ypte Er komt een centrale coöperatie in de L.T.B. DE SITUATIE VAN DE KERK in de Hongaarse Volksrepubliek Wij denken te veel aan bijkomstigheden" Friese vlag v. d. Berg gewestelijk kampioen jestelden iforrnen rs thans formaat De melkprijs - Te veel plannen'voor te verre toekomst Belastingen en sociale lasten, hier en daar en overal Werkplan voor uitbreiding van het St. Willibrordus-apostolaat Beukman eerste van „10 sterksten" De manie van het communistisch regiem BILJARTEN tooide Universiteit DINSDAG 4 DECEMBER 1951 PAGINA 5 dgebied be. eigen rege- lastiger kun de Engelsen, tje van Egyp- de Engelsen is natuurlijk aze bluf, maar al enkele we- anaalzóne opere- enkele Engels- ïebben, kunnen i terugkeren te hebben, en maar on- maken. En loen en de held >rovoceren deze ■gelijke voor de incidenten, als rmiddag getuige het ligt voor gelse generaal niet op zich het is zeer concessie de Cairo gedaan, regering al- ;ucces te geven haar geprovo- iets zouden ongedaan zal bevelhebber jek van Caïro uit de steden terug geno- ptische politie voordelijkheid zou et handhaven veiligheid van Nu deze po- mate hier in :ven, zou, zo reeds gemeld, voornemens zij n in de steden militairen te tdat de Egyp- zlledig voldoe- eurde gegeven ist er wel op, :er, waarop de Zondagavond reer grondig be- Egypte daarvan ;ename gevolgen CAN A.B.V.V. P.). Tijdens weekeinde ge- van het Alge- Vakverbond, waar raagstukken wer- welke verband sociale verzeke- resolutie aange- wordt geprotes- feit, dat het mi- dsverdediging be- legeruniformen geplaatst, om- lager zijn. is juist voor ;ijd voor de dag een viertal z.g. olledige uitgaven werken, maar aat. Eerlijk ge- waar we in tijd op zitten ;oed boek voor jeetje geld. We dit initiatief de /erij een strop de pocketbooks Oceaan al jaren niet verwonderd die ze vinden, wartje ofwel be- portie ijs of aan Aan het een minuten plezier, jarenlang. Dat iplaag van hon- exemplaren bij En in deze allerbeste boe- onverkort, boekjes kwamen de pers. Twee Bomans: „Erik" een van Bruce vliegende dans- ran Edmond Ni- van Jericho", meteen niet de Godfried Bo- al 'n jaar of wat jeten door onze vriendelijke lezers bij borreltjes Neem nu Erik, at een hele ont- aakt door de in- Tot stichting van oen insecten, die vaderland rond- Bomans. Bruce iets anders te Vliegende dans- jleidooi voor ge- op de wijze van rderling. die nog an het Calvinisme n opgelopen, maar vertrouwen op echt een vader jeman. Wat een christen is z'n ter Malachias. een riester, 'n gelo- rg en been met beid. die in de ereld bijna roe- moires van Pieter ns de smakelijke episoden uit het oud-minister. In beproefde trant, htig overmoedig evéndige schilde- d- en bijfiguren, zers 15 jaar na van de eerste hartelijk genieten lans-humor" die veerstaanbaar is. olas heeft met ende boek reeds an zich verplicht, omantisch is de n baron de Hau- van het kasteel jn veelzijdige be- jr het goede der en twintig jaar i de Engelse Ce- t vrouw te krii- ir ij vin g van de een nog grotere ard. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 3 December Zijn de boeren en tuinders van de Hollanden en Zeeland minder coöperatief ingesteld dan die van andere landsdelen? In het Zuiden en in het Aartsbisdom bloeit de coöperatie op het gebied van land- en tuinbouw sterk, in vele „sectoren". In het bisdom Haarlem wilde het maar niet lukken. Wij leren dat blijkbaar nooit, werd op de Bondsvergade ring van de L.T.B. in het gebouw St. Bavo, heden alhier gehou den, door een der afgevaardigden gezegd. Maar er is in elk geval een uitzondering: er bestaat sinds lang het In- en Verkoop kantoor L.T.B. voor diverse agrarische artikelen, en sinds een aantal jaren een Z.L.T.B. voor de inkoop van zaaizaad e.d. Deze twee werkten al samen, mede met de in 1947 opgerichte coöpe ratie en thans is voorbereid de stichting van een alles en allen omvattende, dus centrale coöperatie van de L.T.B., waartoe met medewerking van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven kan worden overgegaan. Over^ de nieuwe statuten van wel degelijk rekening met de sa- menstelling van het gezin. In ver band met de noodzakelijke in vesteringen is forse afschrijving mogelijk. De heer Groen Kamer lid zei, dat deze belasting pas be gint bij een winst van 8500,—, met 500,aftrek voor elk kind. De heer v.d. Weyden voegde daaraan toe, dat de winstbelas ting. na de amendering 20 mil- lioen opbrengt, terwijl de oude ondernemingsbelasting 140 mil- lioen opbracht. Sociale lasten hier en daar en overal De heer Groen zei ten aanzien van veelgeuite wensen voor de regeling van de kinderbijslag, dat deze Centrale Coöperatie zullen de plaatselijke en regionale ver banden zich moeten uitspreken. De L.T.B. als zodanig nam het principe-besluit daartoe heden in zijn algemene vergadering, met de bedoeling, dat de onder grond van leden en plaatselijke coöperaties versterkt zal worden. Dit besluit zal tot de verdere ontwikkeling van deze instellin gen van de L.T.B. Veel bijdragen. De melkprijs Veel boze woorden zijn er in het algemeen in deze vergadering niet zo zeer gesproken. Even moesten de melkprijs en de prijs van de tarwe het ontgelden, de afd. Houtrakpolder ging zelfs zo ver, door voor te stellen, het ver trouwen in het beleid van de mi nister op te zeggen, indien er niet meer overleg gepleegd werd over de prijsvaststelling met de georganiseerde landbouw. Het is nog slechter dan verleden jaar, zei deze afgevaardigde en „wij eisen de kostprijs voor onze pro ducten". De voorzitter zei, dat deze zaak is besproken en afge daan in de Vakgroep. Wij moe ten nu, en wij doen dat met be langstelling, de reactie in het parlement bij de komende be handeling van de Landbouwbe groting afwachten. Er is in elk geval tot een accoord gekomen met de Stichting voor de Land bouw. Tegen de verkeerde voor stelling van zaken in de kringen der consumptiemelkers kwam de heer v.d. Weyden, voorzitter van de Vakgroep veehouders op. Men zegt, dat de Minister een melk prijs van 21 ct. heeft voorgesteld en dat is ook zo, maar met een garantieprijs van 20 ct., en voor tweederde van de melk voor 19 ct. Voor die tweederde is de ga rantieprijs nu ook 20 ct. gewor den. Teveel plannen De afdeling Rijswijk besprak de moeilijkheden, welke voor tuinders voortvloeien uit de op name van cultuurgronden in uit breidingsplannen voor woning bouw e.d. Voor bedrijven wordt dan maar een tijdelijke vergun ning gegeven en men kan later de boel opbreken, zonder vergoe ding. Is dat billijk? Dat is niet zo eenvoudig op te lossen, vond de voorzitter. Hij vroeg om een uit gewerkt plan om dit te bekijken. Overigens hield hij vast aan het praeadvies van het H.B., dat de raad geeft, omvang en betekenis van de uitbreidingsplannen bij tijds te bekijken en met de ge meentelijke instanties te over leggen. De afdeling Spanbroek merkte op, dat in zijn omgeving gronden onnodig voor aanleg van wegen worden benut, terwijl er wegen genoeg zijn, en de prijs voor de gronden te laag is. In derdaad, zei het Kamerlid van der Weyden wordt het wel eens tijd, dat we stelling nemen tegen teveel plannenmakerij. Er wor den soms plannen gemaakt voor de toekomst van over 50 tot 70 jaar.... De belastingen Ook de Sociale voorzieningen stonden natuurlijk op de dagorde, in welk verband vooral de afde ling Kwintsheul sprak van de onrechtvaardige belastingpolitiek. Wat denkt het H.B. daarvan? De industrialisatie ziet het voornaam ste over het hoofd, nl. ons alleT zijn of niet zijn. Vindt het H.B. het redelijk, dat we inplaats van de veelbestreden ondernemings- i belasting die winstbelasting ge kregen hebben? Hoe vindt men het, dat het bedrijfsleven altijd de klappen krijgt. De heer Ver- donschot, directeur van het Boek- houdbureau merkte op, dat de re gering ervan uitgaat, dat het be drijfsleven in het algemeen pro fiteert, van de verhoogde eco nomische werkzaamheid in deze tijden. De winstbelasting houdt het verkeerde daarvan zit in de toekenning daarvan vanaf het eerste en tweede kind. Het moet straks een politieke eis zijn, bij de kabinetsformatie, dat dit moet veranderen. Houdt vast aan de principiële grondslag van deze regeling, zei de heer Weel, Langendijk, die er op wees, dat we nu maar met een noodrege- ling te maken hebben. Hoe lang duurt het nog, vroeg verder de heer Jong van Lutjebroek, voor we resultaat zien van onze jaren lange pogingen, om de heffingen van de sociale lasten te vereen voudigen. Zouden we maar niet eens zeggen bijv. dat het nu over twee jaar voor elkaar moet zijn, en dan stoppen wij er mee! Wij moeten dit nu eens sterker in het geding brengen. De heer v.d. Weyden zei: er is alles gedaan, maar er is geen oplossing, men wil slechts half werk. Waarom kan hier niet wat in België wel kan? De heer Duyvestein van Loos duinen wees nog eens op de on gelijkheid in de oplegging van lasten, zoals nu weer in ver band met de werkloosheidsver zekering. Er moet sociale zeker heid zijn, maar voor allen. Dat geldt dus ook voor de kleine on dernemers, event, door prijsrege ling. Zelf risico's dragen, best, maar dan moeten er niet zulke bezwarende regelingen komen van hogerhand. Nog werd er o..a geklaagd over de hoge veevoederprijzen. Inder daad, meende de heer v.d. Wey den, naderen wij op dit terrein het critieke punt, dat ingrijpen van de minister nodig kan zijn, om weer tot maximumprijzen te komen, hetgeen de heer Giesen, voorzitter van de vakgroep Ak kerbouw beaamde. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer G. W. Kampschöer bij acclamatie als algemeen voorzitter is herkozen. Verpleegsters van het West- minster Ziekenhuis in Londen zullen met Kerstmis een rond gang maken door alle zalen en kerstliederen zingen voor de zieken. De zusters repete ren de „X-mas Carols" met lantaarns in het trappenhuis van het Verpleegstershuis in Londen. BONDSVERGADERING L.T.B. (Van onze verslaggever) HAARLEM, 3 Dec. De Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, de L.T.B., is een standsorganisatie, die de verzorging van de godsdienstige, algemeen-maatschappelijke en culturele belangen van haar leden primair stelt. Dat zal niet veran deren, al gaat de L.T.B. sinds zijn heden gehouden vergadering ook als Vakcentrale fungeren. Dat besluit is genomen na een korte bespreking, nadat in de af delingen en Kringen heel wat over deze zaak te doen is ge weest. Er komt een Vakraad en een Bondsraad en een beter con tact met het Hoofdbestuur, een en ander nog nader in uit te wer ken nieuwe bepalingen van de statuten te regelen. De natuurlij ke taak van de standsorganisatie blijft en zo stonden ook heden twee punten van algemeen gods- dienstig-zedelijhe aard in het cen trum van de belangstelling te midden van vele stoffelijke zaken en andere bijzondere agrarische belangen. De Bondsadviseur, rector J. A. G. v. d. Hoogte, sprak een gees telijk woord, tegen de achter grond van de Adventstijd en het naderende Kerstfeest. De aan dacht is wel eens, zei hij, te veel op het stoffelijke gericht. Laten wij in deze dagen bedenken, dat er maar twee feiten van beslis send belang zijn voor de wereld geschiedenis: de komst van Chris tus in Bethlehem en de weder komst op de wolken. Te veel aandacht voor de bijkomstighe den van het leven en voor de zorgen van alle dag doet ons doel en middel van het le ven wel eens verwisselen. Als standsorganisatie ook hebben wij meer te denken aan het doel van ons aardse leven. En als stands organisatie doen wij, aldus de rector ook te weinig voor de Kerk in ons vaderland. Dit laatste woord was als een praeludium op het plan, dat rector Sondaal als woordvoerder van de Sint Willibrordusvereni- ging kort na de pauze ontwikkel de: hij zette de stelling op, dat de katholieken van Nederland in het algemeen te weinig doen voor dit binnenlandse missiewerk. Wij doen veel voor de misse tot ver over de grenzen, maar wij heb ben vaak te weinig gelet op de afval en de verliezen voor de Kerk in ons eigen land, om ons heen. Het werk, dat hier gedaan moet worden, kunnen de pries ters niet meer alleen af. De leken moeten helpen, op de eerste plaats door gebed. Denken wij daar wel eens aan, om te bidden voor de afgedwaalden? Voor de terugkeer van de afvalligen? Wij hebben allen ook de zorg voor de zielen van anderen. Dit te besef fen, is de ware apostolaatsgeest. Dit moet in ons allen leven, ook als wij in aanraking komen met andersdenkenden, wat ieder van ons op zijn tijd toch wel gebeurt. Spr. hoopte, dat de afdelingen van de L.T.B. bereid zouden zijn, nader te overleggen over de uit voering van een plan, om op gro te schaal leden te werven voor het St. Willibrordusapostolaat. Dit brengt drie verplichtingen mee: ten eerste een katholiek le ven leiden, dat een voorbeeld is voor anderen; ten tweede dage lijks gebed voor de terugkeer van afgedwaalden: ten derde een con tributie van f 1.per jaar. Want geld is nu eenmaal ook nodig. Uit de vergadering bleek al van grote bereidheid, om aan de uit voering van dit plan mee te Wer ken. TAFELTENNIS Het telkenjare terugkerende „Ster-tournooi" waaraan te Hoorn door de tien sterkste heren van de afd. NHNK wordt deelgeno men, bracht wederom het ele ment van spanning en testte de spelers op hun uithoudingsvermo gen. De grootste verrassing van dit tournooi was ontegenzeglijk de prestatie die A. Beukman le verde door in de beslissende set bekerhouder (2 x) Ph. Visser in drie games te kloppen. Beukman, die goed verdedigend speelde met zuiver geplaatste smashes, had 't juiste spelinzicht gevonden. Na de eerste game te hebben verlo ren bracht hij de twee andere op zijn naam. Kenmerkend voor Visser was de weifelachtige houding bij de forehand en backhand aanvals- slagen. Het doorgaans flitsende spel van deze speler openbaarde zich maar ten dele. Voortreffelijk deze middag was het spelen van Weemhoff (Den Helder). Hij beschikt over een solide verdediging en weet zijn kansen op het juiste moment te» benutten. De eervolle derde plaats mag gezien worden als een aan merkelijke vooruitgang. Meer hadden wi.i verwacht van de Alk- maarder Piederiet. Al behoort hij niet direct tot de kanshebbers, zijn forehand-aanval is toch van die kwaliteit, dat wij hem een hogere plaats in dit tournooi had den toebedacht. Langius, wellicht over de inzinking van enkele weken heen, heeft met de vierde plaats getoond een niet te onder schatten speler te zijn. Technisch en tactisch blijven er nog foutjes aan zijn sjpel kleven. Eiridstapd: 1. Beukman; 2. Vis ser; 3- Weemhoff; 4. Langius; 5. Schneiders; 6. Oosterbeek; 7. Pie- deriet'; 8. Sinjewel; 9. v.d. Eyden; 10. Mannes. typerend voor de communistische methode van bedrog en geweld om een „accoord" te forceren. Het was er in Hongarije echter niet alleen om te doen de Kerk in een hatelijk daglicht te stellen als sleepdraagster van het hui chelachtig verfoeide imperia lisme: het doel was subtieler. De bisschoppen moesten worden ge plaatst voor het dilemma: öf mee spelen in de comedie voor de communistische vrede (d.w.z. zich accoord verklaren met de rege ring) of ingaan tegen de nobele aspiraties van het volk, dat de dingen slechts langzaam door ziet. Daarnaast zou het niet moei- i Het is een manie van elke communistische regering, koste wat het kost tot een „accoord" te geraken met de verschillende gods dienstige belijdenissen, in het bijzonder met de Katholieke Kerk. Niet zonder eigenbelang natuurlijk. Van de éne kant stelt het volk vóór alles prijs op vrijheid van godsdienst; van de andere kant, ondanks alle geschetter over voorspoed, vooruitgang, ge lijkheid, eist de doorvoering van het communistische systeem, vooral tijdens de overgangsperiode, zoals de leugenachtige be loften luiden, meer dan één offer van alle klassen van burgers. Vandaar de noodzakelijkheid een ondoordringbaar en dikwijls dodelijk gordijn te spannen rond het land, waar het Sovjet paradijs in wording is; en dit niet zozeer om buitenstaanders het kosteloos genot van het schouwspel te ontnemen, doch veeleer om de gedwongen acteurs van het lang niet-gefingeerde drama te beletten van het toneel weg te lopen. Zo in Hongarije, waar sinds de door Mathias Rakosi aangekon digde meedogenloze zuivering, sabotage en verzet voortdurend groeien. Begrijpelijk dus, dat het com munistisch regiem steun zoekt voor haar program bij de hoog ste zedelijke autoriteiten en het volk tracht diets te maken, dat samenwerking tussen Kerk en atheïstische Staat mogelijk is. Mislukte pogingen In 1948, toen de communistische partij de meerderheid behaalde en aan de regering" kwam, kon zij kwalijk een compromis van dé Kerk verwachten op de puin hopen van 3141 katholieke scho len, van de katholieke pers,, van de gewelddadig opgeheven gods dienstige en charitatieve organi saties. Zeker niet van een man als Kardinaal Mindszenty, wiens heldere geest en ontembaar ka rakter men eerst vertroebelen moest om hem een doffe aan duiding over een accoord te ont wringen. Na diens verdwijning liepen nieuwe pogingen bij de overige bisschoppen vast op hun verkla ring, dat een dergelijke overeen komst niet buiten de H. Stoel om kon worden aangegaan, zeker nooit zolang een Kardinaal in de gevangenis werd vastgehouden. 1 Februari 1949 liet men het voorkomen, alsof de bisschoppen ongevoelig waren geworden voor de hoon hun in de persoon van hun leider aangedaan; zij zouden alles „verder overlaten aan het voorzichtig oordeel van de rege ring". Dit belette echter niet meer dere bisschoppen de communis tische toorn te laten ondervin den: men onthield hun de nood zakelijke middelen voor het onderhoud van de kerkelijke organisatie, na eerst de kerke lijke goederen te hebben gecon- fisceerd. Even wordt dan het mysterie rond de Kardinaal weg genomen, om hem een „uitnodi ging tot een accoord met de Staat" tot zijn medebroeders in het Episcopaat te laten richten, een accoord. waartegen hij zich steeds hardnekkig had verzet. Deze apocriefe uitnodiging werd gevolgd door een andere fanta sieloze enscenering: de kranten meldden de aanwezigheid van katholieke priesters als vertegen woordigers van de Kerk op het ..Vredescongres" te Budapest. Een kleine episode misschien, doch Hét overzicht van de situatie der Katholieke Kerk in de Hongaarse Volks republiek is grotendeels ont leend aan een artikel van F. Cavalli S.J. in Civilta Cattolica en aan gegevens uit de Osservatore Romano van 17 en 18 September 1951. lijk zijn een groepje priesters los te maken uit de hechte structuur van de Kerk en ze te gebruiken tegen de bisschoppen en de H. Stoel, onder voorwendsel van nationaal belang en patriottisme. Daarmee zou verwarring gesticht worden onder de gelovigen. Al bleek de bedreiging ij del in haar resultaat, er was een atmos feer van terreur geschapen, die de bisschoppen onder dwang zette Het Hongaars Episcopaat, onder leiding nu van Mgr. Grösz, tracht te de manoeuvre te pareren door een brief aan het Hongaars Co mité voor de Wereldconferentie van de Vrede (14 Juni 1949) en door een verklaring van 28 April 1950, waarin de tendentieuze mystificatie door de communis ten .van de „vrede" aan de kaak werd gesteld. „De dubbelhartigheid en het voorbehoud van de bisschoppelijke verklaring, hadden de kloof tus sen Kerk en Staat, en vooral tussen de geestelijkheid en de grote massa vergroot", was het communistische antwoord. Dit werd de inleiding op een dubbele maatregel: ten eerste een ruimer gebruik van de diensten van enkele priesters, die zich met het regiem accoord verklaarden, om zodoende het volk te doen Vrijdag. Zaterdag en Zondag hebben acht biljarters van 0.50 tot 1.25 gem. een tournooi ge speeld. Deze kamp der kleinen is een demonstratie geweest van sportiviteit. volharding en vriendschap. Drie dagen van propaganda voor de K.N.B.B. waarin de biljartvereniging Kets Niet de beloning werd gegeven voor de uitstekende organisatie. De heer De Boer heeft zijn Hotel de Keizerskroon voor de biljartsport onmisbaar gemaakt zoals ook nu bleek. EERSTE DOCTORAAL EXAMEN FRIES IN GRONINGEN (Van onze redacteur.) GRONINGEN. Bij besluit van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte der Rijksuniversi teit te Groningen, ad. 6 Dec. 1950, werd het doctoraal examen in de Friese taal- en letterkunde ingesteld. Gisteren werd voor de eerste maal een doctoraal examen af gelegd en wel door de heer T. B. Hoekema te Grouw. Ter gelegenheid van deze ge beurtenis wapperde de Friese vlag van het Academiegebouw. DE RONDE VAN FRANKRIJK 1952 START TE BREST PARIJS (A.N.P.). De orga nisatoren van de ronde v. Frank rijk 1952 hebben bekend gemaakt, dat Brest de startplaats zal zijn van de Ronde van Frankrijk 1952, welke van 25 Juni tot en met 19 Juli wordt gehouden. De Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen in Rotterdam be stond in October van dit jaar honderd jaar. Het officiële jubileum zal in de Kerstvacantie worclen gevierd met sportwedstrijden, een receptie en pp 21 December een feestspel in de Ahoy-hal, waaraan ongeveer 160 leerlingen zullen deelnemen. De geschiedenis van de Academie is ouder dan honderd jaar, want reeds in 1772 vormde een aantal vooraan staande burgers een genootschap, genaamd „Hierdoor tot Hooger" en dat tot doel had „de kunst te verheffen". Enige tijd later werden leerlingen aangenomen en „correc toren" aangesteld en in 1804 kreeg men de beschikking over een eigen gebouw. Na de erkenning werd op 7 October 1851 het „Gemeenlandshuis van Schieland" betrokken door de „Academie voor Schoone en Beeldende Kunsten", waarin het genootschap Hierdoor tot Hooger" en de „Hoogere Industrieschool", die bouwkunde onderwees, waren verenigd. Na veel omzwervingen kwam de Academie, die thans een dag- en avond-M.T.S., een cursus Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs, een opleiding voor scheepswerktuigkun- digen en een middelbare kunstnijverheidsscho ol omvat, in het huidige gebouw aan de Gerrit Jan de Jonghweg. De lessen worden door 3086 leerlingen gevolgd. Hoorn is voor biljartend Ne derland een bekende plaats ge worden. Aan spanning heeft het zeer zeker niet ontbroken en 'bet voor deze „klasse" spelers nog moeilijke spel werd in di verse partijen op waardige wijze uitgevoerd Zeker kunnen pro minente-figuren het bijkans niet beter, dan deze acht kampioe nen speelden. De K.N.B.B. kan trots ziin op zulke leden. De be langstelling was zeer bevredi gend te noemen. Vooral de laat ste dag zagen wij vele officials uit Zaandam. Haarlem. Amster dam. Den Helder. Alkmaar en Westfriesland. Het gewestelijk bestuur van de K.N.B.B. heeft wederom een goedp beurt gemaakt De voor zitter. de heer Ellebroek. stak dit in ziin huldiginigsredp niet onder stoelen en banken en be trok allen die hun medewerking hadden verleend in ziin dank woord. Een bijzondere mede deling was zéker. dat voor het ff "ft in do geschiedenis van de K.N.B.B, ook voor deze klasse een nationaal kampioenschap zal worden verspeeld C. v. d. Berg. als gewestelijk kampioen, viel de eer te beurt voor dit tournooi een uitnodi ging te ontvangen, hetwelk 26 en 27 Januari te Zwolle zal wor den gehouden, v. d. Berg accep teerde de uitnodiging Vele supporters hadden ge schenken beschikbaar gesteld, doch overweldigend was de bloemenschat. aangevoerd door de heer Konin» uit Aalsmeer, welke .kwistig" werden uitge deeld aan deelnemers en orga nisatoren. De heer Kloeze wist zijn eerste wms'tpartij te verkrijgen door van Mevering te winnen, en boekte de Vries zijn eerste ne derlaag hem 'in 52 brt. aange boden door van Heerde. Wijn- gaarde schakelde Kuiper uit 'en won in 52 5043. Ook van de Berg zou struikelen tegen Meyering die in ons vorige ver slag niet ten onrechte de ..ver rassing" werd genoemd. 32 brt. nam hij om v. d. Berg te klop pen, waardoor er in de kopgroep een onrust ontstond en regel matig wisselingen voorkwamen. Door van Kuiper te winnen plaatste de Vries zich weer ste viger in het zadel met v. Heerde op zijn hielen, doordat de Haar lemmer v. Wijngaarde uitscha kelde in 30 brt. v. d. Berg gaf echter ook niet toe en won op zijn beurt weer van Kuiper in 43 brt. Te Kloeze kon het tegen v. Heerde niet tot winst bren gen, zodat Jansen weer de op dracht had de Vries te remmen in welke poging hij faalde. Wel kreeg hij 41 brt. maar bracht het niet verder dan 46 carb. Meyering „rommelde" Wijngaar de van de „tafel" en liet 5046 noteren in 47 brt. Door al deze resultaten was Zondag de stand de Vries 10 punten v. Heerde 10 p. en v. d. Berg 8 p. De Vries kreeg nog de ge vaarlijk onberekenbare Meyering en v. d. Berg—v. Heerde stond nog op het programma de laat ste twee partijen moesten dus de kampioen brengen. Als voor- partfjen ontmoet Kloeze en Kui per elkaar, terwijl Jansen en Wijngaarde hun rooster vol speelde. Jansen gaf Wijngaarde de eer der winst en gaf Kuiper de rode lantaarn aan te Kloeze (ook een eer). Bij de aanvang van de laatste 2 partijen was de zaal geheel ,,vol". De heer Valentein (Am sterdam) en de heer Poetskoker (Alkmaar) beider leden van het Gewestelijk Bestuur fungeerden als arbiters. De Vries trachtte met een snelle start Meijering te intimi deren, doch raakte na de 5de brt. zelf geheel uit zijn evenwicht. Lofwaardig was de wijze waarop hij toch zijn spelletje bleef pro beren, waardoor Meyering goede aanvangstoten kreeg en de ge legenheid uitbuitte door een voorsprong te nemen van 12 carb. na 19 brt. Gelijktijdig streed van Heerde verwoed te gen een onweerstaanbare v. d. Berg, die zo'n tempo inzette dat deze partij tot zijn ..beste" behoorde. Na 28 brt. moest van Heerde de vlag strijken en ver loor met 14 carb. verschil zijn laatste kans, daar het algemeen gemiddelde van v. d. Berg beter was. Aller aandacht concentreerde zich toen op het verloop der laatste beurten in de partij de VriesMeyering en hoewel de Vries alle zeilen bij zette ver mocht hij niet Meyering in zijn open vrij spel te stuiten en moest na 38 brt toe zien dat de Alk maarder hem „sportief" de titel ontnam, om daarmede de kroon op v.d. Berg zijn hoofd te plaat sen. De strijd was gestreden en 8 gelukkige deelnemers bleven met hun „aanhang" en officials nog lang bijeen, gedurende welke tijd Jansen zich ontpopte als een con férencier die de vrolijke noot ver zorgde. De heer Ellebroek over handigde de kampioensmedaille en aan de heer Kuyn een kist stoffelijke blijken van waardering voor de verzorging. verstaan, dat samenwerking mo gelijk was; en vervolgens een massale deportatie van klooster lingen. De eerste maatregel kreeg zijn beslag op 1 Augustus 1950, toen in de aula van de Universiteit van Budapest (die voortaan niet meer met de naam van haar stichter, Kardinaal Pazmany, mag worden genoemd) onder de vleu gels van de duif van Picasso het „comité van katholieke priesters voor de vrede" werd geïnstal leerd. Het huldigde het volgende program: 1. Trouw aan de Paus en de H. Stoel inzake geloof en moraal, maar met verwerping van de Vaticaanse politiek, steeds vijan dig aan de volksrepubliek. 2. Instemming met het socia lisme en verzoek aan de Kerk haar houding ten opzichte van de volksdemocratieën te wijzigen. 3. Overeenkomst met de Staat en veroordeling van de bisschop pen wegens het niet-aanvaarden van de voorwaarden voor een accoord. Het aantal deelnemende pries ters was gering, hun activiteit nog geringer; maar de regering gaf voor, dat de geestelijkheid aan haar zijde stond en de funeste gevolgen hiervan bleven niet achterwege: de bisschoppen stonden onder pressie. Nog zwaarder druk oefende echter de hachelijke situatie van de kloosterlingen op hen uit. Heviger vervolging In de eerste maanden van 1949 nam de vervolging in hevigheid toe, vooral tegen de kloosterzus ters. Haar scholen werden „ge nationaliseerd" en de zusters trokken zich terug in het clau suurgedeelte van hun huizen, die bezet werden door communisti sche jeugdorganisaties met hun danspartijen en atheïstische ma nifestaties en liederen (waarvan er één begint: „God was er nooit en zal er nimmer zijn"). Op 20 December 1949 drong de politie het klooster van Lovasbereny binnen, de zusters werden ge dwongen plaats te nemen op vrachtwagens en om half vier in de nacht op een plein van een nabijliggende stad afgezet. Dit werd het systeem: vele kloosters moesten binnen de 24 of 48 uur worden ontruimd; de gebouwen werden meestal toegewezen aan communistische verenigingen. In ziekenhuizen werd dikwijls de kapel voor de zusters verbo den; hier en daar mocht zelfs des Zondags geen H. Mis worden ge lezen. In 1950 was de verdrijving uit de ziekenhuizen voltooid. De mannelijke kloosterlingen verging het niet beter. Op 15 April 1950 protesteerden de ge zamenlijke oversten bii de rege ring: „In onze eigen huizen.... leven wij als in een ghetto of wij worden er uit verdreven. Met een beroep op de nationalisatie- wetten, maar ver en ver de gren zen daarvan overschrijdend, ont neemt men ons kloosters, die nimmer school of college waren, men berooft ons van retraite huizen, kaDellen, cultuurinstel lingen, drukkerijen, missies, re- traiten: bedevaarten worden on mogelijk gemaakt: bij elke stap belet men ons het nriesterlijk contact met onze gelovigen 'of het ziekenbezoek: onze semina ries en noviciaten worden gecon- fisceerd.elke vrije beweging van kloosterlingen wordt belem merd en verdacht; activiteit, die andere burgers is toegestaan, is ons verboden; de kloosterzusters worden uit de ziekenhuizen ver jaagd. Het werd echter nog erger. In de nacht van 9 op 10 Juni 1950 werden mannelijke en vrou welijke kloosterlingen in de hui zen langs de Joegoslavische grens van hun bed gelicht en naar kloosters „van gedwongen domi cilie" gevoerd: 606 kloosterzusters en 322 mannelijke religieuzen werden in veel te kleine ruim ten opeengedrongen, terwiil op de pleinen „spontane manifesta ties" tegen de „volksverraders" werden gehouden. De protestbrief van de bisschop pen. die op 11 Juni van alle kan sels werd voorgelezen, had alleen njeuwe_ vervolgingen ten gevolge, die duizenden duizenden kloos terlingen troffen. Er werd ge sproken van Siberië voor de reli- eie.uzen en van deportatie van de seculiere clerus. In deze atmos feer van terreur „rijpte" het „accoord". KOLPINC BOYS 1 CROOTSCHERMER 1 OUDORP Op een glad ter rein speelde Kolping Boys 1 een wedstrijd tegen Grootschermer 1. Voor de rust was K.B. overwe gend sterker. De anders wel ster ke achterhoede van G.S. was niet in vorm. Er zat weinig verband in. K.B. speelde een behoorlijke partij en liet de kansen niet on benut. K.B. maakte drie doelpun ten voor de rust waaronder een fraai ver schot van de spil. Na de rust werd van beide zij den flink aangepakt en na een kwartier spelen plaatste de mid- voor van Grootschermer vanuit een goede voorzet de bal in het net 31. K.B. ging weer tot de aanval over en de linksbuiten joeg de bal met een ferm schot achter de G.S. keeper in het doel 4—1. Tien minuten later wist Grootschermer de stand op 42 te brengen. Vlak daarop bracht Jongebloed van K.B. met'n fraaie kopbal de eindstand op 52 voor Kolping Boys. De spelers kregen eveneens geschenken aangeboden. Eipdstand: v.d. Berg 7 5 2 340 1.42 10 de Vries 7 5 2 337 1.28 10 v. Heerde 7 5 2 323 1.22 10 Meyering 7 4 3 309 1.19 8 Kuiper 7 3 4 291 0.94 6 Wyngaarde 7 3 4 290 1.15 6 Jansen 7 5 2 284 1.08 4 te Kloeze 7 1 6 .298 1.08 2 De kolommen duiden resp. aan: gesp., gew., verl., carb., gem., m.p.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5