Onze sociale politiek staat de branding van het heden in Televisie en zielzorg mf'mV'm i r R?k In Munsan staat een trein die nooit vertrekt Rus Troitzky grondlegger moderne studie-compositie KACHELINE Slim BANDJIR OVER JAVA WIE LEGDE MEINEED AF? Moeilijkheden en weerstanden Haagse Brief RADIO Engelse geestelijkheid bezorgd Luxueuze nieuwsfabriek op Korea Wachtenwachtenwachten Een moeilijke huuraffaire Straf geëist tegen Kamerverhuurster De beste, de liefste !lÉlÉÜ! 111 I 111 BEURSOVERZICHT Scheepsberichten door Leo Broeksmit PAGINA 4 DINSDAG 11 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Waar staan we met onze sociale politiek en in hoeverre heeft deze politiek nog perspectieven? De behandeling van de begro ting van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die deze week in de Tweede Kamer wordt voortgezet, biedt aanknopingspunten bij het zoeken naar een antwoord op deze belangrijke vragen. De woordvoerder van de P.v.cLA., de heer v. d. Born, heeft in de eerste ronde van het debat een indrukwekkende opsomming gegeven van hetgeen na de bevrijding op sociaal terrein tot stand kwam. Het kan nuttig zijn om hierop nog eens de aan dacht te vestigen, maar er schuilt ook het gevaar in, dat daar door het beeld wordt scheef getrokken. De woordvoerder van de P.v.d.A. voelde blijkbaar ook zelf dit gevaar, want hij tekende bij zijn opsomming aan, dat hij deze gaf „onder volle handha ving van zijn critiek". Voor een juist antwoord op de vraag waar wij thans met onze sociale politiek staan, dient dan ook veeleer deze critiek tot uit gangspunt te worden genomen. En dit temeer omdat ze niet enkel van de PvdA kwam, maar ook van de kant van de AR, bij monde van de heer Stapelkamp. Trage gang Deze critiek had ongetwijfeld grond. Wat de sociale verzeke ringswetgeving betreft, is de al zo lang verbeide coördinatie nog niet tot stand gekomen. Na veel tobben scheen de wet op de uitvoering van de sociale verze kering eindelijk in openbare be handeling te zullen komen, maar te elfder ure is zij alsnog van de agenda afgevoerd Nieuwe bezwa ren van het georganiseerde be drijfsleven die door de Kamer werden overgenomen waren hier van de oorzaak. Treft het Depar tement hier dus geen schuld? Formeel wellicht niet, maar wel in die zin, dat het er niet in kan of wil slagen om de wensen van het georganiseerd bedrijfsleven op bevredigende wijze te ver werken. De heren Stapelkamp (AR) en Kikker (CH) twee fi guren uit de Christelijke Vakbe weging, vestigden op deze om standigheid terecht de aandacht. Belangrijker is echter nog de trage behandeling van nieuwe sociale projecten. Hoe staat het nu met de definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening? Deze vraag die ook reeds bij de schriftelijke voorbereiding van dit debat werd gesteld, heeft de minister moeten beantwoorden met een verwijzing naar een nota die thans over dit ontwerp aan de S.E.R. is gezonden. Een mager antwoord. De heer Stapelkamp noemde het bepaald teleurstellend en hij vond hierbij zelfs de libe rale woordvoerster mevr. Forta- nier-de Wit, aan zijn zijde. Ver der blijven wij wachten op een herziening van de invaliditeits wet, een landarbeiderswet schijnt nu op komst te zijn en ook is de invoering van de wachtgeld en werkloosheidsverzekering aange kondigd, maar wat dit laatste punt betreft zal nog moeten blij ken, of de regering ook weet hóe zulks zal moeten geschieden. Blijkt uit het aanstippen van deze punten al voldoende, dat een opsomming van hetgeen na de be vrijding bereikt werd, zeker geen juist antwoord geeft op de vraag, waar wij thans staan met onze sociale politiek, andere aanwij zingen kunnen dit besef nog ver sterken Wat de zelfstandigen be treft, hebben wij nog slechts een noodregeling voor een al te ge ringe kinderbijslag aan kleine zelfstandigen bereikt. De heer De Kort (KVP) deed er goed aan nog eens te beklemtonen, dat ook deze noodregeling door een defi nitieve, alle zelfstandigen om vattende, regeling zal moeten worden vervangen. Het belangrijkste blijft voor ons echter, dat de belangrijkste doe len van een sociale politiek nog maar in zo geringe mate gecon cretiseerd zijn. De sociale kwes tie is niet opgelost, met een aan tal sociale voorzieningen, hoe belangrijk en noodzakelijk die ook mogen zijn, die oplossing kan slechts gevonden worden in een wezenlijk andere maatschappe lijke orde, waardoor de wetsont werpen op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de onder nemingsraden de mogelijkheden bieden. Ook de totstandkoming van deze wetten hoort thuis in de op somming, van hetgeen na de be vrijding tot stand kwam, maar in dit debat is er terecht op ge wezen, dat er op dit ogenblik nog geen enkele ondernemingsraad in het kader van deze wet is tot stand gekomen. Wat de bedrijf schappen betreft liggen enkele concrete plannen ter tafel, maar hier is de ontwikkeling toch ook niet zodanig, dat zij reden tot juichen geeft. Samenvattend moet het antwoord op de vraag waar wij met onze sociale poli tiek staan, dan ook luiden, dat wij er nog lang niet zijn. Ver schillende regelingen moeten nog door definitieve worden vervan gen, andere wachten nog op uit voering en het belangrijkste ideaal, de georganiseerde samen werking van alle bedrijfgenoten, bestaat zelfs nog slechts op pa pier. Geringer perspectief De tweede vraag in hoeverre de sociale politiek nog perspec tief heeft roept vele problemen op. In de eerste jaren na de be vrijding voelden wij ontegenzeg lijk niet in de mate van nu het gewicht van de stelling, die ook in dit debat werd geponeerd, dat geen goede sociale politiek mogelijk is zonder een hecht economisch fundament. Deze om standigheid verklaart dan ook waarschijnlijk voor een deel de tragere gang van de sociale poli tiek, waarop in het bovenstaan de werd gewezen. De woordvoer ders die nadere inlichtingen vroe gen over de wijze, waarop de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering zal worden uitgevoerd, wezen er terecht op dat deze invoering toch ook weer gevol gen zal hebben ten aanzien van de loonpolitiek. Een definitieve ouderdomsvoorziening, gebaseerd of op een premie- of op een om slagstelsel, of op beide, zou even eens economische repercussies hebben. Toch is hiermede niet alles ge zegd. Moeilijker wordende om standigheden wettigen nog geen nietsdoen. En dit geldt zeker voor de verwezenlijking van idealen, die geen geld kosten. Maar hier stoten wij op een andere moeilijkheid, die in wezen in veel ernstiger mate het pers pectief van een sociale politiek verduistert. De bereidheid voor het voeren van een dergelijke politiek is ontegenzeglijk min der geworden, en deze omstandig heid is vooral belangrijk, omdat wetsontwerpen als die op de pu bliekrechtelij ke bedrij fsorganisa- tie en de ondernemingsraden er vanuit zijn gegaan, dat de ver wezenlijking moest stoelen in de vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven. In de periode dat deze wetten tot stand kwamen, kon nog verwacht worden, dat deze medewerking er zou zijn, thans liggen de verhoudingen echter onmiskenbaar anders. Zou deze ontwikkeling zich voortzet ten dan zou een nieuw kabinet voor de vraag komen te staan of fW. een dergelijke ontwikkeling lijdelijk moet aanzien dan wel tegen de stroom zal moeten op roeien. WOENSDAG 12 DECEMBER HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9 00 u. Nieuws en weerberichten; 910 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10-15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; 11.10 „Pagoda Road", hoorspel; 12-00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinibouw- mededelingen12.33 Gramofoon; 12.37 u. Tweede Adventsstonde; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestantse Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Banjomuziek; 13.50 Gramofoon; 14.00 u. Vocaal kwartet; 14.35 Gramofoon; 14.45 Voor de meisjes; 15 00 Kameror kest en soliste; 15.45 uur Voor de jeugd; 16-30 Zende_rsluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoon; 18.30 Marinierskapel; 19.00 Spectrum v. het Christelijke Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Commentaar Fa milie Competitie; 19-40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 20.10 „Ambon en Kerst feest", causerie; 20.20 Radio Phil- harmoniscfh Orkest; 21.25 „De bij bel als boek", causerie: 21.45 uur Geestelijke liederen; 22.15 Piano recital; 22-32 uur Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gramo foon; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie: 23.3524.00 uur Gramofoon. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 uur VARA; 10.00 VPRO; 10.20 uur VARA; 19.30 VPRO; 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Zendersluiting; 9 00 u- Nieuws en weerberichten; 9.12 u. Gramofoon; 9.50 Voor de huis vrouw; 10.00 Schoolradio; 10 20 u- Voor de huisvrouw; 10.30 Gramo foon; 10.45 Voor de huisvrouw; 11.00 Gramofoon; 12.00 Voordracht 12-15 Pianoduo; 12-30 Land-, tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Orgel en zang; 12.55 Kalender; 13.15 Metropole orkest en solist; 13.50 Regerings uitzending: A J. May: „Groot en klein bedrijf in Suriname"; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugd- cqncert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano en cello; 15.30 Voor de jeugd: 1610 Idem; 1630 Zender- sluiting: 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Amusementsmuziek; 19.00 „Dóen wij het zelf of doet de Staat het?" discussie; 19-20 Schaakwedstrijd NederlandDenemarken; 19-30 u. voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 „Op de Korrel": 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten; 21.00 Aeterforum: 21.40 Concert gebouworkest; 22.15 „Sprinkha nen". causerie: 22.30 Joodse uit zending: 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. SOUTHWARK (K.N.P.) De televisie, die enerzijds haar nut heeft, omdat zij het gezin thuis bii elkaar houdt, maakt het anderziids de narochiegeesteliik- heid uiterst moeilijk geregeld en goed huisbezoek te doen. Deze conclusie legde A. Reynolds. Dri ve-secretaris van de bisschon van Southwark. Mgr. Cowderov. vast in een artikel „Televisie en Zielzorg". „De priester", zo schrijft hij, „moet ofwel een boeiend pro gramma onderbreken of hij moet zijn kostbare tijd verdoen met wachten tot het programma is afgewerkt." De schrijver herinnert er aan, dat de bisschop staat op regel matig huisbezoek als het enige middel om de groeiende geloofs afval tegen te gaan. „Wij kunnen bier in Engeland trots zijn op het parochie-huis bezoek. Wij hebben hier geen priester-arbeiders nodig, omdat de priester een vertrouwde vriend is in het arbeidersgezin. Het gevaar echter dreigt, dat dit in de toekomst slechter zal worden, er zijn reeds tekenen van afzwakking." De redenen voor die vrees zijn volgens de schrijver: de volle kerken, die de afwezigen doen vergeten, de wisselende bevol king, de arbeid van de gezins leden, d'ie het huisbezoek nood zakelijk naar de avonduren ver schuift, het drukke verenigings leven, dat de priester opeist, de tijdrovende ambtenarij, waar ook hjj niet buiten kan en tenslotte de opkomst van de televisie. „Het zou echter te betreuren zijn", zo besluit hij, „als de pries ters in de toekomst voor deze moeilijkheden zouden capitule ren, want zonder de intieme ken- mis van zijn kudde houdt de priester op een Goede Herder te zijn." Geboeid en omringd door gendarmes poseert dr. Rin- chard bereidwillig voor de fotograaf. De Belgische huis dokter dr. Celestine Rinchard, die na de bevrijding als actief verzetsman werd geeërd, wordt thans te Brussel berecht in „het proces van de eeuw". Hij wordt er onder meer van beschuldigd verpleegster Aline Lebrun valselijk van samen zwering met de vijand te heb ben beticht, waardoor ze ter dood werd veroordeeld. 's-GRAVENHAGE De luitenant B. M. Koster schrijft de Leger- voorlichtingsdienst uit Korea: „In Munsan staat een trein. De locomotief ervoor blaast als een wild dier. Er gaan roetzwarte wolken richting Oostelijk front. Al vier maanden land doet die trein pogingen om op gang te komen naar het schijnt, doch slechts één keer is hij een paar meter van plaats veranderd omdat de Amerikaanse kapitein Jim Brady een trein een mach tig stuk speelgoed vindt. Dat heeft hij nog overgehouden uit zijn kinderjaren. De trein in Munsan-Ni blijft stilstaan. Evenals de pogingen om een paar kilometer verder, in een witte circustent, de vrede in Korea tot stand te brengen. De trein herbergt een dertigtal jour nalisten uit de gealliëerde we reld. Er zijn tien wagons, waarin deze journalisten slapen, eten, de bar bezoeken, schrijven, telefo neren en radio-uitzendingen ver zorgen. Nu en dan gilt de locomotief, alsof hij bang is voor artillerie vuur, dat wat verderop is waar te nemen. .Dat gillen komt ook al weer AMSTERDAM. Ruzie tus sen huurder en verhuurster over kamerhuur leidde deze zomer tot een civiel proces voor de Amsterdamse Kantonrechter. In dat proces verklaarde het echt paar A. H. M„ dat zij in de Raamstraat te A'dam een ge meubileerde verdieping gehuurd had van de 49-jarige wed. J. V. dat het 2"/. jaar lang f 100 per maand had betaald. De verhuurster daarentegen hield (ook onder ede) vol, dat de huur f 65 per maand was ge weest. Het echtpaar bracht daar op in het midden dat weliswaar kwitantie's door de verhuurster werden afgegeven voor bedra gen van f 65 doch dat dit slechts was ten einde de belastingen te ontduiken. Behalve die f 65 werd iedere maand nog f 35 extra voor de huur betaald Tegen de verhuurster, die een zaak in tweede hands textiel- goederen heeft aan de Nieuwe- dijk, werd daarop een vervol ging wegens meineed ingesteld. Gistermiddag ontkende zii voor de Amsterdamse Rechtbank ieder schuld. Zii hield vol, dat Gelezen - op de achter kant van 'n blad in een Pro testantse kalender. Datum: 8 December - Maria Onbe vlekt Ontvangen. MARIA Een predikant in een vrij grote stad, werd gevraagd in de Adventstijd een lezing te houden voor buitenkerke lijken. Als onderwerp gaf hij op: „MariavereringWat deed dat een stof opwaaien! Zijn collega's werden boos, telefoneerden dat dat te ver ging, en beslisten met meer derheid van stemmendat dit onderwerp niet in de kerkelijke pers mocht wor den aangekondigd. Zelf sprak ik een predi kant, die vertelde dat hij in de Adventstijd onmogelijk iedere keer over het kerst gebeuren kon spreken. „Spreek je dan niet over Maria?" vroeg ik. Hij zette een gezicht, alsof ik iets on fatsoenlijks had gezegd. „Dat is me te Rooms!" was het antwoord. Waarschijnlijk preken al die dominees wèl over de Samaritaanse vrouw, wél over de overspeligeZij ver geten de beste, de liefste. Laten wij nooit vergeten, wat we aan haar te danken heb ben! Haar lief te hebben en te eren is Christenplicht. (De feiten zijn historisch.) ze nimmer meer dan f 65 had ontvangen en beschuldigde van haar kant het echtpaar er van, dat het zich als oorlogsslacht offer uit Nijmegen had uitgege ven, terwijl het in werkelijkheid op „Dolle Dinsdag" om politieke redenen uit Utrecht zou ziin ge vlucht. Verdachte zeide, dat ze inder daad wel eens f 35 bij de huur had ontvangen, doch dat dit geld was geweest, dat zii tevo ren aan haar huurster had ge leend. Acht dagen geleden was de heer M. overleden, zodat volstaan moest worden met het voorlezen van diens verklaring. De Officier van Justitie. mr. H. J. van Noulhuys, achtte de meineed bewezen en eiste zes maanden gevangenisstraf. De verdachte was reeds twee maal eerder veroordeeld. De verdediger, mr. C. B. Mar cus, wees er op, dat de verkla ringen van de twee vrouwen lijnrecht tegenover elkaar ston den, en het voor iedere buiten staander onmogelijk is met ze kerheid na te gaan wie de waarheid spreekt en wie niet. De Rechtbank zal December in deze spraak doen. Vrijdag 21 zaak uit- door die Jim Brady, die het leuk vindt om aan een ijzeren staaf te trekken, door welke behande ling ergens huilend hete stoom een uitlaatklep verlaat. Een Amerikaanse majoor loopt in de middaguren met naakt bo venlijf over de rand van een perron. Een evenwichtsoefening, die hij enige uren weet vol te houden, elke dag als de zon schijnt. In deze wereld van tien wagons wordt het nieuws van Korea ge maakt. Het wordt gehaald ruim een half uur rijdens van hier, in een truck, in Pan Mun Jon. Elke dag wanneer de con ferenties zijn tussen geallieerden en roden gaan de journalisten in de truck. Je kunt nooit we ten. Misschien dat ineens een overeenstemming wordt bereikt; misschien dat.... dat een collega de historische woorden, de histo rische gebeurtenis zal missen De sergeant-kok bereidt met een aantal Koreanen het eten en de bar-jongen is al aan het poet sen, want de nieuwsschrijvers zijn hongerig en dorstig. Een thuis gebleven journalist strekt de benen tussen de lakens. Dat op een paar mijl van het front. Hij heeft een fles bier in één hand en een boek in de andere. Wat verder, op die tweede heuvelrij, daar voor u, zoeken soldaten naar de gaten in de grond, naar de foxholes. Daarin moeten zij hun slaapplaats vinden. Zij gaan lig gen wachten. Wachten op het sein van optrekken, aanvallen of het binnenkomen van artillerie- of mortiervuur; wachten op de nachtelijke kou van nu reeds 18 graden onder nul; in ieder geval wachten.... wachten.... wach ten". Katholiek dagblad van Seoel verschijnt weer SEOEL (KNP) 10 Dec. Het dagblad van Seoel, Kyung Hyang, dat door Katholieken wordt uitge geven, doch geen officieel Katho liek orgaan is, zal opnieuw ver schijnen. De drukkerij en de ge hele technische afdeling, die bij de evacuatie van Seoel zware schade hadden geleden, zijn her steld. m m Spannender dan de meest fan tastische combinatie en boeiender dan het fraaiste probleem in de schaakstudie, waarin het wezen van het schaakspel met zijn schit terende ideeën op de meest artis tieke en economische wijze tot uit drukking wordt gebracht. De grondlegger van de moderne studie-compositie is zonder twij fel de Rus Troitzky en na hem hebben vele van zijn landgeno ten zich geworpen op de schaak studie. Terecht getuigt dan ook Dr. Euwe dat de moderne studie compositie een triuimf is van de slavisahe verbeeldingskracht en finesse. In de navolgende studie toont Troitzky zijn fabelachtig meester schap. Wit: Td5; Td2; pi: b4; h5; h6. Zwart: Ka6; Tg4; Ld7: pi: b5; d6 mat. 6. h7-h8 Het Wit aan zet en wint. is bijna niet te geloven, dat deze 1 h6-h7 Tg4-g5 2. Kd5 x torenpromotie winnend is. In- d6 Tg5 x h5; 3. Kd6-c7!tussen dreigt mat op h6. 6 De eerste pointe, er dreigt mat Td5-d6; 7. Kb8-c7 op a2; 3Ld7-e6; 4. Kc7 Dit sloteffect is evenfraai als -b8! De tweede pointe overtuigend. Zwar verliest of de want nu dreigt op d6 mat; 4toren of hij wordt op a8 matge- Le6-d5; 5. Td2 x d5 Th5 zet. x d5 Schijnbaar afdoende, want Deze wonderbaarlijke studie is op 6- h8D volgt zeer verrassend naar inhoud en vorm een waar 7 Td8-n'!!, Dxd8 en zwart staat kunstwerk. W. J. Muhring. Wl ww- 4Ü WEINIG ANIMO TER BEURZE AMSTERDAM, 10 Dec, Het weekend heeft voor de Beurs geen belangrijk nieuws gebracht en het stemde dan ook niet tot verwondering, dat bij opening de prijzen zo goed als niets met Vrijdag verschilden. Van de twee hoeken, die op de laatste beurs- dag van de vorige week de markt nog enige fleur verleenden, was weinig overgebleven. Canadian Pacific, in een aanzienlijk kal mere hoek dan Vrijdag, stegen tot circa 40 (38), wederom in navolging van Wallstreet. Lappen Scheepsbouw werden vandaag niet in open hoek verhandeld, maar waren toch gevraagd en noteerden ca. f 71 (f 68 Gedeeltelijk wegens gebrek aan belangstelling, maar ook wegens lichte verkoopdruk uit het bui tenland, verloren aandelen Kon. Olie circa drie punten en sloten op 28414. Hetzelfde was het ge val met Unilever, die twee pun ten verloren. Philips en AKU waren prijshoudend. De Scheepvaartmarkt lag al evenzeer verwaarloosd, met hier en daar kleine verliezen. Juist het tegenovergestelde was het geval met de cultuurmarkt, waar zeer kleine winsten vielen te constateren. Certificaten Deli vormden ech ter een uitzondering. Deze zetten de achteruitgang voort en be landden op 75, dus 1 Vi punt lager dan Vrijdag. Ook de beleggingsmarkt bood weinig stof tot bespreking. De ondertoon was niet onvriende lijk. Het agio voor Amerikanen was een kleinigheid lager, nl. 8 <4 pet. (9 pet.). De dollarobli- gaties waren prijshoudend tot fractioneel lager. Claims Holl. Bank Unie vandaag f 143 (f 142). Aandelen Maxwell, ondanks de nieuwe onderhandelingen om trent de verkoop der bezittingen in Nieuw Mexico vier punten lager op 240. Prolongatie 3 y,. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 10 Dec. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts; Eigenheimers f 11.7512.75; Bin tjes f 8.759.25; Alpha's f 8.25 8.50; Bevelanders f 11.5012.00; Furore f 11.50—12.00; Meerlan- ders f 10.75—11.00; zandaardappe_ len 35 mm opwaarts: Voran f 7.257.50. Voeraardappelen f 4.50—5.00. Per 100 kg; prijzen berekend op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 10 Dec. .Bin nenlandse granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam); tarwe, kalm op vochtconditie 23,5024,75 zonder vochtcond'itie f 24.5025.00, ex tra puike daarboven. Zomer- gerst, kalm, f 35.5038; haver, goed prijshoudend, f 26.5031; rogge, iets beter, f 3435.50. Peulvruchten (boerenschoon), prima kwaliteit, blijft goed, ge vraagd; voor mindere soorten weinig belangstelling. Groene erwten, prijshoudend, f 4059; Schokkers, prijshou dend, f 45—65; bruine bonen, flauw, f 4050. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 10 Dec. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 279 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden 9001100; werk paarden 8001000; oude paarden 500800; paarden boven drie jr. 700900: paarden beneden 3 jaar 600—800; veulens 300—500; hit ten 400700- De handel was rede lijk. Noordam p. 9 Scillys; Rijndam 10 v. Southampton; Willem Ruys verw. p. 9 Sabang/BelawanZui derkruis 8 dwars Kp Frio (Afri ka); Aalsdijk p. 9 Keywest; Al- dabi 9 v. St. Vincent/Antwer pen; Borneo 9 te Genua; Boskoop 9 v. Bremen/Antwerpen; Laertes p. 9 Socotra; ,n Belawan verw. <7 J-» I Viirun/ w »--- p. 9 Socotra; Limburg 10 vm. Belawan verw. v. Singapore; Manoeran 9 te Marseille; Mapia p. 9 Ceylon/Pondicherry; Riouw 9 v. Belawan/Tj. Priok; Rijndam 9 nm te Southampton: Teiresias 8 v. Pt. Said: Tjiluwah 9 nm te Singapore; Waterman 9 v. Fre- mantle/Melbourne; Oranje p. 10 Burlings (Portugal); Sibajak verw. p. 10 Ouessant. Advertentie VOOR KACHEL EN HAARD FEUILLETON Een nieuw ontwerp voor een winteruitrusting voor Ameri kaanse soldaten. Het kleding stuk is van zachte, op spons- rubber gelijkende plastiek ge fabriceerd en is er op gemaakt om zonder onderkleding ge dragen te worden. Het pak is waterproof, zodat de man schappen de narigheid van natte kleren in de winterkou bespaard zal blijven. Voordat het pak in het leger gebruikt wordt, zal het eerst uitvoerige testproeven ondergaan. 91. „Maar omdat van morgen plotseling al die mooie ledikanten en kasten en bedden en linnengoed er» die onderzoek- tafel en dat instrumentarium kwamen, dacht ik. dat u dat al les had gestuurd? „Is dat vanmorgen gekomen? Maar wat was er dan voor die tiid?" „We hebben het drip jaar lang met tien veldbedden moeten doen. Die waren voor de ope ratie-patiënten. Alle andere zie ken lagen op de grond. En lin nengoed is er nooit geweest." De Zwitserse dokter keek haar ontsteld aan en haalde eer» opschrijfboekje te voorschijn. „Maar dan was dat 'Onmense lijk! Dat was vreselijk. En hield u operatie-patiënten ook hier? Mochten die niet in de stad blijven?" „Er is nooit een zieke het kamp uitgegaan." „Maar waar werden ze dan geholpen en door wie?" Het dokteresje wees op de keukentafels, die voor het raam stonden. „Op die tafels heb ik de menisen geopereerd." De Zwitser scheen verlegen. „Ik wist niet, dat u chirurg was. Ik meendelijkt nog zo jong." Twee jaar lang had het dok teresje alle vrouwelijke gevoe lens van zich af moeten zetten. Ze had het werk van een man moeten doen en ze had het ge daan. Ze had moeten vergeter», dat ze vrouw was en er waren ook nooit mannen geweest om haar er aan te herinneren. Maar opeens viel dat alles van haar af. Ze was een vrouw en ze wist het. Ze bloosde om het jon gensachtige. onverbloemde com pliment. „Ik was. juist afgestudeerd als kinderarst. Maar er was hier niemand dan ik." De slanke dokter keek haar ernstig aan. Er blonk bewonde ring in ziin ogen Oneens be sefte hii de toestand hier. zo heel anders dan die Jappen hem hadden voorgespiegeld. Dit meis je, zonder de meest noodzake lijke hulpmiddelen, worstelend met. ziekte, dood en angst." Maar zelfs deze hel had het vrouwe- liik-felle niet kunnen doden. Hii begreep nu de zogenaamde ver gissing over de in scène gezette modelinrichting en de in ver legenheid gebrachte kampdokter. Hii keek haar bewonderend aan Taaie rakker. Nu was het haar triomf om het spel van die Jap- per» in de war te sturen. En zijn bewondering steeg tot verering toen ze in één zin met die gele schurken afrekende. „Ik kan deze Japanse dokter wel tegelijk met u de ziekenbarak laten zien. maar misschien wil de majoor hier wachten, want de patiënten met kneuzingen en verwondingen zouden maar nodeloos angstig worden!" Twee dagen later ging er een kabaranfin door het kamp. dat m Tan^'ong Priok twee schenen met ✓'aten waren aangeko men. Mevrouw Roewma had het van een hei-ho. „Het zou natuurlijk toevallig ziin. maar het zou toch best. kunnen, dat er mannen bij ziin van vrouwen in het kamp." zei ze. Hetty keek naar haar ver magerde gezicht met de spits uitstekende jukbeenderen. De donker omfcringde ogen gloei den in nauw bedwongen hunke ring. „Ze zegt het in het alge meen," dacht het meisje, .maar ze bedoelt haar eigen man." De andere vrouwen hadden in stil te dezelfde hoop gekoesterd. „Zo heel toevallig zou het niet eens ziin," vond mevrouw De Hartog. wier man kolonel was. „Onze regering heeft de overwinning wel aan zier» ko men en men zal natuurlijk de Indische militairen hebben uit gekozen om de Jappen te ont wapenen." Buiten weerklonk een opge wonden kinderstem. „Soldaten! Mammie, kijk. daar! Blanke sol daten!" De vrouwen waren opge sprongen en snelden naar de deur. Van de ingang van het kamp kwamen enkele militairen 'n de richting van de barakken. De spanning beefde op de ge zichten van her» wier man of zoon in uniform was weggetrok ken. op die zonnige Docnpher- d'ag nu arje en een half ia.ar geleden Onwillekeurig liepen ze de militairen tegemoet, trachtten al op een afstand de gezichten te herkenner». De an dere vrouwen volgden hen. Ze voelden vaag een plechtige eer bied voor deze gebeurtenis: de bevrijding en de handdruk van de eerste landgenoten. Het zou het symlbool van de hereniging met het moederland ziin. De militairen, officieren wa ren het. stonden stil en salu eerden. Eén van hen trad naar voren. „Good afternoon, ladies May I introduce..;.." Fel en diep striemde de te leurstelling na de gespannen verwachtingen. En het was een symibool. maar dat wisten ze toen nog niet. De officier was correct en hoffelii'k. Hij was ook bereid om verklaringen te geven over de maatregelen, die de vrouwen niet begrepen. Ze moesten nog in het kamp blijven. Natuurlijk. Ze hadden immers geen rantsoeneringskaar- ten, misschien zelfs geen geld. De levensmiddelenvoorziening was in de war. het verkeer ook. Het Britse militaire bestuur zou hen registreren en daarna over al voor zorgen. Het kamp bleef de eerste tiid nog onder Japanse leiding, want de kolonel had geen mannen voldoende, om 'de bewaking over te nemen. Daar voor had hij trouwens ook geen opdracht. Een excuserend hand gebaar: No ore!om. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4