Fausto Coppi, succesvol jager (met v. Est) achter Brabants wild Nederlands grootste midvoor oan het ziekbed gekluisterd ANN Rijdende bioscoop voor de uitbreiding van Gods Rijk BANDJIR OVER JAVA mtL RADIO VOL verbazing zag het, hoe de kabouter een kluwen touwtjes uit zijn kruiwagen haalde. Er hoor den eigenlijk bloemen in die kruiwagen te staan, maar dat waren de mensen zeker vergeten. De jongen had er nu alle touwtjes ingestopt, die van de Sinterklaaspak ketjes waren afgekomen. „Even peuteren hoor" zei de kabouter vrolijk en ter wijl het varken ademloos toekeek, haalde hij een sterk touwtje uit de kluwen. Hij maakte er een lus in en liet het toen dalen. Alle verslagen houd ik bij R I A g TER e slavin H rstdagen en Nieuw- jaar KANTER Wieier- grootheden op jacht msz''i Campionissimo kreeg rozenkrans Scheepsberichten BEURSOVERZICHT Van Spoorbio tot Missiev/agen ZO MAAR 'N IDEE V Van het suikerbeest, dat altijd pech had BEP BAKHUIS: door Leo Broeksmit )E KERST- :llingen: 4>7f ioenfonds iden beschikbaar hypotheken op woon- en/of uizen, zo ook op ïjen. Rente 4Vs aars. Inl. Agent.- Fa. MEYER Rippingstraat 4, 7. Voor en JNDVLEES per kg appen 1.50 lappen 1.65 ?n 1.70 ollade 1.60 rollade 1.70 de 1.70 1.75 1.75 2.00 1.50 1.50 half-om 1.40 n 1.40 tKENSVLEES lappen 1.70 lappen 1.90 au 2.00 den 1.80 2.05 irst 0.90 irst 0.95 st 1.50 k 1.80 pek 1.85 1.15 reuzel 1.30 ivet 1.30 en kalfsvlees onze bekende ige prijzen ITERSTRAAT Wagdalenenstraat L»v^. FAO I NA 5 Hier raast: het jachtgezelschap bijeen voor de tocht. Tweede van links Coppi, vierde van links van Est, daarnaast Pelle- naast en naati deze Valentijn. (Van onze verslaggever) St. Willebrord, Rucphen en de Schiji hebben Fausto Coppi in uitzonderlijke vorm gezien. Uitzonderlijk vooreerst, omdat de campionissimo, houder van het wereld-uurrecord, winnaar van Tour de France, Gir d'Italia en tientallen wegwedstrijden van de „klassieke" Soort, zonder fiets naar Nederland was gekomen. Maar ook in een supervorm als jager: bijna de helft van de buit welke het merkwaardige gezelschap van oud-wereldkam pioenen en voormalige houders van nationale wereldtitels, in de Brabantse bossen en onder niet bepaald ideale jachtom- standigheden schoot, was neergelegd door de magere, don kere Italiaan. St. Willebrord was al in vroege morgen samengelopen de woning van Wim van Est om toch zeker niets te missen van Coppi's aankomst. Een vlotte entree in Nederland was de Ita liaan overigens niet beschoren, PROGRAMMA. VRIJDAG 21 DECEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Morgen gebed en Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 9.45 Gramofoonmuz.; 10.15 idem; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Ka merkoor; 12.00 Angelus; 12.02 Schoolradio; 12.30 Land- en tuinbouwmedédelingen; 12.33 Gramofoonmuz.; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole orkest; 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Pianospel; 14.40 Philharmo- nisch orkest; 15.30 Gramofoon- muziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersl.; 18.00 Nieuws; 18.15 „Als die van ons", klank beeld; 18.25 Gramofoonmuziek; 18.35 Regeringsuitzending: Dr. L. G. M. Jaquet: „Wat betekent Ja- pna voor Indonesië?"; 18.45 „De Uitkijkpost" causerie; 18.55 Gra mofoonmuziek; 19.05 Reportage; 19.15 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting; 19.35 Klassieke muziek; 19.52 Actuali teiten; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 22.08 De gewone man zegt er het zijne van; 20.15 Pa- rljse liedjes; 20.45 Gramofoon muziek: 20.55 Brabants halfuur; 21.25 Piano en orgel; 21.40 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22.00 Muzikale bio grafie; 22.25 Gramofoonmuziek; 22.35 „De nota-Rutten en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs", causerie; 22.45 „In geloof in éne heilige Katholieke Kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.35- 24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Zender- sluiting; 9.00 Nieuws en weerbe richten; 9.12 Gramofoonmuziek; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Schoolradio; 10.50 Voor de zie ken; 11.20 Radiofeuilleton; 11.40 viool en piano: AVRO 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuz.; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kook- praatje; 14,20 Gramofoonmuziek; (Om 15.10 Voordracht). VARA: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18:45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Feestgetijden"; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespre king; 20.10 Strijktrio; 20.30 „Be nelux"; 20..40 „Een sterk volk"; causerie; VARA: 21.00 Gramo foonmuziek; 21.50 Buitenlands weekoverzicht; 22.05 Moderne lichte muziek; VPRO 22.40 .Van daag", causerie: 22.45 Avondwij ding: VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en Gezin", causerie; 23.30—24.00 Orgelspel. want de Nederlandse douane had bezwaar tegen het invoeren van twee jachtgeweren. Pas na een interventie van Van Est, die de noodzakelijke papieren hals over kop met zijn auto naar de grens te Nispen bracht, kon Coppi, die vergezeld was van zijn echtgenote en van de heer Driessen, directeur-tech- nique van de Franse riiwiel- faforiek Garin, met achterlating van een geweer, de reis naar St. Willebrord voortzetten. De drukte bij Van Est's woning wekte herinneringen op aan de dag, waarop de eerste Nederlan der de gele trui in de.Tour de France had veroverd. Voor een kop koffie was er even tiid, even maar, want de jachtpartij lokte Coppi kennelijk aan. Als in een kermiscourse Door het uitgestrekte land goed' van madame Carlier uit Antwerpen hebben de jagers tot tegen de avond achter het wild gezeten. De jagers: Fausto Coppi. Kees Pelfcnaers Marinus Valentijn (oud-wegkampioen van Nederland), de heer Dries sen en d© heer Kiekens uit Brussel, d'ie het geweer van Van Est hanteerde. De man van Bor deauxParijs fungeerde zelf als drijver, een baantje, waar voor ook Thijs Roks zich be schikbaar had gesteld. „E anlvato" Zoals gezegd, was maestro Coppi de succesvolste van het gezelschap. Vier hazen, viif ko nijnen en een houtsnip werden 's avonds als buit mee naar Rucphen gevoerd en daarvan hiad d'e Italiaan de houtsnip, twee konijnen en een haas voor zijn rekening genomen. In de gastvrije woning van burge meester Alberts stilden de jagers de hongerige magen, waarna als sluitstuk van Coppi's bezoek een ontvangst werd gehouden in het plaatselijke theater Luraa. Een ontvangst, zoals St. Willebrord dat al bij herhaling aan zijn wie lerkampioen heeft bereid: met de fanfare De Eendracht op het balcon, met een toespraak (ook in het Frans) van burgemeester Alberts, met een interview door de heer Cottaar uit Amsterdam, met een spandoek ,.E arrivato" (vrfi vertaald als: Welkom) bo ven het toneel en met een volle zaai_ St.- Willebrordenaren. Eén moment slechts was de stemming ernstig, toen burge meester Alberts een echt St. Willebrords cadeau aanbood: voor Coppi en zün echtgenote een rozenkrans in etui, vervaar digd in de rozenkransfabriek ter plaatse. Abbekerk 18 v. R'dam-Antw.; Amstelkerk 18 v. Freetown- Monrovia; Ariadne 18 v. Ham burg te A'dam; Bali 18 v. New Orleans te New York; Kota Gede Loosdrecht 19 vm. te Colombo; Markelo 18 v. Las Palmas-Dakar Overijsel 19 vm. te Pt. Said; Rotti 18 te Curagao; Slamat 19 vm. Surabaja verw.; Tarakan 18 nm. v. Djibouti-Suez; Zuider kruis 18 dwars OportoZijpen berg 18 v. Safi-Nederland; Groo- tekerk 19 v. A'dam-Hamburg; Gaasterland 20 Ilheos verw.; Ja para 25 vm. R'dam verw.; Leer dam 18 nm. te Antwerpen; Titus 18 v. R'dam-A'dam; Waterman 19 180 mijl ZZO Brisbane; Wil lemstad 18 nm. v. Curagao- Aruba. VRIENDELIJKER STEMMING AMSTERDAM. 19 Dec. De belangrijke mededelingen van minister Van den Brink (onder i andere een garantiefonds voor de industrie van f 100.009.000. uit de „tegenwaarde rekening" het tekort op de betalingsbalans i van minder dan f 500.000.000.—,1 de liberalisatie tot 71 procent en de vrije invoer van kolen en staal) werden vandaag in ver band gebracht met de vriende lijke stemming, die op de beurs heerste Er bleken geen ruil- transacties te zijn van Konink lijke Olie in Unilever waardoor beide weer op het. uitgangspunt van gisteren terugkeerden, het geen voor olies een winst van 2 ounten en voor Unilever een even groot verlies betekende. A.K.U.'s waren vast en stegen tot 160 (157). Ook de ontwikke ling van de bankstaat, speciaal de verbetering van de deviezen- positie, ging niet onopgemerkt aan de beleggingsmarkt voorbij, hetgeen in een vrij vaste stem ming voor de guldenspapieren, met name d-e investeringscerti ficaten. tot uiting kwam. Desondanks had ook vandaag de handel in vrijwel alle fac toren weinig te betekenen. De industriemarkt sloot goed prijs houdend. met hier en daar een kleine winst. Hetzelfde kan ge zegd worden van de cultuur- markt met uitzondering voor Deli- en Deli-Batavia Maat schappij, die beide wegens toe vallig aanbod enkele punten verloren. De scheepvaartafdeling bleef door een en ander zo goed als onbeïnvloed. Dollarobligaties lagen eerder een fractie luier. „Amerikaan- tjes", evenals het agio, onveran derd. Begin beurs ontstond er een vrij drukke hoek in alge mene exploratie, die van 95 tot 97 stegen hetgeen de beurs zag als een eerste poging de pari- koers te bereiken. Met het luwen van de belangstelling ging een koersdaling tot het, uit gangspunt gepaard. MARKTBERICHT MIDDENMEER „19 Decembers.— Tarwe f 23— 2442; -gerst f 34—37.50: haver f 29—30.75; rogge f 32—35; dui ven bonen f 50—60; capucijners f 53—58; groene erwten f 46-55; karwijzaad f 6873; blauwmaan- zaad f 110115: hooi, withooi f 120130; rode klaverheoi f 110 120: Lucernehooi f 125135; 'haverstro f 62—65; gerststro f 6770; tarwestro f 7072; groene erwtenstro f 7580; an der erwtenstro f 55—70; voeder bieten met hoog gehalte f 23—26 voedersuikerbieten f 3033; vier- aardappelen f 4.25—5.00: poot- aardappelen binnenland: 28-35 f 20—33: 35-45 f 14—26; boven 45 f 12—20; export: 28-35 f 20-33 35-45 f 1426; boven 45 f 1220; consumptieaardappelen binnen land f 8.5012.50: export f 9-10; vlas f 1300.per bunder. (Van een onzer redacteuren! De Zonen van St. Franciscus dat is bekend houden er een typische economie op na. In een toespraak van Mgr. Geisen O.F.M., apostolisch prefect van Soekaboemï, welke hij hield in de gloednieuwe „Frami"-wagen te Weert (filmpropagandawagen ten bate van de missies), hebben we dat Maandag weer eens kunnen constateren, want pater Kersten O.F.M., secretaris van de Opbouw Franciscaans Missie-college, die voor de immense taak staat in Katwijk een gat van reven ton te stoppen, meent dit te moeten en te kunnen doen met eenuitgave van 70.000 gulden Dat zit aldus in mekaar. Teen hij eens in Utrecht een trein miste, trad hij op het perron al daar ter verpozng de spoorbio binnen en tijdens de voorstelling rijpte bij hem het idee, ten bate der missies met een dergelijk apparatuur te werk te gaan, maar dan niet met een stilstaan de wagen, maar met een die er op uit trekt. Prompt een jaar later hebben we Maandag te Weert de verwezenlijking van dat idee in ogenschouw genomen. In de klinklare vorm van een allermodernste mobiele filmwa gen en ten tweede in een film beeld zelf van Cis. en F. van der Heuvel uit Den Bosch, waarin zij alle fasen van de tot stand koming van deze apparatuur op voortreffelijke wijze hebben vast gelegd. Voor die totstandkoming hebben pater Kersten en zijn medewerkers heel wat zweet druppeltjes gelatenmaar dat hebben de Franciskanen wel over voor een cadeautje. Ja» een ca deautje van om en om f 70.000. Pater Kersten gingjwp bezoek bij de Spoorwegen, «fe. hem de bus aan de hand deden én voorts werden bezoeken afgelegd bij een serie industriëlen, want met een wagen alleen was er eigen lijk nog niet veel te bereiken. Deze wagen moest tot een cine ma worden omgebouwd. Die rij dende complete cinema is er thans en werd in Weert door Mgr. Geisen ingezegend en ver volgens officieel in gebruik ge nomen. Het is de bedoeling dat deze missiefilmwagen, wel is waar ten dienste van de Franciscaanse mis. sies in eerste instantie, ook be schikbaar is voor alle andere missionerende orden en Congre gaties. En dat is breed gezien. Het gaat tenslotte om de uitbrei ding van het Rijk Gods. De auto die veertig zitplaatsen telt met een oplopende vloer, is brand- weertechnisch goedgekeurd. Het eigenaardige ervan is o.a., dat de cabine niet achter de toeschou wers maar ervoor is opgesteld. Het beeld wordt nl. door een spiegel teruggekaatst. Met deze cineac wil men vooral de jeugd van Nederland enthousiast ma ken voor de missies (de wagen wordt ook voor de scholen af gestaan) en wil men de roepin gen voor de missies, welke de laatste jaren steeds meer afne men, stimuleren. Wonderen erkend van drie nieuwe zaligen In het Vaticaan is een generale vergadering van de H. Congrega tie van de Riten gehouden in te genwoordigheid van de H. Vader, tijdens welke de genezingen, ver kregen op voorspraak van de Eerbiedwaardige Dienaressen Gods Rosa Venerini, Raffaela Ma ria van het H. Hart en Bertilla Boscardin erkend zijn als won deren, die voldoen aan de eisen welke voor een zaligverklaring worden gesteld. DAT rose suiker beest had nou ook altijd pech. Het was al begonnen in de fabriek, waar het met duizend ande ren was gemaakt. Alle varkens waren er keu rig uitgekomen, maar juist dat ene had een scheurtje in zijn linker oor opgelo pen. Toen ze met zijn allen in de auto geladen werden, was zijn krulstaart uit de krul geraakt en toen ze eindelijk bij Sint Nicolaas waren aangekomen, had Piet eens bedenkelijk geke ken. „Kom we doen het er maar bij" had Sint gezegd, „het is verder toch nog goed?" Het suikerbeest hoorde die woorden nog in zijn herinnering. In ge dachten zag het zich weer in de zak zitten, tezamen met de duizend anderen. Bij elk huis, waar ze aankwa men, moest er een vertrek ken. Het rose suikerbeest, dat altijd pech had, ging er op een gegeven ogenblik ook uit. Het kwam op 'n prachtige Sint Nicolaastafël te staan, met speelgoed en chocolade letters. Maar het duurde niet lang, of het had weer pech. Wat gebeurde er dan? Piet, die nog druk bezig was, hoorde plotseling een geluid in huis. Haastig trok hij zijn arm terug en daar sleurde hij met zijn wijde mouw het suikervar- ken van de tafel af. Het arme beest had nog één ge lukje: dat het op een dik kleed viel, anders was het zeker stuk geweest! Toen het varken weer recht op zijn pootjes stond, was Piet al verdwenen. Er was niemand, om het beest op te rapen en weer op tafel te zetten. „Straks trappen ze nog op me" dacht het verschrikt en zo vlug het kon, liep het naar de sofa toe. Het kroop onder het kleed door en ging daar zit ten wachten. Ja. daar zat het varken nu. Het wachtte al een paar dagen lang, maar waar op? Af en toe speelde er een jongen in de kamer, de jongen, waarvoor het sui kerbeest eigenlijk bestemd was. „Wat zou ik toch graag willen dat hij mij ook ge kregen had" dacht het „hij pap op. Dat was voor de jongen, die direct binnen zou komen, wist het var ken. Op de andere helft van de tafel zag het de kabouter staan. Die was van steen, maar hij kon zich heus wel bewegen hoor. Het suiker beest had al verschillende keren gezien, dat hij even de kruiwagen in zijn han den losliet en zich dan eens zou vast en zeker blij zijn geweest met zo'n groot stuk suikergoed. Verder had hij alleen maar chocolade om te snoepen. Zou ikzou ik niet eens onder het kleed uitkruipen?" Het varken gluurde voorzichtig door 'n spleet, maar nee, als het die jongen door de kamer zag lopen en springen, durfde het geen voet buiten te ver zetten. „Te gevaarlijk" zuchtte het en verdrietig trok het zich dan weer te rug. ZO gingen er weer een paar dagen voorbij. „Zou ik hier altijd moeten blijven zitten?" dacht het varken, „zou er dan nooit een kans je voor mij komen? Kon ik maar klimmen, dan ging ik een twee drie de tafel weer op. Daar zou ik veilig staan en de jongen zou mij on middellijk vinden, net zoals het snoep en het speelgoed op de verjaardag van Sint Nicolaas". Het varken gluurde nog eens naar buiten. Kijk, daar stond de tafel. Aan één kant lag er een servet over heen. Daar stond een bord fijn uitrekte. Opeens kreeg het een idee. „Zouzou die kabou ter me niet kunnen helpen?" dacht het, „als hij zich kan bewegen, kan hij misschien ook wel praten. Misschien weet hij een middeltje om mij weer op tafel te krij gen". Zonder zich te bedenken liep het varken nu onder de sofa uit. Het tikte zo hard mogelijk met een van zijn poten tegen een stoel aan en ja hoor, de kabouter hief zijn hoofd op en speurde in het rond. „Ha!" riep hij toen, „ben je daar? Ik zag je vallen op Sint Nicolaas- avond, maar ik kon je niet meer terugvinden. Ik dacht al, dat je stuk was gegaan" „Nee, ik ben nog heel" zei het varken, „maar ik geloof, dat ik net zo goed kapot had kunnen vallen". „Kom kom, niet zo somber" antwoordde het varken, „waar ben je al die tijd geweest?" „Onder de sofa" zei het varken, „door de kamer lopen kon ik niet, anders was er al lang op me getrapt, en op tafel komen kon ik ook niet, want ik kan helemaal niet klimmen". „Dan laat je je ophijsen" opperde de ka bouter heel simpel. „Door wie?" wilde het suikervar ken vragen, maar het zweeg plotseling. „Steek je kop er door" gebood hij het varken. Het suikerbeest gehoorzaamde en hoewel het geen pretje was, liet het zich zonder een knor te geven naar boven hijsen. „En ga nu daar staan, vlug" zei de kabouter, „want ik hoor de jongen al". De deur ging open en „Nee maar!" riep de jongen verrast „moet je nou eens zien!" Opgetogen liep hij naar de tafel toe. Daar stond een rose suikerbeest op het witte servet, vlak naast het bord met pap. „Hoe komt dat fijne suiker beest hier?", vroeg de jon gen, maar niemand zei er iets. „Het gaat hem niets aan" dacht de kabouter en het rose suikerbeest keek alleen maar triomfantelijk. „Zie je wel, dat hij blij is, al ben ik dan een week te laat?" dacht het, „eigenlijk is hij nog blijer met mij dan met de andere cadeautjes, want op mij had hij niet ge rekend. Ik ben dus de groot ste verrassing". En zo werd het suiker beest, dat altijd pech had, toch nog heel, heel erg ge lukkig. (Van een medewerker) De „grootste" of liever gezegd de beste midvoor van Nederland, zo niet van geheel Europa, was ontegenzeglijk Bep Bakhuis. Zoals bekend werd hü onlangs in een sanatorium opgenomen, namelijk in het Oranje Nassau-oord te Renkum, in een der mooiste streken van Nederland. Wanneer wij ons aanmelden gaat een verpleegster met ons mee naar paviljoen drie. In een (ris zaaltje ligt daar de man, die eens de schrik was van de Europese doelverdedigers. De man met het „dodelijke schot". Wanneer wij de bedoeling van ons bezoek uiteenzetten, veran dert het strakke 'gelaat in een glimlach en na enkele minuten is hij op dreef. Wij laten hier zijn relaas volgen. Momenteel ben ik 42 jaar en bij een doorlichting begin Sept. in Den Haag werd mij aangera den naar een sanatorium te gaan. Toch, al lig ik hier in een vreed zame omgeving, ik volg regel matig de radio-reportages en het eerst wat ik 's Maandagsmorgens doe, is vragen naar de kranten om te zien hoe de verschillende spelers gespeeld hebben. Herinneringen Ik vind dat ons spelpeil niet is vooruitgegaan. Volgens mij ligt dat aan het afbrekende stópper- spilsysteem. Wij speelden altijd met een aanvallende spil; terwijl Kick Smit, de grootste voetballer en technicus het systeem invoer de met een zwervende binnen- speler. De Haarlemmer vervulde deze positie perfect. Over mijn bevindingen bij de F.C. Metz kan ik niets anders zeggen, dan dat de sfeer goed was. Men moet elk geval van nieuwbakken profs overigens op zichzelf bekijken.. Ik heb nog niet het genoegen gehad een centrale training van het Nederlands elftal bij te wo nen. Ik geloof echter, dat die overeenkomt met die van de be roemde VUC-tent. Wij hadden toen echter geen uitblinkers. Hetwaren allemaal knapen, die prima speelden en de hele wedstrijd door werkten als paarden. Ik denk aan Weber, Caldenhoven, van Heel, Wels, Pellikaan, van Nellen, Andries- sen, Paauwe, Halle etc. Nu heeft men echter een uit blinker in Abe Lenstra. Toch houd ik vol, dat Lenstra niet in het systeem van heden past, maar hij is een groot voetballer en ik heb respect voor zijn prestaties. Druk bezoek. Behalve mijn particuliere vrienden komen er ook wel sport lui bij me op bezoek. Kort gele den kwamen Puck van Heel en Frans Wels mij namens St. Ni colaas een grote fruitmand bren gen. U kunt niet geloven hoe zulk een bezoek, vooral nu, wel kom is. We hebben natuurlijk een hele boom opgezet over de voetbal. Vorige week kwam nog een oud-bestuurslid van VUC hier, alsmede de oud-voorzitter van VVV, de heer J. van Dalen. Oud-voetballers uit mijn tijd in Wageningen komen geregeld op bezoek. En ik ben steeds blij als ik 'n clubblad van een of andere vereniging in handen krijg. Van mfin oude club ZAC uit Zwolle ontvang ik het steeds, ook van Ajax er ligt hier ook nog een oud-Ajaxied hier in het zaaltje. Op pakjesavond kwam St. Ni colaas met Zwarte Piet zelf hier een bezoek brengen en nauwelijks had hij de knop van de deur om gedraaid of beide zongen luid: „We gaan naar Rome U weet wel het bekende liedje. Elke Zondag- en Donderdag middag van half een tot half vijf is er hier bezoektijd. Ik hoop dat nog vele sportmakkers mij zul len opzoeken. Over het te stichten fonds, is officieel nog niets bekend. Daar kan ik dus nog geen commentaar op geven. Zou het echter komen, dan was ik dolgelukkig. Bep bracht ons tot de deur weg en hij zei: „Groet alle bekenden maar van me, Henk Pellikaan, Leen Vente, de oude Ruijs en al de anderen". Na-aanmelding voor effectenregistratie De afdeling Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsher stel vestigt de aandacht op de onherroepelijke sluiting per 31 December 1951 van de gelegen heid tot na-aanmelding voor de effectenregistratie overeenkomstig artikel 81 van het besluit Herstel Rechtsverkeer. FEUILLETON 99. Hij dompelde de doek weer in 't water en reikte hem de jongen toe. „Wat helpt het, of wij over politiek debatteren", zei hij triest. „Daar kunnen wij toch geen van beiden enige invloed op uitoefe nen. Er zijn mensen, die politiek maken en er zijn mensen, die voor die politiek hun leven geven maar dat zijn nooit dezelfde mensen". Op de achtergalerij van de kleine witte villa der Verhagens was Hetty in een opgewonden gesprek met de Zweed Hansen. Hij had haar verteld van de slechte invloed, welke die mili taire opruier, die Kerto, op de fanatieke jonge Republikeinen had. „Maandag hitste hij de mensen op tegen de halfbloeden eri des avonds werden twee Indo-Euro peanen uit een sado gesleurd, mishandeld en beroofd. De vol- gende dag sprak hü over de Chi nezen en gisteren vermoordden zijn volgelingen een Chinese winkelier „Maar ik ben er zeker van, dat Oemar Kerto het zo niet heeft bedoeld. „Hü is een idealist en hij zal de mensen nooit tot moord aanzetten". Ze zei het opgewon den en Hansen keek verwonderd op. „Ik weet niet, waarvan u hem kent", zei hij, „maar ik verzeker u, dat die man de blanken haat als deHij bedacht juist op tüd, dat hij 'met een meisje sprakals maar mogelijk is". Hetty schudde zo resoluut haar hoofd, dat de blonde krullen om haar gezicht dansten. „Hij haat ons niet, maar hij is in ons teleurgesteld". Hansen zag haar nieuwsgierig aan. „Ik wist niet, dat u die gewel denaar zo goed kende". „Mr. Oemar Kerto was een stu dievriend van mij en hij heeft me eens het leven gered", antwoord de ze blozend. „Hij is een hoog staand mens en hü zal nooit een moord goedkeuren, laat staan daartoe ophitsen". Ze had met bijzondere nadruk gesproken en Hansen was getroffen door haar gloedvolle verdediging. „Misschien hebt u gelük, maar dan is het heel jammer, dat die Kerto niet inziet, hoeveel kwaad zijn redevoeringen stichten. Hü heeft in u één mens van een el lendige dood gered, maar met elke toespraak stelt hij tientallen mensen aan nog veel gruwebjker lijden bloot". Hij keek het meisje tegenover hem onderzoekend aan. „Als vertegenwoordiger van 't Rode Kruis ben ik mede verant woordelijk voor de veiligheid in dit gebied. Ik heb er de laatste dagen zelfs over gedacht, of ik die Kerto niet eens zou opzoeken, maar ik meende dat met die man toch niet te praten zou zün". Een ogenblik zweeg hij en Hetty begreep, wat van haar werd verwacht. „Ik heb hem in geen vier jaar gezien", zei ze. „Al lang vóór de oorlog uitbrak, kwam hü niet meer bü ons. Er was een misverstand": Hansen knikte. „Misschien is het pijnlijk voor u, maar als u j nog enige invloed op hem heeft en u zou hem kunnen bewegen om zijn mannen te weerhouden van daden van geweld, dan zou u daardoor mensenlevens red den". Het meisje werd getroffen door de zekerheid van zün woorden. „Dan moet ik daarvoor mijn per- soonlyke gevoelens opzij zetten", antwoordde ze eenvoudig. „Weet u waar ik hem kan vinden?" Hansen drukte haar de hand. „Hij is de propagandachef hier en hij heeft z'n bureau in de stad. Ik kan u er met mijn wagen brengen. Wanneer zou u willen gaan?" Hetty stond op en greep haar tasje. „Ik ben klaar", zei ze. Majoor Oemar Kerto had zijn koffer gepakt en zocht nog enke le persoonlijke bezittingen van het schrüfbureau bijeen. Zijn op volger, kapitein Hoesen, bladerde in een map met krantenknipsels, maar Oemar voelde dat de ander hem aankeek. Toen de kapitein zich kwam voorstellen als de nieuwe chef vor de propaganda- afdeling, had hij getracht een be scheiden houding aan te nemen en excuses gepreveld over het bevel van de kolonel, dat hem zo onverwachts overplaatste. Maar de triomf in z'n ogen en de vol dane glimlach waarmede hü het bureau zün bureau nu rondkeek, had hij niet kunnen bedwingen. Oemar wist, dat hij de aanstaande schoonzoon was van kolonel Endi, die nu twee vliegen in één klap sloeg, promo tie voor de man, die zün dochter zou trouwen en een gewillige medewerker voor het plan, dat Oemar verontwaardigd had afge wezen. Het was wonderlijk vlug ge gaan. Gisteravond hadden de En gelsen Oemar vrügelaten, maar de Britse commandant had zich de gelegenheid niet laten ontglip pen, om uit die vechtpartij poli tieke munt te slaan. Hij versterk te zün positie tegenover de Re publiek, door een ernstig protest in te dienen tegen de overval van een Republikeins officier op een militair van het Engelse be zettingsleger en tot zün verbazing had kolonel Endi de verantwoor ding voor zo'n persoonlüke ruzie niet afgewezen. Integendeel! Hü scheen het incident nog veel be langrijker te vinden, dan de Britse commandant het voor stelde. Hü beloofde strenge maat regelen te treffen tegen de offi cier, die de vriendschappelijke betrekkingen tussen Groot-Brit- tannië en de Republiek bedreigde. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5