Begroting Wieringermeer sluit op f 1.581.184 Achterstand in de omzet kon worden ingelopen Excelsior" gaf voortreffelijk donateurs-concert ALKMAAR EN OMSTREKEN SchoSa Publico Vele wedstrijden werden afgelost AGENDA Groenteveiling B. P. en O. Ontbreken van brug stagneert nieuwbouw Oorlogsbodems in de storm Verhoging van de straatbelasting PAGINA 2 DINSDAG 11 DECEMBER 1951 ALKMAAR De concertzaal van het „Wapen van Heemskerk" was Zaterdagavond volkomen be zet met donateurs en belangstel lenden. „Excelsior" musiceerde deze avond voor de eerste maal onder leiding van zijn nieuwe di recteur, de bekende Zaanse diri gent Alb. Meijns. Met genoegen konden we con stateren, dat er op dit concert uitstekend werd gespeeld. Ook de goede samenstelling van het pro gramma droeg er toe bij, dit con cert oen van de beste te maken, welke we van amateurs de laatste jaren in onze stad te horen kre gen. Het muzikaal hoogtepunt van de avond beleefden we wel met de prachtige „Sinfonia' van Joih. Chr. Bach, in een zeer goed arrangement van Alb. Mei.jns. Dit stuk, dat ook de gratie van een Mozartwerk bezit, werd tech nisch zeer knap gespeeld en bo vendien zeer muzikaal. Verder kregen we te horen een brillante ouverture L'Italienne a Alger van Rossini en een bekoorlijke „Sere nade Neapolitaine" van G. Wink ler. De wals „Les Roses du Midi" van Joh. Strauss viel wel zeer in de simaak. Al deze werken wer den, wat stemming en ensemble betrof, goed uitgevoerd. MAG. FRIETHOFF O.P. OVER MARIA-DOGMA ALKMAAR Prof. Magister dr. C. Fricthoff O.P., die in dit voorjaar alhier op magistrale wijze voor nlet-katholieken ccn uiteenzetting gaf van het dogma van Maria ten Hemelopneming, komt Vrijdag voor de Schola Publica hetzelfde onderwerp be handelen. Het is nog in het octaaf van het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen en tevens leven wij in de H. Adventstijd; twee rede nen temeer, om deze Schola- avond bij te wonen. Men latg zich niet afschrikken van het feit, dat mag. Frietlhoff profes sor is; hij heeft trouwens on langs zijn professorale toga aan de kapstok gehangen. Mag. Friet- hoff is een aangenaam causeur, die zijn onderwerp op populaire era begrijpelijke wijze weet te behandelen. Zijn causerie zal dat durven wij voorspellen lang in de herinnering van de bezoekers van deze Schola-avond bliivcn voortleven. De causerie wordt geïllu streerd met lichtbeelden. VOOR HET K.A.I.-HUIS Feestgave ALKMAAR. Het bestuur van de Stichting K.A.J.-Huis mocht ter gelegenheid van de opening van het Kajottershuis aan het Vlaanderhof van de H. E. Deken J. Th. Jacobs een gift van f 100 voor het Kajotters-Bouwfonds ontvangen. Van verschillende kanten kwam aan kleine giften een bedrag van f 5.80 binnen, terwijl zich circa 50 donateurs voor verschillende bedragen hebben laten inschrij ven. Een mooie feestgave. Het stichtingsbestuur houdt zich als nog voor bijdragen in de stich- tingskosten aanbevolen; penning meester is de heer F. Nijpels, Laat 151; het gironummer van de aalmoezenier, kap. N. Tromp is 290240. Een verheugend nieuws is ook, dat zich Zondag een 20-tal nieuwe leden voor de Alkmaarse Kajot- tersbeweging heeft laten inschrij ven. St Nicoiaasviering der K.J.M.V. ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Ook dit jaar zal de K.J.M.V. in Kinheim de traditionele St. Nicoiaasviering. waarvan zo langzamerhand een goede roep uitgaat, hebben. Wii verzoeken dan ook alle K.J.M.V.-ers met let wel.hun meisjes, present te zijn on wel om acht uur des Woensdagsavonds. Goede wiin behoeft geen krans! Welke aan sporing zou nog nodig zijn? Als wij de verslagen van vo rige jaren nog eens nalezen, zien wij, dat de oude Sint ons steeds op excentrieke wijze heeft bezocht. Een keer op een ezel. eens in een kist, een ander jaar op een bromfietsen a.s. Woensdag? Het zal ons benieu wen. Verder zouden wii tussen neus er» lippen op willen mer ken, dat er bedoelde avond ge legenheid zal worden gegeven tot het maken van.... Maar wat? Zorgt dat jullie er bij bent! Het wordt een avond van zo. De duim omhoog. Sint Nicotaas op dansavond ALKMAAR. De leerlingen van de dansschool voor katho lieken van de heer Jac. Smit, die Zaterdagavond in het Gulden Vlies voor een balavond bijeen waren, hebben ook bezoek van Sint Nioolaas gehad. Hij werd, samen met zijn knecht Zwarte Piet, verwelkomd door de heer Smit waarna Sint zich tot de leer lingen richtte. Enige leerlingen voerden een Engelse wals uit, waarna het uitreiken van de surprises volgde. De heer Smit ontving een smeed-ijzeren buiten lantaarn terwijl zijn dochter ver rast werd met een grote doos bonbons. De avond werd gevuld met dansen, waaronder enige attracties en een verloting ten bate van de slachtoffers van de overstromingen in Noord-Italië. KERKCOLLECTE VOOR ITALIË ALKMAAR. De Zondag in de drie katholieke kerken op ver zoek van de bisschop van Haar lem gehouden collecte voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Italië heeft f2.586 opge bracht, hetgeen ruim f 1000 meer is dan de opbrengst van de 1 De cember door het Rode Kruis ge organiseerde straatcollecte, die f 1537 had opgebracht. N|a de pauze kwamen nog en kele amateurs-solisten op het po dium. E. Kleymeer speeelde o.m. muzika'al een Menuet van Mozart; J. v. d. Horst had zeer verdien stelijke momenten in het Concer tino voor clarinet van Weber; beiden werden aan de vleugel door mevr. Kleijmeer- van Mün- ster goed begeleid. B. Boots speel de zeer goed een lang stuk van Hartman (geheel uit het hoofd). De solisten hadden veel bijval. Na de pauze speelde de zgn- kleine kapel (gecostumeerd) en kele populaire stukjes. Tot be sluit werd opgevoerd „Professor Daantie", een Klucht in twee be drijven door het Toneelgezelschap „Excelsior". „Excelsior' kan over de muzi kale prestaties van dit concert meer dan tevreden zijn. W. SCHREURS VAN DE HANDBALVELDEN In de le klasse werd de be langrijke wedstrijd Leonidas Zeevogels gespeeld, de Haar lemse trokken na een uiterst spannende wedstriid aan het langste eind en hebben nu de leiding genomen het zal voor Zeevogels en Wijk aan Zee geer» gemakkelijke taak zijn om Leo nidas van de troon te stoten. Wijk 'aan Zee en Or. Wit hebben een sportieve wedstrijd gespeeld in de badplaats, de uitslag 65 in het voordeel van Wijk aan Zee spreekt voor zichzelf, de ruststand was 53 in het voor deel van Or? Wit maar in de 2e helft wist Wijk aan Zee dat toen het windvoordeel 'had nog driemaal te scoren terwiil Or. Wit niet meer in staat was te doelpunten. In de 3e kl. B is alleen de wedstriid Or. Wit 2—Zeevogels 2 gespeeld, ook hier was de storm een belemmering voor goed spel. Zeevogels 2 was de gelukkigste en won tenslotte met 21. 4e kl. B. Zeevogels 3 had wfei- nig moeite met AOG 3 en won met 40. Jun. hoofdklasse: Or. Wit stel de enigszins teleur door met 51 van het Haarlemse O.G. te verliezen. Uitslagen: le kl. Leonidas Zeevogels 21Wijk aan Zee Or Wit 6—5. 3e kl. A. Velsen O.G. 0—7 (O.G. Kampioen); TYB,B 3—Vitesse 2 31. 3e kl. B. Or. Wit 2Zeevogels 2 21. 4e kl. A. Wijk a. Zee 2—O.G. 2 100; 4e kl. B. Zeevogels 3 AOG 3 4—0 Jon. hfd. kl OG— Or, Wit 5—1. .Tun. 2 TYBB c— TYBB b 15; Leonidas bLeo nidas a 06. Overige wedstrijden afgelast. Schaakclub D.O.S. ALKMAAR De laatste uit slagen van de onderlinge compe titie luiden als volgt: Groep I: W. SpeetsR. Pranger 01 P. van Hoven A. Burgert 01 J. SlikkerC. Mazereeuw 01 M. PrangerEnkens 10 R. van WezopW. Speets 10 J. BoekeiJ. Kooy afgebr. Groep II: F. AppelVermeer 10 HoogendijkP. Obdam 01 Oostendorpv, Rosmolen 01 BlomJ. Nijman 10 de Rijkv. d. Horst 01 van RosmolenF. Appel 01 De voorlopige stand in Groep I is door deze uitslagen verras send te noemen. Bijvoorbeeld de kampioen van verleden jaar leed al twee nederlagen uit viif wedstrijden. No. 2 J. Kooy hefeft nu 1 punt uit vijf wedstrijden. Pranger, verleden jaar onder aan, nu 4 punten uit viif wed strijden. Speets is geheel uit vorm. Deze speler heeft een halve punt uit zes wedstrijden er» staat onderaan. De voorlopige stand is: A. Burgert 5 punten uit 6 wed strijden; M. Pranger 4 pt. uit 5 wedstr.; A. Nijman 3 pt. uit 4 wedstr.: R. van Wezop 3 p. uit 5 w.: C. Mazereeuw 3 p. uit 5 w.; J. Slikker 2'/ p. uit 6 wed strijden; P. van Hoven 2 pt. uit 5 wedstr.; J. Boekei 1 \i p. uit 4 w.; J. Kooy 1 p. uit 5 w.: W. Speets 'A p. uit 6 wedstriiden. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Ingekomen: L. Oh. J. Dekker, echtgenote en kinderen, van Hoorn naar Ma deliefstraat 12; J. A. M. Reits- ma. van Terneuzen naar Luttik Oudorp 107; J. E. H. Wagenaar, van Breda naar Laat 207; A. C. Beentjes-Haanraads, van Hei- loo naar Hofstraat 3; J. D. ten Have van Harderwijk naar Wil- helminalaan 11; C. J. J. B Lut- ter, echtgenote en kinderen van Amsterdam naar Akkerihoorn- bloemstraat 18; E. Westerveen, van Heiloo naar Pr. Bernhard- laan 1; A. A. Kuiper-Zandlber- gen, van Heiloo naar Luttik Ou dorp 26; J. M. Eldering van Sassenheim naar Emmastraat 17 A. F. H. Sanders, yin Ensche dé naar Langestraat 18; C. U. Haihn. van Oudorp naar Breed- straat 13; G. J. Hiuisjes, van Koedijk naar Ruysdaelkade 1; S. J. Donkers, echtgenote en kinderer», van 's Gravenhage n. Corn. Evertsenplein 6: Tr. Zijl- stra-Sluiter, van Leeuwarden n. Houtmanstraat 12; E. G. de Bood, van Singapore naar Nic. Beetskade 67: M. A. Stet-Glorie. van Castricum naar Kennemer- straatweg 142; C. H. Ziilstra-Ha- zes, van Oudorp naar Pr. Julia- nalaan 14; A. Molenaar, van Medemjblik naar Nieuwlander- singel 69; J. J. Leenders, echt genote en kinderen, van Am sterdam naar Stationsweg 58; E. A. Borsten, van Egmond aan Zee naar Wagemakerstraat 4; E. J. Petri, van Egmond aan Zee naar Korte Lyceumstraat 8; C. J. M. Kasteliin-Murat, van Sint Trojan les Bains (Frankrijk), n. N. G. Piersonstr. 21; A. Vroeg- op-Vet van Abbekerk naar Cas- terstraat 25; C. M. Smitb, van Haren karspel naar Cobdenstr 7; M. Westra. van Warmenhuizen naar Pr. Julianalaan 14; J. D. v. d. Berg, van Zijpe naar Wil- 'helminalaap 2; R. U. Dekkers, van Limmer» naar Kockerstr. 6. BIOSCOPEN: Victoria-thea ter: Mijn held, alle leef tijden; Harmonie: De berg der verschrikking. 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Ik wil leven, 18 jaar; Rex-theater: De ge sloten deur. 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. Matinee in het Rex-theater om 2.30 uur. APOTHEEK. Voor spoed gevallen is vanaf zes uur geopend de apotheek Har tong van Ark, Lange straat 1. Victory-hotel 8 uur. Lezing door Ir. van Gogh voor leden van „Vrienden van het Museum". GULDEN VLIES: 8 uur. Hoofdstad-operette brengt „Ioh kusse Ihre Hand Madame". KERSTACTIE WOONWACENWERK ALKMAAR. Nu het woon wagenkamp dezer dagen een eigen kapel heeft gekregen, waar iedere Zondag de H. Mis zal wor den opgedragen, ligt het in het voornemen van het R. K. Comité voor Woonwagenliefdewerk om in deze kapel op Kerstmis een Nachtmis op te laten dragen. Voorts hoopt men de bewoners van het kamp op Kerstmis met pen Kerstgave te kunnen verras sen. Zij, die voor dit symathieke doel iets willen afstaan worden verzocht zich in verbinding te stellen met de hee,r W. v. d. Eerenbeemt, Nieuwe Sloot 65. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren Johan nes A.M. zv G.F. Vreeker en M. R-A. Bakker. Overleden: Johan Korver 74 jr. wednr. van A.C. Kueter. ALKMAARDER GEDOOD ALKMAAR Gistermiddag is een van de personeelsleden van de Fa. Brinkman en Zn. te Alk maar, de 27-jarige heer S- Zomer bij het monteren van een lift in een zuivelfabriek te Koekange in Drente, om het leven gekomen. Door een totaal onbekende oor zaak schijnt de kooi van de lift uit de takels te zijn gevallen. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Diaconessenhuis te Meppel. De heer Zomerdijk was gehuwd en had drie kinderen. Onvoorzichtig ALKMAAR Gistermiddag stak een 58-jarige dame zonder op het verkeer te letten de v.d Boschstr. over, liep tegen een wielrijder en kwam te vallen. Met een politie wagen is zij naar bet Centraal- ziekenhuis overgebracht. Zij klaagde over pijn in de schou ders en het bleek noodzakelijk een röntgenfoto te maken. Het geval is aan eigen schuld te wijten. BILJARTEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP Finale le klasse libre ALKMAAR Gisteravond is in het café van de heer Huiberts in de Lindenlaan het persoonlijk kampioenschap le klasse libre (moyenne 41/. tot 7) begonnen. De voorzitter van het district Alkmaar, de heer M. de Haas, heette de 8 spelers welkom en hii sprak de wens uit, dat het een sportieve wedstrijd mocht wor den. De uitslagen van de eerste avond zijn: W. Zoon L- Heinis J. Swart 200 37 25 5.40 150 37 29 405 200 38 21 5.26 175 38 16 4.60 200 47 16 4.25 164 47 34 3.56 194 46 26 4.21 200 46 20 4.34 J. Mors Woensdagavond worden de par tijen voortgezet. TWEEDE SELECTIEWEDSTRIJD Op Zondag 23 December as. te 2 uur wo>'.t op het terrein van S.E.W. te Nibbixwoud een tweede selectiewedstrijd gespeeld tussen de navolgende elftallen: Elftal A: Doel: Jongewaard (ZFC 4); Achter: Berepoot (Woudia), Mo lenaar (Hugo Boys); Midden: Dekker (WFC 4), de Louw (WFC 4), van Eerden (US VU); Voor: Bergers (ZFC 5), Kuiper (ZFC 4), Vennik (USVU), van Tunen (SVA), Sdhoutsen (West friezen). Elftal B: Doel; Druif (Nw.-Niedorp) Achter; Pauw (Schagen 2), Reus (Blokkers) Midden: Brondsema (WGW). Geensen (Petten), Scholten (Uit geest) Voor: Ramler (WGW), Karsten (SEW), Hoornsman (JVC), Vos (Berkhout), Jb. Schmidt (Berdos) Reserves: Meijer (Berdos), de Jong (Westfriezen), Schoenma ker (Uitgeest). EEN WEG MET HINDERNISSEN OUDORP. Zo kan men de Nieuwe Schermerweg wel noe men. Thans worden weer belang rijke werkzaamheden aan die weg verricht. Van de grasstrook tus sen de weg en het rijwielpad worden de graszoden genomen, de zachte zwarte aarde met een dragline uitgegraven en met zand aangevuld. Het wegdek, dat op de kant hier en daar afbrokkelde wordt nu ingesloten met enige lagen zware keien, terwijl men nog van plan is dit met een betumelaag aan te vullen. In de afgelopen zomer is in het rijwiel pad aan de zuidzijde een dubbele gasleiding gelegd en in de zomer van 1950 in het rijwielpad aan de noordzijde een H.S.-kabel, waardoor de rijwielpaden enige tijd niet gebruikt konden wor den, maar ook dikwijls in minder goede staat verkeerden gezien de verzakkingen en waterplassen, die daarop voorkwamen. Het is zeker de wens van alle wegge bruikers, in het bijzonder van de wielrijders, om een ongestoord gebruik van het rijwielpad te kunnen maken en niet op de zeer drukke rijweg te moeten rijden. FEESTAVOND POSTDUIVENHOUDERS f 750.voor Alkmaarse Lighallen HEILOO. De tijding, dat een bedrag van niet minder dan f 750.kon worden afgedragen aan de Alkmaarse Lighallen maakte de feestbijeenkomst van postduivenhouders, dezer dagen in „De Rustende Jager" te Hei. loo bijzonder feestelijk. Dit be. drag was onder auspiciën van de Alkmaarse Concours Commissie ingezameld tijdens de vlucht van 15 Juli j.l. van Zevenbergen. Tevens werden op deze avond de prijzen van dezelfde wed vlucht uitgereikt. De eerste prijs, een wisselbeker en medaille, een stel lakens en slopen en een wollen deken werd gewonnen door de heer P. Zentveld van de postduivenvereniging „Steeds in Spanning", en de tweede prijs werd verworven door de heer P. Jongkind van „Alcmaria Vic- trix", die eveneens een wollen deken en een stel lakens en slo pen ontving. De derde prijs ging naar de heer Zwankhuizen, ook van „Alcm. Victrix". De rest van de feestavond werd verzorgd door de Toneelvereni ging „Falkland" met de opvoe ring van „In pyama". R. K. Toneelvereniging „Ons Genoegen" WAARLAND. Onze plaat selijke R.K. Toneelgezelschap „Ons Genoegen" heeft onder lei ding van zijn regisseur de heer Jap van der Gulik wederom een blijspel in studie genomen n.l. Liefde om de Ijskast" romance in drie bedrijven door Toon van Vuuren. Naar wij vernemen heb ben is „Ons Genoegen" voorne mens dit spel in de eerste helft van Januari 1952 in de toneelzaal van het café „De Posthoorn" op te voeren. WIERINGERMEER. Het liet zich bii de voorbereidingen aan- vankeliik aanzien, dat B. en W. er niet in zouden slagen om een sluitende begroting samen te stellen. Doch door er f 23000. aan extra ontvangsten uit het gemeentefonds in od te nemen, welk bedrag alleen maar voor 1952 betekenis heeft, is men juist nog tot een bedrag van f 1.581.184.aan ontvangsten en aan uitgaven gekomen met f 12.000.aan onvoorziene uit gaven. Uit dit zeer hoge bedrag blijkt, dat het proces van toeneming der gemeentelijke uitgaven nog niet tot stilstand is gekomen. Dit spruit naast uit de verder gaande ontwaarding van de gul den vooral ook voort uit aange legenheden van locale aard Q-d- uit de verdere kolonisatie van De Meer. Langzamerhand treed daardoor tevens een structuur verandering op de voorgrond, welke o.a. de post maatschap pelijke steun een belangrijker plaats in het gemeentelijk budget liet innemen. WederoDbouw Niet alle wederopbouwkosten worden doer schadeuitkeringen gedekt. De gemeente heeft tot dusverre hiervoor f 408.000. uitgegeven, terwijl aan voor schotten op schadeuitkeringen f 118.000.is ontvangen. In hoe verre het ontbrekende nog zal worden vergoed moet nog wor den afgewacht. De Wederop bouwcommissie heeft voor de gemeente verder voor ruim 1 millioen gefinan cierd. waarvan ook weer een deel voor rekening van de ge meente zal blijven. B. en W. vrezen dat de hiervoor getaxeer de som van f 200.000.te laag zal zijn. Doch in deze begroting is daar nog geen rekening mee gehouden, al zal zulks wel zeer binnenkort noodzakelijk blijken. Ook de financiële gevolgen van de grondaankoop in de dorpen zijn er nog niet in verwerkt, omdat deze gronden alle uitein delijk in „het grondbedrijf" wor den opgenomen, waardoor de tekorten dan niet uit de gewone middelen bijgepast behoeven te worden. Maar de terreinen welke niet voor woningbouw benut zul len worden, kunnen natuurlijk niet in het grondbedrijf worden geplaatst, zodat de tekorten daar om wel uit de gewone dienst moeten worden weggewerkt. Zeer teleurstellend achten B. en W. het, dat 't plan tot het bouwen van 80 huizen in 1951 slechts voor een zeer klein deel kon worden verwezenlijkt. Alle pogingen om daarvoor riiksvoor- schotten te verkrijgen, bleven zonder resultaat. Op de kapltaaldienst zijn al- Z.O.-BEEMSTER. In de vergadering van de groentenvei- ling „Beemster, Purmerend en Omstreken", heeft de voorzitter, de heer Ch. v. d. Hoek, in een korte openingstoespraak een overzicht gegeven van de stand van zaken bij da tuinbouw in deze omgeving. Door de lang durige regens was fle grond aan vankelijk slecht te bewerken. Daarom kwam er van de voor teelt bij de tuinders niet heel veel terecht. Tot Augustus van dit jaar was de omzet ƒ230.000.op achter bij het todh al niet te beste jaar 1950. Toen werd het beter. De aanvoer werd niet veel groter, doch dp priizeh liepen sterk om hoog. Het fruit bracht zeer goede prijzen op, tot de exportmoeiliik- heden kwamen. Engeland zette de import van fruit stop en dat werd merkbaar op de markt. Het mildere weer in November deed aan de export van groen ten ook geen goed. Was het jaar 1951 tot nu toe niet zo ongunstig als 1950, geheel bevredigend was het niet. Gelukkig is de Nederlandse tuinbouw goed ge organiseerd en is men in staat om een stoot op te vangen en de regering te adviseren de juiste maatregelen te treffen. Inzake het werk aan de vei ling kan worden vastgesteld, dat de sorteermachines heel goed werken. Het sorteren van augur ken is door de heer Bakker te Graft met succes ter hand ge nomen. Het betreft hier slechts een kleine ombouw van de aard appelsorteermachine. Een goed teken noemde spr. het aanvoe ren van uien voor export op de veiling. De resultaten daarvan waren zeer goed. Spr. hoont dat de aanvoer daarvan vólgend jaar nog ruimer zal zijn. Dat het koelhuis nog niet op tiiJ gereed was, gaf het bestuur een zwaar hoofd. Doch gelukkig waren de peren duur op de vei ling en werd er aldus weinig gebruik van het koelhuis ge maakt. Nadat de kortelings overleden keurmeester, Jb. Tamis, was herdacht, deelde de voorzitter mede, dat de omzet thans in tegenstelling met Augustus van dit iaar 230.000.hoger is dan in 1950. Op voorstel van de tuinders uit De Rijp werd besloten de volgende vergadering aldaar te houden. Er moeten meer dan 100.000 kisten worden overgestemoeld. De vergadering besloot dit on derling te doen. Aan de leden wordt niet meer gratis het weekblad Groenten en Fruit verstrekt. De herer» D. Ernsting en A. Veltrop werden tot bestuurs leden herkozen. Het koelhuis is vrijwel gereed. Met de aflevering van de ma chines vlot het nog niet geheel. De duibbele woning komt spoe dig gereed. Dan is ook de chef van het koelhuis in een goede woning ondergebracht. Van de emballage- en groenternloods is de fundering vrijwel gereed. Di rect na gereedkomen kan met de staalbouw worden begonnen. Eer» grote handicap is echter dat nog geen brug kan worden gemaakt. Eerst zou deze door het Rijk, later door de Provincie worden gebouwd. Nu echter is in Purmerend bericht, ingeko men dat de stad deze brug maar moet bouwen. Daardoor stag neert de zaak. VERPLAATSING VAN DE PONT Gevraagd door A.N.W.B. AKERSLOOT. De Toeris tenbond A.N.W.B. heeft contact opgenomen met de betrekken instanties tot het verplaatsen van de veerpont welke onmiddellijk ligt langs de rijweg Uitgeest Akersloot. Het is gebleken dat door gebrek aan een aanlegstei ger nogal eens wat moeilijkhe den zich voordoen, in verband met het drukke verkeer op deze weg. 25 jaar Rijwielclub H.H. WAARD NRD. De R.K. Rijwielclub „St. Paulus" bestaat 15 Januari 25 jaar, welk feit Zondag daaraanvoorafgaand ker kelijk gevierd zal worden, terwijl op de dag zelf een feestavond wordt gehouden, waarop het doel der vereniging naar voren zal worden gebracht; de heren K. Borst en R. Deken vormen de feestcommissie. Een nieuw vaan del, waarvan de kosten f300. bedragen, zal die dag in gebruik genomen worden. De voorzitter, de heer C. Molenaar, die deze functie 24 jaar bekleedt, viert te vens zijn 25-jarig bestuurslid maatschap. REIGER BOYS 1 DOOR K.S.V. 1 OVERSPEELD H.H.WAAHD Het is KSV ge lukt deze lang niet gemakkelijke klip te omizeilen, de Reigers ga ven het lang niet cadeau. Het weer was voor goed voetbal ho peloos. De harde wind deed de bal op plaatsen belanden waar hii juist niet moest ziin. KSV begon met de wind in de rug en drukte de Reigers op hun helft terug. Er kwamen veel scho' ten langs en over het doel maar niet er in, totdat KSV eindelijk succes had. Een door de linkshalf voor doel gespeelde bal werd nu door de rechtsbuiten ingeschoten, 10. Wat Reiger Boys probeerde zij konden niet aan de greep van KSV en de wind ontkomen en toen rechtsbuiten van KSV voor doel kwam en de bal zeer mooi naar de midvoor terugspeelde, was het deze die met een mooi schot er 20 van maakte. Reiger Boys brak door en na een voor zet over links doelpuntte Reiger Boys 12. De tweede helft was nog maar amper begonnen of de gelijkma ker lag achter Sprenkeling, 22. Reiger Boys werd volkomen overspeeld- KSV maakte er 23 van. Na een misverstand in de KSV achterhoede ontstonden er voor KSV uit een corner enkele zeer gevaarlijke momenten en KSV was blij dat de wedstriid was afgelopen, al was de uitslag volkomen verdiend. UITVOERING TEN BATE VAN DE BLINDEN WAARLAND. Het is nu tra ditie geworden dat telken jare door het R.K. Toneelgezelschap „St. Odilia" uit Heiloo ter dezer plaatse ten bate van de R.K. Blindenzorg „St. Odilia" een uit voering gegeven wordt. Maandag 17 December 1951 komt de ver eniging wederom in Waarland en men zal dan des avonds om 8 u. in de zaal van W. Jonker voor het voetlicht brengen, het beken de toneelspel in drie bedrijven getiteld „Marjatta". Voor de to neelliefhebbers een mooie en voor de blinden hopelijk een fi nancieel goed geslaagde avond. leen de werken geraamd waar toe de raad reeds heeft besloten, nl.: bouw van een 4-klassige R.K. School te Wieringerwerf, bouw van een lokaal voor de Chr. School te Wieringerwerf, voor zieningen aan de Wieringermeer- scholen, die zijn overgedragen aan de Vereniging voor Volks onderwijs, en het aanleggen van beplantingen te Middenmeer en Wieringerwerf. En op de begro ting van het grondbedrijf het bouwrijpmaken van de gronden in het dorp Vier. De algemene reserve bedraagt f 454.000.doch het is de bedoeling daar f 169.239 aan saldi van vorige dienstjaren aan toe te voegen. Het aldus verkregen bedrag zal gedeelte lijk worden aangewend voor het financieren van objecten waar voor géén vaste leningen kunnen wordeA aangegaan. Diversen. De door de gemeente gebouw de woningen van Middenmeer en Wieringerwerf worden ge ëxploiteerd door de beide wo ningbouwverenigingen aldaar, doch het is de bedoeling deze woningen binnen afzienbare tijd in hun eigendom over te dragen. Verder wordt onderhandeld over de vraag of de gemeente óók de huizen, die door het Bouw bureau zijn gesticht kan over nemen. Voor onderhoud van we gen en rijwielpaden is f 15.000.— en voor bruggen f 2500.méér uitgetrokken dan vorig jaar. De gemeente rekent op een uitkering van f 16.760.uit het tertiair wegenfonds. Voor het onderwijs is f 27.uitgetrokken per leerling, die een school be zoekt, welke eigendom van een schoolbestuur is, en f 25.per leerling die een school bezoekt welke door de gemeente in bruikleen is gegeven. Voor ULO- scholen zijn deze cijfers f 37. en f 35. De raad kan binnenkort voor stellen omtrent een wijziging van de subsidieregeling voor kleu terscholen. waarvoor f 3000.is uitgetrokken, tegemoetzien.Voor. gesteld zal worden f 15.per leerling tot f 1000.per school. Terzake van de subsidieaanvra gen, stellen B. en W. voor om alleen die van Pro Juventute, Stichting Geestelijke Volksge zondheid en Ned. Kampeerraad in te willigen, en alle anderen af te wijzen, omdat de toestand van de gemeente een verdere uitbreiding van het aantal sub sidies niet gedoogt. TONEEL IN KERSTSFEER W. BEEMSTER Zondag 1.6 Dec. a.s. wordt in het vereni gingsgebouw P. A. v. Etten. Jis- perweg door de toneelvereniging „St. Paulus" opgevoerd „En waar de ster bleef stille staan Voorziet u tijdig van plaatsen voor dit mooie stuk. Aanvang 7.30 uur. ZWITSERSE ORDER VOOR BEEMSTER SMID BEEMSTER Voor de twee de maal na de oorlog heeft de Beemster smid de firma J. Dek ker, die zich specialiseert in het maken van moliploegen voor moldrainage zowel voor gras land als bouwland, een order ontvangen uit Zwitserland. De eerste die hij aan dit land lever de dateert van pl.m. 4 jaar gele den. Het was een normaal type. Met deze ploeg zijn diverse proe ven in dit land genomen met zeer goede resultaten. Tevens is er over deze molmethode een boek Verschenen, met foto's van de ploeg van de heer Dekker. Deze tweede ploeg is een ver zwaard type, waarvan er nog maar weinig lopen. De zoon van de heer Dekker heeft van dit type een tekening naar Zwitser land gestuurd, waarop de order spoedig kwam, WIT GELE KRUIS EN KRAAMZORG 't VELD-WAARLAND. Door de benoeming van Mej. A. Zwa german, is per I December j.l. wederom een tweede kraamver zorgster door onze afdeling van het Wit-Gele Kruis in dienst ge nomen. Door deze benoeming is men nu in ons rayon practisch steeds van deskundige kraam- verzorging verzekerd. Het brengt echter voor onze afdeling van 't Wit-Gele Kruis nogal financiële offers met zich mee, maar het bestuur vertrouwt op aller mede werking te mogen rekenen. Voor een goed en duidelijk overzicht is tijdige opgave aan een der zusters zeer dringend ge wenst. Het adres is Tr. van der Gulik Veluweweg D 61 Waarland telefoon K 2262256. Naar wij vernemen is 't ook mogelijk dat de kraamverzorg sters buiten ons rayon dat ae parochie's 't Veld en Waarland en een klein gedeelte van Heer- hugowaard Nrd. omvat be hulpzaam zijn. Na wekenlange oefeningen in de Ierse zee zijn Maandagmorgen Hr. Ms. fregatten „De Zeeuw" en „v. Zh'U" de haven van Nieu- wediep binnengelopen. De op varenden hebben de laatste da gen behoorlijk te kampen gehad met de Zuidwesterstorm. Op de thuisvaart kwamen de schepen er midden in terecht en het is geen wonder, dat de familie leden van de opvarenden nogal in ongerustheid hebben gezeten. Bij aankomst in de haven was het dan ook vrij druk van deze familieleden, die de opvarenden kwamen verwelkomen. FORTEN DIE NIET MEER VAN BELANG ZIJN PURMEREND Daar de forten in de kring Purmerend blijkbaar niet meer van groot belang ziin voor de oorlogvoe ring, heeft de minister besloten deze forten, met uitzondering van Spijkerboor en benoorden Purmerend, in „gene klasse" te rangschikken. Dit wil zeggen, dat alle bouwbeperkingen rond dezp fortificaties vervallen. Deze forten, die reeds uit de vorige eeuw stammen, worden sinds do vorige wereldoorlog gebruikt als magazijnen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. LICHTE TOT MATIGE VORST Heldere nacht en weinig wind. lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgen licht tot half bewolkt en droog weer met overwegend mutige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Temperatu ren overdag oplopend tot om het vriespunt. KERSTAVOND VROUWENBEWEGING BEEMSTER Het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging heeft voor haar leden en hun echtgenoten een feestavond be reid die in het teken van Kerst mis zal staan. De toneelver. „St. Paulus" zal op die avond, het kerstspel „Waar de ster bleef stille staan" van Felix Timmer mans opvoeren. Tevens zal deze avond, die op Vrijdag 14 Dec. wordt gehouden, worden opge luisterd met declamatie en zang. St. Nicolaasfeest afd. N.K.J.B. W. BEEMSTER Dezer da gen hield de N.K.J.B. haar St, Nicolaas avond. Alle jongeman nen waren opgekomen met een pakje, 80% met mopje rijmen.. En onder de accordeonklanken van Martien Stroet werd er ge- tracteerd op chocolademelk er» speculaas. Toneelstukjes en zang van de Gebf. Koning Jnz. waren niet van de lucht. De pakjes brachten de dolste diingen. Ook de Aalmoezenier kreeg ziin deel. Er was bovendien nog een kleine verloting op deze uiterst- gezellige avond. DUBBEL FEEST W.-BEEMSTER De kinde ren van de West Beeimster la gere school hebben een dulbfoel feest gevierd. Eerst kwam St. Nicolaas op school er» daags daarna zouden ze een feestje hebben in het Verenigings gebouw. Maar de arfcisten, die dat festijn zouden verzorgen, ar riveerden te laat. zodat men de kinderen heen moest sturen en het feestje een dag verzetten. Aldus geschiedde. En dat gaf de schooljeugd een extra vriie dag. Dat die in de smaak viel, valt te begrijpen. Trouwens het feest is ook in de smaak gevallen. Goo chelaar er» poppenkast deden het uitstekend en de Sint deelde nog presentjes uit bovendien. GYM N ASTIEKWEDSTRIJ DEN T.I.O.L. DE RIJP. Door de gymnas tiekvereniging T.I.O.L. werden deze week eer» paar avonden besteed voor onderlinge wed strijden. Deze wedstriiden had den plaats in het gemeentelijk gymnastieklokaal en stonden onder leiding van d£ leraar, de heer Wassink uit Alkmaar. De uitslag was als volgt: Meisjes le graad;: 1 Bets Smit 27,8 punt; 2 Thecla v. d. Gragt 26,8 p.; 3 Afra Mul 26,4 p. Meisjes 2e graad: 1 Annie Mul 28,1 punt; 2 Nel Besseling 27,4 p.; 3 Trudy Taam 26,2 p. Van de jongste meisjes le gr.: 1 Gré Smit 20,3 p.; Henny Som broek 20,2 p.; 3 Joop Tromp 20,1 2e graad: 1 Corry Zaal 14,4 p.; 2 Joop Greuter 13,2 p.; 3 Truus Schouten 12,9 p. Jongens 1314 jaar: 1 Wil Roelofsen Gz. 45,2 p.; 2 Piet Klein 41.4 p.; 3 Piet Roelofsen Jz. 40,1 p.; Jongens 1112 jr.: 1 Jos Put 41 p.; 2 Jan Taam 36,2 p.; 3 Henk Meijer 35,3 punt. Jongens 911 jaar: 1 Jan Smit Cz. 36,1 p.; 2 Nico de Lange 35.2 p.; Co Stoop 33,9 p. Jongens 79 iaar: 1 Gerard Smit Cz. 36,7 p.; 2 Teddy Smit 35,7 p.; 3 Wim Stoop 34,9 p. Een bijzondere vermelding ver dient de familie Wed. C. Smit, waarvan 3 jongens Klaas, Jan en Gerard, een eerste priis be haalden. GEMEENTERAAD GRAFT De huidige commissie waon- ruimtewet, werd wederom voor een jaar benoemd. Hoewel men nog niet over de gelden beschikt voor de bouw van woningen, besloot men reeds thans 500 m2 grond te kopen waarop t.z.t. een blok van drie huizen onder één dak gebouwd kan worden. Voor verstrekking van school reiskostenvergoeding werd een verordening vastgesteld waarbij rekening wordt gehouden met 't inkomen van kostwinner en ge zinssamenstelling. De politieverordening werd uit gebreid met een bepaling, over beperking van gebruikmaking van geluidsversterkers aan de openbare weg. Met de Bank voor Nederlandse gemeente werd een rekening courant overeenkomst gesloten tot een bedrag van f 80.000. De rekening 1948 slóot met een bedrag van f 95.219.13 aan in komsten en f 83.009.95 en een batig saldo van f 12.209.18. De inkomsten van de kapitaalsdienst waren f 44.374.82, de uitgaven «*45.858.11, dus ook hier een ba tig slot n.l. f 516.71. De rekening over 1949 sloot met 'n nadelig slot van f 1.354.09 met een bedrag van f 80.514.39 aan uitgaven en f 79.160.30 aan inkomsten. De kapitaalsdienst over dit jaar sloot met een batig slot van f 480,47. De uitgaven waren hier f 60,700.97, de inkom sten f 61.181.44. Na uitgebreide discussie werd besloten tot verhoging van de straatbelasting. Bij goedkeuring zal die progressief worden be rekend, afhankelijk van de grootte van het belastbare ob- ilommen). Het laagste percen tage zal 6 pet. en het hoogste 18 pet. bedragen. Nu was dit percentage 4 pc. Burgerlijke Stand GRAFT. Geboren: Margare- tha, d. v. C. Nibbering en G. de Lange; Bregje Yvonne Jannie, d. v. K. Slooten en J. Tito. Gehuwd: Klaas Willem de Geus en Hendrina Leegwater; Petrus Johannes Kraakman en Marga- retha Smit. Overleden: Johannis Hendrikus Wolkorte, 41 jaar, echtgenoot van A. Oudejans.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2