De VLIEGENDE HOLLANDER vaart weer naar Australië Ameland's Sundeklazen vierden het heerlijk avondje Oude banden door K.L.M. hersteld De f inancieel-economische betrekkingen met Indonesië Het nut van Beroepskeu Katholieke ze-Bureaux BANDJIR OVER JAVA Nederlanders bezeilden het eerst dit „Zuidland RADIO Groteske gestalten spookten gnorrend door de storm Het gaat om levensgeluk! Tasman, geboortig van Lutjegast KIESPIJN! Leo Pagano vraagt rehabilitatie Djakarta accoord met nieuw plan door Leo Broeksmit VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 PAGINA 5 Na de opening van de lijn naar Tokio, stelt de K.L.M. 7 December wederom een nieuwe lucht- dienst in en wel tussen Amsterdam en Sydney in Australië. Deze nieuwe luchtverbinding, de langste welke de K.L.M. zal exploiteren, heeit een lengte van meer dan 20.000 km. en volgt de route via München, Cairo, Bagdad, Karachi, Bangkok, Manilla, Biak op Nieuw Guinea en Port Darwin. Op de thuisroute zal Frankfurt in plaats van München worden aangedaan. De reis- duur bedraagt pLm. 67 uren. Op de thuisreis is deze iets langer, aangezien dan te Bangkok zal worden overnacht. De opening van deze nieuwe K.L.M.-dienst, welke één maal per week zal worden uitgevoerd, roept herinneringen op aan het grootse en roemrijke verleden van Nederland als zeevaren de natie. Want waren het niet Nederlanders, die in de Gouden Eeuw van him geschiedenis alle wereldzeeën bevoeren en aldus het jongste werelddeel ontdekten? Reeds in 1605 was de schipper Willem lanszoon met zijn pinas „Duifken" in de Golf van Carpentaria geweest, maar de eerste kennismaking met de Australische inwoners was dermate onaangenaam, dat hij besloot bij Kaap Keer Weer op het schiereiland York, naar Java terug te zeilen. ge loods en navigator de opdracht plannen op te zetten voor een ontdekkingstocht door het zuide lijk halfrond. Met deze scherpzin nige navigator begaf Abel Tas man zich in Augustus 1642 met de schepen „Heemskerck" en „Zeehaen" öp weg naar Mauritius en vandaar werd koers gezet naar het oosten. Op 24 November werd het eiland Tasmanië, door Tas man Anthonio van Diemenslandt genoemd, ontdekt en voor de helft omzeild. De westenwind dreef hen af naar Nieuw Zeeland, toen Stae- te Landt genoemd en van daar werd koers gezet naar het noor den waar de Fidji-eilanden, de nieuwe Hebriden en de Salomons eilanden werden ontdekt. Om de noordpunt van Nieuw Guinea keerde Tasman naar Java terug. Het was Juni 1643. De eer Australië ontdekt en verkend te hebben, komt toe aan de bekwame en ervaren Neder landse zeeman Abel Janszoon Tasman, die omstreeks 1603 te Lutjegast in de Nederlandse pro vincie Groningen geboren is. Toch zijn er verschillende Nederlandse zeelieden voor hem geweest, die op hun reizen tussen Nederland en Java op de Australische kus ten zijn gestoten. Hun namen of die van hun schepen zijn ver eeuwigd in de Australische geo grafie. Dirk Hartog-eiland. de Houtmanklippen, de Nuyts-archi- pel, Kaap Leeuwin, Arnhemsland zijn eeuwigdurende herinnerin gen aan deze toevallige en opper vlakkige kennismaking, want tot een ernstige poging om het nieu we land te verkennen kwam het niet. De eerste grote, ernstig opge zette poging om iets naders van het grote vrijwel onbekende Zuidland, zoals Australië in de 17e eeuw werd genoemd, te we ten te komen, werd ondernomen door de gouverneur-generaal van Oost-Indië, Anthonio van Die- men. In 1641 gaf hij aan Frans Jacobszoon Visscher, een handi- Advertentie) Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 47 ct. PROGRAMMA ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Mor gengebed en liturg, kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Gramofoonmuz.; 9.15 Hoog mis; 10.35 Gramofoonmuz.; 10.40 Voor de kleuters; 10.55 Water standen; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.muz. (12.3012.33 Land- en tuinb.mededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Amus.muz. 14.00 Theo Casion in misdaad en antiek, hoorspel; 14.20 Engelse les; 14.40 Residentie-orkest en solist; 15.20 Kroniek van letteren, en kunsten; 16.08 Amus.muz.; 16.20 Voor de jeugd; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Lichte muziek; 18.45 Bui tenlandse correspondenties; 19.00 Filmprogramma; 19.20 Parle- mentsoverzicht; 19.30 Philharmo- nisch orkest en soliste; 19.52 Ac tualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Steek eens op, heren; 21.00 Gev. programma; 21.53 Wat zou U doen 22.00 Amus.muz.; .22.30 Wij lui den de Zondag in; 23.00 Nieuws in Esperanto; 23.22 Radio Phil- harmonisch orkest; 23.5024.00 Gram.muz. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA; 7.00 Nieuws: 7.15 Och tendgymnastiek: 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberich ten; 9.12 Gram.muz.; 9.50 Voor de vrouw; VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Fluit en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Niéuws; 13.15 Kleine zonden, hoorspel; 13.30 Dansmuziek; 14.10 Filmpro gramma; 14.35 Brabants program ma; 15.00 Amusementsmuziek; 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie; 15.45 Gram.muz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Radio Phil- harmonisch orkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 Vara-varia; 18.20 Amusements muziek: 18.40 Regeringsuitzending Zoeklicht op de Westerse defen sie; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Passepartout, cau serie; 19.40 Het oude testament in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week, causerie: VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten: 20.15 Gev. programma: 21.15 Tiroolse muziek; 21.45 Socialistisch com mentaar: 22.00 Roemeense mu ziek; 22.20 Onder de pannen, hoorspel; 22.40 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. ER VIEL NIETS TE VERDIENEN Van Januari tot Augustus 1644 ondernam hij een tweede tocht naar Australië. Nu werd de ge hele noordelijke kust bevaren van de punt van het schiereiland York tot aan de Golf van Exmouth. Beide tochten hebben weinig op geleverd, doordat spoedig bleek, dat Australië Voor de Oost Indi sche Compagnie in het geheel geen handelsgebied was. De bo dem was er arm èn de bevolking leefde er in weinig rooskleurige omstandigheden. Er viel niets te verdienen. Eerst in 1770 verscheen de En gelse ontdekkingsreiziger Captain Cook voor de kust van Australië in de omgeving waar thans Syd ney is gelegen. Hij nam Nieuw Holland, zoals dit werelddeel door de Oost-Indische Compagnie was genoemd, voor de Engelse Koning in bezit. Zeventien jaar later werd Sydney door Engelse kolonisten gesticht. En hiermede begint de geschie denis van het Australische volk, een geschiedenis niet zo oud, niet zo eclatant als die van andere volken, maar toch een die door de stille, nooit aflatende strijd van die eerste pioniers in dat aanvankelijk zo onherbergzame en ongastvrije land, het diepste respect verdient van allen, die kennis nemen van de moed, het doorzettingsvermogen, de levens wil en de vindingrijkheid, welke tot uitdrukking komt uit de ge schriften van die moeilijke begin jaren. De betekenis van het Australië van nu en van het Australië van straks behoeft zeer zeker hier geen nadere uiteenzetting. De geweldige rijkdommen en moge lijkheden van dit nog altijd on- derbevolkte land vindt zijn er kenning in het feit, dat duizen den en nog eens duizenden Euro peanen, die in hun vaderland geen toekomst meer zien, naar dit verre zuidland trekken, om een nieuw leven te beginnen. DOOR DE LUCHT. Onder de talloze immigranten, die jaarlijks zich in Australië vestigen, bevinden zich duizen den Nederlanders. Velen onder hen zijn door de lucht naar hun nieuwe vaderland gekomen. In 1950 voerde de KLM 22 vluchten naar Sydney uit, waarbij 1295 Nederlandse emigranten werden vervoerd. Dit jaar werden tot December bijna 60 van dergelijke vluchten gemaakt, zodat het to taal aantal emigranten, dat de K.L.M. dit jaar naar Australië zal vervoeren, ongeveer 4000 zal bedragen. En dit aantal zou nog veel groter zijn geweest als niet de benzineschaarste op de route tussen Amsterdam en Sydney het emigrantenvervoer had ver traagd. De eerste kennismaking van dit land met de K.L.M. is echter nog van oudere datum. In October 1934 maakte de K.L.M. reeds een vlucht naar Australië, toen zij deelnam aan de bekende MacRo- bertson-race van Middenhall in Engeland naar Melbourne. Dank zij de sportieve hulp van de be volking van Albury, waar de K. L.M. DC-2 „Uiver" een noodlan ding moest maken op een mod derige renbaan, gelukte het de K.L.M.-bemanning onder gezag voerder Koene Dirk Parmentier, als eerste in de handicap-race de eindstreep te bereiken. Bovendien heeft de K.N.I.L.M. in samenwerking met de K.L.M. vanaf 2 Juni 1938 tot aan de 2de wereldoorlog een luqhtdienst on derhouden tussen Amsterdam en Sydney. De K.L.M. verzorgde toen het traject Amsterdam-Dja karta, terwijl de K.N.I.L.M. het traject Djakarta-Sydney voor haar rekening nam. Gedurende de strijd om Java hebben de K.L.M. en de K.N.I.L. M. gezamenlijk met vijftien vlieg tuigen meegeholpen aan de eva cuatie van Java, bij welk gevaar lijk werk niet minder dan acht toestellen verloren gingen. Na de bezetting van de Indische Archi pel werden de vliegtuigen aan de geallieerden overgedragen, omdat toen in Australië een groot gebrek bestond aan transport vliegtuigen. Het vliegend perso neel werd gemilitariseerd en op genomen in het Amerikaanse Transport'Command. In de strijd om Nieuw Guinea hebben ook verschillende Nederlandse vlie gers zich verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschappelijke zaak. Kort voor de bevrijding had den de Nederlanders te Brisbane een transport sauadron dat was ingedeeld bij de R. A. A. F. onder de naam 19th Transport Squa dron, dat bestond uit Douglas C- 47 vliegtuigen. Direct na de be vrijding van Indonesië in Aug. 1945 heeft dit zeer grote dien sten bewezen bij de evacuatie der geïnterneerden uit alle delen van Indonesië en voor de aanvoer van de allernoodzakelijkste goe deren. Ook het Nederlandse le ger en de marine voerden in die dagen luchtdiensten tussen Australië en Indonesië uit. In 1946 werden al deze groepen on dergebracht in de Vliegtuig Transport Dienst met als hoofd basis Brisbane. Tot aan het begin van 1947 heeft deze dienst de gastvrijheid van Australië mo gen genieten, totdat zij in haar geheel naar Djakarta werd over geplaatst. DE HANDEL. De nieuwe geregelde luchtver binding, welke een nauwer con tact tot stand zal brengen tussen twee luchtvaartgezinde naties, zal op de duur ook gunstig kun nen inwerken op het gebied van de handel, welke tot op heden mede door de zeer grote afstand, nog steeds niet tot ruime ont plooiing is kunnen komen. Ook het verblijf van vele duizenden Nederlanders die nog door vele familiebanden met Nederland zijn verbonden, rechtvaardigt de hervatting van deze luchtverbin ding ten volle. Ter gelegenheid van deze eer ste officiële vlucht op 7 Decem ber maakt de Directeur Vervoer van de K.L.M., de heer F. von Balluseck. de reis mee, terwijl de heer D. J. Lairibooy, Algem. Hoofdredacteur van het Algem. Nederlands Persbureau A.N.P., de Nederlandse pers zal verte genwoordigen. De Burgemeesters van Amster dam, Rotterdam en Grootegast, in welke laatste gemeente het dorp Lutjegast is opgenomen, zullen brieven richten tot de Burgemeester van Sydney, waar bij de Burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam elk nog een geschenk toevoegen in de vorm van resp. een lichtkroon met zes kaarsen en een Delfts blauw bord met het wapen van Rotterdam Een zilveren sigarettendoos met een begeleidend schrijven is het geschenk welke Z.Éx. de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. H. Wemmers, bij gelegenheid zal zenden aan zijn Australische ambtgenoot Z. Ex. H. L. Anthony. Het Hoofd van de K.L.M. pers dienst zendt aan de Hoofdredac teuren der Australische kranten een bijzondere groet en wel in voor deze vlucht vervaardigde enveloppen met een speciaal post stempel. Op deze wijze zal luister wor den bijgezet aan het feit, dat de vliegende Hollanders, die de roemrijke traditie der Nederland se zeevaarders in de lucht thans voortzetten, de oude banden met het grote Zuidland herstellen. Krachtens een luchtverdrag tussen Nederland en Australië vliegt vandaag het eerste K.L.M.-toestel van de lijn Schiphol- Sydney naar Australië. De Australische minister van Burger luchtvaart, H. L. Anthony en de Nederlandse ambassadeur in Australië, Jhr. P. D. Teixeira de Mattos (staand) ondertekenen het verdrag in het Parlementsgebouw te Canberra. DOOR „HET VRIJE VOLK" In „Het Vrije Volk" van Maan dag 26 November verscheen on der opschrift: „W aarom niet fotograferen?" de volgen de passage in een artikel dat cri- tiek leverde op het radioverslag van NederlandBelgië door Leo Pagano. „Laten wij er maar dadelijk tegenover stellen dat wij ons op nieuw aan deze reporter geërgerd hebben, dat wij ons ergeren over het feit, dat hij zonder kennis van zaken scheidsrechter en grensrechters critiseert op een wijze, die nauwelijks fatsoenlijk meer is." De cursieve zinsnede in dit commentaar in het bijzonder de woorden: „Zonder kennis van zaken" acht Leo Pagano van be ledigende strekking. Met het oog daaron heeft zijn raadsman op ziin verzoek bii de Uitgever en Hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" gepro testeerd tegen deze manier van schrijven en verzocht de heef Pagano in hun blad onen'iik en duidelijk te willen rehabiliteren. (Van een onzer verslaggevers) HOLLUM Er was allesbehalve tekort aan water tussen de Friese kust en Ameland ditmaal. Van Holwerd sprong de veer boot „Waddenzee" wild van de ene golf op de andere in de richting Nes: allemaal geboren Amelanders aan boord, uit het hele land op weg naar hun grootste feest van het jaar. Het schip bonkte met een dreun tegen de steiger, die half onder lag gespoeld; door het water ploegden paarden, fietsers en auto's langs de dam naar de wallekant. Het mocht niet hinderen, al was Radio Nordeich zo somber mogelijk met een orkaanwaar schuwing voor het Skagerak en voor de Waddenkust nog altijd veel meer wind dan men als surprise mocht verlangen. Hoe dan ook: het heerlijk avondje was gekomen. lemaal kennen, zijn rode mantel en zijn baard wild omhoogwer velend in de Zuidwesterstorm, de dorpsfanfare volgend op een auto, de muziek met wasknijpers vastgestoken, de hoofden huive rend gedoken naar het koper. De avond viel. En van alle zij den kwamen in witte lakens ge hulde spookachtige gedaanten langs de achterwegen de huizen uit, knuppels zwaaiend, blazend op buffelhorens en lange meta len roepers. Op de 175-meter-band gaf het vuurschip „Terschellingerbank" als altijd in code het nieuws van weer en wind aan Kijkduin door. De groeten aan huis volgden en van boord riep Jaap de Jong met spijt in zijn stem zijn familie in Hollum op: „Het is niks gedaan. Het is niks gedaan Als het maar droog blieft". Het blééf niet droog, maar evengoed hadden wij de zonder lingste Sinterklaasavond van óns leven. Op 4 en 5 December viert Ameland het feest van de kleine en de grote Sundeklazen. Het doet dat in Buren, in Nes, in Bal- lum. Maar nergens meer zo als in Hollum, zo in stijl, zo drei gend geladen van spanning. De avond van de vierde is er voor de jongens tussen twaalf en achttien. Om het vak te leren. Ze deden hun best. Toen kwam de vijfde Des middags was die goede Snt Nicolaas nog rondgegaan, zo als wij hem van de vaste wal al- DJAKARTA, 6 Dec. (Aneta). Een ontwerp voor de financieei- economische betrekkingen tussen Indonesië en Nederland was het voornaamste onderwerp van de kabinetszitting van Donderdag, aldus heeft de minister van voor lichting, de heer A. Mononutu, na afloop van deze zitting aan de pers medegedeeld. De minister van economische zaken, mr. Wi- lopo, had een voorstel naar voren gebracht ter vaststelling van de toekomstige financieel-economi- sche betrekkingen met Nederland, welk voorstel door het kabinet werd goedgekeurd. Over de inhoud kon de minis ter nog niets mededelen. Op een vraag, of mr. Wilopo bij 't doen van dit voorstel was uitgegaan van het standpunt, dat bij de besprekingen tussen de Indone sische en Nederlandse delegaties in Den Haag een bepaald resul taat zal worden bereikt, ant woordde de minister bevestigend. Hij voegde hieraan toe, dat het zenden van een delegatie naar Nederland van weinig „goede trouw" zou getuigen, als daarbij tevoren zou worden uitgegaan van het standpunt, dat de bespre kingen niet zouden slagen. Op een vraag, of op basis van het ontwerp voor de nieuwe fi- nancieel-economische betrekkin gen met Nederland het financiële en economische verkeer uitge breider, dan wel geringer zou worden, antwoordde minister Monönutu, dat de toepassing van het ontwerp ten gunste van beide landen zal werken. Gevraagd naar de basis van het ontwerp, zeide de minister, dat hierbij is uitgegaan van het standpunt, dat aan de souvereiniteit van Indone sië volledig inhoud moet worden gegeven. Blazend? Zij bliezen, niet: zij „gnorden", een bijkans onbe schrijfelijk geluid, een onbe stemd lawaai, kwaadaardig drei gend, waarin het grommen van nijdige honden is en het knorren van varkens, het loeien van mistsignalen en van koeien, een murmelen en rochelen, een brul len als van wilde dieren, dat twaalf uren lang nu hier, dan daar öp ging klinken, dat de storm overstemde en de huizen vulde, dat honden, paarden, en het vee zélf, verschrikt deed zwijgen. De „baanvegers" trokken rond, alle kinderen beneden de acht tien en alle vrouwvolk van straat verjagend, de huizen in, waar zij tartend „ha, ha" riepen en er zo om vroegen uit hun schuilhoe ken gejaagd te worden, te dan sen als de stokken op de grond sloegen en er over heen te sprin gen als zij dwars werden gehe ven. Te zeven uur waren de baan vegers verdwenen. Alle straat verlichting doofde en in het duister repten kinderen en vrou wen zich naar het twintigtal hui zen, waarvan heel de avond de deur uitnodigend verlicht' zou openstaan. En in afgesloten ka mers, in schuren en stallen kleed den zich de oude Sunderklazen in het pak, waaraan zij al maan den hadden gewerkt in het strengst bewaard geheim, waar in ieder slechts een enkele gezel inwijdt, en niet eens zijn eigen vrouw. Toen het licht weer aanfloep te, waren de Sundeklazen langs allerlei omwegen op straat ver schenen, tientallen, bijkans honderd gemaskerde, in de zon derlingste en prachtigste gewa den uitgedoste mannen boven de achttien. Of toch niet alle? Geen groter glorie immers voor een jongkerel van zestien zeventien dan om zich ook in het pak te steken en met de groten mee te doen. Wee hem, als hij wordt ontdekt. De Sundeklazen trokken rond, gnorrend, met hun stokken stam pend. Er waren ei- met mijters en hoge puntmutsen, met sjako, fez en tulband, en enorme steken van meer dan een meter lang. Zij droegen prachtige wijde rui sende mantels, van boven tot onder beplakt met gekleurde ba nen papieren franje, rood, groen, oranje, blauw, met gouden en zilveren sterren, manen, ankers, harten, met foto's, tekeningen en teksten natuurlijk weeklagend over de slechte verbinding met de vaste wal. Er was maar één orthodoxe Sint Nicolaas, "maar groot sorti ment van maskers: doodshoofden, varkenskoppen, negers, Moren. Er waren kikvorsmensen en oude vrouwtjes, er waggelde een wan staltig dikke beer rond, van kop tot staart in jute gewrongen, er waren Sundeklazen met bellen, met fluitjes, met kindertrompet jes. "Soms verzamelde zich een groep woest gnorrend rond een Sundeklaas, die men verdacht te jong te zijn en dies tot „voesten" dwong. Men greep zijn hand en drukte en trok uit alle macht. Men luisterde naar zijn gnorren. Zesmaal kreeg men zekerheid en joeg een te jonge jongen de straten door naar huis, stoksla gen belovend als hij niet hard genoeg rennen wilde, zoals men hem eertijds naar de gierput zou hebben verwezen. Doch vrouwen waagden zich dit jaar niet in het pak. De anderen, bleven rondgaan, groteske figuren in de stille, spaarzaam verlichte straten, waardoor de stormwind gierde. Zij trokken van huis tot huis, 'n praatje makend, hun „van de barg" drinkend met een rietje door het masker dat zij niet af legden, wel wisselden omdat ieder meer pakken heeft en soms nog dat van een ander aantrok wanneer hij zijn identiteit ont dekt vreesde. Uur na uur gingen zij zo voort, in groeiende trots, omdat het raadsel bleef van wie dit was en wie dat toch wel mocht zijn. En diep in de nacht trokken zij, die onontdekt gebleven waren, nog altijd rond, voor geen ander ple zier dan dat van zichzelf, maar dat dan ook onmetelijk, tot ook zij er tegen het ochtendgloren wel afscheid van moesten nemen: melkenstijd. Het gnorren verstomde na een laatste, ijselijke schreeuw. Voor weer een jaar zijn de oude Sun deklazen van Ameland historie. Men schrijft ons: Tijdens d» grote herdenkings bijeenkomst van het 25 jarig be staan van het Centraal Comité inzake de Beroepskeuze voor lichting. heeft de Wetenschap pelijk Adviseur van de Katho lieke Paedagogische Beroeps keuze Bureaux eeni grote her denkingsrede uitgesproken. Hij schilderde de grote nood zaak van een goed voorbereide en na grondig onderzoek gefun deerde keuze van het beroep, waarin de mens het grootste deel van ziin leven zal moeten door maken en waarin hij het levens geluk moet vinden. Maar was dat in het verleden dringend nodig, elke dag op nieuw wordt deze noodzaak dringender in verband met de steeds toenemende bevolking en de noodzakelijkheid, dit grote bevolkingsprobleem op te lossen, hetzij door industrialisatie, hetzij door emigratie. Uitbreiding van zelfstandige vestigingen in de boerenstand is buna uitgesloten. Er zullen nieu we industrieën moeten worden aangetrokken en grote planner» bestaan er ook bii de regering. ,om de kop van Noord Holland in deze industrialisatie te be trekken. Vele jongelui wensen te gaan studeren, om in deze komende industrie een leidendefunctie te verkrijgen. Velen gaan studeren in de vrije beroepen, wélke nog tal van kansen bieden. Maar al deze studie moet gefundeerd ge kozen worden: hieTtoe moet men met zonder meer maar 'besluiten. Doet mem dit wel. dan zal het voor velen grote en vergeefse moeiten en kosten veroorzaken. Daarom willen wij thans nog eens de aandacht on onze katho lieke paedagogische beroeps keuze bureaux vestigen, die voor Noord Holland gevestigd ziin in: Alkmaar, p.a. dp heer J. 'de Boer, Landstraat 69 Den Helder P.a. de heer M Hoogenfoosch. Weststraat 81. Hoorn. p.a. de heer P. J. Krom. Merensstraat 12. Stelt Uw aanvrage niet uit tot de zomermaanden. Dan ont staat er steeds een „run" op de bureaux en moeten velen op wachtlijsten worden geplaatst, omdat dit werk zo serieus era grondig moet worden verricht, dat „haast" bii onz„ bureaux niet gemaakt mag worden. Het gaat om het levensgeluk van mensen en hieraan moet de grootst mogelijke zorg worden besteed. Daarom een goed advies aan allo ouders en opvoeders. Meldt U zich thans reeds aan. Wendt U tot een van bovenstaande adressen en U wordt spoedig ge holpen. U hebt dan alle tiid om het nieuwe vervolgonderwijs voor Uw kinderen te regelen, tijdig nog alle informaties in te winnen er» grote teleurstellingen ook bij d« nieuwe plaatsing te voorkomen. MINISTERSCONFERENTIE OVER EUROPEES LEGER STRAATSBURG. Dinsdag en Woensdag a.s. zullen de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Wes-tDuitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg te Straatsburg besprekingen voe ren over het voorgestelde Euro pese leger. FEUILLETON 88. Geheel West-Java was hij afgereisd en overal waren het de jongeiren, die de wekroep van de Republikeinse beweging tot zich lieten spreken. Na de ineenstorting van Duits land was deze grote werfcam- pagne voor een eigen leger be gonnen. De Japanse regering had ingezien, dat de gebieden om de evenaar spoedig zouden moeten worden ontruimd. Nu Amerika en Engeland in het Westen de handen vrij hadden, zou Japan het zwaarder krijgen en zouden alle troepen terugtrekken om het moederland te verdedigen. De Japanners haastten zich opeens om de Javanen een eigen rege ring en een eigen leger toe te staan. Dr. Timoeran zou dit leger organiseren en Oemar was hoofd van de pers- en propagandadienst. Terwiil hij daar op het podi um stond en de zee van mensen voor zich overzag, voelde hii zich plotseling aan ziin mouw getrokken. „Toean major," lispelde de bescheiden stem van Soemo. de secretaris-adjudant van de chef. Hij reikte een briefje over. „Japanse commandant bericht, dat morgen de Republiek Indo nesia zal worden uitgeroepen. De regering is gevormd." Oemar staarde naar het witte stukje papier, dat in ziin hand trilde. Een golf van opwinding sloeg door hem heen. De gelui den uit de zaal schenen van heel ver tot hem door te drin gen. Dit was het ogenblik, waar voor hii jaren had gewerkt en gestreden, waarvoor hii ziin eigen gevoelens had overwon nen tot hii een echte nationa" list was en niet meer een salon- revolutionnair. Dit was de ver vulling van ziin ideaal. „De regering is gevormd." Hii wist dat het bericht eens zou komen. maar hii had het nog niet ver wacht. Enkele dagen geleden 'had dr. Timoeran nog gesproken over moeilijkheden De Japan ners hadden hun toestemming nog niet gegeven. Over verschil lende personen was men het niet eens. En nu: „Morgen zal de Republiek Indonesia worden uitgeroepen." Dit was de kroon op het werk. Opeens besefte hii. dat dit bericht niet voor hem alleen was bestemd. Hii was zo gegrepen door zijn eigen opwin ding. dat hii bijna was wegge sneld. zonder dit iuibelbericht voor te lezen. Haastig deed hii een paar passen naar voren en hief de hand op. „Ik ontvang zojuist een be richt. dat vreugde zal brengen en trots in de harteni van hon derdduizenden landgenoten." Hii hield even on. strijdend tegen ziin emotie. „Tot vandaag vormden wii een volk. maar geer» staat. Wii hadden leiders, maar geen regering. Morgen zal echter Azië eer» staat meer tel len. Morgen wordt de Republiek Indonesia uitgeroepen! Morgen krijgen wii een eigen regering met een eigen president. Morgen zal ons volk ziin plaats onder de vrije volkeren van Azië in nemen!" Hii bemerkte niet dat de tra nen hem over het gezicht liepen. Ziin eigen geluk was zo groot. dat het. hem ook niet ooviei. dat de toejuichingen minder waren dan .daarstraks en wegstierven, zodra hii zich omwendde Hii keerüe pas tot de werkeiukheid terug, doordat in de gang naai de bestuurskamer twee soldaten van de eerste ge-uniformde compagnie van het nieuwe leger met elkaar het grote nieuws be spraken. De eer» wees met een minachtend gebaar op de rood witte cocarde. „Voor dat ding krijgen we nu een bronzen leeuwje." zei hii trots. „Dat is altijd als ie soldaat van een regering bent. De blan- da-soldater» hebben dat ook". Toen de officier passeerde sprongen ze in de houding zoals serg.-instructeur Yokimoto. hun dat geleerd had. met twee korte trippelpassen. Maar Oemar groette niet terug. In de bestuurskamer, waar een jonge Javaan trots-onwennig in I ziin niewe uniform. koffi„ rond-1 diende, was dr. Timoeran in druk gesprek met een Japanse officier. Toen Oemar binnen kwam. knikte hii hem goedkeu rend toq. „Een goede vergadering. Je had de jongelui weer aan een touwtje. Maar bii het grote be richt was het net of ie schrok." „Ik had het ook nog niet ver wacht Eergisteren was er im mers nog geen overeenstemming. Het hoofdbestuur kon de Japan se eisen niet inwilligen zonder bespreking met de sultan. Ik meende dat zoiets wel tiid zou kosten," Ze spraken Engels uit beleefdheid voor de Japanner. „Het zou ook tiid hebber» ge kost." knikte de chef. „Maar vanmorgen telegrafeerde de commandant, dat alles goed was. Binnen twaalf uur moest de regering gevormd ziin. Het kabarangin over diie nieuwe bom was. iuist. Het Japanse oorlogs kabinet is afgetreden en de kei zer, zal binnen enkele dagen de capitulatie aanbieden. Van dat ogenblik af ziin alle politieke veranderingen verboden. Daar om wordt morgen» de republiek uitgeroepen." Oemar keek de Japanse offi cier vragend aan. „Capitulatie door één bom?" De ander haalde de schouders op. „De goden ziin vertoornd tegen ons. Wie kan daartegen strijden? Hiroshima: één bom. hoeveel doden? Tienduizend, vijftigduizend. honderdduizend Wie weet het? Maar dat doet er niet toe. De keizer is gezond. Hii zal Nippon weer ter overwin ning voeren. Over viif iaar. over tier» iaar over twintig iaar. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5