Tweede Kamer pleit voor de eed ia de Friese taal WSM JANSEN de glorieuze overwinnaar van de stembusstrijd Eerste K.L.M.-toestel op weg naar Tokio Scholen open houden als opvoedings-instituut Koninklijke vermelding voor s,s. „Polydorus" onthuld Middenstand protesteert Uit de Pers „Sa wier helpe my God Almachtig Friezen gebruiken eigen taal ook in hun omgang met God .Baas boven Baas" ten einde In twee dagen een rijstebrijberg van kaarten doorwerken Twee en half jaarTwee en halve dag De moeilijkheden bij Fokker De jeugd in de vacantie WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 PAGINA 3 DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN TE OSLO Het Bislett Stadion te Oslo, het voornaamste strijdtoneel van de Olympische Winter spelen 1952. Het Sta dion, dat midden in de stad Oslo gelegen is, biedt plaats aan ongeveer 28.000 toe schouwers. De num mers hardrijden en schoonrijden worden er gehouden. De Olympiade zal 15 Fe bruari worden ge opend in aanwezigheid van koning Haakon. (Van onze parlementaire redacteur) „Sa wier helpe mij God almachtig". Gisteren bij de behandeling van de justitie-begroting in de Tweede Kamer hebben prof. Gerbrandy (A.R. en mr. Roolvink (K.V.P.) er voor gepleit dat de Friezen op deze wijze in hun eigen taal dus de eed zullen mogen afleggen. Mr. Roolvink wees hierbij op een arrest van de Hoge Raad dat personen die de Nederlandse taal niet machtig zijn of niet verstaan toestaat om bij de eedsaflegging hun eigen taal te gebruiken. Met nog een stap verder te gaan, aldus mr. Roolvink, zou men ook de Friese wensen op dit punt kunnen bevredigen. Deze afgevaardigde en prof. Gerbrandy hadden bij hun plei dooi hetzelfde uitgangspunt: voor duizenden Friezen is het Fries de taal, die zij ook gebruiken in hun omgang met God en waarom zouden zij hierop bij de eedsaf legging dan een uitzondering moeten maken? Dat het Fries voor de Friezen inderdaad de omgangstaal is, maakte prof. Gerbrandy in een warm gesteld betoog duidelijk. En hij had hierbij de volle aan dacht van de Kamer. Fries is mijn moedertaal, aldus Prof. Ger brandy, een taal die ik nog altijd beter begrijp dan het „Hollands". Wanneer ik in Friesland kom, spreek ik met mijn familie Fries. Die familie zou dénken dat ik rijp was voor een gesticht, wanneer ik het anders deed. Met Troelstra, die hij in vroeger jaren veel in de trein ontmoette, converseerde hij eveneens in het Fries. Herinneringen. Dat het Fries anders dan de andere Nederlandse dialecten in derdaad een taal is, kon prof. Gerbrandy aantonen. Het was zelfs veel ouder dan het Neder lands. Een dame die zulks be twistte had prof. Gerbrandy eens door een Friese student horen toevoegen: „Jo moatte tsjin my omke sizze" (U moet het tegen mijn oom zeggen). Naast deze kwestie van de Friese eed kwamen bij dit debat ook nog tal van andere proble men aan de orde. Mr. Roolvink (K.V.P.) wees op een teveel aan voorschriften, hetgeen tot gevolg kan hebben dat de eenvoudige burger door de bomen het bos niet meer kan zien. Mr. de Haas (K.V.P.) maakte zich terecht zorgen over de ze den verwildering vooral onder de jeugd. Was de adviescommissie tot bestrijding van de pornografie wel actief genoeg? De heren Ger brandy (A.R.) en v. d. Feltz (C.H.) prezen de minister om zijn houding ten opzichte van het hazardspel. Mr. Bachg (K.V.P.) hoopte dat het wetsontwerp op de echtscheidingen spoedig behan deld zou kunnen worden. Mevr. Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) noemde dit wetsontwerp in een goed debuut een stap in de goede richting al vreesde zij dat het niet voldoen de zou zijn om de bestaande mis bruiken weg te nemen. Over de verzorging van pleegkinderen maakten en mevr. Ploeg-Ploeg en mr. de Haas behartenswaardige 6 DECEMBER: H. Nicolaas Menig Amsterdammer zal op deze dag met devotie op zien naar de gevelsteen voor het bisschopshuis: St. Nico laas met de drie kinderen in de kuip. Dankbaar herinnert hij zich hoe St. Nicolaas, on danks de placcaten van de gereformeerde overheid, zijn reputatie als grote kinder vriend heeft kunnen hand haven en overal als milde weldoener wordt verwacht. Maar in oude tijden werd St. Nicolaas, vooral in onze ge westen meer gezien als be schermer van de zeevaren den. Had men in Stavoren geen grote kerk tot zijne ere gemaakt? Werd hij niet in al le plaatsen langs de voorma lige Zuiderzee, vooral in Kuinre en Vollenhove, die hem tot hun patroon had den verkozen, als een veilig kompas beschouwd? En was hij ook niet in overdrachte lijke zin de loods van ieder zieleschip door de branding van de wereldzee? Zo hebben we hem nog niet gezien. La ten we vandaag vol verwach ting hem aanroepen om eens de veilige haven van God te bereiken en iets van de kinderlijke vreugde van de kleinen op St. Nicolaasmor- gen komt ook in ons hart: wij hebben hemzelf als geschenk voor ons leven gekregen. IN DESERTO. opmerkingen. De Katholieke woordvoerder benadrukte hierbij dlat de gezinsvoogd of de pleeg ouders hetzelfde geloof moeten hebben als het kind. Slechts in uiterste noodzaak mag van deze regel worden afgeweken. De kwestie van de persvrijheid werd aangesneden door mr. Bachg (K.V.P.) en mr. Burger (P.v.d.A.). Mr. Bachg vroeg zich af of het niet wenselijk ware om het in '39 aanhangig gemaakte wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde alsnog in behandeling te nemen. Mr. Burger meende, dat de persraad in gebreke was geble ven. Waarom gelastte zij de „Waarheid" niet om over de volle breedte van de pagina rechtzet tingen op te nemen? De ministeriële mededelingen inzake de Velser affaire en de za ken Menten en Schallenberg ble ken verschillende woordvoerders niet te hebben kunnen bevredi gen. Mr. Roolvink en freule Wttewaal van Stoetwegen vroe gen om overlegging van dossiers en rapporten. En waarom was in gevallen, waarin de Pari. Enquête Commissie zulks nodig had ge oordeeld, geen strafvervolging in gesteld Mr. Roolvink kwam ook nog weer eens terug op de kwestie van de grensboeren. De minister had inderdaad een soe pele behandeling beloofd, maar in de practijk was daar niets van terecht gekomen. Van de 222 be schikkingen waren er maar 10 waarin in gunstige zin op de ver zoeken was beslist. Nog meer pleitbezorgers voor de kranten. Gisteravond bij de voortgezette behandeling van de begroting van Financiën in de Tweede Kamer, traden ook de heren Janssens (K.V.P.), v. d. Wetering (C.H.), Hoogcarspel (Com.) en Weiter als pleitbezorgers voor de door de ge stegen papierprijzen in de knel geraakte kranten op. Het gaat hier om belangrijke religieuze en culturele waarden, aldus de C.H.- woordvoerder. Drs. Janssens (K.V.P.) opperde evenals de pleitbezorgers die de vorige week aan het woord kwa men twee mogelijkheden. De minister zou de kranten tegemoet kunnen komen door afschaffing van de omzetbelasting. Waar binnenkort toch een tech nische herziening van de omzet belasting aan de orde moet kq- men, zou deze aangelegenheid tegelijk behandeld kunnen wor den. Ook de sigarenbranche is indertijd op deze wijze hulp ge boden. Wil de minister de moei lijkheden van de dagbladen uit een oogpunt van prijsvorming be naderen, dan ware de beste op lossing het beschikbaar stellen van Canadese dollars voor het kopen van goedkoop Canadees pa pier. De heer Hoogcarspel (Com.) wilde een subsidie op kranten papier. Verscheidene inzenders hadden hun adres niet vermeld, ongeldige postzegels gebruikt of iets an ders onrechtmatigs gedaan; dat waren 9.099 die moesten uitvallen. De briefjes rammelden in de bussen, de nummers kwamen er uit. Daar gingen ze dan: de tweede prijs van zes duizend gulden naar O. de Mares Ooycns-Schiite in den Dolder. De derde van vijf duizend naar M. Rutten in Haarlem. De vierde van vier duizend naar J. W. van Deventer in Leiden. De vijfde van drie duizend naar Tinie van Bremer in Soest. De zesde van tweeduizend naar Lenie van Rasselt in Eindhoven, de zevende van duizend naar mej. Peeters in Amsterdam. En de eerste van niet minder dan zeven duizend naar Rijswijk. J. ter Meulen in (Vervolg van pagina 1 Meer dan 3J/s ton is in nog geen twee maanden binnengebracht. De heer H. Prins, de promotor van Thuisfront, liet er van Maandag af zijn baard voor staan; hij had geen tijd, hij moest tellen en administreren en zo deden de anderen, de vaste krachten en de hulptroepen die van alle kanten kwamen toe gelopen om door de rijstebrijberg van kaarten heen te komen. Wie het zou winnen, was geen vraag meer: 2x1 1 Maar de laagste partij, waar voor ook nog f 6000.beschik baar was? Gisteren werd er in een duivels tempo geturfd. 3300 kaarten per uur gingen er door heen. Nu eens stond Merie on deraan, dan weer van Tutte. En om half zeven was de kogel door de kerk. Van Tutte had zich nog net door Merie opzij laten druk ken en was als laatste geëindigd met een verschil van 60 stemmen. Wim Jansen had zijn partij 2 x 1 is 1 aan de top gebracht met 168.164 stemmen of 44Vs pro cent. Daarna kwam de Lijst Zon der Naam met 69.701 stemmen, de Gewone Man met 42.790 stem men, Kobus Kuch met 34.092 stemmen, Merie met 26.904 stem men en van Tutte met 26.844 stemmen. De zendtijd was al lang ver streken, maar Paul de Waard ging dapper door, Hilversum ging door en aalmoezenier van Croo- nenburg moest in zijn dankwoord al zijn talenten te hulp roepen om zijn vreugde in enkele woor den te kunnen uiten. Vreugde om de spontane en fantastische steun van heel Nederland, dat drie en halve ton had geschonken. Vreug de om onze militairen, die het dubbel en dwars waard zijn. Bij de prijswinnaars. Bij de prijswinnaars was na tuurlijk het huis te klein. De heer Termeulen in Rijswijk die Zondagavond eerst besloot om mee te doen kan het geld best gebruiken; hij is bezig een huisje te bouwen. Zijn vrouw is reeds enkele jaren ziekelijk en moet verhuizen. Lenie van Rasselt had de dag van haar leven. Ze laat de be steding van het geld voorlopig nog maar aan haar moeder over, die haar notabene gisteravond nog vroeg naar bed wilde sturen! „Maar meneer, leg de haak neer, want het huis stroomt vol cn ik kan U moeilijk verstaan...." Mevr. de Mares Ooyens-Schilte heeft op alle lijsten gestemd. Wat ze gaat doen? Eerst de kwaliteit van haar St. Nicolaascadeautjes opvoeren. Haar twee kinderen lagen al in bed. De heer Rutten is een veehou der, wiens boerderij onteigend is. De vijfduizend gulden zullen hem nu bijzonder goed van pas komen. SCHIPHOL. De eerste K.L.M.-vlucht naar Tokio heeft gisteravond om 12 min. over 7 een aanvang eenomen. On dat oeenhlik maakte gezagvoerder Scholtmever de Constellation „Utrecht" los van de startbaan. Het vertrek van de „Utrecht" De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wem- mers, heeft gistermorgen in de cantine van de Nederlandse Stoomvaartmaatschappij „Oceaan" te Amsterdam de bronzen ge denkplaat onthuld, behorende bij de koninklijke vermelding bij dagorder, die bij K.B. van 14 September 1950 is toegekend aan het s.s. „Polydorus" van de Mij Oceaan. Dit schip heeft op 25, 26 en 27 November 1942 op weg van Liver pool naar Freemantle hevige strijd gevoerd tegen een aanval lende Duitse onderzeeër. In de vroege ochtend van 27 November ging de „Polydorus', die onder meer munitie vervoerde voor het leger in Afrika, ten gevolge van twee voltreffers van torpedo's naar de bodem van de zee. Van de 79 koppen tellende be manning konden 78 zich redden. De bronzen gedenkplaat zal worden aangebracht op de naam- drager van de „Polydorus", die voor de Mij Oceaan diensten tus sen buitenlandse havens onder houdt en weinig in de hoofdstad komt. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door viceadmiraal H. Zaak-|oris Diels aangehouden De raadsman van de gedaagden (drie Amsterdamse toneelspelers) mr. H. Boekei, heeft bij de civiele kamer van de Amsterdamse recht bank, waarbij Joris Diels vorig jaar een klacht wegens beledi ging aanhangig heeft gemaakt, een verzoek tot aanhouding van de zaak ingediend. Dit verzoek werd ingewilligd en op Dinsdag 18 December zal mr. Boekei con clusie na enquete geven. A. Rost van Tonningen namens H. M. de Koningin, de waarne mend hoge commissaris van In donesië in ons land, mr. Raden Djumhana, de plaatsvervangend directeur generaal van scheep vaart jhr. S. G. van Wede en leden van de bemanning van de oude „Polydorus", onder wie de kapitein H. Brouwer. Europese kampioenschappen schaatsenrijden WENEN, 4 Dec. (A.P.). De Europese kampioenschappen schaatsenrijden zullen van 4 tot en met 6 Februari 1952 in Wenen gehouden worden. AMSTERDAM. Zoals bekend zijn in de laatste weken bij de Fokkerfabrieken te Amsterdam aanzienlijke inkrimpingen in de personeelsbezetting voorgekomen. Deze ontslagen zijn te wij ten aan moeilijkheden in de afzet van bepaalde producten en aan het uitblijven van onderdelen van de Meteors. Het blijkt niet mo gelijk machines van het type „Promotor" en „S 11" te verko pen, hoewel het buitenland voor deze machines wel belangstelling toonde. Beide typen hebben het bewijs van luchtwaardigheid nog niet verkregen. Indertijd is een serie van 25 Promotors gebouwd. Deze machi nes zijn, omdat zij niet in de han del gebracht konden worden, lag- ge tijd gedemonteerd opgeslagen geweest op het vliegveld Soester- berg. Zij zijn thans echter over gebracht naar Amsterdam, waar bleek, dat vrij ernstige beschadi gingen waren ontstaan. De S 11, die een hardnekkig defect aan de landingsinstallatie vertoonde, wordt nog steeds ge test. Gisteravond rien herinnerinsren od aan het beein van andere Glo rieuze vluchten, zoals die van de „Uiver". de „Pelikaan" en van de „Snin". Een grote schare belangstellen den en luchtvaartenthousiasten, voor wie de vliegerij nog weinig van de glans uit de pionierstijd heeft verloren, stond daar op 't platform, waar de „Utrecht" baadde in heit op de aluminium- romp terugkaatsende licht der filmlampen. Veertien dagen slechts zal de uit. en thuisvlucht duren voor hen, die op deze reis de gast zijn van onze nationale luchtvaartmaatschappij, doch het afscheid deed denken aan een vaarwel voor jaren. Een gezonde nervositeit kenmerkte het ver trek: een onstuimig naar het vliegtuig opdringende menigte en een grondstewardess, die nog in het toestel bleek te zijn, toen de trap al was weggenomen en de eerste motor reeds draaide. Een anders onaandoenlijke dr. Plesman, die zijn emotie nauwe lijks kon verbergen en een be manning, die zich ten volle van het belang van dit ogenblik be wust was. Om precies 7 uur hadden alle passagiers hun plaatsen ingeno men, was de achtergebleven grondstewardess uit het toestel gesprongen en taxiede de „Utrecht" majestueus naar de startbaan. Een minuut later zette een gele ieen achtervolging van het toe stel in. om de Polvgoonfilm van het vertrek achterna te brengen, die in Tokio zal worden ontwik keld en afgedraaid. Een tweede cameraman zorgde voor de on- namen voor het Nederlandse ioumaal. Voor de vlucht van Amsterdam naar Tokio zal de „Utrecht" een afstand moeten afleggen van 15.700 KM, hetgeen 2000 KM meer is dan de vlucht naar Dja- i'cirta 350 jaar geleden bereikte Jacob Janszoon Quackernaeck met- zijn schip ..De Liefde" Tokio na een reis van niet minder dan 214 jaar. Sterfgevallen mond- en klauwzeer Volgens opgave van de directie van de Landbouw hebben zich de volgende sterfgevallen tenge volge van het mond en klauw zeer voorgedaan in de week van 1825 November 1951: 47 runde ren, 66 kalveren, 16 varkens, 63 biggen en 1 schaap. (Van onze redacteur) „Wat gebeurt er met de kin deren in de dagen van de school- vacanties?" Deze vraag is onder de ogen gezien door de commissie Lootsma uit de Nederlandse on derwijzersvereniging. Over het probleem van de vacantie-beste- ding van kinderen heeft deze commissie een rapport uitge bracht, waarin een aantal aanbe velingen worden gedaan. De com missie constateert vooraf, dat een onjuist bestede vacantie gelijk staat met karakterbederving. Voor een goede vacantie-beste- ding is nodig, aldus de commissie, dat alle belanghebbenden en be langstellenden op dit gebied sa menwerken. De overheid moet inzien, dat zij een belangrijke taak heeft. Als ideaal, dat ook volgens de commissie niet voor onmiddellijke invoering over de hele linie geschikt is, heeft de commissie het plan geopperd om de school gedurende de maanden Juli en Augustus, als leerinstituut te sluiten, doch open te houden als opvoedings-instituut. Bezoeken van de school, gedu rende die maanden zou verplicht moeten worden, tenzij de ouders van de kinderen kunnen aan tonen, dat hun kinderen toch een verantwoorde vacantie krijgen. De taak van het onderwijzend personeel zou worden verzwaard. De onderwijzers en onderwij zeressen zouden een keuze kun nen doen uit vacantie in Juli of in Augustus. Het aanwezige per soneel zou geassisteerd kunnen worden door hulpkrachten. Tijdens de vacantiemaanden zouden de kinderen bezig gehou den kunnen worden met school- wandelingen, uitstapjes, fiets tochtjes, museumbezoek, sport en spel, handenarbeid, lezen, dam-, RADIO LUXEMBURG RICHT ZICH OP NEDERLAND Naar wij vernemen bestaat het voornemen bij Radio-Luxemburg een geheel op Nederland georiën teerd programma in te voeren, dat via een nieuwe, speciaal op Nederland gerichte zender, zal worden verzorgd. Men verwacht, dat het nieuwe programma, dat van een lichter, doch zeker verantwoord gehalte zal zijn, het bij de Nederlandse luisteraar beter zal doen dan het geen de Nederlandse omroep te bieden heeft. De financiering van het nieuwe programma van Radio Luxem burg is een ontwerp van studie. Verschillende grote Nederlandse bedrijven voelen echter veel voor een deelname in de kosten, mits een zekere zendtijd voor reclame kan worden gereserveerd. schaak- en andere spelen, volks dansen, enz. Enkele schoollokalen zouden ingericht moeten worden voor handenarbeid, kinderleeszaal, re creatiezaal, voorts zouden er sportvelden en speelweiden ter beschikking van de kinderen moe ten komen. Het salaris van de hulpkrach ten komt voor rekening van de overheid, de onderwijzers zouden voor hun zwaardere taak een toe slag moeten ontvangen. TEGEN VERMINDERING ZIEKENFONDSSUBSIDIE 's-GRAVENHAGE. Het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de leden der Tweede Kamer telegrafisch me degedeeld, dat het met verontrus ting kennis heeft genomen van 's ministers voornemen om de subsidie t.b.v. de vrijwillige zie kenfondsverzekering van 10 op 8 millioen te verminderen. Talrijke middenstanders maken volgens de K.N.M.B. van deze vrijwillige verzekering gebruik en dreigen door deze vermindering der rijksbijdrage te worden ge dupeerd. Verdere verhoging van de contributie voor de vrijwillige ziekenfondsen acht het hoofdbe stuur onaanvaardbaar, omdat deze reeds de sociaal toelaatbare grens heeft overschreden. Derhalve wordt herstel van het oorspron kelijk bedrag van 10 millioen gulden met klem verzocht. Korporaal verduisterde benzine De vriiwilliger-korooraal L. F. L. uit Der» Haag is door de kriigsraad te velde West in Den Haag veroordeeld tot drip maan den gevangenisstraf, met ver laging tot soldaat in de laagste klasse, omdat hii. terwiil hii werkzaam was als militair- chauffeur. meermalen benzine heeft verduisterd en verduister de benzine heeft verkocht. In het eerste halfjaar van 1951 heeft hii het riik voor ongeveer zevenhonderd liter benzine be nadeeld. L. stond thans terecht voor hot Hoog Militair Geredhtslhof. Hii was in hoger beroet) gegaan om dat, gevangenisstraf tot gevolg zou hebben dat ziin vrouw echt scheiding zou aanvragen. De advocaat-fiscaal mr. J. Zaaiier, vond het door de krijgs raad ongelegde vonnis al zeer mild en eiste bevestiging daar van. Verdachte's raadsman, kaoi- tein J. Bakker, vroeg een voor waardelijke straf. Uitspraak 18 December. Huisschilder Blok aan het Kerkpad Zuidzijde te Soest viert Zaterdag 8 December een uniek jubileum. Precies zeventig jaar geleden begon hij toen in Den Haag als schildersleerling. En zeventig jaar later, nu hij twee-en-tachtig jaar oud is, schildert hij nog en staat bekend als een goed vakman. Schil der Blok aan het werk. Op de achtergrond een copie van de Nachtwacht op een vierde van de ware grootte. Investeringen In de „Katholieke Werkgever" pleit de hoofdredacteur van dit officiëel orgaan van de Katholie ke Werkgeversverenigingen voor een juist gebruik van het woord „investeringen". Hij doet dit mede naar aanleiding van de rede, welke de heer Oosterhuis voor de Vara-microfoon heeft ge houden en waarin hij, in het ka der trouwens van de algemene propaganda in socialistische krin gen op dit punt, betoogde, dat de investeringen meer hadden moe ten zijn beperkt dan het geval zal zijn. Wij kennen het lied op de rode wijs: de vijf procent consumptiebeperking van de massa is dadelijk ingevoerd, maar „het kapitaal" is nog lang niet aan de beloofde 25% beperking der investering toeDe „Ka- tholeke Werkgever" nu wijst er in het bijzonder op, dat de heer Oosterhuis van het N.V.V. bij een poging om zijn bewering te staven, verwees naar een offici ële tabel van de statistiek, maar deze poging is mislukt. „De heer Oosterhuis bekijkt de zaken veel te rekenkundig en al te zeer op korte termijn. Het is niet juist te veronderstellen, da beide doel einden (d.w.z. de consumptie beperking en de beperking van de investeringen) tegelijkertijd zouden kunnen worden bereikt. Dit lijkt ons een onmogelijk te verwezenlijken taak, meent de „Katholieke Werkgever", zelfs met behulp van physieke contro lemaatregelen. Het tijdsverschil tussen het plan tot investering en de uitvoering ervan, samen hangend met langer tijden van levering en constructie, is een economische realiteit, die men niet weg kan en mag denken. Reeds het verloop van de cijfers over 1951 maakt dat duidelijk en daarom moeten de cijfers over een langere periode worden be zien, alvorens een oordeel kan worden gegeven". De heer Oos terhuis wil trouwens enerzijds iets anders: hij heeft er bezwaar tegen, dat de investeringen der laatste jaren onverkort het eigen dom van ondernemers en aan deelhouders worden, maar hij wil niet tornen aan de investe- ringc--! Anderzijds echter wil hij (en dat wil de resolutie van het N V.V.-congres ook) „de investe ringen in de particuliere sector aan rechtstreekse controle onder werpen om tot de noodzakelijke en toegezegde'beperking met 25% te komen. Politieke burgemeesters „De Gelderlander" deelt onze opvatting, dat het onredelijk is, te eisen, dat burgemeesters lid moeten zijn van een politieke partij. De burgemeester is welis waar enigermate 'n politieke fi guur, maar daar mag men de na druk toch niet op leggen. De „Gelderlander" ziet de burge meester meer „als de manager van de gemeente, aan wiens ini tiatief en ondernemingsvermo gen de welvaart en de vooruit gang van de gemeente in hoge mate afhangt. Een. burgemeester is tegenwoordig in hoge mate handelsreiziger voor de publieke belangen van zijn gemeente. Dat is in vele getroffen gemeenten na de bevrijding bewezen, meent het blad. Wanneer vele gemeen-1- ten weer op volle toeren draaien en het aanzien en de welvaart van vroeger hebben teruggevon den, dan is dat niet op de laatste plaats te danken aan vele ener gieke burgemeesters, die Neder land op het ogenblik telt. Staats rechterlijk onjuist vindt ook de Gelderlander aan ook de mening van Tweede Kamerafgevaardig den als de heren Maenen van de KVP en de Loor van de PvdA, die wel meenden, dat burge meesters lid van een politieke partij moeten zijn. Zij miskennen bovendien het burgemeester schap, zoals dit in 't Nederlandse staatsbestel vorm heeft gekregen. Krantenpapier De onrust over de gevaarlijk- stijgende prijs van hetkranten papier blijkt gelukkig niet alleen in perskringen te leven. Ook het parlement heeft begrepen dat, als geen andere maatregelen worden getroffen, de voorlich ting er slecht voor komt te staan. In de Tweede Kamer is de kwes tie aanhangig gemaakt bij de man, die bij het vinden van een oplossing zeer veel te vertellen heeft: de minister van Financiën. Twee voorstellen zijn de heer Lieftinck gedaan: óf de omzetbe lasting op advertenties laten val len óf dollars beschikbaar stel len voor Canadees papier. Van die twee is het eerste verreweg te verkiezen. Niet alleen omdat omzetbelasting op advertenties, hoe de minister het ook keert of wendt, altijd een indirecte aan slag op de drukpersvrijheid blijft maar tevens waar de oplossing van het beschikbaar stellen van dollars er een is met heel weinig mogelijkheden en garanties. In elk geval zal van hogerhand in gegrepen moeten worden, (zo merkt het Haagse Katholieke „Binnenhof" op,) om de groei ende gevaren welke onze voor lichtingsorganen bedreigen, te helpen bezweren. De Nederland se dagbladpers kan zelf, zonder althans de voorlichting niet ern stig te benadelen, geen uitweg uit de moeilijkheden vinden. We zijn ervan overtuigd dat het in het belang van de gehele Neder landse voorlichting was, nu par lementsleden zich over de pa pierprijzen tot de regering heb ben gewend. Evenzeer verwacht „Het Binnenhof" dat dit appèl niet tevergeefs zal zijn Minister Lieftinck zelf heeft door het uit geven van goede brochures be treffende de staatsbegroting be wezen dat hij inziet van welk een groot belang goede voorlichting voor 's lands bestuur is. En goe de voorlichting gaat nog veel verder dan' nationale grenzen! VEREN EN DONS GESTOLEN f 500.beloning uitgeloofd Ambtenaren van de rijkspolitie hebben te Amsterdam twee man nen gearresteerd, die ervan wor den verdacht in de nacht van Zaterdag 24 op Zondag 25 No vember j.l. uit de schuur van de heer T. te Purmerland, gemeente Ilpendam, ca 150 kg in papieren zakken verpakte ganzen en een denveren en idem dons, totaal voor een waarde van ongeveer f 3000.te hebben gestolen. De eigenaar heeft f 500.uit geloofd voor degene(n) die aan- wijzigingen kan (kunnen) geven, welke leiden tot opsporing van de nog steeds niet achterhaalde veren en dons.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3