Gasvoorziening in Amerika in particuliere handen doel- treffer Bakkers protesteren tegen volksbroodprijs BOELHUIS r©€ie ünfrapliil Hoge productie - Lage kostprijs ENORM VERBRUIK ZAAK „HEERLEN" BERECHT Buiten de bonafide organisaties om F 100.000 subsidie voorgesteld Marktberichten Plaatwerkers IONGEMAN 1ste hypotheek Administratief persoon FLINK MEISJE keurig meisje IISREVUE Garage C. Johannes Oud papier? 625 fa Jonkman-Glim Plaats een 19 20% KORTING MANUFACTUREN MAREES - OUDES veMtuxJcxsiae** DINSDAG 11 DECEMBER 1951 PAGINA 5 (Van een onzer redacteuren) In het kader van de Marshall-hulp hebben dit jaar missies uit alle landen, die van de Marshall-hulp profiteerden, op initiatief van de E.C.A., 'n studiereis gemaakt naar Amerika, om daar het industriële en economische leven in het algemeen te bestu deren, teneinde hiervan in eigen land profijt te trekken, opdat de Marshall-gelden zo efficient mogelijk zouden worden besteed. Uit de kringen van industrie, handel, landbouw, veeteelt enz. zijn er uit ons land een veertig gToepen op deze wijze naar Amerika geweest en onder deze groepen was er ook een uit de gas-industrie, waartoe ook de directeur der Alkmaarse lichtbe- drïjven, de heer P. J. Wesdorp, behoorde. Wij vonden de heer Wesdorp, die tevens directeur is van de N.V. „Gasvoorziening de kop van Noordholland", na zijn twee-maanden-lange reis bereid ons het een en ander over zijn ervaringen te vertellen. kleine landje nog een 150200 gasproduetiebedrijven op na hou den, klinkt daarom in Ameri kaanse oren lachwekkend. Op onze vraag, of deze vrijwel monopolistisch^ positie der gas produetiebedrijven niet ten na dele van de verbruikers was, antwoordde de heer Wesdorp ont kennend. Er bestaan n.l. in alle verbruiksgebieden commissies van toezicht waarin zowel particulie ren, als vertegenwoordigers van de particuliere industrieën en de plaatselijke overheid zitting heb ben; zonder toestemming van de ze commissies mag het tarief niet verhoogd worden en verzoeken om tariefswijziging, uitgaande van de verbruikers worden ook via deze commissies gedaan. Deze commissies hebben ook het recht van controle over de boeken en zien er op toe dat niet meer dan 5 pet. dividend aan de aandeel houders wordt uitgekeerd. De meerdere winst komt aan de wer kers in het bedrijf en via tariefs verlaging aan de verbruikers ten goede. Vanzelfsprekend is er ook een grensafbakening tussen de ver schillende bedrijven wat de dis tributie betreft zodat er ook* geen concurrentie bestaat tussen de tarieven van het ene en het ande re bedrijf. Er kunnen nl. omstan digheden zijn van natuurlijke aard dat het ene bedrijf goedko per kan leveren dan het andere; de afstand tot de bron is hier na tuurlijk een belangrijke factor. Loon naar prestatie De reis was door de E. C. A. in samenwerking met de Vak groep Gasbedrijven georganiseerd De kosten van deze studiereis kwamen voor de helft voor re kening van de instanties, die een deelnemer uitzonden; de E. C. A. betaalde de andere helft. In het geval van de heer Wes dorp kwamen de kosten voor 14 voor rekenng van de gemeente Alkmaar en voor 14 voor reke ning van de N.V. Gasvoorziening De Kop van Noord-Holland, waarvan de heer Wesdorp even eens directeur is. Behalve de directeur-gasvoor- ziening van net Directoraat-Ge neraal Energievoorziening van het Dep. van Econ. Zaken en ver tegenwoordigers van de Vak groep Gasbedrijven en de Gas- stichting ('n centraal weten schappelijk instituut van de gas bedrijven) nam een zestal direc teuren van gasbedrijven aan de ze studiereis deel, n.l. de direc teuren van de gemeente-gasbe drijven te Amsterdam, Rotterdam Deventer, Eindhoven, Tilburg en Alkmaar. Zowel de heen- als de terugreis werd per boot gemaakt, zodat de deelnemers zich op de heenreis nog v<at op een en an der konden voorbereiden en op de terugreis wat konden uitrus ten van de vele vermoeienissen, die aan een dergelijke studiereis met een overladen programma verbonden zijn. De omvangrijkheid van het programma was dan ook aanlei ding, om na aankomst in New York de groep in tweeën te split sen, die beide in hoofdzaak een reis maakten 'door het Midden- Westen en Oosten van de Ver. Staten, hoewel een drietal deel nemers nog een speciale reis maakte naar Portland (Oregon) aan de Westkust en een hunner naar het Zuiden trok, naar Gor- kas in Oklahoma, om studie te maken van de onderaardse ver gassing van steenkool-lagen, die niet voor mijnbouw geschikt zijn. De groep, waartoe de heer Wes dorp behoorde, bezocht bedrijven en industrieën in de volgende steden: New York, St. Louis (in Missouri), waar men het drie daagse congres meemaakte van de American Gas Association (AGA), die veel medewerking aan de organisatie verleende: voorts in Louisiana, Chicago, Milwau kee, Cleveland, Pittsburg, Bos ton, Cambridge, Pawtucket, Poughkeepsy, Bennington, Phila delphia en Washington. Het programma was zo samen gesteld, dat beide groepen elkan der hier en daar ontmoetten, om de opgedane ervaring uit te wis selen. De organisatie van de trip lifet niets te wensen pver en wat de deelnemers vooral opviel, was de verbazingwekkende openhar tigheid, waarmee de Amerikanen hun bedrijven voor de Nederlan ders open stelden; een openhar tigheid, die zij overigens ook je gens hun collega's in Amerika aan de dag leggen, zulks in tegen stelling met de Nederlandse in dustriëlen, van welke branche dan ook. Geen overheidsbedrijven De gas-industrie in Amerika zo vertelde de heer Wesdorp ons is voor 95 pet. in particuliere handen en zijn indruk was, dat in deze particulier beheerde be drijven de zaken beter lopen dan in overheidsbedrijven, waarin de bemoeiingen, die verschillende overheidsinstanties ermee hebben veelal remmend werken. Men gaat er in Amerika van uit, zo veel mogelijk te produceren te gen zo weinig mogelijk kosten, hetgeen tot gevolg heeft, dat men er uitsluitend grote bedrijven heeft met een uitgebreid voorzie- ningsgebied. Dat wij er in ons De vakbonden in Amerika in teresseren zich alleen voor het minimum-loon, zodat een werk gever in Amerika zulks in te genstelling met zijn Nederlandse, collega vrij is wat het maxi mum-loon betreft; hij wordt dus niet, zoals de Nederlandse werk gever voor de kadi gesleept, als hij zijn arbeider een wat men hier noemt „te hoog loon" uit betaalt. De arbeider ontvangt dan ook in Amerika loon naar prestatie, dat in 'n enkel geval, zoals de heer Wesdorp kon con stateren, zelfs 250 per week be draagt. De Amerikaanse opvoeding, die door het aandeel, dat de sport hierbij inneemt, meer dan bij ons gericht is op karaktervorming en teamgeest, is ook oorzaak, dat de arbeiders er meer gevoel voor teamwork hebben. Hoewel men er korter werkt, produceert men er niet minder; men werkt in tensiever, omdat men dank zij het loon naar prestatie meer liefde voor zijn werk heeft. De arbeider heeft ook volop gele genheid z'ich verder te ontwikke len door colleges te bezoeken en speciale cursussen te volgen. De Amerikaanse arbeider spreekt dan ook met kennis van zaken over zijn werk; men bedenke hierbij, dat iedereen in Amerika verplicht is tot zijn 18de jaar on derwijs in welke vorm dan ook te volgen. Enorm verbruik Het gasverbruik is in Amerika enorm veel hoger dan in ons land; een gevolg van het feit, dat de Amerikanen wat de z.g. warmwaterbeschaving betreft veel verder zijn dan wij Neder landers, die al blij zijn, als we een geysertje in huis hebben. De Amerikanen hebben meest boilers en dus heel de dag warm water in voorraad. Omdat het gas er veel goedkoper is dan hier, is het verbruik voor huishoudelijke doeleinden zowel voor ver warming als voor koken veel groter. Vooral de cijfers in de piekuren wijzen dat uit. Schrikt men hier al voor een piekbelas- ting van 160%, n Amerika vindt men een piekbelasting van 600% normaal. De voorlichting en service der .O S Te Cowes, op het eiland Wight, worden de vleugels aangezet van 's werelds grootste passagiersvliegtuig; de eerste van een serie van drie Saunders-Ros „Princess'-vliegschepen. De vlieg- boot, die 140 ton meet en een vleugelwijdte van 64 meter heeft, 45 meter lang en 17 meter hoog is, is te groot om geheel in een hall gebouwd te worden. bedrijven stimuleert het verbruik in hoge mate; hier worden enorme bedragen aan uitgegeven. In prachtige toonzalen worden bij wijze van service demonstra ties gegeven en gratis adviezen op het gebied van de binnen huis-architectuur zulks vanzelf sprekend in verband met de aan schaffing van gas-apparaten. De levering geschiedt zowel door de bedrijven zelf als door particu liere firma's, dikwijls in samen werking mèt het bedrijf. In de woningen heeft het systeem van verwarming met hete lucht het oude systeem van warmwater verwarming zo goed als vervan gen. Wat de fabricage betreft, is het kolengas vrijwel uit de tijd; slechts waar de kolen zo goed als naast de deur liggen, wordt nog kolen- gas gefabriceerd Voor het merendeel wordt aardgas gebruikt, dat via trans portleidingen, vooral uit Texas, door heel Amerika vervoerd wordt door op zichzelf staande transportmaatschappijen. Waar wegens de grote afstand de druk wat laag mocht zijn, wordt door z.g. spitsbedrijven oliegas gepro duceerd als aanvulling. Op onze vraag, of van de stu diereis van deze gasdeskundigen voor Nederland belangrijke re sultaten verwacht kunnen wor den, antwoordde de heer Wes dorp bevestigend: wij hebben veel geleerd, zo zei hij, wat pro ductiemethode en distributie be treft en wellicht zullen sommi ge dezer methoden hier navol ging vinden, met het doel de kostprijs ook hier zo laag moge lijk te krijgen. Op de eerste plaats zal er in Nederland meer naar concentratie van bedrijven gestreefd moeten worden, iets, waarmee wij hier met de „Gas voorziening De Kop van Nrd- Holland" al een slag op voor zijn bij andere gebieden. DUINRANDERS-FLEVO VERDEELDEN DE PUNTEN Van een behoorlijke wedstrijd kan door de stormachtige wind nauwelijks worden gesproken, ook al kwamen er zo nu en dan enige spannende ogenblikken. De gasten hadden gedurende de eerste helft de wind in de rug, waardoor de D.-keeper heel wat werk te verrichten kreeg, doch van Wonderen deed zijn naam wel eer aan: hij deed wer kelijk wonderen onder de lat, zelfs een penalty in de tweede helft kwam in zijn veilige han den. De rust zou met een blanke stand zijn ingegaan, als niet de rechtsback van Duinranders op een gegeven moment het leer verkeerd op zijn schoen had ge kregen en keihard in eigen doel schoot, juist vlak voor de thee. Na de hervatting kreeg Stort de bal uit een mooie voorzet prachtig voor zijn voeten en schoot de gelijkmaker in het Flevo-doel, Bij een mistrap van de D.- verdediging liep van Wonderen te ver uit zijn doel, wat met een doelpunt werd gestraft. Een mooie corner van Ruiter, scherp voor het doel geplaatst, gaf Pé Berkhout de kans de bal keurig in te koppen, waardoor de stand op 22 kwam. MULO-EXAMENS 1952 j H?ï schriftelijk gedeelte van de M.U.L.O.-examens 1952 zal worden gehouden op 13 en 14 Mei; het mondeling examen wordt gehouden van 23 Juni tot 26 Juli 1952. ZES MAANDEN ZITTEN MAASTRICHT. De Maas trichtse Rechtbank heeft gister morgen uitsnraak gedaan in de zaak tegen de adiunct-secrctaris van de Volkscredictbank te Heer len. G. B. aldaar, terzake van verduisteringen van gelden ten nadele van deze instelling tot een totaal bedrag van f 12.000. Deze zaak heeft nogal onschud- dine veroorzaakt, omdat deze gelden bestemd waren tot het doen van uitbetalingen wegens vergoedingen en onkosten van snelers van de Voetbalvereniging „Heerlen". De rechtbank veroordeelde B. in verband met de verduisterin gen tot 6 mnd. gevangenisstraf. De eis was 8 mnd. geweest. Bovendien kreeg hij wegens medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte een boete van f 90.—. In de overwegingen van het vonnis heeft de rechtbank geen aandacht gewijd aan de kwestie van het voetbalamateurisme, welke een belangrijk onderdeel vormde bij de behandeling van C!GZ6 Zcicik De verdediger, mi'. Starmans, uit Heerlen, heeft in beraad ge houden of verdachte in hoger beroep zal gaan van dit vonnis. FINSE KUSTVAARDER VEILIG BINNENGESLEEPT DEN HELDER. De Finse kustvaarder Havnia afkomstig uit Marihamn die Zondagmiddag 25 mijl Noordwestelijk van het licht schip Texel in moeilijkheden ge raakte, is Maandagmiddag veilig op de rede van den Helder aan gekomen. De sleeepbobt Holland 2 van de firma Doeksen uit Terschelling heeft de sleep zonder moeilijk heden kunnen uitvoeren, terwijl de reddingboot Dorus Rijkers het convooi tot op de rede heeft be geleid om voorbereid te zijn op eventuele incidenten. De Duitse trawler Barmbeck op weg van Hamburg naar Dieppe ving Zondagmiddag S.O.S. seinen op van het Finse schip, waarvan het roer onklaar was geraakt in de hevige Zuidwesterstorm. Een uur later was de Duitser ter plaatse. Het duurde evenwel tot elf uur voordat de trossen waren overgebracht voor het slepen. Tijdens het slepen naar den Hel der braken de trossen terwijl het Finse schip voor overslaande zeeën veel water binnen kreeg. Hoewel de Fin naar IJmuiden wilde gesleept worden, heeft men hiervan afgezien vanwege het slechte weer. De Holland 2 heeft daarna de sleep overgenomen en bereikte Maandagmiddag de rede van den Helder. OUD-NEDERLANDSE MUZIEK ONTDEKT Willem Noske heeft bij onder zoekingen in archieven te Keulen een groot aantal oude Nederlandse muziekwerken aangetroffen. In het bijzonder betreft het hier kerkelijke werken van Carolus Rosier, o.a. 3 missen en '12 motet ten in zeer' fraai geconserveerd handschrift van de componist. Dit betekent een belangrijke aan winst voor de Nederlandse kerk muziek uit de 17e eeuw, een ge bied in onze muziekgeschiedenis waarover tot dusverre weinig bekend was. Door bovengenoemde vondsten en de recente ontdekkingen in Zweden, Engeland en Frankrijk, die een gevolg zijn van de acti viteit van de Stichting voor Oude Nederlandse muziek, neemt de belangstelling voor de Neder-1 landse kerkmuziek uit onze gou den eeuw sterk toe. ALKMAAR. Een aantal lei dende figuren uit particuliere en coöperatieve bakkersbedrijven in Noordholland verenigd in het Actiecomité tot verbetering van de volksbroodprijs, heeft Maan dagavond te Alkmaar buiten de bonafide vakorganisaties om een vergadering gehouden waarop scherpe critiek werd uitgeoefend op het beleid van de regering, die, aldus het comité, op straffe van de wet gebiedt, het volksbrood te verkopen beneden de kostprijs. De secretaris van het actie comité de heer N. Veenboer te Amsterdam, verklaarde dat de actie buiten de organisaties is omgegaan omdat die door de re gering vleugellam zijn gemaakt en op sleeptouw worden gehou den. Als vertrouwensmannen van Noordholland waren zij bij elkaar gekomen, aldus de heer Veen- boer, om de toestand te bespreken daar de massa niet meer in toom kan worden gehoucfen. Het actie-comité dat over ver dere plannen niets losliet, belegt Maandag 17 December a.s. in Alkmaar een protestmeeting voor Stijgend aantal pelgrims in Lourdes LOURDES (KNP) 10 Dec. In het afgelopen jaar hebben 1.800.000 pelgrims Lourdes be zocht. Vorige iaren gingen ge woonlijk 1.600-000 personen ter bedevaart naar dit genadeoord. Geslaagd WIERINGERWERF. Voor het in Den Haag gehouden exa men voor adjunct-commies der Domeinen, slaagden de heren B. G. Bakker, C. J. Bethlehem, N. de Graaf en A. H. F. Haverkamp. Genoemde heren zijn allen werk zaam bij het Rentambt Wierin- germeer te Wieringerwerf. alle bakkers uit Noordholland. Men verwacht dat ook andere delen van Nederland zich bij de actie zulen aansluiten. Als bij zonderheid deelde men nog mede, dat in tal van plaatsen de omzet van het regeringsbrood negentig tot vijfennegentig procent van de totale omzet bedraagt. M.S. ADMIRAAL DE RUYTER VOOR IIMUIDEN Naar wjj van G. de Ruiter's kusbvagrt. en rederlibedrijf te 's Gravenhage vernemen, heeft het m.s. „Admiraal De Ruyter" gisterenavond tegen zeven uur voor IJmuiden een loods aan boord genomen, Er was eerst ongerustheid over dit schip, dat met een lading hout, bestemd voor Zaan dam. op 27 November uit Lovisa was vertrokken. Het had on 6 December een loods afgezet in de mond van de Elbe en het was sindsdien niet meer gesig naleerd. Student nam proeven in een regenplas Het was een onaangename verrassing voor de eigenaar van de auto, die aan de Nachtegaallaan in Rotter dam stond. In een plas water, die voor de wagen op straat stond, ontplofte „iets" met een hevige knal en liet ge volg was, dat het water op de auto neerdaalde. Op de plaatsen, waar het water met de auto in aanra king kwam, verdween de glans en liet de lak los. Een student, die een vriend de uitwerking van een schei kundige stof 'wilde laten zien, had de substantie in de wa terplas gegooid. De automo bilist bracht de jongeman naar de politie. De auto zal echter opnieuw moeten wor den gespoten. AAN BUREAUX VOOR BIJZONDERE BEROEPSKEUZE De minister van Sociale Zakcu en Volksgezondheid heeft bij de Tweede Kamer een tweede nota van wijzigingen ingezonden be treffende de begroting voor 1952. Onder verwijzing naar het ver melde in de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk 12 der Rijksbegro ting voor het dienstjaar inzake de subsidiëring van de particu liere beroepskeuzevoorlichting kan de minister thans mededelen, dat het overleg met zijn ambtgenoot van Financiën inmiddels is ge houden. Bij het onderhavige arti kel, dat oorspronkelijk pro me morie was geraamd, wordt thans een bedrag van f 100.000 aange vraagd. FANNY DE GROOT KOMT NAAR SLOOTDORP WIERINGERMEER. De be kende spreeklerares en voor drachtkunstenares Fanny de Groot zal Dinsdagavond 11 De cember in hotel „Lely" te Sloot- dorp voor de leden van de Kath. Vrouwenbeweging een lezing hou den over het onderwerp: „Spraak- ontwikkeling van de kinderen". De voorkomende spraakafwijkin- gen zullen daarbij door haar wor den behandeld. Als voordracht kunstenares zal men haar kun nen bewonderen in „de Madonna van Brugge", een Vlaamse Kerst- legende. Voorts geeft zij 3 verschillende dansen op drie Blijde Geheimen van de Rozenkrans. Ook de meisjes worden in de gelegenheid gesteld deze avond bij te wonen tegen een entree van f 0.75. Marktbericht N. SCHARWOUDE 9500 kg uien 26,60—27,90; grof 26,80— 27,70; drieling 29: 300 kg kroten A 11,50; 300 kg witlof I 29; 2B 24 10.000 kg andijvie 13,40—21,70; 2 14,2018,90; 33ooo kg rode kool 7,6011,20; 6ooo kg gele kool 6,40 10,30; 78-0OO kg succes witte kool 5; 37.000 kg Deense 5,207,50, Doorgedraaid 34.000 kg succes w. Familieberichten Advertentiën Enige kennisgeving Geboren: JOHANNES ALBERTUS MARIA Wij noemen hem Hans G. Vreeker M. R. Vreeker- Bakker Alkmaar, 10 Dec. 1951 Slachtveen* a rkt ALKMAAR, 10 Dec. 101 koeien per stuk 5001125; le kwaliteit per kg 2,70—2,90; 2e 2,502,70' overige soorten 2,30-2,50; 1 gras- kalf; 31 nuchtere kalveren per stuk 4011; 16 vette schapen 120 145; 209 varkens, spekvarkens Pfir kg 2,28—2,32; vleesvarkens 2,242,28; lichte varkens 1,90 2,90; zeugen 22,12. De aanvoer van koeien was niet onbevredigend. De handel is zeer vlot verlopen, met hoge prijzen. Prima dieren gingen met plm. 10 cent per kg boven de hoogste no tering uit. Voor de nuchtere kalveren zo wel als de schapen bestaat meer animo dan aanbod; gevolg een vlugge handel. De prijzen zijn echter zeer hoog. In de voorbije week zijn er ta melijk veel varkens aan huis ver kocht; men tracht nu reeds zich enigszins te bevoorraden voor Kerstmis. Vandaar, dat de op de markt aangevoerde varkens vlug verhandeld werden tegen sterk verhoogde prijzen- vergeleken bij de vorige week kwaim er op de spekvarkens 6, op de vleesvarkens 8, op de lichte varkens 10 en op de zeugen 4 cent per kg bij. De voor de lichte varkens gegeven noteringen kunnen onderverdeeld worden in 2 soorten. Alnaarge- lang het gewicht, is besteed van 1,902 en van 22,20 per kg. AMSTERDAM. Binnenlandse granen (Boerennoteringen). Witte tarwe f 2424.75; rode idem f 23.75—24.25; rogge f 33—34.50; zomergerst f 37.50; wintergerst f 36; haver f 3032; groene erwten f 5053; capucijners f 5458; bruine bonen f 48—50; paardebonen f 3336; duive- bonen f 5058; koolzaad f 60; karwijzaad f 7074; blauwmaan- zaad f 115138; geel mosterd zaad f 6567; kanariezaad f 45. Alles per 100 kg. AMSTERDAM, 10 Dec. Vee. Aangevoerd 366 runderen, prij zen hoger, beste kwal. f 2.80 2.90, prima kwal. f 2.652.75, goede kwal. f 2.502.60, midden soort f 2.452.50, mindere kwal. f 3.252.40 per kg slachtgew. Verder aangevoerd 271 var kens, prijzen hoger, vleesvarkens f 2.60—2.63, spekvarkens f 2.68 per kg slachtgewicht, 8 vette kalveren f 2.102.40, 46 nuch tere kalveren f 1.10—1.30 per kg levend gewicht. ROTTERDAM. 10 Dec. Vee. Aanvoer in totaal 1881 stuks, nl. 1115 vette koeien en ossen, 486 varkens, 270 schapen of lammeren. Vette koeien per kg le kwal. f 2.502.70; 2e kwal. f 2.25—2.40; 3e kwal. f 2—2.20; varkens (lev. gew.) per kg: le kwal. f 2.25; 2e kwal. f 2.20; 3e kwal. f 2.15; schapen per stuk f 120, f 105, f 90; lammeren per stuk f 110, f 95, f 80. LANGEDIJK, 11 Dec. 14000 kg rode kool 711.50; 5000 kg gele kool 6.30—8.80; 20000 groe ne kool 9.5015.70; 15000 witte kool 55.40: 4000 uien 26.10 27.20, drie] 24—28.90; 7000 bie ten A 13.60'13.90; 15000 andij vie 12.60—21.50; 1000 witlof I B 25-30: 400 st. bloemkool B I 41. WARMENHUIZEN 2400 kg andijvie 13.40—16; 37300 kg rode kool 6.8011.80, II 6 10.50: 33000 kg witte kool door gedraaid; 8900 kg Succes 5.00; 5200 kg peen 5.40—5.80. AVENHORN, 8 Dec. 300 kg spruitkool f 1728; 4000 kg witte kool Den f 5; 3000 kg rode kool f 6.10—11.20; 4000 kg gele kool f 5.608; 6500 kg Chinese kool f 24.80; 7000 kg uien: grove f 23.80—27.50; gew. f 24—27.80; 12.000 kg bieten: I 12.30—13.10; II f 12.40—13.30; III f 5—6.50; Modjo f 910.50; peen III f 14.80 peen, niet voor export: II f 68, III f 8—13. OBDAM 1500 kg uien 25.90; grote 26.30; driel. 27; nep 27; 10.000 bieten A 13.20; B 10.10; C 6.60; modjo's 10.70—11.30; 1500 kg savoye kool 8.20—8.90; 7500 kg succes Deense witte 5; 500 kg spruiten 2326. ZWAAG 10 Dec. Aardappe len 11; uien 420; bieten 4.70 12.30; prei 1318; Chinese kool 15.40; savoye kool 5.508.40; rode kool 6.5011.90; boerenkool 813; spruitkool 1237; witlof 936; tomaten 2142; breekpeen 8.4011.70; andijvie 817; bloem kool 1067gare biet 1820; groene kool 711; alicanten 55 1.22; goudreinette 1752; pre sent van Engeland 2044; Cox orange 1566; Jonathan 1750; comtesse de Paris 2440; confe rence 60; Gieser Wildeman 30 41; winterjan 2236; winter- louwl732; princesse Noble 16 43; Bramley "Seedling 6—18. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 10 Dec. Toma ten A 1963 per kg; witled! 627; bloemkool II 25 p. st.; III 10; rode kool 610.50; Savoye- kool 5.507; groene kool 6.50 13.50; spruitkool 1237; boeren kool 6.5013.50; sla 29; andij vie 612; bieten 412; winter peen 5.5015; waspeen 8—32; uien 1026; prei 1526; soep groenten 24.5Ö; peterselie 7.50; appels: Goudreinette 3134; Present van Engeland 1841; knolsoep 46; peren: Winterjan 1331 per kg. Hierbij geven wij U kennis, dat na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenen in de ouderdom van 81 jaar is overleden, onze lieve echtgenoot, va der, behuwd- en grootvader JOHANNES JONGKIND echtgenoot van Elisabeth Briefjes E. Jongkind- Briefjes Bergen, 10 Dec. 1951 Oudebergerweg 4. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Donderdag a.s. v.m. te 9 uur in Bergen, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar Met grote droefheid geven wij U kennis dat God na een kort stondige ziekte, ge heel onverwachts, ge sterkt door het H. Oliesel tot Zich heeft geroepen, onze ge liefde zoon, broeder, behuwdbroeder en oom, de heer HENRI ANDRé MARIE BOTTEMANNE in de leeftijd van 50 jaar. In leven Procuratie houder Lever Bro thers Unilever NV, Rotterdam. Namens de familie: Mevr. Wed. J. C. Bottemanne-Veerman Alkmaar, Snaarmanslaan 50. Fam. Beekman, St. Antoniusstraat 9, Bergen (N.H.) De H.H. Uitvaart diensten worden ge houden Woensdag 12 December a.s., in de parochiekerk van St. Petrus Banden, Delft- weg te Overschie. De gelezen H. Mis te 8.15 uur en de plech tige H. Mis van Re quiem te 10.30 uur, waarna de begrafenis plaats heeft vanuit de kerk op de Parochiële begraafplaats t.o. de kerk. Weg. omst. te koop z. g. a. n. HERENFIETS, geh. chroom uitv. f 75.L. Jonker, Nesdijk 1, Lim- men Gevraagd: (liefst dun plaatwerkers) Te vervoegen bij C. A. JANSEN, tussen 6 en S uur, Kenn.straatweg 95, Alkmaar. Voor spoedige indienst treding gevraagd R.K., pl.m. 17 jaar, in het bezit van Mulo-di ploma en goed kunn. typen voor magazijn- en typewerk. Br. onder no 14626, bur. v. d. blad. Te huur gevr. op nette stand te Alkmaar door R.K. echtpaar, geen kin deren BEN. of -BOVEN HUIS. Br. o. no. 14628, bur. van dit blad. Gevraagd een op een bedrijf, tegen overeen te komen rente Br. onder no. 42555, bur. van dit blad. Od Exportbedrijf in Alkmaar per 1 Januari gevraagd: een R.K. (man- of vrouwelijk) beneden 25 jaar, voor de afd. Boekhouding. Zij, die over diploma's Boekhouden beschikken en als zodanig zelfstan dig werkzaam waren, genieten de voorkeur. Br. onder no. 14636 Bur. van dit blad. Handelskantoor vraagt voor eenv. adm. werk Leeftijd 22-26 jaar. Br. onder no. 14630, bur. van dit blad. B. z. a. FLINKE JON GEN, 16 jr. voor krui- deniersbedrijf of iets dergelijks. Br. no 42554, bur. van dit blad. Wegens teleurstelling gevraagd een R.K. MEISJE leeft. 15 a 16 jaar, in kl. gezin. C. TH. OUD, Molenweg C 7, Oterleek Gevraagd voor direct: FLINKE DIENSTBODE v.g.g.v. Aanmelden Ho tel LONDON, Verdron- kenoord 102, Alkmaar Mevr. BOSSCHER-CO- NIJN, Blinkenlaan Blockhovepark, Alkmaar zoekt een R.K. voor dag en nacht. Biedt zich aan R.K MEISJE, 25 jaar, als hulp in de huishouding. Op goede behandeling wordt meer gelet dan op hoog loon. Br. o. no. 14623 A, bureau van dit blad. Te huur gevr. op nette stand te Alkmaar door R.K. echtpaar, geen kin deren, 2 ONGEM. KA MERS met keuken of gebr. van keuken. Br. o. no. 14629, bur. van dit blad. Donderdag 13 December gaan wij voor de. laatste maal naar A'dam Tel. 326 't Zand Liefdewerk Oud Papier haalt het af Telefonisch aangesloten GED. GRACHT 53, SCHAGEN De hoogste waarde voor Uw lompen, metalen en oud papier U belt (K 2240) - 625 en wij halen het franco van huis AUTO'S EN INBOEDELVEILING Notaris C. KNOOK van Bergen is voornemens in Veilinggebouw MAGDALENENSTR. '''VllllillllllllllllF' bij het Hofplein te ALKMAAR on VRIJDAG, te begin nen n.m. 3 uur. te veilen: Luxe vracht- en bestel auto's, motor-, motorbak fietsen, transportrijwie len, bromfietsen, w.o. Solex, Kaptein, Moby- lette, bakfietsen, tan dems, wegens opheffing van rijwielbedrijf. Vele goede H- en D-rij wielen, 60 banden 28x1 'A, 50 sleden, electra motoren, verschillende paarden krachten, 4 electr. Was machines 2x125 v„ 2x 220 v. Vele haarden en ka chels, auto's en bakfiet sen zijn op Vrijdag 14 Dec., van 10 uur v.m. tot 3 uur n.m. te bezichtigen bij het Veilinggebouw op het Hofplein. Inschrijven van auto's en bakfieten op Vrijdag 14 Dec. vóór 10 uur. INBOEDEL VEILING nam. 6 uur Pracht blank eiken eet kamer, huiskamer, club stellen, salontafels, dres soirs, buffetten, thee meubelen, karpetten 12 en 20 els; eiken huiska mertafels; haardstoelen, vele losse clubs, spiegels, harmonika-bedden, ma trassen, 1- en 2-persoons ledikanten, 3 radiotoe stellen, 7 stofzuigers 4x 220 volt, 3x125 volt; da mes- en herenkleding en schoenen, w.o. costuums, winterjassen, mantels, japonnen, kinderwagens en -stoeien, wandeiwa- gens. Kijkdagen: Dinsdag. Woensdag, Donderdag, van 10 tot 6 uur. Verder komen nog vele koopjes op tafel. Veilinggebouw MAGDALENENSTR. ALKMAAR Tel. 2656 Tel. 2656 geven wij vanaf WOENSDAG 12 DEC. op al onze U koopt uitsluitend prima kwaliteit bij I'AYGLOP 17 ALKMAAR Spi&l/tMf* raadpleeg in ernstige gevallen uw huisarts

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5