DE KRONIEK VAN ZATERDAG Indonesische delegatie Maandag naar Nederland Onderzoek Velser affaire is nog niet voltooid Samenwerking met Indonesië wensen wij niet te kopen Geen huurverhoging zonder compensatie, zegt minister Klaar met zaak-Schallenherg TWEEDE KAMER Afzonderlijke behandeling Unie en Nieuw-Guinea bepleit Naar wij vernemen Benelux-mirsisters bijeen te Ulvenhout Amsterdam bouwt vier tuinsteden Zondagsevangelie BEURSOVERZICHT ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 PAGINA 3 (Vari onze parlementaire redacteur) De komende onderhandelingen met Indonesië vormden de hoofd schotel van het Tweede Kamerdebat over Unieaangelegenheden en Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Bij deze onderhandelin gen zal zowel over een wijziging van de R.T.C.-overeenkomsten als over het vraagstuk Nieuw-Guinea worden gesproken. De heer de Graaf (K.VJ*.) kon het billijken dat de regering zich bereid heeft verklaard om beide punten in discussie te brengen, maar hij wilde er geen verband tussen leggen. Er kan geen sprake zijn van een keuze, aldus de woordvoerder van de K.V.P. Hoewel wij grote waarde hechten aan de samenwerking met Indonesië wensen wij deze toch niet te kopen. Z.i. ware het dan ook wense lijk, de besprekingen gescheiden te houden. Temeer omdat anders het gevaar bestond dat de confe rentie te veel in het licht van het Nieuw Guinea-conflict zou komen te staan. Wat de R.T.C.-overeenkomsten betreft betreurde mr. de Graaf het, dat Indonesië reeds thans behoefte gevoelt aan een wijzi ging. Toch wilde zijn fractie zich hiertegen niet verzetten, mits de geldende regelingen vervangen kunnen worden door een ook voor Nederland acceptabele, ge organiseerde samenwerking. Mr. de Graaf liet duidelijk blijken, dat de K.V.P. de mogelijkheden liefst zo ruim mogelijk wil hou den. Evenals de heer Meyerink (A.R.) hechtte mr. de Graaf wel degelijk waarde aan de vorm. Hem stond een conceptie voor ogen, waaruit bepaalde van Indo nesische zijde aangevochten pun ten konden worden verwijderd, maar waarbij verschillende an dere organen van samenwerking intact werden gelaten. Felle V.V.D.-critiek De heer Vonk (V.V.D.) her haalde zijn ook al eerder ont wikkelde standpunt, dat men eerst over een herziening van de overeenkomsten kon spreken, als de verhoudingen in Indonesië tot rust waren gekomen. Op het In- donesië-beleid van de regering in het algemeen oefende hij felle critiek. Wat de komende onderhande lingen betreft zeide de heer Vonk: „Ik ruik reeds het voldongen feit van de zwakke, die ten onrechte een beroep doet op overmacht". de heer Weiter en ds. Zandt (St. Ger.) dachten er evenzo over. De heer Weiter wilde de Am bonezen de gelegenheid geven om in het Nederlandse leger te die nen. Mr. de Graaf (K.V.P.) had in dit verband aan de regering ge vraagd of het inderdaad zo is, dat deze groep geheel vrij is om al dan niet naar Indonesië terug te gaan. Indien dit zo is, ware het beter de Ambonezen maar direct in de Nederlandse gemeen schap en het leger op te nemen. Ook pleitte mr. de Graaf voor 2 December: Eerste Zondag v.d. Advent Naast het verwachten van de Zaligmaker brengt de adventstijd ons tot het over wegen van het „mysterie der ongerechtigheid". De mens, die nog gelooft, voelt „dat de gehele wereld in het kwaad verkeert" en hij zal dan ook plannen maken om echt boete te doen „opdat hij volkomen worde gered uit de dreigen de gevaren van het kwaad". Dat doet de mens, die nog gelooft. Jammer zijn er velen, die niet meer geloven wil len: bij hen is dan ook het begrip van zonde en zondig heid afgestompt. Men ziet het kwaad nog wel als een soort afwijking, maar men gaat alles vergoelijken: de overwinning van het dier in de mens over de geest wordt als iets vanzelfsprekends aan vaard en zo gaat de wereld hoe langer hoe meer achter uit. Als wij in dit opzicht iets willen bereiken, dan moeten wij in deze advents tijd de zonde onder de ogen zien. IN DESERTO een eigen kamp voor de katho lieke Keiezen. Donderdag komt minister Pe ters aan het woord. Later op de middag maakte de Kamer nog een begin met de behandeling van de begroting van minister Lieftinck. De heer Ritmeester (V.V.D.) wees hierbij op de gestegen papierprijzen, waardoor de Nederlandse dag bladen voor grote moeilijkheden worden geplaatst. De regering zou hulp kunnen leveren door dollars voor goedkoper Canadees papier beschikbaar te stellen, of door de omzetbelasting op de advertenties te verminderen. Wat de oorlogsschade-uitkerin gen betreft stelde de heer Rit meester vast, dat het nog 8 a 10 jaar zal duren voor deze geheel zijn afgewikkeld. Hij wenste maatregelen waardoor het tempo kan worden bespoedigd. Bij het begin van de vergade ring had de heer Engelbertink (K.V.P.) zijn motie, waarin richt lijnen worden verlangd voor het beleid ten aanzien van de IJsel- meerpolders, ingetrokken, daarbij rekening houdend met de toe zegging, dat de maatschappelijke organisaties ingeschakeld zullen worden. wordt de heer B. Bilderbeek, architect te Dordrecht, bekend om zijn werk bij de restauratie van oude gebouwen, op 15 Dec. vijf en zeventig jaar; heeft de Groente- en Fruit veiling te Zwïjndrecht gisteren het jaaromzetcijfer van 6 millioen gulden bereikt, een cijfer, dat in de historie van de Zwijndrechtse veiling nog niet is voorgekomen; ontving mr. B. Stomps te Haar lem, oud-voorzitter van de Ver eniging van ex-politieke gevan genen uit bezettingstijd, het „Croix d'honneur Franco-Britta- niqne" van de Franse verzets beweging; werd de voordrachtkunstenaar Henk Schaer in de „Stadsdoelen" te Delft op hartelijke wijze ge huldigd in verband met zijn zil veren toneeljubileum; vertrekken de leeuwen en de ijsberen van de Nederlandse die rentemmer Klant binnenkort naar Schotland om daar in een circus op te treden; houden de reserve-officieren op 14, 15 en 16 December een inter- geallieerd congres in Luik; heeft de regering haar bezwa ren kenbaar gemaakt tegen de uitvoering der maatregelen tot beperking van de Britse invoer; veroordeelde het Haagse Ge rechtshof de vertegenwoordiger, die de Duitse autofabriek Veritas op grootscheepse wijze heeft op gelicht, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf; brachten H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Rotterdam ter ont hulling van een door H.M. Ko ningin Wilhelmina aan de stad geschonken beeld. Van alle Nederlandse boerenbedrijven is een kleine 4 procent aangetast door mond*- en klauwzeer. Het Centraal Labora torium van de Veeartsenijkundige Dienst te Amsterdam is er in geslaagd een speciaal geprepareerde nieuwe entstof samen te stellen tegen de thans heersende variant van deze ziekte. Het serum wordt inmiddels geproduceerd met een productie van 4000 liter per week en over het gehele land gedistribueerd aan veeartsen en veeartsenijkundige diensten. De injectie met het nieuwe serum geschiedt op geheel moderne wijze. Een veearts, ergens in de Kop van Noord- Holland, dient een injectie toe. Men ziet dat de naald in de borst van het dier dringt. DJAKARTA, 30 Nov. (Aneta). Maandag 3 December zal een Indonesische delegatie naar Ne derland vertrekken om bespre kingen te voeren inzake nieuwe internationale overeenkomsten in plaats van de R.T.C.-overeen- komst. Zij zal tevens besprekin gen voeren over de kwestie West- Irian, aldus is Vrijdag na een zitting van het Indonesische ka binet bekend gemaakt. De Indonesische delegatie voor de besprekingen met Nederland omvat 17 personen en staat onder voorzitterschap van prof. Supomo. Leden zijn: mr. Asmaun, hoofd directoraat buitenlandse betrek kingen van het ministerie van economische zaken, de heer A. K. Gani, overste Harjono, drs. Herihan Kartowisastro, Khouw Bian Tie, economisch adviseur, Mohammed Yamin, Tambunan, vice-voorzitter van het parlement, mr. Zain, hoofd van de afdeling economische zaken van het mi nisterie van buitenlandse zaken. De ministerraad heeft de in structies voor de delegatie reeds opgesteld. De minister van voor lichting, de heer A. Mononutu, zei, dat partijen Woensdagmiddag in de vergadering met ministers suggesties en voorstellen hadden gedaan, welke de volle aandacht van de regering hebben. Op vragen over de kansen van het welslagen van de onderhande lingen, citeerde Mononutu de woorden van Hadji Agus Salim: „Het kan vriezen en het kan dooien". Minister Mononutu wei gerde te antwoorden op de vraag, of er een tijdslimiet voor de delegatie is gesteld. „De delegatie gaat als onderhandelingslichaam, de bevoegdheden om beslissingen te nemen berusten bij het kabi net". Na de zitting van het kabinet brachten minister-president Suki- man, de minister van buiten landse zaken, de heer Subardjo en minister Mononutu een be zoek aan president Sukarno. Maatregelen van huurverho ging kunnen naar het reeds vast staande oordeel van de regering niet genomen worden zonder compensatie, aldus zegt de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement- Een huurverhoging zou daar door, gegeven de huidige ont wikkeling van het prijsniveau, een loonsverhoging met zich brengen. De consequenties daar aan verbonden met betrekking tot de mogelijkheid van een daaruit voortspruitende inflatoire ontwikkeling en het slechter worden van onze concurrentie positie op de wereldmarkt, die nen echter met zorg onder het oog te worden gezien. De rege ring heeft dan ook tot nu toe geen mogelijkheid gezien tot het invoeren van een tweede huur verhoging over te gaan. Om alle huren op het nood zakelijk niveau te brengen, waar mede blijkbaar bedoeld wordt de kostprijshuur voor nieuwe wo ningen, zou de huur van de voor oorlogse woningen in doorsnee dienen te worden opgetrokken tot ongeveer 250 procent van het peil van voor 1940. De huren voor de nieuwe woningen, na 1940 gebouwd, zouden dan dienen te worden opgevoerd tot een iets hoger peil. Het bedrag, dat op deze wijze door de huurders ge- Heden, Zaterdagmiddag, zullen enkele Nederlandse en Belgische ministers in Ulvenhout bijeen komen voor besprekingen in Be- nelux-verband. Van Nederlandse zijde zouden de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck aan deze besprekingen deelnemen. Men neemt aan dat deze de Belgische uitvoerbelasting tot on derwerp hebben. zamenlijk aan huur meer zou moeten worden opgebracht, schat de minister op rond 900 mililoen. Uit hoofde van het wegvallen van financiële verplichtingen van het Rijk ten behoeve van de woningbouw zou mogen worden gerekend op het vrijkomen van een bedrag van rond 125 millioen per jaar. Voor de hoofdstad des lands, die kort geleden haar 850.000ste in woner inschreef, een woning tekort heeft van 31.000 huizen en een urgentielijst waarop ruim 8.000 personen staan, daagt het letterlijk en figuurlijk in het „Westen". Want hedenmorgen heeft de minister van Wederop bouw het heiblok met ferme kracht doen neerdalen op de eer ste paal voor de eerste com plexen woningen totaal 10.000 die binnen enkele jaren in de tuinstad Slotermeer zullen ver rijzen. Het blijft niet bij deze tuinstad er komen er vier: Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart en Os dorp met een totaal woningareaal van ongeveer 35.000 woningen met wat daarbij behoort. Negentig jaar, nadat de eerste stad van het land haar wallen sloopte om stadsuitbreiding mo gelijk te maken wordt opnieuw een wal gesloopt en wel de z.g. ringspoorbaan aan de Westkant van Amsterdam. Het oude Sloter meer is in 1642 drooggelegd en nu na drie eeuwen wordt de daardoor ontstane Sloterdijkmeer- polder opnieuw tot een meer ver graven. Omringd door twee par ken met een strandbad, tezamen ongeveer 55 ha groot, zal dit meer het recreatiecentrum wor den voor de vier tuinsteden, die er omheen komen te liggen, maar ook voor de duizenden Amster dammers, die op zomerse dagen daar verkoeling en verpozing zullen kunnen vinden. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffen de ziin beeTotine zeet de minister van Justitie, dat het vooronder zoek in de z.e. Velser-affaire. naar zich eemakkeliik laat bevroeden, notr niet is voltooid. Het gerech telijk vooronderzoek in de zaak- Schallenberg is wel gesloten. Dit vooronderzoek, waarbii de rech- ter-commissaris o.m. de iourna- listen. die over deze zaak arti kelen hebben doen verschiinen. alsmede hun zegslieden zo ruim moeeliik in de gelegenheid heeft gesteld hun gegevens aan de iustitie over te leggen, heeft niet knnnen leiden tot concrete aan wijzingen. dat in deze een mis- driif is genleegd. In de zaak-Menten is, voor zover betreft de gepleegde dief stallen en/of verduisteringen, de omvangrijke instructie van de rechter-commissaris in strafzaken geëindigd. Deze instructie heeft, afgezien van een enkele onbe tekenende diefstal, geen voldoen de aanwijzingen voor schuld te gen bepaalde verdachten opge leverd, zodat van verdere. ver volging moet worden afgezien. In het geval van vermoeden van meineed, door de Enquête commissie ter sprake gebracht, heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag een onderzoek bevorderd. Dit onder zoek heeft de procureur-generaal geen aanleiding kunnen geven Deze luchtopname toont de rivier de Po en haar doorgebroken rechteroever, waardoor een enorm gebied in Noord-Italië overstroomde. Meer dan tweehonderdduizend personen wer den door het water uit hun woningen verdreven. Het is een der ernstigste overstromingen, welke ooit in Europa hebben plaats gehad. De door het water aangerichte schade loopt volgens de laatste schattingen tegen een milliard Neder landse guldens. Het is wel zaak, dat wij van onze kant de Ie kwestie van de geestelijke verzorging van het leger in de gaten houden. Het hoofd artikel van deze week over dit onderwerp heeft enige reacties gewekt. Opgemerkt mag worden, dat deze „verzorging" al sinds lang en bijzonder na de bevrijding, met haar pogingen tot „door braak" op geestelijk terrein, een punt van strijd is geweest, al speelde deze zich meestal achter de schermen af. Op het ogenblik gaat het er in de eerste plaats om, wat onder deze verzorging wordt verstaan. Toen er indertijd sprake was van „gees telijke" verzorging en men hiervoor via Niwin zes ton beschikbaar wilde stellen vanwege het Rijk, zeiden de confessionele Thuisfronten natuurlijk: die geestelijke verzorging is onze taak, met alle consequenties, daaraan verbonden voor wat de subsidie betreft. Maar daar hadden de betrokken departementale kringen niet van terug! Toen is een andere uitleg gegeven aan het begrip „gees telijke" vorming, nü repte men weer van „staats burgerlijke" vorming, en thans heet dat weer „maatschappelijke" ontwikkeling enz. Dat is alle maal goed en best, maar de gééstelij ke vorming in de zin van godsdienstige en morele vor ming zal punt één moeten zijn. En dat is niet het werk van het departement, maar van de Kerk, van de Thuisfronten, van het particuliere initiatief!! Er is alle reden, daaraan stevig vast te houden en op dit gebied uiterst waakzaam te zijn. De geestelijke doorbraakpogingen, welke als regel uitdraaien op neutralisme en ver vlakking, mogen de onmisbare ontplooiing van het geestelijk-godsdienstige verzorgingswerk van de Kerk en de particuliere organen en instellingen geen stok tussen de benen steken. Merkwaardig is het te zien, hoe deze zaak speelt temidden van de hardnekkige pogingen van „humanistische" zijde, om ook een aandeel te krijgen in de subsidie bedragen voor het Thuisfrontwerk. Wij hadden zo maar de indruk, dat dit pleidooi van die zijde bij de openbare behandeling heel wat tammer was Dat kon ook wel! Want nu de regering zich direct met deze zaak gaat bemoeien en er dus „regerings- zorg" voor geestelijke verzorging voor soldaten komt, vloeit de zaak vanzelf in neutraal, oftewel z.g. „humanistisch kanaal. De voornemens, welke aan de departementale instanties worden toege schreven ten aanzien van de keuze der leiders voor de nieuwe „vorming", wijzen in een richting, welke voor ons absoluut onaanvaardbaar is. Het is nu eenmaal onvermijdelijk, of, als men wil, onmisbaar noodzakelijk, de geestelijke verzorging wij houden het nu maar op die oude, vertrouwde uitdrukking te zien op de basis van een vaste, geestelijke levens- en wereldbeschouwing. Het is hier allereerst een gods dienstige kwestie, met alles wat daaraan vastzit en daaruit voortvloeit. Dat moet de minister van Oorlog wel bedenken, meer en beter dan hij tot nog toe, onder wat voor invloed of voorwendsel ook, tot nu toe doet. En hij moet dus op deze basis, van dit uitgangspunt uit, de subsidies regelen. Mede naar aanleiding van de cijfers, deze week in het hoofdartikel van Woensdag ge noem cl, mag nog iets worden opgemerkt. Inderdaad kreeg het Katholiek Thuisfront, naar wij van bevoegde zijde vernamen, over 1949 en 1950 een subsidie bedrag van f 100.000 toegewezen voor elk jaar, samen f200.000.—. Toen puntje bij paaltje kwam, was er echter nog maar f 123.000.van die twee ton be schikbaar! Dat scheen toen, met alle respect voor het budgetrecht van het parlement zo te gaan in die tijd. En het „Thuisfront" nam er genoegen mee. Het wacht nu echter nog altijd op 'de beslis sing, welk bedrag aan subsidie er komt voor 1951! En wij schrijven vandaag 1 December! Wij vinden dat allemaal maar rare, vreemde dingen. En nu is inderdaad het bedrag op de begroting voor 1952 vastgesteld op f 30.000.naast 80 mille voor de Militaire Tehuizen, maar die gelden (voor dekking van het exploitatietekort) werden andere jaren óók gegeven, óók toen de Militaire Tehuizen dat bedrag kregen voor dekking van hun tekort. Hte Katholiek Thuisfrontwerk in algemene zin genomen, komt dus rijkelijk tekort bij deze gang van zaken. En als men dan nagaat, dat het z.g. R.A.O.-werk in het leger geheel door het Rijk wordt betaald en dat nu weer ruim gelden zullen vloeien voor z.g. neutraal opvoedings- en ontwikkelingswerk, waarnaast ons Thuisfront weer minder krijgt, dan komen wij er weer precies gezegd „bekaaid" af. Dit is een onbevredigende toestand, waarip niet berust kan worden. En nu is het prachtig, dat we nog eens kunnen zeggen tegen onze mensen: benut de laatste dagen die nog komen om mee te stemmen met de Geef wedstrijd „Baas boven Baas" en plak een gulden voor „Thuisfront", maar dat is natuurlijk geen réden voor nog grotere Bazen in den Haag, om aan het katholieke volksdeel zijn rechten op dit gebied te onthouden! En nu nog even iets anders. Hoe dikwijls hebben wij het niet gehad over verschillende problemen van burgemeestersbenoemingen. Iedereen klaagt over achterstand en wij weten er van mee te praten. Vroeger moesten er altijd partij loze burgemeesters zijn, dergelijke magistraten, zo heette het, waren neutraal. En alleen de deskundig heid gaf de doorslag. Jammer, dat men die lange tijd niet in katholieke kringen meende te kunnen vinden. Hier is veel veranderd. Nu wordt beweerd, dat een burgemeester lid van een politieke partij moet zijn. Dat is natuurlijk ook weer overdreven. Maar wie de waarde van dit kleurbekennen ver waarloost, komt weer in het zelfde schuitje van vroeger. Een burgemeester is net zo min neutraal als welk mens dan ook. Omdat hij een mens is. Daarom is kleurbekennen voor een burgemeester wel zo goed, dan weten we waar we aan toe zijn. Maar te eisen, dat een burgemeester in een ge meente, waar 'n katholiek burgemeester dient te zijn, dit dan ook een K.V.P.-er zou moeten wezen, dat gaat ons toch wel wat te ver tot het bevorderen van een straf vervolging. Ten aanzien van de gestelde vraag betreffende de biizondere strafgevangenis te Leeuwarden kan worden medegedeeld. dat 't iustitieel onderzoek nog niet be ëindigd is. Hanerende dit onder zoek is aan vier nersoneeisleden de toegang tot het gesticht ont zegd. Bovendien bevinden zich twee nersoneeisleden in voor lopige hechtenis en ziin uit dien hoofde van rechtswege in de uitoefening van hun functie ze- schorst. De minister wijst de Kamer er tevens op, dat het wetsont werp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen een beperkte strekking heeft, nl. het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding door verbetering van de verzoeningsprocedure. De bestrijding van clandestiene speelgelegenheoen vergt een voortdurende waakzaamheid van politie en justitie. De minister houdt zijn aan dacht er op gevestigd, dat niet de activiteit der betrokken or ganen, die vaak grote moeilijk heden bij opsporing en vervol ging ondervinden, verslapt. Voor alsnog is de minister van me ning, dat de huidige wetgeving voldoende mogelijkheden tot bestrijding van dit kwaad biedt. Mocht onverhoopt het tegendeel blijken, dan zal hij niet nalaten de bevordering voor wettelijke voorzieningen in overweging te nemen. De motie-Ruys de Beeren- brouck, in de Eerste Kamer aan genomen bij de behandeling van de z.g. Bestemmingswet vijande lijk vermogen, heeft de regering gemeend te moeten uitvoeren in deze vorm, dat aan de Duitse Bondsregering is aangeboden de van het vijandelijk vermogen nog beschikbare grenslanderijen (plus minus 300 HA) van het Beheersinstituut te kopen, waar na de Bondsregering deze grond zal kunnen toewijzen aan dege nen, die daarvoor het meest in aanmerking komen. Antwoord op dit aanbod is nog niet ingekomen. VEEL WIND EN REGEN (Van onze weerkundige medewerker) November heeft niet be paald een gunstige indruk achter gelaten. De gehele maand bracht vrij veel regen en de laatste week ook harde wind die soms tot storm toe nam. De wind en stormwaar- schuwingsdienst had het dan ook druk en kreeg heel wat waarschuwingen uit te zen den. Hoe nat de maand was, blijkt wel uit de neerslag sommen te Eelde en Gronin gen, die resp. 112 en 118 be droegen (tegen October slechts 13 en 11). De druk- verdeling op de Oceaan is ook op het ogenblik nog steeds zeer ongunstig. Zo was er gisteren alweer een kou front onderweg, waarvan wij hedenmorgen reeds de invloed ondergingen, terwijl ook in de koude lucht, die na de frontpassage ons land zal overspoelen, nog flinke buien kunnen optreden. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich een diepe zgn. trog, die ook voor ons land nog van betekenis kan zijn en dan in onrustige zin. We mogen dan ook wel zeggen, dat voor het weekend de voor uitzichten nog geen verande ring vertonen nl. veel wind met af en toe kans op buien. ADVENT Nu we ons gaan voorbereiden op Kerstmis, moet het goed zijn even door te denken op het we zenlijke van dit feest. Zo on christelijk zijn we niet dat we de sfeer, het rode licht, het kerst- mal of de kerstboom het be langrijkste-vinden. Maar het zou kunnen zijn dat door vrome voor stellingen en fantasieën de diepte van dit mysterie vervaagd is. Elk stalletje, elk schilderij dat het kerstgebeuren weergeeft, laat ons een kindje zien, dat liefrijk zijn armpjes uitstrekt en lacht naar de herders en koningen die voor Hem neerknielen. Toch was het zo niet. Behalve de engel de die de blijde boodschap bracht aan de herders, en de ster die bleef staan boven de plek waar het kind woonde, was er niets in de grot dat aan iets Goddelijks her innerde. Daar lag een baby in 'n heel arm wiegje. Een menselijk wezen in doeken gewikkeld, een paar uur oud. Misschien was het een mooi kindje, maar zeker was het een normaal kind van negen maanden. Met de oogjes toege knepen lag het te leven als elke pasgeborene. Z'n moeder had Het toegedekt, want het toonde heel gewoon zelfs geen begrip van beschutting. Automatisch huilde Het om voedsel. Met enige huivering wordt het neergeschreven: dit Kind was zo normaal, zo oer-menselijk, en dus zo klein, zo onbeholpen, zo mach teloos, zo onbewust van alles wat om Hem heen gebeurde. Mis schien hebben de koningen uit 't Oosten van een gouden paleis ge droomd met ivoren opgang, mis schien verwachtten ze een kind te zien tronen, jong van jaren, maar al fier van houding en met ogen, stralend van wijsheid en begrip. Ze vonden echter 'n ar me moeder, een schamele vader en het kind zonder meer. Niets deed denken aan 'n hoge afkomst. Ja, het groeide zo eenvoudig en gewoon als een arbeiderskind op, dat zijn eigen dorpsgenoten, toen Hij ongeveer dertig jaar was en in het openhaar optrad, zich ver wonderd afvroegen, waar Hij die geleerdheid vandaar had. Dat is nu het mysterie van Kerstmis: Deze ontsteVende ver nedering van God. Dien de he melen niet kunnen bevatten, wordt een kind. Die heerst oveT engelen en mensen, wordt 'n we zentje, schijnbaar zonder begrip, machteloos, volkomen afhanke lijk van zijn moeder. Zo begon de heerlijke verlos sing van het mensdom. Zo begon het schoonste en wonderlijkste werk dat ooit op aarde plaats vond. In nederigheid, in volko men verzaking aan eigen glorie, in gewilde onbelangrijkheid, in vrijwillig niets-sohijnen. Laten we dit bedenken in de Advent. „Hoe hoger en grootser het gebouw moet worden, des te dieper legt men de fundamenten" Dit toonde de Goddelijke Mees ter V. Zijn leven. Dit geldt ook voor ons leven. Als wij niet klein en nederig van onszelf denken en God alle eer geven, bereiken we niets in Gods ogen. KATH. JEUGD STEUNT ITALIAANSE SLACHTOFFERS Ook R.K. E.H.B.O. "utrecht (KNP) Het Be stuur van de Katholieke Jeugd raad heeft aan alle Katholieke jeugd- en jongerenorganisaties met aandrang verzocht, alle me dewerking te verlenen aan de door het Nederlandse Rode Kruis ondernomen hulpactie om de gro te nood te lenigen, welke in Ita lië als gevolg van de grote over stromingsramp is ontstaan. Aan het Nederlandse Rode Kruis is verzocht concrete en speciale middelen voor de jeugdorganisa ties aan te wijzen, die dienstig worden geoordeeld om de hulp actie te doen slagen. Aan de ge zamenlijke jeugdorganisaties ver enigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, is voorgesteld, zich eveneens aan te sluiten bij de Rode Kruis-actie. Ook de leiding van de Katho lieke Nationale Bond voor Eers te Hulp bij Ongelukken verzoekt zijn plaatselijke besturen en alle léden deel te nemen aan de „Wa tersnood-collecte" en zich onver wijld te melden als collectanten of collectrices bij de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. AMSTERDAM, 30 Nov. De markt voor Unilevers schijnt wat kleiner geworden te zijn, de claims worden althans niet meer met honderdtallen tegelijk, maar in heel wat bescheidener quanta verhandeld. Na de vaste stem ming tijdens de officieuze och- tendbeurs, waarbij 103 gulden maximaal werd betaald, viel de opening vanmiddag op f 88 enigszins tegen. Een der grote bankinstellingen, die zich tot nu toe afzijdig heeft gehouden, trad vandaag als verkoper op, zodat de prijs tot f 92 inzakte, waarna een kleine opleving volgde tot f 95, dus nog steeds boven de slotnotering van gisteren. De aandelen schommelden tussen 178 en 182, slotprijs 180 (onv). Het is wel opmerkelijk, dat de flauwere stemming in de overige sectoren, die sinds het begin van de handel in claims te constate ren viel, gisteren reeds een ken tering vertoonde en wat vandaag betreft, definitief omsloeg in een vriendelijker houding. Nu de claims van dag tot dag hoger noteerden worden de ruil- transacties kleiner en richt de belangstelling zich meer op de overige fondsen. Volkomen in overeenstemming met het prijsverloop der claims openden deze vrij vast, liepen daarna licht achteruit en sloten op een goed prijshoudend niveau en in vele gevallen zelfs met een winst van 1 tot 3 punten. Dit geldt o.m. voor Kon. Olie, Philips AKU, HVA en Amsterdam Rub ber. De Scheepvaartafdeling was goed prijshoudend, waarbij maat schappij „Nederland" van 149 (4 tot 151 steeg. Het herkapitalisa- tievoorstel van de Nederlandse Ford Automobielfabriek, een nieuw aandeel op twee oude aan delen, werd met een koersstijging van 350380 a 390 beantwoord. Het agio voor Amerikanen, dat zich gisteren reeds iets gunstiger ontwikkelde, maakte vandaag 'n kleine sprong van 73/a tot 8)4%. Ook de dollar obligaties waren aan de vaste kant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3