Einde van Arabisch verzet tegen verdediging van Midden-Oosten? Groot veevoeder tekort bedreigt de varkens- en pluimveestapel Mr. Cals installeerde de Televisieraad Twaalf uur per dag zonder rust graven naar kinderlijkjes Strategisch belangrijk Syrië zoekt contact met 't Westen Verboden verenigingen voor ambtenaren Door eigen productie inkrimping te voorkomen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Geen C.P.N.- amhtenaren Red het -Pleven plan Nieuwe lijst samengesteld Man bedwelmd en gestikt Een opgehitste menigte ranselt zusters en een priester af EN OMGEVING Engeland vraagt rust Communistische organisaties Afgezette minister ontkwam de Roden ERNSTIG WOORD VAN MINISTER MANSHOLT Pleidooi voor een scheurpremie Tijdelijke taak voor duur van experiment Beslissend half jaar voor Europa Japanse prins ontving H. Doopsel M Kabouter Missionarissen onder rood bewind Noordoostpolder gaf 129 bedrijven uit 20.000 emigranten naar Canada Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In a He edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ot. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur! E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT t— Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA/V HEDEN (Pagina 1) Dinsdag 18 December 1951 46e Jaargang No. 12352 Kantoren: HOORN. Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Innen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 BEROEP OP CHURCHILL: PARIJS, 17 Dec. (A.P.). Vol gens functionarissen van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zullen de Franse premier René Pleven en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, een dringend beroep op Churchill en Eden doen om het plan voor een Europees leger voor een mislukken te be hoeden. Dit zal het voornaamste onder werp zijn bij de Brits-Franse be sprekingen in Parijs, waarbij Churchill en Eden aanwezig zijn. Ondanks de optimistische ver klaringen van Schuman de vo rige week te Straatsburg, bestaan er volgens welingelichte zegslie den nog grote meningsverschillen tussen Frankrijk, West-Duitsland en Italië aan de ene kant en de Beneluxlanden aan de andere kant over de politieke en financiële aspecten van het plan Pleven. Volgens deze zegslieden zullen de Fransen er bij de Britten op aandringen één van de volgende twee wegen te volgen: de Bene- lux-landen naar het continentale standpunt overhalen, of zelf deel nemen aan een verwaterde versie van het plan Pleven, dat ontdaan is van zijn oorspronkelijke boven nationale kenmerken. CAIRO (A.P.). Het strate gisch belangrijke land Syrië aan de zuidgrens van Turkije, begint neigingen te vertonen .nauwere contacten te zoeken met het Wes ten. Dit zou het einde kunnen betekenen van het verzet van het Arabische blok tegen het door het Westen voorgestelde verdedi gingsplan voor het Midden Oos ten. Twee feiten wijzen erop, dat Syrië als eerste Arabische staat zal overgaan tot toezegging van steun aan het verdedigingsplan. De Syrische regering zou vol- OM MET EGYPTE TE PRATEN CAIRO (A.P.). De Britse militaire bevelhebber in de zone van het Suez Kanaal heeft Egypte gisteren verzocht „om een periode van rust zodat de twee regeringen als vrienden met elkaar zouden kunnen gaan praten". Generaal Sir George Eeskine, bevelhebber van de Britse troe pen in Egypte heeft in een ver klaring gezegd, dat, tenzij dit ge schiedt, hij een verwijding van de huidige kloof vreest, waarbij de gemoederen meer verhit raken en verder bloedvergieten zal plaats vinden. 's GRAVENHAGE. 17 Dec. De reeerine is overgegaan tot de samenstelling van een nieuwe liist van voor ambtenaren ver boden verenigingen, aldus is of ficiéél medegedeeld. Deze lijst omvat: De Commu nistische Partij Nederland, de Arbeidersbond voor Cultuur, het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond, de Nederlandse Vrou wen Beweging, de Eenheidsvak centrale en de daarbij aangeslo ten bedrijfsbonden. De regering heeft bovendien besloten de colleges van Gedepu teerde Staten en de colleges van B. en W. in overweging te ge ven de plaatselijke verordenin gen in deze, met het Rijksambte narenreglement in overeenstem ming te brengen. Bij algemene maatregel van bestuur zal mo gelijk worden gemaakt, dat de lagere organen ook het ad- Vies kunnen inwinnen van de commissie inzake ontslag van politiek onbetrouwbare ambte naren, welke commissie door de regering moet worden gehoord alvorens tot een ontslag mag worden overgegaan. De in 1938 afgekondigde lijst van verboden verenigingen is, gelijk bekend, in 1949 ingetrok ken. Het Algemeen Rijksambtena renreglement bepaalt in art. 97b, dat een ambtenaar eervol kan worden ontslagen, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het verlenen van het ontslag bevoegd is, uit zijn gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is, dat hij zijn plicht onder alle omstandigheden ge trouwelijk zal volbrengen. Is een ambtenaar lid van een vereniging, welke door de rege ring geplaatst is op een lijst van verboden verenigingen, dan kan daaruit worden afgeleid, dat een gedraging aanwezig is, welke tot voornoemd ontslag kan lei den. gens de berichten aan de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Tur kije hebben doen weten, dat ten gevolge van de jongste staats greep in Syrië een nieuwe situa tie was geschapen. Het Arabische nieuwsagent schap meldt, dat de vertegen woordigers van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Tur kije, Italië, België en Saudi Ara- bië een bezoek hebben gebracht aan het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken om de Syri sche minister er van in kennis te stellen, dat de diverse regeringen het bericht van de benoeming van kolonel Fawziselo tot hoofd van Staat, ontvangen hadden en tevens te bewijzen, dat de rege ringen van genoemde landen be reid waren de nieuwe Syrische regering te erkennen. Naar verluidt is de man achter de schermen in Syrië, kolonel Sjisekly, van mening, dat een nauwe samenwerking met het Westen de enige kans, is voor Syrië om de nodige wapens voor de versterking van het leger te verkrijgen. Het animerende opschrift op het bord „Vrolijk Kerstfeest" schijnt op de tweejarige Patsy Monahan zijn uitwerking te missen. Zij kan ook nog niet lezen. UIT HONGARIJE ONTVLUCHT BOEDAPEST (K.N.P.). Mi- haly Erdy, die kortgeleden nog minister van Landbouw in Honga rije was, doch werd afgezet en opgevolgd door Andras Hegedün, zou op 11 November volgens be> trouwbare berichten uit Honga rije zijn ontsnapt en in de En gelse zone van Oostenrijk zijn aangekomen. Erdy heeft zijn ontvluchtings program reeds gemaakt, toen hij bemerkte dat zijn ontslag aan staande was. Hij vernam reeds, dat de belastingambtenaren een scherp onderzoek instelden naar de export van eieren naar Zwit serland, waarvoor Erdy inderdaad grotendeels verantwoordelijk was. GEPERFECTION- NEERDE REDDINGBOOT VOOR SCHEPEN EN VLIEGTUIGEN -lp - 1% x i v'. - •4': De nieuwe redding boot van de Dou glas - vliegtuigfa brieken in Califo-- nië ziet er uit als een torpedo en heeft, voor hij als een torpedo wordt afgeschoten, bij een lengte van meer dan zes meten een middellijn van 53 cm. In de alumi- niumcylinder zit een vlot van 6,5 bij 2,5 meter, een vier-cylinder binnenboordmotor, een radio-ontvanginstallatie voor automatische besturing, voor 500 k.m. brandstof, een gecombineerd ontvang-zend-aparaat. Tevens mondvoorraad en wat verder nodig is om acht personen gedurende vijf dagen in het leven te houden. Het vlot kan radiografisch worden bestuurd vanuit het vliegtuig of schip dat het te water laat. Links: de torpedovormige „verpakking" van de nieuwe reddingboot. Met behulp van laddertjes die van de boorden afhangen, kunnen overlevenden in de boot klim men (rechts). (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling van de Landbouwbegroting een drin gend beroep op de boeren gedaan om in het komende iaar meer aardappelen en hakvruchten te gaan verbouwen. Wordt de productie hiervan niet opgevoerd, aldus de minister, dan zal de varkens- en pluimveestapel in '53 moeten worden ingeperk.t Minister Mansholt deed deze oproep na gewezen te hebben op de verminderde aankoopmogelijkheden van voedergranen in het buitenland. Als gevolg hiervan lopen de prijzen sterk op en het nadelig saldo van het landbouwegalisatie- fonds is zelfs nu al 100 millioen hoger dan op de in behandeling zijnde begroting werd geraamd. Naar het oordeel van de bewinds man komt nog 200.000 ha grond voor scheuring in aanmerking. De heren v. d. Weyden (K.V.P.) en de Hartog (V.V.D.) onderstreep ten bij de replieken de ernst van de toestand, maar zij waren van oordeel dat de wederinvoering van een scheurpremie de bereid heid om grasland in bouwland om te zetten zeer zou bevorderen. Uit het bovenstaande kan reeds duidelijk zijn geworden, dat het eerste deel van de rede 'van de minister van Landbouw nogal somber was. En dit gold ook voor 'zijn visie op de internationale samenwerking met betrekking tot de Landbouw. Steeds meer landen gaan er toe over, hun grenzen te sluiten, aldus de bewindsman. Ja, hij moest zelfs tot de con clusie komen, dat er van de libe ralisatie op het gebied van de landbouw niets meer over is. Zo wel Frankrijk als Duitsland en Engeland nemen maatregelen die de afzet in beduidende mate be lemmeren. Maar de minister wil de de hoop niet opgeven. In Fe bruari van het volgend jaar zal de eerste conferentie over een in tegratie van de Europese land bouw worden gehouden. Van zijn aankondigingen inzake het prijsbeleid zei de minister dat het hier niet om iets nieuws ging. Hij had slechts op schrift De regering en met name de direct verantwoordelijke bewinds lieden zijn bij alle verheugenis Maandagmiddag heeft staatssecretaris Mr. J. M. L. Th. Cals in het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Nederlandse Télevisieraad geïnstalleerd. Rechts aan het hoofd van de tafel staatssecretaris Cals, naast hem de voor zitter van de Televisieraad Prof. dr. P. S. Gerbrandy. Aan over'het'totstandkome'n^'vansdeze de linkerzijde te beginnen met het hoofd van de tafel: mej. nieuwe communicatievorm, ver- dr. J. de Boer, secretaresse Televisieraad, mevrouw E. C. M. ^etjuiste gebrui^van^Hnieuwe de Bloch-Regout, G. de Clercq, mej. dr. N. A. Bruinig, mr. medium. dr. P. J. Witteveen, dr. L. H. Ruitenberg, mr. D. van Duyne. de^eidf heeft gelliFtoffiteï: Aan de rechterzijde van de tafel te beginnen met het hoofd: iing van de televisieraad. de heer W. G. F. van Heyningen, afdeling Radio, Televisie .De leden van de televisieraad en Pers van het Ministerie van O., K. en W. (voor mr. A. W. duskuiUigMi^op een^of0 meer Schade van Westrum), de heer C. M. Dosker, Mr. dr. C. H. gebieden, die voor de televisie J. M. A. van Rooy, mr. S. Kloosterman, ir. J. D. v. d. Toorn, ™£chtbijzonder belang worden dr. C. C. G. Grutzner, dr. J. A. de Koning, ir. J. A. J. Bouman en de heer R. Uges Jr. regering ziet de televisie- 's-GRAVENHAGE. De staatssecretaris voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisteren te 's-Gravenhage de televisieraad geïnstalleerd. De staatssecretaris hield daarbij een rede waarin hij o.m. zeide, dat weinig onder werpen, die behoren tot het terrein van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in het afgelopen jaar zozeer de aandacht van ons volk hebben getrokken als de televisie. raad als een commissie ad hoe, dus met een tijdelijke taak, welke begrensd wordt door de duur van het experiment. Persoonlijk gelooft de staats secretaris dat in een definitief omroepbestel met één college van advies voor radio en televisie tezamen zal kunnen worden vol staan. De taak van de raad houdt in, dat hij „de regering van advies dient omtrent alle met de televi sie in verband staande onderwer pen en in het bijzonder over de inrichting en de invoering van een definitief televisiebestel". gesteld wat al jaren in practijk werd gebracht. Over de uitvoe ring zou intussen nog een nader overleg gepleegd worden met het bedrijfsleven. En het resultaat hiervan zou ter kennis worden gebracht van de Kamer. Tijdens de replieken bleven de heren Biewenga (A.R.) en de Hartog (V.V.D.) van mening dat de minister de zaken op deze wijze wel wat al te onschuldig had voorgesteld. De wens om 2 melkprijzen in te voeren was in elk geval wezenlijk iets anders. De minister betoogde hierop nog eens van zijn kant, dat hij toch ook in het bedrijfsleven wel be langstelling voor het tweeprijzen stelsel had opgemerkt. De communist Borst diende bij de replieken een motie in, waarin ook een tweeprijzenstelsel voor melk wordt verlangd, maar hier gaat het niet op een onderscheid tussen consumptiemelk en fa- brieksmelk maar om het verschil in prijs voor melk van de klei en van de zandgronden. Deze ge dachte noemde de minister een wensdroom die nooit werkelijk heid zou kunnen worden en ver schillende afgevaardigden waren reeds eerder tot een soortgelijke conclusie gekomen. (Vervolg op pag. 5) AMSTERDAM. Gisteren is in een chemische fabriek in de binnenstad van Amsterdam een ketel, waarin zich hixachoo-gas bevond, gebarsten. Een 24-jarige chef begaf zich met een gasmas ker en met een touw om het mid del in de ketel om de schade op te nemen. De derde maal dat hij in de ketel ging deed hij het touw af. Na korte tyd bemerkte men dat de man niet meer bewoog. Twee arbeiders haalden hem uit de ketel, maar hij bleek reeds te zijn overleden. Deze beide arbeiders geraakten zelf ook buiten bewust zijn en moesten naar het Wilhel- minagasthuis worden vervoerd. STUTTGART (A.P.). Voor het parlement van de staat Wuert- temberg-Baden heeft de Ameri kaanse Hoge Commissaris John McCloy verklaard, dat Rusland zijn druk op het Westen zal ver meerderen, zolang er geen defi nitieve stappen worden onderno men in de eerstvolgende zes maanden om tot een Europese eenheid te geraken. „De besluiten, die in de eerst komende zes maanden genomen zullen worden, zullen beslissen over de toekomst van Europa en over de toekomstige betrekkingen van Amerika met Europa". OOK ZIJN GEZIN KATHOLIEK VATIKAANSTAD (A.P.). Prins Asaka is het eerste lid van het Japanse regerende huis dat katholiek gedoopt is. De plechtig heid werd geleid door mgr. Tho mas Asagora Wakida, de bisschop van Yokohama. De prins heeft de naam Peter aangenomen. Zijn zoon en zijn dochter werden tegelijkertijd ge doopt. Zijn vrouw, prinses Gefus- himi en een andere dochter waren reeds verleden jaar gedoopt. Advertentie 1 DRINK LOUTER 3500 GEGADIGDEN EMMELOORD. Meer dan 3500 gegadigden hadden zich ge meld voor de uitgifte van 135 be drijven in het nieuwe land. In de loop van de Maandag ontvingen 129 uitverkorenen de goede tij ding dat zij voor een pachtbedrijf in aanmerking kwamen. De beslissing over de zes reste rende bedrijven valt later. Uiter aard moesten ver over de 3000 liefhebbers worden teleurgesteld. Alles was op alles gezet, om on danks de omvangrijke voorberei dende werkzaamheden, nog dit jaar mét de uitgifte gereed te ko komen. Onder de gelukkigen be vinden zich vele pioniers die na jaren van hard en moeizaam wer ken thans hiervan de vruchten mogen plukken. Een deel der nieuwe pachters komt van het oude land. PER SCHIP IN 1952 ROTTERDAM. In totaal zul len er in 1952 circa twintig emi- grantenreizen naar Canada wor den gemaakt en men denkt hier mede 18 tot 23.000 emigranten naar de overzijde van de Atlanti sche Oceaan te kunnen vervoeren, doch voorlopig wordt er gerekend op een aantal vdn twintigduizend. HONG-KONG (K.N.P.). Ten aanschouwe van een mei slokken gewapende menigte hebben twee zusters en een priester in Pakoi (China) twaalf dagen lang 12 uren moeten graven naar in ontbinding verkerende kinderlijkjes. De zusters en de pater, Moeder Sophie, Zuster Vincent en Pater Cotto, moesten onafgebroken doorwerken. Slechts spaarzaam ontvingen zij voedsel of drinken. De tegen deze religieuzen opgezette menigte kreeg volop gelegenheid, ondanks politietoezicht, de gravende Katholieken te slaan of te ranselen. De kinderlijkjes waarnaar moest worden gegraven, zijn afkomstig uit het vondelingentehuis te Pakoi. bewijzen voor hun misdaad waren opgegraven. Er zijn geen juiste gegevens voorhanden, hoeveel priesters en zusters nog in de von delingentehuizen in China arbei den. In 1948 waren er nog 254 tehuizen met 15.696 vondelingen, die daar werden verzorgd. Zeker 14 zusters wachten in de gevan genis op hun berechting. Zoals bekend is, overlijden de te vondeling gelegde kinderen vaak spoedig tengevolge van de ontbering, welke zij hebben moe ten doorstaan. De mode der com munisten in China is thans het liefdewerk der Katholieke zusters voor te stellen als moedwillige kindermoord. Genoemde drie religieuzen zul len binnenkort tezamen met nog vier paters en drie zusters-mis- sionarissen terecht staan voor een volksgerecht, waardoor een soort herhaling kan worden verwacht van het proces van 2 December, te Kanton gevoerd. Toen heeft een woedende rechtbank onder gebrul van een duizendkoppige menigte vijf Ca nadese zusters van de Onbevlekte Ontvangenis ter dood veroordeeld eveneens wegens kindermoord. In geheel China wordt de aan val op de weeshuizen naar een climax gevoerd. In Tsjengtoe wer den reeds zes zusters en een priester veroordeeld, nadat op het kerkhof van Mopotsjan de z.g. GEVAAR VOOR KOREA- LUCHTBRUG WASHINGTON, (Reuter). President Truman heeft een noodraad samengesteld met de taak een einde te maken aan de staking bij de „Pan American Airways". De staking, mocht zij aanhou den, vormt een gevaar voor de luchtbrug naar Korea. Ongeveer 6000 employé's van het vliegende personeel en het grondpersoneel hebben het werk neergelegd. Volgens de perssecretaris van de president wordt verwacht, dat de stakers naar het werk zullen terugkeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1