die gisteravond tot ons kwamen, enig vertrouwen schenken, dan is gisteren reeds in feite het vuren gestaakt. Een vrede, zij het nog onoffi cieel met het geweer aan de voet. Officieel is immers het bevel, „staakt het vuren" nog niet ge geven, maar wel is gisteravond aan de verschillende onderdelen van de landmacht bevel gegeven, niet meer te schieten, tenzij zou blijken, dat de copimunisten van de nieuw ontstane situatie mis bruik zouden willen maken voor een verraderlijke aanval. De geallieerde troepen moeten allerlei voorzorgsmaatregelen ne men om op alle verrassingen voorbereid te -zijin en zij hebben tevens de opdracht gekregen de hoofdlinie tot het uiterste te ver dedigen. Ook moeten allo voor bereidingen getroffen worden om een eventueel verrassende aan val het hoofd te bieden. Maar ondanks dit alles en dit blijkbaar nog sterk heersende wantrouwen inzake de vredesge- zindheid van de rode troepen, is toch sinds gistermiddag het vu ren aan het Koreaanse front ge staakt en wordt er dan ook niet meer gevochten. Ongetwijfeld is dit een verblij dend bericht, dat over heel de wereld met een gevoel van dank baarheid en opluchting zal wor den begroet. Al betekent dit nog allerminst, dat aan het droeve lot van het Koreaanse volk een ein de is gekomen. Maar toch hoopt de mensheid vurig, dat, al is er dan momenteel nog geen officiële wapenstilstand, het kanon en de mitrailleur hier op dit oorlogs veld voor goed tot zwijgen zijh gebracht. 30 November H. ANDREAS Van de lotgevallen van de eenvoudige broeder van de apostel Petrus Andreas we ten wij heel weinig: in het evangelie valt hij niet op. hij blijft steeds op de achter grond en in echte eenvoud des harten heeft hij alles aan de Heer opgedragen. Bij de stichting van de kerk speelt hij een bescheiden rol en bij de verspreiding van het evangelie valt hij niet op. Men ontdekt hem rond 60 in Patras waar hij op last van de heidense overheid aan een eigenaardig schuin kruis (Andreaskruis) werd gehangen. Hij was ook na Christus hemelvaart trouw gebleven aan zijn oude de vies: om in eenvoud des harten alles aan de Heer op te dragen. Daardoor kwam hij buitengewoon in ere en is hij een voorbeeld voor allen: het zit niet in het doen van geweldige dingen; het zit alleen in het simpel aan vaarden van alles, wat de Heer heeft opgelegd. In deserto een van FEUILLETON 81. Na een korte rit door de stad werd hij uit de auto gestompt en een gebouw binnen geduwd. Een Japans officier begon het verhoor, terwijl de twee solda ten hem tussen zich hielden. ,,Je wist, dat Verhagen zich verstopt hield en je hebt het met gemeld?" Mardjo gaf geen antwoord. Hij zag de officier en voelde de ruwe greep der soldaten om z'n geboeide armen, maar 't drong niet tot hem door wat dit be tekende. Hij voelde zich suf en misselijk. „Geef antwoord!" snauwde de. officier en toen één der solda ten iets opmerkte zei hij: „Zo, is hij dronken? Sla hem dan flink in zijn gezicht." Het bevel werd uitgevoerd en de kletsende slagen schenen de doffe nevels der sterke drank vaneen te scheuren. Plotseling voelde Mardjo alles met on barmhartige duidelijkheid; de klappen, de geboeide handen, de vraag over de toean. Een vlijmende schrik krampte door hem heen. Wat wisten ze? Ont steld keek hij de man voor hem aan. „Waarom heb je niet ge meld, dat je wist waar Verha gen was?" Herhaalde de officier. Mardjo schudde beslist 't hoofd. „Ik weet niet waar toean Ver hagen is". „Lieg niet kerel. Daarstraks heb je verteld.dat Verhagen in Tjibadak woont, op de onder neming van die Zweed". De Javaan schokte overeind. ..Dat heb ik niet gezegd. Dat kan ik niet gezegd hebben. De toean is niet in Tiibadak. Hii is in Batavia De wanhopige ontkentenis zou geen kind hebben bedrogen en de officier grijnsde: „Zo. is hii in Batavia? Dan zal ik pens voor tovenaar spelen en hem uit Tji badak laten halen. Vanmiddag is de blanke hond hier!" Hii gaf een teken aan de sol daten om de arrestant weg te brengen. On de gang zag Mardio de man. Hie hem twee glaasjes arak had aangeboden, de man die geen Japanner was. maar 'n Javaan en die hii daarom had vertrouwd. Alleen, in een kleine cel met geen ander meubilair dan een bos stro en een emmer in de hoek. berouwde Mardjo zich z'n domme vertrouwen. Hii had niet kunnen weten, dat de Kempei ook Javanen gebruikte om hun eigen landgenoten en de Blan da's te verraden, maar hii had toch het geheim van de toean alleen voor zichzelf moeten be waren. In Batavia had hii dat gedaan, was hii er trots op ge weest. dat geheim zo diep ver borgen te houden. Maar hier. zo dicht bii het einddoel was hii onvoorzichtig geweest en nu had hii de toean verraden. In diepe ellende wierp hii zich op de grond en verborg ziin gezicht in het muffe stro. Hii was een verrader. Hii had ziin toean pan de Kempei overgeleverd. Hii had het niet geweten, niet ge wild. Hii had ziin toean willen helpen, alles voor hem willen doen pit nu had hii hem verra den. Hii beet ziin lippen stuk in dolle woede op zichzelf. Hii bonsde wild met zijn hoofd te gen de muur. maar niets hielp om bet kwellende zelfverwiit te stillen. Mardio wist niet hoe lang hii in deze cel lag. toen "hii op de gang geluid hoorde Hii verborg ziin hoofd in ziin armen en hii bleef ineengekrompen liggen. Men kwam hem halen om hem tegenover de toean te plaatsen. Maar hii durfde de toean niet onder ogen te komen. Een grendel werd weggescho ven. de deur zwaaide open. Mar dio kreunde maar bleef liegen met de armen om ziin hoofd ge vouwen. Hii wilde niet. Hii kon de toean niet meer aanzien, nooit meer. De deur sloeg weer dicht. Een gevoel van opluchting vervulde hem ondanks ziin ellende. Ze lieten hem liggen. Hii hoefde niet te komen. Toen de voetstap pen wegstierven, durfde hii zich om te draaien. Plotseling was jt. alsof naast hem iets bewoog. Hii onende de ogen en toen deinsde hii met een gil achteruit ..Toean!" Tegen de muur geleund, met gesloten ogen en een uitdruk king van nameloze ellende op 't vertrokken gezi/ht. stond daar toean Verhagen. Een brede rode striem liep over z'n linkerwang: er waren blauwe plekken In z'n hals en ziin linkerhand was vreemd opgezwollen. Hii stond daar. moeilijk ademend, als een dodelijk vermoeide oude man. Op Mardio's kreet keek hii in diens richting, maar er was nu géén herkenning in ziin blik. Mardjo was tot in de verste hoek van de cel teruggedeinsd. Hii staarde dodelijk verschrikt naar de man bii de deur naar diens gezicht, dat zo vertrouwd en tevens zo vreemd was. Be vend bleef hii staan, wachtend wat do toean zou doen. 't Scheen dat ziin gil de verdoving van de ander had verbroken. Hii streek zich met de rechterhand over 't hoofd. Ziin vingers tastten even. als verwonderd, over de piinlii- ke striem, gleden toen over de verwarde haren. Langzaam nu drong het besef door van ziin toestand. Hii bewoog de gezwol len hand. kreunde even en keek de kleine ruimte rond. Mardio huiverde onder do blik. Hii ver borg ziin gezicht in de handen en iammerde zacht: „Ampoen toean Ampoen". Een trek van verbazing trok over Verhagens gelaat. „Mardio? Ja Mardio. Hoe kom iii hier?" Dc Javaan gaf geer» antwoord. Hii hield het hoofd nog steeds afgewend en herhaalde: „Am poen, toean. Amooen". Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7