Nieuuu Staatsgrepen ontnemen de macht aan vrienden van Sovjet-Rusland Britten waarschuwden Egypte voor 'n invasie van het Westen Postpakketten van de Dood teisteren Noord-Duitsland Kabouter Wapenopslagplaats te Pusan in de lucht gevlogen DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) Haak-in sloeg in Ernstige zaak Onbloedige machtsovernamen Amerika wenst Europees leger Federaal pact Mgr. Stepinac komt vrij Weer verschillende incidenten Onder puin lag een massagraf Op Korea gaat de strijd voort EN OMGEVING NHD Omwenteling in Syrië en Thailand Het Westen kan de Sovjets aan van Schuman-landen Geheimzinnige ontploffingen maken slachtoffers Witboek over Egyptische kwestie Dodelijk ongeval met- bromfiets Reddingsboot werd huwelijksboot Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 30 November 1951 46e Jaargang No. 12337 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 EEN ERNSTIGE ZAAK, noem de minister Teulings in de Twee de Kamer de Tsjechische spion- nage-zaak, waarin nu een arres tatie heett plaats gehad van een spion, die volgens de laatste be richten een bekentenis heeft af gelegd. Een ernstige zaak is ook, wat de minister in het vervolg van de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken mededeelde over pogingen van de zijde van de Communistische Partij Nederland, om druk uit te oefenen op Nederlandse Zaken lieden, die verblijf houden in lan den achter het ijzeren gordijn, om er toe mede te werken, dat via de kanalen van de handel en het bedrijfsleven gelden uit het buitenland in ons land ter be schikking komen van de, groten deels ondergrondse, actie van de communisten hier. Wat de spionnagezaak betreft, had de minister gelijk, toen hij zeide, dat men onder de critiek op de vorm. waarin dit rucht baar is gemaakt, niet moet be delven de betekenis van deze ernstige aangelegenheid. Al is het ook waar, dat wij eigenlijk niet weten, wat er precies aan de hand is.... Inderdaad kan de vraag rekening velen, waarom ons niet nog duidelijker vertelt, wat er nu eigenlijk gebeurd is. Intussen geloven wij een serieus en betrouwbaar man als minister Teulings op zijn woord, dat hier iets ernstigs aan de hand is en wij kunnen er in komen, dat men op dit griezelige terrein van spionnage en contra-spionnage niet gemakkelijk open kaart kan spelen. En als minister Teulings ten aanzien van die andere kwestie zegt, de bewijzen in handen te hebben, dat de C.P.N. pogingen deed en doet, om langs slinkse wegen, met misbruik van ver trouwen, knevelarij e.d., gelden uit het buitenland clandestien binnen te halen, voor acties, welke grotendeels het daglicht niet kunnen velen, dan wordt het duidelijk, dat onze regering en haar organen moeten kunnen beschikken, over maatregelen^ om daartegen gewapend te zijn. Indien dat kan gebeuren door middel van een beter-bewerk- tuigde Binnenlandse Veiligheids dienst, dan moet er niet geaar zeld worden, die B.V.D. deze gel den ter beschikking te stellen, gelijk de Kamer dat, intussen niet zonder pijn en onder het uiten van veel critiek, tenslotte gedaan heeft. Meer dan ooit wordt nu ook actueel het al oude verlangen, om controle te oefenen op de inrich ting van politieke partijen, juist ten aanzien van het punt finan ciering. Waar komen de gelden vandaan? Bonafide politieke par tijen kunnen er geen bezwaar tegen hebben, dat de kaarten op tafel komen. Van de meeste hun ner zijn de begrotingen en de re keningen trouwens openbaar en betrouwbare controle van bevoeg de instanties kan hier mogelijk open gebleven vragen beantwoor den. Voorts zijn er de andere actu ele dingen, welke al eerder werden opgeworpen door de aan hangig gemaakte Grondwetsher ziening. Moeten revolutionnaire volksvertegenwoordigers worden uitgesloten? Ja, zegt het Centrum voor Staatkundige Vorming in een en nog wel voor de lopende periode! Het hangt er maar van af, hoe men dit formuleren wil. Men zal deze zaak ernstig moeten overwegen, ook van de zijde van hen tot wie nog behoorden die menen, dat tot deze maat regel niet moet worden overge gaan, maar dat een oplossing in andere zin moest worden gezocht. In elk geval moet er iets, meer dan tot nu toe, gebeuren, nu dui delijk is komen vast te staan, dat het communistische gevaar ook in ons land geen sprookje is, maar een ernstige zaak van mis dadig gewroet. CAIRO, 29 Nov. (Reuter en A.P.). Kolonel Adib Shishekly, de sterke man van Syrië, heeft gisteren de Syrische regering omver geworpen en de macht aan zich getrokken. Radio Damascus verklaarde, dat de staatsgreep kwam enige uren nadat dr. Maryof Dawalbi een van de eerste Arabische leiders die openlijk voorstander is van nauwere betrekkingen met de Arabische landen en het Sovjet-blok een nieuw Syrisch kabinet vormde, waarbij hij premier werd. Dawalbi nam ook de post van minister van defensie op zich tegen de bezwaren van het Syri sche leger in, dat deze post ver vuld diende te worden door een militair. Het leger heeft „de verant woordelijkheid voor de veiligheid in het land overgenomen". Bij de staatsgreep vonden geen geweld dadigheden plaats. Dit is de vierde staatsgreep in Syrië in minder dan drie jaar. Het hoofd van de Syrische dele gatie bij de Algemene Vergade ring van de V.N. in Parijs heeft verklaard te verwachten, dat geen verandering in de Syrische bui tenlandse politiek zal optreden tengevolge van de staatsgreep. Zelden is een staatsgreep min der spectaculair geweest. In de loop van de nacht had kol. Shishekly troepen in Damas cus gebracht. Hij liet de nieuwe premier Dawalbi met zijn minis ters en enige aanhangers arres teren. Daarna legde hij beslag op het blad van de oppositie. En dat was alles. In diplomatieke kringen is men van mening, dat kol. Shishekly het Syrische leger wil uitbrei den. Men acht het mogelijk, dat hij welwillend tegenover deel neming aan de verdediging van het Nabije Oosten zal staan, in dien hij in ruil hiervoor aanzien lijke wapenzendingen zal ont vangen. Ook in Thailand Door een staatsgreep is Donder dag de regering van Thailand ten val gebracht, aldns meldt Radio Bangkok. Volgens een proclamatie van het leger is de regering van maarschalk Piboel Songgram ont bonden en heeft een voorlopige commissie van negen onder lei ding van de opperbevelhebber van het leger, generaal Pin Tsjoen Ahanwan, het bestuur over het land in handen genomen. 3Vs jaar geleden werd Song gram door het leger aan de macht ZEGT EISENHOWER ROME. Generaal Eisenho wer heeft in een toespraak op een besloten zitting van de mi nisters van het Atlantisch Pact verklaard, dat het Westen op basis der huidige bewapenings plannen een eventuele aanval van de Sovjet-Unie „schaakmat" kan zetten. Eisenhower drong met grote klem aan op het vormen van een Europese eenheid. De gestelde doelen van de Navo zouden veel gemakkelijker bereikt kunnen worden, indien een Duitse strijd kracht opgebouwd zou kunnen worden, zonder dat deze een be dreiging voor anderen zou vor men en zodanig, dat de Duitsers met zelfrespect konden deelne men. gebracht. In Juni werd hij door marine-officieren ontvoerd,' doch nadat de kanonneerboot, waarop hij zich bevond, was gebombar deerd en gezonken, wist hij zich zwemmend in veiligheid te stel len. Volgens een in Singapore op gevangen radio-uitzending is de staatsgreep uitgevoerd omdat het land door communistische invloe den werd bedreigd. De huidige regering en het huidige parlement hadden afgedaan, aldus de uit zending. Er was een voorlopige uitvoerende raad ingesteld, waar van onder meer hoge leger- en vlootofficieren deel uitmaken. VOOR FEBRUARI ROME (A.P.). De Verenig de Staten zetten al hun diplo matieke overredingskracht ach ter de plannen voor het tot stand brengen van een Europees leger van 43 divisies. Hoge autoriteiten hebben ver klaard. dat de V.S. buitengewoon verlangend ziin naar her tot stand komen van een verdrag, waarin nauwkeurige plannen voor deze internationale strijd macht zijn uitgestippeld, vóór de eerstvolgende bijeenkomst, van de raad van de N.A.T.O.. die op 2 Februari te Lissabon zal aan vangen. MOTIE IN ASSEMBLEE BEOOGT STRAATSBURG (A.P.). He den zijn twee nieuwe moties in gediend, waarin wordt aange drongen op een nauwere aaneen sluiting van Europese landen desnoods zonder Engeland om deze in het bezit te stellen van een klein maar doeltreffend super nationaal uitvoerend orgaan. Beide moties werden ingediend in de Europese consultatieve as semblee door gedelegeerden van Frankrijk, Duitsland en Italië. Eén dezer moties beoogt een „federaal pact" tussen de zes landen van het plan-Schuman als een „kleine Europese federatie" in het kader van de Raad van Europa. FRANKRIJK KRIJGT 55 MILLIOEN WASHINGTON, 29 Nov. (A.P.). De E.C.A. heeft meegedeeld, dat aan Frankrijk een tussentijdse toewijzing van 55 millioen dollar verstrekt is ter bestrijding van directe uitgaven. Service van de politie De Middelburgse politie werd van Roosendaal uit op gebeld door een onthutste Middelburgse dame, die op reis was gegaan en op het Roosendaalse station tot de ontdekking was gekomen, dat zij het gas onder een pan met melk had laten branden. -Een 'pelittrenehtfte zich ogenblikkelijk toegang tot haar woning en draaide het gaskraantje om. De dame kon gerust haar reis voortzetten. Of de melk over gekookt was vermeldde het politierapport niet. HAMBURG (A.P.). Twee personen zijn om het leven ge komen en zes zwaar gewond door twee geheimzinnige ont ploffingen in Noord-Duitsland. Een van de slachtoffers was een redacteur te Bremen, die de dood vond toen hij probeerde een pakje te openen, dat aan hem persoonlijk was geadresseerd en een helse machine bevatte. De secretaresse en een assis-van Verden in de buurt van Han- tent van de redacteur van het onafhankelijke blad „Bremer nachrichten" werden zwaar ge wond. Blijkens mededeling van de politie heeft de tweede ontplof fing plaats gevonden in het post kantoor te Eystrup. Hierbij kwam een 20-jarige ambtenaresse om het leven en werden vier andere personen zwaar gewond. Het is nog niet bekend of deze ontploffing ook is veroorzaakt door een verpakte helse machine. De politie stelt een onderzoek in naar mogelijk verband tussen beide ontploffingen. Het dorp Eystrup ligt op niet meer dan ongeveer 21 km afstand GEMASKERDE GEESTELIJKEN Twee Oekrainse pries ters hebben witte mas kers over het hoofd getrokken om hun identiteit te verber gen, uit angst voor represailles tegen hun familie en vrienden, die nog achter het IJzeren Gordijn ver blijven. De beide priesters gaven een persconfe rentie in het Statler- hotel in New York, waarin zij zeiden dat de anti-kerkelijke ac tie in de Oekraine „bijna afgelopen" w omdat alle geestelijken gedood of gedepor teerd zijn of genood zaakt waren onder te duiken. Zij verklaarden verder dat de Sovjets de Russische Orthodoxe Kerk als een „kruiwagen voor het communisme" gebruikten. nover. Radio Bremen heeft de normale uitzendingen herhaaldelijk onder broken met de waarschuwing aan de bevolking geen pakjes open te maken waar „persoonlijk" op staat. Het pakje dat in het bureau van de redacteur te Bremen ont plofte was met de ochtendpost ge komen en vermeldde als afzender Bibliotheek van de Universiteit te Goettingen". Een derde pakket, waarvan men vermoedde dat het springstoffen bevatte werd door de politie on derschept in het postkantoor te Verden. Springstoffendeskundigen werden ontboden om het te on derzoeken. De politie wilde niet mede delen, aan wie het was geadres seerd maar ook op dit pakket stond: „Door de geadresseerde persoonlijk te openen". Alle Westduitse politiebureaux heb ben opdracht gekregen uit te zien naar andere verdachte pak ketten. EN MAG IN JOEGO-SLAVTë BLIJVEN BELGRADO. Mr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, zal voor het eind van December vrij gelaten worden en toestemming krijgen om in Joego-Slavië te blijven, aldus is Donderdag van gezaghebbende zijde vernomen. Waarnemers veronderstellen, dat maarschalk Tito er derhalve niet langer op staat, dat de aarts bisschop het land zal verlaten als voorwaarde voor zijn vrijlating, zoals hij dit zes maanden geleden aan het Vaticaan heeft voorge steld. In tegenwoordigheid van vele militaire auto riteiten uit de Beneluxlanden is Donderdag middag te Lombardsijdc aan de Belgische kust de Benelux-luchtdoelartiUerieschool officieel geopend. Terwijl de vlaggen der drie Beneluxlanden van links naar rechts de Luxemburgse, Belgische en Nederlandse drie kleur gehesen werden, bracht een eskader Belgische straaljagers een ere-saluut. LONDEN (A.P.). Groot-Brittannië heeft Egypte gewaar schuwd voor een invasie van de Westerse mogendheden, wanneer het het plan voor de defensie van het Midden-Oosten zou blijven negeren en aangevallen zou worden vanuit het noordoosten. Deze waarschuwing werd gegeven om 6 Juli tijdens Engels-Egyptische besprekingen over de Suezkanaal- zone en de Soedan. Dit is gisteren bekend gemaakt is een door de Engelse regering uitgegeven witboek over het Brits-Egyptische geschil. Volgens het witboek stelde men de Egyptenaren voor de volgende keuze: óf samen te werken met de Westerse mogendheden aan de opbouw van een behoorlijk en efficiënt verdedigingssysteem, óf zich voor te bereiden op een dub bele invasie, namelijk een uit het noordoosten en een uit het wes ten door de westerse mogend heden om de agresosr uit het noordoosten weer te verdrijven. Uit dit witboek blijkt, dat En geland op 11 April van dit jaar aan Egypte heeft aangeboden, de Britse strijdkrachten uit de Suez- kanaalzone terug te trekken in dien Egypte er in wilde toestem men dat de troepen ingeval van oorlog of oorlogsgevaar zouden terugkeren. Dit was het laatste voorstel van Engeland alleen aan Egypte. Het werd op 13 October gevolgd door 70 BUITENLANDSE NAZI-SLACHTOFFERS HAMBURG (K.N.P.). In een ondergronds magazijn in het ha vengebied van Hamburg ontdek ten arbeiders bij het puinruimen het stoffelijk overschot van een zeventigtal personen. Blijkens het onderzoek van de politie betreft het hier een groep van buitenlandse arbeiders, die bij een luchtaanval op Hamburg tijdens de oorlog hier een schuil- Elaats hadden gevonden. Het ge- ouwencomplex boven hun schuil plaats werd door bommen getrof fen, waarbij de ongelukkigen onder het puin zijn bedolven. LAREN. De 51-jarige mevr. v. M. te Huizen verloor, toen zij gisteravond op haar bromfiets de helling van de Noorderstraat te Laren afkwam, door de snelheid de macht over het stuur. Eerst reed zij tegen een op de berm lopende militair en kwam vervolgens vlak voor een op de rijweg passerende auto te vallen. In het St. Jansziekenhuis te Laren is zij korte tijd later aan haar verwondingen overleden. het gemeenschappelijke voorstel van Engeland, de V.S., Frankrijk en Turkije betreffende een vijf- mogendhedencommando voor de verdediging van het Midden-Oos ten. Egypte verwierp beide voor stellen en verscheurde zijn ver dragen met Engeland betreffende de verdediging van de kanaalzone en het bestuur van de Soedan. Incidenten Guerillastrijders en Egyptische politiemannen hebben gisteren te Port Said twee uur lang aanval len gedaan op een gebouw, dat de Engelsen bezig waren te ont ruimen. Volgens te Ismailia ontvangen berichten is aan de Egyptische zijde één persoon dodedijk ge wond, terwijl ook de Engelsen één slachtoffer telden. Tijdens het incident zijn brand bommen en stenen geworpen naar een konvooi van de Naafi. Een andere afdeling van de bevrijdingsbataljons heeft te Tel- el-Kebir aanvallen gedaan op Britse schildwachten. Er deden zich nog meer inci denten voor. H. VADER ZEGENT JONGGEHUWDE VLUCHTELINGEN EERRARA (K.N.P.). Twee Italiaanse vluchtelingen uit het overstromingsgebied van Codigoro Gabriele Marangoni en Solidera Benedetti, werden op hun vlucht voor de overstromingen in het bootje, waarin zij werden gered, meteen getrouwd. Toevallig be vond zich op het bootje ook de pastoor van hun dorp. Toen het wankele vaartuig elk ogenblik dreigde om te slaan, verklaarden de jongelui hun geestelijke herder, dat zij reeds lang van plan waren geweest in het huwelijk te treden en smeek ten hem, dat hij hen in het aan schijn van een bijna wisse dood in de echt zou verbinden. De pastoor voldeed aan hun wens. De beide onder zo uitzon derlijke omstandigheden getrouw de jongelieden ontvingen een telegram met een persoonlijke gelukwens van de H. Vader. DRINK LOUTER PUSAN (Korea), 30 Nov. (A.P.). Het Zuid-Koreaanse Arsenaal in Pusan is vanmorgen om 4 uur met een geweldige slag in de lucht gevlogen. Het gehele omliggende gebied werd verwoest. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er gevallen zijn. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Door de explosie schudde de gehele stad op haar grondvesten. Man schappen van de Amerikaanse en Britse militaire politie zetten het geteisterde gebied onmiddellijk af. Vlak bij het arsenaal stond een Amerikaans tehuis. Men weet nog niet of dit beschadigd is. De autoriteiten zeiden, niet te weten of de explosie te wijten was aan een ongelukkig toeval dan wel aan sabotage. Men vreest, dat er veel slacht offers zijn. Van een wapenstilstand, zelfs van een onofficiëel staken van het vuren, is in 't geheel geen sprake meer. De Noord Koreanen hebben boven Noord Korea ten minste 320 migs in de strijd ge worpen om de superioriteit in de lucht te verkrijgen. Volgens het Noord Koreaanse legercommuniqué zijn hevige aan vallen van de V.N. aan het cen trale front in het gebied van Tsjorwon en ten Noorden van Janggoe afgeslagen. .„De vijande lijke eenheden lieten ruim 1500 doden op het slagveld achter", aldus het communiqué. Vice-admiraal C. Turner Joy, de leider van de geallieerde wa penstilstandsdelegatie, beschul digde gisteren te Pan Moen Jon de communisten ervan dat zij probeerden een vredesverdrag te sluiten in plaats van een wapen stilstand door aan hun eis vast te houden dat alle geallieerde troe pen uit Korea teruggetrokken moesten worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1