LONDEN opent vandaag totaal de buitenlandse valutamarkt Nog geen beslissing genomen Staatkundig over een program H. FAMILIE vierde gisteren op luisterrijke wijze haar eeuwfeest Het nieuwe kiesreglement werd wèl aanvaard Politie pleegde MOORD met voorbedachten rade Vlieg ramp eist 56 doden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kippige vredesduif? (Je zou 't worden!) ENGELAND TOONT VERTROUWEN IN HET POND Dollarpariteit blijft 2.80 Het pond sterling Velsen bouwt 666 nieuwe huizen PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. Britten beschuldigen Egypte: Bij relletjes in Ismail ia Weer overvallen op Haaase soeelclubs Perzië draagt de blauwe knoop Duif met brilletje „Adelbert" heeft geen politieke wensen Katholieke huisvaders in Den Bosch bijeen H. Mis met pontificale assistentie van Mgr Giobbe Belangstelling van de H. Vader Engeland betaalt V.S.-lening af Een beste buit Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.( Inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Maandag 17 December 1951 46e Jaargang No. 12351 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze diplomatieke medewerker) Het besluit van de Bank van Engeland, om de markt in buiten lands geld, ook voor zover het op termijnen wordt geleverd, heden weer te heropenen, moet in ver band worden gezien met twee andere maatregelen, die in het afgelopen weekend werden ge troffen. Allereerst heeft Canada het toezicht opgeheven op de handel in vreemd geld. Men zag daarin de voorbode van „de vrijmaking van het pond sterling". Zover gaat evenwel het zo-even ge noemde besluit van de Bank van Engeland nog niet. Want in de vaste verhouding van het pond tot de dollar en in de goudprijs, in ponden uitgedrukt, worden geen wijzigingen gebracht. Ver handeling van Amerikaanse dol lars door de Britse banken blijft gehouden aan zekere beperkin gen. Maar doordat de Canadese dollar wel „vrij" is gemaakt en deze dollar omwisselbaar is tegen de Amerikaanse, kunnen de Brit se banken, langs de omweg van de Canadese dollar, wel Ameri kaanse verhandelen. Londen is dus nog niet zover als Parijs, waar al geruime tijd geleden een vrije goudmarkt werd heropend, maar wel alweer veel verder dan Amsterdam, waar men de geld handel nog steeds aan knellende banden legt. Socialistische invloe den op het departement van Fi nanciën en op de gesocialiseerde Nederlandse Bank zijn daar na tuurlijk niet vreemd aan. Even wel, Nederland verliest daardoor een belangrijke bron van inkom sten, die voor de oorlog rijk vloeide en Amsterdam maakte tot een der wereldcentra van de in ternationale geldhandel. Een der gevolgen van het ge melde besluit van de Bank van Engeland is, dat Londen opnieuw een zeer winstgevend centrum zal worden en dat het, zich verder herstellende dan Amsterdam in dit opzicht, ons weer voor is en het Amsterdam dus veel moeilij ker gaat maken, zijn vroegere plaats, zij het gedeeltelijk, terug te veroveren. Weer zijn wij een slag achter dus. De hoeveelste? Zou dit eindelijk de laatste zijn? Van groot belang is vervolgens ook het besluit van de Britse re gering om de renten en aflossin gen op de Amerikaanse leningen aan Engeland, die einde van dit jaar vervallen, ten volle te be talen. Dit zal de positie van minister Lieftinck, die nu in Washington besprekingen voert over de aflos singen der aan Nederland ge leende dollars, niet vergemakke lijken. Onder druk van het bui tenland zal Nederland wellicht gedwongen worden in te zien, dat onze socialistische experimenten niet voordelig blijken. In Amerika zal dit besluit van de Britse rege ring zeker een gunstige indruk maken. Terwijl Churchill en Eden „van oud in nieuw" in Washington zullen zijn, zullen daar de aflossingen en de nog niet verplichte verschuldigde renten door Engeland worden afbetaald. Churchill's positie zal daardoor zeer versterkt worden en het zal dan niet zo gemakkelijk zijn wat sommigen schijnen te verwachten hem in Amerika onder zware druk te zetten, om een Europese federatie mede te helpen bevorderen. Men mag gerust aannemen, dat de ogenschijnlijk louter financiële maatregelen, die het Britse ge menebest in het afgelopen week end nam, ook politieke betekenis hebben. Want Churchill krijgt daardoor twee mogelijkheden. Hij krijgt n.l. ofwel meer armslag om zich te verzetten tegen Ameri kaanse pogingen om Engeland nauwer te betrekken bij de Euro pese eenwording, ofwel hij kan op Amerikaanse druk in die rich ting antwoorden, met het stellen van voorwaarden. Een dier voor waarden zal zeker zijn: voortge zette Amerikaanse steun aan de Britse bewapening. Een andere zou kunnen zijn: Europa dan nau wer te betrekken bij het sterling- bloc. Nederland mag daarbij wel weer helder de ogen openzetten. België voelt er zeker niets voor in het sterling-bloe te worden in geschakeld. Benelux Neder lands plechtanker in de interna tionale en vooral Europese poli tiek zou daardoor dus in ge vaar komen. Engeland ziet niet gaarne een Benelux en daarom schijnen bepaalde kringen in Ne derland er ook maar moeilijk toe te kunnen komen. Zij zouden dan wellicht kunnen bedenken, dat Nederland nog vele economische belangen heeft in Indonesië en dat dit land zich ook niet nood zakelijk tot het pond sterling aan getrokken behoeft te gevoelen. In het kader der Britse zelf- standigheidspolitiek zijn de jong ste maatregelen o.i. knappe zet ten, waarin men het vernuft her kent van de kanselier der Engelse schatkist, R. A. Butler. Zij geven echter wel aanleiding tot een iets verder gaand commentaar dan men er tot nu toe aan Neder landse zijde aan heeft gewijd. LONDEN, 15 Dec. (A.P.). De Bank of England heeft de va- lutahandel het recht gegeven transacties in vreemde valuta te sluiten. De officiële dollarnote ring blijft 2,80 per pond. Maar de handelaars in vreemde valuta zullen hun koersen kun nen laten schommelen tussen 2.77 cn 2.83. Handelaren, die vreemde valu ta op termijn kopen zullen hun noteringen nog meer kunnen laten fluctueren. De enige beper king is, dat zij niet kunnen kopen of verkopen tegen koersen, welke door het internationale monetaire fonds onredelijk geacht worden. Dit alles is vermoedelijk een eerste kleine stap van Groot-Brit- tannië om de koers van het pond op de geldmarkten der wereld zijn ëigen niveau te laten vinden. Het was een maatregel, welker doel vermoedelijk is het vertrou wen van het buitenland in de waarde van het pond sterling te vergroten. Door de handel toe te staan binnen zekere grenzen te kopen en te verkopen tonen de Britten de wereld, dat zijzelf vertrouwen koesteren in de kracht van het pond. Volgens het nieuwe stelsel zal een Amerikaanse bezoeker aan Londen b.v. in staat zijn naar een bank te gaan en met de directeur te onderhandelen over de koers, die hij voor ponden zal betalen. Tot dusver was dit volgens de wet verboden. De maatregel van de Bank of England draagt een tweevoudig karakter. De handelsbanken krij gen binnen zekere grenzen het recht vreemde valuta a contant en op termijn te kopen en te ver kopen. Het strenge toezicht op de hadelstransacties met het buiten land blijft echter bestaan. Handelsbanken krijgen boven dien het recht ponden te verhan delen tegen Canadese dollars, die Vrijdag door de regering te Otta wa vrijgelaten werden. In het communiqué van de bank wordt gezegd, dat de koers- marge voor koop en verkoop van Amerikaanse dollars vergroot wordt. Hoe groot die marge zal zijn, zal vandaag bij de opening van de Londense geldmarkt bekend ge maakt worden. Te Utrecht heeft de partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij plaats gevonden. We zien hier de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme (rechts) in gesprek met Pater Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. tijdens de zitting van Zaterdag. EN 700 WONINGEN OP PAPIER IJMUIDEN. De wethouder van Volkshuisvesting der gemeen te Velsen heeft medegedeeld, dat dankzij een woningbouwlening uit particuliere bronnen, aange vuld met andere fondsen, binnen kort in Velsen begonnen kan wor den met de bouw van 566 nieuwe woningen. Bovendien staan er plannen op papier om in Velsen-Noord tussen de zes- en zevenhonderd nieuwe huizen te doen verrijzen. Deze uitbreidingen hangen samen met de voortschrijding van de uitbrei ding der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en de Breedband N.V. (Van onze speciale verslaggever) De Partijraad van de K.V.P. die ook Zaterdag te Utrecht vergaderde, heeft het ontwerp voor een nieuw staatkundig program van de partij terugverwezen naar de programcommissie. Aangevuld met enkele nieuwe leden zal deze commissie de verdere afhandeling voorbereiden. Op het ontwerp-program waren meer dan 80 amendementen ingediend. Wel aanvaardde de Partijraad het nieuwe kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer binnen de partij. NEW YORK. Functionaris sen van de vlieghaven van New York hebben medegedeeld dat Zondag een tweemotorig vliegtuig in de omgeving van de plaats Eli zabeth, in de staat New Yersey, omlaag is gestort. 56 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het oude reglement bevatte o.m. de bepaling, dat de candidaat schriftelijk moest verklaren, dat hij zich niet zou laten afvaardigen door middel van voorkeurstem men bij de officiële verkiezingen. In het nieuwe reglement wordt het zitting nemen van een candi daat, die op deze wijze gekozen wordt, afhankelijk gesteld van de instemming van het partijbestuur. Slechts wanneer de deskundigheid en de veelzijdige samenstelling van de fractie in belangrijke mate in het gedrang zouden komen, zal deze instemming worden ge weigerd. De Partijraad die Zaterdagmor gen aan de behandeling van het ontwerp voor een algemeen staat kundig program begon, had tegen het middaguur de conclusie geno men,- dat hij er niet in zou kun nen slagen om de berg amende menten, die op dit ontwerp wa ren ingediend te verwerken. Een voorstel van orde van de heer Seus, om de afhandeling aan een commisie te delegeren, dat bij de aanvang van de vergadering was afgewezen, werd toen weer actueel. De heer Smits van de Kring den Helder had-er bij de behandeling van dit voorstel op gewezen, dat van die zijde reeds de vergadering een soortgelijke suggestie was gedaan. Toch be sloot de Partijraad niet tot dele gatie van haar bevoegdheden in deze, omdat de partijvoorzitter er aan de hand van het reglement op had gewezen, dat een dergelijk program door de Partijraad moet worden vastgesteld. Zoals reeds vermeld, werd men het er tenslotte over eens, dat de voor dit doel uitgebreide pro gramcommissie de verdere afhan deling zal voorbereiden. Een „a-politieke" professor Deze discussie die voordien over het- ontwerpprogram plaats vond, was nogal verward. Het niet vol doende uit elkaar houden van algemene beschouwingen en be handeling van afzonderlijke pun ten was hiervan vooral de oor zaak. De belangrijkste imposant in dit debat was prof. Jurgens, van de universiteit van Nijmegen, die zich aandiende als een a-poli tiek man en die benadrukte, dat hij niet namens groepen maar namens heel Nijmegen sprak. Over principiële punten ontspon zich tussen hem en Magister Stok man een zwaar wetenschappelijk debat. Maar de zichzelf a-politiek noemende professor maakte daar naast toch ook pikante politieke opmerkingen. Het ontwerpprogram had z.i. veel van een manoeuvreerpro gram en wat meer concrete pun ten betreft, gispte hij o.m. een passage waarin gezegd wordt, dat de particuliere eigendom als recht moet worden erkend en als zoda nig zal worden beschermd. Naar de mening van prof. Jurgens liet een dergelijke omschrijving nog gevaarlijk veel speling. Het vleugel-probleem Bij het programpunt waarbij de bezitsvorming aan de orde werd gesteld, stelde prof. Jurgens de vraag, of dit kon inhouden, dat de bezitsvorming bevorderd zou worden door dat bezit elders weg te halen. Kon bij „a-politieke" opmerkin gen als deze moeilijk de gedachte teruggedrongen worden, dat hier toch weer even het vleugelpro bleem om de hoek kwam kijken, mevr. van Nispen tot Sevenaer gaf aan deze gedachte nog meer voet met haar vraag of het punt waarin gezegd wordt, dat de par tij open staat voor alle Nederlan ders, die haar algemeen staat kundig program kunnen aanvaar den, voor de katholieken die zulks niet kunnen, de plicht of althans het recht inhield, om een andere partij te vormen. Mag. Stokman en partijvoorzit ter Andriessen beantwoordden deze vraag en verklaarden dat bij een degelijke probleemstelling ook tal van andere factoren be trokken dienden te worden. Al met al was het toch wel jammer, dat de Partijraad dit deel van zijn agenda niet tot een goed eind kon brengen. Prof. Jurgens e.a. mochten formeel gelijk heb ben, dat het niet beslist nood zakelijk was om in deze vergade ring het program vast te stellen, anders bezien is het toch zo, dat de verdere behandeling nu naar een waarschijnlijk nog verre da tum werd verschoven. En juist in deze tijd is er om reden van in terne en externe aard behoefte aan een nieuwe grote lijn. LONDEN (A.P.). Groot Brittannië heeft in een nota aan Egypte de beschuldiging geuit, dat de Britse officieren, die op 17 en 18 November in Ismailia om het leven gekomen zijn, slachtoffers zijn geworden van een „meedogenloze en moord dadige" samenzwering van de Egyptische politie om Britse militairen om het leven te brengen. Sommige leden van de hulp politie verkeerden in een paniek stemming en waren ongediscipli neerd en de Egyptische autoritei ten hebben de openbare mening tot het kookpunt gebracht en de ongeregeldheden veroorzaakt, al dus de nota. Volgens de Britse nota heeft de Egyptische regering sindsdien een aantal van de gardisten ge decoreerd. Een dergelijke maat regel „kan slechts opgevat wor den als een openlijke steun van de Egyptische regering voor de handelingen van deze mannen, waarvoor zij dus de volledige en rechtstreeks verantwoordelijkheid op zich neemt". HAZARDSPELERS GEARRESTEERD 's-GRAVENHAGE. Opnieuw heeft de Haagse politie op last van de Justitie in de nacht van Zaterdag op Zondag invallen in de clublokalen van Haagse speel- verenigingen gedaan. In de Nieuwe Club" aan de Laan van Meerdervoort werd roulette ge speeld. Tafel en fiches werden in be slag genomen, bestuursleden en spelers, elf in getal, werden naar het hoofdbureau gebracht. De spelers mochten na verhoor naar huis gaan. Drie personen, de secretaris en twee andere bestuur ders van de club, werden in ar rest gehouden. Het was de eerste avond, dat deze speelclub, die ge constitueerd werd uit enige oudere, het balletje weer liet rol len. In de herleefde Mondial"-club aan de Laan van Meerdervoort werd bot gevangen, omdat er geen hazardspel werd beoefend. Het onderzoek heeft feiten aan het licht gebracht over de om standigheden, waaronder de leden van de Britse strijdmacht, die gedood werden, de dood ingingen. In elk geval wijzen de omstan digheden op opzettelijke moord en zijn zij geen slachtoffers ge worden van maatregelen, die de Egytische politie uit zelfverdedi ging heeft genomen. TEHERAN. Sterke drank zal volgens een nieuwe wet voortaan in Perzië niet meer in openbare gelegenheden geschonken mogen worden. Dit zal een aanzienlijke ver mindering betekenen in de in komsten van de staat. Alcoholische drank zal wel ver krijgbaar zijn voor gebruik thuis. In deze wet heeft de regering bovendien opdracht gekregen, binnen een maand een wetsont werp voor algeheel drankverbod in te dienen. NEW YORK (A.P.) In New York vliegt een duif met een pincenez rond. Het knijpbrilletje zit vast op haar snavel. Selby Turner, directeur van 'n New Yorkse Verzekeringsmaatschappij, zag het dier vier maanden geleden voor het raam van zijn bureau zitten. Niemand geloofde hem echter. Dit weekend keerde de duif echter terug en Turner lag met een fototoestel op de loer. Een passagiersvliegtuig I.C.-4 van de Zwitserse luchtvaürt Mij „Swissair" is Vrijdagavond in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol verongelukt. Alle passagiers en leden van de beman ning konden de machine, die geheel uitbrandde, tijdig ver laten. De wrakstukken van het vliegtuig, dat in een sloot terechtkwam. DEN HAAG (K.N.P.). On langs zijn de diverse plaatselijke en diocesane besturen der St. Adelbert-Vereniging bijeen ge weest. Unaniem werd vastgesteld dat, hoezeer werkzaamheden der Katholieke intellectuelen ook op staatkundig gebied, thans meer dan voorheen, noodzakelijk zijn en moeten worden gestimuleerd, de St. Adelbert-Vereniging niet als zodanig concrete politieke desiderata naar voren behoort te brengen, te meer waar identifi catie der Vereniging met enige politieke groepering als onjuist moet worden afgewezen. (Van onze speciale verslaggever) Ter gelegenheid van het eeuwfeest der H. Familie in Nederland is Zondag in Den Bosch een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen door Pater J. Dankelman, algemeen directeur van het secretariaat der H. Familie in Nederland. De pontificale assistentie werd verleend door Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internuntius. 's Middags was het Casino ge heel gevuld met leden uit alle hoeken van het land. De dele gatie uit Volendam, de grootste gfd. vertegenwoordigende, was in V olendamse kledij present. Onder de aanwezigen bevonden zich o.o. Mgr. Giobbe, Mgr. Mutsaers. de vice minister-pre sident Mr. F. Teulings namens de regering, vertegenwoordigers van de andere vier bisdommen en burgemeester Loeff van den Bosch. Kapelaan J. de Koning, direc teur van de H. Familie in de St. Lambertus Parochie te Helmond, waar in 1851 de eerste afdeling van de H. Familie werd opge richt sprak een kort inleidend woord. Kapelaan M. Lam wees erop, dat de H. Familie is ont staan in een tijd van beroering op politiek, godsdienstig en eco nomisch gebied. Zij was een der tekenen van katholiek leven, dat ontwaakte bij de massa, die de protestantse overheersing van zich wilde afschudden. Spr. deed enige suggesties om de vereni ging aan te passen aan de mo derne tijd. Pater J. Dankelman noemde het de taak van de vereniging de leden en daarna ook de niet- leden te heiligen. Spr. stelde tenslotte voor, aan de Paus en de Koningin resp. een telegram van dank voor zijn leiding en van trouw te zenden. Mgr. Prof. Dr. F. Feron deelde mede, dat het bewezen was dat niet in Helmond maar in Roer mond de eerste afdeling van de H. Familie was opgericht. Hij vroeg zich af wat de kerk gesteld heeft tegenover het com munisme en de verwording op cultureel en godsdienstig zede lijk gebied. Ten eerste een soci ale activiteit, ten tweede een in tensi vering van de innerlijke mens door godsdienstige bewe gingen en ten derde nieuwe vormen van apostolaat. De H. Familie moet niet ver drongen worden door andere op zich goede verenigingen maar zij moet zich aanpassen aan de om- omstandigheden van deze tijd. Zij moet bevorderen dat het in stituut van het gezin weer in ere LONDEN. Naar Zaterdag door het Engelse ministerie van Financiën is meegedeeld zal En geland zijn verplichtingen ten aanzien van zijn leningen van de Verenigde Staten en Canada ten volle nakomen en de op 31 De cember a.s. vervallende eerste jaarlijkse aflossingen en rente op deze leningen betalen. Engeland zal voorts rente en aflossing betalen op de uitstaan de schulden aan de Verenigde Staten krachtens de leen- en pachtovereenkomsten. In totaal zal aan Amerika en Canada on geveer 175 millioen dollar moeten worden betaald. wordt hersteld en dat de vaders vooropgaan, waar het godsdien stig leven bereft. Mgr. Giobbe, las een aan pa ter Dankelman gericht schrijven voor van Z. H. de Paus die hier in zijn dankbaarheid uit sprak. Hij overhandigde pater Dankel man daarna een door de Paus geschonken medaille. Een kort woord spraken nog minister Teulings on Mgr. Mutsaers. De middag werd opgeluisterd door muzikale intermezzi, om kwart voor zes droeg Mgr. Mut saers in de St! Jan een Pontifi caal Lof op, waaronder de op dracht aan Jezus, Maria en Jozef werd vernieuwd. TERTRE (België) (A.P.). Een onbekende man heeft in een che mische fabriek te Tertre loonzak jes met een inhoud van 3.000.000 frank buitgemaakt en zich ver volgens per motorfiets in veilig heid laten brengén. Tijdens de ploegenwisseling overviel hij de kassier in een doorgang op het terrein. Vervol gens hield hij de arbeiders met een revolver in bedwang. Zij dachten dat het een grap was. Hij dwong een hunner hem met een motorfiets van het terrein naar een afgelegen plek te bren gen, waar hij zich in de dichte mist uit de voeten maakte. PERZIË VRAAGT UITSTEL Aan Intern. Gerechtshof TEHERAN (A.P.). De pe- troleumraad van de Perzische Majlis heeft het Internationale Hof van Justitie Zaterdag ver zocht het antwoord op de Britse klacht over het Anglo-Iraanse petroleumgeschil één maand te mogen uitstellen. POOL-SPECIALIST PHILADELPHIA (A.P.) Een Amerikaanse matroos, die een jaar in Groenland in opleiding was geweest, is een slachtoffer geworden van de kou in Phila delphia, waar 10 cm sneeuw ge vallen is. Hij is hier in het mari nehospitaal behandeld wegens be vroren ledematen. De schuld gaf hij een meisje, dat hem twee uur had laten wachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1