BLANKE" TOP DER DUINEN zal in lachend groen verdwijnen Rechtbank Alkmaar Begroting meteen tekort van f 112.000 - D.A.W. WON EERSTE DEEL VAN ZWEMCOMPETITIE AGENDA II Gemeenteraad Bergen „Verparking" van Verbrande Pan als NOODZAAK te bewijzen? Interpellatie Hemelrijk Firma jan Külfone Raadsvergadering Castricum Smeekschriftennaar minister Witte Bordeaux korting op al onze Voor de feestdagen Dienstregeling N.S. sterk gewijzigd Fa. Th. Kraakman g B Zoon \m m m m m mt* Toen alle kaarsjes branddenbegon de zon te schijnen PAGINA 2 DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 HERNIEUWDE BELOFTE ALKMAAR Als de recht bank niet geweten had, wat het Indonesische meisje, dat Dinsdag morgen op het matje moest ko men, op naar kertsiok had, dan was zjj wellicht wat meer onder de indruk gekomen van de hete tranen, die er een halt uur lang geschreid werden over de ver duistering van een fiets en een stofzuiger. Maar er lag, zwart op wit, een veroordeling van het landgerecht te Bandoeng voor vieemde han- delspractijken op tafel, en dat was voor de heren achter de groene tafel wel een aanwijzing Dij het zoeken naar wat voor vlees men in de kuip had. De fiets en ao stofzuiger waren bij winkeliers in Den Helder, na het ophangen van schoon-klin- kende verhalen, op afbetaling gekocht. De fiets was gedeelte- tijk betaald en daarna verkocht, de stofzuiger is helemaal niet be taald. De officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteyn, had ondanks de verzekering van: „Ik zal het heus nooit meer doen, echt waar!", wemig vertrouwen in het meisje en eiste zes maanden met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Mr. H. Scholten, de ver dediger, die meende dat de op voeding van z n cliënte door de inval der Jappen en de bezetting, zoals dat by ons ook het geval is geweest, remmend heeft gewerkt, wilde een mildere oplossing. Uit spraak 27 December a.s. SCHOON SCHIP MAKEN ALKMAAR Eigenlijk had de Alkmaarder van V„ die al hier en daar wat heeft weggenomen en de laatste tijd zo'n beetje door het land zwierf, op verschillende plaatsen terecht moeten staan Maar het werd hem voor de Alk- maarse rechtbank mogelijk ge maakt, ineens schoon schip te maken, zoals de president, Mr. A. D. Van Regteren Altena dat noemde. Hij kreeg dan ook een flinke beurt, waarbij hem de verduistering van een Solex, in Den Helder gehuurd en in Nij megen van de hand gedaan, als mede de diefstal van een gou den horloge te Delft, dat in Ter- neuzen voor ruim honderd gul den aan de man werd gebracht, op zijn boterham. Twee jaar met aftrek eiste de Officier van Jus titie, Mr. A. W. Holsteyn, die tevens teruggave van het horloge aan de oorspronkelijke eigenaar vroeg. Mr. C. Smal, de verdedi ger, vond dat men het maar eens moest proberen met wat meer steun aan zijn cliënt te verlenen. Er waren inderdaad wel eens wat moeilijkheden geweest met hem, maar omdat de jongeman uit een goed gezin stafhde en zich bij verschillende patroons goed had gedragen, meende de verdediger, dat er nog wel wat aan dit geval te doen was. Uitspraak op 27 December. TEN EINDE RAAD ALKMAAR Omdat hij geen werk had en ten einde raad was, is het met de Alkmaarder P.J.S in de loop van deze zomer de verkeerde kunt op gegaan. Er was zo het een en ander van hem MlftfSI?iraaVaI}ièt alleen maar de diefstal van een auto ten laste gelegd. Dat was op 29 Augustus te Hoorn gebeurd en verdachte was daarmede op weg naar de Afsluitdijk gegaan. On derweg was hij, zonder papieren en zo, aangehouden en was de aap uit de mouw gekomen. „Het zijn de omstandigheden" meende de jongeman tijdens de zitting van de Alkmaarse rechtbank, maar de president wou nu eens precies weten,, wat die omstandigheden waren. En toen kwam het hoge woord er uit: „Ik was ten einde raad". Over het feit, dat de ver dachte de auto zou hebben gesto len om dan eindelijk maar in de gevangenis te kunnen komen, wilde de president niets horen. En de officier, die anderhalf jaar eiste met aftrek, wenste er ook niet op in te gaan. Mr. Mulder voerde aan, dat zijn cliënt na zijn werkloos wor den tot verschillende vergrijpen was overgegaan. En hij vond het roekeloos van een automobilist, om zijn wagen zo maar neer te Zetten zonder er het contact sleuteltje uit te halen of de wa gen afdoende te sluiten. Hij meende, dat men hier alleen maar diefstal van benzine ten laste moest leggen. Verdachte zelf vond, in zijn laatste woord, het voorarrest als straf al ruim vol doende. De rechtbank zal op 27 December laten weten, of zij er ook zo over denkt. ALKMAAR Een vrouw van Russische orgine moest zich voor de Politierechter verantwoorden voor haar diefstal van 3 repen chocolade bij de fa. Simon de Wit Zii ontkende pertinent. Maar wel was een van de repen tussen haar kleren gevonden- Zij - wist heus niet, hoei die repen in haar tas waren gekomen. Zij stond gewoon weg voor een groot raadsel. De Officier vond het helemaal geen raadsel. „Diefstal," zei 'hii en hij eiste een boete van f 15 sübs, 10 dagen. De Politierechter maakte er f 10 of zes dagen van. ALKMAAR De volgende verd. die, hoewel hij een mooie naam heeft, in het geheel geien hoffelijk man is geweest, bleek een lastige meneer tel zijn alléén als hij 'n borreltje teveel op heeft. Die lastigheid uitte hij dan in scheldpartijen tegenover zijn bu ren. In de nacht van 78 October had hii wéér eens te diep in het glaasje gekeken: om één uur in de nacht kwam hij naar huis, had blijkbaar zin nog even in de frisse lucht in zijn tuintje te staan en luchtte) zijn gemoed in de rich ting van de slaapkamer, waar zijn buren, een echtpaar, de slaap des vredes genoten. Hij riep: „Koin maar op met ziin vieren, kom er uit, parasiet, ik eet (hij gebruikte daarvoor een ander woord) jullie, op, sportmannen, kom eruit ik snij je aan riemen. Dat kostte hem zestig gulden of dertig dagen, conform de eis van de Officier. SCHOUWBURG 'T GULDEN VLIES: Kerst-avond Ned. Kath. Vrouwenbeweging. SCHOLA PUBLICA: Inlei ding Filosofische cursus, restaurant Koekenbier, Ken- nemerstr.weg, 8 uur. BIOSCOPEN: Rex-theater: Tomahawk, 14 jaar; Cine ma Americain: Geen Uit weg, 18 jaar; Harmonie: Onder de hemel van Pa rijs, 18 j. Victoria-theater Een vrouw van slechte re putatie, 18 jaar. Voorstel lingen hedenavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf zes uur hedenavond geopend apo theek Wanna-Mient, Mient C 13. Stenen brug in Kersttooi ALKMAAR Men komt ner gens zo in de sfeer van de ko- Stenenbrug, waar de verkopers mende Kerstdagen, als op de van kerstbomen en kerst-versier selen hun tenten hebben opge slagen. Het eind van de Lange- straat is omgetoverd in een stukje sprookjes-bos, waar men, slechts enkele passen, kan dwa len tussen kleine en grote den nenbomen en waar verschillende kraampjes staan, waarin al het nodige voor de kerstboom te ver krijgen is. Dit groen op de Ste- nenbrug maakt een der mooiste plekjes van onze stad in deze da gen bijzonder aantrekkelijk. ZAANDAM. Onder matige publieke belangstelling werd in het sportfondsenbad „Zaanland" het eerste deel van de Kring- zwemcompetitie verzwommen. Tiny Tenkink van D.A.W. leg de de 50 m. rugslag meisjes af in 39,3, dat is 0,2 sec. minder dan het kringrecord. De tweede plaats was voor G. Petrus van de Hel- derse combinatie, die 43,0 zwom, gevolgd door T. v. d. Neut van D.A.W. in 43,1. T. Pauw van Nereus wist met 30,6 J. Nierop Groot van D.A.W. de baas te blijven. Op de derde plaats volgde J. Koning, Den Hel der, in 32,2. Mej. J. Piersma kwam op de 200 m. schoolslag dames tot een prestatie van nationale klasse door deze afstand te zwemmen in 3.07,4. ,De tweede plaats was voor R. Nieuwenhuizen van Nereus, die 3.17,4 zwom, met op de 3e plaats de D.A.W.-ster H. Boxem, die 3.21,3 maakte. A. Slikker van D.A.W. wist de 100 m. rugslag heren gemakkelijk op zijn naam te brengen met een tijd van 1.16,5, slechts licht be dreigd door P. Jongepier van Den Helder, die 1.20,2 zwom. C. Goed hart van Nereus werd 3e in 1.22,6. -j-oUirvfr jrdn Tl A W mag snelste all-round zwemster noe men, daar ze de 3 x 25 m. wissel slag persoonlijk gemakkelijk won in de zeer goede tijd van 1.03.-. G. Petrus van Den Helder en L. Spiereburg van D.A.W. deelden de 2e en 3e plaats met een tijd van 1.07,-. J. Nierop Groot, F. Bielfeldt en J. Cloeck wisten D.A.W. aan de overwinning te helpen door bij de 3 x 50 m. wisselslag estafette jongens als eerste te eindigen in 1.50,4. Nereus werd in 1.52,7 tweede. D.A.W. II eindigde als derde in 1.56,4. Advertentie) FINALE PERSOONLEK KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE LIBRE Hoge moyennes Gisteravond is in het „Wapen van Haarlem" onder grote be langstelling dit tournooi voort gezet met verschillende interes sante partiien. n Woensdag- Ook de 10 x 25 m. vrije slag estafette dames werd een zege voor de inwoners van de Kaas stad. Met 2.39,5 wisten zij Neptu- nus de baas te blijven (2.46,1), terwijl Nereus derde werd ift 2.54,6. De 5 x 50 m. vrije slag heren gaf een spannend gevecht te zien tussen de Zaanse clubs Nereus en Neptunus. De Nereïden won nen tenslotte met gering verschil in 2.35,4 tegen 2.36,7. De D.A.W,- ers, die op dit nummer het niet meezwemmen van drie van hun beste crawlzwemmers het sterkste voelden, konden het ondanks de geweldige eindsprint van Slikker niet verder dan een 3e plaats brengen in 2.38,8. Na berekening van de eind stand bleek D.A.W. gewonnen te hébben met 1712,4 punten tegen Nereus 1801,5, Neptunus 1906,2 en Den Helder 1914,7. BERGEN. Na een discussie van ruim twee uren naar aanleiding van een interpellatie van de heer Hemelrijk (Arb.) omtrent al het verontrustende, dat in een korte spanne tijds al over de „Ver brande Pan" is gezegd en geschreven, heeft de gemeenteraad van Bergen Woensdagavond het voorstel van B. en W. overgenomen, om aan Ged. Staten van Noord-Holland een schrijven te richten, het welk de vraag behelst, of hetgeen het P.W.N. thans in de binnen- duinen rond de „Verbrande Pan" tot stand brengt, voldoende op noodzakelijkheid tot behoud van de duinen berust, zodat die werk zaamheden in hun volle omvang gerechtvaardigd kunnen worden; ten tweede, of het mogelijk zal zijn, tijdens een excursie door een deskundige te worden voorgelicht, ten derde, of de werkzaamheden, worden uitgevoerd overeenkomstig de plannen, die indertijd ge maakt en goedgekeurd zijn. Ged. Staten worden verzocht, binnen enkele dagen reeds antwoord te geven. Zo de noodzaak niet genoeg zaam is aangetoond, zal de Raad van Bergen zich tot het einde toe verzetten tegen de uitvoering van de reeds aangevangen werk zaamheden, waar thans honderden D.U.W.-arbeiders hun dagelijks brood mee verdienen. betuigen aan het protest van Heemwacht. doch een eigen geluid laten horen. Er dienen maatregelen genomen te worden, die de verwoesting zo kan men immers de „verpar king" van dit schoonstt duingebied noemen tegengaan. Het P.W.N. gaat buiten eigen werkzaamheid om! Men heeft niets anders te doen, dat water te winnen en de daarvoor strikt noodzakelijke voorziening te treffen. Maar nu matigt 'het zich het recht aan, om naar eigen wansmaak en nodeloos een brok natuurschoon te beder ven. Naar een recreatieoord heeft niemand gevraagd. Naar aanleiding van een brief, geschreven door de rentmeester van het Prov. Bestuur aan de voorzitter van Landsehapssdhoon N-H.NK. waarin als motief voor deze werkzaamheden werd opge geven. dat er voor het grote aan tal werklozen een werkgelegen heid moest worden geizocht, meende de heer Hemelrijk de noodzaak der werkzaamheden tot onderhoud van 't duingebied zeer sterk te mogen betwijfelen. Ver der werd. daarin gezegd, dat voor de „Verbrande Pan," geen ge vaar bestaat. (Heemwacht echter stolt zich op het standpunt, dat dloor de bebossing aan de randen van dit gebied de gronden een zodanige structuurverandering zullen ondergaan, diat de specifie ke vegetatie in dat duingebied, wordt tenietgedaan). De heer Hemelrijk had eigen lijk heel iets anders gewild. Hij had een wooTd van lof oyer de houding van Heemwacht, maar beter had hij het gevonden en méér overeenkomstig de autono me positie van de gemeente, wanneer die tegen dcv.e gang van zaken van leer was getrokken waar zij het morele recht bezit, gemeentegronden te beschermen, ook al vallen die onder de juris dictie van het Provinciaal Bestuur Daarom wilde hii geen adhaesie (Advertentie) SNEEUWWATTEN FEITTER MOS en KAARSEN Alle materiaal Voor het zelf VefVaardigen van Kerstversiering 6 Verdronkenoord 133, Alkm. Achter de Vismarkt CASTRICUM Woensdagochtend heeft de gemeenteraad van Castricum in snel tempo de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1952 behandeld en goedgekeurd. Zij sluit in inkom sten en Uitgaven gewone dienst op 'n bedrag van f 1.045.238.39; kapitaaldïenst f 4.235.157.01 met 'n nadelig slot van 1.571.942.72; de post onvoorzien is groot f 9.998.—. Het begrotingstekort be draagt rond f 112.000.voorlopig gedekt door over een déél van de reserve te beschikken. Wei zal een post pro memorie worden ingevoegd op de begroting maar B. en W- behouden zich het recht voor, vergoedingen t.z.t. pas vast te stellen en te verkla ren, of vergoedingen kunnen worden gegeven, op welke basis etc. etc. De VW krijgt een subsidie van f 300 .om gelegenheid^ te htfiben De uitslagen avond luidden: J. Burger W. Visser P. Schouten Boendermaker J. J. Smit Kramer Timmerman B. Wijkhuizen 250 191 250 143 250 136 250 240 32 32 15 15 16 16 29 29 59 31 7.81 5.96 57 16.66 22 9.53 55 15.62 47 8.50 40 39 8.62 8.27 De stand tot heden ziet er als volgt uit: Timmerman 3 750 95 40 7.89 5 Wijkhuizen 3 740 82 39 .9.02 4 J. Burger 2 500 67 59 7.46 4 Boenderm. 2 3.93 33 54 11.90 2 P. Schouten 2 478 50 57 9.56 2 J. Smit 3 708 70 55 8.96 2 J. Kramer 3 622 72 71 8.63 1 W. Visser 2 303 50 31 6.06 0 Advertentie! de finishing toüdh van uw kerstmaal per fles vanaf f3.35 DAMESMANTELS en SWAGGERS HEREN-COSTUUMS OVERJASSEN REGENJASSEN en MANTELS KINDERKLEDING en MODE-ARTIKELEN Politievoetbal S.V.K.M.A.-ALKMAAR R.P 0—3 In een, ondanks het zware veld, goed gespeelde competitie wedstrijd heeft het Alkmaarse Rijkspolitie-eiftal te Amsterdam het elftal van de Koninklijke Marechaussee een 3 nederlaag toegebracht. De Alkmaarders waren gedu rende de hele wedstrijd over wegend in de meerderheid. Doel paal en lat hebben de Amster dammers zeker voor een grótere nederlaag behoed. Het eerste doelpunt kwam van midvoor Jager met een mooi strak SGhot. Het tweede werd gescoord door 1. buiten Schoonbeek, met een listig balletje, terwijl het derde werd gemaakt door 1, bin- hen Termaat, die de bal, nadat de keeper een goed schot van v. Luit met moeite had wegge werkt, slechts voor het intrappen had, Het Marechaussee-élftal dat vele nieuwe gezichten telde maakte een zwakke indruk. Castricum is wederopbouw- en woon- en reicreatiegemeente ge worden en dat heeft hoge kosten met zich gebracht, die nu pas tot uitdrukking komen. Daar komt nog bij, dat de pas tot het heffen van Inkomsten- en Vermogensbe lasting is afgesneden. Men hoopt dan ook, dat de herziening van de wet inzake de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeen ten deze beperking opheft. Van plaatselijke belastingen kan geen verhoging van inkomsten ver wacht worden. Een ongekend laag bedrag ontvangt de gemeente als uitkering in de Ondernemersbe lasting. Ook de uitkering van het be drag per inwoner uit het ge meentefonds is zeer laag. Castri cUm ontvangt gemiddeld vijf gul den per inwoner minder dan an dere gelijksoortige gemeenten in deze provincie. De financiële po sitie van de gemeente ziet er al lesbehalve rooskleurig uit, maar B en W hopen, dat de Minister de zuinigheid zal waarderen door men behoorlijke verhoging van de bijzondere uitkering toe te kén nen; anderzijds zal men trachten, de uitkering uit de' Onderne mingsibelasting verhoogd te knj gen. Algemene beschouwingen De heer Berlee (KVP) opende de algemene beschouwingen met enkele wensen naar voren te brengen omtrent het onderwijs, sociale en culturele verenigingen en de Gmondheidszorg. Hij vroeg het college voorts hetgeen later werd ingewilligd een pro me- moriepost in te voegen voor het psychotechnisch onderzoek voor leerlingen van de hoogste klassen dei' lagere scholen. Voorts besprak hii de mogelijkheden tot bouw van woningen voor ouden van- dagen, waardoor voor woningzoe kenden woongelegenheid vrij komt. Hij pleitte tenslotte voor hulp aan de agrariërs, die. ge zien de structuur der gemeente, welke sinds de jaren voor de oorlog een grondige wijziging heeft ondergaan, daarvan de dupe worden. De heer Beiiersfoergeh van He negouwen (Castr. Belang) kwam mat de meest verstrekkende ge zichtspunten. Hij noemde het be richt, dat de uitkering wegens te vorderen ondernemlngsbelasting met f 49.794 is verhoogd, een plei ster op de bégrotingswonde. Over de structuur der gemeente zeide hij, dat deze zich ervoor leent, haar te maken tot een sfreek- cenfrum- Uitbreiding van de woningbouw zou hij meer in harmonie willen zien met de land- en tuinbouw erl bollenteelt en wei omdat door een. te rigoureus inkrimpen van deze bedrjjven he<t karakteristieke der gemeente wordt aangetast. Een eerste stap in deze richting zou zijn; het inkrimpen van het ge projecteerde villapark tot een derde van de opzet. Hij pleitte voor behoud 'van twee-derde ge- d.eeltei 'van de „zanderij" vour tuinbouw en bollenteelt. Voorts sprak hii over het instellen van 'n halfjaarlijkse 'veemarkt. Voorts wildej hij komen tot bouw op ruimer schaal van arbeiders woningen. Hii wilde voorts het psychotechnisch onderzoek ten laste van de; gemeente doen ko men. dan wel progressief te stel len vanaf een bepaalde welstandu- grens zodat kinderen van minder- draagkrachtige ouders daarvan ook kunnen profiteren. Hij achtte die bouw van een openbare ULO school, als streek school zeer gewenst. Tenslotte wenste hij invoering van een lo geergastenbelasting. Vraag en antwoord. Naar aanleiding van het hoofd stuk woningbouw, zeide de voor zitter dat op het -mbicfl van de arbeiderswoningbouw in 1952 wel een en ander zou verschijnen. Het particulier initiatief tot de bouw van 96 woningen prees hij. Het volgend jaar zal het college ko men met een voorstel om toe te treden tot de N.V. Böuwkas Noord Nederlandse Gemeenten. Dan zijn er nog enkele plannen voor woningwetfoouw. Een veemarkt heeft te Castri cum geen levensvatbaarheid, al dus luidt hgt oordeel van B. en W. Materiaal is duur. Castricum is daarvoor ook niet genoeg cen trumplaats. De heer Bieijersfoergen zeide, dat juist de gemeente de organisaties moest stimuleren. De conclusie was tenslotte, dat óver een veemarkt in Castricum in de verste verte niet kali worden ge dacht. Met een tekort van ruim een ton op de begroting kan evenmin worden gcidacht aan de bouw van n zwembad. AUeen de plaatsbe- paling is al een probleem op zich zelf. Het college zal met een voor stel komen, als de tijd ervoor rijp is. Ditzelfde geldt voor de op richting van een openbare. Uuo- school en een R. K. Ambachts school. Onderzoeken schoolkinderen B. en W. zijn ronduit vóór het psychotechnisch onderzoeken van de oudste lagere-schoolkinderen. Die van dè bijzondere Schölèh Zijn in dit opzicht aangewezen op hoofden eii ouders. Die kan men hoogstens daarvoor interesseren. Een onderzoek voor school- en be roepskeuze aan scholen kan wor den verricht, wanneer een groep van minstens 16 kinderen tegelij kertijd kan worden onderzocht. De vergoeding voor zö'n onder zoek bedraagt f 15 per leerling. Dé belangstelling is tot nog toei niet erg groot gebleken. Het col lege voelde er niét voor om de kosten geheel voor rekening van de gemeente te nemen. Dit is ook weer op de eerste plaats een taak voor de ouders. foldertje uitgeven, dat over het gehele land zal worden verspreid. Logeergasten-belasting-. De, invoering van een logeer gasten-belasting is voorlopig niet mógelijk. Deze is nog nergens in Nederland ingevoerd en wanneer zii in Castricum wol zou komen, zou dat tot gevlog hebben, dat de logeergasten pensions en ho tels in. andere kustbadplaataen van.N.H. gaan opzoeken. Als de belasting er komt, moet dat gelijktijdig geschieden in alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen, o,m oneerlijke concur rentie te voorkomen. Verwacht wordt dat in Januari de aanbesteding kan plaats heb ben v'oor de aanlag van een nieu we begraafplaats, welke dan in de a.s. zomer in gebruik zal kun nen wórden genomen. De be stemming Van dé grónd aan de Zanderij zal worden geregeld in het t.z-t. door de raad vast te stellen uitbreidingsplan. Vöor do organisatie der burger lijke verdediging is éen bedrag van f 960 geraamd; Voor de lucht bescherming f 9.600. De R.K. Mels- iessdh'oöl zal een cïe-diet Van f 250 wordên verleend vöor de huur van een locaal in het R.K. Jeugd huis. Cijfers. Uit de Memorie van Toelich ting tot do begroting noemen wii de volgende cijfers: Subsidie SWG f 25. De brandweer moet paraat zijn en bliivén. de voorraad slan gen en andere hulpmiddelen móe ten worden öaftgevuld; er zal voor meer water in dè gemeente moeten worden gezorgd waarvoor Onenbare Werken rullen worden ingeschakeld (uitbreidingsplan nen). Er moeten instructie-avon den gegeven worden aan de brandweerlieden, er moet bedrijfs kledinv worden verschaft. Er moet een nieuw a-larmeersysteem wor den ingericht, als volgend jaar de brandweerkazerne ral ziin vol tooid- Subsidie,: f825; ombouw trekker: f 1.350; voorlichting be volking d.m.v. folders f200; on derhoud kleding f 200: kosten bocbrandweer f 50; subsidie EHBO f150- ReddirLgarrtateriaal f 150; subsidie Wit-Gele Kruis f 500(1: subsidie R.K. Gezinszorg f2100. Voorstellen Van de heer J. Bijman werd ter uitvoering van het partiële uit breidingsplan percelen grond aangekocht voor de priis van f 39-442.75. Aan de heer .T. Biêster- bó® werden percelen grond ver kocht van 1243 m2 voor f 2 per m2 en van 4149 m2 Voor f4.60 per m2: in dei Oranjebuurt voor de bouw van 96 woningen (waarvan 48 voor Castricumse woningzoe kenden) percelen grond voor to taal f 154.920: voorts een perceel aan de Corn. Huygenstraat voor f 519.80, waarvan hij mede-eige naar was: tenslotte een gedeelte grond aan de P. C. Hooftstraat, groot 458 m2 voor f3.435. Tenslotte werd van de schilder J. F. C-h. Bauling als geschenk aanvaard een schilderij van de Koningin mei de jongste prinses, dat eeh plaatsje zal krijgen in de Wachtkamer op de eerste verdie ping van het raadhuis en een schiiderii evenaetis als geschenk Van de schilderes Mej. A. C, Tulp voorstellende een boerderij, bii de Breedeweg, dat opgehangen zal Worden in de gang van de verdieping. Voorts zeide de heer Hemelrijk dat het P.W.N. dit vandalisme bedrijft, zonder met de gemeen te in overleg te ziin getreden. De ze vernielende arbeid vergt ton nen gelds, die beter voor nuttiger doeleinden zouden zijn te beste den. Er is werkgelegenheid ge noeg! De raad heeft de plicht hier een stokje voor te steken. Hij stel de voor. Ged. een spoedbrief te sturen, waarin een waarborg te gen deze nodeloze verkrachting van een brok natuurschoon wordt geëist, waarin bovendien een stopzetting van de werkzaamhe den nodig wordt geoordeeld en tenslotte, om te laten blijken, dat de gemeente wel degelijk zeg genschap moet hébben over het duingebied dat op gemeentegrond ligt een verordening in het leven te roepen, waarbij het ver boden zal zijn, diat personen of instellingen behoudens uitdrukke lijke toestemming van de gemeen te, werkzaamheden verrichten of laten verrichten, welke de na tuurlijke staat van het duinge bied ingrijpend veranderen. Het blijkt aan alle kanten, dat 't PWN niieit onmiddellijk te doen is om het duingebied te onder houden. Als de noodzaak aanwezig ware geweest, zou men het be wijs daarvan bii da motivering stellig niet hebben verzwegen! De heer Sluijs (Prot. Chr.) bracht in het midden, dat de gemeente geen juridische aansprakelijkheid kan doen gelden op een terrein, waar de jurisdictie van oen hoger gezagsorgaan geldt. Ook hii voel de niets voor een adhaesiabetui- ging aan het adres van Heem wacht, zoals geen der raadsleden trouwens. Het hoogst noodzakelij ke moet gedaan worden; men kan in deze raad echter niet aanto nen, dat er liets gebeurt, dat niet noodzakelijk is. Daarom zou hij later meegaan met het voorste] van B. en W. Zo ook de heer Taats van Arne- rongen (WD) die erop wees, dat de binnenduinen ip desolate toe stand verkeren en waarop helm- balplanting niet mogelijk is, zodat c'ennenbos-aanplanting nodig is, om het verstuiven tegen te gaan. Het PWN doet dat ook en dat kan men geen vandalisme noemen. Dit werk evolueert zich over een aan tal jaren en dan zal men gerust de nodige tevredenheid over de gang van zaken kunnen opbren gen. De heer Broersma (CPN), was ervan overtuigd, dat hot mo tief „werkcbiject" onmiddellijk al de „noodzaak" uitsloot. De heer EHis (KVP) zeide. dat, als men de natuur zijn gang liet gaan. het duingebied er over jaren helemaal niclt meer zou zijn. Men moet het nu eenmaal kunstmatig „behou den." De werkverschaffing heeft Zijn morele en sociale kant. daar de honderden DUW-arbeiders. an ders cup steun zouden zijn aan gewezen. Wethouder Den Das (arb.) wees op die lage water stand, als gevolg waarvan dode aanplanting noodzakelijkerwijze moet worden aangevuld. De voorzitter zeide, dat men niet op vage aanduidingen moet afgaan, om te concluderen, „dat. pt in ue „vermande Pan f rêfchte en planmatige wegen zijn geprojec teerd. Hij herinnerde eraan, dat langs de duinrand Herenweg en achter „De Fransman" nieuwe beplanting MOEST komen, het geen ook de goedkeuring heeft Verkregen van de betrokken in stanties en hetgoen noodzakelijk is voor -het behoud van de bin nenduinen. De duinen zijn arm aan groeikracht.. Beplanting wordt spoedig Vernield voor jaren, als het eenmaal gebeurd is en er zullen dan paden moeten worden aangelegd, wil men het publiek niet hejemaal van het duingebied buitensluiten. Vragen, of het werk stopgezet kan worden, ging volgens hem te ver. zodoende kwam hij tot ziin voorstel. Of éen door de heer He melrijk bedoelde/ gemeentelijke verordening rechtskracht zal heb ben, betwijfelde hij! hii wilde de mogelijkheid daartoe wel onder zoeken. Tenslotte aanvaardde men het voorstel van B. en W, ook de heer Hemelrijk, zii het dan schoorvoetend en met tegenz/ln.. Het wachten is op het (spoedig) antwoord van Ged. Staten.,.. (Advertentie) Oude Gen. Platte Brug f 7,05 Oude Gen. Oude Waag f7.20 Genever Brandewijn Citroengen. Bessengenever Voorburg Schillen Advocaat Likeuren Punch Cognac vanaf f 6.50 vanaf f 6.60 vanaf f5.95 I vanaf f 5.50 f 4.70 f4.55 B vanaf f 4.30 vanaf f 6.55 fl vanaf f 5.20 vanaf f 5.95 g WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VERANDERLIJKE WIND Zwakke tot matige wind, rui mend naar noordelijke richtin gen. later veranderlijk. Wisse lend bewolkt met enige regen of motregen .Weinig verandering in temperatuur. NIEUW SPOORBOEKJE VOOR NOORDEN EN OOSTEN Ingaande 7 Januari a.s. wordt de dienst der Spoorwegen in het Noorden en Oosten van het land zo ineriinend ecwiizigd. dat een geheel nieuwe reisgids met 22 nieuwe tabellen is uitgegeven. In Noord Holland zijn geen wijzigingen ingevoerd. Slechts zullen enige vrijkomende diesel- electrische treinen worden inge legd op het baanvak Alkmaar Den Helder. De reisduur Holland Groningen/Leeuwarden over land blijft per expresse nagenoeg gelijk. Wel mag men thans ook bij het gebruik van de expresse op tussenstations overstappen. De invoering van' de nieuwe dienst reeds op 7 Januari is hoofdzakelijk geschied om een aanzienlijke brandstoffenbespa- ring te bereiken op het traject AmersfoortZwolle, dat thans geëlectrificeerd is. Platte Stenenbrug 114 I (Verdronkenoord) H Telefoon 2604 Alkmaar fl Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: The- resia M., d. V. H. C. van Mierlo en W. G. van Koert; Pieter H„ z. V. A. Hazevoet en N. A. Span- daw. Gehuwd: Lambertus C. Schaak en Franziska Eckhart; Bouke Faber en Assen L. C. Visser; Quirinus Poestkoke en Susanna van de Bor; Jan Bak ker en Antje T. Appel. Overleden: Hendrica M. Wee land, 59 jaar, gehuwd met P. M. de Groot: Francisea W. Sieve- king. 84 jaar. wed. van W. G. Benniiik. (Advertentie) Toen alle kaarsjes van de kerst boom brandden, werd Mevrouw R.T. te W. door haar man en kinderen Verrast met een groot pakket. Tot haar verrassing bestond de inhoud uit het prachtige „Safira"- tafelbestek. „Het leek wel of de zon voor mij opging", vertelde zij, „zo schitterend is dit kostbare tafelgerei!" Een kostbaar geschenk? O neen! De kinderen hadden dit tafel gerei zonder enige kosten ont vangen voor de waardebonnen, welke voorkomen in elk pakje koffie en thee van Niemeijer! Heirdoor kunt U dus dubbel ge nieten van de pittige Paarsmerk- Koffie, geurige Gala-Thee en Princess-Thee. De fijne smaak voldoet U volkomen en bovendien weet U dat U straks gratis het kostbare „Safira"-tafelbestek ont vangt. Vlekvrij door en door! De geïllustreerde geschenkenlijst wordt U gratis toegezonden als U even een briefkaart schrijft aan N i e m e ij e r-G roningen. Dit adres is voldoende. OPENING KATHOLIEKE LEESBIBLIOTHEEK ALKMAAR. Men verzoekt ons mede 'te delen, dat de katho lieke openbare lëeszaai morgen avond nog niet. wordt geopend, eerste De katholieke uitleenbibliotheek wordt echter Zaterdagmiddag voor het publiek opengesteld. De inwijding van het gebouw van de leeszaal en bibliotheek vindt. Vrijdagavond plaats. Deze plechtigheid is al-leen toeganke lijk voor genodigden. Emigratie BERGEN Op 27 December zullen met het m.s. Sibajak van uit Rotterdam naar Nieuw-Zee- land de Volgende personen ver trekken: C. P. van Soest, dr. Van Peltlaan 7, en Jan Dekker, Westerweg 15, beiden ontvangen daar een opleiding bii de P.T.T. De heer C. Bakker, Oude Prins- weg 5, wiéHs gezin later volgt,. De heer C. Bóabeek, Emma- laan 1, welke zijn toekomst in het boerenbedrijf gaat zoeken, terwijl F. M. Hopman, Kruis weg 27 als handelsbediende ziin taak in den vreemde gaat aan vangen. De reis gaat via Amerika, door het Panamakanaal, hetgeen de reis, die and'ers Via het Suez- kanaal gaat, twee weken bekort, zodat men op 1 Februari in Wellington op Nieuw-Zeeland aan land hoopt te gaan. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Anna Maria en Oornelis Petrus, d. en z. v. H. J, A. Stroomer en F, J. Bosch; Francisca Margaretha, d. v. C. Bakker en M. A. Mande- maker: Nicolette Jacöba Wil- helmlna, d. V. K. Folgers en C. T., Passer; Robert Jan en Marja Elisabeth z. e/ d. van J. J. van Male en K. Van Arkel. Ondertrouwd; A. N, Rood, 25 jaar, en A, Butte». 29 jaar; C, J, Kaandorp, 22 jaar. en A. A. C. Hüting, 19 jaar. Gehuwd: J. Miilhoff en E, Jongman. Overleden: J. Jongkind, 81 jaar, gehuwd met E. Briefjes; J. P. Kap, 30 jaar gehuwd met W. Kenniph-aas. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Expositie Tjipke Vissr BERGEN. In de Kunstzaai van „De Rustende Jager" te Ber gen zal van Kerstmis tot en met Nieuwjaar een tentoonstelling, georganiseerd door het Kunste naars Centrum Bergen, zijn ge wijd aan het werk van de thans 75-jarige beeldhouwer Tjipke Vis ser, aan wiens leven en werken wij de vorige week in ons blad ruime aandacht hebben besteed. In de Kunstzaal, die uitsluitend des middags is geopend, zijn ook tekeningen en schilderijen te zien van de tijdens de bezetting om het leven gekomen kunstschilder Max van Dam, daartoe door dr. J.; Hemelrijk uit zijn bezit wel willend afgestaan. Hoewel dit werk niet represen tatief is voor 't grote Oeuvre van deze jonge kunstenaar, is het zeker waardevol Jn de gelegen heid te zijn met zijn werk kennis te maken. Op Zaterdag 2 December om uur zal de voorzitter van het Kunstenaars Centrum de expo sitie openen. Wie is de gelukkige HEILOO Verschillende prij zen, die gevallen zijn pp loten Verkocht ten bate van de Rode Kruis Ambulance in HÓilOO. zi|n tot op heden npg niet afgehaald. Hier volgen de nummers: 932, 2384; 794; 1466; 206; 174: 1755, 1112, 867. 926, 1119, 1122, 1148, 2328, 1445, 1822. 255, 342, 254. Prijzen die niet afgehaald ziin Vóór 15 Januari 1952, bii de voor zitter de héér N. C. waal. Ken- nemerstfaatwêg 452, Heiloo, ver vallen aan de Vereniging. gevolg heden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2