Minimumprijzenregeling voldoet ter voorkoming van marktbederf Afzet van producten verloopt NIET ongunstig Boerderij in de as gelegd SLOAN'S BANDJIR OVER JAVA RADIO Radarlanding op Schiphol Provinciale VeUingsbond GERANIUM voor Mossadeq Vier kinderen werden door een voorbijganger gered Zoals Zo hoort POOL S TABAK Laatste concessie van geallieerden Scheepsberichten Naar wij vernemen SPIERPIJNEN? door Leo Broeksmit SS?a uat-ss-fe.as**- MAANDAG 17 DECEMBER 1951 PAGINA De Provinciale Veilingsbond voor Noordholland heeft Zaterdag Ie Alkmaar de algemene jaarvergad# ring gehouden, welke o.m. werd bijgewoond door de voorzitter van het Centraal Bureau voor Veilingen in Nederland, de heer M. Prins, De heer J. P. Nijssen uit Santpoort, die de vergadering praesideerde, hield een inleiding, waarin hij sprak over de positie van de Tuinbouw in het algemeen. Met voldoening meende hij te mogen consta teren, dat het minimumprijzenfonds, het afzetfonds en overige fondsvorming, thans hun waarde hebben bewezen en hij vroeg zich af, hoe de toestand in de tuinbouw zijn zou zonder deze fondsvormingen Actieve afzetpolitiek Het beleid van onze organisa tie, zo vervolgde hij, wordt be heerst door het financiële en eco nomische beleid van het Centraal Bureau, waardoor de organisatie zich krachtig in binnen- en bui tenland heeft kunnen ontwikke len en een actieve afzetpolitiek heeft kunnen voeren. Waar de kapitaalkracht dagelijks bij alles tot uiting komt, kon men vooral steeds afzetkanalen voor de tuin bouwproducten open houden. In vergelijking met het vorige jaar is het met de afzet van de pro ducten tot nu toe gunstiger ver lopen. Een voorname rede daar van is geweest de minder grote oogst der verschillende produc ten en de vrijwillige inkrimping van het tuinbouwareaal. Export Van belang is, dat de Duitse importstop van appelen per September tot 15 October voor alle importlanden, doch niet voor Nederland gold. Aan het mini- mumprijzenstelsel was het te danken, dat de export van appe len ongestoord kon doorgaan, om dat men Duitsland de garantie kon geven, dat de appelen niet beneden een bepaalde prijs kon den worden geëxporteerd. De im port in Engeland van verschil lende onzer producten werd op 8 November plotseling stopgezet, in verband met de ongunstige positie van de Engelse betalings balans, hetgeen een zware slag betekende voor vers fruit, ver werkt fruit en verwerkte groen ten. Oostenrijk was ook bijna niet aan de markt in dit seizoen. Frankrijk zal vermoedelijk in de nabije toekomst wel enige inte resse hebben voor onze bewaar- producten. Een geregelde aan voer van witte kool op onze vei lingen zal de export daarvan naar de Verenigde Staten kunnen sti muleren. Extra teelt. De extra-teeltvergunningen voor bewaarkool voor het volgend jaar zullen niet meer worden uitge reikt. De bittere noodzaak dwong daartoe. Wel is het Bedrijfschap van plan teeltvergunningen te verstrekken voor spruitkool. DINSDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 „Lichtbaken" causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10,15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon muziek (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 .Amusementsorkest; 14.00 Gevarieerd programma; 14.53 Kamerorkest en solist; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Zieken- lof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sport- praatje; 18.30 R.V.D.: Prof. Dr. J. J. Fahrenfort: „India"; 19.00 „Hier is Vrij Europa", vaudeville programma; 19.30 Gramofoon muziek; 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Instrumentaal septet; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Node loos avontuur", hoorspel, (in de pauze gramofoonmuziek): 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Ge zond gezin", causerie; 23.25 Re sidentie-orkest en solisten; 23.50 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwiiding; 9.25 Gramofoonmuziek; 9.30 De groenteman; 9.35 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Amusements muziek; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin- fen of gramofoonmuziek: 13.20 'romenade orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramo foonmuziek; 15.30 Onze Ameri kaanse Buren; 16.05 Kinderkoor; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Accordeonmuziek; 19.45 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", causerie; 20.00 Nieuws: 20.05 Actualitei ten; 20.16 Gevarieerd program ma: 21.15 Gramofoonmuziek: 21.25 Allerlei; 21.30 Theater orkest; 22.00 „Dit. is Uw land, Uw volk", klankbeeld: 22.45 Bui tenlands overzicht; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramofoonmuziek. De Koolstreek zal zo langza merhand moeten uitzien naar andere cultures. Ieder jaar bij voorbeeld blijkt er in de zomer en in de herfst een teveel aan witte kool te zijn. Hierin moet verandering komen en het ligt dan ook in de bedoeling, een commissie te benoemen, die in overleg met de rijkstuinbouwcon- sulenten het wittekool-probleem in Noord-Holland zal aanvatten. Hij constateerde tenslotte dat de vraag van de consument méér uitgaat naar de fijnere en verse groenten dan naar kool en hij geloofde, dat het in de ons om ringende landen óók wel het ge val zou zijn. Hij eindigde, met enkele gegevens te verstrekken omtrent de invoertarieven voor Duitsland. Jaarverslagen Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer E. Vegter, waarvan wij in een tweetal arti kelen reeds het voornaamste heb ben weergegeven, werd goedge keurd. Ook zijn geldelijk beheer verkreeg de volle goedkeuring. De balans per 30 Juni 1951 be droeg in activa en passiva f 49.788.91; de exploitatierekening over het boekjaar 1950-1951 sluit in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 19.507.62 en de be groting 1951-1952 sluit in inkom sten en uitgaven op een bedrag van f 18.800. De kascommissie had over deze verslagen niets dan goeds en in het volgende jaar zullen de rekeningen worden ge controleerd door de veilingen Den Helder, Medemblik en Noord- Scharwoude. Bestuursverkiezing De contributie werd wederom bepaald op 1/30 pet. van de om zet der veilingen. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, werd als zodanig herbenoemd. Het volgend jaar zal het Bestuur van de Pro vinciale Veilingsbond komen met een voorstel, om een bepaalde leeftijdsgrens vast te stellen voor de bestuursleden. Noord-Scharwoude had dit jaar reeds een voorstel ingediend, om die vast te stellen op 70 jaar; de Langedijker Groentencentrale amendeerde dit voorstel, in die zin, dat het niet van toepassing moest worden verklaard op het zitting hebbende bestuur en met de bepaling, dat bestuursleden niet meer herkozen kunnen wor den na de zittingsperiode, waarin zij 70 jaar geworden zijn. De Noorderkogge wilde de leeftijds grens gesteld zien op 65. Over het algemeen wilde men zich over deze amendementen liever be raden, waarom het voorstel werd ingetrokken en het volgend jaar vervangen zal worden door een, dat van het bestuur zelf uitgaat. Als leden werden bij acclamatie herbenoemd de heren J. A. Woel- ders (Purmerend) en J. J. Bak ker (Avenhorn). Algemene afkeuring! Bij de bespreking der verschil lende voorstellen, door enkele veilingen gedaan, werden vele detailkwesties diepgaand bespro ken en verschillende daarvan zullen in kleiner verband nog nader onder het oog worden ge zien. De veiling Hoogkarspel kwam met een voorstel om voor veilingen, die deelnemen aan be raadslagingen omtrent het orga niseren van pootaardappelveilin- gen en zich accoord verklaren met de gemaakte overeenkomsten en leveringsvoorwaarden, doch zich hieraan niet houden, een boeteregeling te ontwerpen en ze eventueel van verder overleg uit te sluiten. Dit om onwaardige en oneerlijke concurrentie tegen te gaan. Het bestuur antwoordde lierop, dat het beter geweest zou zijn, dat veilingen, die zich door plaatslijke omstandigheden ge noodzaakt hadden gezien van de voorwaarden af te wijken, dit vooraf aan de betrokken veilin gen kenbaar hadden gemaakt. Het bestuur kon echter geen boeteregeling ontwerpen, omdat het daartoe, t.o/v. onderlinge af spraken tussen de veilingen, niet bevoegd is. Een dergelijke rege ling door de algemene vergade ring te laten goedkeuren, achtte men nog niet opportuun en meen de te kunnen volstaan met ten sterkste de afkeuring over ver schillende veilingen uit te spre ken, waarmee Hoogkarspel ten slotte genoegen nam. Op een volgende vraag van deze veiling kreeg men van bestuurszijde ten antwoord, dat het vroege aard appelfonds over 1951 een eind- saldo heeft,van f 539.000.—. De grootte van het Pootgoed-egali- satiefonds bedraagt 9 millioen, maar daarvan moet men niet al te veel verwachten. Het zou kun nen zijn, dat het fonds in de loop van dit seizoen nog wel eens flink zal moeten worden aange sproken; ook moet van dit fonds het grote overschot aan zand- poters, vooral van het ras Voran, worden overgenomen. Het be stuur meende voorts, dat de areaalheffing op vroege aardappe len bestemd voor pootaardappelen thans f 75.per ha (die moet worden gezien als een verzeke ringspremie) niet moest worden verlaagd. De veiling Broek op Langen- dijk kreeg de toezegging, dat op een vergadering van pootaard- appelveilingen, met zoveel moge lijk genodigden, gesproken zal worden over de ontstane moeilijk heden bij de afzet van pootaard appelen, de gevaren, die dreigen voor de teelt van pootgoed en alle andere, daarmee samenhan gende problemen. Het bestuur was er overigens zeker van, dat de prijs van het pootgoed als selectiemateriaal steeds goed zal zijn. Voorts vroeg deze veiling, hóe het C.B. de L.E.I.-prijzen pleegt te gebruiken bij het vast stellen van de minimumprijzen. Het antwoord van het bestuur daarop luidde, dat de L.E.I.-prij zen steeds worden bijgewerkt naar de laatste gegevens en dat deze prijzen slechts één der fac toren zijn, waarmee' rekening moet worden gehouden. De ex portmogelijkheden, de verhouding tussen productie en afzet, het self-supporting zijn van ieder fonds spelen daarbij óók een rol. Teleurstelling De veiling Noord-Scharwoude vroeg vervolgens, er bij het C.B. op aan te dringen, dat alsnog uit het productenfonds slabonen voor het seizoenjaar 1950 een nabeta ling van f5.per 100 kg wordt gedaan op de in dat jaar aange voerde slabonen, van het tijdstip af, dat de minimumprijs is ver laagd van 20 et. op 15 ct. per kg. De export werd er bij nader in zien niet door bevorderd. De mi nister verleende geen toeslag. Het bestuur antwoordde, dat het bo nenfonds van het C.B. niet in staat was, de gevraagde toeslag te verlenen. Een toeslag van 5 ct. per kilo zou, gezien de verdere aanvoer, 1% millioen gulden ver gen! Het was inmiddels half twee geworden en men ging de pauze in. De heer J. de Veer, die mee deelde, dat hij zijn functie als voedselcommissaris per 1 Januari zou neerleggen, om de directie over te nemen van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees, dankte al zijn medewerkers in de loop der laatste zes jaar, waarop de voorzitter met een wederwoord van dank voor de werkzaamheden van de heer de Veer antwoordde. Om half drie werd de vergade ring voortgezet. De veiling War- menhuizen kreeg ten antwoord, dat, zowel door de georganiseerde tuinbouw als door de regering, steeds wordt geijverd voor een vrij handelsverkeer met België. Voorts wilde Warmenhuizen de minimumprijzen voor de vroege aardappelen verhogen. Een be- ginprijs in het begin van Juni van f J.2.per 100 kg en af lopend -tot f 8.voor de laatste week in Juli achtte de veiling verantwoord. De productencom missie, aldus het bestuur, neemt de minimumprijzen voor de vroege aardappelen steeds onder de loupe. Men zal onder de ogen zien, in hoeverre de zaak kan worden verhoogd. Pootaardappelencommissie De veiling Grootebroek ten slotte kwam met de vraag, een Advertentie commissie van- 5 personen te be noemen, die afkomstig zijn uit het pootaardappelgebied en die de oorzaken opspoort van het uit de hand verkopen en voorstellen doet om dit kwaad te voorkomen, althans tot een minimum te be perken. In Grootebroek is men van mening, dat het volgen van een starre en voor ieder gelijke lijn voor alle betrokkenen in het pootaardappelgebied niet te hand haven is. Men vraagt naar een regeling, die verschillende moge lijkheden biedt aan de veilingen en de leden, al naargelang de aard en de omstandigheden. Door het organiseren van de z.g. groene veilingen van poot- aardappelen en het opstellen van algemene leverings- en verkoops- voorwaarden meende het bestuur van de Provinciale Bond het kwaad te kunnen bestrijden. Als deze-wijze van afzet echter niet overal voldoet, was het bestuur niet ongenegen de pootaardappel- afzet nog eens in studie te nemen. De adviezen zouden dan door een pootaardappelcommissie, als door Grootebroek bedoeld, kunnen worden uitgebracht. Minimumprijzenstelsel Aan het slot van de vergade ring gaf de heer M. Prins een verhelderende causerie over het minimumprijzenstelsel. Hij ver telde van de omstandigheden, waaronder dit stelsel in 1948 is ingevoerd en op welke gedachte het stelsel is gegrondvest, nl. om het marktbederf te voorkomen. Men gaat daarbij uit van en kele principes: elk product draagt zijn eigen lasten; voor elk pro duct wordt een ophoudprijs vast gesteld; er worden vergoedings- prijzen vastgesteld voor elk on verkocht gedeelte van een bepaald product; de heffing wordt vast gesteld op de basis van aanvoer en die heffing zal het zwaarst moeten drukken op de periode, waarin het risico op de onver koopbaarheid van het product het grootst is. In de practijk is men met dit stelsel niet ontevreden, waar hij echter bijvoegde, dat er verschillende groeperingen waren, die met het stelsel niet tevreden waren. De conclusie is, dat de regeling een bruikbaar middel is gebleken om het marktbederf te voorkomen. Men moet haar ech ter geen eisen stellen, die zij niet kan honoreren; zij moet wor den aangepast aan de typische omstandigheden van elke tijd; de regeling moet beschermd worden en zo goed mogelijk moet zij functionneren in het belang van de tuinbouw, waarbij hij aller medewerking inriep. Tenslotte deelde hij mee, dat in de stands- organisaties in de Stichting van de Landbouw de minimumprij zenregeling op haar bruikbaar heid nogmaals zal worden beoor deeld. ABILENE (Texas), (A.P.) Premier Mossadeqq van Perzië is door een groep directeuren van petroleummaatschappijen uit Texas benoemd tot de man, die in 1951 het meeste gedaan heeft voor het welzijn van de Amerikaanse petroleumindustrie. De afwezige Mossadeq is een geranium in bloempot aangebo den door directeur F. M. Ro bertson van de „West Central Texas oil and gas association". In een bijbehorende oorkonde werd gezegd: Hij heeft zijn tand onbaat zuchtig beroofd van zijn voor naamste bron van eerlijke in komsten, zijn belangrijkste in dustrie opgeofferd en bovendien de markt van ruwe olie uit Texas vergroot". Advertentie PUUOL GEWEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe l,ppen SCHAGEN Zaterdagmiddag omstreeks hall 12 brak brand uit in een boerderij aan de Kreil in de gemeente Wieringer- waard, eigendom van de heer A. Spaans uit Waardpolder, en bewoond door het gezin G. de Jong. De brand ontstond toen de vrouw des huizes even om boodschappen was en vier kleine kinderen alleen in huis verbleven, vermoedelijk door het los raken van de slang van het aangestoken Buta-gasstel. Het vuur, gretig voedsel vindend in het oude hout, het rieten dak en de opgeslagen stro-voorraad, greep zo snel om zich heen dat van het gebouw binnen het uur slechts een rokende puin hoop restte. Een voorbijganger ontdekte zoverre meester, dat brandmees- een Vrolijk Kerstfeest hoort bij een Gelukkig Nieuwjaar een tevreden roker en bij elkaar vuurschijnsel in de keuken. Aan vankelijk dacht hij het brandje wel met een paar emmers water te kunnen blussen. Als er nog iemand bij geweest was zou dat wellicht ook zijn gelukt, doch nu kregen de vlammen gelegenheid door de houten zoldering naar het rieten dak over te slaan, zo dat ze zich in een minimum van tijd over het gehele gebouw ver spreidden. Ijlings bracht hij daarop de vier kinderen in vei ligheid en alarmeerde de brand weren van Barsingerhorn en Schagen, welke beiden vrijwel -gelijktijdig ter,, plaatse versche nen. De" spuitgasten vatten -de brand direct krachtig aan en slaagden er in om de hevige von kenregen, welke een nabijgele gen eveneens met riet gedekte boerderij in gevaar kon brengen, .te beperken.- TeV-ens maakte- men, het mogelijk om uit de woonver trekken nagenoeg de volledige in boedel te redden. Reeds binnen het uur was men de brand in ONVOLDOENDE KOOLAANVOER aan Noordhollandse veilingen BROEK OP LANGEDIJK. In de Vrijdag gehouden ver gadering van de Langedijker Groente Centrale werd van de zijde van d» handel ct klacht géuït, -dat er de laatste tijd te weinig kool aan de vr/iing komt, waardoor de handel zich niet voldoende kan dekken. Dit be lemmert de goede afzet, ook wat de export betreft. Dit ernstige punt maakte deel uit van een uitgebreide discussie. Besloten werd dat men de tuinders on dit euvel zou wijzen, daar het niet opgaat om de markt te ont wrichten. De laatste twee maanden was het prijsverloop niet. ongunstig en bedroeg de omzet over de maanden Óctober en November respectievelijk 893.000.en ƒ891.000.—, tegen 630.000.»- en 757.000.in dezelfde msanden van 1950. De jaar omzet tot 1 van 1950. De jaar-omzet to It December is echter nog 620.000 lager dan vorig jaar. Bij een vlottere aan voer kan op clt bedrag nog wel worden ingelopen, aldus zei de voorzitter van het markbtestuur. burgemeester Schelhaas, daar het beeld van December gun- staiger is dan in 1950. Dieven stoppen ondergrondse LONDEN (A.P.) Gisteravond hebben de Londense ondergrondse treinen niet verder dan de voor stad Epping kunfien rijden, om dat dieven ongeveer 100 meter van de electrisehe voedingskabels gestolen hadden. ter Koning uit Schagen bevel tot inrukken kon geven. Brandmees- te.r Dekker onderhield met zijn Barsingerhorners het nablus- singswerk dat de gehele dag vorderde. Met de boerderij gingen ten nadele van de eigenaar te vens een drietal nieuwe hooiwa gens, enkele eggen, cultivatoren en ploegen, een flinke voorraad stro en een groot deel van de voederbietenoogst verloren, het welk slechts ten dele door de verzekering wordt gedekt. Hel) dakloos geworden gezin de Jong kon gelukkig onmiddel lijk gehuisvest worden in een juist daags tevoren ontruimde woning in het dorp Wieringer- waard. DINSDACMARKT PURMEREND VERSCHOVEN De Dinsdagmarkt te Purmerend van 25 December a.s. zal worden verschoven naar Maandag 24 De cember en de markt van Dinsdag 1 Januari zal 2 Januari worden gehouden. NOG IN STADIUM VAN PROEF DEN HAAG. Teneinde mo gelijke misverstanden omtrent het huidige gebruik van de radar- landingsinstallatie (P.A.R.) op Schiphol weg te nemen, wordt er van de zijde van de Rijkslucht vaartdienst de aandacht op geves tigd, dat deze installatie, die eind October j.l. door de fabriek is afgeleverd, op dat tijdstip voor lopig bij wijze van proef in be drijf werd gesteld. Het zal dan ook zeker nog ten minste een maand duren voordat de installatie voldoende proef- uren heeft en het personeel een voldoend aantal vlieguren bij wijze van proef heeft „binnenge- praat", voordat het verantwoord zal worden geacht, de installatie voor daadwerkelijk gebruik in bedrijf te stellen. En waar het hier gaat om mensenlevens, moet dit de enig juiste manier van handelen worden geacht. De H.B.I.L.O. maakte in de avond van 14 December gebruik van 't landingsradiobaken Schip hol, hetwelk volkomen normaal heeft gefunctionneerd. Bovendien werden de piloot op zijn verzoek, door middel van pei lingen, koersen en afstanden ver strekt. Ook dit peilsysteem heeft geheel normaal gefunctionneerd. ZEVEN KINDEREN IN KERK GEDOOD CARACAS (Venezuela) (A.P.). Doordat in een kerk in San Juan de Los Morros het dak instortte kwamen zeven kinderen om het leven, die kerstliederen instudeer den. Tien kinderen werden ge wond. MOENSAN, 17 Dec. (A.P.). Het commando der V.N. wil van daag proberen uitsluitsel van de communisten te krijgen over de uitwisselingen van lijsten van krijgsgevangenen. De geallieerden hebben dit de communisten in krachtige en duidelijke taal aan het verstand gebracht, maar een woordvoerder zei, dat het „geen ultimatum" was. Er resten nog slechts 10 dagen,- voordat de voorlopige demarcatie lijn zijn kracht zal verliezen. De geallieerde onderhandelaars hebben vandaag wat toeschijnt hun laatste concessie wat de uit wisseling van de krijgsgevange nen betreft, gedaan door hun vroegere eis te laten vervallen, dat het Rode Kruis de krijgsge vangenenkampen mag inspecteren voordat de besprekingen over de uitwisseling worden voortgezet. De geallieerden bleven er even wel op staan, dat de communisten een volledige lijst van geallieerde gevangenen zullen indienen. Schout bij nacht R. E. Libby zette zijn eis kracht bij door op de conferentietafel een pak van 2000 getikte vellen te plaatsen met de namen van de communis tische gevangenen in geallieerde handen. Libby zei, dat de communisten het pak konden krijgen, indien zij hun lijsten op tafel legden. Noorwegen is bereid zitting te nemen in de neutrale inspectie commissie in Korea. Zuid-Korea heeft vandaag nieuwe toezeggingen van de Ame rikaanse ambassadeur John Foster Dulles en andere invloedrijke Amerikanen gekregen, dat zelfs indien de oorlog beëindigd zou worden er naar een verenigd Korea zal blijven worden ge streefd. K.R.O. telt reeds 302.000 leden HILVERSUM (K.N.P.). De Vereniging Katholieke Radio- Omroep is bij haar actie om het aantal leden zo hoog mogelijk op te voeren, de 300.000 reeds gepas seerd. Zaterdag was reeds het aantal van 302.000 bereikt. Aldabi 16 Antwerpen verw.: Alhena 11 te Santos; Alnati 24 te Rio de Janairo verw.; Bonaire 15 Port Delgade en 20 Plymouth verw.; Boskoop 14 v. Antwerpen -A'dam ver. 15 v. A'dam-Peru; Cottica 17 Barbados verw.; Veendam 21 Southampton-Le Havre 22 R'dam verw.; Water man 17 Sydney verw.; Willem stad 15 v. Laguaura-Curagao; Zuiderkruis 21 A'dam verw.: Kedoe 15 vm. te Gibraltar; Kota Baroe 15 vm. v. Singapore te Belawan; Kota Inten 15 nm. Aden verw. konden drie vissersboten het jacht „Prins te paard" van de heer J. E. Leenus te Leeuwarden, dat op het IJselmeer bij de Gaasterlandse kust aan de grond was gelopen, behouden naar Lemmer slepen... is in de Noors-Nederlandse kern reactor te Kjeller 12 millioen gul den geïnvesteerd. De kosten voor Nederland bedragen ongeveer 3 ton per jaar plus de ganse hoe veelheid uranium, die echter Ne derlands bezit blijft schonk Prins Bernhard zijn Spaanse leraar, prof. C. F. A. van Dam, bij gelegenheid van diens huwelijk, aan het hoofd van het Soestdijkse Spaanse les-klasje een fles Spaanse likeur, „Anijs van de aap" en bovendien een zilve ren cigarettenkoker met de na men van alle Soestdijk-leerlin- gen tracht men te komen tot 'n bond van R. K. ouden van dagen. kwamen gisteren 5 Zwitserse luehtvaartdeskundigen in Amster dam aan om een onderzoek in te stellen naar de ramp van het vliegtuig van de Swiss Air. is de toestand van de stewardess, die bij deze ramp ernstige brand wonden opliep redelijk en zonder levensgevaar. gaat de „Bond tegen het vloeken" een protestactie voeren tegen schrijven, drukken, uitgeven, ver kopen en kopen van boeken waarin vloeken voorkomen. identificeerde de politie de man die de oplichtingsaffaire met loten voor het „Misdeelde Kind" op touw wilde zetten. De man is echter ondergedoken en kon nog niet worden gearresteerd is prof. F. J. H. M. v. d. Ven uit Tilburg benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.K. Universiteit. viel gistermiddag om kwart voor zes de zender Hilversum II ten gevolge van een zenderstoring in Lopik twintig minuten uit.3 18 DECEMBER: Gedachtenis van de derde Zondag Ware zielegrootheid steunt niet op materiële successen: men ziet dit duidelijk bij Jo hannes de Doper. Deze man met zijn vurige ziel, met zijn verstorven, maar minnend hart legt zich niet droefgees tig bij de feiten neer, wan neer Christus zijn taak als 't ware overneemt, neen zijn klein worden doet hem op springen van vreugde: er mag gebeuren wat wil, hij mag als prediker helemaal hebben afgedaan, hij blijft de vriend van de bruidegom en dat is hem alles waard. Zo moet het ook met ons zijn. Er zijn er die veel suc cessen in hun leven beha len; er zijn er die altijd pech hebben, het geeft alles niets; als men maar vriend van de bruidegom is, dat is het voor naamste! Laten wij dit naar aanleiding van het evangelie nog eens overdenken. IN DESERTO (ADVERTENTIE) Is iedere beweging U een kwelling? Pas dan de ongekend werkzame Sloan's toe. Alleen maar de pijnlijke plaatsen betten. Niet wrijven. De heilzame warmte doet de pijn binnen een paar seconden minderen! Pas ook Sloan's toe bij rheumatiek, spit of stramheid „GENEZENDE WARMTE" Doodt pijn FEUILLETON „Brigadier-Generaal", verbe terde Dr. Timoeran rustig. „Ik hoorde bij de minister dat kolo nel Endi bevorderd zal worden tot Brigadier-Generaal. Maar waarom ben je zo boos op hem?" „Hij is een schurk", verzekerde Oemar. „U weet, dat wij twee honderd Japanse geweren heb ben gekregen". Dr. Timoeran knikte voorzich tig. „Nu ik ambteloos burger ben, kan ik toegeven, dat ik daar iets over heb gehoord. Had je 't mü een uur geleden gevraagd, dan had ik het niet geweten". Oemar weerde die uitweiding ongeduldig af. „Kolonel Endi stelde voor, om elke soldaat vijfentwintig gulden borg te laten betalen voor zijn geweer". „Dat is heel verstandig van hem", vond de chef. „Dan zullen dè soldaten er zuiniger op zijn en als ze er mee deserteren, heb- ben ze er tenminste voor be taald". „Daarop rekende de kolonel inderdaad. Elke deserteur en ook elke gesneuvelde zou dan vijf entwintig gulden opbrengen, of liever twaalf gulden vijftig, want hij wilde de opbrengst met mij delen. Geld dat afkomstig is van landverraad en lijkroof!" Hij verwachtte, dat de ander nu ver ontwaardigd zou opspringen, maar Dr. Timoeran keek rustig rookwolkjes na, die van zijn si garet opkrinkelden. „Dat is inderdaad niet netjes van de aanstaande Brigadier- Generaal Endi", zei hij peinzend. „Dat geld behoort aan de staat en bovendien hebben jij en ik er nog eerder recht op dan hij!" Oemar keek hem verbijsterd aan en de chef legde uit:„Jij hebt aangegeven, .op welke vol kenrechtelijk zuivere manier de Japanners van hun wapens af konden komen en ik heb er voor gezorgd dat dit werd georgani seerd. Wij zijn dus de leveran ciers van die wapens en als er iets voor betaald moet worden dan moet dat bij ons geschieden. Maar ik ben geen officier meer. Ik ben handelsreiziger in rubber en coprah en aanverwante arti kelen. Ik sta mijn aandeel af aan de staat, of aan jou, of aan de aanstaande Brigadier-Generaal Endi". Hij was opgestaan en begon zijn persoonlijke bezittingen uit de laden van het schrijfbureau bijeen te zoeken. Toen hij zag, dat de ander hem met een strak gezicht bleef aanstaren, kwam hij naar hem toe en legde de hand op zijn schouder. „Jij bent een honderd procent idealist, Oemar. Voor jou is de Republiek het doel van je leven. Maar de meeste mensen jagen tevens persoonlijke doeleinden na: macht, vrouwen, luxe! Voor hen is de Republiek geen doel, maar het middel om hun doel te bereiken. Zij hebben jaren ge werkt en gevaren getrotseerd om de Republiek op te richten. Nu die er eenmaal gekomen is, wil len ze er ook wat aan hebben om hun doel te bereiken. Dat was niet alleen bij ons zo, dat is overal en bij elke staat. Alleen bestaan de meeste staten langer en die hebben daardoor meer er varing en controlemiddelen zich te verweren. De Republiek zal zich over een paar jaar ook om koffer op, maar bleef nog een ogenblik staan. Heb je dat werkelijk gezegd?" maakt"11'61' onmogeliJk heeft ge- Op het kleine kerkhof, even buiten Batavia, werd een Chi nees begraven en de meeste land genoten in de stad volgden de baar. Achter de lijkkist, waarvan het witte kleed schuil ging onder zoetgeurende kembodjabloemen en smetteloos blanke bakoengs, droegen buren een van perka ment vervaardigd schip, waarmee de ziel van de overledene naar zijn geboorteland zou kunnen terugvaren. Er was slechts één Javaan, die de vermoorde Chinees de laatste eer wilde bewijzen. De begrafe- nisgangers keken hem schuw- viiandig aan en hij hield züch be scheiden achteraf, toen het ver- brandingsceremonieel werd ver richt. Maar toen de anderen met een diepe buiging van de gestor vene afscheid hadden genomen en langs de laan van bloeiende asembomen het kerkhof verlieten zagen ze hoe de Javaanse officier zich bukte, om een boeketje yan rode boenga merak en witte melati op het graf te leggen. (Wordt vervolgd) brutale aantastingen. Maar of jij je nu kwaad maakt of niet, je kunt toch niet verhinderen, dat hier en daar iemand een flink honorarium verdient aan de kin derziekten van onze jonge staat. Dan kun je meedoen of niet, maar je kunt er niet tegen in gaan, want dan lig je er gauw uit. Zie goede vrienden te blij ven met Brigadier-Generaal Endi Je zult hem nodig hebben om vooruit te komen". Oemar had zich tijdens die toespraak niet bewogen, maar diep in hem ziedde de veront waardiging, de minachting. Hij schudde ruw de hand van zijn schouder. „Het spijt me dat ik uw goed gemeende raad niet kan opvolgen maar ik heb juist vanmorgen ko lonel Endi mijn mening medege deeld. Ik heb hem gezegd, dat een officier, die aan elke gede serteerde of gesneuvelde soldaat vijentwintig gulden wilde ver dienen, voor het front van de troep met z'n eigen degen moest worden afgeranseld en daarna opgehangen aan de vlaggemast onder de vlag, die hjj had ver raden!" Dr. Timoeran nam zijn hand-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7