Nieuw Progressie in kinderbijslagen zal nader worden bestudeerd Verkiezing door voorkeurstemmen zal mogelijk worden, tenzij.... Nato-bijeenkomst in Rome is te vroeg gehouden L en leuseveldt nanri An vnnp ai kkaaaq veilig. (Vondel) DAGBLAD VOOR ALKMAAR Het kiesreglement van de K.V.P. Advies over maatregelen voor grote gezinnen bleef nog uit Minister Stikker meent Water daalt in Noord-ltalië op Korea R-HOORN :las fabrikaat NATIES afelserviezen tscheidenheid. iaf 77.90 iaf 124.50 INATIES iaf 187.50 i gebakstellen en dejeuners :s-voorwerpen ta cassettes 1 1 1 ESCHAREN NHUIS EN OMGEVING GEEN VRIJE MIDDAG VOOR WINKELPERSONEEL De wijziging van de wederopbouwwet Politie voorkwam roofoverval Partijbestuur wit voldoende deskundigheid van de Fractie waarborgen Inzake het Politiek Advies: Noors schip in tweeën gebroken frankrijk en het verdrac-schuman Ruzie met- dodelijke afloop Autobusongeluk trof pelgrims Bompakketten hadden politiek doel Evacuatie van mensen en vee gaat voort Impasse nummer 2 Britten namen olie in beslag door ze 6- klas 100'ra 3850 65- 55c 42e *69 49 c 1.75 135 1°°" 29* ikens om (e J een prachi 490 en -m r kking 175 145 aline litelt, 395 3975 iog een prachtige sns gereserveerde cors. per porcelein met lecor in goudknop per en tafelserviezen idenheid in fijn nplete sets per PRACHTCOLLECTIE SPITS t is onze collectie r en .LEEN IN :k v. d. Bosstraat t.m. 4 Dec. elke dag ir v.m. tot 9 uur n.m. ;tr. 10 - Alkmaar it voor het HOL ;choonrijdersschaat- scharen. tafel- en str, Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad Buiten God is 't nergens Zaterdag 1 December 1951 46e jaargang No. 12338 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel 459 K 2240 CHURCHILL 77 JAAR Winston Churchill, de Engelse eerste minis ter, vierde gisteren zijn 77e verjaardag. De jarige minister-presi dent met zijn echtge note gefotografeerd in zijn ambtswoning in 10 Downingstreet te Londen. Churchill, leider van. de Conser vatieve Partij, is te vens minister van defensie. 's-GRAVENHAGE Aan de Tweede Kamer is aangeboden de Memorie van Antwoord inzake de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. De minister wijst erop, dat hij niet slechts aan de Sociaal-Economische Raad de vraag heeft voorgelegd of (verdere) progressie In de kinderbij slagen gewenst is, maar zeer in het algemeen de vraag, ol en zo ja, welke wettelijke maatregelen voor de grote gezinnen moeten worden genomen. De Sociaal-Economische Raad heelt nog geen advies uitgebracht Het ligt in de bedoeling om na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economische Raad ook het vraagstuk van eventuele ver dere progressie in de kinderbij slagen nader te bezien. Terugkeer naar de oude toe stand, waarbij eerst kinderbijslag werd gegeven te beginnen met het derde kind, zou door de daar mede noodzakelijk gepaard gaan de verhoging van de basisionen, tevens een loonsverhoging voor ongehuwde werknemers en ge huwde werknemers zonder kin deren of met één kind mede brengen. Een dergelijke verho ging zou onder de huidige om standigheden zeer bezwaarlijk zijn. Een eerste stap in die rich ting zou zijn de kinderbijslag te doen beginnen bij het tweede kind. De minister acht het, gezien de huidige ontwikkeling op het gebied van lonen en prijzen, niet waarschijnlijk, dat in het nabije verschiet de oude toestand, zij het geleidelijk zal kunnen wor den hersteld. In beginsel blijft hij echter voorstander van het systeem, dat het basisloon afgestemd moet zijn op een gezin met twee kinderen. Voorts is bij de Sociaal-Eco- "s-GRAVENHAGE. In een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging van de Wederopbouwwet zegt minister in 't Veld, dat hij de door de commissie van rappor teurs geuite suggestie om in de wet voor te schrijven, dat om trent de algemene maatregel van bestnnr tot rationalisatie van het bonwen een adviescommissie moet worden gehoord, gaarne overneemt. Het ontwerp van wet is dien overeenkomstig aangevuld. Deze commissie zou b.y. kunnen be staan uit twee leden van Ged. Staten en drie vertegenwoordi gers van de gemeenten (een van de grote, een van de middelgrote en een van de kleine gemeenten). Ten aanzien van de suggestie om de gemeentebesturen een recht van beroep op de Kroon te verlenen, merkt de minister op, dat beroep op de Kroon van bepalingen van een algemene maatregel van bestuur een onge bruikelijke rechtsfiguur is, waar van het nuttig effect hem voors hands niet duidelijk is. Wel kan wouden gezegd, dat het in de befceling ligt in de algemene maatregel van bestuur een ont heffingsmogelijkheid op te ne men, alsmede een soepele over gangsregeling. nomische Raad een advies in voorbereiding met betrekking tot de wenselijkheid en mogelijkheid de werknemers deel te do erf heb ben in het bezit van nieuwe in vesteringen. Het is dit advies, waarop de minister doelde bij de bespreking van de problemen, welke ontstaan door het achter blijven van de consumptie bij de stijging van de arbeidsproducti viteit. Werkloosheid en emigratie De vrij grote stijging van de werkloosheidscijfers weet de mi nister aan de Korea-hausse, die een reactie teweeg bracht, aan de beperking van het bouwvolume en aan het feit dat de verple- gings- en oogstwerkzaamheden in de landbouw dit jaar minder arbeidskrachten vroegen dan in 1950. Hij achtte het gewenst de buitendienst van 't Rijksarbeids bureau te herzien met ingang van 1 Januari 1952. Een gunstige ontwikkeling en een waardevolle verruiming van de emigratiemogelijkheden naar Australië mag worden verwacht Afspraken met Canada vormen een hechte basis voor emigratie De winkelsluiting Op de vraag, of de minister bereid is een wijziging te bevor deren van het Werktijdenbesluit voor Winkels in die zin, dat de werknemers recht zullen krijgen op een vrije middag per week, antwoordde hij, dat bij zijn de partement wel een wijziging van dat besluit in voorbereiding is, waardoor de nodige aansluiting op de Winkelsluitingswet zal worden verkregen. Waar echter volgens deze wet sluiting van winkels, hetzij op Maandagoch tend, hetzij op een middag per week kan worden voorgeschre ven, acht hij het niet mogelijk in het Werktijdenbesluit voor MAASTRICHT, 30 Nov. Door de Rijkspolitie is in samenwerking met de gemeentepolitie in Maas tricht te Cadier en Keer de 49- jarige chauffeur S. uit Maastricht aangehouden. Deze was voornemens een over val te plegen op de houdster van een postkantoor. S. had in zijn buitenzak een geladen browning, die op scherp was gesteld, be nevens een masker. Hij had de situatie ter plaatse reeds eerder opgenomen. Bij zijn verhoor bleek verder, dat S. reeds eerder een overval had willen plegen op de Boerenleenbank te Bunde, maar dit was op het laatste moment niet doorgegaan omdat een man de bank binnenkwam. S. heeft zich toen met spoed verwijderd. Winkels een vrije middag voor het winkelperosneel algemeen verplicht te stellen. De minister onderschrijft de mening, dat de toestand van het ziekenfondswezen zorgwekkend is. De minister is er van over tuigd, dat de totstandkoming van een Ziekenfondswet zeer urgent is. Met betrekking tot de werk tijdverkorting voor winkelperso neel kan de minister mededelen, dat hij zal overwegen, of het ge wenst is te bevorderen, dat het thans geldende weekmaximum voor winkels van 53 uur wordt teruggebracht tot 48 uur. Een wijziging van het Werk tijdenbesluit voor Kantoren, met de strekking de loongrens te ver hogen, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. UIT HET PRAE-ADVIES van het Partijbestuur van de K.V.P. op de ingediende amendementen betreffende het nieuwe Kiesregle ment voor de candidaatstelling voor de Tweede Kamer blijkt, dat dit bestuur thans nader zijn standpunt heeft bepaald op twee belangrijke punten van dit veelomstreden reglement. Deze twee punten betreffen allereerst de regeling van de aanwijzing door de Verkiezingsraad van de vaste zetels, de z.g. kwaliteitszetels, zoals dat vroeger heette en waarvoor thans bepaalde personen, deskundig op verschillend gebied, als candidaat zullen worden aangewezen voor een z.g. verkiesbare plaats, een vaste plaats dus. Ten tweede gaat het hier om de definitieve beslissing van het P.B. over de vraag, of bij het vaststellen van het Politiek Advies het laatste woord, (zoals nu) moet zijn aan de Verkie zingsraad, danwel ol de Adviescommissies van de Kringen of de gecombineerde Kringen dit laatste woord zullen hebben en dus z ij dat Politiek Advies uiteindelijk vast stellen. LAATSTE WOORD AAN DE KRINGEN Men weet, dat het hoofdpunt van de eerste vraag eigenlijk was, of door middel van de nu- voorgestelde bepaling wel be reikt zou worden, dat de aanwe zigheid van voldoende des kundigen in de Fractie ge waarborgd is. Voorheen was het zo, dat de Verkiezingsraad ten hóógste over een derae van het aantal te verwachten zetels mocht beschikken voor de vaste candi- daten. Thans is voorgesteld; ten hoogste een-derde van het aan tal te verwachten zetels in een Kring (of samengevoegde Kringen) hetgeen geheel iets an ders is. Het aantal deskundigen zou daardoor zeker dalen van 11 op 9. Daar is vrij algemeen verzet tegen gekomen en het Partijbe stuur doet nu, naar aanleiding van verschillende amendementen terzake het voorstel, om in zo verre terug te keren tot het oude systeem, dat er 1 vaste candi daat moet zijn op een lijst met ten hoogste vier te verwachten zetels, twee, indien er vijf tot ze ven zetels worden verwacht; dat SCHIPHOL. Minister Stik ker is uit Rome in Nederland teruggekeerd. „De besprekingen in Rome zijn naar mijn mening te vroeg gehouden en er waren veel te veel afgevaardigden. Het was een congres van 500 mensen en dat is niet de omgeving, ge schikt om eens rustig met elkaar problemen, die tal van zeer moei lijke kanten hebben, te bespre ken. STOCKHOLM. Het 1857 ton metende Noorse motorschip „Lady Kathleen", dat Donderdagavond noodseinen uitzond op ongeveer 36 mijl afstand van Riga, is in tweeën gebroken. De vrouwelijke marconist van de „Lady Kathleen" heeft gisteren contact gekregen met haar ouders in Trondheim. Zij vertelde dat de hele bemanning van 20 koppen nog aan boord en alles wel was. Het was de bedoeling in Riga aan land te gaan. Een Russisch ber gingsvaartuig lag langszij. De schipbreuk van het Noorse schip „Lady Kathleen" bij Riga heeft merkwaardigerwijze loos alarm veroorzaakt bij Hoek van Holland. Twee Duitse kuststations vin gen namelijk noodseinen van een schip op. Met behulp van hun richtingzoekers kwamen zij tot de conclusie dat dit schip in de buurt van Hoek van Holland moest zijn. Toen men in Hoek van Holland deze mededeling kreeg, voeren de reddingboot van deze plaats en de sleepboten „Blankenburgh" en „Ebro" uit. Later echter boden de Duitse stations hun verontschuldigingen aan. Bij het peilen met een rich tingzoeker bestaat de mogelijk heid, dat men zich precies 180 graden vergist en dat was in dit geval gebeurd. De volgende bijeenkomst, die op 2 Februari te Lissabon is be paald, zal meer concrete resul taten moeten opleveren. Naar mijn persoonlijke opinie gaan wij een critieke tijd tegemoet". Al dus in het kort samengevat de mening van minister Stikker over de bijeenkomst der Nato-landen. Het Franse standpunt, dat in Rome verdedigd werd, achtte minister Stikker te weinig realis tisch. „Het Franse plan plan- Pleven zou in diverse landen op zoveel constitutionele bezwa ren stuiten, dat de komende twee a drie jaar langs deze weg toch geen resultaten kunnen worden geboekt. Het vraagstuk Europees leger zal nog tal van grote moei lijkheden opleveren zo ver volgde de minister zijn verkla ring. En ik geloof, dat er voor ons nog een belangrijke taak ligt te wachten". Pertinent ontkende de minister, dat Nederland een negatief standpunt zou innemen. België en Nederland trekken op tal van punten één lijn. Al zal Neder land misschien iets verder willen en kunnen gaan, dan de Benelux- partner kan, omdat in België constitutionele bezwaren een gro tere rol spelen. Wat de rede van generaal Eisenhower betreft zeide minister Stikker: „De generaal heeft niets sensationeels gezegd en zijn rede heeft geen verrassingen gewekt. Wat ons land betreft, wij zullen rustig voortgaan met de opbouw van ons leger in het huidige tempo". PARIJS De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Fran, se Nationale Vergadering heeft zich Vrijdag ten gunste van de ratificatie van het verdrag Sehu- man voor een kolen- en staal- unie uitgesproken. De stemver houding was 26 tegen 18 (com. munisten. R.P.F. en een Onafhan kelijke Republikein). Op zes en zeven December be gint in de Nationale Vergade ring het debat over het plan verdrag. geldt dus voor de huidige ver kiezing van 100 Kamerleden, Kringen of combinaties van Krin gen, met meer dan zeven te ver wachten zetels bestaan er niet. voor de toekomst indien de Tweede Kamer met 50 leden wordt uitgebreid, wordt dat an ders. Dan zou de K.V.P. bijv. 48 zetels kunnen verwachten, het geen kan betekenen, dat er on geveer 14 of 15 vaste candidaten komen. (3, zo wordt voorgesteld bij een aantal te verwachten ze tels van 8 tot 10, vier bij 11 tot 13, vijf bij 14 tot 16, wat wel niet zal voorkomen.) In elk geval zal het aantal vaste candidaten, des kondigen dus, niet lager worden dan het nu is. De vooruitgang, welke in verschillende Kringen met kracht is bepleit, zal dus pas komen, wanneer de Kamer wordt uitgebreid met 50 leden. Het Partijbestuur heeft zich verder uitgesproken vóór de ge dachte van de reglementscom missie, om het Politiek Ad vies tenslotte definitief te laten vaststellen vanwege de Kringen en niet meer door de Verkiezingsraad, die echter wel een advies aan de Kringen geeft. Het vindt dit advies terecht zeer belangrijk en slaat het erkennen van de verantwoordelijkheid van de Kringen hoog aan. Tenslotte is er de veelbespro ken kwestie van de voorkeur stemmen. Het voorstel luidde tot nu toe, dat een candidaat schriftelijk zal moeten verklaren, een verkiezing bij voorkeurstem men slechts te zullen aanvaar den, als het Partijbestuur daar mee instemt. Hiermede was het beginsel van de oude toestand losgelaten, welke meebracht, dat verkiezing door voorkeurstem men was verboden. De vraag is gesteld, of die beslissing van het P.B. niet aan enigerlei objectieve maatstaf moest worden gebon den, om elke kans op de schijn van willekeur uit te sluiten. Het Partijbestuur heeft geko zen: het houdt vast aan het com promis. Er zijn Kringen, die het verbod willen handhaven, er zijn er, die het absoluut willen ophef fen, en er zijn er, die met het compromis instemmen. Maar, bij zijn uitspraak ten gunste van het voorgestelde compromis heeft het P.B. toch wel (overnemende wat de Kring den Haag heeft voor gesteld) iets in de richting van die gedachte, om enigerlei objec tieve norm aan te nemen, aan vaard. Het wil n.l. een bepaling aan art. 29 toevoegen, dat de in stemming met de voorkeurver kiezing zal worden gegeven, ten- zij naar zijn oordeel daardoor m belangrijke mate afbreuk zou worden gedaan aan de eis, (van art. 8) dat de Tweede Kamer fractie moet beschikken over le den, die deskundig zijn op be langrijke gebieden van het staat kundige en openbare leven, en de veelzijdige samenstelling van de K.V.P. zowel maatschappelijk als regionaal, zoveel moge lijk moet weerspiegelen. Hierbij is een norm dus feitelijk nega tief aangewend, maar het schijnt ons een verbetering. Waarbij wij dan tenslotte nog opmerken, dat het regionale element hierbij uitdrukkelijk is opgenomen, als gevolg van een denkbeeld, dat terzake bij de amendementen door de Kring Middelburg is ge opperd. IN AFRIKAANSE HAVEN DELFZIJL. Een lid der be manning van het s.s. „Niger- stroom" van de Hollandse Stoom bootmij., de kok D. Verkerk uit Amsterdam, kreeg in de Afri kaanse haven Lagos, na een bioscoopbezoek, ongenoegen met een paar inlanders. De 19-jarige Delf zij Ise stuur mansleerling Wijnholt wilde hem hierbij helpen, doch beide jonge lieden werden door de inlanders via een pier in het water ge drongen, tengevolge waarvan beiden om het leven kwamen. Tot heden zijn de lijken nog niet gevonden. ELF DODEN QUITO (Equador) (A.P.). Op de terugreis van een bede vaartstocht naar O.L. Vrouw van La Pena is een autobus vol bede vaartgangers tegen een berg wand gereden. 11 pelgrims wer den gedood en 20 gewond. TWEE ARRESTATIES HAMBURG, 30 Nov. (A.P.). De West-Duitse politie heeft kans gezien een kleine rode auto op te sporen, waarin, naar men aan neemt, de daders van de twee mysterieuze bomaanslagen, waar door twee mensen gedood wer den en zes anderen zwaar ge wond, de vlucht hebben genomen. De inzittenden, een man en een vrouw, zijn gearresteerd. De politie deelde niet mede waarom zij van mening was dat de inzittenden van de auto iets met de aanslagen te maken hadden. De openbare aanklager te Bre men verklaarde, dat er geen twijfel aan bestond dat de pakjes met politieke bedoelingen waren verzonden. De Bremense journalist Adolf Wolfard was een actief lid van de Christelijk-Democratische Par tij, de grootste partij in de West- Duitse federale regering, die er op heeft aangedrongen de com munistische partij en de op nazi- leest geschoeide socialistische Reichspartei buiten de wet te stellen. Er wordt op gewezen dat de Reichspartei in Bremen de groot ste aanhang heeft en dat een van haar leiders onlangs te Verden tot vier meanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens beledi ging van de Duitse regering. ROVIGO. De Italiaanse rege ring heeft Vrijdagavond ver klaard, dat binnen zeventig dagen de bressen in de dijken langs de Po zullen zijn gedicht. De mi nister voor de verbindingen, Giu seppe Spataro, bracht na een bezoek aan het getroffen gebied verslag uit aan het kabinet. Hij deelde mee, dat de werkzaam heden om de voornaamste gaten nabij Ferrara te dichten, goed vorderden. Honderden mannen zijn hier hezig om met 350 zware vracht auto's grote hoeveelheden stenen en puin in de bressen te storten. De dijk was hier op 14 November op twee plaatsen over een lengte van 200 meter doorgebroken. Het water blijft dalen. De eva cuatie van mensen en vee gaat echter voort. Met boten en hef- schroefvliegtuigen wordt de ach tergebleven bevolking bevoor raad. Indien het water met de huidige snelheid blijft afvloeien naar de Adriatische Zee, is het mogelijk, dat het vlakke land in de delta binnen een week weer aan de oppervlakte komt. Men verwacht echter, dat dit gebied nog wel enige tijd onbegaanbaar zal zijn door de modder. Franse, Britse, Amerikaanse en De hoofdredacteur van het dagblad „Bremer Nachrichten" uit Bremen, dr. Adolf Wolfard, is hei slachtoffer geworden van een geheimzinnig complot, dat per post bommen rond stuurt, die er uitzien als onschuldige pakketten. Toen hij de zegels van het pakje verbrak volgde een hevige ontploffing, die hem doodde, zijn kunstredacteur ernstig verwondde en zijn secretaresse licht verwondde. De ontploffing veroorzaakte een grote ravage in het bureau van de hoofdredacteur. Links op de voorgrond de journalisten, die de verwoesting bekijken. Italiaanse technici hebben Vrij dag verder gewerkt aan een grootscheeps plan om van Rovigo, via hooggelegen punten, een schipbrug te leggen om de ver binding met het getroffen gebied te waarborgen en duizenden stuks half verhongerd vee in veiligheid te brengen. De communistische wapen stilstandsdelegatie heeft gisteren verklaard, dat het geallieerde voorstel voor controle op de na leving van het bestand achter de communistische linies in Korea „een onbeschaamde inmenging" zou betekenen in de interne aan gelegenheden. De communisten en geallieer den brachten de ochtend in vruchteloos redetwisten over de supervisie op de wapenstilstand door. Vice-admiraal C. Turner Joy verklaarde na de bijeen komst, dat de besprekingen thans in „impasse nummer twee" ver keerden. De eerste impasse werd veroorzaakt door de meningsver schillen over het vaststellen van de bufferzone. Amerikaanse legerautoriteiten hebben naar aanleiding van de ontploffing in het Zuid-Koreaanse wapenarsenaal medegedeeld, dat vier Zuid-Koreanen werden ge dood en zes anderen zwaar ge wond. Door de ontploffingen werden een fabriek en veertig huizen in de omtrek totaal ver nield. Aan 500 andere gebouwen werd schade aangericht. Amerikaanse Sabre straaltoe- stellen hebben gisteren tien com munistische bommenwerpers en gevechtstoestellen neergeschoten, aldus deelt het vijfde luchtleger mee. IN ROERIG EGYPTE LONDEN. In een uitzending van Radio-Cairo is Vrijdagavond een communiqué van het Egyp tische ministerie van binnen landse zaken aangehaald, waarin wordt gezegd, „dat „Britse strijd krachten Vrijdag grote hoeveel heden stookolie in beslag hebben genomen. Bij Ismailia werden negen volle tankschepen in beslag genomen: vier hiervan waren bestemd voor het electriciteitsbedrijf in Cairo, de rest voor de spoorwegen". Voorts wordt in het commu niqué gezegd, dat een lid van de Egyptische kustwacht, na gear resteerd en bewusteloos geslagen te zijn, uit een auto was gegooid. De drie inzittenden van de Britse militaire wagen hadden zijn por tefeuille gestolen, aldus het com muniqué.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1