Osservatore Romano pleit voor ontwapening Sterritten, stofwolken R.K. Bond van Zangkoren in Noord- en Zuidholiand Waarom geen publieke bouwkas? en plattelandsbelangen WIE RAADT DE UITSLAG? Belasting wijzigingen T Verdediging van het Atlantisch Pact De voorzichtigheid, omzichtigheid en vooral de boven alle partijen staande onpartijdigheid, waarmede in Vaticaanse kringen 't verloop van toestanden en gebeurtenissen op politiek terrein worden gade geslagen, bestudeerd en overwogen, maken de meningen in deze kringen voor allen, die in de internationale politiek belang stellen, van grote waarde. Dit ziet men nu opnieuw bij de bestudering van het artikel, dat de Osservatore Romano, officiëel orgaan van het Vaticaan, van de hand van de directeur, graaf Delia Torre, onder de titel „Veiligheid en Vrede" publiceert. Dit is geschied naar aanleiding van de achtste conferentie der Natolanden. 1. K.F.C.-Volendam 2. Z.A.P.-Schagen 3. Zouaven-V.V.W. 4. I.V.C.-L.S.V.V. 5. W.C.W.-S.R.C. DE SPELREGELS eerste prijsƒ5,00 tweede prijsƒ2,50 en drie prijzen van ƒ1,00 Diefstallen in „Duin en Bosch" Samengaan van overheid en particuliere instelling Wat er bij de L.T.B. al niet te beleven valt Naar wij vernemen WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 PAGINA 5 hij, „daar is een plaatsje voor hem", stuurde de hoed wat links, liet hem toen en en plof, daar viel oed opFlip de vo- erschrikker. Er stak net een stukje van stokkerige lijf boven papieren hoofd uit en kon de hoge hoed »tig op rusten. Nee wat was die Flip Een hoed, een hoed!" ite hij, „ik heb een op mijn hoofd!" „En voor een hoed" riep „een hoge zijde van bruidegom!" Daarna sveen hjj snel om in ippen van de bomen, uit te gaan rusten, was de koning ta Een hoge zijde van bruidegom" herhaalde zo'n hoed heeft nog een vogelverschrik- ehad!" Zijn papieren stond ineens vro-, „Ik geloof dat ik er deftig uitzie", lachte hij. boer, die Flip op de. had gezet, vond dat laar dat was nog lies. Hij vond even dat bij zo'n prach- hoed een betere een mooiere sjaal En zo kreeg Flip vogelverschrikker in- nieuwe spullen. De had er schik in. Hij Flips hoge hoed nog vast met wat ijzer en dat was maar jok. Jan de Wind, die klant, kun je nu nooit vertrouwen: dag brengt hij je d en de volgende hij hem misschien meenemen! j Eisenhower, de man in de Ver. sschouwt het zelfs soort waarschu- geland, dat Was- als troostprijs ling, welke En- bereid, direct ar heeft ge- i sanering van schatkist, met de bovendien nog van 600 mil. aankopen in waardoor it zal zijn, de af te wenden levensniveau voor laven. Deze finan- Engeland zeker ird nodig dan men steekt het niet onder dat wanneer smig bereidheid belang van de en in het be- samenwerking engen aan zijn het niet be- op financiële president Tru- achtigde Avereil naar Londen Maandag onmid- aankomst een rhoud met Chur- zal deze de wel hebben en in de Ver. ^buitenlandse po- -omservatieve En- teleurgesteld ook, dat de selier dr. Ade- nteel in de En- ertoeft en waar illend eerbetoon .chtig bij Chur- Irongen op een houding in de leiden tot een Europa. Diijkt wel, dat de op Churchill's eland gemeen niet gemakke- o-ude Engelse jlitiek door te is Engelands niet meer, buitenlandse wereld trot- Disraëli zijn Churchill kan doen terugkeren. en Australië bewaard, zo- kon worden oorlog voorbii er plannen om de onder- werden ver- moeeliik roegere peil te was er de r Koningin dat zii ziin werk had was er plot- ïkter door ge- tenoninste nog land. Mar- helemaal o nionia en g Maar ik val werken oorlog zo normaal te voor onze onna. maar heel Indië. het gevoel, voor onze ma. Zie ie. >oie van dit wonderliik verfrouwe- laatste tiid dan vroeger toean en vervolgd) (Vcm de Romeinse K.N.P.-correspondent) Volgens het officiële Vaticaanse orgaan bevindt de wereld zich eigenlijk in een staat van wapenstilstand, welke vroeg of laat in oorlog of in vrede moet overgaan. Het orgaan spoort nogmaals tot ontwapening aan, doch verbergt, in de aanvang van het artikel, zijn bezorgdheid niet, wanneer het schrijft, dat de ontwa pening, waartoe een sterke en een zwakke overgaan, steeds in het voordeel van de sterke zal zijn. Terwijl daarom de ontwape ning de hoeksteen en het zwaartepunt van de vrede blijft en men deze dus zoveel mogelijk moet bevorderen, moet men tegelijkertijd in het Westen ook naar veiligheid streven, niet, zoals de Paus heeft aangeraden om de aanvaller uit te lokken, maar om hem de moed tot oorlog te ontnemen. Wie ziet hierin niet een aanmoediging van het Vaticaanse orgaan van de arbeid en de moeite, die zich de N.A.T.O. getroost om een derde conflict te voorkomen? Het blad noemt als karakteris tieke eigenschappen dezer con ferentie: „openlijke vredelieven de verklaringen en voorzorgen van bijbelse zekerheid voor het huis van het Westen". De termi nologie van de laatste karakter trek zinspeelt op de bijbelse spreuk, waarmede gen. Eisenho wer op Maandag 26 November zijn uiteenzetting tot de vergade ring over de noodzakelijkheid van een internationaal leger is 'begonnen. De Osservatore Romano getuigt „dat deze twee karakteristieken dezelfde zijn als die, welke het Oosterse blok voor zich opeist. Aan de ene zijde de volledige eis van vrijheid, maar ook aan de andere kant Beide partijen staan dus hardnekkig op hun standpunten. Van welke zijde zou dus de oorlog ooit kunnen beginnen?" „De Oosterse commentaren op deze bijeenkomst, welke voor het Italiaanse forum worden ge geven, gewagen van een zich ver scherpen en uitbreiden van de bedreiging tot de aanval. In wer kelijkheid bevinden wij ons te genover een groot raadsel", al dus de Osservatore. „Waarom immers betekenen Atlantisch Pact en Atlantische veiligheid oorlog en het Pact of liever het Oosterse blok daaren tegen veiligheid en vrede? Hon derdzeventig divisies onder de wapenen, d.w.z. de machtigste bewapening, welke de wereld kent, aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn zouden uit sluitend ter verdediging dienen en ter ontmoediging van de aan valler, terwijl aan deze zijde een veertigtal divisies, „nog in wor ding", een aanval en een oorlog zouden betekenen. Niettegen staande de H. Schrift, welke blijkbaar in het vervolg deel uit maakt van de bibliotheek van de generale staven wordt dit be weerd. 't Wordt volgehouden, of schoon de H. Schrift zegt: „In dien uw vijand, de indringer, sterker dan gijzelf, aanvalt, neem dan de oorlog niet aan, maar ga tot onderhandelen over." „Dit raadsel is moeilijk door een veroordeling van de Wester se bedoelingen op te lossen, want de feiten bewijzen het tegendeel. En deze feiten zijn Oosters: scher mutselingen in Europa, burger oorlog in China, oorlog in Korea. Opeenhopingen van wapenen dus die heus niet alleen voor de vei ligheid en de verdediging dienen. De bedoelingen van het Westen zouden zonder de aanval van Noord-Korea dezelfde gebleven zijn. Dit heeft bewezen, hoezeer de anderen onvoorbereid waren, daar het weinig gescheeld heeft of de troepen van de V.N. wa ren in zee teruggeworpen." „Dit is duidelijk als men ten minste niet in het op de been brengen van een Europees leger waarover men nogmaals in Ro me heeft gesproken, een beteke nisvolle, tegenstelling wil ontdek ken met de ontwapening, waar over in Parijs wordt onderhan deld. Of zelfs met de zeer ge wenste conferentie van vier. Wij herhalen „zeer gewenste", want het grote publiek is er terecht of ten onrechte van overtuigd, uit gegronde hoop of uit nieuwe il lusies, dat men vroeg of laat tot deze bijeenkomst moet komen. Over het lot van de wereld, over oorlog of vrede te beslissen zon der een beroep op deze laatste hoogste rechtbank te doen, zou de verschrikkelijkste uitdaging aan de beschaving zijn: het zou gelijk staan met een ernstige ge wetenloosheid en onverantwoor delijkheid, welke een oorlog nog angstwekkender zou maken, in dien niet alle middelen en zelfs niet dit uiterste zouden zijn be proefd." „Maar deze tegenstelling be staat, indien men redelijk denkt, niet. Spreken over een dubbel spel bewapening aan de Tiber en ontwapening aan de Seine staat gelijk met een open deur inschoppen. Immers het is recht vaardig en noodzakelijk met el kaar tot onderhandeling over ontwapening en over vrede te geraken, maar zo, dat partijen van gelijke of minstens zoveel mogelijk gelijke voorwaarden uitgaan. Ontwapening, waartoe een sterke en een zwakke zouden komen, zal immer in het voordeel van de sterke uitvallen. Alleen tussen gelijken is zij voor allen tot heil. Maar daarenboven is de veiligheid een directe noodzaak; óf zij is een directe noodzaak, óf zij zal snel "blijken een utopie te zijn. Dan zal het vertrouwvol uit stel ervan duur te staan komen. Dit laatste zou zijn om een helaas actueel voorbeeld te noemen, als het uitstellen van alle maatrege len, nodig om radicaal wateren van de bergen te bedwingen en zodoende een volledige en duur zame „vrede" in de Povlaktë te verzekeren, indien men zou na laten tevens de verwoeste en on dermijnde dijken te herstellen." Geen gewapende vrede. „Maar indien de idee van een efficiente defensie en van een Europees leger zou moeten bij dragen om van ontwapening af te zien, zou het een gevaarlijke dwaling zijn de ontwapende vre de te vervangen." De Osservatore citeert dan Walter Lippmann, die in de New York Herald Tribune pleit voor een verdeling van de wereld in twee gewapende blokken. Hij noemt dit „roeping tot vrede door vrees." De Osservatore waarschuwt hiertegen met het oog op de kosten, op het verplet terende gewicht der graanschu ren, op de 70 milliard Amerikaan se dollars om dan nog niet te spreken van de druk, waaraan de volkeren, hun leven, hun ar beid, hun welzijn en hun vooruit gang voor onbepaalde tijd onder worpen zullen zien. De oorlog zou eenvoudig een aanleiding tot financiële speculatie worden, zegt het blad. „Zonder twijfel kost, drukt en onderdrukt dé bewapening ook aan de andere zijde van het gor dijn. Maar er is verschil tussen de communistische econo mie. vooral in Rusland, het groot ste land van de wereld, en de liberalistische economie van klei ne landen; er is verschil tussen het dictatoriaal en democratisch regime. Feit is, dat geen enkele staat in het Westen voor een lan ge tijd zonder revolutie bereid is een opvoering en een verzadiging van bewapening te verdragen, zoals Rusland die te verdragen heeft." Ontwapening blijft ideaal. „Daarom blijft de ontwapening de hoeksteen en het zwaarte punt van de vrede, zonder dat het vredesdoel verloochend wordt door het streven naar een Wes terse veiligheid, welke meer be doeld is, (zoals ook de Paus heeft aangeraden), om de aan valler te ontmoedigen dan om hem te bedi'eigen. Wij moeten, zo zegt de Osservatore, de ont wapening zien tegelijk als oor zaak en als gevolg van de vrede, zoals dat is aangeduid door Bene- dictus X in de nota van 1 Aug. 1917, door Pius XX als enig mid del afgesmeekt om de oorlogs dreiging te vermijden; tenslotte aanbevolen en belicht door Pius XII, reeds in zijn kerstboodschap van 1939 steeds bezorgd om een derde conflict te vermijden en de vrede op te bouwen." Indien de staatslieden er in slagen de oplossing te vinden om de wereld vol vertrouwen rustig zonder wapenen aan de toekomst te doen denken, zal deze vrede een wapenstilstand zijn", een „wapenstilstand, die de oorlog voorafgaat", zoals Lippmann schrijft, „welke vroeg of laat on vermijdelijk voor de oorlog moet plaats maken." Helder heeft het vertrouwen van onze trouwe puzzlelaars wel heel erg beschaamd, want de nederlaag kwam voor 80 pet. van de mzen- ders onverwacht. Hollandia, dat in Alkmaar won, bleek dat ver- trouwen beter waard te zijn, al heeft de Hoornse Leeuw nog maar heel weinig winst gepeurd uit vorige ontmoetingen tegen de Boys in Alkmaar. Ook St. Adelbert genoot de voorkeur boven de SW-ers uit Stompetoren. Het aantal inzendingen was weer groot, al werd het record niet bereikt. Er waren twee inzenders met zes punten, die dus de twee hoofdprijzen voor hun rekening namen. Voor de vijf punten was meer liefhebberij en hier moest dus weer het lot beslissen. Hier volgen dan tenslotte de gelukkigen: le prijs f5.PAUL BOT-VAN AMMERS, Zesstedenweg 129 te Grootebroek. 2e pr(js f2.50 C. DE BOER, Achterdam 19 te Alkmaar. 3e, 4e en 5e prijs, ieder f 1. Wed. ZWETSLOOT, Nieuwstraat 61, Medemblik A. J. VAN ROOY, Ruijghweg 156, Den Helder G. BOENDERMAKER, Peperstraat 86f, Egmond-Binnen. De nieuwe opgave is: UITSLAG j NIET INVULLEN 2. 3. Naam: Woonplaats: ■- Achter de namen «ar de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. De jaarvergadering van de ge noemde R.K. Bond van Zangver. in Noord en Zuid Holland werd onder behoorlijke belangstelling in Amsterdam gehouden. Bonds voorzitter Spigt herinnerde in zijn openingswoord aan het zeer ge slaagde Bondsconcours te Haar lem en verwelkomde in het bij zonder de Hoog Eerw. Heer Dé ken P. L. Ch. van der Meer de Moderator, de heer Terpsra mu zikaal adviseur en enkele afge vaardigden uit Noord Brabant. Het jaarverslag van de Bonds- secretaris, de heer E, J- Groot was in menig opzicht zeer actueel, waartbij _gewezen werd op de gr,o- te bestaansmoeilijkheden van ve le, zo niet de meeste koren. Spr. wees op de bepaald slechte klank welke de vele zangcon coursen in de landen op roepen, tengevolge van de vaak ongemoti veerde eerste-prijzen toekenning op zeer vele concoursen Het cri- tisch optreden van de jury in de R. K. Bond voorkomt éen te ge makkelijke promotie.. Het aantal aangesloten koren bedraagt nu 52. Verheugend zijn de reactie's op het goede werk van de Bond, bui ten ons Bisdom. Meerdere koren b.v. uit N. Brabant willen zich aansluiten in deze Bond, welke de enigste R. K. Bond in Nederland is. De organisatie van zingend katholiek Nederland gaat te traag en is bij deze R. K. Bond in voor bereiding en de belangstelling hiervoor is reeds overtuigend be wezen. De heer F. Warnik pen ningmeester-bibliothecaris gaf het finantieel verslag en daarna een overzicht van de Bondsbilbliotheek Het Bondsfeest te Haarlem lever de een nadelig saldo op van ruim f 200, hetgeen uit de reserve ge put kan warden. Het kassaldo is thans f 1025. De bibliotheek blijkt in een grote behoefte te voorzien. Het uitleen systeem moet echter nageleefd worden de muziek moet daarom ook weer op de gestelde tijd te rugkomen. Verkiezingen. Tot leden van het hoofdbestuur bleken herkozen te zijn de voor zitter J. H. Spigt en Mej. B. Pog- geman. Inzonderheid werd de voorzitter gehuldigd voor zijn energieke leiding in alle bonds- zaken en op de zangconcoursen. De bondscontributie werd bepaald op 30 ct. pct lid en per jaar met een minimum van 1 10 per ver eniging. Met 'n kernachtig woord van de voorzitter werd de bonds- wisselprijs thans definitief uitge reikt aan het Gemengde Koor, „Zang en Vriendschap" te Boven kerk, „wel'k koor het presteerde om drie maal achtereen het hoogste puntenaantal te behalen op het Bondsconcours en nu voorgoed in het bezit kwam van deze bijzon dere onderscheiding. Promotie der koren. Voor Jt jaar '52 werd nu de pro motie der koren bekend gemaakt. Een 15-tal koren komen in ho gere afdelingen. Bestuursvoorstellen- Besloten werd, om niet toe te staan twee maal achtereen een zelfde vrij concours-werk uit te voeren. Eveneens werd besloten de deelname aan het Bondscon cours verplicht te stellen. Dispen satie blijft mogelijk. Er Ere-banier te laten maken, aller instemming verwierf. Landelijke Actie. Nb toelichting door de voorzit ter een Landelijke Actie te ont plooien om meer Gewestelijke of Diocesane R.K. Bonden in 't land op te richten. In Gelderland werd hiermede reeds begonnen, terwijl ook in Nrd. Brabant een derge lijke actie is te verwachten. Be sloten werd de actie gezamenlijk te voeren met de reeds opgerich te of nog op te richten comité's. Uiteindelijk staat Federatieve sa menwerking op h'ët programma. Bondsconcours 1952. Besloten werd zo mogelijk in 1952 in Amsterdam het Bonds concours te houden. Deelname staat open voor alle RK. koren uit het land. De data werden ge steld op 29 Juni en 6 Juli. Tot Juryleden werden aangewezen: Simon Terpstra, Frans v. Amels- foc» en Oscar van Hemel. Besloten werd Nederlandse com posities te nemen als verplichte stukken,, hetgeen algemeen door de vergadering werd toegejuicht. De rondvraag bracht geen nieu we gezichtspunten naar voren, waarna de voorzitter allen dank bracht voor de geanimeerde be sprekingen. VIER PERSONEN GEARRESTEERD CASTRICUM Enige tijd ge leden ontstond bij de politie te Castricum en bij de directie van het Provinciale Ziekenhuis „Duin en Bosch, een inrichting voor geesteszieken te Bakkum onder de gemeente Castricum, het ver moeden, dat door diverse em ploye's uit de keuken van dit ziekenhuis levensmiddelen wer den ontvreemd. Na een uitge breid onderzoek is de rijkspolitie er Zaterdag toe overgegaan vier der personeelsleden te arreste ren. In hun woningen werden grotere en kleine voorraden le vensmiddelen, waaronder vlees, aangetroffen, afkomstig uit het ziekenhuis. Het viertal, dat vol gens mededeling van de politie inmiddels heeft bekend heeft zich reeds enkele jaren lang aan dief stal van levensmiddelen schuldig gemaakt. Morgen worden zij ter beschikking van de Officier van Justitie te Alkmaar gesteld. Te gen zeven andere leden van het personeel die ervan worden ver dacht uit deze diefstallen voor deel te hebben getrokken, is eveneens proces verbaal opge maakt. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET DE NEDERLANDSE ANTILLEN De heer G. A. Jonker, Handels commissaris voor Nederland te Willemstad (Curacao), zal voor belanghebbenden bij de handels betrekkingen met dé Nederlandse Antillen te spreken zijn op Don derdag 6 December 1951 van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur, ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, Beursgebouw, Dam rak 62a te Amsterdam-C. Het verdient aanbeveling, dat gegadigden van hun voornemen doen bliiken aan het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam (tel. 63393, toestel 5). BRANDWEERSTAF VAN OTERLEEK NU IN ZAANDAM De beruchte brandweerstaf van Oterleek is weer in andere han den overgegaan, nl. in die van de Vrijwillige Brandweer van Zaandam. Al heel lang heeft Zaandam op de staf zitten loeren; men heeft al heel wat pogingen ondernomen, die alle tot mis lukking waren gedoemd. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben de leden van de zevende kring van de Zaandam- se Brandweer een tocht naar Bergen, waar de brandweerstaf het laatst was, ondernomen en met suéces. Zij verzekerden ons, het lang zou duren, eer de staf weer gestolen zou worden. De staf werd om zo te zeggen, „in verzekerde bewaring gesteld Nieuwe draadloze felexverbinding bij hel' A.N.P. Binnenkort zal het nieuws van het Franse werldpersbureau „Agence France Presse" (A.F.P.) volgens een nieuwe methode door het A.N.P. worden ontvangen. Op die dag zal een geheel nieuwe soort draadloze telexverbinding officieel in werking worden ge steld. Deze verbinding werkt volgens het coqueletsysteem, uitgedacht en uitgewerkt door de Belgische ingenieur Coquelet. Niet, zoals de normale telex, met een vijf-een- heden code, maar het geeft voor iedere letter of ander teken twee toontjes, die in frequentie ver schillen. De ontvangtooncombina- ties er zijn er 36 mogelijk stellen relais in werking, die me chanisch met het letterklavier van éen normale siemenstelmachi- ne zijn verbonden. prijs gesteld op behoud van de gebruikelijke concoursprijzen. Een contract met BUMA kon nog niet worden afgesloten. Het over grote deel der vergadering drong er met nadruk op aan tot een col lectieve regeling met BUMA. Een definitief besluit zal genomen worden op de lotingsvergadering. Een nieuwe Bondswissclprijs Nu de 'bestaande wisselpriis voor ■goed een bestemming heeft ge kregen dient er 'n nieuwe wissel- prijs te komen. Allen waren het hier over eens. Over de vraag in welke vorm, bleek bij de dis cussie, dat het plan om een z.g.n. KAN DE GEMEENTE maatre gelen nemen tegen sterritten van auto's en motoren, die dikwijls veel stof opjagen op het platte land? Dat dit behalve letterlijk, oók figuurlijk gebeurt, bleek uit een discussie op de pasgehouden Bondsvergadering van de L.T.B. te Haarlem, waar de Kring Alk maar maatregelen had verzocht, om die ritten niet meer te hou den op de smalle polderwegen. Het hoofdbestuur meende, dat hier een taak lag voor de ge meentebesturen, maar verschil lende afgevaardigden waren het daar niet mee eens. De vertegen woordiger van Hourakpolder vertelde een aardig verhaal, dat wij onze lezers niet willen ont houden. Toen er weer zulk een rit was, die wolken stof veroor zaakte en voor het gezin van de afgevaardigde, die 12 meter van die weg afwoont, aanleiding was om met z'n allen gedurende drie uren thuis te blijven, had hij de burgemeester opgebeld, met het verzoek of de burgervader even wilde komen kijken. Deze bedankte ervoor „in die conditie" en toen belde de spreker de Commissaris van de Koningin op. Hij zat als het ware op me te wachten, want hij kwam zomaar dadelijk aan het toestel, zei spr., en hij vond het een belabberde boel. De volgende dag kwam er warempel een ingenieur van de werd Waterstaat, maar toen was het stof al verdwenen en de vrij erg vernielde weg was al weer wat opgeknapt. De mensen waren bij ons zeer opgewonden, zei de spreker en zelfs toen die inge nieur na het gebeurde daar kwam, was de bui nog niet ge zakt. Enfin, het onderzoek volg de, en het bleek, dat de toestem ming voor zulk een rit uit Den Haag moet komen. Meestal wordt er advies gevraagd aan de Provinciale Waterstaat, maar dat was in dit geval niet gebeurd. Als de rit clandestien was ge- houden, zou dit muisje nog wel mëêr~~."Siêg' Heil" een staartje hebben. Op de po- Duitsland" en „Wii hebben aan de Commissaris van de Koningin kwam prompt ant woord dat het Provinciaal Be stuur zulk een rit niet verbieden kan, omdat er niet „in colonne" gereden wordt. Maar dat zal wel theorie zijn, meende de spreker. Intussen was aan de A.N.W.B. en de K.N.A.C. verzocht, om te zorgen, dat dergelijke ritten de omwonenden geen overlast aan doen. De Commissaris heeft mede verzocht, dergelijke ritten tot de hoofdwegen te bepalen, en an ders kon er wel eens een ongun stig advies komen. Ik sta voor de gevolgen van een dergelijke herhaling niet in, aldus de afge vaardigde, als je niet oppast, maken ze een bal gehakt van je.... En als er weer gevaar dreigt, schrijf ik rechtstreeks aan de Minister! Laat ze met die ritten de hei opgaan, was zijn conclusie. Een andere afgevaar digde zei nog, dat men eens de kerkgangers uit de Hoogmis drie uur op het voorbijrijden van zul ke ritrijders had laten wachten op een hoekje.Wat er in een Bondsvergadering van de L.T.B. al niet te beleven is! Velen wachten nu met belangstelling af, hoe de betrokken organisaties op deze klachten zullen reageren. En wij zouden wel eens willen horen van andere deskundigen, of de gemeenten daar nu wer kelijk niets aan kunnen doen?! ADENAUER BEGROET MET ANTI-DUITSE LEUZEN tige ook brief, nog Voor de ambtswoning van de Britse premier, 10 Downing- street, had zich Dinsdagochtend een aantal demonstranten ver zameld, dat anti-Duitse leuzen riep, toen kanselier Adenauer arriveerde. Een aantal jongelieden, dat pamfletten van de Londense door communisten gesteunde Vredesraad verspreidde, werd gearresteerd. Men riep onder .Terug naar willen geen die de afgevaardigde nieuw nazi-leger". Vier personen zeide geschreven te1 werden aangehouden. I. De nog voortdurend toenemen de eisen op economisch, sociaal en cultureel gebied, welke het moderne maatschappelijk leven stelt, hebben de taak der over heid aanmerkelijk uitgebreid. Daarbij komt nog, dat door de voortschrijdende ontwikkeling van wetenschap en techniek de tenuitvoerlegging van al die be langen, welke verzorging zijn gaan vereisen, een grote mate van deskundigheid vorderen. On tegenzeglijk houdt dit gevaren in voor verambteli.jkte, bureau cratische en dictatoriale bestuurs vorm. Wil men in de toekomst van een werkelijk democratisch bestuur verzekerd blijven, dan zal zulks met betrekking tot de moderne gemeenschapstaak niet anders mogelijk zijn dan door middel van een nauwe samen werking tussen overheid en par ticulier initiatief. De overheidsorganen zullen, in stede van zoveel mogelijk belan gen ter zelfstandige behartiging aan zich te trekken, er voortdu rend op uit moeten zijn om het particulier initiatief, waar mo gelijk in te schakelen bij de be hartiging der gemeenschapstaak. Laat men dit na, dan zal de be langstelling voor de publieke zaak bij de burgerij steeds meer afnemen alleen reeds om die reden, dat men niet meer in staat is met kennis van zaken daarover te oordelen, terwijl de democratie tevens ernstig gevaar loopt. Dit was de grondgedachte, waarop mijn uiteenzetting over ..Gemeente en Bouwspaarkas" op 6 en 7 Nov. 1.1. in dit blad was gebaseerd. En hiervan uitgaand zal. men consequent redenerend het standpunt moeten innemen: een overheidsbouwspaarkas al leen, indien vaststaat, dat het daarmede beoogde doel niet be reikt wordt door middel van de particuliere werkzaamheid op dit terrein al of niet in samen werking met de overheid. Ook na.de artikelen van de heer B. J. Kalb op 20 en 22 Nov. 1.1. gepubliceerd in dit blad ben ik onverminderd ervan overtuigd, dat, hoezeer ik doordrongen ben van de zegenrijke werking van het bouwkassysteem als zodanig, er vooralsnog geen enkele dwin gende reden voor de oprichting van een zuivere overheidsbouw- kas aanwezig is. Mocht dan al momenteel de bestaande overheidsbouwkas der Noord Nederlandse gemeenten enkele praktische voordelen kun nen bieden ten opzichte van de bestaande particuliere kassen, dan is ook daarmede nog geenszins bewezen dat de totstandkoming der overheidskas geboden was. De practijk in de provincie Noord-Brabant bewijst boven dien, dat het hoogst mogelijk gunstige resultaat van het bouw- kaswezen is te bereiken door middel van een voorbeeldige sa menwerking op dit gebied tus sen gemeenten en particuliere bouwkassen. Juist middels deze samenwerking, die om princi piële redenen zozeer te prefere ren valt, en waarmede tevens kan worden bereikt, dat zowel de voordelen van particulier beheer als die liggende in de overheids sfeer beiden ten volle tot hun recht komen, is van het werke lijke bouwkaswezen het meest gunstige effect te verwachten. Ik weet wel, de aanmoediging tot aansluiting bij de publieke bouwkas gaat gepaard met aan biedingen die speciaal in deze tijd wel bijzonder aanlokkelijk zijn. Wanneer aansluiting bij de publieke kas vrijwel terstond ae bouw van een aantal wonin gen in het vooruitzicht stelt, dan is dat ontegenzeglijk zeer aan trekkelijk. Zij opent daardoor een perspectief dat geen gemeen te zich gaarne zal laten ontgaan. Maar hoe aanlokkelijk deze voor spiegelingen ook mogen zijn, zij zijn van geen betekenis voor de verdediging van de waarde der publieke kas als zodanig. Veel meer reden is er om zich met bezorgdheid af te vragen, of hierin niet het gevaar schuilt, dat MARKTOVERZICHT PURMEREND 4 Dec. Voor de maand December viel het aanbod van vette koeien mee, en het beloop van de handel was heel goed, vooral de prima bees ten waren goed gezocht, daar de kwaliteit over 't geheel er thans van week tot week er niet beter op wordt, waar dan ook wel de prijzen nog steeds weer in een stijgende lijn zijn. Ook in de gelde koeien was de vraag heel goed. En het kleine aanbod van verse melkkoeien, veroorzaakte ook ze ker in de vroegte al iets meer leven. Er was een flink aanbod van pinken, maar voor de dood waren deze vrij vlug verkoop baar. Maar voor 't leven was het maar een stugge boel. Dit was al dito met de graskalveren. Met de nuchtere kalveren ging het weer vrij vlug, alhoewel het aanbod daarvan iets groter werd. Met de vette kalveren ging het maar heel kalm aan. Het aanbod van vette schapen was ook maar heel klein en daarmede ging het vrij vlug, maar met de lammetjes was het niet zo, als we dat gewoon zijn, nl. een hele kalme gang en nau welijks prijshoudend. Met de bok ken en geiten was het ook weer mis een stugge boel. Veel ple- zeiziger was het op de vette var- kensmarkt, daar was vooral met de zware een hele vlugge gang. Maar daardoor waren ook de lichtere soorten duurder. Ook de vette zeugen waren goed gezocht. Op de biggenmarkt waar in de vroegte een niet te groot aan bod was, was een vrij goede han del. Maar later toen het aanbod nogal aanhield werd de gang wel wat stroever, alhoewel de prijzen juist geen beduidende inzinking te zien geven. Voor de bokzeugen was nog wel liefhebberij. De paardenmarkt was weer heel stil daar is momenteel heel weinig animo. Ook de pluimveemarkt waar geen groot aanbod was. gaf maar een stroeve gang te zien. de werkelijke betekenis van het bouwkaswezen wordt aangetast. Immers, de grote psychologische waarde van het bouwkassysteem is, dat men begint met een aan tal jaren te sparen en daarmede het bewijs levert, dat men zich een offer wil getroosten ter ver krijging in de toekomst van een eigen woningbezit. Ik vraag me af, hoe zal het met een groot aantal aangeslote nen bij de publieke bouwkas, die vrij wei terstond na aansluiting een woning krijgen toebedeeld, waarvan hun de eigendom nu of later in het vooruitzicht wordt gesteld, in de toekomst gaan? Bij het lezen van het gehele betoog van de heer Kalb kan ik niet ontkomen aan de indruk, dat hij zich uitsluitend laat lei den door het praktisch belang langs welke weg dan ook de be staande woningvoorraad te ver groten. Ik kan mij zeer wel in denken, dat hem dit alles waard is, zelfs cjat hij daartoe bereid is aansluiting te zoeken bij de publieke bouwkas, maar vast staat dat daarmede zeker geens zins is bewezen de noodzaak der publieke bouwkas. Veeleer is te vrezen, dat het eigenlijke bouw kaswezen, waaraan de uitslui tende bedoeling ten grondslag ligt door middel van een spe ciaal spaarsysteem de aantrek kelijkheid ter verkrijging van 't eigen woningbezit te verbreiden, ernstig wordt misbruikt. Ik zou hier de vraag willen stellen, welk oordeel men zou vellen, indien de particuliere bouwkas op de zelfde wijze tewerk zou gaan als de publieke kas? Het lijd"" geen twijfel, of men zou aller- wege het onverantwoordelijke van zodanig beleid moeten erkennen. Al zou zodoende ongetwijfeld de toename van het aantal woningen het grootst zijn, het bouwkaswe zen zal er noodwendig door wor den geschaad. Niet de woning toename staat bij het bouwkas wezen op de voorgrond, maar het eigen woningbezit van hen, die daarvoor geschiktheid bezit ten. Het hier naar voren ge brachte bezwaar weegt des te zwaarder in deze tijd, nu zeer velen gemakkelijk te bewegen zijn, zonder zich van de aan te gane verplichtingen in de toe komst goed te doordringen, een bouwkascontract te sluiten. Des te lichtvaardiger zal men tot deze aansluiting overgaan, al naar ge lang de tijd waarbinnen een wo ning in het vooruitzicht wordt gesteld, is bekort. H e i 1 o o. J. J. M. FESTEN kwam gistermorgen het 4000e schip van dit jaar de Amsterdam se haven binven. Vorig jaar werd dit aantal een week eerder be reikt, namelijk op 22 November; besloot de senaat der Universi teit van Amsterdam het ere doctoraat in de geneeskunde te verlenen aan de heer C. H. J. Versteegh te Utrecht; werd de 26-jarige PTT-ambte- naar W. J. T. door de Haagse rechtbank tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld we gens verduistering van 2343 gul den ten nadele van de Rijks- automobielcentrale spoelde aan het strand van de Kaloot te Borsele (Zuid Beve- iand) het stoffelijk overschot van een onbekend man aan. Het lijk verkeerde in verregaande staat van ontbinding; heeft de heer N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature- Tuin niet aangenomen; werd gisternacht door onbeken de daders een greep gedaan in de étalage van de juweliersfirma Siebel te Rotterdam. Voor een waarde van ongeveer 8000 gulden aan gouden armbanden en gou den horloges werd meegenomen. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. In de Nederlandse staatscourant van heden is een tweetal be schikkingen opgenomen tot wij ziging van enige bepalingen op het gebied van de loonbelasting en tot wijziging van enkele for mulieren. Deze beschikkingen ge ven uitvoering aan de Herzie ningswet van 16 Aug. j.l. De wij zigingen, die met ingang van 1 Januari 1952 in werking treden, komen in het kort op het volgen de neer. In de eerste plaats vervalt het verhoogde loonbelastingtarief voor minderjarige werknemers, die bij hun ouders inwonen (z.g. tariefgroep la). Voor deze werk nemers geldt met ingang van '52 dus hetzelfde tarief als voor an dere ongehuwden (tariefgroep 1). In de tweede plaats treedt met ingang van 1952 de nieuwe rege ling inzake de kinderaftrek in werking. Het verschil tussen de ze nieuwe regeling en de tegen woordige is, dat voor kinderen van 17 tot en met 20 jaar voor taan slechts in bepaalde geval len aftrek v/ordt verleend; tot dusver kwamen deze kinderen nagenoeg steeds voor de kinder aftrek in aanmerking. Voor welke kinderen voortaan aanspraak op kinderaftrek be staat is duidelijk aangegeven in de nieuwe werknemersverklaring, die in de maand December door iedere werknemer moet worden ingevuld. In het bijzonder ver dient het de aandacht, dat thans ook de studerende kinderen, jon ger dan 25 jaar. op de werkne mersverklaring kunnen worden vermeld. De tot dusver geldende bepalingen, dat voor meerderja rige studerende kinderen een ver zoek om aftrek aan de inspec teur moest worden gedaan, is voor 1952 niet meer van kracht. De controle, of voor deze kin deren terecht aanspraak op af trek is gemaakt, zal voortaan eerst achteraf plaats hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5