Nieuut Mgr. Stepinac werd gisteren in vrijheid gesteld BAAS BOVEN niet ver van BAAS" stopte de vier ton Autobus reed in op marcherende Engelse zeekadetten Vulkaan - uitbarsting IK I doodde duizenden mensen nAGRi ad vnnp aik veilig. (Vondel) DAGBLAD VOOR ALKMAAR De Baas is bekend! Rome en Straatsburg Na een gevangenschap van bijna vijf jaar u Van Maandagochtend af kwamen 118.612 kaarten binnen Misselijke grap Ontzettend verkeersongeval kostte 23 jongens het leven Wisjinsky protesteert Ramp op de Philippijnen Ilk re van Oers opnieuw erkt EN OMGEVING NHD Verrassend nieuws uit Belgrado EUROPA een oude juffrouw Duits minister ging buiten zijn boekje Vier straaljagers verongelukt Stad bedreigd met bedelving In Suez wordt opnieuw gevochten Kustvaarder uit Delfzijl vermist Kom niet in onze nabijheid Handelsverdragen met Engeland Duitsers van Oost en West naar Parijs Dr. Kreider vertrok naar Monrovia Geen herstemming over landbouwpool —78; blauw maanzaad ;eel mosterdzaad 65 zaad 45 alles per 100 telbeurs Rotterdam DAM, 3 Dec. Klei- ti 35 mm opwaarts; ■rs 1 11,50—12,00; Bin- —9,00; Alpha's f 8,00 Bevelanders f 11,50 Lrore f 11,50—12,00; •s f 10,75—11,00; Koop wen f 11,50. rdappelen 35 mm op- oran f 7,25—7,50. "dappelen f 4,505,25, kg. Prijzen berekend delsvoorwaarden vast- 'Or de verkoop van -aardappelen op wa- of auto. beurs Rotterdam DAM, 3 Dec. Binnen- nen (officieuze note. 1 100 kg franco Rot. 'arwe, kalm op vocht, f 23,5024,70; prima zonder vochtconditie ,00; extra puike daar- erige granen bij wei. ist en ruime aanvoer nergerst f 35.5038, 26,50f 31,00; rogge i,00. chten (boerenschoon), met teruglopende prij- a kwaliteit evenwel ering; Groene erwten schokkers f 4560; ren f 4551. DAM 3 Dec. Vee: totaal 1792 stuks. 114 •n en ossen; 465 var schapen en lammeren, n vette koeien zeer ie handel. Prijzen van week waren met ïandhaven. Aanvoer in s minder; handel vlot. 5 hoger. Aanvoer in n lammeren matig, lel, ruim prijshoudend, eien p. kg le kwal. 2e kwal. 2.202.35; 22.15; Varkens (lev. :g. le kwal. 2.22; 2e 3e kwal. 2.12; Scha- 120105—90; Lamme- 110—95—80. Amsterdam enprovisïe, ds en het a.s., naar N.V. vol- van deze nder depo- ide aande- v. bij een ik N.V. of ai de N.V. is voldaan ©schikbaar J. Noor der de Uitvoer er en moe- het Besluit g moe en bang uit. nan zag binnenkomen of hij haar droefheid ti eveneens naast het ;eit?" „Néén", knikte kindje mede', zei de tt, om het prinsje uit voorkwam het: „Nog log kwart voor twaalf aar Uw naam raden" Ie kabouter. n\v\vvvvvvv\\v\vvv\y Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad Buiten God. is 't nergens HET FEIT VANHEDEN PAG. 1 EN 3 Woensdag 5 December 1951 46e Jaargang No. 12341 Kantoren: HOORN» Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (van onze diplomatieke medewerker) ZONDER TWIJFEL is er 'n crisis ontstaan in het Europese een- heidsstreven die haar weerslag ook op de Atlantische verdedi ging heeft doen gevoelen. Er zou binnen het kader der Atlantische verdediging een Europees leger komen, waarin ook Duitse een heden. Aldus zou de Duitse deelneming aan de defensie van het westen die ook de Amerikanen nood zakelijk achten, haar beslag kunnen krijgen, zonder opnieuw in Duitsland het gevaar van het militarisme tot leven te wekken. Wij hebben al eerder uiteenge zet, dat een leger niet alleen militaire waarde heeft, maar ook een instrument is in de buiten landse politiek. Wie dat uit han den geeft, doet reigenlijk afstand van het voeren ener éigen zelf standige buitenlandse politiek. Onze indruk is, dat Adenauer dit zeer goed doorziet en ook wil aanvaarden, mi'ts dan ook de an dere deelnemers aan zo'n Euro pees leger het eveneens willen aanvaarden. De Franse minister Schuman heeft evengoed volkomen begre pen, dat een Europees leger zou betekenen: ook één Europese bui tenlandse politiek eigenlijk dus: het begin van de Europese Fede ratie, met eigen politieke, rege rende en parlementaire instanties op b.v. het terrein van de bui tenlandse politiek en van de de fensie. In Ottawa kondigde Schuman dan ook aan dat hij in Straatsburg zou komen met een plan voor een hoog Europees gezag tot be paling van één gezamenlijk bui tenlands beleid. Men kan zeggen: dat komt te vroeg, dat gaat te snel, dat is overhaast, maar men kan niet zeggen, dat Schuman niet zeer helder de gevolgen van zijn doelwit en politiek begreep en ook wilde aanvaarden. Echter Schuman heeft zijn in Ottawa aangekondigde plan niet in Straatsburg ingediend. Ver moedelijk is hij gestuit niet enkel in de rest van Europa, maar eerst en vooral in Frankrijk zelf op fel verzet. Noch de Gaullisten, noch ook de Franse socialisten die (ondanks beweerde vooruitstrevendheid en internationalisme) evenals hun Britse geestverwanten niet zelden blijk geven van eng en reaction- nair nationalisme, willen mee gaan met Schuman en Eleven. Zij willen voor Frankrijk niet het recht prijsgeven op zelfstan dige bepaling van eigen buiten lands beleid. Dus geen Europees leger? Het Franse antwoord schijnt thans te zijn: neen, tenzij Engeland meedoet. Laatstelijk bleek dat het dui delijkst uit de rede van Paul Rey- naud in Straatsburg, waar sir David Maxwell hoffelijk en vaag had laten blijken, wat het Britse standpunt was. Dat is: Engeland wordt géén deelgenoot, hoogstens en misschien een metgezel van een Europees leger. Engeland doet dus niet mee. Wil dan ook Frankrijk geen Europees leger en is dit dan van de baan? Hoe rijmt zich daar mede de belofte van Schuman, in Rome op de Atlantische con ferentie gedaan, om vóór 3 Ja nuari e.k. de constructie van een Europees leger op papier voor elkaar te hebben? En gaat met het Europees leger ook de Atlantische verdediging van de baan?? ONBEKENDE WIELRIJDER DOODGEREDEN UTRECHT. Gistermiddag om vier uur is te Enschede een onbe kende wielrijder aangereden door een bestelauto. Hij werd op slag gedood. De identiteit van de wiel- riider heeft men tot nu toe nog niet kunnen vaststellen. ROME (A.P.). Hef Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bericht uit Belgrado dat de aartsbisschop van Zagreb, mgr. Alois Stepinac, gisteren in vrijheid is gesteld. ANSA vernam dit van „gewoonlijk welingelichte zijde". Mgr. Stepinac zou uit zijn cel zijn overgebracht naar een huis in de nabijheid van een Carmelietenklooster in Presovica. Van Vaticaanse zijde werd ver nomen, dat het nog geen nieuws over de vrijlating had ontvangen. Mgr. Stepinac werd in 1946 ge arresteerd op beschuldiging van oorlogsmisdaden. Zuidslavische woordvoerders ten Vatikane zeiden het nieuws nog niet vernomen te hebben. Zij hoopten echter, dat het waar was. ANSA deelde mede vernomen te hebben, dat Mgr. Stepinac overgebracht was naar een her steld huis, dat eigendom was van het aartsdiocees Zagreb. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. Dit bericht komt vandaag nog vrij onverwacht, na de ver klaring, welke luidde: „Slechts een onvoorwaardelijke vriilating van de aartsbisschon van Zagreb, Mgr. Stepinac. kan verandering brengen in de bestaande toe stand". Deze verklaring werd uitgesproken door de Zaakgelas tigde van de Pauselijke Inter- nuntiatuur te Belgrado. Mgr. Silvio Oddi. als antwoord op Maarschalk Tito's bevestiging aan de Amerikaanse radiocom mentator. Drew Pearson, dat hii binnen een maand, zelfs zonder de instemming van het Vaticaan. het geval Steninac zou oplossen. De verklaring van Mgr. Oddi doet in duidelijkheid niet onder STRAATSBURG (APl De Nederlandse gedelegeerde J. van der Kieft heeft de Europese con sultatieve assemblee gisteren aan het lachen gemaakt door haar te vergelijken met een oude juffrouw. „Is het niet de vloek van Europa" zo vroeg hii. „dat het altijd over onze moeilijkheden praat? Europa is als een oude juffrouw, die het altijd heeft over de piin in haar rug_ en dat haar maag niet zo best in orde is. En als een flinke verrt haar eens op de rug slaat en zefft. kom laten we eens een fikse boswandeling gaan maken, dan zegt zii, neen. ik heb hoofdunn en niin in m'n rug, en ie weet nooit of het niet erger wordt, en misschien kom ik wel te laat voor het eten. enz enz." BONN (Ass. Press) De ge allieerde Hoge Commissie over weegt formeel te protesteren tegen een redevoering van een lid van het Westduitse kabinet, die critiek op de geallieerden ge leverd heeft omdat ze „een so ciale atoombom" in Duitsland geborgen hebben. In het protest^ zal een beris ping van de minister geëist wor den. Het protest is opgesteld door de Fransen, die het aan de Amerikaanse en Britse commis sies hebben voorgelegd. voor de besliste uitspraak van de Maarschalk. Zolang Mgr. Stepinac niet in zijn volledige aartsbisschoppelijke functies en rechten wordt hersteld, moet het Vaticaan hem als eén gevangene blijven beschouwen, ook al zou Tito hem uit de gevangenis ont slaan. HAMBURG (A.P.). Een woordvoerder voor de R.A.F. heeft bekend gemaakt, dat vier straaljagers van het type „Vam pire", die onder bijzonder ongun stige weersomstandigheden naar hun bases in Westfalen terug keerden in Noord-Duitsland ver ongelukt zijn of een noodlanding gemaakt hebben. i Er zijn geen dodelijke ongeluk ken. Twee piloten redden zich met hun valschermen en de bei de anderen liepen tijdens nood landingen kwetsuren op. ROME (AP) Een afbrokke lende berg is bezig een dode stad te maken van Canolo. dat gelegen is in de teen van de Ita liaanse laars en waar eens biina 1000 •gezinnen hun woningen hebben gebouwd. Gisteren werd gemeld dat de prov. autoriteiten de ontruiming Van deze bergstad hebben bevo len wegens een reeks onver klaarbare aardverschuivingen, waarbij 60.000 kubieke meter gesteente, aarde en modder met dreunend geweld in de vallei rond Canolo is neergekomen. CAIRO (Reuter-A.P.). In een Engels communiqué werd gisteravond bekend gemaakt, dat Engelse soldaten de tweede op eenvolgende dag hebben gevoch ten met Egyptische politie en burgers te Suez. Een Engels offiij cier en een Engels soldaat wer den gewond. Volgens niet beves tigde berichten zouden 20 Egyp- tenaren zijn gedood. Dinsdag leken de straten van Suez wel op een slagveld. Britse soldaten zaten behoedzaam ach ter de pantserplaten van hun brengundragers gedoken te vuren. De Egyptische politie vuurde on der dekking van hoeken der ge bouwen. Burgers hurkten angstig in hun huis op de grond onder de vensterbank, opdat zij niet door verdwaalde kogels geraakt zou den worden. Volgens een opgevangen radio bericht is een klein Nederlands schip, genaamd „Wilhelmina" 25 November uit Kiel Holtenau ver trokken op weg naar Gothenburg. Het schip is daar nog niet aan gekomen. De scheepvaart is ver zocht uit te zien naar de „Wil helmina". Naar wij thans vernemen be treft het hier een kustvaarder van do reder T. Wildeman uit Delfzijl. Het 280 ton metende scheepje vertrok vorige maand uit IJmuiden met eer» lading zout. Aan boord van de kleine kust vaarder die in 1928 werd ge bouwd, bevinden zich zeven per sonen. De kapitein van het schip is een zoon van de reder. Het schip heeft geen radio aan boord. Radio Gothenburg heeft gister avond zijn bericht zonder opgaaf van redenen ingetrokken. BELLEJONGENS EN -MEISJES" Met antieke handbel len, waarbij ieder zijn eigen noot bijdraagt tot de melodie, stude ren deze vijf Ameri kaanse jongens en meisjes Kerstliederen in. Ze bezoeken een muziekklasje in het Kindermuseum te Bos ton, waar ze geleerd wordt hiermede in sa menwerking melo dieën voort te bren gen. Een in Boston wonende Engelsman, de 94-jarige Joseph Palmer, heeft negen van deze antieke bel len aan het museum geschonken. De origi nele set, waarmede men in 1944 met het onderwijs in bellen luiden is begonnen, is gegoten in dezelfde gieterij waar de Big Ben vandaan komt. (Van onze verslaggevers) 's-GRAVENHAGE. Allemaal waren ze er: de vaste werkers van Katholiek Thuisfront, het vrijwilligerscorps, hoofdaalmoe zenier mgr. van Straelen, de mannen van de radio en ieder die maar verlof had gekregen om deze avond bij te wonen. In de hoek van de kamer waar de microfoons stonden opgesteld, zat notaris Libourel uit Delft rustig en waardig zoals alleen notarissen dat kunnen achter een bureau. Hij was de grote figuur gisteravond, want hij zou 7 Nederlanders, gevers aan Katholiek Thuisfront, gevers aan onze militairen, gelukkig maken. Voor hem stonden de blauwe en rode bussen met de lotnum mers, „alle opgevouwen en met een ringetje erom heen". Dit zei de grijze notaris uitdrukkelijk in zijn procesverbaal. De pijp ging uit zijn mond, de bril werd uit de koker gehaald, en daar ging de hand in de bus. Van de 377.594 ziet Nederland dat goed? CHATHAM, Engeland (A.P.). Een autobus is Dinsdagavond ingereden op een groep marcherende zeekadetten der mariniers. Gevreesd wordt, dat bij dit ongeluk een der ernstigste uit de geschiedenis van Groot Brittannië's wegverkeer 23 jon gens om het leven gekomen zijn en 18 gewond. De politie verklaarde, dat de lichamen van de stervende en gewonde j-ngens in een straat in 't centrum der stad over een afstand van 50 meter verspreid lagen. De jongens waren van 13 tot 17 jaar oud. Toen de bus op hen inreed marcheerden zij, in gelederen van drie door de halfduistere Pem broke Road en bevonden zij zich op 10 meter van de kazernes der koninklijke marine, waar zij een bokstournooi zouden bijwonen. De politie deelde mede, dat de drie voorste gelederen negen jongens aan de dood ontsnap ten, maar wel enkele gewonden telden. Een hartelijke handdruk wordt gewisseld tussen Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken, en dr. K. Adenauer, kanselier van West-Duitsland, in het Foreign Office te Londen. Dr. Adenauer is de eerste Duitse premier sedert 1931 die Londen bezoekt. TERSCHELLING. Op de dezer dagen op Terschel ling gehouden conferentie door vertegenwoordigers van de Waddeneilanden ter be- bespreking van gemeen schappelijke belangen op het gebied van toerisme, was als symbool van deze samenwer king de achterwand der zaal versierd met de seinvlaggen I. en N. Hiermede werd in de internationale scheeps taal tot uitdrukking ge bracht „Laat ons bij elkaar blijven tot wederzijdse bij stand". Naar achteraf blijkt is echter deze code in 1934 veranderd: de huidige bete kenis van deze vlaggen is Kom niet in cmze nabij- leid De bus was eigendom van de „Chatham and district traction company", aldus de politie. De chauffeur, een man met 40 jaar rij-ervaring, zou heden een me daille voor 25 jaar veilig rijden ontvangen hebben. Een onderofficier van de ma rine deelde een verslaggever mede: „Zodra ik van het ongeluk hoorde ben ik te hulp gesneld. In de oorlog heb ik op vele plaat sen akelige dingen gezien, maar dit was te veel voor me. Ik moest maken dat ik wegkwam". Terwijl verplegend personeel de lichamen in ziekenhuizen en lijkwagens droeg, stonden hui lénde havenarbeiders en matro zen op de trottoirs te kijken. WORDEN VERVANGEN LONDEN (Reuter) In de karnende twee maanden zal En geland onderhandelingen voeren over nieuwe handelsovereen komsten met 12 Westeuropese landen. De eerste drie met Duitsland Zweden en Finland worden reeds in Londen ge voerd. De onderhandelingen met Spanje en Frankriik zullen bin nenkort beginnen en later die met Noorwegen en Italië. On derhandelingen ter vervanging van de bestaande handelsover eenkomst met Denemarken. Bel gië. Nederland, Portugal en Zwitserland zullen in Januari beginnen. PARIJS (A.P.). De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Wisjinsky heeft opnieuw aangedrongen op een onvoor waardelijk verbod van het atoom wapen en als leugens gebrand merkt de berichten, volgens wel ke hij de vraag van het Westen, of Rusland inspecteurs zou toe laten nadat het verbod een feit zou zijn geworden, niet had be antwoord. De Ver. Staten weigerden een beslissing om het verbod van atoomwapens op erewoord te aanvaarden en de controlecom missie later te vormen. U.N.O.-BESLUIT PARIJS (A.P.). De speciale politieke commissie van de UNO heeft gisteren ondanks hevige Russische tegenstand met 50 te gen 6 stemmen en een onthou ding besloten, vertegenwoordigers van Oost en West Duitsland uit te nodigen deel te nemen aan haar debatten over verkiezingen in geheel Duitsland. Dit is de eerste keer dat is be sloten, Duitse vertegenwoordi gers te vragen aan een debat in de UNO deel te nemen. DEN HAAG (Ass. Press). De 55-jarige Nederlandse astronoom dr. Egbert A. Kreider is gisteren per auto vertrokken naar Mon rovia, in Liberia, waar hij inge volge het Unesco programma voor technische bijstand gedurende een jaar natuurkunde aan de univer siteit zal doceren. Dr. Kreider gradueerde aan de universiteit van Groningen. kaarten, zouden er 7 een mach tige geldprijs verdienen. Het procesverbaal werd voor gelezen. De getuigen knikten bij elke zin begrijpend en nadrukke lijk, waarschijnlijk omdat het hun tóch ook wel een beetje duister was, deze lawine van woorden. En de notaris las: voor de instandhouding en uitbreiding van de katholieke militaire tehuizen, waarvoor vergunning is verleend tot een bedrag van f 120.000. Jawel dat hadden ze gedacht. Dan kennen ze Katholiek Neder land nog niet Langs alle vier de muren die de kamer van het hoofdbureau van Thuisfront in het gebouw aan de Gedempte Burgwal rijk is, zaten de meer dan 20 dames en heren, die 36 uur achter elkaar in touw waren geweest om de enorme stapels stemkaarten die van Maandagochtend af waren binnengekomen, 118.612, te sor teren, op partij te bundelen, en te nummeren, want daar kwam het op aan met de trekking. Zes weken had de actie „Baas boven Baas" gedraaid. Op 1 Octo ber was begonnen en na 6 weken waren er 95.025 kaarten binnen. En aalmoezenier van Croonen- burg, de vader van Thuisfront die op 2</2 ton had gerekend, zag zijn gedachten al min of meer in grui- zels vallen. Maar hij en iedereen, had zich vergist; Nederland ver geet zijn militairen niet. De ze vende week ging in en aan het einde waren er 168.862 kaarten. De week daarna was het totaal gestegen tot 259.164. En toen de laatste dagen de P.T.T. haar regelmatige dienst naar de Gedempte Burgwal ging onderhouden, kwamen er in totaal 377.594 kaarten. (Vervolg op pag. 3). (Eigen berichtgeving) HILVERSUM. Duizen den KRO-luisteraars hebben gisteravond de reno'rtaee over de uitslag van de Baas boven Baas actie beluisterd. Onder de zeven Driiswinnaars be vond zich ook de heer J. W. van Deventer. Willem de Zwiieerlaan te Leiden. Ieder moet geïmnoneerd ziin geworden door de geste van deze nriiswinnaar. toen hii zich ner telefoon aan de KRO-studio meldde en zei het gehele bedrag van f 4000 weer ter beschikking van Thuisfront te stellen. Later op de avond werd evenwel de KRO weer op gebeld en kreeg men weer een zekere v. Deventer aan de lijn. Toen bleek dat hij de eigenlijke prijswinnaar was geweest. Onthutst ver klaarde deze man, stucadoor van zijn beroep, dat de man die zo vriendelijk was ge weest het geld ter beschik king te stellen van Kath. Thuisfront, in het geheel niet de eigenlijke prijswin naar was. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat de man die het grootse gebaar aanvankelijk deed, in het geheel niet van Deventer uit Leiden was, maar een mis selijk heerschap, die kenne lijk de bedoeling heeft gehad de uitzending in de war te sturen. Inmiddels heeft de politie de zaak in onderzoek. De officiële prijswinnaar v. Deventer heeft te kennen gegeven, dat hij als arme stucadoor het geld best ge bruiken kan. STRAATSBURG (Reuter) De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren met 84 teger» 13 stemmen beslo ten. niet terug te komen no d'e Zaterdag officieel bekend ge maakte stemming waarbii een centraal gezagsorgaan voor de Europese landbouwproductie en landbouwmarkt werd aanbevo len. De iuistheid van de uitslag van deze stemming werd in twii- fel getrokken. MANILLA (A.P.). Op zijn mins! 141 Filipinos zijn door een geweldige uitbarsting van de Hibok Hibok vulkaan omge komen. In officiële kringen op het eiland Caminguin vreest men de mogelijkheid dat bij de geweldgie uitbarsting van de vulkaan de Hibok Hibok Dinsdag 2.000 personen om het leven zijn gekomen. Volgens correspondenten te Mambajao, de noordelijkst gele gen stad op het verwoeste eiland Caminguin, berust de vrees van de autoriteiten voor een enorm dodencijfer op het feit dat bijna 24 uur na de eruptie nog honder den personen vermist werden. Van de hellingen der vulkaan werd binnen enkele minuten na de eruptie ruim 15 vierkante kilo meter met as en lava bedekt. Een zuil rook en vlammen ter hoogte van vijf kilometer ver scheen met een donderend ge raas uit de krater. Een scheepskapitein verklaarde dat de zuil veel weg had van de wolk van een atoombom. Zij was op 40 mijl afstand te zien. Alle Philippijnse marineschepen die zich ten zuiden van Manilla bevinden, hebben opdracht ge kregen naar de plaats van de ramp op te stomen om hulp te verlenen bij de evacuatie van de 45.000 bewoners van het eiland Caminguin, waarop de 1700 meter hoge vulkaan ligt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1