Ridgway eist inlichtingen omtrent duizenden gevangenen 78000 Zuidkoreanen worden vermist Elf dagen met verlof! Amerikaanse piloten Ongevraagd verlof voor Directeur Sociale Zaken Minister-president over het ambtenarenverbod Brits vrachtschip bij Cyprus vergaan voor Hongaars gerecht DAGBLAD VOOR ALKMAAR Vertwijfelde reddingspogingen EN OMGEVING Besluit van B. en W. van Alkmaar Overvalcommando vocht zich vrij Hogere rijksbijdrage voor duplexbouw Russische klacht afgewezen TREINBOTSING in Amsterdam E.V.C. uiterst staatsgevaarlijk KERSTBOODSCHAP VAN H. VADER Controle verdwijnt in het Ruhrgebied Overstromingen in Israël De tijd van éénheid is gekomen Vredesverdrag met Italië wordt herzien Zedenschandaal ontmaskerd Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.71 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeurs E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credfetbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 22 December 1951 46e Jaargang 12356 ,W4.I.,„.I 56. ,„1. cm. 11. teL 4362 E 2290, ALKMAAR, Ht«eeoort 52, t.L 2046. 8 ül-e»), A 2200, DEM «ELDER. MOENSAN (A.P.)In een nota, waarvan geallieerde officie ren hebben verklaard dat ze „in krachtige bewoordingen" was gesteld, heeft de bevelvoering van de UNO Vrijdag van de communisten zowel inlichtingen geëist over meer dan 1000 vermiste geallieerde soldaten wier namen niet voorkomen op de communistische krijgsgevangenenlijst als rekenschap over een „ongelooflijk aantal Zuid-Koreaanse militairen". De Zuid-Koreanen hebben gerapporteerd dat meer dan 85.000 militairen worden vermist. De communisten hebben er slechts 7.142 als krijgsgevangen opgegeven. Volgens een officiële Ameri kaanse opgave worden meer dan 12.000 Amerikanen vermist, maar erkend wordt dat daarvan waar schijnlijk velen in de strijd zijn gesneuveld. Amerikaanse officie ren hebben evenwel de commu nisten beschuldigd van het ver moorden van tussen 5500 en 8000 Amerikaanse gevangenen. De 1000 vermiste Amerikanen wier namen thans niet in de lijs ten worden genoemd, zijn in vroe gere communistische radio-uitzen dingen wel als krijgsgevangen opgegeven. Sedertdien zijn door Radio Peking in voorgewende Kerstgroeten van geallieerde krijgsgevangenen, andere, nieuwe namen genoemd. Op 18 Augustus 1950 verstrek ten de communisten het Rode Kruis een lijst van 50 gevangenen waarvan er 31 niet voorkomen op thans gegeven lijsten en op 14 Sept. 1950 zestig namen waarvan er nu 35 ontbreken. Van deze mannen zijn er een aantal over leden door verwaarlozing in ge vangenkampen. Generaal Ridgway heeft voorts in een tot de communisten ge- (Van onze Haagse correspondent) Daar het met de bouw van du plex woningen lang niet naar wens verloopt heef.t de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de finantiële voorwaar den wat gunstiger gemaakt. Vrijdag is aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat de bij drage van het Rijk wat ver hoogd wordt, terwijl ook de huur iets hoger gesteld mag worden. Dit laatste is gemotiveerd door de grotere inhoud van woningen die in duplex vorm worden op getrokken. BISSCHOP VAN TRIER OVERLEDEN TRIER (K.N.P.). Donderdag is overleden de 85-jarige Mgr. F. R. Bornewasser, bisschop van Trier, die in 1944 met de persoon lijke titel van aartsbisschop werd begiftigd. Zijn coadjutor, mgr. Weber, zal hem opvolgen. Mgr. Bornewasser is een van de grote bischoppen, die Duitsland in de laatste tientallen jaren heeft gekend. Hij was een vurig strijder voor het Christelijke gezin, de Katholieke pers en het vrije ver enigingsrecht. Dertig jaren lang heeft hij zijn bisdom bestuurd. richte radio-uitzending de Noord- Koreaanse premier Kim II Soeng verzocht, een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis toestemmnig te geven, de commu nistische krijgsgevangenenkampen te bezoeken. Het verzoek werd gedaan „met niets anders voor ogen dan het welzijn van deze mannen en de droefheid van hun nabestaanden"-. De te Panmoendjon vergade rende stafofficieren hebben intus sen overeenstemming bereikt over de bepalingen dat beide partijen binnen 24 uur na het tekenen van een wapenstilstand alle vijande lijkheden zullen staken en binnen 72 uur zich uit de bufferzone zul- BEGROTING V.N. AANVAARD PARIJS. De politieke com missie der V.N. heeft Vrijdag met 39 tegen vijf stemmen bij 11 ont houdingen de Russische beschul digingen, dat de V.S. in de Ko- minform-landen „vijfde colonnes" organiseren van de hand gewezen. ,Met 47 tegen 5 stemmen (de Oost-Europese landen) heeft de Algemene Vergadering der V.N. de begroting (48.096.780 dollar) goedgekeurd. De V.S. moeten 36.9 pet. betalen, Engeland 10.5 pet. de Sovjet-Unie, 9.85 pet. en China - Frankrijk ieder 5.75 pet. len terugtrekken. Bovendien zul len zij zich binnen vijf dagen te rugtrekken van de kusteilanden en de wateren van de tegenpartij. Bij deze laatste concessie der V.N. zouden eilandengroepen bij Wonsan, bij de monding van de Jaloe en ter hoogte van Tsjin- nampo worden prijsgegeven. De feallieerden verwachten echter ennelijk dat de communisten er iets voor in ruil zullen terug geven. Vrijdag wist zich een geallieerd overvalcommando ten Noordwes ten van Jontsjon aan het Weste lijk front onder spervuur van ge allieerde mortieren en artillerie vrij te vechten uit een omsinge ling. ALLEEN MATERIëLE SCHADE Gisteravond omstreeks negen uur is de passagierstrein uit Alk maar, die daar om 19.35 was ver trokken op de brug over het Wes terkanaal nabij het Centraal Sta tion te Amsterdam in botsing ge komen met een goederentrein. De gevolgen waren gelukkig niet ernstig en beperkten zich tot materiële schade, terwijl de ach terste wagen van de goederen trein uit de rails liep en daardoor geruime tijd het spoorwegverkeer over die lijn blokkeerde. De trein uit Alkmaar reed door een veilig signaal en kwam op de rails waar de goederentrein uit Haarlem had staan wachten voor een volgend onveilig signaal. Dit was juist op veilig gesprongen en de goederentrein die uit 37 wa gens bestond, had zich net in be weging gesteld. De bestuurder van de passa gierstrein zag de rode lichtjes van de achterste wagen wel, maar kon zijn trein niet meer bijtijds tot stilstand brengen. MAN INGESLOTEN BIJ AANVARING Het Amerikaanse schip „Edison Mariner" is gisteravond nabij de Belgische kust in aanvaring ge komen met een onbekend schip. Twee personen zijn gewond en een man is ingesloten. De „Edison Mariner" heeft om een acetyleenbrander verzocht om de ingesloten man te bevrijden. De bekende Pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" te Purmerend organiseerde Donderdagavond een speciale Kerst avond. Er werd een wedstrijd in het pijproken gehouden, waarbij ook de dames zich niet onbetuigd lieten. (Van onze parlementaire redacteur) IN ANTWOORD op vragen van mr. Burger (P.v.cLA.) over de beslissing van de regering om ambtenaren te verbieden lid van de communistische partij of van communistisch getinte vereni gingen te zijn, heeft de minister-president gistermiddag nadere inlichtingen verstrekt. Dr. Drees stelde zich hierbij op het stand punt, dat de regering de democratie moreel gerechtigd acht om beperkingen op te leggen aan hen, van wie duidelijk gebleken is, dat zij de rechten van andersdenkenden zouden vernietigen, indien zij aan het bewind kwamen. De grondslag van de genomen maatregel ligt in art. 97B van 't Algemeen Rijksambtenarenregle ment. Er zullen geen ontslagen worden verleend dan na inge wonnen advies van een onafhan kelijke commissie die in 1948 reeds werd benoemd. De minis ter-president erkende dat amb tenaren niet betrouwbaar warden door als lid te bedanken. Zij zul len echter wel in hun activiteit belemmerd worden en ook kan een duidelijke richtlijn heilzaam zijn voor hen die ér daardoor van zouden worden weerhouden CYPRUS. In hevige storm is Vrijdag het Britse schip „Porlock Hill" (7.210 ton), dat op de rede van Famagusta lag, waar schijnlijk door het breken van de ankerketting op drift geslagen en gestrand. Eenheden van het Britse leger, gealarmeerd door de wanhopige noodseinen, snelden naar de plaats van de stran ding. Met lichters trachtte men de „Porlock Hill', die zware slagzij maakte en door hoge golven werd overspoeld, tegen de zware storm in los te krijgen. Zonder succes evenwel. Het schip kwam tot aan het derde dek onder water te liggen en dreigde door de woedende gol ven uit elkaar te worden gesla gen. Er was een 53 koppen tel lende bemanning aan boord. Twintig hunner trachtten met een lichter aan land te komen, doch het vaartuig sloeg om. Soldaten aan de wal vormden echter een keten en slaagden er in deze drenkelingen aan land te bren gen. Elf dagen Kerst- en Nieuwjaarsverlof. Dit buitenkansje viel onze militairen ten deel dank zij de kolenschaarste en zij waren er best mee in hun schik. In de kazerne was er Vrijdag middag tegen het vertrekuur een opgewekte stemming. Bij een poging om ook de an deren ter redden wist men nog eens acht zeelieden van boord te halen. Drie anderen verdron ken, terwijl vier man als vermist werden opgegeven. Bij het inval len van de duisternis moesten de reddingspogingen worden opge geven. Er waren toen nog 18 man aan boord. De havenmeester van Fama gusta meende dat er geen gevaar voor de nacht zou bestaan. Toen stak evenwel een nieuwe storm op die het schip in tweeën brak. Men vreest dat ook de laatste 18 opvarenden, onder wie de gezag voerder, verdronken zijn. De „Porlock Hill' was Maandag met 220 militaire voertuigen en 300 ton voorraden voor de Britse troepen op Cyprus aan boord bij Famagusta voor anker gegaan. Het grootste deel van de lading was al gelost. ZWEEDS SCHIP AAN DE GROND Het 1.468 ton metende Zweedse s.s. „Noreg" is twee mijl ten Oos ten van de Goodwin Sands aan de grond gelopen. De motorboot „Filfore" ligt langszij, evenals de reddingboot van Walmer (Kent), terwijl ver schillende sleepboten, w.o. Neder landse, vannacht assistentie ver leenden. Radioverbinding met1 Australië verbroken Tengevolge van een staking on der Australische radio-operateurs zijn gedurende 42 uur alle radio verbindingen van Australië met de rest van de wereld verbroken geweest, de Staking was het ge volg van een geschil over de status van het personeel, dat wachtdienst heeft in het radio station te Fiskville. UITZENDING IN 24 TALEN MAANDAG zal de Heilige Vader voor de dertiende maal Zijn Kerstboodschap uitspreken. De Kerstboodschappen, die jaar lijks volgen op de Kerstwensen, door het College van Kardinalen aangeboden, vormen steeds een van de belangrijkste toespraken van de Paus. Om half elf Nederlandse tijd zal de Paus Zijn redevoeringen houden, die ongeveer een half uur zal duren. De toespraak wordt uitgezonden op de 50.26, de 31.10 en de 25.55 meter band. Om tien voor half twaalf wordt de eerste vertaling van de rede voering, de Engelse, uitgezonden. Na de Engelse versie volgen vertalingen in het Tsjechisch, Hongaars, Slowaaks, Portugees, Pools, Duits, Nederlands, Russisch, Sloveens, Kroatisch, Bulgaars, Lithaus, Oekranisch, Spaans en Roemeens. Op Eerste Kerstdag zullen des morgens nog vertalingen uitge zonden worden in het Albanees, Wit-Russisch, Chinees, Arabisch, Lettisch, Estlands en Ethiopisch. Om tien minuten voor twaalf Nederlandse tijd zal de Nachtmis, die door de Paus wordt opgedra gen, worden uitgezonden. AMAZONE ZWAARGEWOND BIJ AANRIJDING Gisteravond is de 16-jarige freule Sytzama van der Feltz ter wijl zij te Brummen te paard een auto wilde passeren, door een andere auto aangereden. Zij werd met een zware hersenschudding, een schedelbasisfractuur en een wervelfractuur in hoogst ernstige toestand naar een ziekenhuis ver voerd. Het paard is ter plaatse gestorven. STAKING IN TUNIS Vrijdag is in Tunis een alge mene driedaagse staking uitgebro ken uit protest tegen de Franse onbereidwilligheid grotere onaf hankelijkheid te verlenen aan dit Noord-Afrikaanse protectoraat met een bevolking van 3.200.000 zielen. om een noodlottige weg op te gaan. Voorts deelde hij mede, dat de regering zich heeft beperkt tot het op de lijst brengen van ver enigingen waarvan vast staat dat ze streven naar een totalitair stelsel, daartoe vrijwel alle daar voor dienstige middelen geoor loofd achten en daarbij de in ternationale consignes van het Sovjetblok volgen. Dat er op dit gebied zo wel het een en ander aan de hand is bewees dr. Drees met een verwijzing naar de E.V.C. Deze organisatie, aldus de mi- nister-nresident. wordt gebruikt voor het verkriigen van belang rijke gegevens uit de industrie, en bii instructie in besloten ver gaderingen werd aan bepaalde groepen van werkers opdracht gegeven om te zorgen voor de mogelijkheid t.z.t. technische sto ringen in het leven te roenen. waardoor de bedriiven enkele dagen kunnen worden stilgelegd zonder dat de oorzaken van de storingen onmiddellijk kunnen worden gevonden. Bij een dergelijke instructie werd ook verklaard dat zoveel mogelijk getracht moest worden om op bepaalde punten een be trouwbaar ambtenarencorps, ge plaatst te krijgen, dat bereid is de touwtjes in handen te nemen als er wat gebeurt. BONN (A.P.). De Westerse mogendheden hebben het Duitse volk ervan in kennis gesteld dat de controle op de steenkool- en staalproductie in het Ruhrgebied opgeheven zal worden, wanneer de Duitsers zich bij het plan Schuman aansluiten. De bezetten de mogendheden hebben beloofd de limiet van 11,1 millioen ton staal per jaar te zullen schrappen. Tegelijkertijd werd in een door zes landen ondertekende overeen komst bekend gemaakt dat het internationale controlelichaam voor het Ruhrgebied opgeheven zou worden. Het werd in 1949 op gericht door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk Bel gië, Nederland en Luxemburg om de Duitse steenkoolindustrie te controleren. TEL AVIV. Door stromende regens is Tel Aviv bijna geheel van de rest van Israël afgesne den. De meeste wegen naar het Noorden en Zuiden zijn onbe gaanbaar. De Israëlische regering heeft Vrijdag besloten de schoolkinde ren naar huis te sturen en de scholen te gebruiken als onder komen voor duizenden vluchtelin gen uit overstroomde kampen. De spoorwegautoriteiten hebben me degedeeld, dat alle spoorwegver keer in het gehele land is stil gelegd. De Israëlische luchtmacht heeft voedsel en medicamenten neergelaten voor nederzettingen in Zuid-Israël, welke door over stromingen geïsoleerd zijn. ALKMAAR. In de gisteren middag gehouden vergadering van de Alkmaarse raad heeft burgemeester Wytema de raad medegedeeld, dat het college van B. en W. de directeur van Soci ale Zaken, de heer J. P„ onge vraagd verlof had verleend. Zulks in afwachting van het resultaat van. het onderzoek door de justitie, dat is ingesteld naar aanleiding van de mede delingen, die in een rapport van de Verzekeringskamer ziin ge daan over de heer P„ als be stuurder van de onlangs failliet verklaarde bouwspaarkas „Stad en Land". Het college had aldus de ■burgemeester met ontstelte nis kennis genomen van de publicaties van bedoeld rapport en zal zich hierover nader be raden. In genoemd rapport wordt de heer P. verweten, dat hii zich op ongeoorloofde wijze in het bezit heeft gesteld van vier en twintig bouwkascontracten, die op ziin naam ziin overgeschre ven, zonder dat de oorspronke lijke deelnemers een verklaring hadden afgegeven, dat zii daar toe bereid waren. Hoewel de heer P. zich. nadat de Verzeke ringskamer deze overdrachten niet erkend had, bii deze ziens wijze had neergelegd', heeft hij nadien alsnog schriftelijke over- drac'htsverklaringen geprodu ceerd teneinde de geldigheid DE KWESTIE DER KRIJGSGEVANGENEN TOKIO, 22 Dec. (Reuter). De communisten hebben vandaag beloofd een verzoek van de V.N. betreffende onmiddellijke uitwis seling van zieke en gewonde krijgsgevangenen te overwegen. van de overdrachten alsnog aan te tonen. De Verzekeringskamer, die van twee overdrachtsverkla ringen vaststelde, dat ze ver valst waren, in het midden latende, of P. dan wel ziin medebestuurder H. de schuldige is, heeft slechts twee van deze vier en twintig overdrachtscon tracten erkend. EISENHOWER TOT EUROPA: In een interview met het Ro meinse blad „II Tempo" heeft generaal Eisenhower verklaard, dat voor Europa de tijd van een heid is gekomen. Europa heeft eeuwen tegen zichzelf gevochten en niemand heeft er iets bij ge wonnen. De tijd van Caesar is voorbij. De tijd van Augustus de tijd van éénheid is geko men, aldus de generaal. „De Europeanen hebben zich verenigd om de Ver. Staten te makenzo vervolgde de gene raal. „Ik geloof, dat zij ook in Europa in staat zijn te doen, wat zij in Amerika hebben gedaan". De eenheid van Europa wordt door Eisenhower niet alleen be zien van een militair gezichtspunt uit. „Veronderstel voor een ogen blik", aldus de generaal, „dat er geen ernstige bedreiging van de zijde van Rusland bestond. Hoe zou Europa ook in dat geval kun nen bestaan met het tegenwoor dige mozaiek van grenzen, doua- nebarrieres en protectionisme deze lidtekens van de historie tegenover twee compacte organi saties als de Ver. Staten en de Sovjet-wereld?" LONDEN (Reuter). Naar Radio-Boedapest bericht, heeft de Hongaarse regering in een nota aan de Amerikaanse regering meegedeeld, dat de vier leden van de bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, dat onlangs in Hongarije tot dalen werd gedwongen, in Hongarije terecht zullen moeten staan. In de nota wordt gezegd, dat „definitief is vastgesteld", dat het vliegtuig het Hongaarse lucht ruim schond „volgens een tevoren opgesteld plan". De leden der be manning zullen voor een Hon gaars gerechtshof terechtstaan als „personen, die het Hongaarse grondgebied met misdadige be doelingen hebben geschonden". Dit besluit was genomen, „omdat de Amerikaanse regering het niet nodig heeft geoordeeld de perso nen, die hiervoor verantwoorde lijk zijn, te straffen". Het Amerikaanse toestel, dat volgens de Amerikaanse lezing met voorraden voor de Ameri kaanse ambassade te Belgrado op weg van München naar de Joego slavische hoofdstad, uit de koers was geraakt, werd op 19 Novem ber door Russische jachtvliegtui gen boven Hongarije tot dalen gedwongen. Toen de Amerikaanse PARIJS (A.P.). De Weste lijke Grote Drie hebben Vrijdag de beperkingen op het Italiaanse vredesverdrag die aan het einde van de tweede wereldoorlog op gelegd werden, opgeheven. In Washington, Londen en Pa rijs werden afzonderlijke nota's overhandigd, waarin wordt er kend, dat „de geest die tot het verdrag de aanleiding was, niet meer bestaat" en dat deze nu ver vangen wordt „door de geest van het handvest der Verenigde Na ties". Het opheffen dezer bepalingen zal Italië in staat stellen een vol ledige rol te spelen in het Noord- Atlantische defensiesysteem, waarvan het lid is. Het zal zijn leger zo groot mogen maken als het wil, in plaats het te moeten beperken tot 185.000 soldaten en 65.000 man veiligheidspolitie zoals het verdrag voorschreef. De Ita liaanse oorlogsvloot bleef onder het verdrag beperkt tot 8 oorlogs schepen en de luchtmacht tot' 350 toestellen van allerlei type. Bij de Grote Drie sloten zich aan: Nederland, België, Grieken land, Nieuw Zeeland en China. Rusland is gekant tegen opheffing van de beperkingen en heeft ver klaard dat deze niet wettig is wanneer niet alle ondertekenaren van het verdrag er mee instem- regering Hongarije verzocht het toestel vrij te geven en de be manning vrij te laten, uitte de Hongaarse regering de beschul diging, dat het vliegtuig gebruikt was „om spionnen boven Hon garije uit te werpen". De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, was deze week in de politieke commissie der Ver enigde Naties te Parijs dezelfde mening toegedaan. HOOFDAMBTENAAR TE GRONINGEN IS ERBIJ BETROKKEN (Eigen bericht) GRONINGEN. Naar wij ver nemen is de politie te Groningen en te Haren dezer dagen op het spoor gekomen van een zeden- schandaal dat voor een van de slachtoffers nogal ernstige gevol gen heeft gehad. In verband met een en ander zijn enkele arresta ties verricht, w.o. ook de directeur van de Gem. Dienst voor Stads uitbreiding en Volkshuisvesting, de architect H. W. v. B. wonende te Haren. Ook een trainer van een zwemvereniging zou hier onder behoren. De heer van B. die met enkele anderen is inge sloten, is reeds in zijn functie geschorst. HOGE COMMISSARIS BIJ MINISTER SUBARDJO DJAKARTA, 21 Dec. (Aneta). De Nederl. Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lam ping, heeft Vrijdagmiddag een be zoek gebracht aan de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken Subardjo. Van de zijde van het Hoge Commissariaat wenste men geen commentaar te geven inzake het doel van dit bezoek. Geen medailles genoeg Secretaris-generaal Trygve Lie der V.N. heeft meegedeeld, dat de V.N. niet in staat geweest waren aan alle militairen, die op Korea gevochten hebben of vechten, me dailles uit te reiken wegens een tekort aan metalen voor de ver vaardiging van medailles (A.P.). Vogelpiek niet in strijd met Loterijwet De Kantonrechter te Rotterdam heeft de 45-jarige kermisexploi tant J. B. uit Apeldoorn van rechtsvervolging ontslagen. Hij zou de Loterijwet hebben overtreden met de z.g. „vogel- piek". t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1