TWEEDE KAMER stelt vele sociale problemen aan de orde GEEST EN DOELSTELLING VAN MATER AMABILISWERK Herstel van V.Z.V. blijvend? Papierprijsverhoging voor dagbladpers fataal De moed zonk overvaller in de schoenen Politie schoot op stroper DE PRIJSPUZZLE VAN DE WEEK K.V.P.: alsnog subsidie voor beroepskeuze-voorlichting Veel critiek VAN DE HANDBALVELDEN T.O.P. naar Den Helder rheeoshehchten Obligatielening in Warmenhuizen Vormingswerk ingesteld op geest van onze tijd Ernstig gewond naar ziekenhuis gebracht alkalivrij wasmiddel ongekende waskracht in 3 a 4 druppels! r tr T w r W ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 PAGINA 7 (Vcm onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De eerste spreker, de heer Stapelkamp (A.R.) toonde zich over het gevoerde beleid allerminst tevreden. De partijge noot van minister Joekes, de heer v. d. Born, gaf wel een indruk wekkende opsomming van hetgeen na de bevrijding was tot stand gebracht, maar hij deed zulks onder volledige handha ving van zijn critiek. Andere woordvoerders richtten hun critiek direct op concrete punten. Zodat zowel uit het een als het ander de conclusie kan worden getrokken, dat de be windslieden van Sociale Zaken en Volksgezondheid nu niet di rect een enthousiaste ontvangst ten deel viel. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg zich af waar de definitieve regeling van de ouderdomsvoor ziening bleef. Met mevr. Forta- nierDe Wit (VVD) noemde hij de gang van zaken op dit punt bepaald teleurstellend. Wat de herziening van de In validiteitswet betreft waren zelfs nog geen voorbereidende stappen gedaan. Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. Bij de mededeling van de re gering dat de 'wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in Juni van het volgend jaar zal worden ingevoerd, hebben wij reeds toen erop gewezen, dat deze mede deling geen enkele aanduiding bevatte omtrent de concrete uit voering. Mevr. Fortanier—De Wit en de heer Stapelkamp wezen nu ook in dit debat op deze even wonderlijke als gevaarlijke leemte. Met de verwezenlijking van de ondernemingsraden wil net nog allerminst vlotten. De heer Sta pelkamp (A.R.) richtte dan ook over het hoofd van de bewinds man een oproep tot het bedrijfs leven. De heer v. d. Bom (P.v.d.A.) vroeg of bet Departement de ontwikkeling niet wat meer in de goede richting had kunnen stuwen. Beroepskeuze. Over het beleid in zake de be roepskeuzevoorlichting kreeg de minister van vele kanten heftige critiek te horen. Het vorig jaar is de motie-de Kort (KVP) door de Kamer aanvaard, waarin werd uitgesproken, dat de particuliere beroepskeuzebureaux wat subsi - die betreft gelijk zouden moeten worden gesteld met de desbetref fende overheidsinstellingen. Wat is er nu echter gebeurd? i De minister heeft het aldus aan de orde gestelde vraagstuk opgehangen aan de kapstok van een commissie en hangende dit onderzoek het hele voorlichtings- werk op losse schroeven ge plaatst. De heer Zegering Hadders (VVD) kwam nu verklaren, dat hij met zijn steun aan de motie-De Kort nooit bedoeld had dat het werk van de Rijksarbeidsbureaux zou worden ingeperkt. De heren Sta pelkamp (A.R.), Kikkert (C.H.) en De Kort (KVP) keerden zich vooral tegen het feit, dat de minister voorlopig nu zelfs hele maal geen subsidie aan de parti culiere bureaux zou willen geven. En de katholieke woordvoerder nodïede de minister dan ook uit om alsnotr de f 75.000 weer od de heerotina te plaatsen, „hem zo doende ontlastende van de moei te om hierover alsnoe een nieuwe uitspraak aan de Kamer te vra gen." Wat de loonpolitiek betreft, kwam in dit debat de behoefte tot uiting aan een wat vrijere loonvorming. De heer Kikkert (C.H.) echter refereerde aan een uitspraak van de voorzitter van het C.N.V., waarin gezegd wordt, dat in elk geval nooit teruggekeerd mag worden tot de harde weg van vraag en aanbod. Kinderbijslag. Een onderdeel Van de loon politiek, de kinderbijslag, werd nader bezien door de heer De Kort (KVP). Een objectief bud get-onderzoek zou moeten uit maken of er inderdaad sprake is van een onevenredige achterstand van de grote gezinnen. Hij vroeg van de minister de verzekering dat hierbij de kwestie van de bevolkimgstoe- of afname buiten beschouwing zal blijven. Er mede, accoord gaande dat een differentiatie van de kinder- biislag dus nader zal worden he keken. beklemtoonde hii wel. dat de in de verdrukking ge raakte middengroepen hierop niet zullen kunnen wachten. De heer Stapelkamp waar schuwde de minister dat hem de rekening in grotere werkloosheid zou worden gepresenteerd Wan neer het onder druk van zijn partijgenoten tot een onverant woordelijke beperking van de investeringen zou komen. Ook de heer De Kikkert bleek dit gevaar terdege te beseffen. Werkloosheidsbestrijding. De bestrijding van werkloos heid kreeg speciale aandacht, omdat bij dit debat ook de nota in zake de werkgelegenheidspoli- tiek werd behandeld. De heren Stapelkamp (A.R.), v. d. Ploeg (KVP) en Zegering Hadders (VVD) wezen er in dit verband op, dat de overheid geen werken in DUW-verband moet laten uitvoeren, die ook door het vrije bedrijfsleven kunnen ge schieden. De heer Nederhorst (PvdA) wenste dat de regering reeds nu machtigingen zou vra gen om zo nodig direct bepaalde maatregelen ten uitvoer te kun nen leggen. De heer v. d. Ploeg (KVP) wijdde speciale aandacht aan de positie van de landarbei ders. De overheid diende te over wegen of zij ondanks de daarbij gebleken moeilijkheden toch geen maatregelen moest troffen, die erop gericht zijn, om in de be drijven een vaste kern van land arbeiders te houden. Emigratie. Over de emigratienota werden opmerkingen gemaakt door de heren v. Koeverden (KVP). Ze gering Hadders (VVD). Bieu- weniga (A.R.) en Schilthuis (PvdA). Verschillende ven deze woordvoerders vroegen zich af of een verklaring van geen be zwaar nog wel nodig is. De heer Bieuwenga (A.R.) was van me ning dat de maatschappelijke or ganisaties een groter bedrag van de overheid moesten ontvangen dan de overheidsorganen. De heer v. Koeverden, die zijn maidenspeech hield, wilde reeds nu het subsidiebedrag voor de maatschappelijke organisaties vaststellen en ook pleitte hij voor meer middelen voor emigrerende gezinnen met veel kleine kin deren. Dinsdag gaat de behandeling verder. Bij de aanvang van de verga dering had de heer Janssen (KVP) zijn motie in zake de effectenregistratie ingetrokken, zulks in verband met het voor stel van de Minister van Finan ciën om dit vraagstuk door een commissie uit de Kamer met de minister te doen onderzoeken. De begroting van Financiën werd z.h.s. aanvaard. Oranje 6 120 m. ZZO Kreta- Southampton; Samarinda 7 van Semarang-Surdbaja; Tallisse p. 7 kp. Guardafui; Veendam 7 te Ha lifax; Waterman 9 vm. Fremantle verw.; Edam 7 te Antwerpen; Oranjestad 6 v. Barbados-Ma deira; Willem Ruys 7 nm. Co lombo verw.; Amstelland 7 vm. te Santos; Arendskerk 6 v. Co lombo-Aden; Kota Baroe 6 van Surabaja-SemarangKota Gede p. 6 Sabang-Colombo; Kota Inten 6 nm. v. Genua; Riouw 7 vm. Be- lawan verw.; Zuiderkruis 6 320 m. Z. ten O. Walvisbaai. Hoofdklasse: VZV—FSA 12.00; DWO—DTS 13.30; WGW—TOP 13.45; VIO—DVO uitgest. lste klas: DOS—VI. Vlug uit gesteld; Geel ZwartHugo Girls 12.00; StrandvogelsBI. Reigers 13.40; Con Brio—KSV 13.40. 2e klas: Con ZeloVlOS uit gesteld; FSA 2—VZV 2 13.40; St. Victor—DOS 2 14.00; TOP 2— Hugo Girls 2 13.15. 3e klas: SEW 1—VI. Vlug 2 14.00; WGW 2VIOS 2 uitgest. Junioren A: DWO aVI. Vlug b 12.30; Vd. Vlug a—WGW a 13.40; B: Hugo Girls a—KSV a 13.40; C: SEW a—VIO a 15.00; DTS a— Strandvogels a 15.45. OVERZICHT Wanneer de toestand der vel den geen spaak tussen het wiel steekt, wordt er Zondag weer 'n belangrijk programma afgewerkt. In de Hoofdklasse kan VZV tonen de weg terug gevonden te hebben, maar FSA zal daar wel niet veel voor voelen. DWO krijgt 'n moeilijke tegen stander in DTS, dat al meermalen getoond heeft eventuele kam- pioenscandidaten 'n toontje lager te kunnen laten zingen. TOP moet, mits volledig, de volle winst uit Den Helder kunnen halen, nu zeker, daar immers 'n grote schaar supporters SRC zullen ver gezellen voor de big match tegen voetballend WGW. In de eerste klas zal Geel Zwart ook Hugo Girls wel aan haar zegekar binden. Strandvogels BI. Reigers kan wel 'ns tot 'n puntenverdeling komen, terwijl Con Brio weinig moeite zal heb ben aan KSV. In de tweede klas zien we winst voor FSA 2 in de strijd te gen VZV 2. St. Victor kan wel 'n puntje veroveren op DOS 2, terwijl TOP 2 revanche moet kunnen nemen op de destijds in de Waard geleden nederlaag. In de derde klas kan VI. Vlug 2 door 'n overwinning op SEW 1 zich weer plaatsen aan de kop van de ranglijst. Bij de Junioren winst voor DWO a en VI. Vlug a resp. ten koste van VI. Vlug b en WGW a. De buurt-derby Hugo Girls a KSV a zal duidelijk de sfeer van 'n derg. wedstrijd tonen met mo gelijk 'n gelijk spelletje. AMSTERDAM Aan de Minister van Financiën is gisteren het volgende telegram gezonden: „De leden der Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945'", in buitengewone algemene ledenvergadering te Amsterdam bij een ter bespreking van de noodtoestand, waarin de dagbladpers komt te verkeren door zeer hoge verhoging van de papierprijs, hebben met grote teleurstelling kennis genomen van het ant woord van Uwe Excellentie in de Tweede Kamer betreffende eventuele maatregelen van regeringswege ter verlichting van deze noodtoestand. Aangekondigde tijdelijke verlaging van in voerrechten op papier betekent in dit verband niets. Import van buitenlands papier thans voor de dagbladen vrijwel nihil. Drin gen aan op afschaffing omzetbelasting zowel op advertenties als op rotatiepapier voor dagbladen, zijnde dergelijke afschaffing C.q. opschorting enige mogelijkheid, waardoor een nog slechts zeer gedeeltelijke verlichting bereikt kan worden. Berkuur N. D. P."" Afschrift van dit telegram is gezonden aan de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer, met het verzoek om dringend adhaesie te willen betuigen. Zal VIO a deze week het kam pioenschap veroveren, of zal SEW a ook 'n struikelblok blij ken te zijn. O.i. kan dat ene puntje wel behaald worden. DTS aStrandvogels a tenslotte is 'n strijd van twee gelijkwaar dige ploegen, waarvan de uitslag dus in 't geheel niet te voorspel len valt. DE HUIZENBOUW Burgemeester Nolet kon Vrij dagmiddag de in de raadzaal vergaderde raadsleden mededelen dat tengevolge van de gemeente wege uitgegeven circulaires voor een „Burgerzin"-lening, een be drag van ongeveer f 30.000.is voltekend. Op grond daarvan be sloot de raad tot het uitgeven van een obligatielening van 4 met een looptijd van 15 jaar in stukken van f 1000.f 500. en f 100.—. Dit bedrag is toereikend voor het bouwen van twee woningen. Met het bouwen hiervan zal in het a.s. voorjaar worden begon nen. Het was burgemeester ietwat tegengevallen, dat de gemeente naren zo weinig belangstelling aan de dag hebben gelegd voor de stukken van f 100.Hieruit blijkt, dat de „kleine man", waar op voornamelijk juist de hoop van het gemeentebestuur was ge vestigd, zich aan het bouwen van nieuwe woningen_uiterst weinig gelegen laat liggen. Ook de heer Nannis noemde dit zeer teleur stellend. De heer Groot meende dat juist voor de kleine spaarders de cir culaire wat onduidelijk gesteld was. Daarom werd tevens in be ginsel besloten om volgend voor jaar nogmaals een oproep voor een burgerzinlening uit te geven, doch dan speciaal gericht aan de minder kapitaalkrachtige ingeze tenen. Voorts zal het bouwen van huizen door particulieren worden aangemoedigd. Dan besloot de raad om de te genwoordige brandweergarage aan de stichting „Gemeenschap pelijke vuilnisophaaldienst voor de gemeenten Harenkarspel, St. Maarten, Nw. Niedorp, Oude Nie- dorp en Warmenhuizen" te ver huren voor f 300.per jaar. Aankoop van een huis Nu de heer M. J. de Moei voor nemens is naar Canada te emi greren, krijgt de gemeente een kans om zijn huis aan de Dorps straat aan te kopen voor f 3750. B. en W. stellen voor om deze kans aan te grijpen, aangezien bedoeld pand dermate in de straat is gebouwd, dat het ter plaatse vrijwel onmogelijk is twee normale voertuigen te laten 'passeren, terwijl bovendien het uitzicht naar de Zuiderbrug ern stig door het gebouw wordt be lemmerd. Wanneer t.z.t. tot ver betering van de straat wordt overgegaan kan dan het voorste deel van het huis worden wegge broken. Aangezien op de secretarie de financiën van de woningbouw vereniging „Warmenhuizen" en van de Stichting Intercommunale Vuilnisophaaldienst worden be heerd, achtte men het gewenst om met beide instellingen een deposito-overeenkomst aan te gaan, zodat overtollige kasgel den dan in de gemeentekas kun- ALKMAAR Over het Mater Amabliswerk, zoals dat zioh in de na-oorlogse jaren in ons land, voornamelijk in de Zuidelijke provincies, heeft ontwikkeld, is destijds reeds het een en ander geschreven. Deze nieuwe vorm van onder wijs, aangepast aan de geest en de practij'k van onze moderne tijd, die aan vele meisjes, amper van de schoolbanken af het volle leven ingestuurd, zo weinig ge legenheid biedt tot ontwikkeling van haar specifiek vrouwelijke gaven, is het eerst tot ontwikke ling gekomen in België, waar 't voornamelijk Mej. M.C. Schouwe naars was, die zich het lot van 't jonge meisje in de moderne sa menleving aantrok. De naam van dit moderne vor mingswerk is een hulde aan de Hemelse Moeder, die toch altijd het meest aantrekkelijke voor beeld van meisjes en vrouwen blijven zal. In de naam van de scholen, die de vorming van het jonge meisje tot een waardige vrouw in de maatschappij ten doel heibben, komt tot uitdrukking de christe lijke levensstijl, die de school aan de jonge meisjes bij wil brengen. In deze opleiding wordt getracht de meisjes van 17 jaar en ouder een degelijke katholieke per soonlijkheidsvorming te schenken hetgeen sterk tot uiting komt in ■het programma dat juist het ty pisch vrouwelijke aanspreekt, waaraan de meisjes zo'n grote be hoefte hebben. De school richt zich dan ook tot de meisjes van alle standen en beroepen. Het verschil in vestandelijke ontwik keling is bij het volgen der cur sussen geen bezwaar, omdat men (Van onze correspondent) Donderdagavond om ongeveer kwart over acht stond op de Vossenlaan te Bosch en Duin te Zeist een personenauto stil, waarvan de bestuurder aan de per rijwiel passerende postbeamb te van het kantoor te Den Dolder, wonende te Zeist, vroeg hem te willen helpen met een reparatie aan de auto. De postbeambte vol deed aan dit verzoek en hield voor de automobilist de motor kap open. Onverhoeds kreeg hij toen van de bestuurder een klap met de steel van een hamer op zijn hoofd, waardoor hij in elkaar zakte, doch daarna toch nog de Dolderseweg wist te bereiken, waar hij hulp ging halen. De automobilist ging er intussen met zijn auto van door. Het slachtoffer werd per zie kenauto naar het ziekenhuis ver voerd en aldaar opgenomen. De verwondingen bleken gelukkig niet van ernstige aard te zijn. Gisternacht kreeg de politie te Zeist van het hoofdbureau te Utrecht bericht, dat zich aldaar nad gemeld de 25-jarige C. B. M., wonende te Arnhem, die berouw over zijn daad had gekregen en die toen mededeelde, dat hij het was, die zich aan de vorenom- schreven geweldpleging had schuldig gemaakt. Onmiddellijk is M. naar het politiebureau te Zeist overge bracht, waar bleek, dat hij de overval reeds enige dagen tevo ren had beraamd. Hij had zich nen worden gestort. Goedgevon den. Het bestuur van de R.K. Meis jesschool kreeg financiële mede werking voor het aanschaffen van een naaimachine ten behoe ve van het 7e en 8ste leerjaar. Hoewel volgens de officiële cij fers de rekening over 1949 op een totaal aan uitgaven van f 188.226,28 een tekort aangaf van 20.589,05, rekende de heer Mink zijn collega's voor, dat er nog liefst f 22672,29 netto aan achterstallige bedragen kan wor den tegemoetgezicn, zodat er eigenlijk een voordelig saldo van 2083,24 had moeten staan. Hij concludeerde daaruit dat de ge- meentefinanciën kerngezond zijn. Tevens had hij kunnen vaststel len, dat de brandspuit reeds nu zogoed als geheel is afgeschreven. Daarom huldigde hij B. en W. voor hun correct beheer. En ten slotte werd nog besloten om bij dc Bank vt oi Nederl. Gemeenten een rekehing-courant overeen komst aan te gaan :tot -100.000 en bij andere bankinstellingen met inbegrip van het vorengaan- de een rekening-courant tot 200.000, plus een kasgeldlening voor de financiering van kapitaal uitgaven. De door de heer Groot naar voren gebrachte straatverlich tingsperikelen zullen worden on derzocht. Ook zal worden onder zocht of de lantaarns van 6 uur af ook kunnen branden ten be hoeve van kerkgangers en men sen die naar hun werk gaan. van d8 gangen van het slacht offer, ook op het kantoor op de hoogte gesteld. Hij had deze toen op de Vossenlaan opgewacht en een defect aan zijn auto ge- ensceneerd. De dader is op het bureau van politie in arrest ge steld. Hij had niet meer de moed kunnen opbrengen om z'n slacht offer te beroven van het geldbe drag, dat deze bij zich had. dit door een speciale wijze van lesgeven heeft weten te onder vangen. Avondcursussen in Alkmaar De Mater Aimabilisschool in Alkmaar, de zesde in het Bisdom Haarlem na Leiden, Rotterdam, Amsterdam, Lisse en Beverwijk, begint met een reeks cursussen, drie in totaal, die ieder zes maan den duren. De gehele cursusduur loopt dus van Januari 1952 tot Augustus 1953. Dit systeem is ge kozen, omdat de practijk leert, dat dergelijke scholen, hoe groot scheeps oqJs begonnen, een groot verval vertoont. Er trouwen meisjes, er vallen af doordat er over gaan naar andere bedrijven, allemaal factoren, waarmee men rekenin" dient te houden. Maai er blijft toch veelal een goede kern over die resultaten te zien geeft, die de moeite ruimschoots loont. Het onderwys va.lt, hoewel er nog geen definitieve wettelijke regeling voor is gemaakt, voorlopig onder de afdeling Nijverheidson derwijs van het Departement van Onderwijs, Kunst en Wetenschap pen en wordt daardoor ook, als het aan bepaalde voorwaarde vol doet, gesubsidieerd- De meisjes zelf dienen dan nog een klein les geld te betalen, dat ongeveer een gulden per week bedraagt welk bedrag veelal door de fabriek en en bedrijven, waarvan de meisjes aan de cursus deelnemen, wordt vergoed. De docenten. De Mater Aimabilisschool in Alkmaar, die wordt gevestigd in de Huishoud- en Industrieschool aan de Emmastraat, en onder lei ding komt van Mej. L. Milten burg uit Bergen, die na de oorlog in het Vrouwelijke Jeugdwerk verschillende functies heeft ge had en momenteel lerares is aan de Mater Amabilisschool te Be verwijk, heeft een uitgebreide staf van docenten. Kapelaan C. Vink te Bergen geeft do lessen in godsdienstleer, Dr. J. F. Nijman geeft „medische raad" nog een Vlaamse term voor alles wat met gezondheidsleer e.d. te maken heeft. Dan is er Zr. Al, die ver pleegkunde geeft, Mej. Hollants voor smaak-ontwikkeling; Mej. T. Jacobse geeft gymnastiek en Mej. A. Twisk uit Bakkum geeft zang. Opvoedkunde en „vragenbus", algemene problemen, worden be handeld door de leidster van de school, Mej. L. Miltenburg. Een belangrijk onderdeel is dan nog het naaien, dat door Mej. C- Vogels wordt geleerd en de kook lessen, die door een onderwijzeres van de Huishoudschool te Ber gen worden gegeven. De lessen zijn op Maandag, Woensdag en, voorlopig althans ook op Donderdag. De theorie duurt twee uur, de practische les sen vergen drie uur. Het is te verwachten, dat de school, die op 14 Januari officieel gaat beginnen, veel belangstel ling trekt zodat men spoedig ook met de daglessen zal kunnen be ginnen. Vooral van de zijde der ouders van de meisjes uit Alk maar en omgeving wordt ver wacht. dat zij dit initiatief met terdaad steunen. 't ZAND. Vrijdagmorgen om half vijf is de 34-jarige Zante- mer M. Hoep, die in gezelschap van de 45-jarige P. Vader met behulp van een electrische lichtbak en geweer aan het eenden en hazen stropen waren, door een der hen op heterdaad be trappende wachtmeesters der rijkspolitie uit noodweer aange schoten en in het ruggemerg getroffen. De man, een ongehuwde, is aanvankelijk per ziekenauto naar het Sint Lidwina Zieken huis te Den Helder vervoerd, doch daar bleek het noodzakelijk om hem naar Amsterdam te transporteren voor het ondergaan van een ingrijpende operatie. Beide wachtmeesters hoorden op 'hun surveillance door de ge meente Zijpe te ongeveer 2 uur in de nacht een schot vallen en zagen het schijnsel vaneen licht bak. Onvervaard zetter» zij on middellijk zo geruisloos mogelijk een speurtocht in, en troffen de beide stropers tegent half vijf aan op het land van de heer van der Molen aan cte Belkmerweg, nog ..vallende onder' hgt .kooi recht, van de dames Korvër. Op dit moment, schoot de heer V. juist een haas neer, die door zijn maat met behulp van de lichtbak was verblind. Door lui de bevelen onderstreept met enkele schoten in de lucht, som meerden zij de op heterdaad be trapte stropers zich over te ge ven docihi inplaats daarvan richt te de eer» onmiddellijk de licht bak op de wachtmeesters, ter wijl de ander bliksemsnel zijn geweer schouderde om in hun richting te schieten. Geen ande re uitweg ziende, trok een der wachtmeesters daarop zijn pis tool en vuurde in de richting van de hen verblindende licht bak. Terwijl zijn kameraad zwaargewond neerzeeg, maakte de oudste der beide stropers zich met het geweer uit de voe ten. Later op de dag werd hij voor verhoor opgehaald. Het bleek dat de buit van dien nacht had bestaan uit eer» aantal een den en de hun noodlottig ge- EXTRA ZACHT EN VEILIG DOOR HUIDBESCHERMEND SAPOBIEL B H K W 19 W 11 V> In de linker figuur van deze dubbele puzzle moeten woor den ingevuld wor den met een bete kenis als hieronder omschreven. Elke letter van deze in te vullen woorden komt in een genum merd vakje te staan De bedoeling is, dat telkens dezelfde let ter ook wordt inge vuld in het gelijk genummerde vakje van de rechter-fi- guur. In deze rech ter figuur ontstaat dan tenslotte een gedichtje van een bekend dichter wiens naam u in de linker figuur kunt vin den door de beginletters der woorden achter A tot en met K van boven naar beneden te lezen. OPGAVE: A deze begint men te laten zien wanneer men een vreemdeling in een stad rondleidt. B inademing; behoort bij een muziekinstrument; C jongmaatje van een gas en waterfitter. D meestal; privilege E getal. F dorp bij de Bergse Maas; voor tijdige troonsafstand. G driemaal het getal achter E. H Engels graafschap; bekend uitheems muziekinstrument. K Nederlands vorst.. 99 39 tr 57 5» 'W 78 De gelukkigen van de afgelo pen week waren: De prijswinnaars zijn: 1. G. BOLDING, Julianastraat 3, Alkmaar 2. AFRA ASSUNTA STEUR, Zuidermeer G 22, Wognum 3. A. M. VAN GESSEL, Bosch- weg, 't Zand (N.H.) 4. TRUUS FIKKERS, Koepoorts- weg 70rd., Hoorn 5. W. KOEK, Groenelaan 22, Heiloo. Zij ontvingen ieder een doos post. Begint U maar rap aan de nieuwe puzzle, want het begin is hier het lastigst. Smaken ver schillen, maar zelf vinden wij deze dubbele puzzles de mooiste die er bij zijn. Oplossingen in open enveloppe gefrankeerd als brief en met op schrift „Prjjspuzzle Noorderpers" Vóór Donderdagavond aan ons bu reau. Onder de goede oplossers worden vijf dozen post verloot. Het gedichtje luidt: VORIGE WEEK 1 Era; 4 Flank; OPLOSSING Horizontaal: 8 Neb; 11 Kommies; 13 Aster; 15 Steels; 16 Ras; 17 Re; 18 Ree; 19 Mal; 21 El; 23 Log; 24 Mare; 26 Rok; 28 Een; 29 Hagel; 30 Tra gedienne; 33 Itala; 34 Adi; 35 Oer; 37 Dons; 38 Rio; 40 L.O.; 41 Ban; 42 Nrs.; 44 Aa; 46 Zot; 47 Peuter; 49 Armoe; 51 Procédé; 52 Leo; 53 Kopen; 54 Men. Naarh: Verticaal: 1 Ekster; 2 Rot; 3 Amer.; 4 File; 5 Les; 6 As; 7 Kaal; 8 N.T.; 9 Eer; 10 Bretel; 12 Meel; 14 s.s.; 16 Rag; 19 Mon dain; 20 Bagno; 22 Lotto; 23 Lee; 24 Man; 25 Reëel: 27 Krans; 28 Ega; 29 Hei; 31 Als; 32 Ido; 33 Ideaal; 36 Roeren; 38 Rat; 39 Truc; 41 Boek; 42 Neon; 43 Stem; 45 Are; 46 Zo; 47 Pre; 48 Ede; 50 M.O.; 51 p.p. Adres: OPLOSSING worden haas. Nadat de aange- schotene binnengedragen was in de boerderij van de heer v. d. Molen en medische ihiulp was gerequireerd bleek pas. hoe ernstig zijn verwonding was. Ook na zijn operatie in het Am sterdamse ziekenhuis blijft ziin toestand zeer zorgwekkend. WELSTAN DSCOM MISSIE VOOR NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER In de samenstelling van dg. Welstandscommissie voor Noord hollands Noorderkwartier zijn enige wijzigingen gekomen. De heer J. Spruit, gedelegeerde van de Stichting Noordhollandse Wel standscommissie, is secretaris ge worden van de commisise voor de Zaanstreek. De heer ir. C. Wege ner Sleeswijk, tot nu toe secre taris van de commissie voor de Zaanstreek, heeft diens plaats in genomen in de commissie vpor Noordhollands Noorderkwartier. De heer J. Ottersberg, tech nisch hoofdambtenaar bij de dienst van openbare werken te Den Helder, is tot lid der com missie benoemd. De heer J. Ties- sen is uit de commissie getreden, omdat hem als directeur van ge meentewerken van Texel eervol ontslag is verleend. In zijn plaats is benoemd de heer H. K. Rem mers te den Burg, Texel. MnrkfhiprichtPro WARMENHUIZEN. 2850 kg uien 2626,40; afw. 19,40; 4000 kg andijvie 11,6013,80: 3600 kg peen B 12,40; 56.000 kg rode kool 7,70—11,80; 43.000 kg witte kool 5. PURMEREND. Bevelan ders 1011.50; koopmans blau we 13; tomater» A 4476: wit lof 1636: bloemkool 8—57; ro de kool 610; savoye kool 8; groene kool 814; spruitkool 2661; boerekool 713; sla 2 8; andijvie 516: rqde bieten 4 12; 'bospeen 1826; winter peen 815; waspeen 2®36; uien 1827,40; driel. 1725; prei 1221 braibantse bellefleur 6124; bramley seedling 61,6; cox orange pippin 2468: glorie van holland 827; goudreinette 1038; groninger kroon 418: notaris-apipel 732; present van engeland 1038; zoete winter- kroon 1037; comtesse de paris 1946; gieser wildeman 1229: winteriouwtje 1641; winter jan 1242; ziwijndrechtse wiinpeer 10—26. OBDAM. 8000 kg uien 25.30— 26.30; grove 24.4025.90: drielin gen 26.60—27.30; nep 23.70: 10.000 kg bieten A 12.60—13.10; B 11.30 —12.10; C 5.40—5.80; Modjo's 10.2010.80; 3500 kg savoye kool 6.506,70; 1000 kg spruiten 23,00 —28,—. ALKMAAR 7 Dec. Snijbo nen Kat. 70; tomaten A 3063: II 1625; witlof 833; bloemkool I 34—41; II 18—28; III 8—15; rodekool 610.50; savoyekool 5.507; groene kool 6.509.50; spruitkool 1648; boerenkool 13 17.50; sla 213.50; andijvie 6 13.50; bieten 49; winterpeen 5 13.50; waspeen 826; uien 7 23; prei 923; soepgroenten 2 7.50; peterselie 2.507.50; goud- reinette 1931; present van En geland 1938; knolsoep 412; winterjan 1632. HOÓGKARSPEL, 7 Dec. Aan voer 100 kg andijvie 10.48.500 st. bloemkool B t.s. 40.8051.90, t.s. bloemkool Bil 28.5033.50, C 10.80—12.50, CII 4.—, stek 5.70 —10; 800 kg kroten A 10—12.50, 780 kg B 11.60—11.80; 1990 kg groene kool 57.60; 1900 kg uien nep 26.70, middel 25.40, dubbel 17.30. GROOTEBROEK, 7 Dec. Aan voer 5000 kg uien: grof 23.10 23.50, middel 27.20: 3000 kg an dijvie 9.3013; 60.000 st. bloem kool: zelfd. B 21.80, BH 14.—, C 8.60—13.50, CII 8—8.30, tussens. B 32.60—59, B II 16.10—44,60, stek 4.90—14.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7