Prins Sjaak" van Sittard kwam om belastingvrijdom pleiten Staten Generaal en buitenlandse politiek Amerikaans vliegtuig door Russen totdalen gedwongen in Hongarije 01 mat Franse regering gaat haar invoerprogram herzien BANDJIR OVER JAVA Veertig Carnavalszotten brachten Amsterdam in opschudding RADIO Fotojournalisten protesteren Geen antwoord zeat burgemeester De Grondwetswijziging Rode beschuldigingen VERRAS MOEDER Scheepsberichten BFNR<;OVFR7JCHT Naar wij vernemen Nieuw-Guinea door Leo Broeksmit AMSTERDAM. Voor de tariefcommissie van de omzetbelas ting te Amsterdam, een scheidsgerecht m belastingzaken, gepresideerd door de president van de rechtbank te Amsterdam, ntr. C. W. Thöne, diende gisteren het verzoek van de Sittardse carnavals vereniging ,,De Marotte" voor het verkrijgen van belastingvrijdom voor de carnavalsviering. In Limburgse carnavalskringen was ernstige verontwaardiging ontstaan over het feit, dat „de Marotte" voor de carnavalsviering aangeslagen was voor f 600. omzetbelasting. De Limburgers bekijken de zaak echter van de vrolijke kant. Veertig rasechte Sittardse carna valszotten, en ook de complete Marottekapel, waren in enkele autobussen naar de hoofdstad ge togen en hebben vóór de zitting de Haarlemmerhouttuinen in een ware carnavalsstemming gebracht. „Wie zal dat betalen?" en der gelijke carnavalsmelodieën klon ken in gulle tonen uit de blaas instrumenten, voor de aanvang van de zitting der commissie, tot groot genoegen van de ambtena ren en ambtenaressen in het ge bouw Droogbak la waar de com missie zitting houdt. De complete vrouwelijke lijfgarde en zijn gevolg, compleet met adju dant, vergezelden prins Sjaak de eerste bij een rondje om het ge bouw en betrokken de erewacht toen hij, vergezeld van zijn „mi nister van justitie" het gebouw binnenging om het verzoek tot ontheffing te bepleiten. En als extra verrassing had de prins een grote doos „nonnen- votten", een speciaal carnavals gebak, meegebracht. Intussen bleken de marotte en Eén der „zotten" maant de afvaardigingsleden de nood zakelijke eerbied en stilte te betrachten bij het betreden der raadzaal. WOENSDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.1-5 Een woord voor de dag; 7.30 Zen dersluiting; 9.00 Nieuwo en weer berichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9-35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 „Een adder in de wijn", hoorspel; 12.00 Cello en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gram. 12.37 Advents- stonde; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Amu sementsmuziek; 13.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending; „Wij slaan op de tong-tong", o.l.v. Re- gina Zwart; 14.00 Advents- en Kerstliederen; 14.30 Gram; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Omroepor kest en soliste 15.45 Voor de jeugd 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Gram.; 18-15 Gram.; 18.30 Orgelspel; 19.00 „Spectrum van het Christelijke Organisatie- en Verenigingsleven," causerie; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Uitslag wedstrijd kinderpostzegels; 19.40 Radiokrant 20-00 Nieuws en weer berichten; 20-10 Commentaar fa- miliecompetitie; 20.20 Gevarieerd programma; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.1524-00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7-00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA: 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7-00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gramofoonmuz 9.50 Voor de huis vrouw; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Pianoduo; 10 45 Voor de vrouw; 11.00 Gram; 12.00 Voordracht; 12.15 Accorde onorkest; 12 30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Accordeonorkest; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws 13.15 Amusementsmuziek; 13.40 Orgel spel; 1400 Gesproken portret; 14.15 Philharmonisch orkest koor en solisten; 15.20 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting; 18-00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 „St. Nicolaas en de Koninklijke Marine," causerie; 18.30 St. Nico- laasfeest in een kindertehuis 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws 20-05 Uitslag Prijsvraag Kinderpostze gels; 20.15 Gevarieerd program ma; 21.50 Dansmuziek; 22-15 „On der de pannen," hoorspel; 22.35 Amusementsmuziek; 23.00 Nieuws 23.1524 00 Gram. de marottinnekens of mechelkens niet bij de pakken neer te zitten. Om 5 uur marcheerden de marot tekapel, de raad van elf en de lijfwacht van maagden met tij delijk hoofdkwartier (Heck's lunchroom) binnen om er de Am sterdammers kennis te laten ma ken met Sittardse leut en dat duurde nog wel even. De uitspraak laat nog 14 dagen op zich wachten. TEGEN UITLATINGEN VAN LEO PAGANO Het bestuur van de Ned. Ver eniging van fotojournalisten heeft door middel van haar rechtskun dig adviseur, mr. R. p. Kokosky te Amsterdam, geprotesteerd bij de KRO tegen „de onheuse, on waardige en onjuiste uitlatingen van de radioreporter Leo Pagano gedurende zijn verslaggeving van de Zondag 25 November j.l. te Rotterdam gehouden voetbalwed strijd NederlandBelgië, o.a. bij gelegenheid van het ongeluk van Schijvenaar." Het bestuur vér-zoekt in dit schrijven, waarvan afschrift aan alle radioinstanties, de KNVB en de Belgische vereniging van foto journalisten werd gezonden maat regelen te willen nemen, opdat herhaling worde voorkomen. Het acht de verslaggeving van de heer Pagano onverantwoord tegenover een publiek van enkele millioenen luisteraars, die zich daardoor een volkomen onjuiste mening zouden kunnen vormen over het werk van de fotojourna listen, dat in het Rotterdamse stadion al bijzonder moeilijk wordt gemaakt, doordat het foto graferen alleen is tovgestaan plat op de buik liggende onder alle weersomstandigheden. OP VRAGEN OVER REL TE LEEUWARDEN (Van onze verslaggevers) LEEUWARDEN. Men zal zich herinneren, dat het lid van de gemeenteraad de heer J. Vel- lenga zich schriftelijk gewend heeft tot de burgemeester als hoofd van de gemeentepolitie, ter zake van ongeregeldheden, welke plaats hebben gevonden tijdens en na de zitting van de politie rechter mr. Taconis, voor wie toen verschenen waren Fedde Schurer en Tjebbe de Jong, ver dacht van belediging van de Hee renveen se kantonrechter. Mr. Van der Meulen heeft ter zake medegedeeld, dat hij op de hem gestelde vragen geen ant woord wenst te geven, daar hij nopens het beleid van de gemeen tepolitie geen verantwoording schuldig is aan de gemeenteraad. De eersté sneeuw van het jaar bedekt het Koreaanse land schap. Koreaanse waterdragers brengen water naar de top van een besneeuwde heuvel. In de wintertenten op de achter grond hebben zij gerust en zich verwarmd vóór de moeizame beklimming te ondernemen. LONDEN, 3 Dec. (Reuter). Het officiële Russische persbu reau „Tass" heeft Maandag ge meld, dat Russische jagers het Amerikaanse militaire vliegtuig, dat kortgeleden bij een vlucht boven Joego-Slavië is vermist, boven Hongaars gebied tot lan den hebben gedwongen. De Russische lezing is, dat het Amerikaanse toestel de Roemeen se grens boven de omgeving van de stad Reshitsa schond. „Het Amerikaanse vliegtuig vloog eni ge tijd boven Roemeens gebied, waarna het boven de omgeving van de stad Djoela boven Hon gaars gebied kwam. Het toestel poogde zijn reis voort te zetten, doch Russische jagers hebben het gedwongen te landen. De Russi sche gevechtsvliegtuigen maak ten deel uit van een vliegtuig- groep, welke overeenkomstig ar tikel 22 van het met Honrarije gesloten vredesverdrag in dat land is gelegerd", aldus het tele gram van „Tass", waarin verder PARIJS. 3 Dec. (AFP). Nu Amerika de hulD voor de periode van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952 heeft bepaald op 600 millioen dollar, is de Franse regering in staat om enerziids haar invoer programma voor het tiidvak tot 30 Juni a.s. te herzien en ander zijds haar begroting voor 1952 te voltooien. Wat het invoerprogramma be treft kan worden aangenomen, dat de invoer van kolen en ben zine onveranderd kan worden gehandhaafd, en dat de invoer van nonferrometalen geen be langrijke beperkingen zal be hoeven te ondergaan. Echter blijven wel onvermijdelijk in- Volgens welingelichte kringen stelt de regering bij het opstel len van de begroting voor 1952 zich ten doel de exploitatie tekorten der genationaliseerde ondernemingen te verminderen, het sparen te bevorderen, de productie te verhogen en de uit gaven en inkomsten van de staat in evenwicht te brengen. Van de grote genationaliseerde ondernemingen hebben het gas- en electriciteitsbedrijf en de ko lenmijnen een sluitende begro ting. Hetzelfde kan echter niet gezegd worden van de sociale dienst der regering en van de spoorwegen. De minister van Financiën. Rcne Maver. heeft te kennen ee- eeven, dat d» resrerinsr van nlan is het exploitatietekort van de sociale diensten eeheel te elimi neren en het tekort van de SDOorweeen te verminderen tot 80 of 90 milliard francs. Om het sparen te bevorderen overweegt de regering verschil lende maatregelen, die naar zij hoopt haar de beschikking zul len geven over ruim 450 milliard francs. Om het plaatsen van leningen en dergelijke te ver gemakkelijken zal de regering onder meer de beursbelasting 5 DECEMBER: Gedachtenis van de eerste Zondag De vier weken van de ad ventstijd herinneren ons aan de 4000 jaren, die tussen de zondeval en de verlossing verlopen zijn. De liturgie spreekt herhaaldelijk over de verwachting, die leefde in het volk van God en de ge beden worden dan ook ge dragen door de vurige sme king: „Dauwt hemelen uit den hoge en wolken regent de gerechte neer." De kerk wil dat wij ook in onze har ten iets van die verwachting opnemen en ons bewust zijn, dat ook in deze weken voor ons de duisternis wijkt voor het licht van God dat stra len zal. Op deze dag willen wij daar in onze gebeden aan denken. IN DESERTO. verminderen, faciliteiten schep pen voor het omzetten van obli gaties in aandelen en maatrege len treffen, die de mogelijkheid tot verhoging van de dividend uitkeringen zullen vergroten. Verder is een aanzienlijke ver zachting van de successierechten aangekondigd. Op nalatenschap pen zullen de rechten aanzien lijk worden verlaagd. Productieverhoging wordt als een eerste voorwaarde voor het welslagen van de strijd tegen de inflatie beschouwd. Er zullen maatregelen worden genomen om de productiviteit te stimule ren. die onder meer belasting verlichtingen inhouden voor ondernemingen, die hun bedrijf moderniseren en de productivi teit per arbeider verhogen. Of verlenging van de arbeidsweek zal worden overwogen is niet bekend. GETROFFEN ITALIAANSE PLAATSEN ADOPTEREN 's-GRAVENHAGE. De ver eniging van Nederlandse Gemeen ten overweegt thans een plan tot het adopteren van Italiaanse ste den en plaatsen, welke door de watersnood het zwaarst hebben geleden. De bedoeling is dit plan internationaal tot ontwikkeling te brengen. nog wordt gezegd, dat „de Ame rikaanse militaire autoriteiten een vliegtuig, waarin zich Rus sische kaarten bevonden, naar Joego-Slavië hebben gezonden om daar een of meer spionnen Van Tito aan boord te nemen, die met behulp van valschermen bo ven gebied der Sowjet-Unie zou den worden neergelaten". Volgens de Russische lezing „heeft het Amerikaanse militaire vliegtuig de grenzen van Roeme nië en Hongarije opzettelijk ge schonden. Dit blijkt uit op leden der bemanning gevonden orders" Volgens Tass zijn „kaarten van belangrijke Russische districten, o.a. in de Oekraine en langs de Wolga bij de bestuurder van het Amerikaanse toestel aangetrof fen, evenals kaarten van delen van Tsjecho Slowakije, Roemenië en Hongarije." In het „Tass"-telegram wordt verder gezegd: „Sowjet-ambtena- ren vonden in het Amerikaanse toestel een radio-zendinstallatie, die aan een valscherm kon wor den neergelaten. Er werden te vens zes valschermen aangetrof fen, die op zodanige wijze waren weggeborgen, dat hieruit bleek, dat zij geen deel uitmaakten der uitrusting van de bemanning. Ook zijn uit dekens bestaande pakjes aangetroffen, die eveneens bestemd waren om per val scherm te worden uitgeworpen. Daar het vliegtuig dat be- Advertentie) en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. Advertentie Modjokerto 3 Guardafui-Bela- wan; Oranje 3 180 m. Ptsudan Rode Zee; Prins Philips Willem 7 of 8 te R'dam verw. v. Quebec; Prins Willem 4 ca. 12 Dec. te R'dam verw. v. Chicago; Prins Willem v. Oranje p. 3 Finisterre; Slamat 3 nog op rivier Calcutta; Stad Alkmaar 4 vm. v. R'dam te Hamptonroads verw.; Delfshaven p. 2 kp. Finisterre; Friesland ssm 1 v. R'dam te Huelva; Loppersum p. 3 Finisterre; Rijnland 1 te Montevideo; Tabian 2 v. Pt. Said- AlexandrieAmpenan 2 v. Mar seille-Halifax; Cumulus (weer- schip) 1 v. R'dam-Atl. Oceaan; Heelsum p. 2 Bahamas; Ovula (T) p. 2 nm. Azoren; Rijndam 2 v. New York te R'dam; Sibajak 2 nm. v. Port Said; Waterman 2 300 m. NO Diegogarcia-Freman- tle; Westerdam 3 v. R'dam te New York; Willem Ruys 2 ter hoogte Massawa Rode Zee; Zui derkruis 2 200 m. ZW Walvisbaai Heemskerk p. 2 Gibraltar-Duin- kerken; Helicon 2 nm. Hamburg verw.; Hermes 2 v. Curagao- Aruba; Jagersfontein 2 vm. te Pt. Elisabeth; Katwijk p. 2 nm. Beachyhead (met Rode Zee); Kota Agoeng 2 v. Colombo-Dji bouti; Kota Inten 2 nm. v. Mar- seille-Genua; Laertes 2 v. Bela- wan-Adén; Lindekerk, 1 te Genua hoort tot de 85ste groep van de twaalfde Amerikaanse luchtvloot in Hongarije is geland, is het, evenals zijn bemanning, in han den gesteld der Hongaarse auto riteiten." Een toeval. Het hoofdkwartier van de At lantische luchtstrijdkrachten te Rocquencourt heeft het Tass-be- richt „een poging om een toeval in een internationaal incident te veranderen" genoemd. Een offi cier verklaarde, dat de in het Tassbericht genoemde voorwerpen tot de normale uitrusting van ieder vliegtuig behoorden. Voorts vestigde hij de aandacht op het feit, dat Russische en niet Hon gaarse jagers het vliegtuig tot landen hadden gedwoneen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren verklaard „onmiddellijk stap pen te zullen nemen" om de be manning van vier koppen van het Amerikaanse toestel dat bo ven Hongarije gedwongen werd te dalen te bevrijden. Het ministerie heeft terzelfder- tijd de beschuldiging van Moskou dat het toestel uitrusting vervoer de voor anti-communistische „spionnen en saboteurs" achter het ijzeren gordijn van de hand gewezen. De dekens, parachutes, kaarten en de draagbare radio behoren tot de standaarduitrusting van het vliegtuig, aldus het ministerie. STEMMING BLIJFT VAST AMSTERDAM, 3 Dec. Met nog slechts twee dagen voor de boeg, daar morgen de inschrij ving op de emissie Unilever openstaat, opende de beurs voor claims vandaag enigszins nerveus. Grote verkopen uit het buiten- of binnenland verwacht men niet meer en het publiek is nog steeds koper. De slotnotering van Vrij dag f 94.werd dan ook grif bij opening betaald en na een lich te achteruitgang tot f91.ging het snel in opwaartse richting, waarbij tijdelijk op f100.ge handeld werd. Slotnotering f 98. De aandelen golden 181''' (179'/=). De markt toonde voor de ove rige sectoren vrijwel dezelfde stemming als Vrijdag, waarbij de koersstijgingen hier en daar iets geprononceerder waren. Olies ste gen ruim vier punten tot 288. AKU was goed prijshoudend en de oude en nieuwe aandelen Phi lips verbeterden twee punten. Vast was ook de stemming voor scheepvaartpapieren waar scheep vaart unie een koerswinst van vier punten boekte. Cultures bliiven verwaarloosd, doch zowel HVA als Amsterdam rubber konden zich licht verbe teren. Deli daarentegen was 1''= punt lager De guldensbeleggingen bewogen zich op een goed prijs houdend niveau. Dollarwaarden eveneens iets beter in overeen stemming met het agio, dat van daag tot negen procent steeg. Voorts heerste er goede belang stelling voor claims Hollandsche Bank Unie. die op f 127.werden geadviseerd bii een theoretische waarde van f120.Aandelen Ford waren licht in reactie na de stiiging met 35 punten tot 385 op Vrijdag j.l. Vandaag werd een adviesprijs van 370 vernomen. 's-GRAVENHAGE. In de straks gewijzigde grondwet zullen de Staten-Generaal intensiever worden ingeschakeld in de be trekkingen met het buitenland. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om be paalde artikelen in de Grondwet, betreffende de buitenlandse be trekkingen te wijzigen. Er is een ingrijpende verande ring gekomen in de verhouding tot de volkerengemeenschap. Vroeger vond de verhouding van Nederland tot de volkerenge meenschap haar uitdrukking in de traditionele onzijdigheidspoli- tiek, thans is ons land actief lid geworden van internationale ge meenschappen. De medezeggenschap van de Staten-Generaal bij het tot stand komen van alle overeenkomsten met andere mogendheden zal thans worden geregeld. Overi gens met zekere waarborgen om het snel en doelmatig optreden van Nederland te kunnen verze keren. Zo kan het staatshoofd geen oorlog verklaren dan na vooraf gaande toestemming van de Sta ten-Generaal. Wordt het Konink rijk echter door een andere mo gendheid aangevallen of raakt het tengevolge van het nakomen van zijn internationale verplichtingen in oorlog, dan is deze toestem ming niet vereist. Alle overeenkomsten met an dere mogendheden of met volken rechtelijke organisaties worden door of met machtiging van de koning gesloten, maar zij wor den niet bekrachtigd en treden ook niet in werking dan nadat zij door de Staten-Generaal zijn goedgekeurd. Er blijven uitzonde ringen bestaan, waarin deze goed keuring niet vereist is; in het al gemeen, wanneer de belangen van het koninkrijk een afwijking noodzakelijk maken. Technisch houdt de goedkeu ring door de Staten-Generaal in, dat binnen dertig dagen na het overleggen van de betrokken overeenkomst uit de Kamers de wens te kennen moet worden gegeven, dat de overeenkomst aan de uitspraak van de Staten- Generaal zal moeten worden on derworpen. Wordt deze wens niet geuit, dan wordt geacht, dat de goedkeuring is verleend. Advertentie EXTRA'TJE VOOR MEUBELMAKERS 's-GRAVENHAGE. De Vak- raad in de meubileringsindustrie (industrie en ambacht) heeft „on der erkenning van de moeilijke omstandigheden waarin de meu bileringsindustrie zich bevindt", de werkgevers in deze industrie geadviseerd om van de verleende vergunning tot de z.g. compensa tie-uitkering gebruik te maken. Deze uitkering bedraagt II pro cent van het loon over de week waarin 3 December valt, dan wel 2Va procent van het loon over de maand November. wordt op 5 December te Rome een cultureel accoord tussen Ne derland en Italië ondertekend. Het accoord voorziet in de uit wisseling van hoogleraren, stu denten en uitwisseling op het gebied van muziek, beeldende kunsten enz heeft de Spaanse gezant te Den Haag gisteren in zijn ambtswo ning onderscheidingen uitgereikt aan Prof. Mr. Dr. J. A. van Praag, hoogleraar te Amsterdam en aan Prof. Dr. L. Sechles, di recteur van het laboratorium voor medisch-veterinaire chemie te Utrecht. zijn door de Amsterdamse recher che een drietal mannen gearres teerd, die zich Donderdag j.l. heb ben schuldig gemaakt aan dief stal van 1000 kg koper ter waarde van 2500 gulden. Het koper kon worden achterhaald werden 19500 mobilisatie-oorlogs kruizen uitgereikt, aldus is offi cieel medegedeeld zal op Vrijdag 7 December a.s. om 4 uur in de grote zaal van het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam een openbare Groen van Prinsterer-herdenking worden ge houden, uitgaande van de Vrije Universiteit. werd aan de gevel van de Am sterdamse Stadsschouwburg een plaquette onthuld, voorstellende Dr. Samuel Coster, die leefde van 1579 tot 1665. Hij was vijftig jaar lang stadsgeneesheer en boven dien literator. ...om op te knappen I (Vervolg van pagina 1) mende conferentie behoeven te wanhopen. Nederland is daartoe ook van zijn kant bereid, al is uit de rede van de K.V.P.-afgevaar digde de Graaf wel gebleken, dat men aan die zijde geporteerd blijft voor een ruime en ook ge organiseerde samenwerking. An ders gezegd voor het behoud van het werkterrein van de Unie, maar waarbij dan de vorm zo danig zal zijn, dat zij geen steen des aanstoots meer is voor het Indonesische nationalistisch' sen timent. Aannemende dat Nederland en Indonesië tot een dergelijk resul taat kunnen komen, zou hierop ook de volle nadruk kunnen val len wanneer de komende confe rentie geen tweeledige opgave was. Nu echter ook Nieuw Guinea ter. sprake zal komen, een punt waarover geen overeenstemming mogelijk lijkt, dreigt het gevaar dat deze conferentie vooral in het teken van deze mislukking zal komen te staan. De K.V.P.-afgevaardigde de Graaf, die dit gevaar ook aan voelde, deed daarom de suggestie om de besprekingen duidelijk gescheiden te houden. Formeel zou men daardoor inderdaad ook de uitkomst van het overleg ge scheiden kunnen houden, maar wij zijn er vooralsnog lang niet zeker van, dat deze procedure het bovengenoemde gevaar zal onder vangen, afgezien nog van de vraag of Indonesië hiertoe bereid is. Nederland moge in een bespre king van de kwestie Nieuw Gui nea hebben bewilligd, zonder de verwachting dat zulks een positief resultaat zou opleveren, aan In donesische zijde is daardoor bij de publieke opinie, naar wij vre zen, de verwachting versterkt, dat Nederland alsnog bereid zou blijken, om de souvereiniteit over dit gebiedsdeel over te dragen. Komt deze verwachting voor een nieuwe teleurstelling te staan, dan is het zeker niet ongerijmd om rekening te houden met de mogelijkheid dat deze teleurstel- Ing de voldoening over een wel licht wel tot stand gekomen her ziening van de Unie zal wegvagen. En tenslotte is er nog de in ternationale opinie. De woord voerder van de PvdA, de heer De Kadt. heeft in dit debat met een gevaarlijke openheid betoogd, dat de Indonesische kaarten in het internationale spel, ook wat Nw Guinea betreft, beter zouden lig gen, dan hier veelal wordt aan genomen. Indien dit zo mocht zijn ligt hierin nog een derde reden voor bezorgdheid over het twee ledige karakter van de komende onderhandelingen. Hebben wij de verwachting uit gesproken dat minister Peters ons de volgende week nader zal ver klaren waarom de regering in deze gevaarlijke opzet heeft be willigd belangrijker is nog dat hij dit debat mede zal gebrui ken om reeds bij voorbaat duide lijk te maken, dat noch Indonesië noch de wereldmening wat Nw Guinea betreft een oplossing kun nen verwachten die onze souve reiniteit over dit gebiedsdeel zal aantasten. FEUILLETON 85. Toeni plotseling lichtte een tipje van de zonneschijf bo ven de zee en zette de hemel in een gloed van rood en goud. die golvend weerkaatste. Mardjo stond op de achterplecht. Hij had de riem laten zakken en keek gespannen naar een punt in de verte. Qpeents gaf hii een schreeuw en strekte de hand uit. „Toean. Kapal!" Allen wendden zich in dp aan gegeven richting, maar het duur de enigp tijd, vóór ook zij het kleine zwarte stipje ontdekten. Zwijgend wachtten ze af. Het stipje werd groter en er was geeni twijfel aan. dat het recht in hun richting voer Een kwar tier later kon Mardlio het sil houet van pen stoomschip onder scheiden. „Het heeft twee schoorstenen, dip roken", kon digde hii aan. trots omdat geen der toeans zulke scherpe ogen had als hii. „Als het een Jap is, neemt hij zijn landgenoten aan boord - en laat ons verrekken", zei één der mannen grof. „We hebben im mers gezien, hoe ze die arme drommels in de ruimen lieten verzuipen, liever dan ze kans te geven zich met een stuk brand hout te redden". Waarschuw ons als je een den nu de commandobrug met zijn in de zon schitterende ra men al zien. „Wat is het voor een vlag achterop, Mardjo?" De stem van zijn toean klonk vreemd schor. „Weet ik niet, toean. Hij is erg kleinen beweegt telkens. „Is hij wit met een rode bol?" vroeg iemand achter hem. Mardjo tuurde nog eens en schudde beslist het hoofd. „Nee niet wit. Er lopen donkere stre pen over en de hoek is weer anders, gestippeld". Hij begreep niet, waarom men hem nu opeens op zijn schouder sloeg en waarom ze allemaal plotseling zo uitbundig vrolijk deden. „Je hebt je honderd gulden verdiend, Mardjo", lachte de toe an, die nu ook erg opgewonden ylag kunt zien of een band om was. „Mensen, wie had dat ge- een pijp", zei een ander tegen Mardjo, „Honderd gulden voor jou, als het een Amerikaan of een Engelsman is". De Javaan spande zijn ogen tot het uiterste in. Het schip kwam snel nader. dacht? We zijn 'gered, 't Is een Amerikaan!" Ze werden langs de touwlad der aan boord genomen. Ze kre gen droge kleren, een middag maal met kip, zalm, tong en nog veel meer lekkernijen. Ze maar de nationaliteit was niet kregen tinnetjes sigaretten en vast te stellen. Iemand in de blikjes bier, die ze niet open sloep had zijn witte jasje uit-1 behoefden te maken, omdat de gedaan en zwaaide er opgewon den mee in de lucht. ,Er gaat een vlag aan de mast op en neer", zei Mardjo. Ze kon bemanning hun van alle zijden „smokes" en „drinks" aanbood. Ze kregen elk tien dollar om in de cantine van het schip te kun nen kopen, ofschoon Mardjo niet zou weten wat hem nu nog ont brak. Hij verstond die Ameri kaan niet, maar wanneer hij de kleine, schriele en nerveuze Ja panse soldaten vergeleek met deze stevige en gulle kerels, met hun vanzelfsprekende zelfver trouwen en hun gumkauwende onverzettelijkheid, dan voelde hij zich heel gerust over de afloop van deze oorlog. De toean had hem verteld, dat de Amerikanen bondgenoten waren van de Ne derlanders en Mardjo twijfelde er geen ogenblik aan, of die ma gere gele officier, met z'n grijn zende gezicht, zou als een haas wegrennen, ajs zijn toean met 'n paar van deze vrienden aan kwam om z'n huis weer op te eisen. Ja de Amerikanen hadden met hun hartelijke ontvangst en hun gulheid Mardjo's bewondering al dadelijk gewonnen. Alleen hadden zé niet het minste ge voel voor goede manieren. Ze wilden hem warempel naast de toean aan tafel laten zitten om te eten- Mardjo zag nóg het verbaasde gezicht van de be diende, die het eten rondbracht, toen hij hem het blad uit de handen nam, om zelf zijn toean te bedienen. Gek, dat zulke ver standige en vriendelijke mensen de adat zo slecht kenden. Maar verder was het leven aan boord prachtig en Mardjo vond het jammer, toen ze na enkele dagen land zagen en de toean hem zei, dat ze in Australië aan wal zouden gaan. Australië. Dat was dus deze haven, die vol schepen en drukte was. Grote kranen tilden enorme bundels kisten en balen van de kade en lieten ze met een zwaai in de buik van een groot stoom schip zakken. Vrachtauto's en kleine, platte wagentjes ratelden over de keien en brachten steeds weer nieuwe voorraden aan. Een volgeladen schip werd door een klein bootje weggesleept en da delijk nam een ander zijn plaats voor de loodsen in. Het was een duizelig makend beeld van haas tige arbeid, heel anders dan de haven van Tjilatjap, waar Mardjo rustig één schip tegelijk had zien laden en waar de koelies tussen twee vrachten in bij de loods even uitbliezen. En dan dat lawaai! In Tjilatjap hoorde je niets dan het sissen van de lieren en daartussen door het rustige „Ati-ati Planplan"*) van de bootsman. Hier snerpten fluitjes, loeiden sirenes en stoomfluiten, toeterden vrachtauto's en schreeuwden mannen, dat Mardjo er angstig van werd. Word: vervolgd voorzichtig, langzaam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3