De Kajotters hebben een tehuis Woningbouw blijft zorgenkind DRIE op ee Wil: bracl Deken Jacobs 12V2 jaar in Alkmaar Alleer Vergadering Ijsbond Heiloo BEGROTINGSRAAD HEILOO Sporfsnippers Plechtige inwijding door Deken Jacobs K.V.P.: woningen op eerste plan; gezinsleven domineert n (slot) Tentoonstelling Vrije Tijd Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 10 DECEMBER 1951 ALKMAAR. Onder grote belangstelling is gisteren het K.A.J.- Huis aan de Laat ingewijd en geopend. Onder de vele aan wezigen zagen wij van de Alkmaarse clerus de hoogeerwaarde heer deken J. Th. Jacobs, de beide pastoors der Dominicaner parochies, de zeereerwaarde heren L. Biesta en G. Binkhorst, de districtsaalmoezenier en de Alkmaarse aalmoezenier der K.A.J., de weleerwaarde heren M. v. d. Ploeg en N. Tromp, de zeereerwaarde herejn rector J. v. d. Hoek en dr. F. Holthui- zen, de heer G. Hofman, secretaris van de Dioc. K.A.J., Mr. A. J. M. Leesberg, de heer A. W. van Tienhoven namens de R.K. Leesbibliotheek, en voorts bestuursleden van tal van sociale en standsorganisaties, benevens vele andere belangstellenden, die de beide zalen van het nieuwe tehuis geheel vulden. Nadat de H.E. Deken de wij dingsplechtigheid verricht had, hield hij de openingsrede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de totstandkoming van dit centraal gelegen Kajottershuis,dat naar hij hoopte een centrum zou wor den van katholiek leven voor de jonge mannen; de deken sprak hierbij de wens uit, dat de kath. jonge arbeiders hier zouden wor den gevormd tot degelijke man nen, die hun medewerking ver lenen aan de uitbreiding van het geloof; dan zal dit huis aan zijn doel beantwoorden. Hij wenste het stichtingsbestuur, waarvan hij overtuigd was, dat het heel wat werk verzet heeft, geluk met het bereikte resultaat en zegde zijn medewerking toe, er op wijzende, dat katholiek Alk maar hierbij niet achter mag blij ven. Spr. hoopte, dat het K.A.J.- huis een brandpunt van katho lieke actie op velerlei gebied mocht worden en dat hij daar ge tuige van mocht zijn. (Appl.). „Een huis van vrede" Nadat het gemengd K.A.J.-koor o.l.v. de heer Jb. Ooievaar op keurige wijze het Ave Verum ten gehore had gebracht, nam de voorzitter van het bestuur der Stichting K.A.J.-huis, de heer P. H. Tros, het woord; hij begon met eraan te herinneren, hoe de toenmalige St. Josephgezellen- vereniging tijdens de bezetting destijds een prachtig-bloeiende vereniging, haar gebouw verloor, doch na de bevrijding tot nieu we wasdom kwam onder de naam van Kajottersbeweging. Zij kon zich wegens het ontbreken van een tehuis echter niet ontplooien ondanks de vele pogingen van kapelaan Zoutebier, die aan zijn opvolger, aalmoezenier Tromp, een goede kern van Kajotters kon overdragen, zodat kap. Tromp met enthousiasme aan de ver wezenlijking van het ideaal kon voortwérken. Met medewerking van enkele heren, die thans het mocht rusten, eindigde kapelaan Tromp zijn dankwoord. Nadat de voorzitter, de heer Tros, mededeling had gedaan van enkele schriftelijke geluk wensen, o.a. van kapelaan Zoute bier, die verhinderd was en van de Kath. Vrouwenbeweging en de K.A.J.-zangclub zich nog eens had laten horen, bracht de heer G. Hofman de gelukwensen over van het Diocesaan en het natio naal bestuur van de K.A.J., zulks onder aanbieding van een portret van kanunnik Cardijn, de stich ter van de Kajottersbeweging. Spr. hoopte, dat de Alkmaarse K.A.J. nu in getal en activiteit een der grootsten zou worden. Vervolgens spraken hun ge lukwensen uit de heer F. Put man, die namens de Kath. Mid denstand een financiële bijdrage toezegde, de heer L. v. Jaars veld namens de K.A.B., de dis- tricts-aalmoezenier, kap. v. d. Ploeg uit Heiloo, de heer H. Lansen namens de K.J.M.V., de heer J. de Dood namens de L.T.J. en de heer Van Tienhoven namens de R.K. Bibliotheek. Dankwoord De K.A.J.-voorzitter, Frits Hey- nis, door zijn kajotters met applaus begroet gewaagde van de harten vol dankbaarheid der kajotters; op de eerste plaats bracht hij dank aan kap. Tromp, die met onbreekbare wil aan de verwezenlijking van dit K.A.J.- ideaal had gewerkt, hetgeen de Kajotters nooit zullen vergeten; in dit dankwoord betrok hij het stichtingsbestuur en alle bekende en onbekende medewerkers voor hun morele en materiële steun. Spr. herinnerde aan de pauselijke aansporing, in de arbeiders niet een deel van de massa zien, doch individuen met een ziel en ver heugde zich erover, dat hier in samenwerking met middenstan ders en priesters iets moois tot stand was gekomen voor de jon ge arbeiders. Hij prees de ka jotters, die de beweging in de moeilijke dagen trouw gebleven waren en aanvaardde tenslotte met een dankbaar hart dit Ka jottershuis voor zijn jongens. Hierna bracht St. Caecilia op gesteld op het Vlaanderhof een feestelijk stukje muziek ten gehore, terwijl de genodigden een kop koffie werd aangeboden. Van de gelegenheid het Kajot tershuis te bezichtigen werd des middags en 's avonds door velen gebruik gemaakt, zodat er reeds de eerste dag een gezellige druk te in het kajotters-home heerste; velen tekenden in op de lijst voor het kajotters-bouwfonds, daarmee het goede voorbeeld vol gend van de veehouders, die voor dit fonds een schaap hadden ge weid. ALKMAAR. Op 10 Juni 1939 kwam het bericht binnen, dat tot opvolger van deken Rengs door de Bisschop van Haarlem benoemd was de H.E. Heer J. Th. Jacobs, deken, van Wognum. En kelen in de stad, die familie had den in Wognum, hadden veel over hem gehoord; zij wisten van alles te vertellen over de voort varendheid van deze priester en prezen vooral zijn laatste grote werk, de mooie inrichting van 't voetbalveld, een voorbeeld voor geheel West-Friesland. Er was dan ook op het Waag- Stichtingsbestuur vormen en na vfiiL„VOiov^ijeeTnr.r>\^ vele vergeefse pogingen werd ^gen^later^ Alkmaar werd het ideaal verwezenlijkt, toen de hand op dit gebouw gelegd kon worden. Hiermede kan binnen kort een tweede lang-gekoester- de wens van katholiek Alkmaar in vervulling gaan, de stichting van een katholieke leeszaal, waarvoor de heer Otten, die steeds op de wenselijkheid van samenwerking met deze instel ling had gewezen, de grote stoot heeft gegeven. Spr. herinnerde aan de geluk kige samenwerking met het be stuur van de R.K. Leesbiblio theek, de wens uitsprekend, dat deze bestendigd mocht blijven. Spr. bracht voorts dank aan de heer N. Kuenen voor diens zaamheden verricht. Voor de deskundige medewerking, aan mr. 'scholen, waarover hij in het ge- Leesberg voor de uitstekende hele dekenaat als inspecteur was wijze, waarop deze de belangen aangesteld, was hij een bekwaam van de Stichting heeft behartigd,raadsman en de vernieuwing van aan de heren van Leeuwen enlhet onderwijs, dat zich in de Kirpensteijn en de fam. Seekles, laatste jaren voor de oorlog reeds waaraan men een prettige tegen- aftekende, vond in hem een sym- partij had. Ipathieke beschermer. Bij de Na nog de merkwaardige hulp godsdienstoefeningen schiep hij van de zalige Martinus de Porrus, orde en hoewel sommigen in de eel door de stad Alkmaar werd ontvangen. De oudste kapelaan F. van Buuren sprak de ver wachting uit, dat de deken met de zelfde voortvarendheid als in Wognum de Laurentiusparochie zou besturen. „Het koste U mis schien wel wat moeite om Wog num te verlaten" zo zeide hij, ,maar U zult hier in Alkmaar spoedig thuis zijn". Het eerste werk van de Deken En dat was zo. Al spoedig wer den aan de Laurentiuskerk, met medewerking van het kerk bestuur, de nodige herstelwerk- ste plan was het nieuwe altaar, dat bij gelegenheid van het veer tigjarig priesterfeest in 1947 aan de deken werd aangeboden. Ver volgens werd ook de kwestie van het orgel grondig bekeken en eindelijk kon in Dec. 1950 het nieuwe orgel, geleverd door de firma Pels, plechtig worden inge zegend. De geestelijke opbouw Maar vooral de geestelijke op bouw van de ontredderde bevol king na de oorlog ging hem zeer ter harte. In 1945 werd een bij zondere oefening voor de jonge lui, een vormmgsweek, uitge schreven; in 1948 werd door de paters Dominicanen een missie gehouden, die het volgend jaar werd vernieuwd in de huwelijks week binnen de parochie. Thans heeft de deken het zeer moderne middel van intensieve zielzorg aangewend in de parochieretraite. Door de parochieretraite wordt dit feest niet gevierd. Maar het zou toch niet goed zijn, om alles zonder meer te laten voorbijgaan en daarom heeft de deken erin toegestemd, dat dit jubileum op 15 Aug. wanneer hij 45 jaar priester is, zal worden herdacht. Wij hopen dat het hem vandaag en vooral bij de uiterlijke viering niet aan belangstelling zal ont breken. B. V. ondervonden tóen de nood het hoogst was te hebben geme moreerd, richtte spr. zich tot de Kajotters, die hij het woord van Kolping voorhield: „midden in communiceren, de maalstroom van het leven beginne de maatregelen wat al te kras vonden, allen zijn hem nu dankbaar voor de devote regel maat in de Kindermis en bij het bouwen wij een huis van vrede' hen daarmee aansporend de ka jottersbeweging hier uit te brei den en hun kajotterstijd te be- De moeilijke oorlogsjaren Het orgelfonds, wat door deken Rengs was opgezet, had zijn grote belangstelling. De oorlog kwam schouwen als een leertijd en een jer echter tussen, en daardoor voorbereiding op een gelukkig 'konden de plannen niet worden huwelijk. ,verwezenlijkt. De oorlogsjaren I waren voor de parochie zeer Imoeilijk: het koste de deken heel Spr. betoogde voorts, dat, nu de stichting van het K.A.J.-huis een feit is, de instandhouding van dit tehuis voor de interpa- wat moeite om rustig te blijven. Hij vond een pracht werkterrein in het comité van interkerkelijk overleg en in de pastorie werden rnnhiële iena-dheweirinfi- 'n nlirht met verschillende personen van rochiele jeugdbeweging n pnent andere kerkelijke gezindten zeer is van geheel katholiek Alkmaar, hetgeen in het verleden wel eens werd vergeten. De heer Tros bracht voorts hulde aan kapelaan Tromp, die als een taaie Noordhollander vol hield; hij wenste de Kajotters geluk met zo'n aalmoezenier, die naar hij hoopte, nog vele jaren zijn beste krachten aan de Kajot tersbeweging mocht geven. Na dat spr. de aalmoezenier de sleu tel van het gebouw had over handigd, besloot hij met de wens, dat onder de voorspraak van de patroon der Kajotters, St. Jo seph, en de zalige Martinus de Porrus, Gods zegen op de K.A.J. mocht rusten. gewichtige beslissingen genomen voor de voedselvoorziening van de gehele Alkmaarse bevolking. De verfraaiing van de kerk Na de oorlog werd het werk van de verfraaiing van de kerk weer ter hand genomen. Het cer- KAPEL IN WOONWAGENKAMP Door Deken ingezegend ALKMAAR. In tegenwoor digheid van vele bewoners van 't woonwagenkamp, het bestuur van het R.K. Comité voor Woon wagen-Liefdewerk en enkele ge nodigden, werd in een eenvou dige, doch treffende plechtigheid door Deken J. Th. Jacobs de ka pel van het woonwagenkamp Zondagmiddag ingezegend. Deze ting "van een K.A.J.-huis had hij plechtigheid was van te meer be- bij zijn komst in Alkmaar als tekenis daar direct reeds de eer- eerste taak aanvaard, omdat hij |ste dopeling, Petrus van Wanrooy ervan overtuigd was, dat een Idoor kapelaan B. Voets gedoopt Huiselijk milieu Aalmoezenier Tromp sprak 'n diepgevoeld dankwoord; de stichr goede huisvesting van de jeugd beweging beslissend was voor het huiselijk milieu van later. Hij bracht hulde aan zijn voorganger kap Zoutebier, die zijn vele po gingen helaas niet bekroond mocht zien, bracht dank aan de heer P. J. Overtoom, die belange loos verschillende plannen had ontworpen, aan de heren J. Ber ger, J. de Koning en W. Klaver van de L.T.B., voor hun niet ge noeg te waarderen medewerking aan de totstandkoming van het schapenfonds het Kajotters bouwfonds, om vervolgens het stichtingsbestuur, waarin alle groepen vertegenwoordigd zijn, werd. Het zangkoor van de St. Lau- rentius, in welke parochie de kapel is gelegen, zong met toe wijding de kerkelijke gezangen en daarna een aantal meerstem mige liederen onder het door de Deken gecelebreerde Lof. De heer v. d. Eerenbeemt deelde voor de plechtigheid mede, dat de kapel was toegewijd aan de H. Joannes Veanny, de Pastoor van Ars. Onder het Lof sprak Deken Ja cobs een kort woord van geluk wens over de in gebruikneming van de kapel, dankte de mede werkers, de aannemer en de co gi ucpcn v et tugciiw cui J vv v-a iCIO, uc. aaiuiuiiiui v-n vac. w voor zijn grote medewerking te mité-leden en hoopte in de vele danken. Al deze medewerking is aanwezige kampbewoners trouwe voor spr. een aansporing voort te bouwen aan de kajottersbewe ging, aan het bestuur waarvan spr. tevens hulde bracht. Met de wens, dat de door de H.E. Deken kapelbezoekers te kunnen zien. Na afloop van de plechtigheden was er voor de kinderen en de vrouwen een versnapering, ter wijl de mannen een extra roker- afgesmeekte zegen op de K.A.J. tje in ontvangst konden nemen. A.F.C.-NIEUWS VZV I—AFC I 2—2 AFC 2Succes 2 41 Jun.: AFC a—GVO a 6—1 Adsp.: AFC bVitesse a 37 AFC eAdelbert b 14 Meervogels cAFC h 06 Gedeelde vreugde is Al met al zijn wij toch weer een punt kwijt. Speiers, de eer ste helft van de competitie is nu achter de rug en Zondag gaan wij tegen Succes I de tweede helft in; zorgt nu voor een serie uitslagen, opdat wij op het einde op een der eerste plaatsen, zo mogelijk op de allereerste plaats staan. Het verhoogt de belang stelling en dat kunnen wij net hebben, vooral de penningmees ter hoopt hierop; dus zorgt voor successen. Het tweede heeft op St. Nico- laasmanier gewonnen. Ook de junioren gaven 'n roe weg, liefst met 61keurig. Bij de adspiranten hadden de meeste kanspaarden rust; wij zullen dit maar als excuus ne men voor de uitslagen, die wij ontvingen. Maar ja, er - moeten toch ook een paar verliezers zijn; h won eventjes op echte St. Nicolaas-wijze 60 en dat nog wel dn Akersloot. Attentie: Hedenavond komt St. Nicolaas op de clubavond en z'n zwarte knecht ook. Dat be looft wat. Wie komt is welkom en ditmaal ook de dames. Zorgt voor 'n opgeruimd humeur cn een blij gezicht, dan wordt 't echt ouderwets gezellig. Tot vanavond. De P.P.C.-er GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 29 Nov. t.e.m- 5 Dec. 1951 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 u., behal ve Zaterdag. Handschoen, paar schoenen; 'n schaartje met bij-behoren; zadel dek; sbawl; zakmes; schoentje; want; gymschoen; schoudertas; zadeldek; sleutel; want; hand schoen; notitieboekje; doos met inhoud; dameshoed; kinderwantje sleutel; want; want; handschoen; rijwielsleutel; kinder wantje; cein tuur; vulpen; doosje met lamp jes; bruine handschoen; p. wan ten; ceintuur; geldsbedrag: hand schoen; kinderkousje. Als gevonden bij het bureau van politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij gen: Want Boezemsingel 49; alpmo, Nieuwlandersingel 77: ring en kruisje Lindenlaan 27; portem. met inhoud, 'Baansingel 50; etui met inhoud, Nassauplein 11; hoed Westerhof je 1; nageletui, St. An- nastraat 9; armband, Herenweg 522 Egmond a.d. Hoef; portemon- naie met inhoud, St. Josephstraat 7; p. damesschoenen. Spoorstraat 86; hondenriem, Regulierslaan 8; geldsbedrag. Spoorstraat 76; hor loge, Kerkplein 16, Hoorn; 4 por tem. met inhoud, Lindelaan 27; schooltas m. boeken, Dijk 3; vul pen, Eikelenbergstraat 18: pak m. inhoud. Kennemerpank 37; paar handschoenen, Laat 174; schoen zolen, Troelstrakade 35; portem. m, inhoud, Frieseweg 68, Oudorp kinderportemonnaie, Hooge Huys vulpen, postkant.; horloge, Steijn- straat 43; portem. met inhoud, Scharloo 3; broche, Stetweg 15, Bakkum; gietertie, Payglop 10; riiwieltas met inhoud, v. Leeu- wenhoekstr 45; handtasje, Scher- merweg (Omval) 1. Slingerende wielrijder ALKMAAR. De politie heeft gisteravond een wielrijder aange houden die in benevelde toestand op zijn fiets reed en gevaarlijk over de weg slingerde. ALKMAAR. Zaterdagmid dag vergaderde de Ijsbond Heiloo in de rustieke ..Oude Herberg" aan de Kennemerstraatwee te Heiloo. llit de besprekingen bleek, dat het met de verenigin gen redeliik goed gaa,t. De di verse verslagen kregen de goed keuring. De baan was vorig iaar van 26 Dec. tot 1 Jan. geonend. Er werden 83Q kinder-dagkaarten uitgereikt en 859 voor volwasse nen. In totaal dus 1689. De ver lichting van de baan werkte uit stekend. zodat daardoor ook veel des avonds is gereden. Aan ver betering van materialen is een bedrag van ruim f 3100.uit gegeven De ontvangsten bedroe gen f 5398.de uilgaven f 5121.- saldo f 277.Het aantal leden is met 496 toegenomen cn be draagt thans 2198. waarvan 916 Alkmaarders. De rekening van de penning meester verkreeg eveneens de goedkeuring en in de kascommis- sie voor de eerstvolgende twee jaar werden benoemd de heren Fr. Otten (Alkmaar) en H. A. Dingermans te Heiloo, De heer P. de Jager, die het vorige jaar om gezondheidsrede nen moest aftreden, werd be noemd tot lid-voor-het-leven. Do voorzitter bracht verslag uit van de onlangs gehouden ver gadering van het Gewest Noord- Holland van de Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond en van de jaar vergadering van de K.N.S.B. in Amersfoort. Staande die verga dering werd het trainingsfonds met f 3750.— uit spontane bij dragen verstrekt. Dc Ijsbond Heiloo stelde nu f 100.be schikbaar voor dit fonds. Aan „Natuurmonumenten" zal advies gevraagd worden met be trekking tot een verzoek van de Atletiekvereniging D.O.V.E.S. om de ijsbaan in de nabijheid van de pomp voor het zomer- turnen te mogen gebruiken. De beide bestuursleden J Koelman cn P. Greeuw werden herkozen. Bij de rondvraag vroeg het lid van de Alkmaarse Mixer Hockey club mr. Schuurman of de toilet ten van het clubhuis van de Ijs bond (dat bij deze Hockeyclub van Sept.April wekelijks in gebruik is) niet konden worden SINT NICOLAASTOURNOOI BIJ DE MOLEN J. Kay kampioen ALKMAAR. Zaterdagavond werd onder grote belangstelling dit tournooi voortgezet en beëin digd, welke door de B.V. De Mo len in de afgelopen week werd georganiseerd. De laatste partijen waarin de beslissing moest vallen was wel zeer spannend. Dit omdat de he ren Kay en Slotboom resp. tegen Jonker en de Waard wisten te winnen zodat beide heren in een baragepartij moesten uitmaken wie voor één jaar in het bezit kwam van de wisselbeker. Onder doodse stilte werden de caramboles gemaakt. De partij verliep zeer spannend en het was uiteindelijk de heer Kay die door z'n grote vechtlust deze zeer spannende partij wist te winnen. Na deze partij volgde de prijs uitreiking welke op geestige wijze door de voorzitter van de B.V. De Molen, de heer Breed werd gedaan. Na deze spreker nam de heer Slotboom het woord namens het district Alkmaar, de heer v. d. Schilden bracht dank namens de 8 spelers. De kermis. Omtrent het verplaatsen van de kermis naar het hart van het dorp maakte hij bekend, dat er een nieuw uitbreidingsplan is, waarin een nieuw raadhuis is ge projecteerd, liggende aan de Ter Coulsterlaan, ongeveer in het midden. Als dat raadhuis er is, zal er een plein voor moeten ko men en zau er het een en ander ter plaatse moeten worden ge kapt uit het gemeentebos. Met die bekapping zou men nu alvast een begin kunnen maken, om de kermis er een plaatsje te ge ven. Het te bekappen gebied is thans met paaltjes afgezet en hij raadde de raadsleden aan, er eens een kijkje te gaan nemen; dan kunnen we het er in de toe komst nog eens over hebben. In de beplanting schoot de ge meente toch waarlijk niet te kort, vond hij. Voor de beplan ting van Ihet plan-West wordt gezorgd, zo mogelijk nog voor dat het gaat vriezen. De verlichting aan het Slem pad krijgt de aandacht. De Commissie voor Sociale Za ken was hij bereid weder in te stellen. De stratenaanleg in plan-West kan eerst dan geschieden, wan neer het zware verkeer voor het aanbrengen van materialen e.d. voor goed weg is. Daar op stenen moest worden gewacht is de aan leg van straten en wegen ver traagd. Voor nog meer beplanting, is er doodeenvoudig geengeld, ant woordde hij de heer Be Vries. Zelfs geen tienduizend gulden. Ik zou Heiloo wel geheel in een bos willen laten verschuilen, maar voor wenselijkheden is geen geld beschikbaar. Aan particuliere bouwers zal moeilijk een kapverbod kunnen worden opgelegd; het geschiedt op hun eigen grond. Wie.weet of er op een of andere wijze iets te redden valt. Aan de burgerlijke verdediging moet wel degelijk iets gedaan worden, vond hij. Men moet op alle mogelijke eventualiteiten voorbereid zijn. Ook zal het corps Heiloo andere gemeenten te hulp moeten komen. Voor de toren van het Witte Kerkje is genoeg geld uitgetrok ken, vóór de algehele restauratie aan de orde komt. De heer De Vries vindt van niet. Laat hij eens gaan kijken en zijn .bevin dingen rapporteren. Wellicht iets voor de Commissie van Openba re Werken Bij de replieken sneed de heer De Vries aan de beloningen voor de schoolschoonmakers en maak sters. Hij vond dat zii te weinig verdienden naar gelang hun werkzaamheid. Hij trok een ver gelijking met Alkmaar. Dit punt zal nog een nadere bespreking krijgen. De voorzitter vond dat het met de netheid van de tuinen der par ticulieren nog wel ging. Hij wil de die netheid echter wel zoveel mogelijk bevorderen. Memorie van Antwoord. Uit de Memorie van Antwoord van het College van B. en W. op vragen van raadsleden nemen wij nog het volgende over: Het in de algemene politieverorde ning opnemen van een verzwaar de bepaling betreffende loslopen de honden zal worden bezien. De plaatselijke middenstand wordt zoveel mogelijk ingescha keld voor leveringen aan de ge meente. De verbetering van de Wester- weg nabij de R.K. kerk zal voor rang hebben. Artikelsgewijs. Bij de artikelsgewijze behande ling van de begroting vroeg de heer Bolten, of het geen aanbeve ling zou verdienen een commis sie in het leven te roepen, welke bemiddelend zou optreden tussen particulieren en een instituut voor credietverlening. De voor zitter antwoordde hem daarop, dat er gevaren schuilen in het verlenen van credieten. Waarom kan men niet sparen, als men wel in staat is, schulden te be talen? Bij het regelmatig afbeta len der schulden aan de instel ling zou het kunnen gebeuren, dat de middenstand langer op de te ontvangen gelden moet wach ten. De heer Groot bracht in het midden, dat de commissie tot taak zou moeten hebben, te voorko men, dat inwoners ten onrechte hun toevlucht zouden nemen tot instituten elders. Besloten werd het probleem in handen te stel len van de Gemidza. Als het no dig is, zal het gemeentebestuur helpen. De heer Bosma bracht de wenselijkheid van een eigen open bare leeszaal in Heiloo naar vo ren. Als er maar ruimte voor is. Uit de begroting vermelden wij de volgende cijfers: Subsidie voor Veilig Verkeer f 10. Terzake van de burgerlijke ver dediging is Heiloo ingedeeld in de kring Alkmaar. Gerekend wordt voor 1952 op een omslag van f 0.10 per inwoner. Kosten van bestrijding van tbc f 4750.Subsidié plaatselijke afd. van het Wit-Gele Kruis f1100.Subsidie plaatselijke afdeling Rode Kruis f 25.To tale subsidies aan Kath. Gezins zorg en Gezinshulp en Gezins zorg van het Witte Kruis f2080. Rattenbestrijding f 100.Sub sidie Eensgezindheid en St. Cae cilia elk f 200.Subsidie DOVES f 100.Subsides Nieuw Leven en Zang en Vriendschap elk f 50. Hamerstukken. De rest van de agenda, welke behandeld werd tussen tien voor twaalf en twaalf uur bestond slechts uit twee stemmingen en hamerstukken. Tot onderwijzer aan de Nic. Beetsschool werd be noemd de heer Pijning te Alk maar en tot onderwijzer aan de Vondelschool de heer Bergman te Amsterdam; de prijzen van uit te geven gronden in plan-West wer den verhoogd. Half open bebou wing tenminste f 4.en ten hoog ste f 5.per vierk. meter en voor open bebouwing van ten minste f3.50 en ten hoogste f4.50 per vierk. meter. In verband met de verbreding van de spoorweg overgang aan de Schuine Honds- bosselaan, waarop ook de zgn, Amerikaanse halve afsluitbomen zullen worden aangebracht, is het noodzakelijk een gedeelte van de Schuine Hondsbosselaan aanslui tende aan de spoorwegovergang eveneens te verbreden. Daartoe besloot de Raad van de heer Kof- fijberg te Amsterdam een strook grond in eigendom over te ne men. verbeterd. Vervolgens bracht hij onder de aandacht, dat in het clubhuis herhaaldelijk wordt in gebroken. Ruiiten worden ver nield en de vandalen komen kennelijk het clubhuis inspecte ren. Politie en boswachter zijn er nog niet in geslaagd, de bru tale daders, die niets schijnen te ontzien, te grijpen. Gezien de ervaringen twijfelt men eraan, of het kwajongens werk is. De voorzitter beloofde ter zake van de toiletten spoedige verbetering. Ook het clubhuis zelf behoeft verbetering, f 20.000.noemde de voorzitter het bedrag, dat ten minste daarvoor moet worden uitgetrokken. De Mixer Hackey- club zal un de plannen t.z.t. in zage krijgen. De heer Toepoel drong aan op meer wedstrijden, desnoods met een extra heffing bij de entree, ofwel voor trainingsfonds ofwel voor het nieuwe clubhuis. Het ligt zeker in het voornemen van het bestuur om schoolwedstrij- den, onderlinge wedstrijden en provinciale wedstrijden te doen houden. Een aparte heffing bo ven het entree zal zonder twij fel de vermakelijkheidsbelasting omhoog voeren. SINT NICOLAAS KWAM IN ZWEEDSE BARAKKEN ALKMAAR. Een van de laatste gezelschappen, die Smt Nicolaas te Alkmaar bezocht was de kleine gemeenschap van ver pleegden in de Zweedse pavil joens, behorende bij het Centraal Ziekenhuis. Hier waren Zaterdagmiddag de lopende patiënten in een der pa viljoens bijeengekomen, waar Sint Nicolaas door de kinderen en de ouderen, w.o. ook Zr. Idema en Dr. J. Degenaar, met liederen verwelkomd werd. In een kort woord richtte de Sint zich tot de patiënten waarbij hij hén er op weps dat niet alleen goede voeding en verzorging, maar vooral ook een opgeruimd gemoed er wel veel toe bij droeg het genezingsproces te bespoedi gen. Nadat Sint Nicolaas zich vervolgens tot vele patiënten persoonlijk gericht had en na tuurlijk aan de kleinen onder hen extra aandacht had besteed, werden de cadeau-pakketten uit gereikt door de Sint, die daartoe in staat was gesteld door de Alk maarse Klaverjasclub waarvan de bestuursleden ook acte de presence hadden gegeven. Na een dankwoord, door Dr. Dege naar gesproken, begaf de Sint zich nog even naar de paviljoens van de liggende patiënten waar zijn komst natuurlijk met vreug de werd ontvangen. Laat in de middag was dit, voor grote en kleinere patiënten zo gedenk waardige bezoek, ten einde. Jeugd C.N.H.V. 10 jaar ALKMAAR. De jeugdafde ling van het C.N.H.V. vierde dezer dagen haar 10-jarig bestaan. Het gezelschap Kesselaar zorgde voor een vrolijk programma, ter wijl de ruim 40 aanwezigen in de pauze werden getracteerd; ten slotte was er een gratis verloting. Rechtswetenschappen ALKMAAR. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht te Leiden de heer M. F. Meurs. WOONWAGENBEWONERS AANGEHOUDEN ALKMAAR. Op verzoek van de politie te Krommenie is een woonwagenbewoner alhier aange houden voor het plegen van een diefstal. Even later werd even eens een woonwagenbewoner door de Alkmaarse politie in arrest gesteld omdat hij schuldig was aan diefstal van zinken pij pen van een pakhuis op de Noor derkade. DOOR K.A.B. EN N.K.J.B. OPGEZET HEILOO Voor de eerste maal hebben de KAB en de NK JB een tentoonstelling ingericht, Zaterdag en Zondag, in het NK JB gebouw van voorwerpen en werkstukken, die inzenders, iedereen die maal wil, in hun vrije tijd vervaardigd hebben, dit om te bevorderen, dat de vrije tijd productief en nuttig wordt besteed. In haar eerste opzet lijkt dit streven ons zeer geslaagd. De inzendingen zijn niet groot in aantal, maar getuigen in bijna alle gevallen van vakbekwaam heid en zelfs artistieke aanleg. Merkwaardig is, dat verschillen de werkstukken, die naar hun aard tot een gespecialiseerd am bacht behoren, zijn vervaardigd door personen, die dit ambacht beroepshalve niet uitoefenen! Vanzelfsprekend is, dat werk stukken, waarbij dit wél het ge val is, in optima forma geslaagd zijn. Er is een jury, die de werk stukken beoordeelt en deze heeft geen gemakkelijke taak gehad. De inzenders waren vaak zeer jeugdig, sommige anderen waren al op hoge leeftijd. Er was in bijna alle voorname branches iets voorhanden. De Gidsen en R.K. Verkenners hadden elk 'n eigen, grote stand, waarin zij hun werkstukken lieten zien. Voorts zagen we sierkleedjes (ge haakt en geknoopt) zelf geknoop te Smyrnakleden, schilderijen en tekeningen, lang niet onverdien stelijk, siervoorwerpen, ornamen- tieke luxe en gebruiksvoorwer pen, in allerhande verscheiden heid; dames-handwerk, figuur zaag- en fineerwerk, de zelfver vaardigde trommen van het ven del van St. Caecilia, oorlogs schepen en zeiljachten, chocola terie- en suikerwerken etc., etc., fijnzinnig, accuraat en met veel toewijding afgewerkt. Wij juichen het toe, als dit streven zou worden bestendigd en de belangstelling zal onder vinden, die het verdient. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde partijen luiden: M.J. Langras jr.M. Hemels 2-0; L.VerverM.A. Langras 22; N. VisserJ. Schuit 20; N. Visser Schuit 02; N. Rieb'eekN. Oud 11; T. KornP. Booy 02 C. BalderJ. Mekken 02; M. Langras Sr-M.Oud 0—2; D. Stam G. Woonijk 02: P. de Wijn D. Bruggeman 20; N. Lengers- D. Bruggeman 2o. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. VANNACHT PLAATSELIJK LICHTE VORST Vanavond cn vannacht voor namelijk in het Noorden van het land nog enkele buien. Ove rigens licht tot half bewolkt en droog weer. Vimnacht en mor genochtend op vele plaatsen in 't binnenland lichte vorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aan vankelijk kraciitige tot matige wind tussen West en Noord. La ter zwakke tot matige verander lijke wind. ALKMAAR Waterpolo: In een niet-fraaie wedstrijd heeft 't dames-polo-team van DAW gis termiddag van Nereus II met 1-2 verloren. Bedrijfsschaak-competitie: In de Alkmaarse bedrijfsschaak- competitie werden de volgende partijen gespeeld: Sabelis/Kerre- bi.jnRASA 04; Hooge Huys— DOS 3 l/2—i 1/2! Alkm. Crt. 2— Hooge Huys 2 3 >4 ALKMAARSE MIXED HOCKEYCLUB BMHC 2—Alkmaar 2—0 Geen hoogstaande strijd, waar in BMHC een korte inzinking van Allernaar volledig uitbuitte. Van af het toegin-signaal werd er zeer fel om het bezit van de bal ge vochten. Beide partijen gaven zich tenvolle, zodat de kwaliteit van het spel er onder leed. De eerste helft speelde zich grotendeels op het y.iiddenveld af. Ongeveer 10 minuten na rust zakte het tempo van Alkmaar enigszins. De linksbinnen van BMHC buitte dit volledig uit en scoorde tweemaal prima. Dames n—FIT 20; Heren IIAdelborsten 46; Junioren aStrawberries 32; R. K. Hockey DE TERRIERS ONGENAAKBAAR! ALKMAAR. De dames speel den, ondanks de storm, een mooie vlugge partij. De gasten, Kraaien 3 uit Wormerveer, waren vooral tijdens de eerste helft zo nu en dan gevaarlijk, maar konden de sterke Alkmaarse verdediging niet doorbreken. Na een kwartier be nutte Cook Buren een goed aan gegeven bal en knalde onhoud baar in. Even later was het de zelfde speelster, die de rust met 20 deed ingaan. Ook deze goal was zeer fraai. De Kraaien weer den zich geducht, maar de Ter riërs waren in de meerderheid. Bij een scrimmage voor het Kraaien-doel, wist Tiny v. La tum er 30 van te maken. En thousiast door dit succes, bleven de Terriërs van zich afbijten en noteerde Cook haar 3de goal. Tenslotte was het Anny Huybers die er 50 van maakte. En zo gaan de dames nog ongeslagen fier aan de kop. Repetitie Muxiektuin ALKMAAR. Voor de uitvoe ring van 30 December a.s. is er Dinsdagavond om kwart voor acht repetitie voor de beide dames koren. En voor de heren om kwart over acht. Na de pauze wordt het tweede bedrijf van het zangspel gerepeteerd. Schilderij aangeboden ALKMAAR. Ter gelegenheid van de opening van het K.A.J.- huis bood de heer Jan Plas een schilderij aan voorstellende de Kaasmarkt, gezien vanaf de Bath- brug. Burgerlijke Stand ALKMAAR. - Geboren: Rene z. v. P. v. d. Hulst en B. Elias; Yvonne T„ d. v, N. C. Dekker en T. D. Stougje. Overleden: Guurtje Nierop, 68 jr, weduwe van M. Wonder; Antje van 't Hof, 92 jaar, wed. van W. Waterdrinker. Leerling aangehouden ALKMAAR. Een 13-jarige leerling van de ambachtsschool is door de politie alhier aangehou den, verdacht van diefstal van feld, vulpennen en een rijwiel. 'egen de knaap is proces-verbaal opgemaakt. GEVOLGEN VAN DE STORM ALKMAAR. Zaterdagavond omstreeks half zeven is op de Bergerweg een 47-jarige voetgan ger bij het oversteken nabij de watertoren door een motorrijder aangereden, toen hij naar links de weg overstak. Hij is komen te vallen en per ziekenauto met een beenfractuur naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Ook de motorrijder kwam te vallen, liep enige schaafwonden op terwijl zijn motor werd beschadigd. T*6 wstor ALKMAAR. Omstreeks kwart voor tien hoorde een politie beambte bij de brug over de Wes- terweg hulp roeden. Het bleek dat daar een 65-jarige man ge deeltelijk in het water lag. Hij had er reeds een uur gelegen doordat hij onwel was geworden en zich niet op kon richten. Per auto is hij naar huis vervoerd. Brandje ALKMAAR. Zondag is door de politie een schoorsteenbrandje geblust in de DijkgraafstraaL De politie heeft de brandende kachel naar buiten gehomen en de schoorsteen met hatte dweilen dichtgestopt. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 10 Dec. Aanvoer 100 vette koeien 500—1125; 1 gr. kalf en 29 nuchtere kalveren van 40100; 16 vette schapen 120-145 209 varkens 2,20—2,32 per kg. WARMENHUIZEN 10 Ü£C. 700 kg andijvie 14,40; 10.700 kg witte kool doorgedraaid. LANGEDIJK 4500 kg rode kool 8,90; 4500 kg gele kool 5,50- 5,80; 3000 kg groene kool 8,50 9,60; 11.000 kg witte kool 5—5,10 2500 kg uien 26,40-26,90; grof 26,4027; 4000 kg andijvie 15,10- 16,40; 100 kg spruiten 1923. Nrd.-SCHARWOUDE. 5500 kg uien 25,9026,50; grote 25,80 26,80; driel. 28; nep 27; 600 kg groene kool 7,20; 5000 kg witte kool 5; 64000 kg succes witte 5; 8000 kg deense witte 5,20—5,30: 2400 kg andijvie 14.1014,70: II 1114,50: B 12,40; doorgedraaid 5000 kg witte kool. 16000 if.S succes witte. Do voetbalcomj vrolijke keulcen uitslagen te no de leiders wist lieten meteen i mistische suppc lag is beslist vaardige Amsi feest was, liet liet Zwolse Boj zitten en dat x nemen. In C Willem II kwair (2—0). N.A.C. b nummer drie pijn tot een 3 verkeerde weg. een feit en relal nu reeds beter -Waarom het in DWS een echte wetse dag werd, reeds, maar nog er toe kwam om Zuilen te laten k hele verhaal is eij pel. In de eerste Elinkwijk zo entl Hilversummers w gen. Elinkwijk scl best en het bleef een doelpunt, na Vonk gescoord. Na de hervattij wijk ook tegen d ker en in de laat Vonk nogmaals si Haarlem passeer met Roozen en Gr stekende vorm vai verwerend Ensch te winnen. Uit ei Groeneveld opend min. de score en i tier na de rust b veld een pass vai werd 3—0 toen Rc zet van Groeneve afwerkte en 6 mir de zelfs 4—0 doe van Roozen. Theole profiteer grote nederlaag va Tiel werd met 2—1 loren. Met de wind ole in de eerste I ker, maar de vooi te primitief om to men. 3 mjn. na de EDO de leiding e minuten later do 20 werd was Th< gen ploeg. In de 1 redde Van der Els eer, 12. AGOVV had sue ter, 23. Presentji Ajax is in B erg de aardige geste va OIh Wageningen RCH vond het c nu de Racing met c baas over DOS bh was dit ook wel. voor de rust scho hard tegen de lat. slotte op een corn was voor De Weti RCH de leiding te Slecht wegwerken Pindus kwam DOS rust op een tweed staan. Nu zorgde Bi treffer. LEEUWARDEN, Zo technische vaardi lichaamsconditie, de Deense B-ploeg scheen te moeten tussen Noordelijk de Noordelijke pl< ze roemloos met 5 moeten vallen. „K mann zijn pupilier wandelden. „Denk En een onverzettel op een veld, dat 1 revanche. Een rei iedereen, omdat 1 volwaardige A-spel .Ondanks dus een minderheid, toch een zege. Zelfs in meer len waren de Der maar er waren er t dp Noordelijken d viers de baas ware sprak de wilskracht ste woordje mee Er Elke aanval van'de was gevaarlijker, ve ker zelfs. Natuurlijk Lenstra hierin de i maar ook het overig het aanvalsquintet t doelmatiger aanvallei nen opzetten. Niet n_?j,WGe doelpunten Lugthart de tweede Noordelijke aanval, beweeglijk speelde h op het middenveld ei spits van de aanval wi5al ?'n buurma hadden dan ook geen ïln,ksback Johanst verdediger te treffen uitstekend m de tac hu het de enige twi m de Noordelijke pl< tig. maar desondank' .longe speler met dik voorzetten en een sc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2