MÉM Spaak afgetreden als president Europese Assemblee Straatsburg Tweede Kamer behandelde Sociale Zaken en Wederopbouw Britse boodschap aan regering van Egypte Defensie-ministerie voor W.-Duitslond Maken Grote Vier voortgang met ontwapeningsconferentie? Pleven wint vertrouwen Felle brand in Tilburg DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Teleurstelling in Straatsburg Eng nationalisme staat eenwording in de weg Assemblee stervend van wijsheid Stijging werkloosheid baart grote zorgen Volkshuisvesting in mineur In kanaalzone was het rustig 6-ministersbesluit in Straatsburg Vechtpartij in Perzische Kamer Unie-besprekingen zijn begonnen De besprekingen in Korea Nieuwe commissie voorgesteld Wisjinsky in opge wekte stemming Communisten wars van toezicht Nieuwe kardinalen? Rouwbeklag van Nederland Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per «rditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 12 December 1951 46e Jaargang No. 12347 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 75 stenen hutten en enige huizen zijn opgeblazen of met bulldozers verwijderd door Britse troepen, teneinde een 150 m. lang stuk weg en een 18 meter lange brug aan te leggen van de Verdragszöne naar de door bombardementen erg beschadigde waterwerken even buiten Suez. De Britse regering zal de eigenaars schadeloos stellen. Egypte overweegt ingevolge hiervan het diplomatieke verkeer met Groot-Brittannië te verbreken. De nieuwe weg, die de Pegasus Avenue wordt genoemd, is in 36 uur aangelegd door de 16e Parachu tisten Brigade, die het gevleugelde paard Pegasus als embleem hebben. STRAATSBURG (A.N.P./A.P.) Paul Henri Spaak, de voorzitter v#ni de Straatsburgse Assemblee, heeft gisteren zijn functie neergelegd, na een verklaring te hebben afgelegd, waarin werd gezegd, dat hij de moed had opgegeven, dat de Assemblee ooit iets zou bereiken ten gunste van de eenwording van Europa. In scherpe bewoordingen verdedigde Spaak zijn houding, die algemeen in Straatsburg grote teleurstelling heeft gewekt. Een nieuwe voorzitter zal gekozen worden in de volgende zitting. De Raad is niet op de woorden van Spaak ingegaan, die zijn zetel tussen de afgevaardigden innam. De discussies over zijn uittreden komen in de volgende bijeen komst aan de orde. De zitting ging als een nacht kaars uit. Toen de voorzitter, de Italiaan Jacini, de vergadering sloot, waren nog slechts enkele tientallen leden aanwezig. Tot de verkiezing van een nieuwe voor zitter zal de Fransman Menthon optreden. Nadere motivering Spaak heeft in zijn critiek felle woorden gewijd aan de nationa listische houding die sommige landen aannamen en met name Spaak had reeds herhaalde malen gedreigd zijn functie te zullen neerleggen, maar ditmaal kwam zijn brief als een bom in de vergadering. Een brief, die hij nader toelichtte. Spaak stelde zijn besluit onder het motto van Bernard Shaw: „Laat ons de dwazen volgen, zie waarheen de wijzen ons gebracht hebben". De Assemblee was vol gens hem „stervend van wijs heid" en het was slechts „de wijsheid van de dood". Vlijmscherp was de critiek op de Assemblee zelf, waar volgens hem 60 mensen bijeen waren, die werkelijk geloven in de eenheid van Europa. De Assemblee had volgens zijn mening alle kansen gemist om ook maar iets voor deze eenheid in werkelijkheid te doen. Feestcompromis Het zo juist aanvaarde artikel voor een Europese politieke auto riteit werd door hem neergehaald als een „feestcompromis", dat van nul en gener waarde zou zijn, omdat de helft van de ministers reeds hadden te kennen gegeven, hier niet aan te zullen mede werken. verwees hij naar zijn Britse partijgenoten. Hij had nog ge hoopt op een andere houding der conservatieven, maar daarin was hij teleurgesteld. Dit heeft zeer waarschijnlijk hem het sterkste bewogen tot zijn besluit te komen. Besluiten Met een kleine meerderheid van drie stemmen heeft de Euro pese raadgevende vergadering vervolgens de voorstellen goed gekeurd betreffende een vergro ting van de bevoegdheden van de Raad van Europa. Spaak steunde de voorstellen. DUITSE KATHOLIEKEN VERZOEKEN HEILIGVERKLARING PAUS PIUS X KEULEiN (KNP) 11 Dec. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft tijdens een plechtigheid in de Keulse Dom verklaard, dat hij in zijn Kerst boodschap namens de Duitse Ka tholieken aan de H- Vader zal verzoeken om spoedig over te gaan tot de heiligverklaring van de Zalige Paus Pius X. De Kar dinaal heeft deze mededeling ge daan onder de plechtige Pius-her- denking, die Zondagavond in de kathedraal door duizenden Ka tholieken uit Keulen werd bijge woond. (Van onze parlementaire redacteur) Op de tweede dag van de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid in de Tweede Kamer poogden de socialisten en communisten elkaar de loef af te steken. De heer Suurhof (P.v.d.A.) kwam met cijfers waaruit zou kunnen blijken dat het arbeidersaandeel in het nationaal inkomen is teruggelopen en dat van de kapitaalverstrekkers gestegen. Wat dacht de regering daartegen te doen? Nog voor de minister aan het woord kwam antwoordde de heer Gortzak (Comm.) reeds uit zijn naam. De bewindsman zou de socialis tische partijgenoot naar zijn me ning moeten toevoegen: „Niets, evenmin als gij". Want zo rede neerde de communistische woord voerder verder, de huidige poli tiek was toch mede onder ver antwoordelijkheid van de „heren van de Uniebonden" gevoerd. Voorts had de heer Suurhof er zijn misnoegen over uitgesproken dat het laatste loonrondetje niet verplicht was gesteld. En ook wenste hij dat de rentetrek kers en ouden van dagen er als nog in zouden worden betrok ken. Wat het laatste punt betreft hield hij een uitspraak van de kamer in petto. Maar de heer Gortzak kwam al meteen met niet minder dan drie moties. De eerste, betrekking hebbend op het verplicht stellen van de laat- CAIRO, II Dec. (Reuter). De Britse ambassadeur te Cairo heeft de waarnemende Egyptische minister van buitenlandse zaken vandaag een boodschap van mi- i STRAATSBURG, 11 Dec. (AP). De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van het plan-PIeven zijn vandaag over eengekomen, dat West-Duitsland een ministerie van defensie dient in te stellen, dat verantwoorde lijk zou zijn voor de oprichting van de Duitse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, welke in het Europese leger zullen wor den opgenomen. Dit werd van avond van gezaghebbende Duitse zijde vernomen. Met de voorbereidingen voor het Duitse ministerie zal onmid dellijk begonnen worden. Het zal echter niet formeel worden opge richt, voordat alle zes landen het plan-PIeven hebben bekrachtigd. Verwacht wordt, dat dit in het voorjaar zal gebeuren, waardoor West-Duitsland een begin zou kunnen maken met het op de been brengen van 12 divisies plus een tactische luchtmacht en een kleine marine. De overeenstemming werd be reikt tijdens de morgenzitting van de plan-Pleven-conferentie, waaraan deelgenomen wordt door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Lu xemburg. Volgens de Duitse zegslieden voorziet de overeenkomst er in, dat de Duitse minister van de fensie wordt bijgestaan door twee permanente staatssecretarissen. Eén zal verantwoordelijk zijn voor de huisvesting en leveringen aan de geallieerde troepen in Duitsland. De andere zal de mi nister uitsluitend adviseren ten aanzien van alle problemen voort vloeiende uit de Duitse deelne ming aan het Europese leger. Theodor Blank, die nu de taak heeft te bemiddelen tussen de geallieerde bezetters en de Duitse mogendheden, zal waarschijnlijk de eerste na-oorlogse Duitse mi nister van defensie worden. nister Eden overhandigd. Op dat ogenblik was de Egyptische mi nisterraad juist bijeen om uit te maken welke diplomatieke actie" moest worden ondernomen tegen het aanleggen door de Britten van een weg bij Suez, waarvoor huizen moesten worden afgebro ken. In de boodschap van Eden wordt gezegd, dat de weg is aan gelegd om botsingen met de be volking te vermijden. De stad Suez is met ingang van vandaag voor Britse militairen verboden. Waarnemers te Cairo geloven, dat de Egyptische regering niet zal besluiten tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Engeland. De diplomatieke cor respondent van het Egyptische blad „Al Ahram" schrijft: „Een nieuwe ontwikkeling maakt het noodzakelijk, dat het kabinet de kwestie van het verbreken der betrekkingen met Engeland nauw keuriger bestudeert. Er wordt niet verwacht, dat het kabinet op de vergadering van heden daarmee gereed zal komen". Vóór de kabinetsvergadering heeft premier Nahas Pasja in een radiorede gezegd, dat Egypte niet werkeloos zou blijven bij de Britse „agressie". De Britse „ty- rannie" zou verstrekkende gevol gen hebben. Het kabinet heeft een besluit genomen, dat nader bekend gemaakt zal worden. Het is vandaag in de Kanaal- zóne rustig geweest. Egyptische ambassadeur teruggeroepen Hedenochtend vroeg is bekend gemaakt, dat de regering van Egypte besloten heeft haar am bassadeur in Londen terug te roepen. Voortaan zal een zaak gelastigde zijn functie overnemen. Tevens is aan het Egyptische volk een vrije bewapening toegestaan en zijn strenge straffen gesteld op een samenwerking met de Britten in de Suezzöne. PARIJS, II Dec. (Reuter). Met 377 tegen 240 stemmen is in de Franse Nationale Vergade ring een motie van de oppositie verworpen om het debat over de ratificatie van het plan-Schuman vier maanden uit te stellen. De regering had aan deze stemming de vertrouwenskwestie verbonden Deze uitslag wordt als een gunstig voorteken beschouwd voor de stemming over het plan- Schuman zelf. TEHERAN, 11 Dec. (Reuter). De Perzische premier, Mohammed Mossadeq, heeft Dinsdag, be schermd door een escorte met stenguns, door een zijdeur het parlementsgebouw verlaten, nadat er in de Kamer hevige gevechten waren uitgebroken tussen rege ringsaanhangers en -tegenstan ders. De zaalwachten trokken revol vers en ontruimden de Kamer. Het rumoer begon tijdens een gesloten zitting, waar Mossadeq rapport uitbracht over de onlus ten van Donderdag. Naar wij vernemen heeft de Ministerraad van gisteren zich bezig gehouden met de kwestie van de aanstaande besprekingen met vertegenwoordigers van de Indonesische regering. De Neder landse regering houdt thans con tact dienaangaande met de voor zitter der Indonesische delegatie, prof. Supomo. ste kleine loonronde en de twee andere hielden de eis in om ook de door dhr. Suurhof genoem de groepen daarin te doen delen Verdediging van minister Joekes Minister Joekes die later op de middag de gelegenheid kreeg om zijn beleid in een vrij uit voerige rede te verdedigen, te kende bij de door de heer Suur hof ter tafel gebrachte cijfers aan, dat het beeld van de ver deling van het nationale inko men er straks als gevolg van de jongste belastingmaatregelen wel licht heel anders uit zou zien. Wat het loonrondetje betreft bleef de bewindsman eraan vast houden, dat niet kon gesproken worden van een duurzame over schrijding der 5 pet. consumptie beperking. De uitkeringen aan de ouden van dagen waren bij de laatste verplichte ronde met meer dan 5 pet. verhoogd en verder ging het z.i. niet aan, om elke geringe verschuiving in de sociale uitke ringen te verdisconteren. De loonpolitiek besprekende, constateerde de minister dat ook de Kamer als haar mening had gegeven, dat de gebonden loon politiek vooralsnog niet kan worden gemist. Waar aangedron gen was on meer sneling wees de bewindsman eron. dat ook nu reeds tariefionen e.d. worden toegelaten. In sommige indu strieën is er tussen geschoolde en ongeschoolde arbeiders een verschil in uurloon van 60 tot 80 net. Over het vraagstuk van de bezitssnreiding is het advies gevraagd van de S.E.R. De woordvoerders, die op de stijgende werkloosheid hadden gewezen, gaf de minister toe dat deze aangelegenheid inderdaad zorg begint te baren. Het aantal werklozen is van 84000 op 112000 in November gestegen. Ook de maatregelen, die in verband met het sluitend maken van onze be talingsbalans moesten worden ge nomen, hebben deze stijging be- invloed. De regering treft onder wijl maatregelen. Een wijziging van de onteigeningswet (in ver band met de uitvoering van openbare werken) is bij de Raad van State. Beroepskeuze Het ten aanzien van de be roepskeuze voorlichting gevoerde beleid verdedigde de minister met een beroep op de noodzaak van bezuiniging. Inmiddels heeft de minister echter de door de heer De Kort (KVP) gevraagde subsidie aan de particuliere bu reaux toch alsnog bii aanvul lende begrotingspost op de be groting gebracht. (Zie vervolg pag. 3) In Tilburg in de Richard Wag- nerstraat heeft Maandagavond een felle brand gewoed. In een fabrieksgebouw aldaar zijn twee bedrijven ondergebracht, nl. de limonadefabriek A. Heenhakkers en de katoenhaspelarij H. v. Vyf- eyken. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond in het laatstge noemde bedrijf een hevige brand, tengevolge waarvan het dak vlam vatte en in zeer korte tijd een grote vuurhaard ontstond. Op grote afstand was de vuur zee zichtbaar. 44 brandweerlie den van de Tilburgse brandweer bestreden het vuur. Het resultaat was, dat de limonadefabriek gro tendeels behouden bleef, doch de katoenhaspelarij brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. TOKIO (Reuter). De onder handelaars der verbondenen heö- ben de noordelijken meegedeeld, dat zij verschillende belangrijke bezwaren hebben tegen het com munistische voorstel, neutrale waarnemers aan te stellen om toezicht te houden op een wapen stilstand. De afgevaardigden der verbon denen hebben beloofd antwoord te geven op het voorstel der noordelijken, neutrale waarne mers de supervisie te geven over een wapenstilstand in Korea. De noordelijke afgevaardigden gaven te kennen, dat zij bereid zijn op hun beurt concessies te doen, indien de verbondenen het voorstel aannemen. Met zijn beide wethouders gaat burgemeester A. H. de Bekker van Gemert persoon lijk de huizen langs om loten te verkopen voor het provin ciaal Anjerfonds Noord-Bra bant. De gelden van de loterij worden gebruikt ten bate van het Brabantse culturele leven, voor welk doel de populaire burgemeester van Gemert, die 10 December burgervader werd van de 10.000ste inge zetene, zich gaarne persoon lijk wil inspannen. PARIJS, 11 Dec. (A.P.) De Grote Vier hebben de V.N. vandaag laten weten, dat zij na geheime besprekingen gedurende tien dagen overeengekomen zijn een nieuwe ontwapeningscommis sie in het leven te roepen, wier taak het zal zijn de bewapenings wedloop op de wereld tot een einde te brengen. De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, verklaarde in een rede voor de politieke commissie, dat ondanks deze kleine stap vooruit er nog steeds een ftfnda- menteel meningsverschil tussen het Westen en Rusland bestaat over de manier, waarop de bewa pening verminderd kan worden. Er op wijzende, dat de Sovjet Unie een onmiddellijk en onvoor waardelijk verbod van de atoom bom eist, zei Lloyd: „Wij betogen, dat het Sovjetstandpunt neerkomt op de eis, dat de westelijke mo gendheden onverwijld hun voor naamste verdedigingswapen zul len opgeven...." Openhartig „Wij zeggen openhartig, dat wij niet van plan zijn zo'n belangrijk instrument voor het bewaren van Vier nietige puntjes in de onmetelijke uitgestrektheid van de sneeuwvelden van Alaska: een patrouille van het Ameri kaanse leger op mars over een bevroren meer aan de voet van de Mendenhall gletscher. Het zijn manschappen van het 208ste Infanterie Bataljon, dat bij Juneau het eerste winterkamp houdt. de vrede weg te gooien, indien de Sovjet Unie niet gelijktijdig krachtens een internationale re geling de wapens en strijdmach ten vermindert, volke, volgens onze mening, op het ogenblik een bedreiging voor de vrede vor men". Het enige concrete resultaat van de besprekingen schijnt even wel de oprichting van de nieuwe commissie te zijn, welke zich zo wel met atoom- en conventionele wapens zal bezig houden. De be sprekingen waren evenwel be doeld om het Westelijke en Rus sische ontwapeningsplan met el kaar te verzoenen. Onmiddellijk nadat het memo randum, dat tevens het verslag van de besprekingen was, was goedgekeurd, stelde voorzitter Finn Moe (Noorwegen) voor, dat de commissie het debat over de Westelijke ontwapeningsresolutie en de Sovjet-amendementen daar op zou voortzetten. Steun van Moskou Wisjinsky in een opgewekte stemming steunde dit voorstel als „de meest rationele gang van zaken". „Het zou de openbare mening misleiden zijn dit memorandum uit te bazuinen als een grote en spectaculaire stap vooruit op de weg naar de vrede. Toch meen ik, dat het even verkeerd zou zijn het belang te kleineren. De spanning is verminderd", zo zei hij. Wisjinsky zal morgenochtend over het memorandum spreken. De Westelijke mogendheden hebben meegedeeld, dat zij er bij de Assemblee op zullen aandrin gen hun oorspronkelijke resolutie met enige kleine verhelderende amendementen aan te nemen. Lord Addison overleden LONDEN 11 Dec. (Reuter) Lord Addison, oud-staatssecreta ris voor aangelegenheden van het Gemenebest en voormalig leider van het Hogerhuis tijdens het La- Ihour-bewind, is Dinsdagavond in de leeftijd van 82 jaar overleden- DE HERENIGING VAN DUITSLAND PARIJS 11 Dec. (Reuter) Het is gisteren nogal warm toege gaan tussen de vertegenwoordi gers van West- en Oost-Duitsland bij de besprekingen in Parijs over de verkiezingen voor geheel Duitsland. De Oost-Duitsers weerspraken alle beschuldigingen, die de West- Duitsers tegen hen hadden inge bracht. Volgens de communisti sche afgevaardigden bestonden er geen concentratiekampen in Oost- Duitsland en geen terreurmetho den. De Oost-Duitsers hielden vol dat zij geen toezicht bii het orga niseren van de verkiezingen nodig hadden. De besprekingen van de commissie zullen vandaag worden voortgezet. ROME, 12 Dec. (A.P.). Vol gens sommige Vaticaanse zegs lieden zal de H. Vader op de vooravond van Kerstmis, bij de traditionele receptie van kardi nalen in Rome, de namen van nieuwe kardinalen bekend maken. Hetzelfde gebeurde met Kerstmis in 1945. AAN DEENSE REGERING De minister-president, dr. W. Drees, heeft in een telegram aan de eerste minister van Denemar ken namens de Nederlandse rege ring zijn leedwezen tot uitdruk king gebracht met het omkomen van vijf leden van de bemanning van de reddingboot uit Hvide Sande in Noord-Jutland. Hij heeft de eerste minister van Denemarken verzocht zijn deel neming te willen overbrengen aan de nabestaanden der slacht offers. De Nederlandse gezant heeft opdracht gekregen een be zoek van rouwbeklag te brengen aan het Deense ministerie van buitenlandse zaken. De Neder landse vice-consul zal de begra fenis bijwonen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1