Winston Churchill wacht nog op beslissend gesprek met Truman Arbeiders niet voldoende erkend in de Europese samenwerking Donkere dag in Egypte Het Missie-reisbureau Raptim behaalde grote voordelen Er k< ABfiWifioOP Klacht van Internationaal Christelijk Vakverbond Friese Huizenbouw schudt de oppositie weer eens helemaal wakker Bijna een kwart millioen aan reisgeld bespaard Geen Novemberstormen in Westminster Wie krijgen er klein verlof? HOEST In Korea wordt nog gevochten 0 BOEKBESPREKING Buitenlands overzicht En ook 40 jaar missie-arbeid Chauffeur gedood te Deventer Belgen bestelden hier uniformen Best-sellers thans in zak-formaat De mei te verre t laste tooide Uni> PAGINA 4 DINSDAG 4 DECEMBER 1951 (Van onze correspondent) LONDEN, November 1951. Sensationele veranderingen heeft de eerste maand van Churchill's-bewind niet gebracht. Maar wie ze verwacht mocht hebben, moet de teleurstelling aan zichzelf wijten. Wie kan van een regering, belast met enorme verantwoordelijkheid voor nationale en internationale problemen iets anders verwachten dan dat ze zich bezint voor ze begint? Welnu, Churchill en zijn mede-ministers hebben de November-maand vrijwel allen besteed om in de vraagstukken te duiken, welke Labour hen als erfenis achterliet. Voor een voorspoedige genezing is eerst een behoorlijke diagnose nodig, hebben de conservatieve bewindslieden terecht overwogen. Dus zitten zij op een enkele uitzondering na vrijwel allen nog in de diagnose. Nimmer moet het Winston Churchill duidelijker voor ogen hebben gestaan met welk een zware last hij zich met zijn 76 jaren belastte, als toen kanselier Butler hem liet weten, dat Groot- Brittannië dagelijks voor ongeveer twee millioen pond sterling meer opmaakte dan het verdient. Dat betekent, dat de Britten niet zo gek veel langer dan één jaar op dollar- en goudreserves zouden kunnen teren en noodzaakte Churchill dus tot drastische maat regelen. Waar blijven die drastische be sluiten? De nieuwe regering heeft de natie laten weten, dat versobe ren hard noodzakelijk is en in haar maatregel tot het beperken van de invoer konden binnen- en buitenland het eerste symptoom van de nieuwe koers zien. Maar op het ogenblik wil Churchill nog niet al zijn kaarten op tafel leggen, om de eenvoudige reden, dat hij nog niet precies weet wat de Amerikaanse troef waard zal zal zijn. Om dit te weten moet Churchill eerst onder vier ogen met Truman hebben gesproken. De commentator die deze week in Londen constateerde, dat Chur chill nog steeds aan de proloog werkt, had geen ongelijk. Enge- lands regering zal pas met de eer ste acte kunnen beginnen, wan neer de reis naar Washington achter de rug is. Eerst dan weten de ministers met welke rugge steun zij Engeland economisch kunnen saneren, zonder daardoor het bewapeningsprogramma van 4.7 milliard pond sterling in ge vaar te brengen. Weinig; vuurwerk. Ook in het Lagerhuis is geble ken, dat de grote gebeurtenissen nog moeten komen. Er is maar weinig vuurwerk afgestoken en dat kwam heus niet alleen door de bekwame taktiek, waarmee de regering de eerste maand van haar bewind te werk is gegaan. Minister Eden had het al heel gemakkelijk. Hij kwam, zag en overwon, omdat wat zijn taak be treft, ook de meeste oppositie leden wel wilden inzien, van welk een elementair belang het is dat de minister geen overhaaste beslissingen neemt. Anthony Eden is overigens meer op reis dan op het Foreign Office. Het kan ook 's-GRAVENHAGE. De Le- gervoorlichtingsdienst vestigt er de aandacht op dat in afwachting van groot verlof alléén klein ver lof buiten bezwaar van 's rijks schatkist met ingang van 23 De cember a.s. wordt verleend aan dienstplichtigen van: st. st. verz. cie (deel a) 3 pionierbataljon. 13 pionierbataljon, 23 pionier bataljon, 1111 pontonnierbatal jon, 13 bataljon zware tanks, 23 batljon zware tanks, 119 mu nitie park cie (deel a), 116 inten dance werktroepen cie (een pel), 101 chirurgisch veldhospitaal, 101 hygiënisch peloton, 102 bloed- transfusiegroep en 103 chirurgi sche groep. niet anders in een maand, waarin de ene internationale conferentie de ander opvolgt met een regel maat van een klok, dat men aan het instellen van een speciaal ministerie voor conferenties zou gaan denken. De eerste donderbus" is fei telijk dezer dagen door Harold Macmillan, de minister voor de huizenbouw, aangestoken. Hij deelde het Lagerhuis mede de woningnood te willen oplossen door meer over te laten aan het particuliere initiatief. Voortaan zullen er in Engeland voor Schotland geldt een andere regel van elke honderd nieuwe hui zen vijftig door particulieren mo gen worden aanbesteed. De taak van de overheid wordt dan be perkt tot het toezicht op het ge bruik van materialen, de prijzen en degelijkheid. Macmillan hoopt, dat waar de staat faalde, de particuliere on dernemer zal slagen. Bovendien verwacht hij, dat door een bepaal de vereenvoudiging der bouw plannen, jaarlijk 20.000 huizen extra gereed zullen komen. De socialisten geloven niets van Macmillan's verwachtingen, en in één opzicht geven ook neu trale buitenstaanders hen gelijk: Macmillan heeft niet verteld hoe hij aan de noodzakelijke materia len en bouwvakarbeiders zal ko men, want aan beiden bestaat er in Engeland een groot gebrek. Zal het particuliere initiatief ook daarvoor een remedie vinden? In elk geval zou het wel eens kunnen zijn, dat de minister voor de huizenbouw het lont in het kruitvat heeft geworpen. Nog vóór Churchill met zijn naaste medewerkers naar Washington vertrekt, kan er op die manier in de brouwerij van Westminster leven komen. Met de huizenbouw moet de conservatieve regering immers hoog spel blijven spelen, aangezien op dit punt zelfs het vage verkiezingsprogram duide lijke taal heeft gesproken. Mis schien zal Winston dezer dagen bij zich zelf nog wel eens over denken: driehonderdduizend hui zen was al met al een wat al te stoutmoedige belofte. (Advertentie) Die krampachtige shoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende Tunmxrtrxnamiascnm Prins Bernhard heeft Maandagmiddag een presse-papier uitgereikt aan de burgemeester van het Noordbrabantse dorpje Nuland, dat per 100 inwoners het grootste aantal loten verkocht heeft voor het Oranje Fonds Noord-Brabant. De Prins overhandigt de wisselprijs aan de burgemeester, de heer G. A. J. van Heerenveld. TOKIO (Reuter). Lucht strijdkrachten van de V.N. heb ben gisternacht aanvallen gedaan op 1.400 Noordelijke motorvoer tuigen, die voorraden naar het front vervoerden. 158 voertuigen werden vernietigd. Volgens de bemanningen van de vliegtuigen waren de voertuigen een gemak kelijk doelwit, daar de Noorde lijken geen dekking zochten en met de lichten aan bleven rijden. De Amerikaanse marine heeft Maandag toegegeven, dat een Chinese amphibiestrijdmacht Zuid-Koreaanse guerillastrijders van het eiland Taehwa heeft ver dreven, ondanks verzet van drie oorlogsschepen van het Britse gemenebest en Amerikaanse vlieg tuigen van vliegdekschepen. WENEN (K.N.P.) Er kan geen sprake van zijn, dat het Inter nationaal Christelijk Vakverbond zal ingaan op de uitnodiging van het Communistische Wereldvakverbond om samen te wer ken. Doch het bestuur van de I.V.C. betreurt het wel, dat het Internationaal Verbond van Vakverenigingen tot nu toe heeft geweigerd in te gaan op aanbiedingen om met elkaar samen te werken. Dit zijn enige belangrijke be slissingen, welke de bestuurs raad van het Internationaal Chr. Vakverbond te Wen'en heeft ge nomen en die thans in een com muniqué worden bekendgemaakt. Het Internationaal Chr. Vak verbond betreurt, dat zijn ver tegenwoordiger uit het Intern. Arbeidsbureau is geweerd. On misbaar, zo werd vastgesteld, is de deelneming in de onderschei den organen voor Europese sa menwerking. In verscheidene organen van de Europese economische samen werking is de plaats toegekend aan de vakbeweging onbevredi gend te noemen. Zowel bij de Ó.E.E.C. als bij de Commissie voor Europa en andere organen van soortgelijke aard moet de vakbeweging in nationale dele gaties zijn vertegenwoordigd. Tussen de internationale orga nen van de vakbeweging en die van de Europese samenwerking moet een nauwe en georganiseer de samenwerking tot stand ko men, terwijl bij de verwezenlij king van het Schuman-plan zo wel in de Hoge Autoriteit als in de Raadgevende Commissie en in het Gerechtshof voldoende men sen zitting moeten hebben, die het vertrouwen van de vakbe weging genieten. Ten aanzien van de Raad van Europa vraagt de bestuursraad van het I.C.V. de instelling van een consultatief statuut voor de internationale vakbewegingsorga nisaties, terwijl hij de wens uit drukt, dat in de nationale dele gaties van de parlementen vol doende mensen zouden worden benoemd, die de vakbeweging kennen en het vertrouwen der arbeiders bezitten. In eigen kring wordt aan het bestuur van het I.C.V. opdracht gegeven een aan tal studiecommissies in het leven te roepen om de verschillende problemen van de Europese sa menwerking op economisch plan te onderzoeken en alle stappen te doen om de vertegenwoordi ging der vakbeweging op doel matige wijze te verzekeren. Vakverbond en de vrede. Ook nam het I.C.V. een stand punt in tegenover het vraagstuk van oorlog of vrede. In een re- DE EERSTE ONDERGRONDSE ATOOM ONTPLOFFING Deze rookkolommen werden veroorzaakt door wat Amerikaanse geleerden de eerste ondergrondse atoom ontploffing in de ge schiedenis noemen. De foto's werden opgeno men bij Frenchman's Flats, in de staat Ne vada op 29 November. De bovenste toont de door de ontploffing veroorzaakte wolk van rook en stof, enige se conden na de explosie. Op de onderste foto 2iet men de wolk op een hoogte van onge veer 3 kilometer. De vorm is veranderd van een enorme stofwolk in een paddestoelach tige wolk die overeen komst vertoont met de kolom, die de onder waterontploffing bij Bikini veroorzaakte. .-.At w-:. HÉM solutie heet het, dat de tegen woordige wedloop van bewape ning in de gunstigste veronder stelling slechts een wankelbare vrede tot gevolg kan hebben, waarbij de lasten van de volke ren voor de verdediging van de essentiële vrijheden steeds zwaar, der worden. Daarom wordt niet alleen aangedrongen op een bil lijke verdeling van deze lasten en op nieuwe pogingen om tot ontwapening te komen. Op het economisch en sociaal plan ver klaart het I.C.V. zich bereid mede te werken aan het succes van deze poging tot herstel van een duurzame vrede, die door de verwaarlozing van de christelijke beginselen wordt bedreigd. Ten aanzien van Oostenrijk werden resoluties aangenomen, waarbij de grootmachten en de Verenigde Naties warden ver zocht alles te doen om Oosten rijk zowel politiek als economisch zijn volledige souvereimteit terug te schenken. Wat in deze Bestuursraad voor al is opgevallen, is de groeiende macht van de christelijke vakbe weging in de wereld. Niet min der dan negen organisaties had den aan de Raad om toelating tot het I.C.V. verzocht; zes orga nisaties in Latijns-Amerika(Ecua- dor, Uruguay, Chili, Suriname, enz.), één organisatie in Azié (Vietnam) en twee organisaties van de ballingen uit Polen en de Oekraïne. .,DE OVERSPELIGE VROUW" „Ga heen en zondig niet meer" zei Christus in uiterste barmhar tigheid tot de overspelige vrouw uit het Evangelie. Deze episode van de H. Schrift heeft Jo Nab- ben gekozen als thema van haar boek „De Overspelige Vrouw", dat uitgegeven is bij de Uitge verij Kinheim te Héiloo. Met een beschroomd fantasie heeft de schrijfster zich gewaagd aan de analyse van de beweeg redenen. die deze zondares be wogen zouden hebben tot haar afkeurenswaardige daad. Met 'n liefde voor haar hoofdfiguur, die een waarachtig christelijke liefde is een die tracht te begrijpen, doch die niettemin het kwaad niet verbloemt, heeft Jo Nabben hier de vrouw Rachel getekend een figuur nochtans, ontspro ten uit de fantasie van de schrijf ster en slechts geïnspireerd op het Evangelie. In een sug gestieve, prettig leesbare stijl, vertelt zij het verhaal van zonde en genade het verhaal van ieder mensenleven tenslotte waarvan wij de lectuur aan al len, die geen kinderen meer zijn, kunnen aanbevelen. S. K. BOEK VOOR HET KIND „De kleine prins" Bij de Uitgevers Maatschappij Ad. Donker N.V. is uitgekomen een kinderboek van Antoine de Saint-Exupéry, getiteld „De kleine prins", in de vertaling van Lae- titia de - Beaufort-v. Hamel. Het zou onjuist zijn te veronderstel len dat alleen de jeugd hiervan kan genieten. Integendeel, we zijn van mening dat volwassenen er ook veel plezier aan zullen beleven, als ze het originele ver haal aan hun kinderen vertellen en na ieder hoofdstuk een verdui delijking geven van opmerkingen die de kleine bewoner van de planeet „asteroïde B 612" maakt. De vragen komen heus wel los! Het aardige prinsje, wijs en weet graag, krijgt aller sympathie. Hoe gespannen en gevaarlijk de situatie nog steeds in Egypte en met name in de Kanaalzone is en hoe onverantwoordelijk de Egyptische regering heeft gehan deld door hier de zo gevaarlijke nationalistische gevoelens op te roepen, is gistermiddag opnieuw gebleken, door twee ernstige in cidenten bij een botsing tussen Engelse militairen en leden van de z.g. Egyptische vrijheidscha- ren. bij zqn met alleen een doden gevallen en twee Hierbij 15-tal hoge Engelse militairen vermist, maar bovendien zijn ze zo ern stig, dat ze wel eens zeer ern stige gevolgen kunnen hebben. Eerder op de middag ontstond er een vuurgevecht tussen En gelse en Egyptische militairen, toen in de nabijheid van Suez, Engelse militairen een Egypti sche autocolonne wilden inspec teren. Volgens de Engelse lezing hebben toen de Egyptische sol daten het vuur op de Engelsen geopend, die dit natuurlijk niet onbeantwoord lieten en waarbij 9 Egyptenaren zijn gedood. De eerste dode was overgiens een Engelsman, nl. een Britse mili tair, die de controle verrichtteen toen plotseling werd neergescho ten. Enkele uren later gister avond is een Engelse militaire auto in een Egyptische hinder laag gereden, waarbij zes Britse militairen, w.o. een Engelse ma joor, zijn ontvoerd. In hoeverre het tweede incident in verband staat tot het eerste is nog niet bekend gemaakt, maar het ligt voor de hand, dat deze beide zeer ernstige incidenten de ver zoeningssfeer, waarop de Egyp tische minister Zondagavond met enige trots wees, aanmerkelijk schade hebben gedaan. Het staat vrijwel vast, dat dergelijke in cidenten niet geschieden met instemming van de Egyptische regering en zeker dat deze niet door haar geprovoceerd worden. Trouwens, het is geen geheim meer, dat de regering in Cairo, die de laatste weken wel ge merkt heeft, dat zij met haar nationalistische eisen niet alleen stuit op een vastbesloten Enge land, maar ook op een gesloten front van de grote westelijke mogendheden, die hier anders dan in de Perzische oliekwestie aaneengesloten achter 'Engeland staan. De uit Moskou toegezegde steun en nog minder de sym pathie van het zwakke Perzië, waar het parlement nog Zondag j.l. een telegram van meeleven in de strijd tegen de gemeen schappelijke vijand Engeland naar Cairo zond, kan deze si tuatie voor de Egyptische rege ring lichter maken. Het was dan ook duidelijk, dat Egypte zonder natuurlijk van de gestelde eisen formeel afstand te doen, toch wel bereid was, wat water in de wijn te doen. De rede van de minister van Binnenlandse Zaken van Zondagavond was in deze richting ook een duidelijk symp toom. Maar vooral in de natio nalistische problemen en in het bijzonder geldt dit voor deze zo heetgebakerde Zuiderlingen, is het niet gemakkelijk de eenmaal opgeroepen geesten weer te be daren en de z.g. vrijwilligers, die aanvankelijk met goedkeuring van de regering in Caïro naai de Kanaalzone gingen, om de eer van Egypte te verdedigen en die niet zouden terugkeren, zo lang er nog een Engelsman zich (Advertentie) s$&&i DEN HAAG. K.N.P. On geveer drie iaar bestaat het Missie-reisbureau Rautim en in die drie iaren heeft het alleen reeds od de route Nederland Afrika v.v. 1032 missionarissen vervoerd. Dit werk van de Rau tim ten behoeve van de missie orden en congregaties brengt aanzienliike besparing. In deze drie iaren heeft de RaDtim min stens f 225.000.—, ten hoogste f 700.000.reisgeld besnaard. De nieuwe, actieve directeur van Raptim, mr. J. M. van Wes- sum, verstrekte ons deze getal len, toen wij hem in verband met de grote chartervlucht op 8 December per KLM-Skymaster naar de speciale redenen voor een missiereisbureau vroegen Niet minder dan 55 missionaris sen, bestemd voor de missie in Afrika, zullen aan deze reis deel nemen. Mr. van Wessum noemde daar op enige getallen, die betrekking hebben op de vluchten naar Afrika. Aan de reizen op deze route hebben tot op heden reeds 1032 missionarissen deelgenomen. Waren deze reizen per gewone vliegdiensten gemaakt, aldus do heer v. Wessum, dan zouden zij f 700.000.meer hebben gekost. Bij een vervoer per boot touris- tenklasse zou toch de prijs per boot nog f 30.000.meer heb ben bedragen. Men mag echter niet vergeten, dat het volkomen uitgesloten zou zijn geweest, dat alle missionarissen in de goed koopste klasse per boot zouden hebben kunnen reizen. Alle bo ten naar Afrika zijn na de oorlog volgeboekt geweest en daarom moet men er bij schatting van uitgaan, dat hoogstens 35 pet. touristenklasse zou hebben kun nen reizen. De overige 65 pet. zou hutklasse en in vele gevallen zelfs wel le klasse hebben moe ten reizen. Indien wij van deze getallen zouden uitgaan, zou het totaal per schip verreisde bedrag ongeveer uitkomen op f 975.000.- en dan is er met de door de Raptim georganiseerde vluchten f 125.000.— bespaard. Bovendien moet men er bij de bootreis rekening mede houden, dat minstens f 100.boordgeld per passagier nodig is, hetwelk dus neerkomt op nogmaals f 100.000.welke de bootreis meer gekost zou hebben. Bii deze besparing alleen reeds van biina een kwart millioen kostbare guldens, kan dan nog een ander materieel voordeel worden gevoegd. Door het vlug gere reizen, zo rekende de heer v. Wessum, ontkomt ieder van deze missionarissen aan de 15 dagen werkloos verbliif aan boord van een schio. Zou men dat van al die missionarissen biieentellen. dan betekent dat 40 iaren werk. welke meer kon den worden besteed aan actieve missie-arbeid. Overigens zijn aan deze ma nier van reizen nog andere voor delen verbonden. De missiona rissen vormen een exclusieve groep, blijven dus ook tijdens de reis in eigen milieu en vermij den zo het doorgaans weinig re ligieuze leven aan boord van 'n passagiersschip. En voor bijna alle missionarissen betekent het een zeer bijzondere troost bij hun vaak moeilijke arbeid, dat zij meestal de gelegenheid krijgen een audiëntie bij de H. Vader in Rome mee te maken. In hoog tempo arbeid de Rap tim aan zijn uitbouw. Dit Ne derlandse initiatief oogst reeds in de gehele wereld waardering en spontane medewerking. In de komende tijd is het zaak de organisatie te effectueren en te consolideren. Als onmiddellijk doel heeft de Raptim zich ge steld, het vervoer naar Afrika uit te breiden. Tezamen met een employé van de K.L.M. zal de heer van Wessem de zoeven genoemde reis naar Afrika mee maken. Tijdens een verblijf van zes weken zal hij trachten een sneller vervoer van de enige bruikbare vliegbasis Entebbe naar de uiteindelijke plaats van bestemming der missionarissen te organiseren. DEVENTER. Gisteren reed een personenauto, bestuurd door de 33-jarige Mulder, chauffeur van de pastoor van Schalkhaar op de afrit van de verkeersbrug over de IJsel te Deventer. Vermoede lijk wilde hij een andere auto inhalen, doch hij botste daarbij door het slippen op het gladde brugdek tegen de disselboom van een met hout beladen wagen. De dissel drong in de auto en ver wondde zowel de heer Mulder als de dame, die hij in zijn auto ver voerde, ernstig. De chauffeur is overleden. De gewonde dame, mevrouw van der Ven uit Bem- mel, is in het ziekenhuis opge nomen. op Egyptisch grondgebied be vond, zouden het de eigen rege ring wel eens veel lastiger kun nen maken dan de Engelsen. Want dat dit legertje van Egyp tische vrijwilligers de Engelsen er uit kan gooien is natuurlijk niet anders dan dwaze bluf, maar deze heren, die nu al enkele we ken hier in de Kanaalzone opere ren en nog geen enkele Engels man verjaagd hebben, kunnen moeilijk naar Caïro terugkeren zonder iets bereikt te hebben. Ze zouden zich alleen maar on sterfelijk belachelijk maken. En om toch iets te doen en de held uit te hangen, provoceren deze „helden" dan dergelijke voor de vrede gevaarlijke incidenten, als waarvan we gistermiddag getuige zijn geweest. Want het ligt voor de hand, dat de Engelse generaal Erskine deze dingen niet op zich zal laten zitten en het is zeer de vraag of hij de concessie de vorige week aan Cairo gedaan, om de Egyptische regering al thans een schijnsucces te geven waardoor zij van haar geprovo ceerd standpunt iets zouden prijsgeven, niet ongedaan zal maken. De Engelse bevelhebber heeft toen op verzoek van Caïro de Engelse troepen uit de steden aan de kanaalzone terug geno men, mits de Egyptische politie de volle verantwoordelijkheid zou aanvaarden voor het handhaven van de orde en de veiligheid van de Britse militairen. Nu deze po litie in zo ernstige mate hier in gebreke is gebleven, zou, zo werd gisteravond reeds gemeld, generaal Erskine voornemens zijn alle vitale punten in de steden weer door Engelse militairen te laten bezetten, totdat de Egyp tische regering volledig voldoe ning voor het gebeurde gegeven heeft. Dit alles wijst er wel op, dat de gunstige sfeer, waarop de Egyptische minister Zondagavond zo roemde, nu weer grondig be dorven is en dat Egypte daarvan de meest onaangename gevolgen zal ondervinden. PROTEST VAN A.B.V.V. BRUSSEL (A.N.P.). Tijdens een het afgelopen weekeinde ge houden congres van het Alge meen Belgisch Vakverbond, waar in hoofdzaak vraagstukken wer den behandeld, welke verband houden met de sociale verzeke ring, werd een resolutie aange nomen, waarin wordt geprotes teerd tegen het feit, dat het mi nisterie van landsverdediging be stellingen voor legeruniformen in Nederland heeft geplaatst, om dat daar de lonen lager zijn. Het Spectrum is juist voor de St. Nicolaastijd voor de dag gekomen met een viertal z.g. pocket-books, volledige uitgaven van bekende werken. maar dan in zakformaat. Eerlijk ge zegd is dat juist, waar we in deze peperdure tijd op zitten wachten. Een goed boek voor inderdaad een beetje geld. We geloven niet, dat dit initiatief de Utrechtse uitgeverij een strop zal bezorgen. Wij kennen de pocketbooks van over de Oceaan al jaren en hebben ons niet verwonderd over de aftrek, die ze vinden. Je kunt een kwartje ofwel be steden aan een portie ijs of aan een pocket-book. Aan het een heb je vijf minuten plezier, aan het ander jarenlang. Dat verklaart de oplaag van hon derdduizenden exemplaren bij de Amerikanen. En in dezè series zijn de allerbeste boe ken te vinden, onverkort. Vier handige boekjes kwamen tot dusver van de pers. Twee van Godfried Bomans: „Erik" en „Pieter Basf, een van Bruce Marshall: „De vliegende dans tent" en een van Édmond Ni colas: „De heer van Jericho". Dat zijn dus meteen niet de eerste de beste. Godfried Bo mans grasduint al 'n jaar of wat op speelse voeten door onze literatuur, zijn vriendelijke lezers de levenslesjes bij borreltjes binnengietend. Neem nu Erik, het jongetje, dat een hele ont dekkingsreis maakt door de in sectenwereld. ,,Tot stichting van de negen millioen insecten, die in ons goede vaderland rond wandelen" zegt Bomans. Bruce Marshall heeft iets anders te zeggen. Zijn „Vliegende dans tent" is één pleidooi voor ge loven. Minder op de wijze van de stugge Noorderling, die nog altijd een tik van het Calvinisme schijnt te hebben opgelopen, maar blijmoedig, vol vertrouwen op de Vader, die echt een vader is en geen boeman. Wat een pracht van 'n christen is z'n hoofdfiguur, Pater Malachias. een innig-vroom priester, 'n gelo vige tot in merg en been met een blijmoedigheid, die in de ontkerstende wereld bijna roe keloos aandoet. Met „De memoires van Pieter Bas" is Bomans de smakelijke verteller van episoden uit het leven van een oud-minister. In de van hem beproefde trant, soms jongensachtig overmoedig en met een levendige schilde ring van hoofd- en bijfiguren, laat hij de lezers 15 jaar na het verschijnen van de eerste druk nog eèns hartelijk genieten van een ..Bomans-humor" die als steeds onweerstaanbaar is. Edmond Nicolas heeft met zijn meest bekende boek reeds talloze lezers aan zich verplicht. Boeiend en romantisch is de geschiedenis van baron de Hau- tetaille, heer van het kasteel Jericho, met zijn veelzijdige be langstelling voor het goede der aarde, die vijf en twintig jaar nodig heeft om de Engelse Ce cily Hunter tot vrouw te krij gen. De beschrijving van de avonturen zijn een nog grotere lezerskring waard. HAARLEM, 3 Hollanden en andere Icmdsd de coöperatie vele „sectoren lukken. Wij let ring van de L, den, door een geval een ultzc kantoor L.T.B. aantal jaren e( twee werkten ratie en thans omvattende, di medewerking v worden overge Over de nieu deze Centrale de plaatselijke banden zich mc De L.T.B. als z principe-besluit in zijn algemc met de bedoelin grond van lede: coöperaties verst Dit besluit zal ontwikkeling va gen van de L.T.l Veel boze woi het algemeen in niet zo zeer i moesten de mell van de tarwe h afd. Houtrakpold ver, door voor te trouwen in het b nister op te zeg niet meer overle over de prijsvasl georganiseerde 1; nog slechter da: zei deze afgevaa eisen de kostprij; ducten". De voo: deze zaak is bes daan in de Vak; ten nu, en wij d langstelling, de parlement bij d handeling van c groting afwachte: geval tot een a met de Stichting bouw. Tegen de stelling van zake: der consumptiemi heer v.d. Weyder de Vakgroep veel zegt, dat de Min prijs van 21 ct. t en dat is ook zo garantieprijs van tweederde van di ct. Voor die twee rantieprijs nu ooi den. De afdeling I de moeilijkheden tuinders voortvlos name van cultuur breidingsplannen bouw e.d. Voor 1 dan maar een tij ning gegeven en de boel opbreken, ding. Is dat billijk eenvoudig op te voorzitter. Hij vro gewerkt plan om Overigens hield h praeadvies van h< raad geeft, omvar van de uitbreidii tijds te bekijken meentelijke instan leggen. De afde merkte op, dat in gronden onnodig v wegen worden be wegen genoeg ziji voor de gronden derdaad, zei het 1 der Weyden word: tijd, dat we stellin teveel plannenmal den soms plannen de toekomst van jaar Ook de Sociale stonden natuurlijk in welk verband v ling Kwintsheul sj onrechtvaardige bt Wat denkt het H.E industrialisatie ziet ste over het hoofd zijn of niet zijn. 1 het redelijk, dat w de veelbestreden belasting die wins kregen hebben? H het, dat het bedri de klappen krijgt, donschot, directeur houdbureau merkte gering ervan uitgaa drijfsleven in het fiteert, van de v( nomische werkzaan tijden. De winstbe EERSTE DOCTORS FRIES IN GRC (Van onze ree GRONINGEN. van de faculteit de: Wijsbegeerte der teit te Groningen, 1950, werd het doet in de Friese taal- e ingesteld. Gisteren werd v< maal een doctoraal gelegd en wel door Hoekema te Grouv Ter gelegenheid beurtenis wanDerdi vlag van het Acade DE RONDE VAN 1952 START T PARIJS (A.N.P.). nisatoren van de ror rijk 1952 hebben bek dat Brest de startpl van de Ronde van Fi welke van 25 Juni t Juli wordt gehouden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4