mee Nieuuu Weinig kans voor moties-Peters over de schoolgeld heffing Overleg Nederland-Indonesië in stadium van „ophelderingen" fiiis n/rrpi An \znno ai is ka a ad veilig. (Vondel) „Sovjet-aspiraties sinds 1940 in Midden-Oosten" De vacantiespreiding gaat nog niet naar wens VRIESMAN ER - ACTIE I RN's pakjes en Duin Z. H. de Paus ontving rapport over onderzoek in de St. Pieter een itj es-series, e r i e. en dam. boek JSTFEEST en )E|AAR iiiiiiuiiiimiiimiiimiiU; >rm succes KLASSE BETER Sprookjesland DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nhd WAT 'N ZORGEN OM DE VACANT IE! Minister voelt „in beginsel" niets voor kosteloos onderwijs Gortzak-motie over Aan-deze laatste pmstandigheia een Jodenjongetje Koffie öp bon 524 Graf van St. Petrus ontdekt GEEN BUSSEN op spoortrajecten Onenigheid in Friese woonoorden Washington tot Moskou: Blitar-incident in Den Haag hoogst emstia ooaenomen Wees 'n olifant in 't verkeer Britse buikriem nóg wat nauwer Christiansen in vrijheid gesteld Bouwvakken doen niet meer mee F- een 1ste klas sortering GEDISTILLEERD )0 2.50 2.50 3.95 4.70 2.50 1.45 Likeuren, diverse smaken, per ltr. vanaf 3.25 Vermouth Mantos per ltr2.25 Vermouth Mantos wit. per ltr. 2.40 Frambozen Bessen per ltr2.60 Cherry Cocktail, per ltr. 2.50 Bordeaux wijnen, vanaf 2.50 Bisschop wijn, vanaf Graves, vanaf Beaujolais 1947 Rode en witte port, vanaf Zoete wijnen, vanaf Kersen op sap roegtijdig; wij zullen meeste zorg besteden - Alkmaar - Telefoon 2453 IJ DOOR MET ONZE 3 op van een Herencostuum en sterk verlaagde prijzen w ij naar believen een 5; 3 of Edammerkaas EAU! [OFDIJKSTRAAT 8, 3 ,R Telefoon 2765 ïtand (gesloten huis) daar- 3 tE KWALITEITEN tegen PRIJZEN G 3 IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIH^ cadeau-koffie of -thee de beste plantages in de oesson geplukt de fijnst verkrijgbare. geurigvers. atjes, lepels, handdoeken etc.) maken, dat jai drie streken jai zo zes mailen door en i naar N.O.O. net zolang tot t. Dan blaif jai bointen ons de opereesjun Motte Bal, zie rg gehaim". „Oké makker, lien en doen wat je zegt". zei de officier. „Wai zain aan ivenop vaart, dan zeggen ze Nou, goeie vaart dan maar, •ken te hebben, verdween de deze dook weer onder. Doch dat er voor het patrijspoortje fd zichtbaar was geworden... met een alpinopetje. Als hij k was hij dan niet zo rusitg Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1-7*5 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqblad Buiten God is 't nergens HET EE IT VAN HEDEN (Pagina 1) Donderdag 20 December 1951 46e Jaargang No. 12354 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 43B2 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) HET OORDEEL VAN MINISTER RUTTEN over de door de KVP- afgevaardigde Peters ingediende moties luidt niet gunstig. Bij het gisteren voortgezette onderwijsdebat in de Tweede Kamer zei de bewindsman van de eerste motie, dat de plannen voor gezinsreductie op schoolgeld, voorzover al niet doorgevoerd, klaar liggen. Deze maatregelen zouden echter weer moeten worden opgeschort en omgewerkt, wanneer als nieuw uitgangs punt een wettelijke regeling van het geheel van schoolgeldhef fingen moest worden gekozen. Voorts meende hij met zekerheid te kunnen zeggen, dat de vervulling van de in de motie tot uitdrukking gebrachte wens ook een verhoging van de college gelden tot gevolg zou hebben. De tweede motie, waarin het Rijk wordt verzocht om geen invloed te willen uitoefenen op de vaststelling van het vermenigvuldïgingscijfer door de ge meenten, voorzag de minister van een ander adres. Hiervoor moest de afgevaardigde bij zijn collega van Binnenlandse Za ken wezen, zijnde eerste ondertekenaar van desbetreffend K R. Beter ware het wellicht nog geweest, wanneer de bewindsman naar collega Lieftinck had ver wezen, bij wie de gemeenten im mers slechts dan de hand kunnen ophouden wanneer ze o.m. ook de mogelijkheden van het school geld voldoende hebben uitgeput. In tweede instantie hield de heer Peters echter toch nog vast. Dat de collegegelden als gevolg van zijn eerste motie hoger zou den worden, kon hij niet begrij pen en ook voor een vertragende werking ervan toonde hij zich minder bevreesd. Wat de tweede motie betreft wees hij erop, dat het desbetreffende K.B. toch door drie ministers was ondertekend, waaronder ook de bewindsman van O., K. en W. Bon 524 Algemeen is aangewe zen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag, 21 December 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie tot en met 5 Januari. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. Eerstvolgende bon aanwijzing: op 31 Januari 1952. knoopte eveneens de heer Gort zak (comm.) vast, met <üen ver stande, dat hij hierin „Zes han den op één Rommiaanse buik" zag. Voor het overige reageerde de Kamer maar zwak op de mo ties-Peters. De heer van Sleen (P.v.d.A.) verklaarde dat hij er eerst wel iets in had gezien, maar door het antwoord van de mi nister aan het twijfelen was ge raakt. De heer Tilanus (C.H.) gaf de minister zelfs al zonder meer gelijk, en ook bracht hij de heer Peters onder het oog, dat hef toch wel zeer onvrien delijk was om aan een motie vast te houden, die door een bevrien de minister als „onaanvaard baar" was afgewezen. Noe- twee moties. Verder werden we verrijkt met twee nieuwe moties. De heer v. Sleen legde in een motie de wens van zijn partij neer, dat het onderwijs „in beginsel" kos teloos zou moeten zijn en nodig-, ■de de regering uit, om bij haar beleid met culr ïcAcmnis te houden. Minister Rutten verklaarde zich afeezien van de onmogeliike financiële consequenties ook ..in beeinsel" niet bereid om zulks te doen. Ziin onvatting is. dat iets waar voor men betaalt ook beter ge waardeerd wordt en deze onvat- tina bleken naeenoea alle woord- Woensdagmorgen heeft mgr. Ludwig Kaas, de leider der op gravingen onder de St. Pieter, Z. H. de Paus het tweedelige monumentale boekwerk aangebo den dat over de onderzoekingen onder het altaar der Confessie is verschenen. Zulks geschiedde tij dens een audiëntie voor leiding en arbeiders dezer uitgravingen. Volgens dit werk, dat niet, zoals werd gemeld, door Z. H. de Paus zelf werd geschreven, doch door verscheidene archeologen van het Vaticaan, is „met wetenschappe lijke zekerheid" vastgesteld, dat het graf van de Apostel Petrus zich onder het hoofdaltaar van de St. Pieter bevindt. Reuter ontleent aan een artikel in de Os?ervatore Romano over dit belangrijke geschrift, dat een deel tekst en een deel tekeningen en fotomateriaal bevat, dat men onder het niveau, waarop de oor spronkelijke, door Keizer Con- stantijn gebouwde basiliek was gelegen, een heidense begraaf plaats heeft gevonden uit de tijd van de dood van de Apostel. Hier ontdekte men onmiddellijk onder het tegenwoordige hoofdaltaar een constructie, die klaarblijkelijk een vaste plaats van verering was geweest. De tombe was geplun derd en beschadigd. Uit de onderzoekingen bleek verder, dat ondanks de vele wij zigingen in de loop van de eerste eeuwen de plaats, waar men aan neemt, dat de Apostel begraven werd, niet zijn gewijde karakter verloren had. In de tweede helft van de 2e eeuw werd boven het graf een gedenkteken gebouwd, dat later werd opgenomen in een soort kapel in het miden van de kerk en door uitgebreide veranderin gen in de 6e en 7e eeuw tenslotte geheel aan het oog onttrokken. Het bleef echter een plaats van verering, ook toen de tegenwoor dige Sint Pieter in de 16e en 17e eeuw was gebouwd. De conclusie van het rapport is, dat het graf van Petrus sinds diens dood een plaats van voort durende verering is geweest. Over de identiteit van het ge beente, dat men naast het graf heeft gevonden, hebben de ar cheologen van het Vaticaan zich niet uitgelaten. voerders te delen. Alleen de heer Gortzak viel de heer v Sleen -in beeinsel" bii. Hoewel hii aan de motie zelf slechts de waarde toekende ..van een stukie zoet hout. waaron men wat kon knab belen" Waar bij katholieke moties en een socialistische motie, toch ook een communistische motie niet mocht ontbreken, leverde de heer Gortzak van zijn kant nog een vierde exemplaar. Omdat de beste brokken er echter inmid dels al uit waren, wierp hij zich nu maar op het verhaal van het Jodenjongetje, dat voorkomt in het derde gedeelte van het „Ne derlands Taalboek", dat de laat ste tijd in verschillende Neder landse bladen als een anti-semie- tisch product is gebrandmerkt. Van de desbetreffende motie, waarin de wens wordt geuit dat de minister bedoeld lesje uit het taalboek zal doen verwijderen, zei de bewindsman dat zulks in strijd met de Grondwet zou zijn. (Zie vervolg op pag. 3) (Eigen bericht) UTRECHT. Naar wij van de directie der Nederlandse Spoor wegen vernemen zullen geen bussen op spoortrajecten gaan rijden. Zoals bekend zagen de N.S. zich op 2 Januari 1951 ge noodzaakt vanwege de enorme kolenschaarste een aantal stoom treindiensten te staken en over te gaan op busdiensten. Het ziet er niet naar uit, zo verzekerde ons ir. F. Q. den Hol lander, dat dit deze winter we derom het geval zal zijn. De kolenpositie van de N.S. is aanmerkelijk gunstiger dan het vorige jaar, terwijl de behoefte, mede door annulering van ver scheidene stoomtreinen, niet zo groot meer. is. VKI|UAG DULIUimi OVER INTERPELLATIE Burgemeester Boekhoven deed intrede in Kamer De Tweede Kamer heeft giste ren besloten om eerst Vrijdag te beslissen over het verzoek van dë heer Wagenaar (Com.) om de regering te mogen interpelleren over het ambtenarenverbod, zulks omdat dan over hetzelfde onder werp vragen zullen worden ge steld door de heer Burger (P.v.d.A.). Bij de aanvang van de verga dering werd het nieuwe lid van de Kamer, de heer G. Boekhoven (P.v.d.A.) burgemeester van Nieuwe Pekela geïnstalleerd. Hij is de opvolger van de heer Tuin, de nieuwe burgemeester van Groningen. Gistermorgen is onenigheid ont staan tussen kampraden van de woonoorden Oranje en Ybenheer, beide te Fochteloo, onder Ooster- wolde in de gemeente Ooststel lingwerf. De beheerder waar schuwde uit voorzorg de politie. Deze behoefde echter niet op te treden, omdat de burgemeester van Ooststellingwerf, mr. G. A. Bontekoe, zich onmiddellijk naar de kampen had begeven, de be trokkenen toesprak, een vergade ring die zij zouden houden ver bood en de kampraden tot een verzoenende houding wist te brengen. Een gramojoonplaat die aan de ene zijde door het door H. M. de Koningin vorig jaar op Soestdijk voorgelezen Kerst evangelie volgens St. Lucas wordt ingenomen en aan de andere kant door „Er weidet seine Herde", uit Der Messias van Handel, gespeeld door Jan Bleumers en Pierre Palla, zal in de handel worden gebracht ten bate van het Herstel lingsoord voor het Asthmatische kind „Heideheuvel" te Hilversum en het Nederl. Studentensanatorium in Laren. De plaats is gistermorgen beide organisaties overgedragen. Rechts Jack Philips, directeur van Philips' Phonograjische industrie. WASHINGTON (A.P.) De V.S. hebben als „volkomen onge grond" een Russische nota van de hand gevjezen, waarin be weerd wordt, dat het voorgestelde commando voor hei Nabije Oosten een agressie! karakter draagt. In een formele nota, welke Dinsdag in Moskou overhandigd werd, hebben de V.R. Rusland beschuldigd toekomstige candidaten voor het pact vrees in te boezemen door valse beschuldigingen. In het Amerikaanse antwoord wordt gezegd, dat „de voorstel len voor een commando voor het Nabije Oosten en de princi pes daarvan steunen op het mha-erente recht van zelfverde diging, zoals dit in artikel 51 van het Handvest der V.N, om schreven wordt." In het antwoord wordt het voorstel, dat Rusland in 1940 de Nazi's gedaan heeft, aan gehaald om te bewijzen, dat elke bedreiging voor het Midden Oosten van de kant van Rus land en niet van die van het Westen komt. Er werd aan herinnerd dat Molotof op 25 November 1940 voorgesteld had, dat Rusland toestemming zou krijgen om Herziening Grondwet Bij K.B. is prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandes Zaken, benoemd tot voorzitter van de Staatscommissie tot her ziening van de Grondwet. Prof. Beel zal met mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat en lid van de Raad van State, het voor zitterschap van de commissie be kleden. OLIFANTEN van het circus Bertram Mills hebben een belang rijk aandeel in de Veilig Verkeersactie, welke in verschillende delen van Engeland wordt gehouden. Zo werden zij keurig opgesteld langs een oversteekplaats in Londen om jeugdige voetgangers gelegenheid te geven veilig de overkant te berei ken.' Op de plakkaten staat vermeld, dat zij zich altijd aan de verkeersregels zullen houden. 's GRAVENHAGE (A.N.P.) De corresnondent van Aneta in Nederland verneemt over de stand der hesnrekincen tussen de Nederlandse rea-erin™- en nrof Sunomo het volgende: De Indonesische de'»ratie in Foiuscfi"de' goedkeuring van 'de Indonesische regering ontvangen voor haar antwoord on de door de Nederlandse regering aan nrof. Sunomo overhandigde Aide memoire. In deze Aide-memorie en tevens hii monde van de staatssecretaris van buitenland se zaken. mr. N. S. Blom. had de Nederlandse regering onheldermg gevraagd over de bedoelingen van de Indonesische reaerina hii de onderhandelingen In het bijzonder ging het voor de Nederlandse regering om de vraag: hoe de Indonesische re gering het verband tussen beide punten der agenda, teweten Nieuw Guinea en de Unie, zag. De Nederlandse regering had aan prof. Supomo te kennen ge geven, dat zij wel bereid was, de overeenkomsten inzake de Un-ie te verlangen, doch dat zij er geenszins zeker van was, dat Indonesië daarna niet weer .op nieuw bezwaren zou gaan uiten tegen een tot stand gekomen nieuw verdrag en wel vanwege 't onopgeloste vraagstuk Nieuw- Guinea. Indonesia beschouwt de Unie als een hinderpaal voor de sa menwerking, evenals de kwestie- Nieuw-Guinea. Wat dan, zo wordt van Nederlandse zijde gevraagd, als de hinderpaal voor wat betreft de Unie is wegge nomen? Zal Indonesië de samen werking dan realiseren, ondanks het niet-opgeloste vraagstuk- Nieuw-Guinea? De Indonesische delegatie heeft in onderling overleg een con cept-Antwoord opgesteld en aan Djakarta voorgelegd. Hierin wordt, naar de correspondent van Aneta uit gezaghebbende bron verneemt, de zaak onge veer aldus gesteld: Een wijziging van de Unie in een gewoon Internationaal Ver drag zal zonder twijfel een der hinderpalen voor een goede ont wikkeling der samenwerking wegnemen. Wanneer dit echter geschiedt zonder dat het vraag stuk Nieuw-Gunea wordt opge lost, zal er nog een laatste hin derpaal voor de samenwerking bliiven bestaan. Naar de mening van het Ne derlandse kabinet vereist de pas sage. waarin gezegd wordt, dat. wanneer de Unie wordt opge heven, doch de kwestie Nieuw- Guinea onopgelost blijft, er een ernstige hinderpaal voor de sa- menwerging blijft bestaan, na- dce opheldering. Deze opheldering is nu dan ook alsnog aan prof. Supomo ge vraagd. Van Nederlandse zijde zegt men thans, dat er nog andere hinderpalen bestaan, te weten o.a. de rechtspositie van de Nederlanders in Indonesië, die onbevredigend is, gezien de vele arrestaties van Nederlanders. Voorts hébben de moorden op velf Netei-J^Kuiers.,.dij sapdacJif Ook de redevoeringen van presi dent Sukarno tegen Nederland vormen, aldus Aneta's zegsman, een ernstige hinderpaal. Al deze zaken dienen, naar de Nederlandse opvatting, eveneens op de conferentie te worden be sproken. De Blitar. Nu heeft zich echter een com plicatie voorgedaan, die zich ern. stig laat aanzien. In Indonesië is bekend geworden, dat Indo nesië het Nederlandse protest in zake het beslag leggen op de wapens aan boord van de „Bli tar heeft afgewezen en zich op het standpunt stelt, dat hier niet een doorvoer, doch een invoer van wapenen betreft, daar men in Indonesië Nieuw-Guinea be schouwt als Indonesisch gebied. Deze wijze van het stellen der kwestie wordt door de Neder landse regering hoogst ernstig opgenomen, naar aan de cor respondent van Aneta is geble ken. LONDEN (A.P.). Het Britse ministerie van Voedselvoorziening heeft megedeeid, dat Maandag over een week het bacon rantsoen verlaagd zal worden van vier Tes»ï~T>ifnée "is" zs^gram/ eii iidc rantsoen suikerwaren van 6Vs ounce tot 6 ounces per week. Voorts zulen de prijzen van kaas en bacon verhoogd worden. De regering schrijft dit toe aan het heersen van mond- en klauw zeer zowel in Engeland als op het vasteland. Dit is een harde slag voor de doorsnee Brit, daar kaas en bacon veel gebruikt worden om het zo goed als niet bestaande vleesrantosen te vervangen. De prijs van de gerantsoeneerde kaas wordt ruim verdubbeld. Men kan een weinig geïmporteerde kaas kopen maar deze is zeer duur. BABY GEDOOD? Het was de politie te Beltrum ter ore gekomen, dat een pas ge boren baby onder verdachte om standigheden was overleden. Na een onderzoek werd een 45- jarige landbouwer gearresteerd, die gisteren voor de Officier van Justitie te Zutphen is geleid. een „basis voor land. en zee- strijdkrachten" binnen bereik van de Turkse Zeestraten in te richten en dat „het gebied ten zuiden van Batoem en Ba koe in de richting van de Per zische Golf erkend wondt als het centrum van de aspiraties van de Sowjet Unie". In het licht van de Russische houding sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, aldus het Amerikaanse antwoord, „kan slechts aangenomen worden, dat het doel, zoals dit Molotof in 1940 uiteenzette, de politiek van de Sowjet regering blijft. „Recente Sowjet dreigementen aan het adres van deze staten, waarin gewaarschuwd werd te gen deelneming aan het com mando voor het Midden Oos ten, vormen inmenging in de aangelegenheden van deze lan den". De voormalige „Wehrmactat- befehlshaber in den Niederlaen- den, General der Flieger" F. C. Christiansen, is gisteren enige dagen nadat hij 72 jaar was geworden in vrijheid ge steld. Hii is van de gevangenis aan de Pompstationsweg te Seheve- ningen door de rijkspolitie naar Nieuwesehans gebracht en daar over de grens geleid. Christiansen was door het bij zonder gerechtshof te Arnhem tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aanvankelijk heeft hii beroep van cassatie ingesteld, doch dit later ingetrokken. Bij Ittrnro, wam crraiti^ viAr getrokken. PERSONENVERVOER NAAR DUITSLAND Voorlopig nog niet via Nieuwesehans (Eigen bericht) UTRECHT. Naar wij vernemen hebben op de onlangs te Oslo ge houden Internationale Spoorweg conferentie noch Nederland noch Duitsland enige interesse getoond voor een herstel van de spoor wegverbinding voor personen-ver voer DuitslandNederland via Nieuweschahs. Zoals bekend, werd dit baanvak onlangs voor het goederenvervoer geopend. Naar wij thans van de directie van de Nederlandse Spoorwegen vernemen ligt het niet in de bedoeling het personen vervoer in de eerstkomende jaren te herstellen. PER 17 MEI 1952: DIESELS NAAR WINSCHOTEN (Eigen bericht) UTRECHT. Met ingang van 17 Mei a.s. zo vernemen wij van de directie der Nederlandse Spoorwegen, zullen ook diesels vroeger bij de" bouwvakvacantie gaan rijden van en naar Winscho- (Van een onzer verslaggevers) Het Centraal werkcomité vacan- tie kon op de gisteren te Amster dam gehouden persconferentie geen juichtoon aanheffen over de in dit jaar bereikte resultaten. De moeilijkheden in het thans bijna afgesloten jaar zijn veel groter geweest dan in de voorafgaande jaren. De bouwvakken hebben zelfs het besluit moeten nemen om terug te keren tot eenzelfde week vacantie voor het gehele land. Dat zijn er nog duizenden, die zich van vacantiespreiding geen laars of althans weinig aan trekken. De bouwvakken kunnen niet meer aan de vacantiespreiding meedoen, omdat is gebleken, dat daardoor zeer belangrijke econo mische nadelen zijn ontstaan. Men wil deze verliezen niet meer dra gen. Vooral de grote bedrijven kwamen in de knel te zitten, doordat zij hun kantoren niet konden sluiten, waftt de aanbe stedingen gingen gewoon door. Men moet echter hierbij niet ver geten, dat de bouwvakken destijds een proef wilden nemen omdat men wel moeilijkheden verwacht te, maar die nog niet kon over zien. Een lichtpunt is echter, dat de andere bedrijfstakken, die zich ten. Men overweegt ook, deze dienst door te trekken naar Nieu wesehans. aansloten, hun vacanties blijven spreiden over drie weken. Nog steeds is de periode eind Julibegin Augustus de toe- vluchtsperiode en het toppunt de gehuwden zonder kinderen of der drukte der andere vacantie- gangers gebleken. De bouwvak arbeiders komen nu in die we ken de drukte nog vermeerderen. Met het oog hierop dringt het comité er nu reeds op aan, dat die bouwvakbedrijven, waar va cantiespreiding alsnog mogelijk blijft, dispensatie aanvragen en de vacantie zullen aansluiten bij de regionale vacantieweek. De weerstand van de gemeente Groningen met betrekking tot het onderwijs, heeft, aldus het comité, de volwassen vacantie- gangers in verwarring gebracht en het staat te bezien of niet in 1952 een verbrokkeling daarvan het gevolg zal zijn. Gelukkig heb ben slechts weinig gemeentebe sturen in de noordelijke provin cies of in de provincie Noordhol land dit voorbeeld gevolgd. Het streven van het comité blijft er nog altijd op gericht het aantal vacantiegangers vóór en na de periode van 15 Juli31 Augustus te verhogen. Maar het comité heeft tot zijn leedwezen moeten constateren, dat dat deel van het bedrijfsleven, dat niet behoort tot de collectief-sluitende bedrijven, ook in 1951 geen blijk heeft gegeven in enigszins bevre digende mate aan vacantiesprei ding te denken. De vacantiegan gers met schoolgaande kinderen zullen uiteraard binnen het tijd vak der schoolvacanties moeten gaan. Maar op de ongehuwden en met niet-schoolgaande kinderen, die vóór of na dat tijdvak kunnen gaan, blijkt slechts sporadisch enige druk uitgeoefend te wor den. Het staat vrijwel vast, dat enige inspanning van de zijde der bedrijfsleidingen en van het ka der der bedrijven hier een aan merkelijke ontlasting der top- periode teweeg kan brengen. Ook de jongeren, die buiten de jeugdorganisaties staan, trekken zich weinig aan van vacantiesprei ding. Hetzelfde moet helaas ge zegd worden van de middenstand, voorzover hij vacantie neemt; de mensen van de vrije beroepen en de ouderen van dagen. Het enige middel, dat deze cate gorieën misschien tot andere ge dachten kan brengen is morele pressie. Daarvoor is nodig een zo groot mogelijke mate van begrip en publiciteit. Het probleem van de vacantie lijkt wel eens een futiliteit in vergelijking met de andere problemen, waarvoor men staat. De vacantiespreiding is echter een groot sociaal en recrea tief belang. De recreatie komt niet tot zijn recht als men ge dwongen is in overvolle pensions en hotels te logeren en in stamp volle treinen te moeten reizen. Ook voor de Horecaf- en ver voersbedrijven zou een goede vacantiespreiding een betere be diening mogelijk maken en een hoger rendement opleveren. EXTRA TREINEN VOOR EN NA KERSTMIS UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen zullen op 21, 22, 23, 26 en 27 December a.s. een aantal extra treinen laten rijden. In verband met het feit, dat op de Maandagen 24 en 31 Decem ber a.s. vele kantoren en fabrie ken gesloten zijn, zal een aantal forensentreinen op deze beide dagen uitvallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1