BLOKKER bestrijdt woningnood met doeltreffende wapenen Roemruchte K XVIII verkocht aan China „Omdat een mens wel eens wat probeert DE KRONIEK VAN ixm'iji Regering en Zondagsarbeid 48 woningen voor bejaarden Een zeer modern verzorgingshuis met 76 bedden Scheepswerf gaf te hoge lonen Manus Oly in hoger beroep Het handelsverkeer met Indonesië BEURSOVERZICHT ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 PAGiNA 3 Twee grote idealen worden met de bouw van de 48 woningen en het verzorgingshuis voor bejaarden te Blok ker gediend. Ouden van dagen krijgen een ge riefelijke woonruimte met alle comfort waarop ze aan spraak mogen maken. En dan: een flink aantal woningen zal door de bouw van dit complex vrijko men. Dat bete kent wat, in deze tijd De plannen van de Stichting voor Behuizing van Be jaarden zijn uitge werkt door de heer B. E. v. d. Linden, architect te Raalte, die op dit terrein zijn sporen ruimschoots heeft ver diend. Met het werk is in middels begonnen. Zó zal het binnen afzienbare tijd worden: vriendelijke kleine complexen aan ruime plantsoe nen, met links het hoofdgebouw. Ruimte voor 178 personen in totaal! Blokker ondervond de ellendige gevolgen van de woning nood nel zo goed als elke andere gemeente. En ook hier was men ervan overtuigd, dat er iets gebeuren moest Maar wat? Bouwen natuurlijk en dan liefst zoveel als in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk zou zijn. Nu komen de huizen niet op het eerste bevel aan een aannemer tot stand. De weg die door de tientallen financiële-, technische- en niet te vergeten papierenbarricaden moet worden afgelegd alvorens een gemeente zegevierend de nodige vergunningen op tafel kan leggen om de bouw van enkele woningen moge lijk te maken, is lang en bitter. Is het dan niet bewonderens waardig en bemoedigend, dat het kleine Blokker er in geslaagd is de gelden èn de toestemming te verkrijgen voor de bouw van niet minder dan acht en veertig woningen voor bejaarden plus een modem verzorgingshuis voor in totaal 178 personen, waarbij men dan een streekverpleeghuis als een nog niet onmiddellijk te verwezenlijken ideaal heeft geprojecteerd? gelegenheid voor het bereiden van maaltijden voor de zieken, badkamers en 4 aparte badcellen, welke t.z.t. ook voor de andere ingezetenen van Blokker voor de wekelijkse „grote beurt" ge bruikt kunnen worden! Dit laat ste dank zij aandringen van de gemeenteraad. Alle woningen komen aan fleurige plantsoenen, 18 daarvan kriigen een galerij, waaruit wel blijkt dat van eenvormigheid in de bouw geen sprake zal zijn. De weg langs de huizen loopt door van de Dorpsstraat naar de Ko lenbergstraat en wordt voor de voetgangers opengesteld. De be woners van het complex voor be jaarden zullen volledig in de Blokkerse gemeenschap worden opgenomen. Richtprijzen voor de huren Zoals gezegd, wordt de bouw mogelijk gemaakt door de geld lening van de gemeente. Hierbij komt de uitkering van het Rijk ingevolge de premieregeling. De huur van de huisjes varieert van f 4.10 tot f 7.75. Dit is een richt prijs met inbegrip van de kosten voor centrale verwarming, on derhoud van plantsoen en alle diensten welke voor gemeen schappelijk doel worden verricht. In het verzorgingshuis bedraagt de huur inclusief voeding f 18 tot f 25 per persoon, voor echt paren f 29 tot f 50. Het Stichtingsbestuur heeft dus wel het oog op de toekomst ge richt. In voorbeeldige harmonie van vertegenwoordigers uit ge meentebestuur, kerk- en armbe stuur en burgerij, zijn alle plan nen en voornemens ter tafel ge bracht. Die vertegenwoordiging komt in de samenstelling van 't bestuur tot uiting. Voorzitter is de heer Schutijser, secretaris penningmeester de heer Mak, le den de heren Blauw, Neefjes en Bos. Merkwaardig toch, hoe een oorspronkelijk geopperde reor ganisatie van 't klooster Bethle hem, kan uitgroeien tot zulk een gigantisch plan. Er werd gedacht aan verbetering en uitbreiding van de huisvesting voor de hier ondergebrachte bejaarden. Van praten kwam praten. Er werden nieuwe meningen naar voren ge bracht, stoutmoedig en groots, té groots naar het scheen Maar naast het klooster is Dins dag de eerste spade in de grond gestoken voor 48 woningen van de „Stichting voor behuizing van bejaarden", en „Bethlehem" blijft voorlopig zoals het was! Een half millioen Op 16 Augustus j.l. besloot de Blokkerse gemeenteraad een geldlening van een half millioen aan te gaan. Dit kon ook dank zij het gelukkige feit dat de voorwaarden ook door de hogere bestuurs-instanties aanvaardbaar werden geacht. Dat er een geld schieter gevonden was die dit be drag wilde fourneren, mag op zich een wonder hetenToen werd officieel begonnen met de uitvoering van het plan dat de Stichting voor ogen had gestaan en dat zo grif de steun kreeg van B. en W. en gemeenteraad. Maar daarvoor was met name burgemeester G. H. Essing reeds maanden in touw geweest om de noodzakelijke documenten en goedkeuringen los te krijgen uit handen van rijks- en provinciale ambtenaren, van mensen die ook aan hun voorschriften gebonden zijn en een enkele keer die voor schriften wel heel erg nauwkeu rig interpreterenEre wie ere toekomt: het Departement van Wederopbouw en de Provin ciale Dienst van Wederopbouw hebben vlot medegewerkt. Zo mag anderhalf jaar van reizen en schrijven door burgemeester en Stichtingsbestuur nog een korte spanne tijds worden genoemd! Grote belangen worden gediend. De bedoelingen van de Stich ting en van het gemeentebestuur waren tweeledig. Enerzijds werd gestreefd naar zorg voor de be jaarden; zorg in de beste zin van het woord, dus tegemoetkomend aan de morele verplichting om de ouden van dagen een goede levensavond te bezorgen; ander zijds werd uitgegaan van de overtuiging dat met de bouw van het complex een groot aantal woningen in en buiten de ge meente zou vrijkomen voor jong gehuwden, waarmee dus in alle opzichten een groot sociaal be lang van Blokker en omgeving zou worden gediend. Wat dit laatste betreft is een nadere uiteenzetting dunkt ons overbodig. En wat de bejaarden zorg aangaat: er komen 48 vrije woningen, niet aaneengebouwd maar in 7 kleine complexen; t.w. 8 één-persoons woningen, 26 voor 2 personen en 14 welke ruimte bieden aan 3 personen. Van gestichts-ideegeen spoor; men leeft in eigen huis, geheel zelfstandig. Ouden van dagen voor wie de last der jaren te zwaar wordt, kunnen een plaats krijgen in het verzorgingshuis mét 76 bedden! waar nog de zelfstandigheid behouden blijft, maar bepaalde diensten, als bijv. het eten koken, door anderen kunnen worden verricht. In *t verzorgingshuis, centrum van het gehele complex, wordt oofe een recreatiezaal gebouwd, er komt een knutselruimte voor de mannen, een zaaltje waar de vrouwen bijeen kunnen komen, een leeszaal, bedden voor logé's, Plaatselijke vaklieden worden ingeschakeld Architect van het complex is de heer v.d. Linden uit Raalte, een figuur van reputatie op dit gebied. Hij ontwierp de eerste woningen voor bejaarden in de plaats zijner inwoning. In drie weken werd op zijn kantoor het schetsplan voor de woningen van Blokker gemaakt en na nog maals drie weken waren teke ningen en bestek gereed. De heer v.d. Linden en zijn medewerkers hebben dag en nacht gewerkt om d't alles gereed te krijgen. Over de gunning van het werk is wat men noemt „het een en ander te doen geweest". Laten we hieraan onmiddellijk toevoe gen dat de aanvankelijk gerezen bezwaren tegen uitvoering door een aannemer van buiten, thans zijn weggevallen tegenover de erkenning dat met de fa. Haar man uit Raalte een goede keus is gedaan, omdat de prijs van 441.520 voor de 48 woningen met het verzorgingshuis zeer re delijk wordt geacht en de erva ring in dit genre woningbouw van niet te onderschatten betekenis is. Zeer gelukkig is de omstandig heid dat het Stichtingsbestuur met plaatselijke firma's lot een accoord kon komen voor belang rijke onderdelen van t werk. De middenstand die stellig zijn voor deel zal vinden bij de vestiging van de nieuwe bewoners, is ook. nu niet voorbijgegaan. De fa. Onneweer en Bruin verzorgt voor de prijs van 29.168 de aanleg van electriciteithet schilderwerk is voor f 25.765 opgedragen aan de fa. Groot en de fa. Schouten en Zn. voert voor 34.400 het lood- gieterswerk en sanitair uit. Twee en een halve maand na dat de gemeenteraad zijn goed keuring hechtte aan de geldlening is de zaak in kannen en kruiken. Hier past een woord van grote waardering voor allen die aan de voorbereiding hebben medege werkt, kerk- en armbestuur, de architect en tenslotte, maar lang niet als de minsten: de gemeen teraad en B. en W., de „B" voor op. Er wordt gewerkt aan de uit voering van een prachtig plan. Woonruimte voor 178 personen in totaal, zal dankbaar wor den aanvaard en niet minder dankbaar zullen zijn, degenen die door het vrijkomen van huizen in staat worden gesteld steeds opnieuw uitgestelde trouwplan nen te verwezenlijken. Tussen twee haakjes: wie voor een huis in het nieuwe complex in aanmerking denkt te komen, mag zich wel reeds opgeven bij een van de bestuursleden. Nie mand verwacht dat de heren na de bouw nog moeite moeten doen om bewoners te trekken Voor de prijs van een gulden heeft het polderbestuur van „De Eendrachtspolder" een uit 1771 daterende watermolen aan de gemeente Alkmaar verkocht. Voor het opmaken van de notariële acte was het vaststellen van een koopsom nood zakelijk. In de koopacte, waarbij het gemeentebestuur de conditie aanvaardt de molen geheel te restaureren, staat het symbolische bedrag van f 1.dan ook uitdrukkelijk vermeld. Mocht de gemeente anders besloten hebben, dan zou deze oude watermolen, met scheprad en een bovenkruier, onder de slopershamer gesneuveld zijn. Nu zal de molen, aan de rand van Alkmaar, in verjongde gedaante het landschap blijven opluisteren. De directeur van de scheeps werf Witsen en Vis te Alkmaar, A.V., moest zich Vrijdagmiddag voor de Economische Politierech ter verantwoorden voor een over treding van de loonregeling in de metaalindustrie. Op deze werf werd n.l. een vaste toeslag boven het loon van 20 pet. gegeven. De toeslag werd door de directie be schouwd als een soort beoorde lingssysteem. Wanneer er fouten werden gemaakt, dan werd van de toeslag van de betrokken ar beiders een bepaald bedrag afge houden. Er was voor het toepas sen van dit systeem een aanvrage bii het college van Rijksbemidde laars ingediend, dat college heeft er echter nog geen beslissing in kunnen nemen na bijna een jaar onderzoek. Op de zitting bleek, dat de directeur al een paar maal controleurs op bezoek had gehad en was gewaarschuwd; toen er proces verbaal van de overtre- was opgemaakt, is de aanvrage voor de vergunning pas in zee gegaan. De officier van Justitie, die van de secretaris van het college van Rijksbemiddelaars, mr. GJ.H. Re- ceveur, geen definitieve uitspraak over het karakter van de over treding los kon krijgen, eiste van de directeur een boete van f 250 of twee maanden hechtenis. De verdediger,1' mr. H. Scholten. wees op de bijzondere aard van het bedrijf, dat voor een half mil lioen aan deviezen opbrengt per jaar en goede arbeiders nodig 'heeft, arbeiders die gemakkelijk naar andere fabrieken in de om trek gaan, die wel dispensatie van de loonregeling hebben. De ver dediger vroeg vrijspraak subs, 'n kleine symbolische geldboete. De Politierechter voor economische zaken zal op Vrijdag a.s. schrifte lijk uitspraak doen. Extra radio-uitzending over de Raad van Europa Heden, Zaterdag 8 December zal de V.A.R.A. opnieuw aandacht wijden aan het werk van de Raad van Europa. De heer J. van der Kieft, lid van de assemblee, zal die dag van 14.00 tot 14.10 uur in een extra uitzending een be schouwing geven op de zittingen van de laatste dagen. (Van onze verslaggever) DEN HELDER. De simpele mededeling, dat de onderzeeër K XVIII dezer dagen voor enkele duizenden rupia's door Indo nesië aan China is verkocht, heelt in Nederland nogal ont roering verwekt en werkelijk niet alleen onder het marine personeel, dat destijds met Hr. Ms. onderzeeër de wereld vermaarde reis om de wereld heelt gemaakt Bij velen zal deze toch in de herinnering bewaard zijn gebleven als een van de grootste prestaties van de Koninklijke Marine in het bijzonder en van Nederland in het algemeen. Vooral de mededeling, dat de Juli 1935 afmeerde, begroet door K XVIII min of meer als oudhonderden belangstellenden. De roest van de hand is gedaan heeft commandant It. z. I D. C. M. vrij veel bevreemding gewekt, I Hetterschij en zijn drie en dertig omdat men ervan overtuigd is, J u: J~ dat de onderzeeër nog in goede staat verkeerde. De beroemde wereldreis van de K XVIII vond juist plaats in het tijdvak, dat de Koninklijke Marine en de Nederlandse natie in de wereld een eigenaardige klank hadden gekregen door het be ruchte incident op de „Zeven Provinciën", die in Februari 1933 door middel van een vliegtuig bom tot de orde moest worden geroepen. De tocht van de on derzeeër, die via Kaapstad de grote reis van 23.000 zeemijlen een jaar later maakte, heeft de naam weer een uitstekende klank gegeven, niet in het minst ook door het werk, dat Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz op die reis heeft verricht. Prof. Vening Meinesz was reeds eerder met de K XVIII op reis geweest voor meteorologische onderzoekingen, doch naar zijn eigen mening was deze reis nog veel belangwek kender geweest voor de weten schap. Op 14 November 1934 vertrok de K XVIII uit Nieuwediep, uit geleide gedaan door duizenden landgenoten, door de Minister van Defensie en een waarderend tele gram van H.M. Koningin Wil- helmina. De reis ging daarna via Dakar, Pernambuce, Rio de Janeiro, Buenos-Aires, Kaapstad, Durban, Mauritius, Fremantle in Australië en dan tot slot Soera- baja waar de onderzeeboot op 11 opvarenden hebben hiermede een prachtige prestatie geleverd, die de naam van Nederland in het buitenland goed heeft gedaan en die in het land zelf een ongeken de belangstelling heeft wakker geroepen voor de Koninklijke Marine. Na de oorlog is er van de K XVIII niets meer gehoord, tot dat de berichten over de verkoop in de pers verschenen. Daarom is het begrijpelijk, dat de herinnering aan deze tocht, die door het Nederlandse volk enthousiast is gevolgd, en die voor de Marine een uitgelezen propa ganda is geweest, opnieuw sterk naar boven komt bij het verne men dat de K XVIII nu naar communistisch China zal vertrek ken. Voor de sloop of voor wat?? (Van onze verslaggever) Allang voor tienen verdrong zich een grote menigte voor de hoofdingang van het Arnhemse gerechtshof, waar de beruchte in- en uitbreker Manus Oly zich te verantwoorden had voor een 27-tal inbraken- Oly bekende vol mondig de ten laste gelegde fei ten, ondermeer de diefstallen in Hattem en Heerde en verklaarde in zijn sappig Amsterdams aan de president van het Arnhemse hof dat hij in hoger beroep was gekomen, „omdat een mens wel eens wat probeert". De gevangenisstraf van vier jaar vond hij op zich nog niet zo erg, maar dat daarna nog eens een voorwaardelijke ter beschik king stelling moest volgen, vond Oly toch wel wat al te „gortig". De verdediger van Oly, mr. Schaepman, onderstreepte deze mening met te wijzen op het feit, dat Oly niet gebaat is bij een ter beschikking stelling, zolang hij zelf niet inziet dat dit de juiste straf voor hem is. Zolang dit niet het geval is, zal Manus Oly altijd een aversie blijven houden tegen de maatschappij, die naar zijn eigen mening van hem een be roeps- en rustig inbreker maakt. De procureur-generaal mr. W. Bakhoven wilde daar wel reke ning mee houden en adviseerde het hof dan ook een voorlich tingsrapport in te winnen bij mr. dr. P. Baan, directeur van de psychiatrische inrichting te Utrecht en de directeur van Avereest. Mocht 't hof daarmede accoord kunnen gaan, dan wilde spreker het vonnis van de Zut- phense rechtbank bevestigd zien. Uitspraak over veertien dagen. MIJNWERKERS TREKKEN NAAR BELGIË Tussen Januari en October 1951 zijn 339 arbeiders van de Lim burgse naar de Belgische mijnen vertrokken, waarvan 168 van de staatsmijn Maurits o.a. in ver band met de hogere lonen, de gunstiger verlofregeling met gra tis treinreizen, het kosteloze ver voer van en naar de mijn en ho ger kinderbijslag. Hoewel het vertrek onwelkom is, heeft het geen ernstige gevolgen voor de nationale kolenproductie, aldus minister v. d. Brink in zijn ant woord aan de Tweede Kamer. In middels is overleg tussen Neder landse en Belgische mijndirecties gaande om tot een bevredigende regeling te komen. GUNSTIGE ONTWIKKELING Blijkens de Memorie van Ant woord over de begroting 1952 van Economische Zaken werden de krachtens een handelsaccoord tus sen Nederland en Indonesië voor de periode October 1950 tot en met September 1951 overeenge komen contingenten belangrijk overschreden. De Nederlandse uitvoer naar Indonesië had een waarde van f 432 millioen (de overeenkomst beliep f 327 mil lioen) en naar hoeveelheid gere kend een omvang als die van 1938. De invoer in Nederland uit Indonesië bereikte in dezelfde pe riode een waarde van f 476 mil lioen (contingent f435 millioen). Minister Albregts heeft de Tweede Kamer geantwoord op de opmerkingen over de Zondags- arbeid, dat het geenszins in zijn bedoeling heeft gelegen te stellen, dat onder de huidige omstandig heden het economisch voordeel van de arbeid op Zondag in be paalde gevallen voorrang zou moeten hebben boven de christe lijke en morele overtuigingen in zake Zondagsrust. Terwijl hand having van de Zondagsrust op religieuze, morele en sociale gronden ook naar zijn opvatting principieel voorop dient te staan, doen zich in de practijk omstan digheden voor, die het om rede nen van zwaarwegend maatschap pelijk belang en ten dele op de hierboven genoemde gronden zelf onvermijdelijk maken in bepaalde gevallen op Zondag arbeid te doen verrichten. Een naar de mi nister aanneemt vrijwel onbestre den voorbeeld hiervan vormen de verkeersbedrijven. Deze omstan digheden kunnen zich eveneens voordoen bij bedrijfstakken van zodanige technische structuur, dat continu-werken geboden is om de betrokken ondernemingen in de bestaande internationale verhou dingen levensvatbaar te doen zijn, terwijl zij voor de Nederlandse economie van essentiële betekenis zijn. Met erkenning van de religieuze morele en sociale waarde van de Zondagsrust moet de minister er GEZINSREDUCTIE SCHOOLGELD In zijn Memorie van Antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de begroting van O. K. en W. zegt minister Rutten zoveel mogelijk te zullen bespoe digen de indeling van een wets ontwerp tot invoering van een gezinsreductie op het schoolgeld bij het lager onderwijs. jllnmr In onze kerken zal morgen worden gecol- lecteerd voor de leniging van de grote noden, welke in Noord-Italië zijn opgetreden ten gevolge van de enorme overstromingen, die daar in de laatste weken hebben plaats gehad. Zij heb ben een vruchtbaar land, dat nauwelijks hersteld was van de wonden van de oorlog, zwaar geteis terd. De Hoogwaardige Bisschoppen hebben die collecte in de kerken voorgeschreven, gelijk zij dat meermalen ook voor andere grote rampen hebben voldongen feit gesteld zullen worden. Waarbij dan aangetekend worde, dat wij er op rekenen, dat het kabinet niet opnieuw last zal hebben van de vroe gere, plotselinge, „onvermijdelijke", deviaties, oftewel afwijkingen. Voelt de regering niet wat te weinig voor de betekenis van de voorlichting door de pers, in het bijzonder de dagbladen? De gedaan. De Kerk staat open voor de noden, ook hoop, dat minister Lieftinck zou ingaan op de de stoffelijke, van de wereld. Want zij is de we reldkerk. En die wereldkerk, wie zijn dat anders dan alle gelovigen, over heel de aardbol verspreid? Die Kerk is vervuld van deernis met de slacht offers ook van deze ramp, gelijk Zij in heel de historie altijd de naastenliefde als eerste en hoog ste plicht heeft geleerd en toegepast metterdaad. En dan geldt voor ons nog altijd als een sterke bijkomstige overweging, dat Italië het land van de Paus is! Daarom onderstrepen wij, aan de voor avond van deze kerkcollecten, nog even de oproep van het Episcopaat, om te helpen, de stoffelijke noden van deze slachtoffers te lenigen. •T* Het is een merkwaardige en verrassende be- noeming geweest, dat min of meer plotseling prof. dr. Beel als minister van Binnenlandse Zaken uit de lucht is komen vallen. De plastische uitdrukking doet natuurlijk niet tekort aan het respect, dat wij aan een Dienaar van de Kroon verschuldigd zijn. Dr. Beel's terugkomst mag een versterking van het kabinet worden genoemd. Met grote belangstelling zien wij tegemoet het antwoord op de vraag, of de politieke (progressieve) instel ling van dr. Beel nog gelijk is aan die van voor heen. Wij verwachten niet, dat die boze tongen gelijk hebben, die fluisterden, dat Beel wel de in vloed van zijn omgeving in Nijmegen (Duynstee c.s.) zal hebben ondergaan. Zijn terugkeer is ook een winst in verband met de komende Grondwets herziening. En zeker niet minder voor de hangende kwesties met Indonesië, welke nu weer, gelijk men weet, in een acuut stadium verkeren. Wat de zaak-N.-Guinea betreft, zou de rege er ring zich, nu pas bij de behandeling van de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, nog duidelijker hebben kunnen of moeten uitdrukken aangaande haar standpunt? Er zijn er, die menen van wel. „Het standpunt van Neder land blijft, dat Nederland souverein is", waren de woorden van minister Peters. Menigeen had liever gezien, dat er gezegd was: „Het standpunt van Nederland i s, dat Nederland souverein b l ij f t", hetgeen met bijna dezelfde woorden niettemin heel anders geklonken zou hebben. Maar in elk geval staat dit vast, en dat is toch wel heel be langrijk, dat onze regering ook nu nog het stand punt inneemt (gelijk dat in de Regeringsverklaring van Maart j.l. is verklaard). „In de status van N.-Guinea wordt geen enkele wijziging overwogen zonder vooraf de Kamer daarin te kennen". Men behoeft dus niet bang te zijn, dat wij voor een aandrang van alle partijen uit de Tweede Kamer, deze week geuit, om of dollars beschikbaar te stel len voor aankoop van papier in Canada, of de omzetbelasting op advertenties af te schaffen, is niet in vervulling gegaan. De minister wil niet verder gaan dan een tijdelijke verlaging op het invoerrecht op krantenpapier. Dat is de mensen blij maken met een dode mus, zei kameraad Hoog- carspel en bij uitzondering gaan wij nu eens met de mening van deze communist accoord. Het is een vreemde boel met de houding van de regering ten opzichte van deze papierkwestie. Hoe kan de mi nister nu denken, dat de Kamer, en de kranten en het publiek, zich met zulk een nietszeggende toezegging laten lijmen? De invoer van kranten papier is niet zo groot. De toegezegde verlaging van het invoerrecht zou in het geheel een ver lichting betekenen van vijftigduizend gulden! Maar de prijsstijging betekent voor de dagbladén geza menlijk een bedrag van ongeveer 12 millioen gulden!! Terwijl het krantenpapier zal stijgen tot een prijs van 84 ets. (nu is het 63)!!) zou de ver lichting, welke de voor zichzelf altijd zo royale minister wilde .toestaan, drie centen op een kilo uitmaken. Over het geheel genomen kan men in dit geval zelfs niet zeggen, dat „alle beetjes hel pen". •f» Laten wij deze week weer niet in mineur eindigen. Churchill heeft in het Engelse La gerhuis gezegd, dat het gevaar voor een nieuwe oorlog verminderd is. Als hij terugkeek op de afgelopen jaren, dan gelooft hij, dat het oorlogsgevaar niet meer zo groot is, als bijv. in 1948, in de dagen van de Berlijnse luchtbrug. Wij zien daarnaast, dat de Duitse staatsman Adenauer op bezoek geweest is bij de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden, en de Duitser heeft de Engelsman tot een tegenbezoek uitgenodigd. Nadat Fransen en Duitsers elkaar weer de hand drukten, doen Engelsen en Duitsers het ook. Als nu de Westelijke Grote Drie het ook maar wat meer eens konden worden in verband van de Europese samen werking en spijkers met koppen geslagen werden ten behoeve van het Europese leger, dan zou de onmisbare machtsvorming als veiligheidsmaatregel tot stand komen. Wij kunnen wel schoon theoreti seren, maar de practijk is altijd nog: „Si vis pacem, para bellum", dus: als ge de vrede wilt, bereid u ten strijd. Waarbij dan het bekende variant: „Si vis pacem, param justitiam", als ge de vrede wilt, propageer dan de rechtvaardigheid, niet moet wor den verwaarloosd! op wijzen, dat in een tijd waarin de bestaansmogelijkheid van ons volk in het geding is, aan de zo juist vermelde omstandigheden ernstig aandacht moet worden ge schonken. Hij onderschrijft intussen vol ledig de opvatting, dat èn met het oog op de betekenis van de Zon dagsrust èn met het oog op de werkgelegenheid zelve te dezer zake met beleid en voorzichtig heid te werk dient te worden ge gaan. NIEUW KOLENVELD IN ONTGINNING? Minister v. d. Brink streeft met kracht naar spoedige onderteke ning van het verdrag met West- Duitsland inzake de ontginning van een tweetal in Duitsland langs de Limburgse grens gelegen mijnconcussies. Zodra overeen komst is bereikt met de N.V. Do- maniale Mijn-maatschappij over de voorwaarden van een verlen ging der exploitatie-overeenkomst tussen de Staat en deze N.V. zal een beslissing worden genomen inzake de ontgining van het Ne derlandse mijnveld Neuprick- Bleyerheide, omtrent de aankoop waarvan in beginsel met de Esch- weiler Bergwerksverein overeen stemming is bereikt. VRIENDELIJKE MARKT AMSTERDAM, 7 Dec. Twee fondsen genoten vandaag vrij be hoorlijke belangstelling ter beur ze, a.w. Canadian Pacific en de amortisatiebewijzen Nederlandse Scheepsbouw, in de wandeling „lappen" genaamd. Canpakken, zoals de beursterm luidt, waren in navolging van New York hier eveneens ruim 3 dollar hoger en stegen tot circa 38 J4, waarbij in een open hoek vrij levendige ac tiviteit heerste. Deze koerswinst staat in verband met olieboringen, die op de terreinen van de maat schappij door de Shell worden verricht. Ook in lappen Scheepsbouw ontstond er vandaag een open hoek. Gehandeld werd van f 65.- tot f 69.-, tegen een vorige slot- notering van f 65.-. Deze belang stelling houdt verband met de voorgestelde herkapitalisatie bij de Nederlandse Dok Maatschap pij. De Nederlandse Scheepsbouw vormt tezamen met de Dok een vennootschap onder firma. Voor het overige had de markt een rustig, doch vriendelijk voor komen. Olies haalden het giste ren geleden verlies gemakkelijk in en sloten op 287(284%). Unilevers noteerden Ï80 ex 4% pet. interim dividend, voor de oude aandelen, hetgeen een winst van twee punten ten opzichte van gisteren betekent. Aandelen AKU waren vrij sterk gevraagd en monteerden tot 163 (161). Aandelen Philips waren zo goed als onveranderd. Ook de Indonesische markt hield zich goed en was prijshoudend tot iets beter. Aandelen Amster dam Rubber op 93 (91) zelfs vast. De Scheepvaartafdeling was in één doen met gisteren, hetgeen eveneens geldt voor de guldens beleggingen. 9 December: 2e Zondag van de Advent Als een zeer bijzondere profeet treedt op deze dag op de voorgrond Johannes de Doper. Hij wijst de gelo vigen de Grote Onbekende, Die groter is dan hijzelf, wiens schoenriem hij niet ontbinden mag. Hij had vol komen zekerheid over de Messias door de verschijning bij het Doopsel en toen hij op zekeren dag, in het ge zelschap van enkele leerlin gen en vertrouwde personen, Jezus op hem zag toekomen, ontsnapte het grote geheim aan zijn lippen: Ziedaar het Lam Gods dat wegneemt de zonden der wereld. En hij is gelukkig als hij zich kan te rugtrekken in de woestijn, want hij heeft zijn zending volbracht! Dat is ware ziele- grootheid en onomwonden noemt Christus hem van daag de grootste onder de mensenkinderen. De kerk vraagt, dat ook het woord van Johannes invloed zal hebben op onze verwachting en wij maken dan ook het besluit met zijn getuigenis te gaan naar de Meester, die de woorden van het eeuwige leven bezit. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3