I L Wie de auteurswet ontduikt loopt grote risico's §|f Bergen werd door de weigering van Rijkswaterstaat gedupeerd Te kusten te keur lectuur voor St. Nicolaas Wieringermeer vierde Oogstdankdag cadeau iCHERMERS >v*w»w»v*wwxxxxyi >f. Nicofoas ken! is groot! 2.75 0.90 1.35 2.25 3.45 1.35 B (X95 0.50 1.50 2.25 3.50 .ACES rijwielen consumptie aardappelen IISREVUE De BUMA en de muziekverbruiker Velen moeten tegen zichzelf worden beschermd Het bouwen op de zee-reep ,Geef een boek rheepsberichten SCHIP VERMIST Nieuwe school te Burgerbrug ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 PAGINA 7 |£f 5»5i tAIL O. alle prijzen m >s brandstof 2 9Q NTJES.. 7 50 alle prijzen SS azelle heren, laag mo- 1 met trommelremmen jongensfietsen 58 jr LAAS MIDDELBEEK >et - Tel 251 - Schagen koop gevraagd puike N.V. DEUTEKOM hagen Tel. K2240—268 [NSDAG 4 DEC a.s. ertrek 5 u. V.a. f 4.50 HANNES - 't Zand Tel. 326 i REGELS) E aanbiedingen ch aanbiedt koop: MANTEL m. 38 prima staat. Verdron- noord 59, Alkmaar. s kp: HAARDKACHEL geëm. Fornuis. Over- estr. 16, Alkmaar. koop: Groot Tafel- Ijart, compleet. Oudor- rdijk 10, Alkmaar. i kp. 20.000 kg. verbe- rde Vlakk. consumptie- nrtelen. Joh. Wijnker, rasweg 18, Anna Pau- »na. kp. wasmachine met actr wringer en motor h. Wijnker, Grasweg Anna Paulowna. kp.: Waldorp Radio salonkast, prima, f100 mnd. gar. Schaafsma, 1. 208, Schagen. DIVERSEN :vr. in Heilo of Alkm. n gem. zit-slaapk. met ns. Br. no. 14489 NHD mgeb. slaapk. m. of z. nsion, geen beroeps; atr. Alkmaar. Br. no 190, NHD. vraagd: 4 stoelen, 2 .iteuils, eikenhout. Br. :t prijs onder no. 14478 reau van dit blad. larktbericht1 30 Nov. Late aard- 09,20; uien 724,40; —11,90; prei 12—16; 1 1—2; rode kool 6,80 renkool 710; spruit- witlof 1638; torna- breekpeen 5,10—9; an- sla 2,205,60; bloem- groene kool 6—11; -1,45; Goudreinet 11- van Engeland 1254; 1287; Groninger 37; Jonathan 1558; uter 1563; Glorie v- —47; Laxton Superbe irré Alex. Lucas 13 Louise 2459; Comp- ris 1941; Conférence enne du Comice 36 nt 24—54; Soldat La- 45; Gieser Wildeman inter jan 1535: Win- -33; Hertogin Elsa 18 ermain 24; St. Rémy gne Tillison 11—34; edling 518; Gratiool Ge kunt het erg vinden en conferenciers mogen er grapjes over maken, maar het blijft een feit, dat, wie in Nederland de wet overtreedt er zeker van kan zijn de politie aan zijn deur te krijgen. In ons dichtbevolkte landje ontkomt men niet aan het spiedend oog der wet, dat fietsers ontdekt die geen richting aangeven wanneer zij van koers veranderen en dat onzichtbaar aanwezig is waaneer gij met bevende vingers en een bang hart uw aanslagbiljet invult Wie tegen de auteurswet zon digt wacht eenzelfde lot: die komt vroeg of laat ook op het matje en hij moet er zich niet over verbazen, dat hij enige hon derden guldens moet neertellen, omdat hij meende componist of tekstdichter het schamele loon van een paar gulden te kunnen onthouden. Het spiedend oog voor dlit deel van de auteurswet is de BUMA. het bureau voor muziekauteurs- rechten, gevestigd op no. 51 van Jacob Obrechtstraat te Amster- nam. Het is, zoals wij in een vorig artikel omstandig hebben uiteengezet, in het leven geroe pen door de belanghebbende kunstenaars en het werkt met een regeringsconcessie, ministe riële beschikking van 24 Maart 1933, en onder toezicht van een regeringscommissaris, die con troleert of de voorgeschreven richtlijnen worden nagev9lgd.De voornaamste richtlijnen zijn, dat het bureau geen winst mag ma ken, dat het de algemene regels van goed beheer moet volgen en ook de belangen van hen, die muziekwerken in het openbaar uitvoeren of laten uitvoeren, niet mag veronachtzamen. De practiik Hoe is nu de practijk van alle dag? Wel, als de toestand ideaal zou zijn en alle organisatoren in Nederland eerlijke mensen waren met een hoge opvatting omtrent het „suum cuique", dan zou de BUMA dagelijks stapels aanvragen krijgen voor een mu- ziekvergunning een vergun ning voor een speciaal bal, een revue, een concert van de dorps- harmonie of een toneelavond met muzikale omlijsting. De BU MA zou per kerende post de vergunning afsturen en aan de hand van de op een aanvraag formulier ingevulde gegevens kunnen vaststellen, welk loon de componist en de tekstdichter rechtmatig toekomt. Als dan bo vendien nog alle exploitanten van café's ep restaurants bon premie stipt op tijd zouden be talen voor het reproduceren van muziek langs mechanische weg, "ia dan zou de Buma het bijna zonder inspecteurs kunnen stel len En wat zouden dan de kos ten van het gehele apparaat een stuk dalen. En weet u wat nu juist het grappige is? Vele weigeren de BUMA hun medewerking te ver lenen „omdat er zoveel aan de strijkstok blijft hangen, daar in Amsterdam" en „omdat de com ponisten van al die centen toch nooit een dubbeltje te zien krijgen". 850.000 gulden. Men behoeft natuurlijk niet zonder meer te geloven dat een regeringscommissaris nauwlettend op deze zaken toeziet en het jaarverslag van de BUMA, tot op de laatste cent openbaar en ter kennis gebracht van o.m. alle gemeentebesturen van ons dier bare land, daar kan men „im mers toch geen wijs uit maar neem dan in vredesnaam van uw verslaggever aan, dat het vorig jaar de BUMA meer dan een millioen gulden aan auteurs rechten wist in te vorderen. Der tig procent van dit bedrag was nodig om het BUM A-bedrijf te laten draaien. Ruim acht en een halve ton aan goed Nederlands geld werd afgedragen aan au teurs en uitgevers. Dat hebben wij niet uit een gedrukt jaar verslag; we tekenden deze be dragen op uit de officiële boek houding en desgewenst kunt U vandaag nog een handvol Neder landse componisten opbellen om hen te vragen of zij hun loon al dan niet hebben ontvangen. Distributie Hoe krijgt nu van de belang hebbenden „elk zijn deel uit de door de BUMA ontvangen gel den?" Er is een heel distributie kantoor (dat overigens de naam repartitie afdeling draagt) voor ingericht in de buurt van het Leidseplein. Hier werken een kleine honderd Amsterdamse meisjes dagelijks aan de recht vaardige verdeling. Aan de hand van de ingezonden programma's van uitvoeringen (ook van de ra dio) wordt voor elke componist en tekstdichter genoteerd wat er van hem is gespeeld. Via een doorwrocht systeem kan worden uitgemaakt op hoeveel punten de auteur recht heeft. Aan het eind van het jaar wordt aan de hand van de totaalopbrengst welke waarde een een betalingsregeling. Maar er komt een tijd dat lankmoedig heid ophoudt een deugd te zijn. De BUMA neemt het beslist niet, wanneer de auteurswet moed willig wordt overtreden. Er zijn legio voorbeelden aan te halen van exploitanten, die een simpel bedrag van twaalf gulden ten nadele van de au teur wensten te „verdienen" en in conflict kwamen met de BU MA. De domme opvatting dat „er toch niets aan te doen viel" kostte sommigen hun muziek- vergunning midden in de drukte van een kermisbal. De instru menten van de muzikanten wer den in beslag genomen. In een ander geval legde de rechter een boete op van twee duizend gul den en een wel zeer halsstarrig heerschap kreeg een veelvoud van dwangsommen ad f 200 per onrechtmatig uitgevoerd werk te betalen. Componist en tekstdichter hebben de wet achter zich. Hun zaakwaarnemer BUMA beschikt zowel over strafrechtelijke als civielrechtelij ke rechtsmiddelen en gebruikt deze middelen als het geduld is uitgeput. Toen wij in Amsterdam waren werd toevallig juist een zaak door de BUMA minnelijk ge schikt. Een caféhouder verzocht een muziekvergunning voor een kermisbal, alhoewel hij bij de BUMA dik in het krijt stond en nooit of nimmer had getracht zijn schuld te vereffenen. De man had de burgemeester van zijn woonplaats in de arm ge nomen, maar die had de BUMA naar aanleiding van informaties over dezelfde aangelegenheid reeds meer dan drie maanden tevergeefs naar een antwoord laten uitzien De betreffende caféhouder heeft toch zijn - vergunning ontvangen, want de BUMA maakt niet graag van haar macht gebruik. Men hoopt nu maar in Amster dam, dat er in het dorp ook wat medewerking zal worden ver leend om de zaak voor goed te regelen. De gemeentelijke over heid kan zulke medewerking gemakkelijk geven door eenvou dig te bepalen, dat aan nie mand de gemeentelijke vergun ning voor het houden van een TOESTEMMING VEREIST In een vorig artikel maak ten wij een bescheiden „tour d' horizon" langs de auteurs wet en daaruit zal men zich nog wel herinneren, dat de BUMA de zaakwaarnemer is van alle componisten en tekstdichters ter wereld, wier scheppingen door de auteurswet zijn beschermd. Zonder toestemming van en betaling aan de BUMA mag men dus geen muziek openbaar maken. Wie dat toch doet overtreedt de auteurswet en loopt grote risico's. Welke risico's, dat hopen wij u in nevenstaande slotbeschouwing duidelijk te maken. bal of uitvoering wordt verleend als niet aan de bepalingen van de- auteurswet is voldaan. Vele gemeenten passen deze preven tieve maatregel toe, omdat zij er van overtuigd zijn, dat som migen hunner ingezetenen tegen zichzelf in bescherming moeten worden genomen. Helaas heeft de BUMA niet alle gemeentebestu ren tot preventie kunnen inspi reren. Daar kan men dan van daag of morgen een zaalhouder op het raadhuis verwachten, die door de componist gevoelig in de nek is gegrepen. En eerst dan zal men beseffen, dat als er geen uitvoeringen meer mogelijk zijn, ook de in deze tijd van geldsehaarste wel erg welkome vermakelijkheidsbelasting op houdt in de gemeentekas te vloeien In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering van Bergen, speciaal belegd op verzoek van een zevental raadsle den, werd de situatie besproken, welke ontstaan is door weige ring van Rijkswaterstaat van een vergunning voor de bouw van een villa aan de Boulevard te Bergen aan Zee. De vraag werd gesteld, wie voor de schade, door deze weigering voor de ge meente en particulieren ontstaan, aansprakelijk moet worden gesteld. Het overweldigende vooraanzicht van het nieuwe super-lijn schip „United States" in het dok in Newport News (Amerika), dat het grootste en snelste passagiersschip zou zijn dat ooit in Amerika is gebouwd. Het is 302 meter lang, 31 meter breed en heejt een snelheid van meer dan 50 km per uur. Het schip is voor 85 procent gereed. f Advertentie) kelijk op te maken. Wij stip pen het verdeelsysteem slechts oppervlakkig en summier, aan. Wie er meer van weten wil kan er het boekje van J. M. A. M. Douwes „Muziekauteursrecht in Nederland in de practijk" op na slaan. Rechtsmiddelen Er zijn in Nederland nog heel wat café- en zaalhouders, die tegen de auteurswet zondigen. De inspecteurs van de BUMA ontdekken dat, vroeg of laat, want zij bewerken systematisch geheel Nederland. Het gevolg van zulk een ontdekking is: een navordering en, wie verstandig is, betaalt die. De BUMA brengt de man niet in acute moeilijk heden en treft gewoonlijk, wan neer de goede wil maar blijkt, OUDE JENEVER inhuur 1782 Ook verkrijgbaar op Liter a f 5 55 Blitar 30 v. Singaporc/Tj. Priok Hoogkerk p. 30 Gibraltar/Antw.; Indrapoera 30 v. Tj. PriokOran jefontein 1/12 Aden verw.; Si ba- jak 30 dwars Djeddah; Talisse 30 nm Pt. Said verw.- Tjiluwah verw. p. 30 nm Guardafui/Pulu- bukom; Waterman 30 560 m nw ten W 1 gr. kanaalPrins Fre- derik Hendrik 28 te Montreal; Prins Philips Willem 30 te Bre men; Prins Willem 5 29 v. Mon treal; Kota lnten 1/12 8 u. Mar seille verw.; Domini 28 te Singa pore; Willemstad 29 v. A'dam Cristobal; Veendam p. 29 nm Scillys/HalafaxEdam 29 nm v. Antw./Londen; Heemskerk 29 v. Genua/Marseille; Mataram 29 v. Surabaja/Makasar; Oranje p. 29 MunikoySuez; Riouw 30 vm Co lombo verw.; Singkep 29 rede PangkalipnangSumatra 29 nm v. Penang/Belawan-, Tabian 29 v. Pt. Sudan; Waterman 29 500 m ZO Guardafui/FremantleWil lem Ruys 29 nm te Pt. Said; Zui derkruis 29 420 m NO St Helena. OSLO. Vrijdagavond is alle schepen aan de westkust van Noorwegen verzocht uit te zien naar een onttakeld schip met twaalf man aan boord, dat Vrij dagmiddag in een sneeuwstorm van de sleep is losgeslagen en volgens berichten in de richting van de kust drijft. Het schip is de gelichte Duitse vrachtboot Aachen", die in 1940 in de haven van Narvik tot zin ken werd gebracht. De „Aachen" zou naar Bergen worden gesleept, vanwaar het schip voor reparatie naar Bremerhaven zou worden gebseohti De slagzin „Geef een boek" mogo dan al vanuit het stand punt der actieve boekverkoper een commercieel en lucratief smaakje hebben, hij behoudt er niettemin zijn niet te onder schatten geestelijke en culturele betekenis om. „Geef een hoek maar laat het dan een werkelijk goed en waardevol boek zijn! Van de grote heilige jiriester Ariëns is bekend hoe hij het liefst zijn tas vol goede lectuur zou willen stoppen om deze links en rechts met kwistige hand te kunnen uitdelen, over tuigd als hii was van het onbe rekenbare belang van wat de mensen lezen. Nu het feest van Sint Nicolaas .nadert en daarmée' dé tiid dat men elkander met een geschenk wil verrassen menen wii góed te doen onze lezers te wijzen od de aangename. prettige, waarde volle en bliivende kant van de verrassing, wanneer men iemand een boek cadeau geeft, en wii willen hun hier een kort over zicht geven van enkele nieuwe pas verschenen boeken die de moeite waard ziin onder hun aandacht gebracht'te worden. Geestelijk leven. Laten we beginnen .met het kind. Dat het leert bidden in ziin eigen kinder-taal, maar toch tegelijkertijd gericht en afge stemd op het wezenlijke in onze godsdienst, op datgene waar het op de eerste plaats om gaat. rp het Offer van Christus in de H. Mis. is meer nodig dan wat ook. Een kerkboekje zal daarbij van groot nut ziin. maar alleen als het voldoet aan deze twee eisen. Dat is het geval met „Mee offeren. Misboek voor onze schoolgaande jeugd" door Frater Br. Helenus van Barel (Romen en Zonen te Roermond). Samen gesteld door een kundig en er varen paedagoóg. in samenwer king met het liturgisch centrum van dp abdii van Bernp te Hees- wiik is dit een haast ideaal ge bedenboek voor onze kinderen. Het kind groeit op. Onze ion- gens en meisjes worden groter, ouder, rijper. Een nieuwe wereld doet zich voor hen open, zii on dervinden tot dan to„ ongekende indrukken en gewaarwordingen. Het is van beslissend belang dat zii een zuiver inzicht kriigen en dat die voorlichting hun op het passend" ogenblik met juistheid en vertrouwvol aanvaard gezag wordt gegeven. Daar kan het door pern b°nropfd paedagoog en geschoold theoloog geschreven boek van Dr. A. Adam ..De groot ste echter is de liefde. Een cri- tiek op de gangbare kuisheids- leer" (H. Nelissen te Bilthoven) een kostbaar hulpmiddel ziin dat zowel voor jongeren als ouderen verhelderend en bevrijdend kan werken Waar woorden wekken, zijn het dp voorbeelden die trekken. Dp figuur van de grote H. Tere- sia van Avila behoudt altijd haar aantrekkingskracht, vooral nu de Franse schrijfster Marcelle Auclair haar terug plaatst in het midden van het gewone dage lijkse lever» en van de eenvou dige menselijke omgang. Het is een prachtig boek. ook letter kundig. waarmee de Uitgeverij De Fontein te Utrecht ons waar lijk verrijkt. Bii dezelfde uitgeverij ver scheen de levens- en bekerings geschiedenis van een zeer voor aanstaand Chinees John Wu on der de titel ..Boven Oost en West". Nu Azië in opmars is en heel de wereld gespannen toe ziet naar dat onmeteliikp riik. is dit boek eer» indrukwekkende nobele openbaring van do edelste krachten die China in zich bergt. Het is een bemoedigend boek dat terecht zeer hoopvol stemt om trent hetgeen de Voorzienigheid met China en de Kerk aldaar p| daardoor met heel de wereld, voor heeft. De aarde rond. WiP verre reizen doet. kan veel verhalen. Ver van huis be hoeven Wo niet te gaan om veel wetenswaardigp dingen op te doen. Bii de Uitgeverij Jacob van Campen te Amsterdam ver scheen de studie van Dr. G. Kar- ftton over „Noordholiandse plaatsnamen", zeer interessant zowel vanuit het oogpunt der plaatselijke geschiedenis van ons eigen Noord Hollandse heem als vanuit het standpunt der mid- delnederlandse taalwetenschap. Over de naam van nagenoeg elke Noordhollandse plaats ziin hier de historische gegevens bijeen gebracht die Pen boeiende be schrijving vormen En dan is er onder de Neder landse gewesten- het onvergelij kelijke Vlaanderen. Iedere Noord-Nederlander is reeds bii voorbaat onder de betovering van dit gebenediidp land. Hii zal het nog meer zijn als hii de weergaloze foto's door Cas Oort- huvs beziet in hetsrandiozp pla tenboek „Het Vlaamse Land schap". weer oen magnifiek d»°l uit de heerlijke reeks „De schoonheid van -bhs land" (uit geverij Contact te Amsterdam). Een zestien schrijvers bezingen in proza en poëzie dit welige huis van Vlaanderen. Het is een boek vol schone genieting. Bij het Nederlandse' Rijk be hoort Suriname en zijn buur landen" waarover Dr. J. J. Kruyer met gezaghebbende stem een boek schreef met als onder titel „Lichtplekken in het Oer woud van Guyana". Het is een deel uit de bekende reeks van de Terra-bibliotheek (Uitgeverij Boom te Meppel) en het is er lang niet het minste van. Het licht valt hier van alle zijden op het Nederlandse gebied uit de Caraïbische wereld. Dichterschap en schoonheid Van de natuur gaan wij over naar wat er aan schoons door mensen-handen is gewrocht. Een voortreffelijke inleiding tot de kunst vinden wij in het werk van Dr. E. H. Gombrich „Eeu wige schoonheid" fUitgeversmij. W. de Haan te Utrecht). Niét minder dan 370 zwarte en ge kleurde reproducties verluchten de tekst. Aan de hand van beide worden wij op deskundige wiize binnengebracht in het rijk der beeldende kunsten. Dit werk verzekert ons een genieting met inzicht. Een goede inleiding is nood zakelijk en onmisbaar ook 00 het gebied van het woord. „Dichter schap en werkelijkheid" is een geïllustreerde literatuur-geschie denis van Noord- en Zuid-Ne derland en Zuid-Afrika, Onder redactie van W. L. M. E, van Leeuwen hebben meerdere vakkundige schrij vers er aan medegewerkt. Reeds verscheen er de derde druk van bij de Uitgeversmaatschappij de Haan te Utrecht en dat is reeds op zichzelf een aanbeveling, mede van de fraaie vorm waar in het werk werd uitgegeven. Dan zijn er meerdere nieuwe uitgaven van belangrijke letter kundige werken. Van de Rus Tolstoi verschenen in de reeks „De Onsterfelijken" bij de Uit geverij Contact te Amsterdam vertellingen, brieven en dagboek fragmenten onder de titel „Waardoor de mensen leven". Henriëtte Roland Holst heeft aan deze vertaling meegewerkt. Eveneens bii Contact zag het licht de vertaling van de nieuwT ste roman van de Engelsman Graham Greene „Het einde van het spel". Godsdienst en Huwe lijk is de dubbele spil waarom heen het gegeven zich beweegt Greene tekent zijn figuren met literair-meesterschap. In het 4e deel van het Verza meld Werk van de Nederlandse schrijver E. du Perron (bii Con tact te Amsterdam) werden diens verhalen opgenomen. Een ervan „Poging tot opstand" gaf de naam aan geheel de verzame ling. Du Perron is een vooraan staand literator van onze dagen. Bartel Drayer is de schuil naam van een nieuwe schrijver, die debuteert met zijn roman „Het hoofd van Joannes" (De Fontein, Utrecht) Het bijbels go. geven rond de figuur van de Voorloper des Heren Sint Jan de Doper dat zijn actualiteit steeds blijft behouden, leverde de boeiende stof voor deze nieu we roman die van Bartel Drayer als schrijver veel goeds doet verwachten. In de sfeer van een Ameri- kaans seminarie en priesterstu denten verplaatst ons de roman van F. J. Eduard „De Uitver korene" (Romen en Zonen te Roermond). Drukt op hen die „terugkwamen" het brandmerk van mislukking? Een stuk leven wordt hier raak geschetst. Kroon en samenvatting; Veelzijdig is de taak van de ouders. Zij hebben niet enkel voor de lichamelijke en tijdelijke belangen van hun kinderen te zorgen, maar nog meet1 zullen zij komen te staan voor de vele geestelijke en psychische problemen die zich in een gezin kunnen voordoen. Dan zullen zij goede raad en be trouwbare voorlichting op .alle gebied kunnen vinden in een werk dat speciaal voor hen is bestemd. Hot is de „Encyclopae dic voor Ouders", weer een van die prachtige werken, waar de bekende Uitgeversmaatschappij W. de Haan te Utrecht even glansrijk als altijd mee vóór de dag komt. Het eerste deel is pas van de pers gekomen. In alfabetische volgorde behandelt bet de verschillende rubrieken die bij het leven in een gezin in aanmerking komen, vanaf de fruit- en nootsoorten als aalbes tot en met Bodestelsel, een be paald systeem van gymnastiek. Van katholieke zijde trad Rec tor H. J. J. Wachters op als degene die het geheel critisch doorzag en dit standaardwerk zonder enig bezwaar aanvaard baar maakte. Het werk zal in zes fraaie uitgevoerde delen ver schijnen. Als de kroon en de samenvat ting van al hetgeen er op het gebied van hoeken verschijnt, moet de grote „Katholieke En cyclopaedic" beschouwd worden, de vorstelijke uitgave van „Joost van den Vondel" te Amsterdam. Het is als het sluitstuk van ons katholieke culturele leven, een prestatie die in alle opzichten oefbied afdwingt. Niet genoeg kunnen wij dit standaardwerk aan onze lezers aanbevelen. Het is een bezit voor hun leven. Met de laatst verschenen delen 9 en 10 zijn we bijna op de helft van het gehele werk gekomen. De intekening op dit klassieke werk staat nog altijd op zeer gunsti ge voorwaarden open. Het ver dient ten volle de belangstelling van ons katholieke volksdeel dat terecht groot mag gaan op het geen hier door de beste van onze eigen wetenschappelijke werkers tot stand is gebracht. De, „Ka tholieke Encyclopaedic" is de steeds onvervangbare vraagbaak en raadgever die op alle gebie den van het menselijk weten en leven betrouwbare voorlichting geeft. H.J Veemarkt- Leiden LEIDEN, 30 Nov. Te Leiden ter veemarkt aangevoerd op 30 Nov. 1951: 5 fokstieren, 3 slachtstieren; 40 kalf- en melk koeien 600890, handel willig; 128 vare koeien e.a. 400730 handel willig; 240 vette koeien 700—930; geslacht 1.90—2.60 per kg. handel stil; 15 vaarzen 525 800, handel willig; 15 pinken 360 500 handel willig; 36 graskal veren 180310; handel willig 5 vette kalveren; 80 slachtkalve- ren 40—60 handel willig; 369 vette schapen 100135 handel stug, duur; 17 zeugen; 175 schrammen 6095 handel willig; 472 biggen 3545 handel willig; 17 bokken en geiten 1540 han del matig. Totaal aantal dieren 2377. Kaasmarkt van Vrijdag 30 Nov. 1951: aangevoerde partijen: 64 Goudse en 3 Leidse. Notering per 100 kg, in guldens: Goudse kaas extra kwaliteit tot 241, Goudse eerste soort 230234; Goudse tweede soort van 225229. Leidse kaas le soort 222228. Handel flauw. Onlangs werd door de aannemer J. Mosk te Bergen aan Zee be gonnen met de bouw van een villa voor prof. dr. P. A. H. de Boer te Leiden; zulks met goed keuring van de Dienst voor de Wederopbouw. Toen de funda menten met de kelder voor dit gebouw .gereed waren, is 't werk stopgezet tengevolge van het in grijpen van Rijkswaterstaat, dat het bouwen van deze villa ten Westen van de boulevard op nog geèn 20 M. van de duinvoet on verantwoord" achtte. Het Rijkszeeweringsregiement verbiedt nl., behoudens toestem ming van Rijkswaterstaat, het bouwen op de zepreep, welke zich vanaf de duinvoet 70 M. land inwaarts uitstrekt. Het merkwaardige is, dat het wcderopbouwplan-Bergen a. Zee in 1950 door alle mogelijke instan ties, w.o. ook Rijkswaterstaat, werd goedgekeurd; de plannen voor de bouw van bedoelde villa waren geheel in overeenstem ming met dit wederopbouwplan, door dr. Wieger Bruin ontwor pen. Het ingrijpen van Rijkswater staat had dan ook in Bergen het effect van een donderslag bij hel dere hemel. Zowel de heer Taets van Amerongen als dr. Hemelrijk vroegen welke stappen het col lege van B. en W. dacht te nemen Laatstgenoemde noemde deze be slissing een zware slag voor Ber gen aan Zee en meende, dat Bergen er niet zonder meer in kon' berusten; hij herinnerde er aan, dat het vier jaar van '46 tot '50 geduurd had, vóór het wederopbouwplan-Bergen a. Zee door alle instanties was goedge keurd. Wat het tracé der wegen betreft, is dit al uitgevoerd, zo dat, als het bouwen hier nu ver boden wordt, deze weg nutteloos is aangelegd. Spr. vroeg zich af, wié de verantwoording voor deze weigering heeft en meende, dat Bergen er in geen geval de dupe van mag worden. Spr. voelde niets voor een ge heel nieuw plan, omdat hij vreesde, dat dit weer 5 jaar op zich zou laten wachten, waar door de badplaats zeer gedupeerd zou worden. Als, de weigering wordt gehandhaafd, zou er daar geen enkel gebouw „met uitzicht op zee" gebouwd kunnen worden, hetgeen juist de attractie is van een badplaats. De heer Hemelrijk hoopte, dat door onderhandelingen een op lossing gevonden zal worden; Bergen is er onschuldig ingelo pen en wie voor deze gang van zaken verantwoordelijk is, zal voor de schade moeten opkomen. Mr. Sluis sprak evenals de vorige sprekers zijn vertrouwen uit in het beleid van B. en W., doch betreurde het, dat de Raad niet eerder werd ingelicht. Spr. achtte het formeel en juridisch mogelijk hier een bouwvergun ning te weigeren; zelfs achtte spr. het ook moreel verantwoord; zijns inziens dienen de betrokke nen dan zonder meer schadeloos te worden gesteld. Naar 't schijnt aldus mr. Sluis heeft prof. de Boer de gemeente al te vlug willen aanspreken voor de door hem als gevolg van deze weige ring geleden schade. De heer Broersma zeide er van overtuigd te zijn, dat hier geen willekeur van Rijkswaterstaat in het spel is; hij wees echter op de consekwentie van de weigering voor Rijkswaterstaat. Als het waar is, dat de zee elk jaar een meter van de duinkant afslaat, dan is z.i. Rijkswaterstaat in ge breke gebleven en hadden hier tegen al veel eerder maatregelen genomen moeten worden. R.W.S. mag zich zeker geen speculaties veroorloven ten koste van de ge meente of van particulieren. Burgemeester Huygens wilde uitgaan van het wederopbouw plan-Bergen aan Zee, dat hij in principe wilde handhaven, tenzij zou blijken, dat het bouwen hier onverantwoord is. Overigens kon worden aangenomen, dat de be zwaren van R.W.S. niet uit de lucht zijn gegrepen. Waar er voor Bergen grote belangen op het spel staan, is nader overleg nood zakelijk. Spr. stelde voor twee leden uit de Raad aan te wijzen, die met het college deze bespre kingen met Rijkswaterstaat zal gaan voeren. De Raad ging hiermee accoord en wees hiervoor aan de heren Taets van Amerongen en He melrijk. Besloten werd voorts het be drag, dat in 1952 voor kasgeld leningen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten mag worden op genomen, te bepalen op f 1.400.000 en het bedrag, waarvoor in '52 kasgeldleningen mogen worden aangegaan te bepalen op f 700.000. Mr. Sluis vroeg naar de moge lijkheden tot financiering van de woningbouw; de voorzitter wilde hem hierover in comité mede deling doen. Verschillende voorstellen inzake onderwijsvergoedingen werden, nadat de heer Ellis enkele opmer kingen had gemaakt, vastgesteld; medewerking werd verleend voor de aanschaffing van 10 nieuwe schoolbanken voor de Berger Schoolvereniging; kosten f 700. Over de huur van het voetbal terrein aan B.S.V. zal de Raad binnenkort een voorstel bereiken, aldus de voorzitter in antwoord op een vraag van de heer Taets van Amerongen. Aan het dood lopend eind van de Tuindorpweg, waarop de' heer Wittebrood de aandacht vestigde, zullen veilig heidsmaatregelen genomen wor den. Aan het begin van de vergade ring had de voorzitter namens de Raad dr. Hemelrijk geluk gewenst met zijn 25-jarig jubileum als rector van het Murmellius-Gym- nasium te Alkmaar; de heer Broersma sloot zich hierbij aan en bracht de heer Hemelrijk hul de voor het succes, dat hij met zijn gymnasium in die 25 jaar had behaald. BURGERBRUG Dezer dagen werd de nieuwe O. L. School te Burgerbrug in gebruik genomen. De burgemeester, Mr. Breebaart, heette allen welkom en wees er op, hoe dit reeds de vierde open bare school was, die in Burger- brug geopend werd; de eerste echter, welke door een gemeente bestuur gebouwd was. Voorts heette hij ook de kinderen wel kom, waarna hij de jongste leer linge der school uitnodigde de ge denksteen in de buitengevel te onthullen en daarmede de school ook officieel te openen. Grietje Maartje Klaver trok daarna ferm het kleed voor de fraaie gevel steen weg, waarna zij de burge meester een fraai bouquet bloe men aanibood. Nadat alle genodigden zich weer in de school verzameld hadden, opende de Z-E. Heer Karskens, pastoor en voorzitter van het R.K. Schoolbestuur, de rij der sprekers, om het gemeentebestuur geluk te wensen met dit fraaie gebouw en het personeel de kracht toe te wensen, hierin te werken aan de opvoeding der kinderen in weten schap, beschaving en cultuur. Daarna spraken de heren Bol, hoofd deT school, Ir. van der Steur, architect en de heer Kla ver woorden van dank. De heer H. M. Bos, inspecteur van het La ger Onderwijs, prees het gebouw om de verdiensten, die het heeft voor het onderwijs boven het oude schoolgebouw. Spr. hield er zich van overtuigd, dat door het fraaie gebouw de werklust gestimu leerd zal worden. Nadat het hoofd der R.K. school zijn collega's ge lukgewenst had, sprak wethouder Kok, als oud-leerling, de wens uit, dat de leerlingen in deze school kennis zullen vergaren, om daar mee later de samenleving te die nen. Nadat de diverse sprekers door de burgemeester op geestige wijze waren bedankt, werd het gebouw bezichtigd, waarna de gasten door de oudercommissie een verversing werd aangeboden. WIERINGERMEER De oogst dankdag, welke Donderdag is ge houden is wederom zeer goed ge slaagd. Des morgens waren de 3 parochiekerken geheel gevuld en des avonds verzamelden de paro chianen zich in de grote Beurs- zaal van Hotel Smit om deze dag feestelijk te besluiten. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de Katholieke Raad van Overleg, die deze dag had georganiseerd, de heer J.A. Bergman, een groot aantal aan wezigen van harte welkom en hij sprak de hoop uit dat het gebo- dene van deze avond in de smaak zou vallen. Daarna gaf hij het woord aan de Z.E. Heer Pastoor de Wit uit Middenmeer, die in enkele goedgekozen woorden het doel en de betekenis van Oogst dankdag toelichtte. Nadat 't meis jeskoor onder leiding van mej. J. Meijerink met pianobegeleiding van de heer P. Spanjaard enkele liedjes ten gehore had gebracht en mej. Groteman het toneelspel had ingeleid werd de hoofdscho tel van deze avond opgedist in de vorm van enkele fragmenten uit de Camera Obscura van Hilde- birandt door de hr. Rob Geraerds. De heer Geraerds die alleen 22 personen uitbeeldde deed ons weer eens voor de geest halen de figuren van o.a. het Diakenhuis mannetje, Meester Nurk, schipper Rietheuvel en de familie Kegge en anderen. Het daverend applaus dat na elk spelfragment weerklonk was wel een bewijs dat het spel van de héér Geraerds keurig was ver zorgd en voor de Raad van Over leg. dat het publiek ook deze uiting van kunst heeft verstaan. Na nog een kleine verloting en enige nummertjes van het zang koor bedankte de voorzitter de aanwezigen voor de opkomst en allen die deze avond hebben hel pen doen slagen maar in het bij zonder de heer Geraerds en ziin muzikale begeleiding voor 't ge- bodene.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7