Tweec Personeel N.V. Noorderbank gaai over naar Amsterdamse Luitenant der mariniers voor het Hoog Militair Gerechtshof Friezen q in hu ALKMAAR EN OMSTREKEN Goedkope textiel van „volle neef" GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Kegelbaan kreeg bezoek van Lyceïsten AGENDA „iDE EILANDSPOLDER" Vergadering Heemraadschap Politierechter Alkmaar Selectiewedstrijden te Castricum De 4 GRATIS KOOPTIJDEN bij Royale zege van V.Z.V. De honderdduizend Gedenk de Memisa PAGINA 2 WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 ïn aansluiting op ons bericht van gisteren vernamen wij, dat de Directie van de N.V. Amsterdamse Bank voornemens is het personeel van de Noorderbank N.V. over te nemen. De directeur van de laatstgenoemde N.V., mr. W. van Dijk, zal in gelijke functie eveneens naar de Amsterdamse Bank overgaan. Dit alles mits de aandeelhouders van de N.V. Amsterdamse Bank hieraan hun goedkeuring hechten. De mededirecteur van de Noorderbank, de heer N. Bos, zal zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. dig met de credietaanvrage. Dan komt men in de gevreesde vi cieuze cirkel, want daardoor raakt men de hoogst „gewaardeerde" relaties kwijt, met alle gevolgen van dien. Redelijk aanbod. De aandeelhouders kunnen re kenen op een gunstig aanbod. In vergelijking met de beurskoersen van de aandelen der grote, lan delijke bankinstellingen is de koers tegen welke de aandelen van de Noorderbank N.V. door de Amsterdamse Bank N.V. wor den overgenomen, zeer gunstig, zodat verwacht kan worden, dat het merendeel der aandeelhou ders op het aanbod zal in gaan. Concentratie bankwezen. De eerste aanleiding tot de ge dachten het bankwezen in de Nederlandse provincies te con centreren is natuurlijkerwijze ge weest het zoeken naar een be langrijke kostenbesparing. Vooral de bankinstellingen gevoelden de noodzaak met de tijd mee te gaan en de Directies waren gedwongen grote uitgaven te besteden aan het voeren van de administratie aangepast aan de huidige econo mische omstandigheden. Deze omstandigheden maakten het immers noodzakelijk, dat ge specialiseerde en bekwame vak mensen moesten worden aange trokken. Slechts de grootste or ganisaties konden het zich ver oorloven, de hiervoor benodigde gelden uit te geven. Zo ziet men in de loop der jaren, hoe som mige kleinere banken in de ver schillende provincies zich in gro ter verband gingen coördineren. In Alkmaar bijvoorbeeld waren het niet minder dan vier banken, die zich in een grotere eenheid lieten opnemen. Zoekt men naar de oorzaken, die een concentratie van het bank wezen tengevolge hadden, komt men het eerst tegen het vraag stuk van de rentabiliteit, welke bij de Noorderbank N.V vele zor gen bleek te baren. Een bewijs, dat de typische moeilijkheden van de tijd ook aan de Noorderbank gezien het bovenstaande, niet zijn voorbijgegaan. Bovendien kon bij de Noorder bank N.V. de crbdietcapaciteit moeilijk of in het geheel niet worden vergroot, recht evenre- ALKMAAR De huisvrouw C. F.K. uit Alkmaar kocht gere geld textielgoederen, hemden, handdoeken en zo, van haar neef, die in de St. Willibrordusstichting zat. Op de hemden, die ze onlangs voor f 2 het stuk kocht, stond de letter W. maar de vrouw, die al door haar man gewaarschuwd was, vond dat geen beletsel om de spullen te kopen. De „volle- neef", die de textielgoederen ver kocht had de gewoonte om van 't ontvangen geld een borreltje te drinken op de dagen waarop hij bewegingsvrijheid had en hij kwam dan onder invloed, in de Stichting terug. De nicht van de „volleneef" moest zich in Alkmaar voor de politierechter, mr. RW.JC. van Wall Bake, voor heling verant woorden. Dat deed zij op haar eigen wijze, n.l. door steeds maar „neen'' te schudden met haar hoofd. Maar een wachtmeester van de Rijkspolitie, vermomd als burger, zoals hij zelf vertelde, ving de „volleneef" op, die zich naar het huis van zijn nicht liet vervoeren op een orjpl. Na die feestelijke intocht bleek dat de „volleneef" bij die gelegenheid drie nieuwe hemden van de Stichting aan zijn nicht verkocht had. De in beslag genomen kleren, waarin de merken van de stich ting stonden, vormd.cn voldoende bewijsmateriaal voor de politie rechter, die op het „neon"-schud- den niet meer behoefde te letten. De „volleneef", als getuige ge dagvaard, verklaarde transport arbeider te zijn, hetgeen t.a.v. het vervoer van de kleding der Stich ting wel klopte! De verdachte verklaarde nog, dat zij aan de „volleneef" had gevraagd of de zaak inorde was en dié had ge antwoord: „D-d.dat zit w-w.wel goed!" De officier van Justitie, mr. J. C.V. Meischke, achtte schuldhe- ling bewezen en eiste 'n boete van f 75 of 25 dagen. De politierech ter veroordeelde de vrouw die de aankopen gedurende twee jaren heeft verricht, tot een boete van f 150,of 30 dagen met 'n voor waardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd. ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT. ALKMAAR. Zo zongen de vele kinderen van de openbare scholen gistermiddag aan de Bier kade, toen Sint Nicolaas zijn jaar lijkse bezoek aan Alkmaar kwam brengen. Gezeten op zijn paard, reed de goede Sint, gevolgd door de kinderen via de Laat en de Huigbrouwerstraat naar de Lange- straat, waar het college van Bur gemeester en wethouders zijn op wachting maakte. Er werd hier bij het stadhuis even stil gehou den en het college kreeg de ge legenheid de Sint zijn verlang lijstje te overhandigen. Voor de burgemeester had St. Nicolaas al vast een heerlijke banketletter meegebracht, die dankbaar in ontvangst werd genomen. De kinderen trokken voorts naar 't Gulden Vlies en het Wa pen van Heemskerk, waar het feest van de goede Sint werd voortgezet en o.m. een poppen kast vertoond werd. Prof. Cakie vergastte de kinderen nog op zijn verbluffende goocheltoeren. Èn de Sint liet de kinderen natuur lijk niet met lege handen huis waarts keren: alle kregen een mooi en practisch cadeautje. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Maria N. J. dv J. Nellen en J. Put, Arie zv M. Verver en T. Visser. Robert J. zv J. Jes en G. Adams. Gehuwd: Andries B. en KI. Mulder, Corn. Pauw en Dieuwer- tje Barsingerhorn. Overleden: Jan Hes 75 j., geh. met A. Rood. Andries B. Krui denberg 73 j., geh. met J. Kore- man, Jacob Langedijk 58 j„ geh. met B. Pais, Dirk de Boer 85 j., wednr. v. M. Haringhuizen. fAdvertentie Dit was Dinsdag van 910 uur. ALKMAAR. De leerlingen van de drie hoogste klassen van het Lyceum brachten gistermid dag in het kader van de Sinter klaasviering een bezoek aan de kegelbanen in de Unie, om zich onder leiding van hun leraren met elkaar te meten in de strijd om het hoogst aantal punten. Het was voor de meeste een ge heel nieuwe gewaarwording de zware ballen te hanteren en ze met de allure van een volleerde kegelaar over de smalle en lange baan te laten rollen in de rich ting van de acht om de lange. Er werden hoe kan het anders heel wat poedels gemaakt; viel voor de meesten lang mee de bal op het hout te houden Maar zo nu en dan moesten toch alle negen er aan geloven. Ook de leraren waagden een kansje en wij waren er getuige van, hoe dr. Arnold jasje uit de bal zo netjes wist te sturen dat alle kegels tegen de vlakte gingen; van poedels bleek hij echter ook niet afkerig te zjjn. Tenslotte kwamen de beste ke gelaars of laten we liever zeg gen de kegelaars, die het ge lukkigst waren geweest, tegen elkaar uit om de prijsjes. Het was een aardige afwisseling, deze kegelmiddag, na de ver moeiende dagen van proefwer ken, en de jongelui hebben enig idee gekregen van de kegelsport, die in Alkmaar op zo grote schaal beoefend wordt. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR Door de Brigade Swalmen (L.) van de Kon. Ma rechaussee is een 30-jarige bloe mist uit Haarlem overgenomen die in Allernaar zich heeft schul dig gemaakt aan verduistering van een rijwiel. Dezer dagen reed een trekker met oplegger, geladen met 10 ton boardplaten over de Bloemstraat in de richting van de Oudegracht. De chauffeur moest de lading lossen op de Oudegracht. De trekker was daar vastgelopen omdat hij moest uitwijken voor een lantaarnpaal. Hij botste tegen de percelen 34, 30 en 38 aan en reed de gemeenschappelijke dak goot er af. 15 Dakpannen en 2 ruiten sneuvelden. De schade zal worden vergoed. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Men heeft ons meerdere malen gevraagd eens iets te willen vertellen over het loon, hetwelk voor de bereke ning van de loonbelasting in aanmerking komt, speciaal met het oog op de sociale wetten. Het is immers zo, dat een werk nemer loon in geld ontvangt, maar feitelijk een ander deel van zijn loon in handen van de werk gever laat om het te reserveren voor bijzondere omstandigheden Dat deel bestaat uit de premie's van de sociale wetten. Op de eerste plaats kennen we dan de premie voor pensioen. Als regel bestaande uit 2 delen nml. dat deel hetwelk door de werkgever en vervolgens een deel hetwelk door de werknemer wordt betaald. Welnu, de beide delen zijn onbelast, dus over dat geld behoeft geen loonbelasting te worden geheven. Daar staat tegenover, dat later over het pensioenbedrag dus de uitkering, wel loonbelasting wordt geheven; of inkomstenbelasting. Voor de Ziektewet bedraagt de premie als regel 3 pet. van het uitbetaalde loon, de werk gever mag daarvan 1 pet. op de werknemer verhalen; dus dan betaalt de werknemer een deel van de premie. De werknemer mag bij de toepassing van de loonbelastingtabellen van zijn loon eerst aftrekken; het be drag, hetwelk hij aan premie voor de ziektewet moet betalen. Samengevat dus: pensioenpremie en premie voor de ziektewet mogen van het brutoloon wor den afgetrokken. Ingevolge de bepalingen van de ziektewet kan bij gezinsuit breiding Kraamgeld worden ver strekt, nl. f 55,dit bedrag is niet belastbaar voor de loonbe lasting. Wel is sinds enkele ja ren belastbaar de Kinderbijslag. Ook is belastbaar suppletie op uitkeringen van de Soc. wetten. Indien men dus 80 pet. van zijn loon aan ziekengeld trekt en de werkgever past de ontbrekende 20 pet. bij, is die aanvulling belastbaar. Overigens moetde werkgever, indien hij het zie kengeld voorschiet over het ge hele bedrag L.B. inhouden. BIOSCOPEN: Victoria-thea ter: Mijn Held, alle lft.; Harmonie: De berg der verschrikking, 14 jaar. Cinema Americain; Ik wil leven, 18 jaar; Rex-thea- ter: De gesloten deur. 14 jaar. Voorstellingen he denavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is geopend de apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. Museum gesloten ALKMAAR Op Sint Nico- laas-avond, hedenavond dus, is het Stedelijk Museum, waar mo menteel de tentoonstelling van schilderijen van van Gogh wordt gehouden, gesloten. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend zjjn te Alkmaar aangetroffen een ruw harige foxhond (wit met zwarte plekken, lichtbruin om de snuit, half getrimd en mooi zwart hondje, vriendelijk van karakter, reu, 2 jaar oud. Indien geen eigenaar zich meldt zijn beide dieren gratis ter beschikking. Adres: Inspec teur C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. ALKMAAR. Wegens ziekte van drs. P. Vreeken werd deze week theorie les gegeven door E. G. Kaiser. Op overtuigende wijze toonde de inleider op het de monstratiebord aan, van welk groot belang de spoedige ontwik keling der stukken, bezetten van het centrum, alsmede het spoedig openen der lijnen voor de torens en lopers zijn. Voor de verschil lende groepen werden de volgen de partijen afgespeeld. Hoofdklasse: E. G. KaiserR. Pijning Vz'A. Eerste klasse: D. AppelG. v. Brenk 'A; J. de Waal—J. Maats 10; A. HoksteenA. Tegel A. 2e Klasse: P. Groenenberg D. Oudes 'A—Vz. 3e klasse: J. HofsteeI. Wor tel 10; P. GeneeJ. Meiboom 01; C. v. OorschotF. v. Vliet 10; P. OoyevaarC. v. Oor schot 01; P. HolzmanJ. de Wolf 1—0. 4e klasse: mevr. de Jong M. Wolters 1—0; C. de JongB. Veltman 01; F. FaberMevr. Veis 1—0. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Marga- hetjretha M. A. dv P- J. A. Noorde niet j loos en A. T. Nuyens; Theodorus F. zv J. H. Timmer en L. van Hoffe; Maria E. C. dv J.B. Stno- renberg en W. E. M. van der Eijn- den; Cornelis T. zv J. J. Swart en A. C. Konijn; Alexis A. M. zv A. L. A. Pekelharing en M. C. Ber ger. VOOR HET K.A.J.-HUIS ALKMAAR Op „pakjesavond" heeft de Sint het KAJ huis niet vergeten; de penningmeester van de Stichting, de heer F. Njijpels, Laat 151, mocht heden een gift van f 100 en twee van f 2.50 voor het Kaj ottershuis in ontvangst nemen. Dank U, Sinterklaasje....! BILJARTEN Imitatietournooi ALKMAAR Op het Sinter- klaastournooi bii de heer Breed op het Ritsevoort worden goede prestaties geleverd. De stand tot op Dinsdag luidt: J7 Kaay 3 2 6 H. C. Slotboom 3 2 4 G. de IVaard 3 2 4 G. A. Louter 3 2 4 A. ,T. van der Schilden 3 1 2 D. Jonker 3 1 2 J. van de Aakster 4 1 2 G. Lut 4 1 2 ZILVEREN DIENSTJUBILEUM ALKMAAR Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Wagemaker. in dienst kwam bij de Fa. Karei Bos aan de Mient. De heer Wagemaker kwam als twaalfjarige jongen bij deze grossierderij in auto-onder delen en gereedschappen als jong maatje indi.enst en maakte in ver schillende functies, de groei van de zaak mede. Hij werd al spoe dig magazijn-hulp, verkoper kreeg de administratie en werd, nadat hij leider van de verkoop-afda ling was geworden, in de Firma opgenomen. Het zal de heer WagemakeT, die bovendien nog jarenlang actief lid van het Rode Kruis is en secre taris-penningmeester van de Win keliersvereniging in de Spoor straat. Donderdag a.s. bij de re ceptie in Café Tom zeker niet aan belangstelling ontbreken. DE RIJP Dezer dagen kvvam het college van hoofd ingelanden van het heemraad schap „de Eilandspolder" in ver gadering bijeen. De dijkgraaf. P. Bruin, deelde mede. dat het college van dage lijks bestuur aan de heer Jac. Roemer, bode van het water schap. op diens verzoek wegens vergevorderde leeftijd, op de meest eervolle wiize als zodanig ontslag heeft verleend. per 1 Januari 1952, Met ingang van dezelfde da tum is benoemd tot bode. A. Koster Gzn., te Grootschermer, op een salaris van f150.De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. De geloofsbrieven van de vol gens rooster aftredende hoofd ingelanden: L. Bruin. Jac. Hei nis Mzn., W. P. Besse. werden nagezien en in orde bevonden, zodat tot toelating werd besloten. In de plaats van hoofdingeland G. Kieft. die de 70 jarige leef tijd heeft overschreden, liet de vergadering toe. KI. Wiedijk Kzn. te Grootschermer. De dijkgraaf dankte in harte lijke bewoordingen de heer Kieft. die gedurende een periode van ruim 40 jaren naar zijn beste weten de belangen van het wa terschap had gediend. De toelating voor de 2e pe riode van de dijkgraaf zelve, was aanleiding voor Heemraad Poel. om hem daarmede namens de vergadering geluk te wensen en waardering te uiten voor bot vele werk als dijkgraaf verricht. Kasgeldlening Besloten werd een kasgeld lening aan te gaan. voor het jaar 1951, tot een maximum van f41.500.alsmede een reke ning-courant-overeenkomst tot een maximum van f25.000, Een voorstel van het dag. be stuur om een gratificatie van 2 van d'e bruto-jaarwedde tot een maximum van f 50.toe te kennen aan het daarvoor in aanmerking komende water- sehapspersoneel. kon de goed keuring van de vergadering wegdragen. ST. NICOLAAS OP BEZOEK DE RIJP. Op uitnodiging van de plaatselijke Middenstandsver- enigingen bracht St. Nicolaas Zaterdagmiddag een bezoek aan De Rijp en Graft. Arriverende met de boot van de fa. Visser zette de heilige man voet aan wal op de Dam te De Rijp. Hier maakte burgemees. ter Dalenberg zijn opwachting. Staande op het bordes van het historische raadhuis sprak burge. meester Dalenberg 'n welkomst woord. Het bleek dat de burger vader nog al tevreden was over zijn burgers, zelfs de St. Maar tenviering, die andere jaren nog al reden gaf om ontevreden te zijn was behoorlijk verlopen. Enkele wensen werden kenbaar gemaakt Burgemeester Dalenberg zou voor de gemeente graag de ver betering van de Zuidöijk en een behoorlijk bedrag voor het bou wen van woningen op het ver langlijstje willen plaatsen. St. Nicolaas zegde toe, ter bestemde plaatsen te zullen pleiten voor de nodige contanten. Na deze officiële ontvangst werd door St. Nicolaas en zijn knecht een rondgang door de beide dorpen De Rijp en Graft gemaakt, waar hij bij verschil lende zaken enige inkopen deed. Collecte ten bate van de ramp in Italië DE RIJP De collecte welke ten bate van de slachtoffers van de watersnood in.Italië werd ge houden in de dorpen De Rijp en Graft, bracht het behoorlijke be drag op van f197,77. Deze col lecte werd gehouden door leden van de brandweer te De Rijp. in vol tenue, onder leiding van haar commandant de heer G. de Jong. Zeldzaam jubileum BERGEN Een steeds zeld zamer wordend jubileum vierde een dezer dagen Mei. Wijnberg, die 25 jaar als dienstbode bii de familie van Alphen. oud-burge meester van Zandvoort. thans Rondelaan 12. in dienst is. Burgerlijke Stand SCHOORL. Geboren: Corne lis Hendrikus, zoon van Jan Bart en Catharina de Waard; Alber- tus, zoon van Wietse Butter en Grietje Zijp; Sophie Fettje, doch ter van Harmen Haringa en Lieu wk je Agatha Molenaar. Ondertrouwd: Simon Gutker en Klaaske de Jong. Overleden: Gerardus Meereboer oud 84 jaar, gehuwd met Kniertje Stoop. OUDORP De Alkmaarse Politierechter Mr. R. W. J. C. v.d. Wall Bake heeft gistermiddag de Oudorpse huismoeder A.C.K.- E. vrijgesproken van de tenlaste legging, dat zij. het dochtertje van een van haar buren zou heb ben mishandeld en waarvoor de Officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke een boete van 15, had geëist. Zij zou het meisje in de hals geknepen hebben, zodat een rode striem ontstond. Het kind had ruzie gehad met een van haar kinderen, dat zich bij de moeder was komen beklagen. Deze wachtte het meisje op, gaf haar een geducht standje. Zij ontkende echter het meisje bij de hals te hebben vastgegrepen. Het kind werd door de Rechter ge hoord en zij vertelde dat het pijn gedaan had. Zij stond echter al leen in haar verklaring, terwijl daarna nog bleek, dat zij de rode striem ook bij andere ruzies op gelopen zou kunnen hebben. De politierechter achtte het ten laste gelegde daarom niet bewezen. De moeder van het „mishandelde" kind, die ook als getuige was ge hoord, scheen met de uitspraak niet erg tevreden te zijn, want zij vroeg de Politierechter, of zij in hoger beroep zou kunnen gaan.. ALKMAAR In de nacht van 1 op 2 September waren er twee auto's bijna tegelijkertijd de Friese Brug opgereden. In de ene auto, die zoals uit het onderzoek bleek, inderdaad het eerst op de brug was, zaten een burgemees ter, een gemeente-ontvanger en een wachtmeester der Rijkspoli tie. De chauffeur van de andere auto, J."C. van R. uit Alkmaar, die van de Noorderkade kwam, veronderstelde, dat hij de eerste was en weigerde op de vordering van de wachtmeester, terug te gaan. De Officier van Justitie eiste een boete van 100,subs. 40 dagen. De Politierechter die in het feit geen opzettelijke tegen werking zag maar een soort van Noord Hollandse koppigheid ver oordeelde hem tot 40,subs. 16 dagen. Twee kooplieden, een uit Haarlem, de ander uit Nieuw Vennep zagen bij de ontruiming van het barakkenkamp aan de Westerweg een sterkstroomkabel uit de grond steken. Zij hadden er drie dagen over gedaan om de eigenaar van de kabel op te spo ren, doch tevergeefs. Op zekere dag verschenen zij op het terrein met een auto, en trokken de kabel uit de grond en deze bleek 150 meter lang te zijn en een waarde van 708,50 te vertegenwoordigen. Eerst later bleek, dat de Genie eigenaar was. De mannen hadden de kabel meegenomen en zich die toege- eigend. De Officier wilde rekening hou den met de omstandigheden en eiste tegen elk een boete van 25 subs. 10 dagen. De Officier maak te er voor elk 15,subs. 9 da gen van. Ingekomen was een schrijven van de vereniging van N.H. wa terschappen om met betrekking tot. de verhoging van de bezoldi ging van de bestuursleden der waterschappen, algemene richt lijnen te geven. In het schrijven kwam tot uiting, dat in elk wa terschap de omstandigheden hiervoor anders liggen, terwijl in het merendeel de functie meer gcambiceerd wordt uit hoofde van het amibt. dan om de bezoldiging. Op grond van de mindere koopkracht van de gulden, zou de verhoging onge veer 45 moeten bedragen. Het college van dag. bestuur stelde voor. dat genoegen kon worden genomen met de reeds m 1947 vastgestelde verhoging van 30 van de. basissalarissen in 1940. Na enige bespreking werd dit voorstel z.h.s. aange nomen. SPOORBOOM GERAMD CASTRICUM Gistermorgen om kwart voor acht heeft een automobilist B. uit den Haag met een snelheid van 70 km per uur de gesloten spoorwegbomen ge ramd aan de Beverwij ksestraat- weg te Castricum. De spoorboom werd zwaar beschadigd, terwijl de auto lichte averij had. Niet alle speelsters waren op gekomen, zodat er maar twee wedstrijden werden gespeeld. Eerst kwamen het A en B- elftal in het veld. De speelsters hadden veel moeite aan elkaar te wennen; in de 2e helft ging het al iets beter, de uitslag was hier 32 voor het B-elftal. De 2e wedstrijd was die tus sen B en C; de A speelsters waren zichtbaar vermoeid en verloren met 21. Het eindresultaat is nu: A-elftal: Voor: A- de Rooy (Or. Wit). T. v.d. Mey (Wijk aan Zee), C. For- rer (AOG), C. Koopman (AOG), A. Glorie (Vitesse); Midden: J. v.d. Mey (Wijk a. Zee) A. Sneekes (Vitesse) en A. Bak ker (ADO); Achter: Keyzer (Or-. Wit) en R- Zonneveld (ADO); Doel: B. Tuyn (ADO). B-elftal: Voor: A. Smit, T. Koning (VBO), A Droog (Or. Wit), R. Bakkum (AOG) en N. Baltus (USVU); Midden: V. Put (ADO), C. de Jong (AOG) en M. Veldt (Vites se). Achter: R. de Kinderen (AOG) en T. Boon (GVO); Doel: H. Kolhmer (DIO). In de 3e kl. B. werd de wed strijd AOG 2Zeevogels 2 ge speeld; het is 'n uitermate span nende wedstrijd geweest, waarin de verdedigingen zich maar één maal lieten passeren, zodat de punten zusterlijk werden ver deeld. Zeevogels 3HSV 2 bracht ook al 'n gelijk spel; hier werd even eens 11 gespeeld, wat voor de HSV-reservgs 'eiyi prestatie is De AOG junioren stelden iets teleur, door met 21 van het toch zwakke Vitesse te verlie zen. Adelbert a toonde 't kampioen schap waardig te zijn en klopte de zusjes b met 51. USVU speelde 't klaar om miet 31 van Zeevogels te winnen. VERGADERING BAMESTRA DE BEEMSTER. Op de Alge mene jaarvergadering van de IJsclub „Bamestra" in de Beem- ster deelde de voorzitter de heer C. Waal mede, dat men heeft aangevraagd, deze winter wed strijden in het schoonrijden om het' kampioenschap van Noord Holland, te mogen organiseren. Tevens deelde hij mede, dat er, „ijs en weder diénende", weder om onderlinge schoolwedstrijden zouden worden gehouden. Aan de prijswinnaars van de schoon- rijdenlwedstrijden van het vorige jaar werden de medailles uit gereikt. Mej. M. Ruiter moest wegens vertrek uit de gemeen te, haar functie van secretaresse neerleggen; zij werd vervangen door de heer A. Brommersma. Verder onderging het bestuur geen veranderingen. De heer Zijp te Purmerend vertoonde een filmpje, opgenomen op de ijsbaan te Midden Beemster tij dens de Kerstdagen van het vorige jaar. Cursus Landbouwmechanisatie DE BEEMSTER. Kortgelegen is te Midden Beemster de eerste cursusavond gehouden voor Landbouwmechanisatie, georga niseerd door de gezamenlijke Uniebonden, afdeling Landarbei ders. Dertig cursisten waren aan wezig. De cursusleider is de heer H. Droog. Bijzonder werd dank gebracht aan het gemeentebe stuur en de heer J. Bijman voor zitter van St. Deus Dedit, die de instelling van de cursus krachtig hebben bevorderd. Vergadering K.A.B. DE MEEMSTER. Maandag 10 Dec. houdt de KAB afd. Beem ster. wederom een ontwikkelings avond voor haar leden, deze avond komt de heer Dominicus uit Alkmaar een lezing houden met lichtbeelden over „Het ro mantische Spanje", tevens wordt op deze avond het St. Nieolaas- feest gevierd, waarbij een vrije verloting. Het behoeft wel geen betoog dat deze avond die naast de ontwikkeling de nodige ont spanning biedt wel door alle le den van de KAB wordt bezocht. De avond is in het Verenigings gebouw 's avonds om 7.30 uur. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geb.: Leendert Joost zv J. Lijk en H. Vuyst; Janny Ans dv H. C. Schipper en A. Prijs; Yvonne Maria dv Th. L. A. Vogel en G. Asjes geb. te Purmerend. Ondertrouwd: Jacobus de Wit 27 j. en Elisabeth Theresia de Lange 23 j. Getrouwd: Nicolaas Joseph Dekker 28 j. en Cortona Marga- retha Timmer 27 j. Teunis Brun- tink 25 j. en Maria Roelof ina Moes 26 j. St. Caecilia ALKMAAR. Men verzocht ons opname van het volgende: De leden van St. Caecilia hebben vanzelfsprekend begrepen, dat zij hedenavond pakjesavond, niet ter repetitie worden verwacht. WBSV—PURMERLAND 2—0 BEEMSTER De wedstrijd was vooral voor de rust van vlot ge halte. Purmerland wint de toss en WBSV neemt dus midden uit en trekt direct ten aanval. Een goed sohot van Spekken weet de P.-keeper met moeite te stoppen, daarnp is men om beurten in de aanval en menige corner moet aan beide zijden worden geno men. Uit één der WBSV-aanval- len krijgt de linksibuiton P. Ootes de bal vrij, de P.-keeper verlaat nog zijn doel, doch Ootes weet de keeper te passeren en maakt hier mede het eerste doelpunt voor de thuisclub (10). WBSV, dat deze middag met een geheel nieuwe opstelling speelt, is iets in de meerderheid, doch de P-verdedi ging houdt zeer goed stand en de P-keeper is in goede vorm. Doch ondanks dat moet hij toe zien dat de WBSV midvoor P. Spekken hem plm. 5 minuten voor de rust nog eens met een keihxrd schot passeert zodat men met 20 de rust inging, na de thee kreeg men hetzelfde beeld, zij het dan dat 't eerste half uur Purmerland ster ker in de aanval was; doch tot doelpunten kon men niet komen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. NOG STEEDS ZACHT. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind, maar later in het Noord-Westen van het land tot matig afnemende Westelijke wind. Zacht weer. (Advertentie) waren Dinsdag: 9.15— 9.30 12.13—12.28 14.02—14.17 20.43—20.58 „Hercules" DE BEEMSTER. „Hercules" is begonnen oud gewonnen" een thans druk bezig met de voor bereiding voor een revue „Jong geestesproduct van de Hercules turnster mevr. D. Molenaar-Ub- bels. De regie is in handen van P. Ruij. Mej. van Spi-gt zorgt voor de balletten, de heer M. Spaans probeert met zijn man nen verbluffende staaltjes uit te halen aan rek en barren. Ook mr. Hedi de Beemster grootmeester in de goochelkunst geeft zijn medewerking met een geheel nieuw programma, de algehele leiding berust bij de heer D. Olie gymleraar van Hercules. Deze revue „Jong be gonnen oud gewonnen" zal ze ker slagen. Nieuwe eigenaar DE BEEMSTER. De smederij en machinehandel van de heer P. Wijn aan de Zuiderweg te Z. O. Beemster is uit de hand ver kocht aan de heer R. Kraakman te Alkmaar. De heer Wijn heeft in Heiloo een zaak in haarden en kachels overgenomen. WIERINGERWAARD MET 6—2 GEKLOPT Van de aftrap af was het een subliem spel wat VZV te zien gaf. Er werd flink open gespeeld en 't plaatsen was keurig, bovendien bezat de voorhoede de kunst om doelpunten te maken. Precies op tijd werd begonnen, en het was VZV dat met een elan begon te spelen, waar Wie- ringerwaard in den beginne paf van stond. Het was binnen de 2 min. dat de midvoor, W- Wijnker de bal te pakken kreeg even drib belde en hard en laag inschoot (1—0). Even hierna weet W. te doel punten, echter in buitenspelpo sitie. 't Was VZV dat speelde en zodoende was het niet te verwon deren dat ze wederom een doel punt wisten te maken, door flink doorlopen flan E. Wijnker (20). W. probeerde het spel te ver plaatsen maar dit lukte ten dele. Bij een algemene zeer snelle aan val kwam de bal in bezit van H- Wijnker en deze wist met de lin kervoet schitterend te doelpunten (30) Broer Cor van de fa. Wijn ker wilde niet onderdoen en schoot vanaf de buitenwenk keu rig in f40). Na de then pakt W goed aan en VZV werd in het defensief gedre ven. Het duurde dan ook niet lang of W wist de achterstand te ver kleinen, toen back Pankras hard tegen een tegenstander trapte. Ook VZV zat niet stil, maar tip pelde nogal eens vaak in het bui tenspelvalletje. Toch wist P. Tromp, na goed afgeven van de midvoor een goed doelpunt te ma ken (51). Zeer vlug hierna ver kleinde Wieringerwaard's links buiten de achterstand (52). Uit één der open aanvallen die we te zien kregen bijna alle opgezet door spil Groen wist de midvoor nogmaals te doelpunten. (62) 's GRAVJËNHAGE In de 514e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst is de f 100.000 gevallen op nr. 18750. ÖP ZONDAG 9 DECEMBER Het bestuur van de Medische Missie-Actie, die zich ten doel stelt de geneeskunde in de Mis sie te behartigen in dienst van het apostolaat, schrijft ons: Aan alle kerkdeuren van Ne derland zal op Zondag 9 Decem ber een collecte worden gehou den voor de geneeskundige ver zorging van al onze missionaris sen en van de aan hun zorgen toevertrouwde inheemsen. Mis sieziekenhuizen en apotheken moeten opnieuw worden bevoor raad. Dit jaar is er echter nog een' speciaal doel: de Medische Mis sie-Actie wil met Uw hulp trach ten het leven van tientallen mis sionarissen te redden. Zij moe ten n.l. ter beschikking krijgen het moderne piiddel tegen typhus Chloromycetine. Maar één be handeling kost ons ongeveer f 200,niets in verhouding tot het leven van een missionaris, veel echter voor onze kas,.... tenzij U ons helpt! Missiebisschoppen, Paters, Zus ters, Broeders, Inheemsen, zij rekenen op ons en via ons op U. MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR HEEMSKERK. De melkhan delaar Chr. G. te Heemskerk moest gisteren voor de Alkmaarse Rechtbank, gepraesideerd door Mr. J. Krabbe, verschijnen, omdat hij op 1 April rijdend op een motor, het kruispunt Grote Noord Breed te Hoorn met een te grote snelheid heeft „genomen", zo, dat daardoor het verkeer in gevaar kon worden gebracht. In derdaad was er ook een botsing ontstaan met een andere motor rijder, die, komende van de Wes- terdjjk, verzuimd had, hem voor rang te verlenen, waardoor G. zich van de wijs liet brengen en naar links uitweek. Zodoende reed hij de andere motorrijder precies tegen de flank. De Offi cier van Justitie, Mr. J. W. Hol- steijn verweet hem, dat zijn snel heid ongeveer 50 km veel te groot was en dat zijn manoeu vre verkeerd was gekozen. Nor maal zou zijn geweest, wanneer G. naar rechts zou zijn uitgewe ken, om een aanrijding te voor komen; dan zou de ander gele genheid gehad hebben, op zijn beurt naar links uit te wijken, waardoor de kans op een bot sing veel kleiner zou zijn ge weest. Hij eiste echter een boete van niet meer dan 25,subs. 10 dagen. Uitspraak 18 Decem ber a.s. Sint Nicolaas bezocht 'Katholieke Scholen HEILOO. Met luid trompetge schal en diep tromgeroffel van het nieuwe vendel en het ven del en het corps van St. Cae cilia is Sint Nicolaas gistermor gen in alle vroegte door de kin deren van de R.K. Jongens, en Meisjesscholen verwelkomd. Hij arriveerde met enkele zwart glimmende Pieterbazen op de hoek van de Kennemerstraatweg en de Stationsweg, waarna hij in triomphantehjke optocht naar de scholen werd begeleid. Do Sint was gezeten in een gesloten auto, zeer glanzend en zeer luxe, en vanachter de ruitjes knikte en zwaaide hij de kinde ren en de bewoners van de Sta- toinsweg vriendelijk toe. Heel de dag was het op de scholen van 9nze Katholieke jongens en meis. jes volop feest en telkens klon ken in de najaarswinden flarden van Sint Nicolaasliederen de voorbijgangers tegen.. Veile varkensmarkt Leiden LEIDEN 4 Dec. Aanvoer 223 stuks vette varkens. Notering in centen per k,g levend gewicht: zware 224227; lichte 216220: zouters 200203; zeugen 195—202 Handel vlot. Burgerlijke Stand BARSINGERHORN. Geboren: Dina. dv Anthoni Gerard van der Kreeke en Jacoba de Dreu; Elsje dv Simon Kuyper en Janna Schultink; Lolke Maarten zv Wijtze Tuinman en Martina An nie van Leijen, wonende te Wie- ringerwaard. Overleden: Pieter Dijkstra, 52 jaar, bakker, wonende te Kol- horn; Catharina Brink 65 jaar, zonder beroep, wonende te Bar singerhorn. Voor het Hoog Militair Ge rechtshof te Den Haag stond te recht de 24-jarige eerste luite nant der Mariniers J. G. A. L. B. uit Maastricht. B. was door de Zeekrijgsraad te Den Haag veroordeeld tot een dag gevangenisstraf met ontslag, zonder ontzetting, omdat hij als chef van de Wijntoko van het depót te Rotterdam een bedrag van 100 uit de kas zou hebben verduisterd. Verd. was in hoger beroep ge komen, naar hij verklaarde, om dat hij zich het geld niet opzet telijk had toegeëigend en dus geen verduistering had gepleegd. Hij had zelf het tekort van 100 in zijn kas ontdekt. Toen zijn su perieuren een onderzoek instel den verklaarde hij aanvankelijk, zich wel het geld te hebben toe geëigend, omdat hij hoopte op die manier een disciplinaire straf wegens wanbeheer te ontlopen en er nog met een mondelinge berisping af te komen. Het tekort heeft hij inmiddels aangezuiverd. De advocaat-fiscaal hechtte geen geloof aan wat verd. nu, in strijd met zijn vroegere verkla ringen, vertelde en eiste veertien dagen gevangenisstraf met ont slag. De verdediger, mr. J. A. Hanni- foort uit Leiden, vroeg alsnog krijgstuchtelijke afdoening of een voorwaardelijke straf zonder ont slag. Uitspraak 18 December. DE OLYMPISCHl WINTERSPELEN TE OSLO Het Bislett Stadio Oslo, het voornaat strijdtoneel van Olympische Wir spelen 1952. Het dion, dat midder de stad Oslo gel is, biedt plaats ongeveer 28.000 schouwers. De r mers hardrijden schoonrijden wo er gehouden. Olympiade zal 15 bruari worden opend in aanwezit van koning Haak) (Va „Sa wier helpe m van de Justitie-b Gerbrandy (A.R. dat de Friezen op mogen afleggen, de Hoge Raad dat zijn of niet verst: taal te gebruiken Roolvink, zou mi bevredigen. Deze afgevaardi Gerbrandy hadder dooi hetzelfde uit| duizenden Friezei de taal, die zij oo hun omgang met zouden zij hierop legging dan ee; moeten maken? Dat het Fries v inderdaad de o maakte prof. Ger warm gesteld be En hij had hierbi dacht van de K mijn moedertaal, brandy, een taal c beter begrijp dan Wanneer ik in spreek ik met mij Die familie zou de was voor een ge ik het anders deee die hij in vroeger trein ontmoette, t eveneens in het I Dat het Fries andere Nederland derdaad een taa Gerbrandy aantc zelfs veel ouder lands. Een dame twistte had prof. door een Friese toevoegen: „Jo x omke sizze" (U mijn oom zeggen Naast deze k Friese eed kwam ook nog tal van men aan de ord (K.V.P.) wees oi voorschriften, he kan hebben dat burger door de niet meer kan z Mr. de Haas zich terecht zorj den verwildering jeugd. Was de 'tot bestrijding vs wel actief genoei brandy (A.R.) (C.H.) prezen de houding ten op; hazardspel. Mr. hoopte dat het w echtscheidingen deld zou kunne: Ploeg-Ploeg (P.v wetsontwerp in een stap in de vreesde zij dat de zou zijn om i bruiken weg te verzorging var maakten en mei mr. de Haas t 6 decembe: H. Nicolaas Menig Am op deze dag zien naar de het bisschop: laas met de de kuip. Dan hij zich hoe danks de pla gereformeerd reputatie als vriend heeft haven en o\ weldoener Maar in oude Nicolaas, vex westen meei schermer va; den. Had mc geen grote k gemaakt? We le plaatsen 1 lige Zuider Kuinre en hem tot hu den verkoze; kompas besc hij ook niet lijke zin de zieleschip di van de were! we hem nog ten we vaniï ting hem aa: de veilige te bereiken kinderlijke kleinen op gen komt oo hebben hem voor ons lei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2