VINCENT VAN GOGH Een verdienstelijk militair ging met pensioen Zeventig jaar bewoner van het Verdronkenoord ABMsYroOP Supportersvereniging R.K. A.F.G in oprichting FEITEN Ich küsse Ihre Hand, Madame ALKMAAR EN OMSTREKEN Zijn leven en zijn werk AGENDA Kajotters openden hun eigen gebouw Adjudant Timmers weer burger van heden Operette-uitvoering op hoog niveau Firma JAN KüHNE Schoolconcert R. K. Lyceum wintertijd Marktberichten Voor De PAGINA 2 WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 AlLKMAAR. Dinsdagavond heeft ir. V. W. van Gogh in Hotel Victory een lezing gehouden over het leven en het werk van de beroemde kunstschilder Vincent van Gogh, op een bijeenkomst van de leden van de vereniging .Vrienden van het Museum", ter gelegenheid van de tentoonstel ling in het Stedelijk Museum. De talrijke belangstellenden vulden de grote Marijke-zaal tot bijna aan het toneel toe; ook vele niet-leden toonden hun interesse en dit werd door de voorzitter, de heer drs. H. B. J. Vlas, die alle aanwezigen hartelijk verwel komde, in het bijzonder het ere lid, de burgemeester van Alk maar en mevr. Wytema, de ge meente-archivaris, de heer Th. Wortel, de spreker en diens echt genote, op hoge prijs gesteld. Met genoegen stelde hij vast, dat het ledental der vereniging steeds groter werd en deze opkomst, zo zeide hij, belooft weer een goede aanwinst. Thans telt de vereni ging 368 leden. Ir. van Gogh, technicus van professi, vertelde in het kort en zeer eenvoudig, doch nietternin op interessante en leerzame wijze, een en ander over het leven van de schilder en ging daarna over tot de bespreking van tekeningen en schilderijen aan de hand van lichtbeelden. Vincent van Gogh heeft in zijn korte leven van de ene plaats naar de andere gezworven en be steedde slechts de laatste tien levensjaren aan zijn levenswerk. Na als praedicant in de Borinage (Zd. Frankrijk) mislukt te zijn, begon hij te tekenen, eerst te Brussel, daarna te Etten en in Den Haag. Na in deze laatste plaats weer vastgelopen te zijn, vestigde hij zich te Nunen (Nrd. Brabant). Na het overlijden van zijn vader was hij een blauwe Maandag op de Academie te Ant werpen, om daarna een periode van twee jaar hard werken door te brengen in Parijs, waar hij in contact kwam met de Franse impressionisten, In de daarop volgende periode te Aries had hij veel omgang met de Franse schil der Gauguin, met wie hij het ten laatste weer niet kon vinden; anderhalf jaar sloot hij zich op in een gesticht te St. Remy, waar hij vele indrukwekkende schilde rijen maakte; tenslotte werkte hij drie maanden in Auvers sur Loise, waar hij zelfmoord pleegde. In het werk van Vincent van Gogh vindt men telkens elemen ten terug, die hem uit zijn kin derjaren steeds zijn bijgebleven. Bij zijn tekenwerk ging de schil der er van uit, dat hij iets karak teristieks moest kunnen uitbeel den in enkele essentiële lijnen. Hij tekende veel in wit-en-zwart en toonde grote voorliefde voor het nauwkeurig uitwerken van details, waaruit blijkt, dat hij een uitstekende opmerkingsgave be zat en er steeds op uit was tot het inwendige, het essentiële der dingen door te dringen en een verklaring te vinden voor des- zelfs oorzaken en gevolgen. Vincent van Gogh heeft in zijn korte leven ook talrijke schilde rijen gemaakt, waarvan er 34 in het Stedelijk Museum zijn ten toongesteld. In chronologische volgorde liet ir. van Gogh er bij de lichtbeelden een aantal van zien en vertelde daarbij iets over de drang, die Vincent van Gogh steeds bezield heeft, wanneer hij met schilderen bezig was. De voorzitter dankte de spreker in hartelijke bewoordingen voor zijn betoog, waarbij hij hem een bijdrage ter hand stelde voor het Theo van Gogh-fonds, waarna de avond besloten werd met een bezoek aan de tentoonstelling. De eerste vruchten van deze avond rijpten reeds terstond; 25 bezoekers gaven zich als nieuwe leden op. Correcte handelaar ALKMAAR. Voor de Alk- maarse Rechtbank moest Dins dagmorgen de Alkmaarder A. S. terecht staan, die op 30 Sept. op het Zeglis een vrachtauto met oud ijzer geladen had. Dat was niet erg verstandig gedaan, zodat op een gegeven moment de la ding was gaan schuiven, tenge volge waarvan een 15-jarig meisje dat juist voor de auto langs reed, door een staaf ijzer werd ge troffen. Het kind kreeg een her senschudding en moest zes weken te bed liggen. De handelaar betoonde zich, in tegenstelling met de meesten die voor de recht bank verschijnen, uitermate cor rect. Hij bleef bij het meisje, tot dat zij met een ziekenauto werd weggebracht, toonde daarna meer dere malen zijn belangstelling en zorgde er voor, dat het meisje versterkende middelen kreeg. De Officier van Justitie, mr. j J. C. V. Meischke, hield daarmede waarschijnlijk wel rekening toen hij tegen de handelaar, voor het niet goed laden van zijn wagen, een boete eiste van f 60.of 30 30 dagen. BIOSCOPEN; Harmonie Kim, a. leeft.; Rex-theater: Wie ner Madeln, alle leeft.; Ci nema Americain: De Zoon van Zorro. 14 iaar; Victoria theater: Losprijs, 18 jaar. Apotheek: Voor spoedgeval len is geopend apotheek Kruisinga, Koorstraat 59- Potasch en Perlemoer ALKMAAR. Ieder die Johan Kaart en Johan- Boskamp no£ niet gezien heeft in het dave rende blijspel ..Potasch en Perle moer".. in Textiel, kan Zondag avond a.s. alsnog profiteren van deze gezellige opvoering in liet Gulden Vlies. Het zal de derde voorstelling zijn binnen betrek- kerlijk korte tijd, hetgeen be wijst dat de belangstelling voor dit bekende stuk zeer groot is. Naast Johan Kaart en Johan Boskamp in de hoofdrollen tre den nog op: Tilly Perin-Bouw- meester, Malthieu van Eysden, Ingeborg Winkler, Alex Faassen, Jan Vreeken e.v.a. De regie be rust bij Johan Kaart. De voorzitter van de Alkmaarse kajotters, Frits Heyiüs sprak een treffend dankwoord tot het stich tingsbestuur en alle bekende en onbekènde medewerkers, ter ge legenheid van de opening van het Kajottershuis. Ziekenauto maakte brokken ALKMAAR. De aannemer R. R. uit Alkmaar en de schilder J. P. C. A. uit Egmond a.d. Hoef moesten een werk uitvoeren te Schagerbrug en waren daartoe op 13 September met een z.g. stafwagen, een oude legerauto en een niet goed meer functionerende ziekenauto, die als wachthuisje gebruikt werd, uit Alkmaar ver trokken. Voorop de stafwagen, daarachter, met een touw vast gemaakt, de ziekenauto. In deze wagen zat de schilder, die geen rijbewijs had, maar verklaarde, wel iets van autorijden af te weten. Tot Koedijk ging het goed met de sleep, maar daar hob belde de volgwagen zo over de spoorwegovergang, dat de schil der de macht over het stuur kwijt raakte en tegen een meisje opreed, dat juist op het fietspad passeerde. Voor het veroorzaken van li chamelijk letsel moesten nu de aannemer en de schilder Dinsdag morgen voor de Alkmaarse Rechtbank terecht staan, waar de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, tegen ieder een boete van f 40.of 20 dagen eiste. De uitspraak is op Donder dag 20 December a.s. K.A.B.-HOEKJE In de Zuidelijke Bisdommen krijgen de plaatselijke afdelingen van de K.A.B. minstens 1 een- per lid per week minder dan de afdelingen in ons Diocees. Toch werken zij daar prima, in veel opzichten zelfs beter dan wij. Het is zelfs zo, dat men daar kans ziet om 8 a 10 retraites ge heel gevuld te krijgen. Dat zegt wat, immers het retraitewerk is een van de voornaamste activi teiten van onze vereniging. Hoe komt het dan toch, dat men met die beperkte middelen zo veel kan bereiken? Luister eens, hoe dat gaat. Men ontvangt daai inderdaad wel 1 cent minder, maar die cent wordt door het Diocesaan Bestuur gereserveerd voor deelname aan een retraite. Persoonlijk kost het de deelne mers dus niet veel, want zij kun nen een beroep doen op de' spe ciale kas. Vandaar, dat er zoveel liefhebbers zijn om een paar da gen te nemen voor de innerlijke choonmaak. Nu kan het zijn, dat menig lid lenkt, ja, als wij ook maar eens en beroep konden doen op een ipeciale kas, dan zouden wij ook vel op retraite willen gaan. Ons Diocesaan Bestuur heeft inder daad overwogen, of wij ook deze richting uitmoeten. Maar wat dit bestuur is opgevallen, is, dat b.v. Alkmaar een rijk gevulde kas voor het retraitewerk heeft, dat men vorig jaar de leden heeft aangeboden tegemoet te komen bij financiële bezwaren, maar ondanks dat royale aanbod kwam ,er bijna niemand opdagen. Of dit jaar het bestuur weer zo goedgeefs zal zijn, welen we niet, wel verwachten zij een grote opgave voor de speciale KAB- retraite in Januari 1952. En als onder de liefhebbers nu eens mensen zouden zijn, die finan ciële bezwaren hebben. Jacht u dan, dat het bestuur dan kren terig zou zijn? Wij geloven het niet. ALKMAAR. Dinsdagmiddag hebben officieren, onderofficieren en manschappen van het Alk maarse garnizoen afscheid geno men van adjudant-on<'vofficier A. J. Timmers, die na een veer tigjarige trouwe dienst de Kon. Landmacht heeft verlaten om zijn pensioen te gaan genieten. Met ad judant Timmers is een on derofficier heengegaan, die in veel een voorbeeld was voor zijn omgeving en die voor de correc te vervulling van zijn, niet altijd even gemakkelijke dienst, ver schillende onderscheidingen ge kregen heeft. Keurige staat van dienst. In de cantine van het R. O. G.- gebouw, waar o.a. de vroegere garnizoens-commandant overste M. Houbolt aanwezig was met majoor J. Kropf en kapitein J. Koppenol van de Nat. Reserve; Overste J Stout, de garnizoens commandant van Haarlem: kapi tein J. W. Ruymgaart. hoofd van de Socale Dienst van het Ministe rie van Oorlog; kapitein P. v. d. Broek, commandant van het na- vigatie-station „N" te Den Helder alsmede de heer J. van Renesse met personeel van de Genie, sprak de garnizoenscommandant Overste D. J. ter Haar, de schei dende adjudant toe. Hij was er over verheugd, dat zovelen dit afscheid wilden medemaken en wees vervolgens op de uitsteken de staat van dienst, die adjudant Timmers bezat Op 13 December 1911 kwam hij als vrijwilliger in dienst en werd in Augustus van het volgende jaar reeds bevorderd tot korpo raal. In 1915 werd hij bevorderd tot sergeant. Na nog geruime tijd als fourier te hebben gediend en verschillende keren voor 5 jaar te hebben bijgetekend, werd ad judant Timmers in 1938 bevor derd tot sergeant-majoor-admi nistrateur. In 1946 volgde zijn benoeming tot adjudant-onderof ficier-administrateur. Hij heeft verschillende medail les voor trouwe dienst verworven en kreeg ook de ere-medaille van Oranje Nassau met de zwaarden. Overste Ter Haar noemde de scheidende adjudant een zeer competent medewerker van wie de officieren veel hebben ge leerd. Hij prees hem om zijn ijver, zijn voorbeeldige plichtsbetrach ting, zijn werk voor de troep en voor de enkele militair en voor al ook zijn prettige manier van omgang met de offcieren. Namens de onderdelen van het Alkmaarse garnizoen bood de garnizoenscommandant de heer Timmers een fraai foto-album aan en zijn echtgenote een bou quet bloemen. Kracht in geloof. Nadat overste H. J. J. T. M. Steenmetser, hoofd van de In- delingsraad te Heiloo, de adju dant dank had gebracht voor zijn medewerking, dankte adjudant Timmers voor de hem betoonde belangstelling. Hij heeft in de dienst veel megeemaakt, ook din gen die minder prettig waren zo als de afvloeiingen voor de oor log. Het dienen is moeilijk, maar de arbeid voor de jongens, het beste dat de ouders het vaderland te geven hebben, heeft de adju dant steeds gaarne verricht. Hij heeft de kracht, om zijn werk zo goed mogelijk te doen, steeds ge vonden in zijn geloof eil getracht in zijn werk de getuigenis van zijn geloofsovertuiging te leggen. De adjudant, die zich op deze middag officieel afmeldde, be sloot zijn dankwoord met de ver zekering, dat als de Koningin hem nog ooit eens zou nodig heb ben hij weer present zou zijn. Advertentie Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan ALKMAA.R Ovenr.nrgen, l Vrijdag 14 December, wordt de 1 heer H. Jansen, stucadoor, Ver dronkenoord 80, zeventig jaar. Op zich is dit niet zo'n bijzon- i der feit, ware het niet, dat de heer Jansen deze gedenkwaar dige dag zal vieren in hetzelfde huis waar hij zeventig jaar ge leden werd geboren. Van alle bewoners van het Verdronken oord woont hii hier dan ook het langst, al wordt hij, wat dit be treft op de voet gevolgd door de heer A. Lohman, die ook tegen de zeventig loopt en eveneens vanaf zijn geboorte aan het Verdronkenoord woont, zoals ook de onlangs overleden beer E. Hamburger, die «>r> '<4-iarige leeftijd stierf. De heer Jansen, die uit een gezin van twaalf kinderen stamt, koos het beroep van zijn vader: na anderhalf iaar op de am bachtsschool toen nog in de Doelestraat een schildercursus te hebben gevolgd een stuca- doorsopleidina was er niet kwam hij bij zijn vader in de zaak. Hij hield van zijn vak, waarin hij praat dan over de goede oude tijd een niet ge ring vakmanschap werd ver eist Hij maakte in Duitsland in de jaren 1.906 en 1907 een leer tijd door van vier en later nog eeras van vijf maanden, om het cementwerk te leren. Het stuca- doorsvak heeft in de latere decennia wel iets aan betekenis ingeboet. De moderne bouw methode heeft het eerzame handwerk van de stucadoor. die mooi-bewerkte plafonds maak te. wel enigszins op de achter grond gedrongen Overigens was het een vak, dat steeds be-1 hoorliik betaald werd. al her-1 innert de heer Jansen zich ook nog wel. dat hii in de Heerhuffo- waard in de jaren 19301940 oom hele boerderij stucadoorde voor het juttele bedrag van 80 gulden Die crisisperiode in de bouwvakken was ook aanlei ding. dat geen van zijn zoons het beroep van de vader koos. Tn de omgeving heeft de heer Jansen in tal van zuivelfabrie ken het stucwerk geleverd en hij herinnert zich ook. dat hii het fraaie plafond van de Lees zaal. toen de Hanzebank er in gevestigd was. nog eens heeft opgeknapt. Het Verdronkenoord is in die zeventig iaar. dat de heer Jan sen er woont, niet veel veran derd: eer -mkele winkelzaak i'm er bii. Een mindcr-'iangename herin nering heeft de zeventig-iarige aan dit water voor ziin huis. waarin ziin 89-iarige vader oo 19 December 1936 do.or de duisternis misleid verdronk. Hii was niet het enigste slacht offer dat het Verdronkenoord in al die jaren heeft gemaakt: er gaat geep maand haast geen week voorbii. of er raakt hier iemand te water, vertelde on= de heer Jansen. .Uit zijn schooljaren hij ging bii meestor Otten (de vader Schaakclub V.V.V. 4T.KMAAR In de* onderlinge wintercompetitie werden de vol gende partijen gespeeld: Hoofdklasse: E. KaiserHoek stra afgebr. N. Termaat—C. Woutersen 01; Beemsterboer Deugd afgebr. Eerste klasse: A. VisA. Te gel 01P. v. d. StruysD. Ap- ppi 10. Tweede klasse: D. OudesH. Dagelet 01; L. Nijman-P. Groe- nenberg afgebr. H. Schuurman F. Helder afgebr. F. BoschA. v. d. Tak 91; A. SchaapsF. Hol 1—0; F. Helder—A Kirke- nier 14. Derde klasse: F. v. d. Vliet J. Hofstee 10; S. v. Minnen— H. de Vries Maats 10 10; P. HolzmanA .Bernard afgebr Mej. BouwmanP. Ooyevaar 01; J. BastiaanseI. Wortel 01C. v Oorschr/tJ de Wolf afgebr. Vierde klasse: C. de Jong mevr. Dagelet 01: T. Lansen S. Duinmayer 10; N. Bree- baart—K. v. Vliet 0—1; F. Fa- berG. J. Molenaar 10. van schrijver dezes) op school herinnert hii zich nog, dat er in de Nieuwstraat drie verschillen de schooltjes waren: de burger school. het tussenschooltje (voor de gewone man) en het armen- schooltje. Er is dus in dit opzicht in die tijd ook wel het een em ander veranderd. Hii herinnert zich zes deken-pastoors van de Sint Laurentiuskerk: namelijk de dekens Russchenblatt, Ebbink- huizen, Hornink, Ooms en Rengs, de voorganger van deken Jacobs. Uit de strenge winter van 1890 herinnert hii zich. dat in Maart de Alkmaar Packet uit, het iis van de Voormeer gezaagd worden Veel tiid om zich voor de ge meenschap verdienstelijk te ma ken. liet dp werkkring van de heer Jansen hem niet: hii was destijds wel penningmeester van ziin vakvereniging en ook actief lid van de Zouavenbroederschap waaruit het eveneens opgeheven Sint Lucas was voortgekomen. Een tiental jaren was de heer Jansen lid van het kerkkoor van St. Dominicus, waarna hii nog 6 jaar ziin 2de tenor-partii op het koor van de St. Lauren tiuskerk zong. Met ziin vrouw en kinderen drie zoons en drie dochters hoopt hij Vrijdag in goede gezondheid ziin 70ste verjaardag te vieren. Onze gelukwensen. EEN FRANSE POST op onge veer 30 km. ten noorden van Ilaobinh in Indo-China is in de nacht van 10 op 11 December door een eenheid der Vietmin- rebellen hevig aangevallen. De Fransen wisten met vliegtuigen de aanval af te slaan. De verlie zen der opstandelingen kunnen op 1500 man worden geraamd. DE „SAGA", een Zweedse schoe ner, is in het Kattegat, na een aanvaring met het Britse s.s. „Kinsale Head", gezonken. De bemanning werd door het Britse schip aan boord genomen. Het wrak levert gevaar op voor de scheepvaart. EEN BELGISCH SCHIP, de „Jean Marie" groot 975 ton en zich bevindende in de Botnische golf ten oosten van Stockholm, heeft geseind, dat het zonder stoom is. In de machinekamer zou twee meter >"ater staan. Zweden zond een reddingboot terwijl een in de buurt zijnd Russisch schip al hulp heeft ge boden. Uitgesproken faillissementen ALKMAAR. In een bijzon dere zitting van de Alkmaarse Rechtbank werd Dinsdagmorgen het faillissement uitgesproken van J. van Dijk, houder van een woning-inrichting, die gevestigd is in de Vrouwenstraat no. 5. woonachtig Geest no. 21 te Alk maar. Rechter-commissaris is mr. J. N. Alblas, curator mr. F. Zeiler ALKMAAR De Hoofdstad Operette heeft voor een uitver kocht huis een uitstekende op voering gegeven van de bekende operette van Robert Stolz: „Ich küsse Ihre Hand Madame". Men had onmiddellijk de harten van het publiek veroverd met deze allercharmantste en melodieuze muziek. Het vocaal gedeelte in 't werk is zeer uitgebreid, zodat de zangliefhebbers zeer zeker aan hun trek zijn gekomen. Het veiiaaltie van de kunst schilder die zijn geliefde verloor en weder hervond, werd op de meest bekoorlijke wijze geser veerd- De hoofdstad Operette heeft o.i. deze keer wel in alle opzichten een vlotte en bijzonder verzorgde opvoering gegeven. De koren hoewel in kleine bezet ting waren perfect. Vooral on der de dames bleken uitnemende vocalisten te zijn. Een oude be kende die weer in dit ensemble was teruggekeerd werd met een applausje begroet, de artiste Claire Clairy. Dc bekende vocale pres taties van Ruth Roden, Herman Valsner, de vindingrijkheid van Otto Aurich en Fritz Steiner, plus Claire Clairy, die het komi sche element vertegenwoordigen, behoeven wel geen nadere om schrijving. Maar het bijzondere van deze voorstelling was dat het gehele ensemble, inclusief de bij rolletjes deze avond op hoog ni- ALKMAAR Met grote in stemming van het bestuur van R.K.A.F.C heeft de Jeugd-Propa- gandacomir.'ssie, die vorig jaar de fancy-fair organiseerde, be sloten een poging te wagen tot oprichting van een supporters vereniging van AFC, zulks met ingang van het jaar 1952. Het gemis van een supporters vereniging werd in AFC-kringen steeds als een grote leemte ge voeld: men voelt wel aan. dat een behoorlijke voetbalvereni ging en dat mag RKAFC met z'n 490 leden en circa 30 elftal len toch wel genoemd worden - het niet zonder een bloeiende supportersvereniging kan stel len. Hoewel het doel van een sup portersvereniging op de eerste plaats is .het vergezellen van het eerste elftal op de uitwedstrij den, stelt het voorlopig bestuur zich voor dat het doel ruimer opgevat moet worden, om ook degenen, die niet in de gelegen heid ziin de uitwedstrijden te bezoeken, als lid van de suppor tersvereniging in staat te stellen R.K.A.F.C. sterker en gezonder te maken. Uiteindelijk immers hoopt de supportersvereniging ook de materiële belangen van AFC Zoveel mogelijk te beharti gen. De leden van de supporters vereniging genieten, zoals ge bruikelijk. enige reductie op de reiskosten evprkueel ook e*1- tréekosten bij ui t-wedstrii- den. Hebben zich na enige tiid voldoende leden aangemeld, dan zal, een ledenvergadering wor den uitgeschreven, waarop een definitief bestuur zal worden ggkozen. Een jaarlijkse feest avond ligt ook in het voorne men. De Jqugd-Propagandacom- missie treedt op als comité van oprichting en als voorlopig be stuur. De minimum-contributie werd voorlopig vastgesteld oo f2.50 per jaar; dus 5 ct. per week. Mer» kan zich als lid op geven bii de hierna genoemde commissie- en bestuursleden: B. R. v. d. Berg. Overdiepad 19. tel. 5211; W. Brugman. Vermeer- straat 34. tel 4930: S. Spruit, Brouwerstraat 2, tel. 2756: N. Schimmel, Spoorstraat 64 telef. 3595: H. ten Hoope. Westerweg 50. Heiloo, tel. 5172; J. van Os, Wilhelminalaan 3. tel. 5728: Fr. Otten. Van Houfenkade 27. tel. 4575; W. v. d. Eerenbeemt. Ged. Nieuwesloot 99: T Milder. Blaeustraat 31. Indien u het belang van RKAFC als stuk jeugdbeweging inziet, lezer, bel dan meteen een dezer nummers op en geef u oo als lid van de suoportersvereni- ging-AFC. Als 25% van onze lezers zich opgeeft, hebben we 1 Januari een supportersvereni ging, dip klinkt als eer» klok. Nieuwe drooginstallatie bij Wasserij De Valk ALKMAAR. Onlangs is in de wasserij „De Valk" aan de Noor derkadé een nieuwe droogmachi- ne geplaatst, die er op berekend is grote partijen nat wasgoed in korte tijd te drogen. Het is een apparaat, dat electrisch gedreven wordt en waarin het goed dooi hetr lucht wordt gedroogd. Spe ciaal voor degenen, die zelf wassen, maar met het drogen moeilijkheden hebben, is de mo gelijkheid, om hier voor een ge ring bedrag hun was te laten drogen, een welkome verbete ring. Voorts staan er in dit be drijf nog verschillende verbete ringen van het machinepark op het programma. Zo is in het ka der daarvan ook al een nieuwe bestel-auto in dienst gesteld. Kajottersnieuws ALKMAAR. Op de eerste ka- jottersbijeenkomst in het nieuwe kajottershuis spreekt vanavond de heer F. Olbers over „Priester en Leek". Het bestuur verwacht een behoorlijke opkomst en be langstelling van de arbeiders jeugd. Het KAJ-huis is ook Zaterdag avond vanaf 8 uur en Zondag namiddag vanaf 4 uur geopend. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Willem zv W. Schuurman en K- Post; Ma ria dv C. Bakker en T. Serpenti. Ondertrouwd: Pieter Sprui.it en Catharina S. Wayboer. Overleden: Margritha J. Mackay 77 jaar wed. van A. Havelaar. Geertje Holman 77 jaar. 6-JARIG JONGETJE IN HET WATER VAN DE OUDEGRACHT ALKMAAR Bi.i 't naar school gaan is een van de leerlingen van de BLO-school, een 6-jarig jon getje door een ander kind in het water van de Oudegracht geduwd nabij de Keetgracht. Het jongetje werd door de 13-jarige Kees Dele neer uit de Scihagenstraat, die daar toevallig langs kwam op 't droge gebracht. De redder is met een taxi naar huis gebracht, de dren keling werd binnengebracht in 'n woning in de nabijheid. ALKMAAR PACKET IN LIQUIDATIE EERSTE UIT KERING 50 PCT ALKMAAR Van de aandelen van de Mij. Alkmaar Packet in liquidatie is een eerste uit kering van 50 pet. aangekondigd. In de prijscourant komt voor de stukken slechts een leidkoers van 65 voor. SCHOUTENSTRAAT VIERDE FEEST ALKMAAR - De Schoutenstraat- vereniging vierde gister haar 25- iarig bestaan. De leden kwamen met hun dames in het wapen van Heemskerk bijeen, waar de heer Th. Nieuwenhuizen in verband met zijn 25-jarig bestuurslidmaat schap werd gehuldigd. Hem werd een stoffelijk blijk van hulde gebracht, terwijl zijn vrouw in de bloemetjes wérd ge zet. Met eigen krachten had men een vrolijk programma in elkaar gezet dat de Schoutenstraters tot laat in de nacht in vrolijke stem ming bij elkaar hield. Het viel van morgen, zo om een uur of half tien niet mee om iemand uit de Schoutenstraat aan de telefoon te krijgen. RODE-KRUISSPELDJES GEREED GEKOMEN ALKMAAR De herinnerings speldjes welke beschikbaar waren gesteld voor een wandeltocht van de jeugd, in het kader der propa- gandaactie van het Rode Kruis, ziin thans verkrijgbaar gesteld bij de hr. C.M. de Vet, Asterstraat 5. Verschillende omstandigheden hebben de uitvoering van de speldjes vertraagd. veau stonden. De décors waren zeer suggestief. Het orkest o.l.v. Fredy Salten verdient een extra compliment- Het heeft voortreffelijk gespeeld en zeker door vitaliteit de gehele opvoering geïnspireerd. Dat en kele reclame-suggesties wat uit de toon vielen, deed aan de totale indruk van de voorstelling niet de minste afbreuk. Het publiek heeft deze perfecte operette-voorstelling ten zeerste gewaardeerd en liet het aan en thousiast huldebetoon niet ont breken. De amateurs die de ope- rettekunst beoefenen, hebben de ze avond weer een zéér leerzaam en perfect voorbeeld gehad. W. Sehreurs (Advertentie) ETALAGE-KERSTVERSIERING Lopers - Servetten - Kaarsen Verdr.oord 133, a. d. Vismarkt ALKMAAR ALKMAAR De leerlingen van het R.K. Lyceum hebben weer ten zeerste kunnen genieten van een paedogogisch middag concert, gegeven door de fluitist Hubert Bahrwasser (van het Concertgebouw-orkest) en de pianist W. Wijdeveld. De fluitist vertelde enkele bijzonderheden omtrent het instrument. Liet ver schillende fluitsoorten horen, zo als de sopraan-fluit, de alt-fluit en de Piccolo. De uit te voeren muziek was geboren uit het Rococco-tijdperk voornamelijk de tijd, waarin de versieringen in de muziek zo een belangrijke rol hebben gespeeld. We kregen o.rn te horen een Serenade van Haydn, Menuet van Mozart, een stukje van Bach, e.d. In een stuk van de Russische componist Ciardi, variatie's over een Russisch liedje, liet de concertgever horen, hoe men op de fluit ook zeer brillant en virtuoos spel kan geven. De pianist Wijdeveld had naar aan leiding van de vele schoolconcer- ten een modern stuk gecompo neerd voor Piccolo en piano. Een zeer geestig werk, dat bij de jeugd bijzonder in de smaak viel. Dat de genoemde werken door Hubert Bahrwasser zeer artistiek werden gespeeld en uitnemend werden begeleid door de pianist Wijdeveld, behoeft wel geen be toog. Het belangrijke van dit middagconcert is, dat de jongeren niet alleen aandacht is gevraagd voor een blaasinstrument, maar tevens dat men dit instrument eens tot in de perfectie heeft ho ren bespelen. Én dit is een kans welke men niet alle dagen zal krijgen. De studenten waren zéér aandachtig en zéér enthousiast. W. SCHREURS (Advertentie) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig, van Woensdag avond tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING In het N.W. van het land over wegend half bewolkt en droog weer. Temperaturen enkele gra den boven het vriespunt. Zwak- ke tot matige Z.W.-wind. Elders vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en lichte vorst, maar in de middag ook enkele verspreide opklaringen en temperaturen oplopend tot even boven het vriespunt. Zwakke tot matige Z-wind. Slachtoffer van de gladheid HEILOO. Gistermorgen (Dinsdag) om 8 uur, is een luxe personenauto, afkomstig uit Den Haag, op de Kennemerstraatweg te Heiloo, ter hoogte van de Kerkelaan, tengevolge van het gladde wegdek van de weg ge gleden en tegen een boom ge slingerd. De bestuurder van de auto kwam er zonder verwondingen af, doch zijn echtgenote, die naast hem zat, liep een hoofd wonde op. Dokter Hoekstra heeft haar ter plaatse verbonden, waar. na zij haar weg kon vervolven. De auto werd van achteren zwaar beschadigd. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar deed Dinsdag de vol gende uitspraken: M. R. uit Heiloo werd voor de diefstal van een geldsbedrag veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek voorarrest, door te brengen in een bijzon, dere strafgevangenis in verband met verminderde toerekenings vatbaarheid. P. A. B. uit Alkmaar werd wegens het toebrengen van li chamelijk letsel bij eer» aanrij ding veroordeeld tot een boete van f30 of 15 dagen. Uit het politierapport ALKMAAR. Het komt de laatste tijd meermalen voor dat vertegenwoordigers winkeliers bezoeken met het verzoek busjes te plaatsen waarin de cliëntele gelden kunnen storten voor het africhten van blinden-geleide- honden. De winkeliers worden door de politie verzocht om in lichtingen in te winnen. Op Zondag 11 November is in de rijwielstalling van de heer Goudsblom bij het Alkmaarse Boys-veld een rijwiel achter ge laten en een rijwiel vermist. Ken nelijk heeft men dus twee rijwie len per abuis met elkander ge ruild. Inlichtingen Kamer 12 op het Politiebureau. Dinsdagmorgen om half tien is een bromfietser, die over het Kennemerpark reed in de rich ting van het Ritsevoort en links af de Heilooërbrug wilde oprijden doch daarbij voorrang moest ver lenen aan een auto en remde, tengevolge van de gladheid ge vallen, zodat hij naar het Cen traal ziekenhuis moest worden vervoerd. Twee roeiboten zijn in het Noordhollands kanaal drijvende gevonden en bij de politie als ge vonden aangegeven. Gistermiddag is een 44-jarige motorrijder uit Limmen, die in beschonken toestand verkeerde, aangehouden. Er is een bloed proef genomen. Hij werd ter ont nuchtering op het politiebureau ingesloten en zijn rijwiel werd in beslag genomen. Zwervende dieren ALKMAAR. Op het Zeglis is zwervend aangetroffen een jonge foxhond en in de omgeving van de v. d. Lijnstraat een mooie blauw-grijze poes. Te bevragen bij inspecteur C. Verver, Baan- straat 1. ROTTERDAM, 11 Dec. Vee. Aanvoer in totaal 4458 stuks. 1075 Vette koeien en ossen; 981 ge- bruiksvee; 55 vette kalveren; 182 graskalveren; 814 nuchtere kal veren; 258 varkens: 5739 biggen; 185 paarden; 11 veulens; 273 scha pen of lammeren; 51 bokken of geiten. Vette koeien per kg. Ie kwal. 2.50—2.70; 2e kwal. 2.25— 2.40; 3de kwal. 22.10; vette kalveren p. kg. Ie kwal. 2.70 2.95; 2e kwal. 2.45—2.60; 3de kwal. 2.202.40; graskalveren p. stuk 340, 250, 200; nuchtere kal veren p. stuk 60, 55, 52; biggen p. stuk 53, 50, 45; slachtpaarden p. kg. 1.95, 1.90, 1.85; schapen p. stuk 120, 105, 90; lammeren p. stuk 110, 95, 80; kalf- en melk koeien p. stuk 1000, 990, 770; vare koeien p. stuk 680, 630 570; vaarzen per stuk 675, 625, 550; pinken p. stuk 500, 450, 350. PURMEREiND, 11 Dec. Eieren: 6000 kipeieren 17.50—18.50, 600 eendeneieren 11- Veemarkt. Aanvoer 698 run deren: 356 vette koeien 2.102.90 per kg, vlug; 296 geldekoeien 525 —750, goed; 64 melkkoeien 650 1Ó50, kalm: 42 pinken 400580, goed; 18 stieren 525—1300, goed; 12 graskalveren 190315, kalm; 8 vette kalveren 175225. goed: 269 nuchtere kalveren slacht 40 110, goed, afl. stugger; 179 vette varkens, slacht 22.26 n. kg, vlug, afl. minder; 932 magere varkens en biggen, mag- v. 38—90. biggen 3240 en 40—80, kalm, prijs'h-; 36 bokken en geiten 1050, stug; 31 paarden 575-950, matig: 6 fok- zeugen 350400, kalm; totaal 2860 dieren. Pluimveemarkt. 3100 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.402-60 per kg: 950 oude kippen en hanen (blauw) 2.602.80 p. kg.; 200 jonge hanen (blauw) 2.40 per kg: 900 eenden 1.502-40 p. st.; 1100 konijnen 19 p. st.; 190 ganzen 1215 p. st. 80 kalkoenen 3—3.50 p. kg. AVENHORN. 11 Dec. 4000 kg witte kool Succes 5: 1200 kg witte Deense 5.205.80; 32000 kg rode kool 6.20—12.50: 6700 kg gele kool 5.609: 350 kg groene kool 1010.50: 6800 kg Chinese kool 1.80—3.70; 15000 kg uien. grove 2627.20. gewone 26.8027.80. d'riel 26.50—27.50, nep 2829: 16000 kg bieten, I 12.80—14. II 12.50—13.20. III 5— 6, modjo 1013: 11000 kg peen niet voor export II 89.50, III 1113.80: 800 kg andijvie 14.80 19 50 ner 100 ke. WARMENHUIZEN 800 kg uien 26.50; grof 26; drieling 27.50 nep 27,40: 700 kg peen B 6.80 12,20; C 12.30; 14.400 kg andijvie 10.4014.70; 400 kg gele kool 5,707,10: 19.000 kg rode kool 8,10—11.70: 25.000 kg witte kool, doorgedraaid; 2850 kg Deense w. 5,10; 8500 kg succes witte 5. (Vervolg Voor de no bijslag kleine ren tot nu toi binnengekomer er 3565 afgewt die overblevei aanvragen inj king hebbend i tot een bedrag 13 DECEMB H. Lucia Wat St. ons land, da voor Zwedei milde weldo goedwillende protestante men nog ze alles, wat ka heb dat als vonden, toen kele anderei studiereis, m zuidelijk ged land; overal bij onze ve heeft mei tholieke fee uitroeien; oo men een fee veel kaarsen dames gaat Lucia (lichtf kroon van 1 weldoenster Ieder meisje ste best, wan ne voor dez zen. Ofschoo: uiterlijke vie pen wij toch je, ja elke g« zal doen om maar in wei een lichtende Lucia (fakk zijn. In Zweden wc 13 December Santa Lucia gi een Lucia-ko en dekleine i in witte jurke moeder koffie bed. Op hun dragen zij e brandende kaï DONDERDAG HILVERSUM 7.00 KRO; 10. KRO; 14.00—2 7.00 nieuws; 1 en liturgische zendersluiting; voor de huisvro standen; 9.35 g schoolradio; 10.0 10.30 morgendier de zieken; 11. 12.00 Angelus; 1 12.15 orkestconc land- en tuint zonnewijzer; 13 kaöh. nieuws; 1 13.35 amuseme Promenadeorkest voor de vrou/v kwartet; 15.55 g Bijbellezing; 16.1 18.00 nieuws; 1 naai; 18.40 „O 18.50 Leger des 19.05 levensvraj aard en een pas 19.20 verzoekprt Radiokrant; 20. weerberichten programma; 2( overzicht; 22.35 avondoverdenkin en S OS-bericht gram. muz. HILVERSUM 7.00—24.00 AV 7.00 nieuws: 7 nastiek; 7.30 zer nieuws; 9.10 mo gram. muz.; 9.1 man"; 9.35 gra voor de kleuters coop; 11.45 „Tu en Kerstmis", dansorkest en so 't spionnetje"; tuinbouwmed.; 12.50 financieel nieuws; 13.15 gram. muiz.; 13. orkest en solist; het geloven of de vrouw: 14.45 voor de zieken: gymnastiek; 16.31 18.00 nieuws; jeugd; 18.40 gr; voor de kinderei ken brief uit Loi burger en milita: te-walsen; 19.40 Parlement: 20.00 actualiteiten; 2C harmonisch orke 21.30 „Honderd spel; 22.45 gra: nieuws; 23.15 a 23.3024.09 gran

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2