Amerika neemt zaak hoog op Beroep op het Engelse volk eenheid der natie te bewaren Schippersgezin bedwelmd door kolendamp Koninklijk Gezin vierde Kerstfeest met personeel DAGBLAD VOOR ALKMAAR Churchill maant tot eenheid Vrede V.S.-vliegers in Hongarije veroordeeld Onderhoud op het Kremlin DRAMA in Mexico Radiorede van Winston Churchill „Over het algemeen geloof ik niet aan eên oorlog EN OMGEVING NHD Legatie zal boete betalen EEN PLUIM VOOR LABOUR Engeland verwerpt olie-ultimatum 100 doden bij mijnramp in V.S. Autobotsing op Afsluitdijk Aanvaring bij Belgische kust Vreugde in Paleis op de Dam 20 doden bij vliegramp in Perzië Ons Kerstnummer Kerstboodschap H.M. de Koningin Spoorwegdiefstal in Amsterdam opgelost Chauffeur door mist misleid Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.71 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeurs E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder). Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN (Pagina 1) Maandag 24 December 1951 "46e Jaargang No. 12357 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, lel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VREDE OP AARDE is de oudste wens der Christenheid. Nauwelijks was Christus ais God mens ter wereld gekomen, of de engelen uit de hemelen zongen van „Vrede op aarde". Het zou de vrede der Verlos sing zijn, de vrede, die de aarde met de hemel, de mensheid met God, zou verzoenen. Een vrede niet van, maar wel in deze wereld. Een vrede voor de mensen, in en met en van God, Die in een stal als Kind ter wereld kwam, maar de Vorst van Vrede, van Recht vaardigheid en Liefde was. De Boodschap van Bethlehem was een Boodschap van Vrede. Maar dan ooit is de herinnering aan dit grootste feit uit de ge schiedenis, een teken tot bezin ning op het funderen van de ware vrede. In onze dagen blijkt immers, dat de vrede een zeer wankel be grip is. Hij hangt voortdurend aan een zijden draad. Politieke en militaire machten blijken niet in staat, de ware vrede te grond vesten en te verzekeren. Maar ook zij hangen tenslotte van de persoonlijke instelling van de mens af, die nooit tot vrede komt, als hij niet leeft uit God en Zijn Wet. Zij leert rechtvaardigheid en liefde als fundamentele begrip pen voor vrede. Rechtvaardigheid en liefde verdraagzaamheid en eensgezindheid in de eerste plaats in het gezin dat im mers de eerste en voornaamste natuurlijke gemeenschap is, de kiemcel van de menselijke samenleving. Laat dit de gedachte zijn, die bij dit Kerstfeest nog eens be nadrukt wordt. Kerstais is het gezinsfeest bij uitstek. Een feest, waarop wij de betekenis van het gezin nog eens beter leren begrijpen. Het gezin, de kiemcel van de menselijke samenleving! Maar hoe zal die gemeenschap tot vrede komen, als recht en liefde daar niet ontluiken en bloeien, van waar zij de mensengemeenschap moeten doordringen. De vrede kan en moet bevor derd worden in de verhouding der volkeren, tussen de standen, in de beroepen, in de parochie. Maar de volkeren worden gevormd door gezinnen, standen en beroe pen bestaan uit mensen, dié uit gezinnen voortkomen en groten deels in gezinnen leven, parochies zijn gemeenschappen -va&- gezrtr- i nen. Vrede, dus rechtvaardigheid en liefde, tussen de volkeren, de standen, de parochies! Maar dit is alleen bereikbaar door het ge zin, dat van dit alles de grond slag is. Moee dit Kerstfeest vele gezin nen weer tezamen brengen rond om de Kribbe van het Kind, om die vrede te ontdekken, die de mens dikwijls zo vèr-af waant, maar die, vlak-bij, grijpbaar is b ij Go d. Een bedrag van vijf billioen francs, zijnde de prijs van een pakje cigaretten van iedere Fransman, zal nodig zijn om het beroemde slot van Versailles, waar na de eerste wereldoorlog het Vredesverdrag werd ondertekend, voor volkomen verval te behoeden. Van dag tot dag breidt de verwoestende invloed van de tijd zich uit in dit enorme, drie eeuwen oude gebouw, eens een van 's werelds meest beroemde koninklijke verblijven BOEDAPEST, 23 Dec. (A.F.P.) In Boedapest is officieel bekend gemaakt, dat Zondag op een gesloten zitting van het militair gerechtshof te Boedapest de vier vliegers van het in Hongarije tot landen gedwongen Amerikaanse vliegtuig veroordeeld zijn. Ieder kreeg een boete van ongeveer 118.000 gulden subsidiair drie maanden gevangenisstraf. garije in arrest bevinden, met het Kremlin in verbinding heeft ge steld. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Zaterdag te Washington vernomen, dat de Amerikaanse regering zich, in verband met de kwestie der vier Amerikaanse vliegers, die zich thans in Hon- LONDEN, 22 Dec. (Reuter/A.P.) Winston Churchill heeft in een radiorede tot het Britse volk een beroep gedaan, om de eenheid van de natie en de vrede tussen de politieke partijen te bewaren en daarbij enkele grote problemen aangeroerd, zoals de samenwerking met alle Engels sprekende volken en in het bijzonder met de V.S., terwijl hij uitdrukkelijk vaststelde te streven naar een innige samenwerking tussen Engeland en een Verenigd Europa. De premier begon met te zeg gen: „Indien er een oorlog zou komen, zou dit een gevolg zijn van het werken van wereldbe- heersende krachten, die Groot- Brittannië niet vermag te be dwingen, doch over het algemeen gesproken, geloof ik niet, dat er oorlog zal komen". Van Donderdagavond laat tot Zaterdagmorgen heeft een schip persgezin in Rotterdam, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen slapende en later in bewusteloze toestand in de kolendamp door gebracht en het is te danken aan in de buurt gelegen schippers, die het niet verschijnen van het ge zin vreemd begonnen te vinden, dat vermoedelijk allen nog van de verstikkingsdood gered konden worden. Donderdagavond omstreeks 12 uur waren schipper J. Hoenderop DEPRESSIES BEDREIGEN KERSTWEER (Van onze weerkundige medewerker Daar het hoge drukgebied boven onze omgeving giste ren in betekenis afnam, is de weg voor de Oceaan- depressies vrij gekomen. Deze zullen nu een Zuidelij ker baan nemen dan de laat ste tijd het geval was. Het gevolg hiervan is dat van daag nog enige regen ver wacht mag worden met toe nemende wind. Nadat het front ons gepasseerd is zul len er tijdelijk opklaringen komen, maar toch blijven de vooruitzichten voor Kerstmis vrij ongunstig, daar reeds weer een nieuwe storing on derweg is. De sneeuw die ons vorig jaar zulk karak teristiek Kerstweer bezorg de zullen wij er ditmaal bij moeten denken terwijl te vens inplaats van vorst de temperatuur nog vrij hoog zal zijn. RUDOLF GOETHE PRIESTER GEWIJD MAINZ 22 Dec. (DPN) De gehuwde, naar le Rooms Katho lieke kerk overgegane voormalige Duitse Evangelische predikant Ru- dolf Goethe, die Zondag 70 jaar oud werd, is Zaterdag met speci ale toestemming van Z.H. de Paus in de kapel van het seminarie te Mainz door de bisschop van Mainz dr. Albert Stohr, priester gewijd. De echtgenote van de wijdeling was bij de plechtigheid aanwezig. Zij was reeds eerder dan haar man tot de H- Moederkerk overgegaan. van het Rijnschip „Nomados", dat in de Waalhaven ligt, diens vrouw en twee jongetjes van 3 jaar en 7 maanden, ter ruste gegaan. De kachel was aan en blijkt achteraf niet goed gesloten te zijn geweest, terwijl het circulatiesysteem de fect was. Gelukkig is de hoeveel heid kolendamp niet al te groot geweest en was de kachel op de duur uitgegaan. Toch zouden de gevolgen ernstig zijn geweest, indien de toestand van het gezin niet opgemerkt was geworden. De man was er het ergst aan toe en kon nog niet tot bewustzijn worden gebracht. De vrouw en de kinderen zijn echter uit hun verdoving ontwaakt, maar de toestand van allen is toch zodanig, dat opname in het Zuiderzieken huis noodzakelijk bleek. LONDEN, 23 Dec. (A.P.). In een nota aan de Perzische rege ring, te Teheran door de Britse zaakgelastigde Middleton aan premier Mossadeq overhandigd, heeft Engeland het olie-ultima tum van Perzië verworpen en verklaard, dat Perzië niet het recht heeft, de olie aan wie dan ook te verkopen zolang het Inter nationale Hof niet over de eigen dom ervan heeft beslist. De Perzische premier dr. Mos sadeq heeft Zaterdagavond in een radiorede een beroep gedaan op het Perzische volk om in te schrijven op de grote nationale Perzische lening. MINISTER LIEFTINCK TERUG UIT DE V.S. Niet ontevreden Minister Lieftinck is van zijn bezoek aan de V.S. teruggekeerd. Het vliegtuig, waarmede de mi nister reisde, kon wegens de mist niet op Schiphol landen, maar vloog door naar Brussel. ..De minister verklaarde voor zijn vertrek uit Washington, dat mj een zeer „belangrijk onder houd had gehad met het hoofd va" de E.CTA. over de economi sche hulp aan Nederland en het gebruik van de tegenwaarde fondsen. Hij hoopte, dat de resul taten spoedig merkbaar zouden zijn. Wat er ook mocht gebeuren, wij zullen ons met alle kracht verzetten tegen communistische tirannie en agressie. Engeland wenst met alle vrijheidslievende volken voor een dergelijke moge lijke bedreiging een gesloten front te vormen, aldus Churchill. De premier wenste geenszins overdreven verwachtingen te koesteren van zijn komende be zoek met minister Eden aan de V.S. en Canada. Engeland heeft met beide landen in het kader van de herbewapeningsplannen en het Atlantisch Pact dezelfde moeilijkheden op te lossen. Het zal nodig zijn, dat de landen el kaar daarbij helpen. Op dezelfde ernstige toon spre kende als in de redevoeringen, die hij hield aan het begin van de oorlog, zeide de conservatieve regeringsleider: „Ik heb u niets voor te stellen, dat gemakkelijk uitvoerbaar is. Wij hebben reeds een aantal onplezierige dingen gedaan, doch er komt nog veel meer. Wanneer het parlement op 29 Januari opnieuw bijeen komt, zal mijn regering het nieuwe on aangename voorstellen op econo misch gebied moeten voorleggen". Orde on zaken Churchill hoopte van harte, dat de V.S. en Canada de indruk zul len krijgen, dat Engeland vast besloten: is orde op zaken te stel len en een volledig aandeel zal vervullen in de internationale samenwerking. Wij kunnen niet falen in onze plicht tegenover het sterlinggebied en wij mogen geen last worden voor die lan den, merkte Churchill verder op. Hulde aan Labour De premier bracht hulde aan de afgetreden Labourrege'ring voor de vastbesloten verwerping van het communisme, voor de nauwe samenwerking met de V.S. en voor de invoering van de dienstplicht en haar pogen, om tezamen met andere landen in West-Europa een hecht front te vormen tegen agressie. In de staat Illinois in Noord- Amerika heeft een ernstige mijn- brand gewoed, waarbij ongeveer 100 mijnwerkers het leven heb ben verloren. De brand brak Zaterdag uit. Onmiddellijk wer den pogingen ondernomen om de ongelukkigen, die in de mijn waren opgesloten, te redden. Er werkten ongeveer een 300 man in de mijn. Een gedeelte van de mijnwerkers heeft zich in veiligheid kunnen stellen. Er worden nog minstens 15 perso nen vermist. De mijn is de grootste kolen mijn ter wereld. De brand brak uit, nadat zich een ernstige ont ploffing had voorgedaan, waar van de oorzaak onbekend is. Ten opzichte van Frankrijk zei Churchill en daarmede besloot hij zijn rede: „U zult zich herin neren, dat ik in 1946 te Zürich een beroep op frankrijk heb ge daan Duitsland bij de hand te nemen en het terug te leiden in de Europese familie. Ik verheug mij over de vorderingen, die sindsdien zijn gemaakt". PASSAGIERS UIT GRONINGEN EN WIERÏ'lGERMEER GEWOND (Eigen bericht) Zondagmiddag te circa 4 uur heeft ter hoogte van de Breezand- dijk door de dikke mist een bot sing plaats gehad tussen de uit de richting Friesland komende DKW van de familie de Vries, wonende in de kop van de Wie- ringermeer en de auto van de heer Glansdorf uit Groningen. Het ongeluk kwam doordat een der wagens een vooruit rijdende auto wilde passeren, waarbij de DKW er het ergste aan toe was. De inzittenden van de DKW, de heer en mevr. de Vries en hun baby van 8 maanden werden uit de auto geslingerd, waarbij de heer de Vries er het ergste aan toe was en per ziekenauto van de heer Veenstra uit Zürich naar het ziekenhuis te Harlingen vervoerd moest worden. Mevr. de Vries en haar baby konden na verbonden te zijn bij de ESSO- pomphouder te Breezand per auto naar haar familie te Witmarsum vervoerd worden. Ook de heer Glansdorf en zijn verloofde kon den na verbonden te zijn hun reis naar Groningen vervolgen, doch niet per eigen gelegenheid, daar beide wagens per kraan wagen zijn weggesleept. Cummings naar Zorin De Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou Cummings heeft Za terdag op het Russische ministerie van buitenlandse zaken een on derhoud gehad met onder-minis ter Zorin. Van dezelfde zijde wordt ver nomen dat Cummings Zorin tij dens dit onderhoud zou hebben gewaarschuwd voor de slechte uitwerking, die een tenuitvoer legging door de Hongaarse rege ring van haar plan, om de vier vliegers als „spionnen" voor een gerechtshof te doen terecht staan, op de Amerikaanse openbare me ning zou hebben. Men wilde zich van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken niet uit laten over hetgeen door Cum mings en Zorin is besproken. Protest oud-strijders De Amerikaanse vereniging van oud-strijders heeft Zaterdagavond de tekst van een door haar goed gekeurde verklaring gepubliceerd, waarin de eis wordt gesteld dat de regering onverwijld krachtige stappen zal ondernemen om de vrijlating te bewerken der vier Amerikaanse vliegers, die in Hongarije gevangen worden ge houden. Legatie zal boete betalen De Amerikaanse gezant in Hon garije, Ravndal, heeft verklaard verrast te zijn door het plotse- 'ingc proces. Verwacht wordt, dat oê Ame rikaanse legatie te Boedapest de boete zal betalen. 40 DODEN TIJDENS BRAND SAN DIEGO (Californië), 23 Dec. (Reuter). Zondag is brand uitgebroken in een gebouw te Tijuna (Mexico), waar een kerst feest voor wezen werd gegeven. Volgens de laatste berichten van New Yorkse radiostations zijn tenminste 41 personen, onder wie vele kinderen, om het leven ge komen en 70 personen gewond. Van San Diego in Californië uit zijn doktoren met bloedplasma naar het even over de grens ge legen plaatsje gesneld om hulp te bieden. In Tijuna zijn alle dok ters en medische faciliteiten ge mobiliseerd. TWEE DODEN Op de rede van Vlissingen is Zaterdag het Amerikaanse m.s. „Edison Mariner" in aanvaring gekomen met het Engelse stoom schip „Kittiwake". Het Amerikaanse vaartuig liep zware averij op, evenals de „Kit tiwake". Twee Amerikaanse zee lieden werden gedood bij de aan varing, één zwaar en één licht gewond. De „Edison Mariner" is de haven van Vlissingen binnen gevaren. De bemanning van 16 man is in hotels ondergebracht. BIJZONDERE RAAD VAN CA5SATIE VERDWIINT Met ingang van 1 Januari 1952 zal de Bijzondere Raad van cassatie worden opgeheven. De werkzaamheden van het parket van de procureur-fiscaal worden overgenomen door de procureur- generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Een groot gezin heeft Zaterdag middag rond de kerstboom het Kerstfeest gevierd. De huiskamer, waarin de viering werd gehou den, was de burgerzaal van het Paleis op de Dam te Amsterdam, het gezin het gezamenlijk perso neel van de paleizen in Neder land en de ouders, een Koningin en een Prins. 1200 ouderen en jongeren wa ren met autobussen, die rij aan rij op de kleine steentjes van de Dam geparkeerd stonden, naar de hoofdstad getrokken, om tezamen H.M. de Koningin en de andere leden van het Koninklijk Gezin, geassisteerd door leden van de hofhouding, bedienden na afloop van de Kerstviering het personeel. H.M. Koningin Juliana neemt koppen chocola van de dientafel om deze uit te reiken. met de Koningin, Prins Bernhard en de drie oudste Prinsesjes het Kerstfeest te beleven. Wegge vallen was het onderscheid tus sen hoog en laag, tussen de hof maarschalk en de stalknecht. Toespraak Prins Bernhard Prins Bernhard sprak een wel komstwoord, een koor van Paleis Soestdijk zong het „Gloria in excelsis Deo" en mr. Baron Baud (piano) en Jo Juda (viool) voer den de sonate in F dur van Han del uit. Staande op een podium hield H.M. de Koningin een Schrift lezing uit het Evangelie naar Lucas en vervolgens sprak de Prins. Z.K.H. herinnerde aan de zorgen in de wereld, aan de span ningen op internationaal politiek terrein. „Ik geloof", aldus de Prins, „dat wij ons moeten spie gelen aan de herders van Bethle hem, die ook leefden in een moeilijke tijd, maar toen zij Jezus gezien hadden, verheerlijkten en prezen zij God". Uitreiking kerstbrood Met een kerstspel door perso neel van het staldepartement op gevoerd en met het zingen van „Stille nacht, heilige nacht" werd de kerstviering besloten. Bij het verlaten van het paleis reikten de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene de aanwezigen een kerstbrood uit. MOORDEN OP JAVA Voor de derde maal is op West- Java een moord gepleegd op een Nederlander. Het is de heer F. Roukens van de thee- en rubber onderneming „Sari Redjah". Het 48-jarige slachtoffer werd doodgeschoten, terwijl zijn vrouw zich in de woning bevond. De heer Roukens laat in Nederland twee kinderen achter. Een Indo nesiër werd eveneens op West- Java door een bende neerge schoten. HOOG AMERIKAANS AMBTENAAR VERONGELUKT BAGDAD, 23 Dec. (A.F.P.) Tien k.m. ten westen van Tehe ran is een viermotorig Egyptisch vliegtuig van de lijn Cairo-Bag- dad-Teheran neergestort. Er wa ren 22 personen aan boord. 20 hunner hebben de dood gevonden. Onder de passagiers bevond zich de administrateur van het Amerikaanse punt-vier-program, Bennett, en vier Amerikaanse medewerkers van hem. Wij hebben ditmaal een bijzondere zorg besteed aan ons Kerstnummer. De krant draagt een fleurig uiterlijk, waaraan de technische af deling extra zorg heeft be steed. Wy vragen vooral de aan dacht van onze lezers en le zeressen voor de plaat van Hugo van der Goes, „Aan bidding der Herders" en wij zijn er stellig van overtuigd, dat alle vrienden en belang stellenden van en voor ons blad dit op prijs zullen stel len. Een deel onzer abonné's heeft van deze extra pagina's reeds kennis kunnen nemen. H.M. de Koningin zal op Ie Kerstdag om 12.00 uur een kerst boodschap richten tot het Neder landse volk. De rede zal worden uitgezonden over beide zenders. Meer dan 100 maal heeft Karl GTdeckyiéf-', Sen inwoner van het dorpje Gelnhausen, ten oosten van Frankfort, het Kerstfeest gevierd. Op 28 Dec. a.s. hoopt hij 106 jaar te wor den. Hij is de oudste man in Duitsland en de enige nog levende veteraan uit de Frans- Duitse oorlog van 1870. Vol gens Gloeckner zijn de levens omstandigheden nog nooit zo goed geweest als thans. „Hon derd jaar geleden waren zij heel wat slechter voor de ge wone burger", beweert hij. Zijn levensavond slijt hij in een kleine kamer in het huis van een van zijn kleinkinde ren. Hij leest graag boeken en houdt van een sigaartje en een goed glas wijn op zijn tijd. BUIT VAN F 27.000 TERUGGEVONDEN Op 18 November werden uit een spoorwegwagon, afkomstig uit België, op een rangeerterrein in Amsterdam drie balen wollen costuumstof, totaal voor een waarde van f 27.000, gestolen. De spoorwegrecherche en de Amster damse centrale recherche stelden onmiddellijk nadat de diefstal was ontdekt een uitgebreid onder zoek in en enige dagen geleden bleek, dat in de hoofdstad ge leurd werd met coupons costuum stof. Het gelukte Donderdag j.l. een auto aan te houden, waarin twee mensen met dergelijke coupons zaten. Zij werden aangehouden en alras bleek, dat de stof, die zij bij zich hadden, afkomstig moest zijn uit de spoorwegwagon. Het onderzoek werd voortgezet en de politie vond in een scnuil- Elaats uit de bezettingstijd in een uis in de binnenstad vrijwel de gehele partij stof terug. Een schaar en een meetstok lagen bovenop de rollen. De man, die de stof in zijn bezit had, was een oude bekende van de politie. Er zijn thans drie mannen in deze zaak gearresteerd, maar de politie acht het niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. TWEE DODEN BIJ NUMANSDORP Zaterdagmorgen is te Namans dorp een vrachtauto, waarvan de bestuurder door de mist misleid was, van een dijk gereden, over de kop geslagen en in de dijk- sloot terechtgekomen. Van de drie inzittenden kwamen 2 broers, de heren de Bakker uit Clinge, om het leven. De derde inzittende werd licht gewond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1