iE'S SEL Nieuw ONGERUSTHEID is ontstaa in de agrarische wereld Belgische pastoor met unieke verzameling 8.50 Zwitsers lijn-vliegtuig bij Schiphol verongelukt Onderhandelaars in Korea hebben nog 12 dagen tijd k de maand Ilig! i japon van SZ 20 w, DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING In geen geval wil men terug naar de dertiger jaren Beweging rond 't Engelse pond Mr. dr. dr. drs. drs. ir. biol.-candidaat Examens aan de lopende band ,DE" TOURIST Naar een oplossing in Egypte Toestel verbrand, geen slachtoffers Zweden, Noren en Zwitsers als neutrale waarnemers? Ook communisten kampen in China met corruptie Lossen „Blitar" in strijd met volkenrecht Brandkast-dieven ingerekend Russische aanklacht op agenda V,N. Plan-Pflimlin voor „groene pool" Spaanse les voor de Prins Twee Britten in Praag beschoten ■riL r is uk GEKLEED NTETJE of zo'n g COCKTAIL- 5 verhoogt de istvreugde irijs hoeft U het ïten, reeds voor zich zo'n leuk je aanschaffen Srote Noord 49 t Hem» po&ud 'Oor auto's» enz. enz. Prijs; f 120.- -V. Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per -sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteuri H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 15 December 1951 46e Jaargang No. 12350 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT heeft enige maanden geleden een wij ziging in zijn beleid aangekondigd. De agrarische producten zouden in drie groepen worden gesplitst Voor artikelen in de eerste groep wilde de minister de kostprijs plus een onderne merswinst garanderen, voor de tweede groep zou de garantie prijs verlaagd worden tot de kostprijs, maar met een vrije uit loop naar boven en voor de derde groep zou het marktrisico volledig voor rekening van de agrarische sector komen. Deze aankondiging heeft in de wereld van de landbouw heel wat onrust veroorzaakt. Want het had de schijn dat de regering zich op deze wijze wat wilde distanciëren van de morele verplich tingen die zij in de afgelopen jaren met betrekking tot de agra rische sector op zich heeft genomen. Van een en ander was dan ook een samenspreking van de Stich ting voor de Landbouw met de minister het gevolg, met het re sultaat, dat de minister in elk geval geen uitvoering heeft ge geven aan zijn voornemen om de consumptiemelk bij de eerste en de industriemelk bij de tweede groep in te delen. Ook nu is weer een melkprijs vastgesteld en daardoor werd nog juist op tijd een belangrijk twist punt aan het landbouwdebat ont nomen, waarmede de Tweede Ka mer Vrijdagmiddag een begin maakte De heren v. d. Weyden (KVP), de Ruiter (CH), Bieuwenga (AR) en de Hartog (WD) verheugden zich over de genomen beslissing, al bleven ze de melkprijs zelf te laag vinden. De heer v. d. Wey den was van mening, dat de Stichting van de Landbouw haar eisen gerust wat hoger had mogen stellen. Deze afgevaardigde en de heer Vondeling (P.v.d.A.) wilden voorts de mogelijkheid van toe slagen open houden. Voor het overige trilde toch ook nog in dit debat de onrust door over de door de minister aange kondigde wijziging. De heer Droessen (KVP) gaf als zijn mening, dat de garantie gedachte een gevaarlijke denk had gekregen en de heer v. d. Weyden maakte 'duidelijk, dat de agrarische wereld niet terug wil naar de tijd waarin de overheid de opvatting huldigde, dat zij die het niet uit konden houden „maar de kraaienmars moesten blazen". Ook de heer de Hartog, hoewel behorende tot een groep, die al- LONDEN. Tengevolge van geruchten, volgens welke de wis selkoers van het pond sterling zou worden vrijgelaten, ontstond er Vrijdag een stijgende koers- beweging op de Londense Effec tenbeurs. Het Engelse ministerie van fi nanciën heeft deze geruchten echter categorisch tegengespro ken en verklaard, dat de wissel koers niet zal worden vrijgelaten en dat ook niet tot devaluatie of revaluatie van het pond zal wor den overgegaan. Wel wordt verwacht dat de Bank of England vandaag zal aankondigen, dat het huidige grote aantal categorieën van het pond Sterling zal worden ver kleind, een voornamelijk techni sche operatie, van betrekkelijk weinig betekenis voor de wissel koers tussen pond en dollar. tijd het minst afwijzend heeft gestaan tegenover het vrije spel van de maatschappelijke krach ten, dacht daar niet anders over. Hij maakte zich vooral zorg over het feit, dat de minister het tot nu toe op 20 pet. van de totale kosten gefixeerde ondernemers- loon wilde loslaten en vandaar zijn vraag, hoe dat ondernemers- loon dan nu in de toekomst zou berekend worden. De heer Engel- bertink (KVP) zag de fout voor al in de omstandigheid, dat het landbouwbeleid in wezen teveel een consumentenbeleid is geweest en zo verklaarde hij ook de vrees voor de aangekondigde wijzigin gen, die naar zijn mening overi gens wel mogelijkheden konden inhouden voor een grotere export. Redelijk, maar zeker niet best Meer in het algemeen de balans van 4 jaar landbouwbeleid op makend kwam de heer Droessen tot gunstige conclusies. Wat de opvoering van de productie be treft waren minister noch land bouw in gebreke gebleven en de uitkomsten van de agrarische be drijven mochten over het alge meen ook redelijk genoemd wor den. Wel waarschuwde spr. tegen de opvatting dat het de boeren bepaald voor de wind zou gaan. De dertiger jaren waren in dit verband wel heel slecht verge lijkingsmateriaal en voorts con stateerde hij, dat het op vele familiebedrijven aan kapitaal ont breekt voor nieuwe investeringen. Over de boerderijbouw was hij heel wat minder goed te spreken. Waar bleef de wettelijke rege ling? Ook leverde hij critiek op het feit dat de overheid wel de boerderijbouw op de eigen do meingronden begunstigt, doch ge meenten en particulieren, die zich ook op deze wijze met ontgin ningswerkzaamheden willen be zighouden, maar zonder hulp laat tobben. (Zie vervolg op pag. 3) In een eenvoudig herenhuisje in het Belgische stadje Hasselt woont een man met een zonderlinge verzameling. Enkele jaren geleden stond hij nog aan het hoofd van een drukke parochie in een voorstadje van Luik, maar thans is hij rustend pastoor Joseph de Wit en zijn laatste jaren brengt hij door met het aanvullen van zijn interessante verzameling, die bestaat uit academische titels. Hij behaalt ze allemaal zelf. Zijn enige hobby is studeren en dat doet hij met zo'n ijver, dat hij reeds een indrukwekkend aantal academische graden en titels achter zijn naam heeft. Een ongelofelijke rij examentafeltjes is hij reeds gepasseerd en in de meest uiteenlopende vakken staat hij zijn mannetje. De eeuwige student kan men hem noemen, maar dan heeft die naam toch een andere betekenis dan die men er doorgaans aan toekent. Zie zijn „verzameling" slechts: De titel van Doctor in de Rechten, Doctor in de Lette ren en de Wijsbegeerte, doctoran dus in de sociaal-politieke weten schappen, en doctorandus in de criminologie, scheikundig inge nieur. En bovendien werkt hij voor zijn doctoraal examen in de biologie. Dat is nog niet alles. Hij is geslaagd voor examens in de philologie, psychologie, ethno logic, geologie, anthropologic, splanchologie, physiologie, prae- historie petrografie, sociografie, bacteriologie, gezondheidsleer, sociale en gerechtelijke genees kunde en stratografische oud heidkunde, als u begrijpt wat wij bedoelen. „Bijvakken". Dat is- echter nog niet alles. Zijn vorsende belangstelling hield zich bezig met enkele „bijvak ken": vergelijkende Germaanse, klassieke en 'Romaanse gramma tica, historische grammatica van Engels en Duits, taal en letter kunde van de Gothen, oud Noors, Italiaans, Spaans, Russisch, He breeuws, Arabisch, Perzisch, Met de traditionele „feeën"-trein kwamen Vrijdag verloofden en. meisjes van de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine naar Den Helder om op 14 en 15 December gezamenlijk het jaarfeest der adelborsten te vieren. Vanzelf sprekend waren de toekomstige zee-officieren aan het station aanwezig om de dames af te halen. Sanskrit, oud-Egyptisch, Akka- dees en Assyrisch(spijkerschrift). Ook voor kunst heeft hij „eni ge" interesse, vooral voor de oude van de Egyptenaren, de Arabieren, de kunst uit Voor- Azië, en voor de Romeinse en de Gallo-romeinse kunstschatten. De Indische godsdiensten analy seerde hij in een gedegen studie en over de anatomie weet hij ook wel het een en ander. Zijn verzameling is inderdaad uniek en bijster interessant; de rustend pastoor de Z.Eerw. Heer mr dr dr drs drs ir J. de Wit, biol. cand. is echter een eenvou dig man en zijn bescheiden he renhuisje is een geschenk, dat hij in ruil gekregen heeft voor zijn bibliotheek van 12.000 wer ken, die hij cadeau heeft gedaan aan de provincie Limburg. Deze zomer heeft de A.N.W.B. zijn 250.000ste lid ingeschre ven. Naar aanleiding hiervan heeft de Rotterdamse beeld houwer Han Rehm in opdracht van de bondsofficials, een bronzen beeld vervaardigd, dat het zinnebeeld is van het tour isme. Vanmorgen is het beeld overgedragen aan het A.N.W.B.-bestuur. LONDEN (A.P.). Groot- Brittannië heeft besloten, pogin gen in het werk te stellen om een einde te maken aan de ge spannen verhouding tussen Enge land en Egypte en op een geheel nieuwe basis de betrekkingen weer aan te knopen. Eden zal zich niet langer ver zetten tegen de Egyptische ziens wijze dat het verdrag van 1936 ongeldig is geworden. In plaats van genoemd verdrag zal Eden voorstellen, besprekingen te be ginnen op de basis van het defen sieplan voor het Midden-Oosten, waarbij Egypte zich als volkomen gelijkwaardige partner zal kun nen aansluiten. Eden zal de nadruk leggen op het geleidelijk terugtrekken van de Britse troepen uit de Kanaal zone en het recht van Egypte om op het plan amendementen in te dienen, teneinde de voorstellen meer in overeenstemming te brengen met zijn nationale aspi raties. Doorslaggevende argumenten CAIRO Twee Egyptische employé's van de persafdeling der Britse ambassade te Cairo zijn Vrijdag door een menigte afgeranseld en aan de politie overgeleverd, omdat zij arbeiders zouden hebben aangespoord naar de Kanaalzone terug te keren. SCHIPHOL Gisteravond even voor zeven uur is een vier motorig lijn-vliegtuig van de „Swissair", dat om 16.40 van Zurich was vertrokken en om tien voor zeven op Schiphol had moeten landen, honderd meter van het vliegveld verongelukt. Het toestel, dat in dichte mist vermoedelijk veel te laag heeft gevlogen, kwam in een perceel bouwland aan de grond, schoof in een sloot en stond enkele ogenblikken later in lichterlaaie. Alle veerman passagiers, waaronder zich negen Nederlanders bevonden, alsmede de zes koppen tellende bemanning, wisten echter het wrak tijdig te verlaten. MOENSAN (A.P.). De geallieerde en communistische be standsonderhandelaars keren vandaag naar Panmoendjon terug temidden van aanwijxingen, dat over twee netelige kwesties de uitwisseling van krijgsgevangenen en het aflossen van de troepen een compromis op komst is. De zittingen voor van daag zijn vastgesteld op elf uur. Er resten nog 12 dagen voor de tijdslimiet voor een wapenstilstand 27 Dec. verstrijkt. De besprekingen van gisteren leverden twee ontwikkelingen op, welke tot overeenstemming zou den kunnen leiden: 1. een geallieerde woordvoer der zei, dat de delegatie der V.N. zich „meer ontvankelijk zou tonen te spreken over een alge hele uitwisseling van de krijgs gevangenen, indien de commu nisten een „redelijk nauwkeurig totaal van de gevangenen in hun handen opgeven; 2. de communistische delegatie gaf toe, wat betreft de wens der V.N., dat tijdens het bestand de aflossing van troepen voortgang kan vinden. Generaal Nuckols zei, dat de communisten gisteren voor het eerst hadden bekendgemaakt dat zij in de conferentietent te Pan- moendjon een lijst van de gevan genen hadden, maar dat het leek alsof zij deze vasthielden om te proberen het commando der V.N. te dwingen in te stemmen met een totale uitwisseling. Over de kwestie van het toe zicht op de naleving van de be standsbepalingen, werd in Wash ington meegedeeld, dat de V.S. drie landen Zweden, Zwitser land en Noorwegen hadden laten weten, dat tot hen misschien het verzoek gericht zal worden in het geval van een wapenstil stand, waarnemers ter beschikking te stellen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat Zweden nog geen be sluit genomen heeft. Een der stewardessen kreeg ernstige brandwonden; verschil lende passagiers en andere leden van de bemanning werden licht gewond. De meesten waren zeer onder de indruk van het ge beurde. Gezagvoerder Otto Schup- bach kon nog niet worden ge hoord. Schiphol had reeds om 16.40 medegedeeld, dat het zicht bui tengewoon slecht was en gaf nog tien minuten vóór de ramp door, dat het zicht nog eens met 400 meter was verminderd. Het veld kent echter geen landingsverbod: de beslissing ligt bij de gezag voerder, die alsnog getracht heeft een landing uit te voeren. De radar-installatie van Schiphol, die wel aanwezig is, maar nog niet officieel wordt gebruikt, stond het toestel niet bij. Er was echter tot kwart voor zeven radiotelefo- nisch contact met de verkeers toren. Bij het invliegen heeft Schüpbach de mistbaan niet kun nen bereiken. HONGKONG (A.P.). Tu Hsin-Jung, kassier van de Chinese thesaurie in het district Tenghai bij Swatow, is geëxecuteerde om dat hij 92.000.000 dollar verduis- tsrd heeft. De misdaad is echter niet zo groot als zij lijkt, omdat het Chinese dollars zijn, die met z'n 92.000.000en slechts 15.500 gulden waard zijn. Hij werd geëxecuteerd in het kader van een communistische actie om corruptie de kop in te drukken. De communisten heb ben erkend, dat de corruptie een wijdvertakt kwaad is, dat wordt aangetroffen bij de militie, de provinciale troepen, de belasting ontvangers, de landhervormers en de boerenbonden. Ook de ge meentelijke en provinciale autori teiten zijn er niet vrij van. 's-GRAVENHAGE. Op 7 Dec. j.l. is op last van de havencom mandant van Tandjong Priok een hoeveelheid ontplofbare stoffen en vuurwapens, bestemd voor Nieuw-Guinea, gelost uit het stoomschip „Blitar" van de Rot terdamse Lloyd. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen, heeft de Neder landse regering hierin aanleiding gevonden de Hoge Commissaris te Djakarta opdracht te geven, bij de regering van de Republiek Indonesië te informeren of deze maatregel door haar is opgedra gen dan wel gesanctionneerd, en zo ja op welke grond. De Nederlandse regering acht de maatregel in strijd met alge meen aanvaarde volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een zuiver geval betreft van vervoer van goederen in transit zonder overlading. Het principe van de vrije door voer, aldus de Nederlandse op vatting, is neergelegd in het door- voerstatuut van Barcelona van 1921. Dit principe is eveneens van toepassing op de onderhavige la ding, aangezien de wapenen en ammunitie bestemd zijn voor de uitvoering van de normale over heidstaak. De Nederlandse rege ring vertrouwt dan ook dat de maatregel ongedaan zal worden gemaakt. CHURCHILL NAAR PARIJS LONDEN (A.P.). Winston Churchill en Anthony Eden ver trekken Zondag naar Parijs om besprekingen te voeren met Franse leiders. De reis is een voorspel "van de reis der Engelse staatslieden naar de V.S., waar zij begin Januari 5resident Truman zullen bezoe- en. Een belangrijk onderwerp van de besprekingen zal de afzijdige houding van de Engelsen ten op zichte van het plan-Schuman zijn. Men verwacht dat ook over pro blemen van beide landen in het Midden- en Verre Oosten zal worden gesproken. Twee ziekenauto's en drie brandweerwagens met schuim- blusinstallaties waren vrij spoe dig ter plaatse. Om acht uur was het vuur gedoofd. Bij het licht van schijnwerpers heeft men zo veel mogelijk verzameld van de her en der verspreid liggende post en de eigendommen van de passagiers. Zij waren vol lof over de be manning, waarvan één lid -het reeds aan alle kanten in brand staande toestel binnenging om er zich van te vergewissen dat inderdaad iedereen in veiligheid was. In de nacht van Dinsdag op Woensdag trof de Rijkspolitie uit Voorst in de Gietelse bossen de 47-jarige D. uit Losser en de 51-jarige H. uit Zutphen aan, die geen aannemelijke reden voor hun verblijf ter plaatse konden opgeven en bovendien inbrekers werktuigen bij zich hadden. Donderdag vond men in de bos sen een gestolen melkwagentje waarop beiden enkele dagen ge leden de brandkast van de coöperatie „De Landbouw" in Terwolde met een inhoud van rond 10.000,hebben vervoerd. D. legde toen een bekentenis af. De buit is teruggevonden. PARIJS (A.P.). De Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft Vrijdag be sloten de Russische beschuldiging tegen de Verenigde Staten, als zou Amerika proberen opstand tegen het Kremlin te veroorza ken, in onderzoek te nemen. Het voorstel werd met 55 tegen nul stemmen en twee onthoudin gen aangenomen. De Amerikaan se gedelegeerde verzette zich niet tegen het voorstel en zei dat de V.S. in staat waren de beschul diging te weerleggen. In de Russische beschuldiging, die gisteren werd ingediend, wordt gezegd dat het Amerikaan se Congres de vorige herfst hon derd millioen dollar heeft uitge trokken om verraders op Russisch grondgebied te betalen. SCHOOL MET 4 LEERLINGEN De landelijke gemeente Zwollerkerspel die eens vijf bloeiende openbaar lagere scholen telde, kan de con currentie tegen het Chris telijk onderwijs nauwelijks meer volhouden. Twee jaar geleden werd met veel pijn de school te Berkum opge heven en thans ligt een tweede o.l. school op apega pen. Het is de school te lt- tersum, die slechts 4 leer lingen telt waarvan er bo vendien nog een afgaat we gens het bereiken van de 14-jarige leeftijd. De school te Windesheim kan nog bogen op 80 leer lingen, maar de scholen in Westenholte en Genne tel len thans niet meer dan 34 en 19 leerlingen en leiden een slepend bestaan. Het gemeentebestuur is van oordeel dat de school in Ittersum dient te worden opgeheven. PARIJS. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt verno men, dat Frankrijk voornemens is de ratificatie van de kolen- en staalpool van het plan-Schuman te doen volgen door een andere gemeenschappelijke markt, en wel die voor tarwe, suiker, zui velproducten en wijn. De Franse minister voor de Buitenlandse Handel, Pierre Pflimlin, zou in de Zaterdag te houden Raad van Ministers een mededeling doen over de voorge stelde „groene pool". In Franse agrarische kringen gelooft men, dat deze in de practijk beperkt zal blijven tot Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Neder land en Luxemburg. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VAN SCHEEPVAART Naar wij vernemen is de heer W. L. de Vries te Amsterdam benoemd tot Directeur-generaal van Scheepvaart als opvolger van mr. J. J. Oyevaar. Hij is thans verbonden aan het kantoor Deviezenvergunningen van de Nederlandse Bank en werd op 26 November 1914 te Hengelo (Ov.) geboren. AMERIKAANS DIPLOMAAT ONTSLAGEN WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend ge maakt, dat de reeds lane in dienst ziinde diplomaat John Service is ontslagen, omdat er ..redeliike twiifel" bestaat aan ziin nolitieke betrouwbaarheid. Service had in 1945 aan de hoofredacteur van het Ameri kaanse tijdschrift „Amerasia", Philip Jaffa, dingen verteld, die hij volgens de raad van onder zoek „als een fatsoenlijk persoon in een vertrouwenspositie" niet had behoren te zeggen, „zelfs niet aan een vriend, in wie hij volledig vertrouwen had". Prins Bernhard krijgt sedert October van het vorig jaar Spaan se lessen van de bekende hispano- loog prof. C.' F. A. van Dam, die vandaag in het huwelijk is ge treden met mevrouw M. J. Val- star-Slebe. Iedere Dinsdagmorgen, precies kwart voor negen, komt een clubje studievrienden bijeen in het paleis Soestdijk, waar prof. van Dam twee uur lang de on omstreden heerser is. Ook zijn koninklijke leerling spaart hij de aan zijn studenten welbekende ongezouten critiek niet en het aantal huiswerkschriften is al tot een indrukwekkende stapel ge stegen. De studenten van Soestdijk hebben de professor ter gelegen heid van zijn huwelijk een zilve ren sigarettenkoker aangeboden, waarin de handtekeningen van alle zeven leerlingen gegraveerd zijn. RADIO PRAAG heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat twee em ployé's van de Britse ambassade in Praag schotwonden hebben opgelopen toen zij trachtten te verdwijnen na zich in het bezit van hoogst geheime staatsdocu menten gesteld te hebben. Praag had een nota gezonden aan de Britse ambassade, waarin geprotesteerd wordt tegen de acti viteit van beiden: 2e secretaris Gardner en mej. Benz. De nota eist, dat Gardner bin nen 24 uur het land zal verlaten. Mej. Benz was onder medische behandeling vanwege een schot wond. Zij zou onmiddellijk terug geroepen moeten worden, zodra zij het land zou kunnen verlaten. BH

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1