.VLEESLOZE" moties - Peters toch nog aanvaard 1951 was een goed jaar voor de K.L.M. DE KRONIEK VAN ZATERDAG „Piet Hein" naar Korea ter aflossing „Van Galen Tweede Kamer wijdde 167 uur aan behandeling van begroting 500.000 passagiers vervoerd Kamer tot 29 Januari op reces Communisten komen niet in de aether; televisie-schouwgeld f30.- ,IDIL" ter sprake in de Tweede Kamer Misschien nog eens circus met twee arena's Doelmatiger bouwen zegt de minister OPKLARINGEN Noar wij vernemen Zondags - Evangelie RPMJWVÊRZSCHT L.r\ I lIKlW \VJ L/UVUIV|UL.I\ I J I PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) NA OOK DE LAATSTE BEGROTING, die van O., K. en W„ te hebben afgewerkt, is de Tweede Kamer Vrijdagmiddag om 5 uur op Kerstreces gegaan tot 29 Januari. De laatste middag was nog seer gevarieerd. Behalve het restant van de begroting van minis ter Rutten, kwamen ook verschillende vragen aan de orde, waaronder die van mr. Burger (P.v.d.A.) betreffende het Ambte narenverbod. Het geheel was nogal rommelig en rumoerig. De heer Wagenaar (C.P.N.) sprak zelfs van een klas op de laatste schooldag, maar deze beeldspraak was vooral bedoeld om zijn nogal wonderllijke berusting te motiveren in het voorstel van de voorzitter, om zijn interpellatie over het Ambtenarenverbod eerst na het reces te doen. Dr. Kortenhorst betrok ditmaal in ziin Kerstwens ook alle Ne derlanders in binnen- en buiten land. en hierbii dacht hii on de eerste nlaats aan onze soldaten in Korea. ..In gedachten". aldus de voorzitter. ..hoor ik de Kerst klokken luiden over ons vredig en arbeidzaam volk. welks stem •wii vertolken. Moeen wii dat in vrijheid bliiven doen in de aeest als aearift staat in de erote klok van Rotterdam: „Lui aoede tij den in, lui slechte uit." De afgevaardigde Peters(KVP) slaagde er tóch nog in zijn bij de behandeling van de Onder wijsbegroting ingediende moties betreffende de schoolgeldheffing aangenomen te krijgen. En nog wel z.h.s. en met de zegen van minister Rutten, die er zich in eerste aanleg sterk tegen had gekant. De verklaring hiervoor ligt in de wijzigingen die de voorsteller erin had aangebracht, en waar door een inhoud werd verkregen waartegen niemand meer be zwaar kon hebben. De eerste motie sprak in de oorspronkelijke tekst uit, dat er een wettelijke regeling zou moeten komen voor het geheel van schoolgeldheffin- gen. De motie zoals de Kamer die thans aanvaardde, nodiigt de regering slechts uit om de voor bereiding hiervan ter hand te nemen. Het bezwaar van minister Rut ten dat de motie remmend zou werken op de invoering van ge zinsreducties, waarvoor de plan nen reeds gereed liggen, werd daardoor geheel weggenomen. Op verzoek van de minister werd ook in de motie opgenomen dat een dergelijke wettelijke re geling mede de collegegelden zou dienen te omvatten. ..Het vlees moet noe komen." De tweede motie wilde de re gering in de oorspronkelijke tekst uitnodigen om geen invloed uit te oefenen op de vermenigvuldi gingsfactor door de gemeenten. Hiervan bleef in de gewijzigde tekst slechts over, dat de rege ring wordt gevraagd om een en ander te overwegen en van de vrucht van dat beraad medede ling te doen aan de Kamer. Op deze tekst bleek minister Rutten ook de instemming te hebben verkregen van zijn col lega van Binnenlandse Zaken, wie deze zaak staatsrechtelijk op de eerste plaats aangaat. Waar deze motie het Rijk geld zal kosten- verwachten wij van het beraad voorlopig niet erg veel. De wiize waarop de Kamer haar instemming aan de motie Op vragen van de heer Neder- horst (P.v.d.A.) of het juist was dat de politie te Sittard een roman van S. Vestdijk uit de eta lage van de Algemene Spoorweg boekhandel heeft verwijderd in verband met een qualificatie van deze roman door de Kath. Infor matiedienst inzake lectuur te Til burg, heeft minister Beel gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer geantwoord, dat bij de controle gebruik gemaakt wordt van een officiële lijst van het departement van Justitie van 1950 terwijl bovendien een lijst van „Idil" is gebruikt. Op grond van een recensie van „Idil" is geadviseerd de nodige voorzich tigheid bij het verkopen en uit lenen van het boek aan minder jarigen te betrachten. Van inbe slagneming is geen sprake ge weest en de betrokken inspecteur heeft erkend, te ijverig geweest te zijn. Het optreden was minder gelukkig, maar de minister zag geen aanleiding voor maatregelen. 4e Zondag van de Advent Toen een man, die vijftig jaren niet meer naar de kerk was gegaan, zijn plichten weer wilde doen, ging hij eens met een priester spre ken. Al de bezwaren werden weggeruimd, maar toen het ogenblik gekomen was om de kerk binnen te gaan, bleef hij staan. „Ik kan niet," zo zeide hij, „want wat zullen mijn buren ervan denken." Vele goede plannen worden niet uitgevoerd, omdat men bang is voor het oordeel van anderen: verschillende wer ken van naastenliefde, die door kleinzielige mensen vaak verkeerd worden uitgelegd, worden niet verricht: men mocht er eens wat van zeg gen! St. Paulus waarschuwt ons vandaag geen slachtoffer te worden van dit menselijk opzicht: wat geeft het wat de mensen over U denken als God maar goed over U oor deelt. Over de Zoon des mensen, wiens komst wij vurig verbeiden, werd ook veel geroddeld maar 't deer de Hem niet. Met God voor ogen heeft men toch memand meer nodig! IN DESERTO betuigde was zeker niet bevor- derliik om de waarde ervan te verhogen. ..Ze ziin volstrekt on- eevaarliik geworden" aldus de heer Roosien (A.R.l ..en daarom stemmen wii voor". En de heer v. Sleen (PvdA) betoogde: ..Wii kunnen ons wel met de moties verenigen. Eensdeels omdat er niet veel vlees aanzit, anderziids omdat het er misschien nog aan zal komen," De eieren motie van de heer v. Sleen. die ..in beginsel" voor kosteloos onderwijs nleitte. werd met 27 tegen 57 stemmen ver worpen. Vóór P.v.d.A. en com munisten. Het Jodenjongetje. Over de motie-Gortzak(Comm.) in zake het lesje over een Joden jongetje, voorkomend in een taal boek dat in gebruik is bij het Katholiek onderwijs, ontspon zich nog een hele discussie. Mag. Stokman (KVP1. mevr. FortanierDe Wit (VVD) en de heren Roosjen, Tilanus (C.H.) en v. Sleen onderschreven het door de minister geopperde be zwaar, dat de regering niet de bevoegdheid heeft om hier in te grijpen. Het lesje zelf kwam hen echter zonder uitzondering beneden de maat voor en minis ter Rutten bleek daar niet an ders over te denken. Na deze verklaringen trok de heer Gortzak zijn motie in, waardoor hii een onzuivere uit spraak voorkwam, hetgeen hem als verdienste mag worden aan gerekend. Het slot van het debat was ge wijd aan radio en televisie. Staatssecretaris Cals deelde mede, dat de Kamer mag ver wachten dat de Radiowet nog in dit zittingsjaar zal worden inge diend. Een verhoging van de vrijstellingen voor de luisterbij drage heeft de regering in over weging, Wat het schouwgeld voor de televisie betreft, is een wets ontwerp op komst. Het schouwgeld zal 30 gulden per jaar bedragen. Overmatige politiek in de aether bleek ook de Staatssecretaris met tP kunnen bekoren. Bij de ko mende verkiezingscampagne zal er weer zendtijd zijn voor alle partijen, maar niet voor de com munisten. NEDERLANDER IN BELGIË VERONGELUKT Een zware Nederlandse vracht auto met aanhangwagen uit Ter- neuzen, is op de weg van Char leroi naar Brussel plotseling van de rijweg afgeweken. De wagen beukte op een kleine vrachtauto bij een kruispunt en kwam daar na terecht tegen een villa. De begeleider van de vracht auto, de heer van der H. uit Ter- neuzen moest naar het ziekenhuis te Jumet worden overgebracht waar hij korte tijd nadien aan de opgelopen verwondingen is be zweken. De bestuurder, de heer van D. kwam ongedeerd uit de volkomen vernielde cabine te voorschijn. Dr. Bierens de Haan overleden Op 84-jarige leeftijd is te Am sterdam overleden dr. J. C. J. Bierens de Haan, bekend medicus en kunstbeschermer. Hij was o.a. hoofd van de Ned. Rode Kruis- ambulances tijdens de Boeren oorlog en de Balkanoorlog. (Van onz eparlementaire redacteur). DE VOORZITTER van de Tweede Kamer heeft in zijn rede op de laatste dag voor het Kerstreces medegedeeld dat de Kamer in de afgelopen 6 weken niet minder dan 167 uren aan de begrotings behandeling heeft besteed. In voorgaande jaren lag dit getal soms lager maar in '50 was het zelfs 288 uren. Het belangrijkste is intussen dat de Kamer er weer in geslaagd is om voor Kerstmis klaar te komen. Sinds de herfst van '46 was zulks niet meer ge lukt. De straffe rantsoenering van de spreektijd achtte de voorzitter geen onverdeeld nadeel. De voor naamste problemen hebben toch wel degelijk de aandacht gehad welke deze verdienen. Wel gaf hij de ministers de wenk om ook van hun kant wat meer beknopt heid te betrachten. Was het ver- houdingscijfer de vorige maal nog 7228, dit jaar steeg het percen tage van de regering voor het eerst boven de 30 tot 6931. De voorzitter opperde vervol gens nog verschillende mogelijk heden om tot een minder tijdro vende begrotingsbehandeling te komen, waaronder zelfs de ge dachte was om de Kamer voor dit doel in twee helften te split sen. Er konden dan twee hoofd stukken tegelijk behandeld wor den, een oplossing die dus iets zou hebben van een circus waarin ook wel eens in twee arena's te gelijk gespeeld wordt. Maar hoe dat verder zij: voor deze en an dere oplossingen zou in elk ge val eerst nog grondwetswijziging nodig zijn en het blijft dus aan GEEN PORTVRIJDOM MEER VOOR MILITAIREN De directeur-generaal der PTT deelt mede dat: 1. met ingang van 1 Januari 1952 de aan in werkelijke dienst zijnde Nederlandse militairen ver leende portvrijdom voor de ver zending van briefkaarten in het binnenlands verkeer wordt in getrokken; 2. met ingang van die zelfde datum wordt ingetrokken de port vrijdom, verleend aan militairen, hier te lande voor de verzending van sommige stukken naar Indo nesië, Nederlands Nieuw Guinea, Suriname en de Nederlandse An tillen; 3. met ingang van genoemde datum eveneens wordt ingetrok ken het verlaagde port voor de verzending van sommige stukken, bestemd voor militairen, verblij vende in Indonesië, op Nederlands Nieuw Guinea, in Suriname of op de Nederlandse Antillen. De militaire portvrijdom, voor port naar en van Nederland blijft bestaan voor de militairen die zowel aan boord van de Neder landse torpedobootjager als bij het Ned. Detachement Verenigde Naties in Korea dienst doen. Voor militairen aan boord van in buitenlandse havens vertoeven de schepen der Koninklijke Ma rine blijft het tarief van 20 cent voor maximaal 10 gram gehand haafd. De genoemde faciliteiten gelden alleen voor postverkeer tussen de desbetreffendn militairen en Ne derland en omgekeerd. TREKKING NIEUW GUINEA-LOTERIJ Vrijdag is de trekking geweest van de loterij van het Nationaal Nieuw Guinea-comité. De hoofd prijs f 15.000.viel op no. 3278. De tweede prijs f 1000.op no. 3772, de derde f 500.op no. 2259. de grondwetscommissie om naar „de steen der wijzen" te zoeken; een commissie die dan echter te vens moge overwegen dat open bare behandeling m de huidige tijd ook inhoudt, dat de bladen in staat moeten zijn om het be handelde behoorlijk te kunnen verwerken DE BESTRIJDING VAN GESLACHTSZIEKTEN Internationaal studiecentrum te Rotterdam Minister Joekes heeft gister middag in de cantine van het Centrale gebouw ,voor Volksge zondheid te Rotterdam officieel het Internationaal Studiecentrum voor de medische en sociale be strijding der geslachtsziekten on der zeelieden en varensgezellen voor geopend verklaard. Dit centrum is te Rotterdam ge vestigd kunnen worden dank zij de samenwerking tussen de we reldgezondheidsorganisatie met de Nederlandse regering, de gemeen te Rotterdam en de stichting Cen trale Organisatie ter bestrijding van huid- en geslachtsziekten te, Rotterdam. De Amerikaanse ijsbrekers „Noordenwind" en „Westenwind" die, zoals wij gisteren berichtten, door de Russen in Bremer haven weer aan de Amerikanen zijn overgedragen, van wie beide schepen in de oorlog werden geleend. Het biina afeelonen jaar is voor de K.L.M. een bevredigend iaar eeweest. De nroductie nam. in vergelijking met 1950. toe met onsreveer 21 nrocent. De ton-km verkoon steeg met 26 nrocent. Er werden circa vijfhonderdduizend nassasriers vervoerd, een trroter aantal dan ooit te voren. .Het aantal verkochte passa giers-kilometers bedroeg in No vember j.l. reeds een milliard. September gaf een recordomzet te zien. De ontwikkeling van het passagiersvervoer is gunstiger ge weest dan werd verwacht. De bezetting op alle trans-Atlanti sche en intercontinental^ K.L.M.- lijnen was in beide richtingen goed. Het vervoer op het Europese net was eveneens bevredigend, het nam vooral in de laatste maanden zeer toe. Met uitzondering van de nacht, dienst op het traject Amsterdam. Londen v.v., voor welke dienst van het begin af zeer grote be langstelling bestond, bleek dat voor de overige nachtdiensten nog een zekere aanlooptijd nodig is. Eind 1951 werd de 25000ste re tourvlucht op de K.L.M.-lijn Am sterdamLonden uitgevoerd. Sinds de opening in 1920 werden 537.000 passagiers op dit traject vervoerd, 11.695.000 kg vracht en 2.317.000 kg post. In het bijna afgelopen jaar werden 12 a 13 millioen kg vracht vervoerd tegen 10 millioen in 1950. Het textielvervoer heeft bij deze toeneming een belang rijke rol gespeeld. Drie en vijf tig paarden ter waarde van ruim een millioen gulden werden naar Amerika gevlogen. In 1951 voerde de KLM 450 chartervluchten uit. In 110 vluch ten in door de regering gechar terde KLM-machines werden 6500 emigranten naar Australië, Nieuw Zeeland en Canada ge bracht. tegen 2070 emigranten in 38 vluchten in 1950. Aangenomen mag worden dat ook de financiële resultaten over 1951 een gunstig beeld zullen vertonen. Bij de voortdurend stijgende omzet kon de kostprijs der ge produceerde ton/km in de loop van dit jaar geleidelijk worden verlaagd. In hoofdzaak is dit volgens de KLM, te danken aan de kostprijsverlagende maatrege len, die sinds 1949 voortdurend werden genomen en die ook dit jaar gunstige gevolgen hebben gehad. De invloed van externe prijsstijgingen en de stijging van de lonen konden volledig wor den gecompenseerd. Van veel be lang was hierbij de verhoging van het rendement van de lucht vloot, waardoor met dezelfde vliegtuigen een aanzienlijk gro tere productie kon worden be reikt. Deze luchtvloot bestaat thans uit 67 vliegtuigen w.ö. 18 con stellations, 7 DC-6's en 12 Con- valir Liners en voorts een aantal DC-4 en DC-3 toestellen. Minister In 't Veld heeft gis termiddag in het Bouwcentrum te Rotterdam .verklaard, dat vastge houden moet worden aan een bouwprogramma van 55.000 wo ningen per jaar, waarvan een behoorlijk aantal duplexwoningen. Het totale bouwprogramma, met inbegrip van scholen, kerken, zie kenhuizen, herstel oorlogsschade etc. dient op een niveau van rond 170 millioen per jaar te worden gehandhaafd. Daarbij vormt de kapitaalsvoor ziening de grootste handicap, te overwinnen door mee sparen o.a. met dit speciale doel en 'n zo zui nig mogelijk omspringen met het beschikbare kapitaal door minder nuttige investeringen tegen te houden en het doelmatig bouwen met alle kracht te bevorderen. Speciaal dacht hij hierbij aan zie kenhuis- -en fabrieksbouw waar in dit opzicht nog veel is te doen, evenals aan de normalisatie van onderdelen, beproeving van nieu we constructies e.d. bij de wo- ninbouw. Nederland kan op dit gebied een leidende rol gaan spe len, waarbij het Bouwcentrum van grote betekenis is. (Van onze redacteur) DEN HELDER. Onder bevel van kapitein-luitenant ter Zee A. H. W. von Freitag Drabbe zal Hr. Ms. torpedoboortjager „Piet Hein" op 18 Januari a.s. uit Den Helder naar de Koreaanse wate ren vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". Hr. Ms. Piet Hein is de derde Nederlandse oorlogsbodem, die in de Koreaanse wateren zal gaan dienst doen voor de Ver enigde Natie's. Als eerste vertrok op 7 Juli 1950 Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" vanuit Soerabaja naar het strijdtoneel in het Noor den, na vanaf begin 1949 in In donesië te hebben dienst gedaan. Het schip werd in Mei van dit jaar afgelost door Hr. Ms. torpe dobootjager „Van Galen", die thans nog voor de V.N. dienst doet. De „Van Galen" is werke lijk een oorlogsbodem van het Nederlandse volk, want bijdra gen van de Nederlanders in In donesië en overige gebieden over de gehele wereld hebben het destijds de Nederlandse Regering in Londen mogelijk gemaakt, de „Van Galen" van Engeland aan te kopen. Het schip heeft daarna vele goede diensten voor de ge allieerde oorlogsvoering verricht. Wellicht is er gevaar, dat er, als gevolg van de verhoging van de abonnementsprijs, nei ging zou bestaan om de krant weer samen te gaan lezen. Vroeger bestond dat euvel ook en we herinneren ons eens een aardigheidje van een collega, die voorstelde eenVolkenbondsleger (zo lang is het al geleden) saam te stellen tegen dat euvel! Met of zonder dat leger is dit gevaar later vrijwel bezworen. Men begreep, dat een gezin niet modern genoeg is, als het niet over een „eigen" krant beschikt, die geregeld ter hand genomen kan worden. Deze overweging geldt nog in zulke sterke mate, dat wij er eigenlijk van overtuigd zijn, dat wij niet veel woorden behoeven te verspillen aan de kwestie van het samen-lezen. Dat is zo volmaakt uit de tijd, dat de verhoging van de abonnements prijs niet in staat zal kunnen zijn, op dit punt de klok terug te zetten. De krant is wel eens een één- dags-vlieg genoemd, maar dit is tegenwoordig lang niet meer het geval. Er staan zoveel zaken in, waarover men zich later nog wel eens wil oriën teren, dat het een groot ongerief zou zijn, indien men na een paar uur zijn exemplaar zou missen. Evenmin als de radio met zijn nieuwsdiensten de krant overbodig maakt, zal de betrekkelijk kleine prijsverhoging er in slagen, ons weer die „onzicht bare gasten" terug te brengen, die wel mee-eten aan de dis van het geestelijk voedsel, dat de krant elke dag verschaft, maar die in zoverre onzichtbaar zijn (voor de administratie), dat zij niet betalen •f» Dat is, om in de moderne trant te spreken, natuurlijk geen stijl. Welke radioluisteraar zou nu nog zo oneerlijk zijn om van allerlei programma's te genieten en daarvoor niet mee te betalen in de vorm van een redelijke bijdrage voor zijn omroepvereniging? Is het dan wel billijk, van de technische en journalistieke productie ten volle te genieten voor de halve prijs of misschien nog minder, een derde of een kwart? Wij zullen ons, bedrijf en abonné's, gezamenlijk moeten redden, ter handhaving ook van het belangrijke instituut van de katholieke gewestelijke pers, waar het hier bij ons in de eerste en voornaamste plaats om gaat. Van de regering hebben wij helaas niet veel te verwachten. De Tweede Kamer heeft bij verschil lende begrotingshoofdstukken over de kwesties, welke met de verzwaring van de papierprijs ver band houden, gesproken. Bij Financiën, wat de omzetbelasting betreft, bij Onderwijs e.d. wat be treft de voorlichting, bij Economische Zaken in verband met de deviezen in het internationaal economisch verkeer. Maar er zal niets worden be reikt. Het is voor ons een raadsel, dat de regering juist deze regering, cjie steunt op de democra tie zo weinig oog heeft voor de betekenis van de democratische voorlichting van het volk Wij zullen het dus zelf moeten doen. En wij zullen het doen. Wie de ontwikkeling van de pers ziet als een ideaal, zal de lichte verhoging van de prijs van het abonnement met vreugde dragen. De verhoging, dat willen wij toch nog even zeggen, bedraagt als regel nog geen cent per dag. Wij weten, dat wij, aldus redenerend, niet ineens uit de moeilijkheid zijn. Want die be rekening van zoveel cent per dag of zoveel cent per week wordt door anderen ook gemaakt. Dat doet de radio, dat doet de politieke partij, dat doen zoveel andere verenigingen, die alle voor de nood zaak staan, hun onkosten te verhogen en dus naar meer inkomsten moeten uitzien, op straffe van ondergang. Waar wij het in dit verband over wil den hebben, is, dat wij zullen moeten beseffen, dat katholieke pers, katholieke radio, katholieke politieke partij enz. enz. onze steun niet zullen kunnen missen, willen wij ze behouden. Willen wij dat? Natuurlijk. Maar dan zullen wij er ook iets voor over moeten hebben. Anders.Zou een herinnering aan de tijd van 1940 tot 1945, toen wij wederrechtelijk van onze pers, onze radio, onze vrije verenigingen e.d. beroofd waren, ons niet voldoende overtuigen van de noodzaak en van de besliste bereidheid om de hier gevraagde offers te brengen? En, het zei nogmaals gezegd, met vreugde. Er is al heel wat in het midden gebracht over het verbod aan ambtenaren, om lid te zijn van de C.P.N. en de E.V.C. en andere communistische verenigingen e.d. Wij hebben er in het hoofdartikel deze week al op gewezen, dat de regering er met deze maatregel niet is. En zo zagen wij dan ook terecht in verschillende beschou wingen er de aandacht op gevestigd, dat het kwaad dieper zit,, dan bij de gemiddelde ambtenaar. Wij ook hebben al meermalen de aandacht gevraagd voor de invloed, die van allerlei intellectuele krin gen ten gunste van communistische propaganda uitgaat. Dat is dan niet alleen in hogere ambtelijke kringen zo, maar ook in het particuliere leven, vooral in de wereld van kunst en cultuur en weten schap. Hoe staat het met onze professoren, met hogere ambtenaren, rechters, economen, bankiers s.d.? Hoe met geleerden, musici, schilders, schrij vers, redenaars op publieke tribunes en voor het vrije forum? Zij vormen, schreef b.v. de Nieuwe Dag deze week terecht, „een gevaar, omdat zij joveel overwicht hebben over zoveel onnozelen" De vraag is dus wel, of hier met een formeel besluit inzake een lidmaatschap, dat op papier bestaat en Dp papier kan worden afgeschaft, zonder dat er wezenlijk iets verandert, kan worden volstaan. Het lijkt ons denkbaar, dat de bescherming van de veiligheid van de staat en van de openbare orde verdergaande maatregelen eist. Dat zal niet een voudig zijn. Maar het gevaar, waar het tegen gaat, is dat ook niet bepaald. En grote kwalen eisen grote middelen! (Van onze weerkundige medewerker). Nadat we Donderdag even van de zon konden genieten, was vooral het Noordelijk gedeelte van ons land giste ren weer in mist gehuld waaraan tijdelijk motregen toegevoegd werd. Zij die hun barometer hebben ge raadpleegd zullen hebben bemerkt dat deze flink is gestegen. Ons land bevindt zich nu in een zeer uitge breid hogedrukgebied dat zich van de Balkan via onze omgeving tot de Azoren uit strekt. Ten Noorden van dit „hoog" zijn depressies nog enigszins actief.. We bevin den ons dan ook op de rand van beide systemen hetgeen een verwachting voor het week-end moeilijk maakt daar een kleine verschuiving al grote verschillen met zich brengt. Hoewel er weer een storing onderweg is, blijft het wel zeer de vraag of deze ons spoedig zal be reiken. Voor het week-end ziet het er naar uit dat na nog enige motregen de wind zal toenemen waarbij zich opklaringen zullen voordoen. is het repetitielokaal van het per soneel van de Coöp. Verbruiks- vereniging „Vooruitgang' aan de Statensingel te Rotterdam door tot nu toe nog onbekende oorzaak afgebrand. Het interieur, waartoe ook bezittingen van een muziek corps behoorden, ging verloren.. werd de 31-jarige P.T.T.-bestellcr in vaste dienst, laatstelijk werk zaam op de expeditie-afdeling op het centraal station te Amsterdam wegens verduistering van gelds waarde bevattende brieven, ver oordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk heeft het Arnhemse Gerechtshof gisteren de zaak tegen Manus Oly terugverwezen naar de rechter commissaris voor een psychia trisch onderzoek overeenkomstig het verzoek van de procureur- generaal kreeg de 31-jarige automonteur W. S. uit Rotterdam, conform de eis, twee jaar gevangenisstraf om dat hij in de nacht van 27 op 28 September j.l. een partij zemen ter waarde van 20.000 gulden zou hebben gestolen. overleed op 77-jarige leeftijd dokter Th. Hammes, de bekende Amsterdamse arts-narcotiseur, die sinds zijn vestiging in de hoofd stad in 1903, verschillende belang rijke functies heeft bekleed zullen op initiatief van verschil lende jeugdorganisaties op 2 Ja nuari tussen zeven en acht uur 's avonds op diverse plaatsen van Den Haag oude kerstbomen wor den verbrand. Men zal in optocht met de kerstbomen naar de ver brandingsplaatsen gaan.... heeft de „Arbeidersbond voor cul tuur" een brief gezonden aan mi- nister-president Dr. D. Drees, waarin het hoofdbestuur „met gloeiende verontwaardiging" pro testeert tegen de beschikking, waarbij het mogelijk wordt rijks ambtenaren op grond van hun lidmaatschap van deze bond te ontslaan. Veemarkt Leiden LEIDEN, 21 Dec. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 3 fokstieren, 4 slachtstieren. 35 kalf- en melkkoeien van f680 1010, levendig; 177 varekoeien e.a. van f440 tot 790, levendig; 150 vette koeien van f700 tot f1040. schoon gewicht van f2.00 2.75 stug; 25 vaarzen van f550 tot 800, levendig; pinken 10 stuks, van f350 tot 550. levendig; 57 graskalveren van f170 tot 300, levendig; 13 vette kalveren, levendig; 86 nuchtere en fok slachtkalveren van f40 tot 65, levendig: 136 vette schapen van f90 tot 145. vlug; 750 vette lam meren van f80 tot f125, vlug: 38 zeugen: 360 schrammen van f60 tot flOO, matig; 370 biggen van f30 tot 45, matig; 3 paarden, 23 bokken en geiten van f 15 tot 40, matig. De „Piet Hein" is van hetzelf de type als de voorgaande oor logsbodem, heeft in 1950 een reis om de wereld gemaakt via het Panamakanaal en daarna nog enige tijd in Nieuw Guinea ver toefd. Het schip keerde in de zomer van dit jaar naar Neder land terug. In het begin van De cember werd het na een grondige revisie op de Rijkswerf wederom in dienst gesteld en onder bevel geplaatst van de kapitein-luite nant ter zee A. H. W. von Frei tag Drabbe. Het heeft nu ver schillende vaar- en lanceeroefe- ningen achter de rug en zal dezer dagen op de Rijkswerf geheel voor de aflossing worden gereed gemaakt. Een Frans schrijver laat God ergens deze woorden spreken: „Men heeft het altijd over de navolging van Jesus Christus, over de navolging, de getrouwe navolging van Mijn Zoon door de mensen. En werkelijk: Ik heb zo getrouwe en zo geslaagde navol gingen gekend, (en zal er nog kennen) dat Ikzelf vol bewonde ring erover ben. Maar.... men moet niet vergeten dat Mijn Zoon begonnen is met een heel aparte navolging van de mens! Een na volging zo buitengewoon ge trouw, zo volmaakt af, dat ze leidde tot éénwording met de mens, toen Hij namelijk het ster felijk kleed van de mens aandeed, toen Hij de mens navolgde door geboren te worden, door te le ven, te lijden, te sterven". Ch. Pégny, Le Mystère des Saints Innocents. - God de Zoon volgde de mensen na, werd mens. Misschien een nieuw gezichtspunt voor u. Mis schien gaat dit idee u deze laatste dagen vóór Kerstmis door uw hoofd spelen. God volgde de mensen na! 't Zou schoon en goed zjjn. Want talrijke kerstliedjes die niemand zou willen missen ontroeren het hart, maar gaan niet diep. Zij schilderen ons het arme Kindje in 't stalletje van Bethlehem; ze letten op Zijn lief lijkheid, Zijn kleinheid, Zijn ar moede; ze wijzen ons op Maria en Sint Josef, op de herders die „hun kudde bevalen aan de engelenschaar". Maar het Kerst geheim zelf kan niet in een lied bezongen worden; dat moet via ons verstand het hart raken. Het is te groot, te diep. Sint Augus- tinus zei het met deze paar woorden: „God werd mens, om de mensen tot goden te maken!" Om de mensen het leven, de na tuur van God mee te delen, om hen de kracht te geven op aarde als Gods eigen kinderen te le ven, nam God de Zoon het leven der mensen aan, leefde Hij, vol maakt een mensenleven mee, van geboorte tot dood. Deze neergang van God, was volgens Gods eeuwig besluit, noodzakelijk voor de opgang der mensen. Kerstmis is lieflijk, warm, blij. Kerstmis is ook ernst. Ontzag lijke ernst. Het wijst ons op het feit, op de werkelijkheid, waartoe God komt in zijn Liefde voor de mens: Hij volgt de mens volmaakt na. Wij kunnen God alleen maar volgen' op Zijn menselijke weg, die begon bij de kribbe met Kerstmis en eindigde op het Kruis. En het Kruis zou men kunnen zeggen is gemaakt van de planken van de kribbe. Tussen Kribbe en Kruis is geen tegen stelling. alsof hier slechts lieflijk heid is, en daar slechts pijn en lijden. Er is slechts één leven, waarvan wij Dinsdag het begin vieren en over een paar maanden het einde; begin en einde van een mensenbestaan, dat God op deze, onze wereld, leidde; een navolging van de mens door God zelf, opdat leren we dit toch bij de kribbe de mens God zou navolgen. P. C. DE HAAS O.F.M. VRIENDELIJKE ONDERTOON AMSTERDAM. 21 Dec. Hoewel de gehele markt vandaag even als gisteren niet onvriendelijk gestemd was, ging er toch zeer weinig om. Heit gehele beursver- loop bad dientengevolge weinig te betekenen. Maar het was op merkelijk, dat ondanks de schaars binnenkomende orders de ondertoon vriendelijk bleef en de koersen zich goed konden handhaven. Dit was zelfs het geval voor de cultuurfondsen, waarvoor de belangstelling uitermate gering is, maar die niettemin merendeels boven het vorige niveau de markt verlie ten. Het zag er voor HVA naar uit dat de parikoers weer be reikt werd, maar het fonds moest met een notering van 99 V2 vol staan. Amsterdam Rubber opende op 94. om daarna een fractie in te zakken. Ook de Sumatra Ta- baksmaatschappijen waren, in tegenstelling tot vorige dagen, niet slecht gedisponeerd, al was uiteindelijk van een bepaalde koersstijging geen sprake. Be langrijk was echter reeds, dat koersverliezen zich over het al gemeen niet voordeden. Met bijzondere belangstelling wordit de laatste dagen de ont wikkeling gevolgd van de koers der aandelen der in Indonesië werkende openbare nutsbedrii - ven er» wel in verband met de gepubliceerde mogelijkheid van nationalisatie. Er kwamen van daag voor deze fondsen kopers opdagen, zodat zowel Aniem als Overzeese Gas in een vaste stemming de markt verlieten. Voorts trekt de Amerikaanse af deling enige belangstelling door de verhandeling der certificaten Imperial Oil, waarin echter min der omging dan gisteren. De be langstelling voor de certificaten American Sumatra Tobacco is danig verminderd. De aandelen algemene explo ratie, die gisteren op 93 sloten, werden vandaag vernomen op 90 bieder» tot 92 laten. Er is dus nog geen herstel. Internationale fondsen trok ken weinig de aandacht. Niette min was het opmerkelijk, dat ondanks ruil affaires. Kon Olie tot 287 wist op te lopen. Daarna echter zakte het fonds tot het openingspeil weer in. AKU moest twee punten prijsgeven. De certificaten Unilever bleven vrijwel op prijs. De scheepvaart markt lag, overeenkomstig het algemeen aspect van de markt niet ongunstig, maar ook hier was de affaire zeer beperkt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3