„...naast alle deugden de minste ondeugden van alle Europeanen" Hedwigskathedraal Herderlijk schrijven van Hoogwaardig Episcopaat Roden beschikken in Korea over 1500 vliegtuigen Tremmer stak hofmeester neer in volle zee Een kerngezond leven in de LT.B.-organisatie van Berlijn wordt hersteld UGBLAD VOOR ALKMAAR ,Laat de meisjes maar komen Een ware bedreiging Vraag van een vrijgezel: „Stuur ons een hele boot met meisjes!" Critiek op prijsbeleid van de minister Met 'n glimlach de week in a a I a a a i 1 a a a Firma Gebr. de Vries, wvwwvvwwwvwvv. e van Oers EN OMGEVING Steun aan slachtoffers in Italië =ssaap*» Friezen stellen urgentieprogram op Aanvaring in het Noordzeekanaal Sint Nicolaas bij Benelux-gesprek DE NEDERLANDERS IN AUSTRALIë Mgr. Hanssen brengt rapport uit UNI-T GEZONKEN Drama op Nederlands schip De atoomwapens in de U.S.A. Syrische regering afgetreden wijzen, echts een RES s zyn. Verlang van uw radlo- r, dat hy U een i toont. die ERRES toe rt uitgevoerd in itsoorten .50 tot Fl. 495.- I I i B B t I u n B B B B |RSSS8®<s®» 180 V I I I I I I I I I I I I Reviseren Repareren Wikkelen van electro- motoren, ventilatoren, stofzuigers enz. Alle draaiwerken. Prima servicel Vlugge aflevering Voordam 2 Xelef. 2161 ALKMAAR hommeien doen wij de kabouters weer j at was niet zo. Toen S lij een ander wijsje 9 de kabouter zong: doet! nN HET FEIT Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank VANHEDEN Pagina 1 Maandag 3 December 1951 46e jaargang No. 12339 Kantoren: HOORN. Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Beminde gelovigen, Met medelijden en ontzetting hebben Wij allen in de kranten gelezen over de ontstellende natuurramp, die een groot deel van Noord-Italië heeft getroffen door de doorbraak van de dijken van de rivier de Po. Het met geweld opdringende water heeft mensen, huizen en vee meegesleurd. Duizenden mensen zijn dakloos gewor den; talloos velen verloren alle bezit en zijn bedelaars geworden; ouders verloren hun kinderen en kinderen hun ouders. De ramp heeft een omvang genomen, zoals wij dat in de beschaafde, geculti veerde landen van Europa bijna niet meer gewend zijn. Hier moet nodig geholpen worden. Het is dan ook geen wonder, dat Z. H. de Paus heel bijzonder is begaan met het noodlot, dat Zijn landgenoten heeft getroffen en de wereld heeft opgeroepen om de helpende hand te bieden. Als trouwe kinderen van de H. Vader zullen wij niet mogen achterblijven. Wij, Nederlanders, die een land bewonen van water en van dijken, wij weten al te goed, wat een dijkdoorbraak en een watersnood betekent. Wij weten, dat juist de armsten het meest de dupe worden van een dergelijke ramp. Daarom zijn Wij, Uw Bisschoppen, ervan overtuigd, dat gij gaarne naar vermogen zult willen meehelpen om de hooggestegen nood te lenigen, en dat gij Ons graag in staat zult stellen om aan de H. Vader een ruime gift aan te bieden, waarmede Hij de ongelukkigen kan helpen. De Christelijke liefde kent geen grenzen. Daarom schrijven Wij voor, dat op Zondag 2 December of op Zondag 9 December in alle kerken van Ons Bisdom onder alle gestelde H.H. Missen een collecte zal worden gehouden voor de getroffenen van de watersnood in Noord-Italië. Gegeven te Utrecht, 26 November 1951. t Dr. B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, t J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, f W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. Baeten, Bisschop van Breda. Hoofdkwartier vijfde luchtmacht op Korea (A.P.). De com mandant van de vijfde luchtmacht heeft verklaard, dat de groeiende kracht van de communistisch-Chinese luchtmacht een „ware bedreiging" voor de geallieerde suprematie in de lucht boven Korea vormt. Hij zei, dat er aanwijzingen zijn volgens welke de Noord-Koreaanse luchtmacht opnieuw uit de grond gestampt zal worden. Generaal-majoor Frank Everest zei, dat de communisten over 1200 tot 1500 vliegtuigen beschikken. De helft daarvan bestaat uit straalvliegtuigen. Al deze vlieg tuigen bevinden zich op bases, vanwaar „vrijwel heel Zuid-Korea gemakkelijk bereikt kan worden". De laatste dagen pralen de com munisten met hun luchtmacht. Op een gegeven ogenblik hadden zij 225 Migs in de lucht. Zij zon den bommenwerpers naar het ge bied ten Zuiden van de Jaloe en hadden voor de eerste maal straaljagers op bases in Noord- Korea. De geallieerden beginnen zich bezorgd af te vragen of de com munisten misschien voldoende vliegvelden in het Zuiden zullen krijgen om hun met een brand- OVEREENSTEMMING OP KOREA wapensWstendslijn Door Nrd Korea bezef l l Door Ver Nahes bezet- LEEUWARDEN.Na overleg met verschillende .personen heeft het'dagelijks bestuur van de Friese Bewegingsraad een urgen tieprogramma op korte termijn opgesteld, hetwelk is toegezonden aan de hoofdbesturen van alle verenigingen met verzoek het over te nemen, de leden te acti veren en er actie voor te voeren. Dit programma omvat de vol gende punten: wettelijke erken ning van de Friese acten (lagere en middelbare), vorming van Friese leerkrachten op de Friese kweekscholen, Fries onderwijs onderwijs aan alle Friese kinde ren, wettelijke regeling van de positie van de Friese taal in het ambtelijk- en rechtsverkeer, het aan de orde stellen van Friese kwesties in alle mogelijke orga nisaties in Friesland. stof tekort kampende straaljagers ver in het geallieerde militaire gebied te laten doordringen. De vijfde luchtmachtgroep heeft bekend gemaakt, dat Zater dag bij een luchtgevecht tussen veertien Meteoorstraaljagers en vijftien Mig's drie Australische Meteoors zijn verloren gegaan. Men had met het bekendmaken hiervan gewacht om de vliegers een kans te geven om te ont snappen. Groeten van geallieerde krijgsgevangenen. In een uitzending van Radio- Peking van Zaterdagavond is „familieleden en vrienden van krijgsgevangenen verzocht" af te stemmen op de speciale program ma's met Kerstgroeten van krijgs gevangenen". Een complete lijst van alle namen en adressen van gevangenen, die groeten zullen zenden, zou worden uitgezonden. AMSTERDAM. Zaterdag avond omstreeks half zeven heeft zich op het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen een aanvaring voor gedaan tussen het s.s. „Water land" en het Engelse s.s. „Grai- glas". Het Engelse schip is omge draaid en teruggestoomd naar de Amsterdamse haven. De schade aan beide schepen blijkt na on derzoek zeer mee te vallen. De „Graiglas" heeft enige averij aan het sloependek opgelopen. Het schip zal binnen enkele dagen knnen uitvaren. Er zijn geen persoonlijke onge lukken bij de aanvaring gebeurd. BREDA (Belga). Toen Za terdagavond de Beneluxconferen- tie te Anneville even werd on derbroken, wachtte de deelne mers aan de conferentie een aan gename verrassing. Sint Nicolaas vergezeld van een secretaris en twee zwarte Pieten, had zich namelijk de moeite gegeven om de conferentie te bezoeken. Hij had een paar kleine geschenken meegebracht, die hij met een lui mige speech aan enkele uitver korenen aanbood. Zo ontving o.m. de heer Lieftinck, Neder lands minister van Financiën, een klein ezeltje dat goudstukken verloor, als men zijn staart op- lichtte.Hij zeide dat hij op dit middel om aan geld te komen zes jaar had gewacht. PRINS BERNHARD OPENDE SPAANS INSTITUUT Het Spaans Instituut aan de Rijksuniversi teit te Utrecht is Za terdag door Z.K.H. de Prins der Nederlan den, voorzitter van het bestuur, officieel ge opend. Overzicht tij dens de openingsrede van Prins Bernhard, welke hij in het Spaans hield. SCHIPHOL (K.N.P.). „De emigratie van onze katholieke gezinnen naar Australië acht ik, na mijn verblijf van zeven weken in Australië en Nieuw Zeeland volkomen verantwoord. En wel om twee redenen. Vooreerst omdat de Kerk in Australië zeer hecht gefundeerd is en het Katholieke leven goed georga niseerd. Vervolgens omdat de Katholieken zich in Australië en Nieuw Zeeland uitstekend houden. Immers het oordeel van de geestelijke zowel als van de civiele autoriteiten is aardig samengevat in deze uitlating van een der Australische bisschop pen: „De Nederlanders bezitten de deugden van alle Europea nen, die wij hier ontmoeten en zij bezitten de minste ondeugden van allen". Nederlander, die naar Australië gaat, bereid moet zijn zijn eigen huis te gaan bouwen. Immers het is bij de huidige woningschaarste en bij de hoge huren een groot probleem, hoe men kan sparen. In de grote steden als Sydney en Melbourne moet men rekenen met een gemiddelde huur van zes pond. Dat is dus meer dan de helft van het weekloon. Daarvan kan men niet veel overhouden om grond te kopen. Dus moet de toe komst van de Nederlanders, die naar Australië emigreren, voor taan absoluut worden gezocht in de z.g. country-towns, de provin cie-steden. Het is in de steden van 6000 Dit was een der voornaamste conclusies, waartoe Mgr. Dr. J. M. J. A. Hanssen is gekomen na zijn reis, welke hij in opdracht van het Nederlandse Epicopaat door Australië en Nieuw Zeeland heeft gemaakt. Mgr. Hanssen verklaar de dit toen hij Zondagmiddag op Schiphol arriveerde. Ik ben tot de overtuiging geko men, zo vertelde de bisschop, dat er in Australië en ook in Nieuw Zeeland voor onze Nederlandse Katholieken en trouwens voor allen, grote mogelijkheden liggen. In Nieuw Zeeland liggen zij meer uitgesproken op het gebied van de landbouw. Vooral in dit nieu we land vonden wij dat de pro vincie Hamilton, in het Noorden grote perspectieven biedt. Die mogelijkheden zijn wel het grootst voor de arbeidende bevol king, die zich geleidelijk aan weet op te werken tot een midden standsniveau. Maar, zo vervolgde de bisschop, het gaat er vooral om, dat men van de grond af aan begint. Practisch kunnen wij zeggen, dat er voor de werkgevers geen kan sen liggen. En de middenstander, die meent, dat hij het wel zal fixen en zijn levensstandaard in Australië meteen maar weer kan voortzetten, zal bedrogen uitkomen. Er is werk genoeg. Niemand behoeft daarvoor be vreesd te zijn, maar het is alles eerzaam handwerk, waarmede men moet beginnen. Helaas wij hebben er maar al te veel aan getroffen, die te hoog hebben ge mikt en daardoor voor desillusies zijn komen te staan. Wie begint, moet erop rekenen, dat hij niet meer dan 7 tot 10 pond per week gaat verdienen. Dat is een mooi loon. Men kan ervan overhouden. Hoe en waar men vooruit komt. De kernvraag voor alle immi granten in Australië is en blijft het woningprobleem. Laten wij het maar zo stellen, dat iedere STOCKHOLM (Reuter). Het Nederlandse motorschip „Uni-T" dat Donderdag j.l. bij Oestham- mar (Oost-Zweden) aan de grond liep, is omgeslagen en gezonken. De zee was zeer ruw. Bergings vaartuigen, die gepoogd hadden het schip vlot te krijgen, hebben de bemanning van 20 koppen ge red. Aan boord van de „Uni-T" bevond zich ook de eigenaar, de heer Eerting uit Groningen. tot 10.000 inwoners zo gesteld, dat men er gemakkelijker onderdak vindt. Het leven is er bovendien goedkoper en men houdt heel ge makkelijk de 300 over, die no dig zijn om grond te kopen. Kampen. Wij hebben, zo ging Mgr. Hans sen verder, ook onze volle aan dacht besteed aan de kampen en niet het minst aan Bathurst, waar over zoveel is gesproken en ge schreven. De toestanden zijn er verschilllend en er zijn goede en minder goede kampen. Maar het is zeker, dat Bathurst op het ogenblik goed mag worden ge noemd. „Ik vind, dat onze Katholieke jonge meisjes eens wat meer voor de vrijgezellen in Australië moe ten doen", vertelde drs. van Cam- pen, directeur van de Kath. Emi gratiestichting. De eerste tijd gaat het voor die vrijgezellen nog wel, maar na een poosje wordt het voor hen moeilijker. „Stuur ons een hele boot vol meisjes", had een der vrijgezellen gezegd. „En hij had gelijk, Ik vind het ergerlijk, dat de verloofde meis jes vaak hun jongens in de steek laten, als die vooruit zijn gegaan. Vaak weigeren de meisjes over te komen als de jongen eenmaal succes begint te krijgen". AMSTERDAM. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. in Rotterdam gearriveerd. Aan boord van het schip bevond zich de 23-jarige tremmer M., die deel-had uitgemaakt van de bemannijig van het motorschip „Hecuba" en de reis aan boord van de „Boskoop" heeft gemaakt onder bewaking van een detachement thuisvarende militairen op last van de Officier van justitie te Amsterdam. Op 15 October j.l. des avonds om 7 uur werd aan boord van de „Hecuba" op volle zee de 37- jarige hofmeester K. in de gang van zijn hut aangetroffen met messteken in de rechter lies en in de linkeronderarm. Nog die zelfde avond meldde de tremmer M. zich bij de gezagvoerder en bekende hij onder de invloed van sterke drank de hofmeester te hebben neergestoken. De „Her cuba", die op 15 October van Manta op weg was naar Esmeral- das, verhoogde de snelheid, opdat de hofmeester zo spoedig mogelijk in een hospitaal kon worden op genomen. Aanvankelijk leek de toestand van de hofmeester niet zo ernstig, maar ondanks opera tief ingrijpen is de man op 28 October aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Het vermoeden bestaat, dat M. de hofmeester in diens hut heeft opgezocht met de bedoeling hem kwaad te doen. Het schijnt, dat M., die nogal graag drinkt, zijn kwantum drank aan boord had opgedronken en dat de hofmees- LAS VEGAS (Reuter) De Alvin Graves, wetenschappelijk leider van alle proeven, welke door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zijn genomen, heeft Zondag te Las Vegas in Nevada verklaard, dat Amerika's kennis omtrent atoomenergie dit jaar vrijwel verdubbeld is. De voorraadvorming van atoomwa pens had gelijke tred gehouden. GRONINGSE KUSTVAARDER HAD MOTORSCHADE GRONINGEN De Groninger kustvaarder „Oceaan" kreeg gis ternacht nabij de Zuidkust van Engeland motorschade. Het schip verzocht om assistentie Een an dere Groningse coaster, de „Pa ramount", slaagde er in de „Oceaan" de haven van South ampton binnen te krijgen. De „Oceaan" is eigendom van de scheepsbouwvereniging „Gronin gen". (Van onze eieren verslasreever) HAARLEM. 3 December. De iaarliikse aleemene Bonds- vereaderine van de LTB in het Bisdom Haarlem werd heden- moreen onder erote belanestel- line. na een H. Mis in de St. Jozefskerk, eeonend met een rede. waarin de aleemeen voor zitter. heer G. W. Kamnschöer uit Wassenaar, constateerde dat 1951 ook voor de eehele Neder landse Boeren- en Tuindersstand niet oneunstie is geweest. Het leven in de LTB-organisatie was kerngezond. Tot staving van die bewering noemde snr. verschil lende voorbeelden. Vierduizend leden, dat is een derde van de Bond, gingen naar de bedevaarten in Heiloo, Oogst- dankdagen worden alom gevierd, de eigen land- en tuinbouwscho len bloeien, de moeilijkheden met de organisatie van de Bloembol lenkwekers zijn opgelost, de in stellingen zijn gezond, er komt een centrale coöperatie voor de LTB, dertienduizend leden ble ven de Bond trouw. Met het prijsbeleid van Minis ter Mansholt is het georgani seerde landbouwbedrijfsleven niet tevreden. Het drieledig sys teem der prijzen geeft geen land bouwpolitiek op korte termijn. Wil het. beleid zijn het leggen van voorwaarden voor een lonen de agrarische productie dan moet er een waarborg zijn voor de prijzen van basisproducten en een lonend niveau. Die waarborg is thans voor enkele basisproduc ten niet aanwezig. Een indeling in categorieën is daarom, aldus de voorzitter, principiëel niet aanvaardbaar. De voorztter sprak in zijn kor te openingsrede voorts over het ontwerp tot vorming van een Landbouwschap op de basis van de wet op de P.B.O. Daarvoor bestaat veel belangstelling en „verdeelde waardering". Daarbij worden nog allerlei juridische en andere bezwaren onder de loupe genomen. Men moet intussen wel beseffen, dat de vak- en stands- organisaties door een Landbouw schap niet overbodig worden. In tegendeel. De behartiging ook van de economische vraagstuk ken zal de waakzaamheid en werkzaamheid opeisen en onver anderd blijft het belangrijke werk op geestelijk gebied. Weer reorganisatie. Wat de reorganisatie betreft, is er lang gedokterd aan een systeem dat bevrediging geeft aan wat de voorzitter noemde „de drang naar een inniger con tact, naar een permanente door straling van Hoofdbestuur via de Kringen naar de afdelingen visa versa. In de middagvergadering komt aan de orde een voorstel tot vorming van een Vakraad, noodzakelijk, omdat de Kath. Vér. van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf de LTB offi- ciëel tot vakcentrale maakt. Deze Vakraad zal, behoudens het bol- lenkwekerselement, weinig ver schillen van het Hoofdbestuur. Om echter de band tussen de Kringen en topleiding te verste vigen, stelt het H.B.. voor de vor ming van een Bondsraad, waarin naast de leden van het H.B. zit ting hebben de voorzitters van al de Kringbesturen, de voorzit ter van de genoemde KVOB, als mede vertegenwoordigers van de overige Sierteelt-sectoren. Indien de vergadering met een en an der accoord zal gaan, volgt ook nog reorganisatie van de Vak groepsbesturen. Na dit openingswoord volgden een reeks huishoudelijke zaken. (De vergadering duurt voort) BERLIJN, (KNP). De thee- kopvormige koepel van de St. Hedwigskathedraal zal, naar men verwacht weer zijn opgenomen in het stadsbeeld van Berlijn wan neer daar volgend jaar de 75ste Duitse Katholiekendag zal wor den gehouden. De Katholieken van geheel Duitsland steunen 't initiatief van de bisschop van Berlijn om deze nationale kerk uit de glorietijd van Frederik de Grote, die in de winter van 1943 door een geallieerd bombarde ment totaal toerd vernield, te herstellen. Zelfs de communistische auto riteiten van Oost-Duitsland schij nen niet ongenegen hierin mede werking te verlenen. Zowel de premier Otto Grotewohl als zijn afgevaardigde Otto Nuschke wa ren tegenwoordig op een verga dering van het „Katholiekendag- Comité", waar over het herstel van de kathedraal werd gespro ken. Deze nationaal-welwillende geste echter gaat samen met steeds intensievere bestrijding van de Christelijke Kerken. Door de C.D.U. wordt de laatste tijd felle propaganda gevoerd voor een zogenaamd „Christelijk rea lisme". De betekenis hiervan is wel zeer duidelijk gebleken op eon vergadering te Meiszen in Saksen. Jozef Plojhar, geëxcom municeerd priester en Minister van Staat in Tsjecho-Slowakije, voerde daar het woord. Volgens hem zoeken zowel de „materia listen" (bedoeld zijn communis ten), als de Christenen de waar heid, ieder op hun eigen weg. „Doch", zo besloot Plojhar, „zij zouden samen moeten gaan en de Christenen zouden Stalins over tuiging moeten delen dat de mens alles kan". ter geweigerd heeft hem meer drank te verschaffen. In verband met het feit, dat de daad ge pleegd is in open zee, aan boord van een schip dat in Amsterdam thuis hoort, zal deze zaak voor de rechtbank te Amsterdam dienen. In de kringvergadering van de KVP te Nijmegen, werd, in ver band met de woningbouw mede gedeeld. dat is vastgesteld, dat een aanvrage tot woningbouw 42 officiële instanties moet passeren, voor officiële toestemming ver leend wordt. (A.P.) De politie te Ports mouth zoekt een hongerige dief, die 30 kisten bier, 150 pond kreeft, koud vlees en sigaretten gestolen heeft. Geld laat hij lig gen. (A.P.) Een jaar lang heeft Colston E. Warne, hoogleraar in de economie van „Amherst Col lege", (Mass. U.S.A.) een cam pagne gevoerd voor de plaatsing van een stopbord bij Zijn bureau in College-street. Zaterdag moest hij een boete van vijf dollar be talen. omdat hij dat zozeer be geerde stopbord genegeerd had. (A.P.) De 26-jarige Jack O'leary, die reeds 3V-z jaar elke seconde hikt, is postbeambte ge worden om de kosten te verdie nen voor een reis naar Phoenix in Arizona, waar hij in Septem ber vier heerlijke hikvrije dagen doorgebracht heeft. (A.P.) De 23-jarige gangster Joe Nastasio in Kansas heeft een les geleerd, die hem heugen zal - schrijf nooit iets op. Nastasio schreef twee brieven over zijn aandeel in verschillende berovin gen. De brieven moesten aan de politie gezonden worden, indien andere leden van de bende hem ,,te pakken zouden nemen". Een familielid gooide ze in zijn on schuld op de bus. Nastasio zit thans in de gevangenis. Mr. dr. J. M. J. H. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roer mond, die in opdracht van het Nederlands Episcopaat een in spectiereis door Australië en Nieuw Zeeland gemaakt heeft om zich een idee te vormen van de geestelijke en mate riële omstandigheden van de Nederlandse emigranten in deze gebieden, is Zondag per K.L.M. vliegtuig op Schiphol aangekomen. Mgr. Hanssen begeeft zich na aankomst op Schiphol naar het douane kantoor. DAMASCUS (Reuter) De Syrische minister-president Da- walibi, die Donderdag bij een militaire staatsgreep werd gear resteerd, heeft Zaterdag het ont slag van zijn regering ingediend. President Atassi heeft Hamid Kho- ja, een voormalig minister van openbare werken, verzocht een nieuwe regering te vormen. De Syrische president Hasem el Atassi is Zondag afgetreden. Kolonel Sjisjakly, de Syrische stafchef en leider van de staats greep, welke de afgelopen week dheeft plaats gehad, heeft bekend gemaakt, de macht van de presi dent overgenomen te hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1