VET SELSKIP FRISO 1 Pr ET PORTRET Sint Nicolaas bracht bezoek aan „Zijn vriendjes" N.V. Amsterdamse Bank koopt aandelen N.V. Noorder Bank van H.K.H. PrinsesWilhelmina Ouderdag Adelbertusschool Raad van St. Maarten handhaaft het vermenigvuldigingscijfer Grandioos feest voor kinderen van Vincentius, St. Fidelis en Fr. Romana Cinema Americain en Rex-Theater 7 uur TEGEN EEN KOERS VAN 155 Mits aanbod voldoende aanvaard CRATIS KOOPUUR HILCKMANN 4 x per dag GRATIS KOPEN BIJ 1 Fa. Th. Kraakman gl Zoon Nieuw K.A.J.-huis Ernstige brand door spelend kind Koedijk bij Bouwkas N.N.G. Niettegenstaande rooskleurige financiën 1 01 K6 b' PAGINA 2 DINSDAG 4 DECEMBER 1951 „MIJN VRIENDJES...." Na afloop spraken wij Sint Nicolaas nog even en hij zei ons, dat het hem bij zonder getroffen had, hoe de organisatoren en hun mede werksters dagen en nachten lang voor dit mooie feest hadden gezorgd. Hij was daar buitengewoon tevreden over; ook over de middag zelf, die precies verliep zoals hij dat altijd graag wilde zien, rustig, stijlvol, zonder de minste onaangenaamhe den. Daarom verzekerde hij ons, dat hij volgend jaar ab soluut de uitnodiging wéér zou aannemen. Hij vertoefde graag onder deze kinderen, zo besloot hij; „die vooral zijn mijn vriendjes ALKMAAR Sint Nicolaas heeft het bijzonder druk dezer dagen; overal moet hij verschijnen op feesten, die hem ter ere zijn georganiseerd. Zondag j.l. was hij ook de gast van de R.K. Commissie Vrije Tijd, dat de St. Vincentiusvereniging, St. Fidelis en Francisca Romana vertegenwoordigt, hij vertoefde op een bijeenkomst van niet minder dan 400 kinderen uit de ge zinnen, die aan de zorgen van deze instellingen zijn toever trouwd, in het Wapen van Heemskerk. Even als de twee voorafgaande jaren hebben de organisatoren, (daarbij gesteund door een aan tal Dames, die ontzaglijk veel van haar vrije tijd hebben op geofferd), bij de voorbereidingen op dit feest bergen werk verzet en 't kon niet anders of het feest moest in alle opzichten slagen, nog schitterender dan de beide vorige keren. Het beloofde voor af heel wat te worden en daarom hadden de meeste genodigden ge volg gegeven aan de uitnodiging om dit feest bij te wonen, o.a. de Hoogeerw. Heer Deken J. Th. Jacobs en de Praesident van de Bijzondere Raad de heer v. d. Drift. Er werden eerst vier films ge draaid, die voor de kinderen, van de allerjongsten tot de oudsten toe, het toppunt van verrassende en ongekende sensatie en span ning vormden o.a. over voetbal training van de bekende Engelse Club Arsenal. De hoofdfilm was getiteld: „Geheimzinnige Tunnel" als de bekende filmheld Arthur Renk op het witte doek voorkomt weet men bij voorbaat al dat 't succes van een filmmiddag ver zekerd isEn dat was van zelfsprekend ook hier het geval. Het hoogtepunt van de middag vormde natuurlijk het bezoek van Sint Nicolaas. Luid zingend verwelkomden de kinderen hem. De voorzitter van de Commissie de heer Th. Milder heette de hoge Gast, ge accompagneerd door twee zwarte Pieten, die de dolste sprongen maakten en geheel de middag de kinderen tot vermaak dienden, hartelijk welkom. Hij dankte hem voor de moeite door de hagelbuien heen naar 't Wapen van Heemskerk te zijn gekomen. De Sint antwoordde met een wederwoord van dank. Hi.j wist dat de organisatoren en de dames zich bijzonder beijverd hadden, om van dit feest iets moois, iets fijns en tevens iets verhevens te maken. Daar had hij nu eenmaal hulp voor nodig. Hij kon niet alles zelf doen. Terwijl een van de Zwarte Pieten een nummertje mond- orgelmuziek weggaf, defileerden alle kinderen tot slot van de feestmiddag voor Sint Nicolaas, waarbij ze allen een snoeppakket in de handen werd gestopt. (Bij het vertrek uit de zaal kregen de kinderen nog 'n speelgoedpakket mee; om van de tractaties maar niet te zeggen; we veronderstel len, dat de kinderen hun Zon dagavondboterham wel hebben zullen laten staanSint Nicolaas had als verrassing van de middag, nog een levensgrote taai-pop verloot, die zó zwaar was, dat de dreumes, die haar gewonnen had versterking van drie andere dreumesen moest vragen, om de taai-pop van het toneel af te sjouwenAls troostprijzen werden enkele kleinere taai-poppen verloot. Nadat Sint Nicolaas op echt va derlijke wijze nog enige paeda- gogische raadgevingen aan de kinderen had meegegeven en een klein meisje van vier jaar met een zilver-helder stemmetje, zonder schroom en kinderlijk onbevangen op verzoek van de Sint een liedje voor de microfoon had gezongen nam Sint Nicolaas afscheid van de kinderen, die hij een „tot volgend jaar" toewenste. We vermelden hier nog even, dat de kinderen, die deze middag niet hebben bijgewoond, omdat zij te jong of te oud waren, hun pakketjes met de luxe wagen thuisbezorgd zullen krijgen. (Advertentie) WOENSDAGAVOND aanvang der voorstelling DE TERRIERS „ONOVERWINNELIJK" Heren: ALKMAAR Door hun thuis wedstrijd tegen nummer twee op de ranglijst HBS IV te winnen, leiden de heren nu met twee punten voorsprong in hun afde ling. Et werd in hoog tempo ge speeld; 15 min. na het beginsig- naal deed de HlBS-voorhoede een uitval en scoorde hieruit 't eerste doelpunt. Vóór de rust scoorden de „Terriers" nog tweemaal door hun linksbuiten J. ten Brink, die trouwens alle 4 doelpunten op zijn naam bracht; en ,HBS" nog éénmaal 22. Na rust werden de HBS-ers vrijwel teruggedrongen op hun eigen speelhelft. Door twee voor- treffejijke doelpunten van J- ten Brink werd de overwinning vei lig gesteld. Zo eindigde de wed strijd in een 42 zege voor de „Terriers." Dames: In een matige wedstrijd hebben de „Terriers I" met 40 gewon nen van Hermes III. Door een mistfap van de H.-keeper, op een goed schot van E.. Spruyt kwa men de „Terriers" aan een 10 voorsprong en die bedroeg bij rust 20. Twee doelpunten van T. v- Latum op de rechtsbinnen plaats na rust, brachten de eind stand op 40. Dames II speelde Zaterdagmid dag tegen Dem te Beverwijk wel ke ontmoeting zij met 20 ver loren Geslaagd ALKMAAR Aan de Gemeen te-Universiteit te Amsterdam slaagde dezer dagen voor 't can- didaats-examen in de economie onze plaatsgenoot G. J. Verbeek. ALKMAAR Mr. J. S- Web ster uit Manchester hield een le zing over het Engelse onderwijs. In het eerste deel gaf spreker de 'historische groei aan beginnende met de 9e eeuw- Koning Alfred stichtte een z.g. Paleisschool. Sterk overeenkomende met onze streek waar Karei de Grote zijn hofscholen stichtte. Een grote verandering kwam er toen Willem de Veroveraar naar Engeland overstak- In plaats van EngeL werd nu Frns de voertaal. Deze scholen werd alleen bezocht door de aristocratie. Uit die dagen dateren de Grammar-schools. Tijdens de Kruistochten ont stonden de eerste Universiteiten van Cambridge en Oxford. Pas in begin 19e eeuw horen we van ALKMAAR Wii waren van-heel ziin opgeheven. Het steekt i de Universiteiten van Londen morgen in de gelegenheid het nog te ongunstig af bii_ bet schil- J enz. Het onderwi.is wordt nu meer van 155 procent, onder aftrek van de effectenprovisie, inclusief omzetbelasting, 1 per duizend Waarborgfonds en het effecten- notazegel. »T v Commissarissen en directie De Amsterdamsche Bank N.V. zjjn van oord:eel. dat deze aan bieding aantrekkeliik is en zulks te eerder, omdat met de belan gen van het personeel tot hun tevredenheid rekening is gehou den. Naar hun mening brengt het belang van aandeelhouders mee deze aanbieding te aanvaar den. te Amsterdam deelt mede. dat zij bereid is dp aandelen N.V. Noorder Bank te Alkmaar te kopen tegen een koers van 155 procent, verminderd met de ge bruikelijke effectenprovisie in clusief omzetbelasting. 1 per dui zend Waarborgfonds en het ef- fectennotazegel. Mits voor 18 December a.s. naar het oordeel van de Am sterdamsche Bank N.V. voldoen de aandeelhouders hebben ver klaard van deze aanbieding ge bruik te willen maken, zulks onder deponering tegen ont vangstbewijs der betreffende aandelen, voorzien van dividend bewijs nr. 52 e.v.. bii een der kantoren van de Amsterdamsche Bank N.V. of de kantoren Alk maar. Hoorn nf Bergen van de N.V Noorder Bank. Indien aan deze voorwaarde is voldaan, zal de koopsom van 21 December a.s. af beschikbaar worden gesteld ten kantorp van inlevering. N.V. Noorder Bank beveelt aanvaarding aan Het betreffende communiaué der N.V. Noorder Bank luidt als volgt: Commissarissen en directie van N.V. Noorder Bank te Alk maar hebben van de Amster damsche Bank N.V. te Amster dam mededeling ontvangen dat deze bereid is aan aandeelhou ders van de N.V. Noorder Bank een aanbieding te doen tot aan koop van hun aandelen N.V. Noorder Bank tegen een koers Advertentie Dit was Maandag v. 12.30-13.30 u. Centraal secretariaat Katholiek ^Thuisfront ALKMAAR Het stedelijk se cretariaat van Katholiek Thuis front, een centraal punt voor de drie parochiële afdelingen, is voor Alkmaar gevestigd bij de heer C. J. Henneman, Bierkade 12 Advertentie Gratis kooptijden van Maandag: 10.03—10.18 11.50—12.05 17.47—18.02 20.19—20.34 SCHOORL WIL BOUWEN SCHOORL In de Donderdag avond te houden raadsvergade ring van Schoorl komt aan de orde een voorstel tot stichting van vier Duplex-woningen op het gemeenteterrein aan de Duinvoet waarvoor een crediet van f 50.000 aan de Raad wordt gevraagd. Uit voering van deze plannen brengt de noodzakelijkheid met zich de sloping van het nu nog op dit terrein staande oude schoolge bouw. De financiering van deze bouw is verzekerd door het slui ten van 'n z.g. „burgerzinlening". De Commissie van Advies inza ke de Woonruimtewet stelt zich herkiesbaar: een voorstel tot her benoeming komt aan de orde. GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND Advertentie i SURPRISE VERPAKKING Zojuist weer ontvangen verpakt als Verkade- ontbijtkoek: 'It ]tr. Oude Genever ltr. Jonge Genever M ltr. Oude Genever f3.75 f 3.40 f 2.10 f 1.90 14 ltr. Jonge Genever Platte Stenenbrug 114, I(Vcrdronkenoord) a Telefoon 2604 Alkmaar ALKMAAR. Het nieuwe Kaj ottershuis in gebourw Laat 122 zal. naar wii vernemen. Zondag 9 Decemiber door de hoogeer waarde heer deken J. Th. Jacobs plechtig worden ingewijd en of ficieel geopend. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR. Gevonden over het tij'kvak van 22 November tot en met 28 November 1951 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op ka mer 14, le étage, iedere werk dag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Fietstas, muziekboekje, cein tuur, kinder want je, ceintuur, want, ceintuur, want, zakmes, gymschoenen, handschoen, parel ketting, lipssleutel, herenschoen, portemonnaie, boeken, ceintuur, benzinedop, bedelarmbandje, sleutel, alpino, snelbinder, hoed, handschoen, handschoen, hand schoen, want. Als gevonden bij het bureau van politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij gen: want, Karelmarxstraat 4; speldje, Verdronkenoord 13; vulpen, Hekelstraat 5; porte monnaie, Perronstraat 13; hand schoenen, de Bleek 234, Egmond a.d. Hoef; handschoenen, Dorps straat A 51, Oterleek; zwem broek, Leeuwenbekstraat 9; da- mesblcmse, Landstraat 71; hor loge Koningsweg 39; portemon naie met inh. Snaarma'nslaan 27; damesschort, Akerslaan 2; kin derringetje, Langestraat 22; haarstrik Hoogstraat 11; kinder gymschoentjes, Rippingstraat 4; portemonnaie met inh., Rem- brand'tstraat 15; bruine heren hoed, Zocherstraat 17; kinder ringetje, Frieseweg 66; pet met embleem, Frieseweg 147; hand schoen, Corfstraat 16; ballpoint, Lindenlaan 71; vulpotlood, Sta tionsweg 48; damesrok, St. Ja- cobstraat 33; doos met inh. v. d. Woudestraat 10. die on zal door Jan van Herweynen go schilderde portret van H.K.H. Prinses Wilheln.tna te zien, dat inmiddels al een nlaatsje in de raadzaal heeft gekregen, in af wachting van de beslissing de gemeenteraad Donderdag het voorstel van B. en W. nemen. Wat terstond opvalt. is. dat dit door Jan van Herwevnen ge schilderde portret zich bijzonder aanpast aan het door Mr. Vis geschilderde portret van de Ko- ningin. Het is ongeveer m dezelfde toon geschilderd, doch er is meer blauw in verwerkt. Hoewel het gelaat van dp Prinses niet die karakteristieke trekken ver toont, dip wii ons van menig portret van de „moeder des vaderlands" herinneren, kan dit portret, dat wii als geheel, wat compositie en vormgeving be treft. eer» klasse beter vinden dan het andere portret, toch al leszins acceptabel genoemd wor den. Het bezwaar blijft misschien. derii van Jan van Herwevnen. j algemeen en voor iedeTeen toe wij persisteren daarom bij onze gankelijk. reeds eerder genomen conclusie. Aan de hand van Dickens' wer- dat het schilderij van Dirk Vis ken gaf spr. een interessant beeld beneden dp verwachting is ge- I over het onderwijs aan de gewone bleven en niet aanvaard moet 1 bevolking. Ook in Engeland ver worden. Misschienware bet t beterde' er langzamerhand veel door de Onderwijswetten. Na de beter geweest, dat Van Herwev nen die toch de leermeester van Dirk Vis is geweest eerst het portret van Prinses Wilhel mina had gescih-illderd en Dirk Vis daarna het portret van de Koningin. Wellicht waren dan vele thans aangevoerde bezwa ren tegen dit laatste voorkomen. Fr. O ALKM. MIXED HOCKEYCLUB Weerstond Hilversum ALKMAAR. Het eerste herenelftal heeft het gepresteerd de oud-eerste klasser Hilversum te weerstaan. In een geanimeer de era vlotte strijd werd Hilver sum geen ogenblik vrij spel ge laten. doordat elke Hilversum- pauze werden er vele vragen be antwoord. Hierna bedankte de voorzitter spreker voor zijn dui delijke uiteenzetting er op wij zend dat evenals in Engeland er in Nederland nog vele onderwijs problemen zijn, waarvoor grote belangstelling bestaat en die om een spoedige oplossing vragen. ST. NICOLAASBAL ALKMAAR Het dansinsti tuut Arendsen organiseerde voor de R.K. leerlingen een Sint Ni- colaasbal. De jongelui, waarvan het overgrote deel voor het eerst een bal meemaakte, waren in een vrolijke opgeruimde steminv toen Sint Nicolaas en zijn knecht vor mer speciaal bewaakt werd. De j schenen en Pieterman met pe 'eerste aanvallen waren voor dat dit genre portretschilderijen Alkmaar. De tweede helft bracht 1 i «nnt iv-i rl r-, ctfcxexv ItOTI AP 1 nu li T T I niet past in de sfeer van de raadzaal, doch dit lijkt ons geer» onoverkomelijk bezwaar. Door dat voorts dit schilderij van Jan van Herweynen zo goed harmo nieert op dat van Dirk Vis. heeft dit laatste ongetwijfeld aan waarde gewonnen; echter niet in die mate dat de bezwa ren. die wii er in eerste instan tie tegen hebben aangevoerd, ee- NUTSSPAARBANK Maandoverzicht ALKMAAR. In November werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 468.275.89 (vorig jaar .f384.845.61) en terugbetaald ƒ365.336.55 (v.j. ƒ360.071.44) alzo meer ingelegd dan terugbetaald ƒ102.939.34 (v.j. ƒ24.774.17). Het aan de inleggers verschul digd» kapitaal, bil het begin van het jaar 11.433.256.82. bedraagt thans 10.911.854.39 (vorig jaar 11,340.302.35). Het aantal in November nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 627 waaronder 479 aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 151 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes be draagt thans 28.240. Onder de in November nieuw- uitgegeven boekjes zijn begre pen 20 boekjes voor pas-gebore nen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van eenzelfde spellbeeld: Hilversum werd geen ogenblik de gelegen heid geboden haar spel te ont plooien. Geheel volgens de ver houding kwam het einde met 00. Een keurige prestatie van Alkmaar, daar Hilversum zich hierdoor de eerste plaats ziet ontgaan. Dames II zette dp zegetocht voort. Deze keer was H.I.C. III 'het slachtoffer. In een zeer matige wedstriid scoorde Alk maar vijfmaal: hier kon H.I.C. geen enkele treffer tegenover stellen. Dames I stelde teleur door van Amsterdam III te verliezen. De gehele wedstriid was Alk maar in het veld sterker, maar de voorhoede was zeer onpro ductief. Na Ho rust maakte Lies Kirkenier twee doelpunten, maar één minuut voor tiid bracht dc uitstekende linksbin nen van Amsterdam met eer» zeer goed doelpunt de stand op 29. Dit betekende voor Am sterdam de eerste overwinning. Heren II sneefde in Den Hel der tegen Hermes. Deze wed striid eindigde onbeslist met 3—3. pernoten begon te strooien. Na dat alle voorzien waren van een surprise werden ook de heer en mevrouw Arendsen niet vergeten Mevr. Arendsen ontving 'n vrote fruitmand terwijl de heer Arend sen werd verrast met een prach tige werphengel. Na het vertrek van de Sint werd het bal. met het oog_ op de Advent, om half twaalf beëindigd. Voor het dansinstituut Arendsen was dit een succesvolle avond. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde partijen luiden: M. Hemels—L. Verver 11 M. .T. Langras jr.—C. Balder 20 T. KornM. A. Langras 02 J MekkenJ- Schuit 02 N. OudD. Klinkhamer 20 P. SmolenaarsM. J. Langras Sr. 2—0 D. StamN. Riebeek 02 G. WoonijkD. Bruggeman 20 J. BleekerD Peerdeman 11 M. OudG. Bruin 2—0 N. Leniger?P. de Wijn 11 P. BooyJ. Schuit 02 D- BruggemanG. Bruin 20 Een volk. dat een eigen taal snreekt en een eigen literatuur heeft niet eigen dichters, nroza- en toneelschrijvers: een volk met een eigen akademie, die de we.lenschaD dient in eigen taal. mag een cultureel volk genoemd worden. Het is to begriinen. dat zo'n volk gehecht is aan ziin cul tuurgoederen en met name aan het cultuurgoed van ziin taal. omdat de eigen taal nu eenmaal het beste instrument is. waar mede het meest eigene. de intiemste gedachten en gevoe lens, worden geuit en aan an deren medegedeeld. Een onge- drongen. vreemde taal bliift voor zo'n volk steeds iets onwennigs, iets kunstmatigs houden, waar tegen het zich innerliik en ook wel als het uitgedaagd wordt uiterlijk en dan met onver wacht» kracht verzetten bliift. In deze conditie verkeert hier het Friese volk, dat, voor zover het in Nederland woont, poli tiek wel Nederlands denkt, maar overigens sterk gehecht geble ven is aan zijn eigen cultuur goederen, vooral zijn eigen ge sproken en geschreven taal. Die eigen cultuur is dan ook niet pas van gisteren. Tal van dich ters bracht het in de loop der eeuwen voort, onder wie Gysbert Japicx (16031666) wel de Frie se Vondel heten mag, Wie het eenvoudig zangboekje „Frysian sjongt" doorbladert, wrijft zich de ogen uit, als hij bemerkt, dat hier een schat van eigen liederen van de laatste driehonderd ja ren verzameld is. Deze en dergelijke gedachten kwamen bij ons op tijdens de buitengewone gearkomste van het Selskip Friso dezer dagen in het Gulden Vlies. De Friezen- om-utens, opgenomen in een vreemd taalgebied, blijven el kaar toch zoeken om van hun eigen cultuurgoederen met el kaar te genieten. Wat de buitengewone gear komste van Vrijdagavond zelf betreft, de echte stemming was er weer als altijd. Nadat de voorzitter in het bijzonder de voorzitter van de Beemster en de pers welkom had geheten- leidde hij een blijspel in van Y. C. Schuitmaker: „Meester Si mon", dat gespeeld werd door de eigen toneelploeg. Heel jam mer, dat wij de keuze van dit stuk een vergissing moeten noemen. Het heeft immers als „Leitmotief" een echtscheiding, welke tijdens het stuk geheel in kannen en kruiken komt en leidt tot de verbintenis van het gescheiden vrouwtje met de ALKMA.AR In een on-offi- ciële sfeer, waarbij het persoon- „„rp ledlfd'nig in November van lijk contact tussen ouders en on- 674 spaarbusies leverde een be- derwijzers meer tot 1 zijn recht i f??- aan xkleme kwam dan in z.g. ouderavond 't besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusies be draagt thans 5.557. Wielrennen Alcmaria Vicfrix ALKMAAR Zondag heeft Alcmaria Victrix haar eerste rit der „Hometrainer Competitie" gehouden voor de A en B klas 2 x 500 m. en de C-klas 2 x 300 m. De uitslagen zijn als volgt: A-klas 2 x 500 m. 1. B. v.d. Kamer 45-1 sec; 2. P. v. Berkum 45.3 sec; 3. J. Scholten 46 sec; 4. G- Kooh 47.1 sec; 5. W. Wouters 48 sec. B-klas 2 x 500 m. 1. D. Honigh 48.3; 2. J. Bloedjes 3. W. Jongejans 49.1; 4. E. Belles 25.3; 5. A. IsTael 54.2. C-klas 2 x 300 m 1. T. Schilder 32 sec; 2. K. Veld- boer 36 sec; 3. F. Klanker 38 sec; 4. C. Hoogmoed 38-2 sec. geval pleegt te zijn, werd Zondag in de gymnastiekzaal van de Adelbertusschool en contactdag voor ouders gehouden. Zowel in de ochtend- als in de middaguren maakten vele ouders van de hen geboden gelegenheid een dankbaar gebruik om hetzij met het hoofd der school, broeder Oswald, hetzij met de klasse-on derwijzers, het belang van hun kinderen te bespreken. De fa. Kühne van het Verdron kenoord was er met een keurige boekenstand, waarop zowel de gebruikelijke schoolboeken en de sohoolbehoeften als ontspannings lectuur waren uitgestald. In een zij-zaal gaf een der broeder-lera ren 'n demonstratie met de films van de Projectie Onderwijs Cen trale die in de klassen bij het on derwijs gebruikt worden. Aan de belangstelling voor deze ouder- dag betoond^ te oordelen is deze contactdag zeker geslaagd. Slechte ontvangst ALKMAAR Toen de bode van „de oningepolderde polder" J. K. uit Egmond a/d Hoef op 11 September j.l. een aanslagbiljet van de polder uitreikte aan P. K. werd deze kwaad en gaf de 74- jarige bode een stomp. Wegens mishandeling moest P. K. voor de politierechter te Alkmaar ver schijnen waar hij verklaarde, dat hij niet gestompt heeft maar dat de bode tegen zijn vuist is opge loken. Een verhaal dat men in Alkmaar helemaal niet geloofde. Toen de officier zijn eis van f 50 of 25 d. stelde, stoof verdachte op: „Ik wil het bewijs hier wel eens geleverd zien." Nu dat kreeg hij te zien, de twee getuigenverkla ringen waren ruim voldoende! De politierechter veroordeelde de man tot een geldboete van f35 of 14 dagen- advocaat, die in het echtschei dingsproces haar man als raads man bijstond! Wij erkennen geen echtscheiding door een burgerlijke autoriteit en keuren de uitbeelding daarvan op de planken beslist af. Tegelijk waarderen wij even wel het talentvolle spel van de ploeg, waarvan de leider zo'n beste kijk heeft op de rolverde ling en waarvoor ongetwijfeld waardige tekst in de Friese to neelbibliotheek te vinden moet zijn. De woorden van hulde en dank voor het spel als zodanig door de voorzitter aan het einde van de voorstelling gesproken, waren dan ook volkomen op hun plaats. Omtrent middernacht nog even de Schotse trije en dan voldaan nei hus. OPENBARE VERKOPING EGMOND AAN ZEE. Ten overstaan van notaris C. Knook uit Bergen had in het café Kager aan het Pompplein te Egmond aan Zee een openbare verkoping plaats, die het volgende resultaat had. 1. Een dubbel woonhuis aan de Kerkstraat 2 en 3 te Egmond aan Zee, groot 334 M2, verhuurd voor totaal f 14.80 per week, waarvan een deel binnenkort vrij komt, eigendom van de wed. K. Glas- Zjyart, terwijl de Prins Hendrik stichting voor 7 m2 mede-eige naar is- Dit perceel werd door verkoopster zelf opgeboden tot f 7050.Het werd afgemijnd op f 7070.door de heeT J. Dam uit Alkmaar. 2. Een huis en erf aan de Vis serstraat te Egmond aan Zee, eveneens eigendom van de wed. K. Glas te Fjmond aan Zee, groot 58 m2-, verhuurd voor f 3.40 per week. Dit perceel werd opgebo den tot f 1290 door de heer J. Dam uit Alkmaar. Beide percelen, tezamen in bod staande voor f 8360 werden in combinatie gemijnd maar niet af gemijnd. De verkoop werd hierna opgehouden. Woningbouw gaal door EGMOND AAN ZEE Ged. Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit tot het aangaan van een lening voor woningbouw goedgekeurd terwijl ook «e Rijks goedkeuring voor ae bouw is ver leend. De woningbouwvereniging zal zodoende dit jaar nog 10 wo ningen laten zetten aan de P- J. Troelstraweg. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ZACHT WEER Zwaar bewolkt met plaatseliik enige regen of motregen. Matige tot krachtig» en vooral in het Noorden van het land tiideliik harde wind tussen West en Zuid- West. Zacht weer. HELDERS GEZIN ZWAAR GEDUPEERD DEN HELDER. Tijdens afwe zigheid van zijn ouders heeft het zevenjarig zoontje van de familie P. B„ Vismarkt te Den Helder, bij het spelen met vuur een ern stige brand in de woning veroor zaakt, waardoor de gehele bene denverdieping is uitgebrand en de in de kamers en keuken aan wezige inboedel eveneens een prooi der vlammen is geworden. Een passerende marinier heeft nog kans gezien voordat de brand weer aanwezig was, een ander kind uit de brandende woning te redden. Het jongetje had, terwijl de moeder niet thuis was, kans ge zien in een kast onder de trap een krant in brand te steken, doch was door de gevolgen zo geschrokken, dat het ijlings op de vlucht sloeg. Omwonenden hebben na de ontdekking van de brand de brandweer gewaar schuwd. Deze heeft nog kans ge zien de bovenverdieping te red den. Enige tijd geleden had de heer P. B. nog het ongeluk zijn botter in volle zee lek te varen. Hij kon toen ternauwernood in de haven van Nieuwediep worden binnen gesleept. KOEDIJK In de dezer dagen gehouden raadsvergadering van Koedijk werd besloten toe te tre den tot de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten. Door Ged. Staten was goedge keurd het raadsbesluit tot vast stelling van het Uitbreidingsplan- Hoornseweg en omgeving; 'n eer der terzake genomen besluit, was ingetrokken. Ged. Staten hadden hun beslissing inzake het raads besluit tot vaststelling van het Uitbreidingsplan betreffende het Oostelijk deel der gemeente (St. Pancras) verdaagd. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de Stichting Schooltandverzorging om een bijdrage van 4 ct. per in woner, Besloten werd tot het aanga/»/., van een rekening-cou rant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een ma ximum van f 100.000.en idem met de Ned. Mi-fdenstandsbank tot een maximum van f 15.000. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Bond tegpn het vloeken om een subsidie. Aan de heer A. Jongsma werd op ziin verzoek eervol ontslag verlee rd als lid van de Commissie voor So ciale Zorg. zulks onder dankbe tuiging voor de in deze functie aan de gemeente bewezen dien sten. De benoeming in deze va cature werd aangehouden. Na aanbieding der begroting- 1952 werd het reglement voor de verzorgden voor het verzorgings huis voor Ouden van Dagen, als mede de instructie voor de be heerders vastgesteld. Het regle ment voor het verzorgingstehuis zelf moest worden aangehouden, daar men het niet eens kon wor den over de kwestie van toezicht; komt dit aan B. en W. of aan de Commissie van Beheer. Hierover zal nadêT worden onderhandeld. Besloten werd het Tehuis de naam van „Zonnehof" te geven. STEMMING POLDERBESTUREN BERGEN Bij de op 29 No vember gehouden stemming voor bestuursleden van de verschillen de polders in deze gemeente wer den gekozen: tot voorzitter van de Sluispolder de heer Jac. Zwaag Van de Oudburgerpolder, de heer C. Bijl; van de Noorder Reeker en Maragelpolder, de heer D. Leegwater. Tot poldermeester; van de Dam- landerpolder, de heer J. Swak- man, van de Filistijnsepolder, de heer N. Veldt, van de Zuurvens- polder de heer S. J- Schouten en voor de Zuider en Middenreeker- polder, inplaats van de heer D. Modder, welke voor zijn functie wegens het ingaan van de gestelde leeftijdsgrens, de heer P. Wonder. Tot voorzitter van de vereni ging van Polders en Oningepol derde landen weTd herkozen, de heer J. A. Ranzijn. Burgerlijke Stand HEILOO. Jacobus Joannes Jozelf, z. v. J. Opdam en C. M. Borst; Catharina Maria Brigitta, d. v. Joh. Bakker en M. M. Den- neman; Alexander Antonius Ma ria, d. v. G. B. Aelbers en A. Beerthuizen. Overleden: te Alkmaar Hen- drica Jacoba Cornelia Hinrichs, 52 jaar, weduwe van Leendert Cornells Esveldt; Anna Maria van Veen, 70 jaar, weduwe van Klaas Kooij; Everardus Hendricus Jo hannes Schouten, 74 jaar, ge huwd met Maaike Lijnbach; Ca tharina Groeneveld, 83 jaar, doch ter van Jozef Groeneveld en Neeltje Bierman; Gertruda Cor nelia Klaase, 14 jaar, dochter van Jacbous Klaase en Hendrika Mar- garetha Tiebie. f Winkelsluiting EGMOND AAN ZEE Ook de winkels te Egmond aan Zee zul len, ingevolge desbetreffend be sluit op de bekende dagen voor en na St. Nicolaas en Kerstmis des avonds tot 9 uur geopend zijn. SINT MAARTEN. Door aanneming van een daartoe strekkend voorstel van B. en W. heeft; de gemeenteraad van Sint Maarten besloten om de ver dubbeling van de schoolgeld aanslagen middels het „verme nigvuldigingscijfer" te hand haven. Sint Maarten behoort dientengevolge tot de grote uit zonderingen in het gewest. Bijna overal heeft men immers ge noemd cijfer teruggebracht van 2 on 1. omdat de noodlijdend heid die er destiids toe dwong, niet langer bestaat. Trouwens B en W. motiveer den hun voorstel niet od grond van noodlij dendheid of een drei gende korting op de riiksuitke- ring. doch uitsluitend op grond van d» uitgaven die de gemeente zich voor het onderwiis moet getroosten. Alsof er één ge meente te vinden zon ziin waar in dit opzicht de kaarten anders liggen. En dan te bedenken, dat de financiële toestand van Sint Maarten kern-gezond is. zeker véél rooskleuriger dan van de meeste gemeenten die op grond van gezinspolitiek het vermenig- vuldigingsciifer hebben gehal veerd. Het is zelfs zo. dat de gemeenrte geheel uit eigen mid delen een dubbel woonhuis wil laten bouwen aan de Stroet. De daarvoor vereiste vergunningen ziin dezer dasen compleet. Het R.K. schoolbestuur van 't Riinie kreeg van de raad f 850. toegewezen voor de aanschaffing van mieuifre heteluchtkachels. welke een aanzienlijke Verbete ring van de verwarmingstech- niek zuller» betekenen. De heer Swart, die zeven en twintig jaar lang voorzitter van het burgerliik armbestuur is ge weest. heeft ziin functie neer. gelegd. Voorzitter sprak woor den van hulde en erkentelijk heid aan ziin adres, want de heer Swart heeft zeer veel en zeer goed werk verricht. Het of ficieel afscheid zal in de ver gadering van het armbestuur plaats vinden. De raad koos dp heer De Pee tot opvolger van de heer Swart. Voordien was besloten om de vergoeding die aan deze functie verbonden is. te verhogen van ƒ100.op ƒ125per jaar. Na aanvaarding van een groot aantal min of meer belangrijke hamerstukken volgde een rond vraag die al evenmin iets op leverde. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Gebo ren; Carla Diencke, d. v. L. Zwart en D. Wijker; Wilhelmus Chris- tiaan, z. v. W. M. van Loenen en K. Prins; Annie, d. v. J. Groen en W. Zwart; Paul Christoffel, z. v. C. J. Stikvoort en J. C. Hak. Ondertrouwd: Abraham Gilles van Maanen, wonende te Sydney en Jannetje Stam; George Marti- nus van Hout, wonende te Zaan dam en Cornelia Eva Keysper. Overleden: Teunisje Gouda, oud 34 jaar, wed. van Gerrit Zwart; Elisabeth Maris Erdtsieck, oud 67 jaar, wed van Herke Davidson; Albert Glas, oud 75 jaar. Burgerlijke Stand ZIJPE. Ondertrouwd: Pieter Kuiper, 21 jaar, monteur, te Zijpe en Helena Geertruida de Boorder, 24 jaar, te Den Helder; Jan War denaar, 23 jaar, automonteur, te Schagen en Nelly de Goede, 18 jaar, te Zijpe. Overleden; Petrus Moras, 59 jaar, ongehuwd; Jacob de Goede, 76 jaar, weduwnaar van Jantje Homan; Teeuwis Smit, 69 jaar, echtgenoot van Aaltje Glas; Mar- tinus Maria Zwarts, 3 jaar, z. v. Martinus Zwarts en Magdalena Cornelia Adrichem. -t A Pt. .A .-*» AMSTERI ting te gepresidei rnr. C. W carnavals belastingv In Limbi was ernsl ontstaan o Marotte" v< aangeslagei omzetbelas De Lim zaak echtei Veertig ras valszotten, Marottekap autobussen togen en ih de Haarlen ware carna' „Wie zal c gelijke car ken in gul instrument/ van de zitt groot geno< ren en ami bouw Drooj missie zittij vrouwe! zijn gevolg dant, verge eerste bij e bouw en b toen hij, v< nister van binnenging ontheffing 1 En als ex prins een j votten", ee gebak, mee Intussen Eén der afvaardigir zakelijke e betrachten de WOENSD hilver —24-00 1 7.00 Nieuu Een woord v dersluiting; e berichten; 9.30 Watersti 10.30 Morgei 11.15 „Een hoorspel; 1! 12.30 Land- lingen; 12.33 stonde; 12.5 Nieuws; 13. kerkelijk Th sementsmuzi* uitzending: J slaan op de gina Zwart; Kerstliederen Voor de mei; kest en solist 16.30 Zenders 18.15 Gram.; Orgelspel; het Ghristeli Verenigingsk Boekbespreki wedstrijd kin Radiokrant 2i berichten; 20 miliecompetil programma; king; 23.00 Gram. hilver; VARA; VARA: 1 24.00 VA 74)0 Nieuw mastiek; 7.30 Nieuws en Gramofooruni vrouw; 10.01 Voor de vtou 10 45 Voor de 12.00 Vbordr: onorkest; 12 bouwmiededel platteland; 12 12.55 Kalende Amusamentsr spel; 14-00 14.15 Philhar en solisten; 1 15.50 Pianore jeugd; 16.30 Nieuws; 18.1-5 „St. Nicolaas Marine," eau; laasfeest in ei Voor de jeugi Uitslag Prijs "els; 20.15 ma; 21.50 Dan der de panne Amusementsn 23.15—24.00 g

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2