TUSSEN DE RAZENDE BOL EN ROTTUMEROOG neemt en Geefjt die jee KERSTPUZZLE 1951 1950i| Vuurtoren bedreigd, vliegveld gevraagd -le w- T Op bezoek bij de buurman van de bisschop van IJsland roept op vrede hnis en igarije W U-F I KERSTNUMMER 1951 PAGINA 3 RWACHTING door het K.N.M.I. dig van Maandag dagavond. NE KERSTMIS vaar bewolkt met regen. Matige tot ings de kust af en dwestelijke wind. r de tijd van het ITAD. 24 Dec. H. de Paus heeft wereld gerichte van 35 minuten icana opgeroepen pogingen om tot ken. De H. Vader met krachtige en lit in de Consisto- let Vaticaanse pa- college van kardi- !8. Diepe stilte in van kardinaal a Esztergam. De i de laatste natal st Kerstfeest ge- >bere maaltijd ge- ezelschap van zijn Alleen God weet, i zoon in deze uren ken. geklopt, politieke het vertrek bin- sert de kardinaal, •eeds tijdens het net de gevangenis ■maakt, verzet zich ifscheid van ziin ut heen, in de don- overgeleverd aan Hiermede zijn his- g die van wereld- :tekenis is. vervul- Getlhsemane wist •achtte. Kardinaal ist eveneens dat ^ieder moment kon Ihristus werd ver- vernederd, gemar- e volgeling Minds- :an ondervraging, bespotting, licha- astelüke kwellin- d. van Mindszenty •end, hieruit bloei- heiligen op. die 'erkondigen en de ■k vermeerderen, li, vooral in de erstmis, de grote, naai Mindszenty en hem om wille des erreur en vervol- itgesteld of hun esten ontvluchten :ame bannelingen and van Donau en hoonste feest der het Kerstfeest, of- heven en men in de geboorte van eboorte van Stalin ui. gaat heel ons woelen uit naar ;nsen achter liet te weten, dat de uw zuilen blijven endjarige tradities, hen door hun eer- ing Istvan gebracht en onze hulp, ons bij de onvoorstel- itrijd die gevoerd Nederland alle vrij- lijke, heilige Kerst- bieren, vergeten de gene zijde van' het nooit, zij, in de nacht, die het licht zien glo- nieuwe dageraad, weldra in volle ïoodschap des Vre- i/erlossing als een ilijkheid ondergaan. K. van de stichting Hongarije is: Bu- ieeburg, Zeeburger- terdam, Oost, post- ïsterdam). ERGADERING IANUARI De burgemeester vergadering in Jan. op Donderdag de 3e VERNIELDEN 3TBOMEN Enige handelaren hebben bii de poli- ïedaan van vernie- bomen op de Ste- zijn 9 jongens door r deze vernielingen De schade za] in bun ouders worden >FDKLASSE LIBRE er kampioen Gedurende het et tournooi om het mpioenschap hoofd- oortgezet en beëin- jartii nam Zondag- grote belangstelling idse stilte een aan- artij moest worden ie zich kampioen Madat Smit zich op 'en voorsprong had ekeren met 'n ver- 10 caramboles zette die door zijn grote teindeliik op een carambole wist te :door hii kampioen lagen van Zondag- 250 15 80 16.60 204 15 57 13.16 250 28 43 8.92 a 52 28 14 1.85 250 29 48 8.62 i 200 29 30 6 89 250 22 43 11.36 249 22 54 11.31 1 luidt: 171 103 10.16 12 n 151 69 11.17 9 164 80 10.40 8 151 82 10.74 7 •maker 165 74 9.41 7 nan 214 46 6.90 S 155 57 8.47 4 ?n 159 54 8.10 4 (Van een onzer verslaggevers) IN DE LUWTE van een kleine betonnen bunker, halfvol zand gestoven, zagen we vanaf een duin top bij De Koog de Decemberavond vallen over Texel. Achter ons sloeg de branding bij opkomend springtij en harde Noordwester brullend over de banken voor de kust: een woest spel van golven en schuim, opspattend tot in het helmgras. Zonsondergang was een onvergetelijk tafereel geweest: de Westelijke hemel tegen een fond van blauw getekend met spookachtige wolk gevaarten: oranje-geel, inktzwart, alle tinten grijs, Nü kaatsten van rechts en links de vuur torens van Huisduinen en Eierland elkaar het licht toe: vier korte schitteringen de een, twee de ander, vanuit zee de bundel van vuurschip Texel daartussen. Het eiland lag vóór ons, onbe kommerd tussen duin en dijken. Her en der gingen de lichten aan; een hond blafte waakzaam; de laatste boot naar de overkant voer buiten het haventje van Oudeschild. Avond. Rust In dit seizoen vcm lange nachten en woelige zee, van vrieskou en sneeuwjacht, schijnen de Wadden-eilanden verder dan ooit van de vaste wal gelegen: kleine, in zichzelf besloten gemeen schappen zoals zij waren in de eeuwen vóór het toerisme, slechts de mannen van oorlogs- en handelsvloot der Zeven Provinciën, de vissers en walvisvaarders beter bekend. En voor ons, de mensen van de vaste wal, schijnt rust wel het meest karakte ristieke van het beeld dat door aan de eilanden te denken, vooral nü wordt opgeroepen. Maar is het juist? Als we met de „Dokter Wage- maker" het Marsdiep oversteken en varen over het water, dat op de oude kaarten Moscovische Ree wordt geheten, zijn er paarden van een landelijke rijvereniging, kranten en een auto van Aals meer met Kerstrozen en seringen aan boord. Maar geen toeristen. De eilanden leven nu helemaal hun éigen leven: kampeerterrei nen en kamphuizen liggen ver laten en in de hotels blijven de meeste bedden onbeslapen. Na tuurlijk: rust. Er is immers geen reden zich nog te haasten, als eenmaal de boot is afgevaren: het jachtend bedrijf van treinen en snelverkeer is vér weg en ook door de toevallige bezoeker ras vergeten. Toch ontmoet al wie over de Wadden reizen wil, niet voor niets het eerst van al voor Texel die zandplaat waarop wild de branding breekt, en die op alle kaarten staat ingetekend met een naam die het symbool is van wat ge verderop zult vinden: „On rust". Geen winterslaap Er is geen sprake van winter slaap op de eilanden: de waak zaamheid verslapt er nooit. En dat laat zich denken: de zee houdt immers evenmin ooit op, storm te lopen tegen die koene boog die tussen den Helder en Rottumeroog gespannen staat, linie van vooruitgeschoven bas tions die voor de Friese kust de woede breken van het zeegeweld? Bij ieder getij stromen millioe- nen kubieke meters water de ga ten binnen, spoelend bij eb weer terug. Getijden, wind en stromen spelen altijd-door hun geheim zinnig spel met het zand dat nau welijks rust kent: banken die zich verplaatsen, geulen die langzaam worden dichtgedrukt of juist die per uitgeschuurd, eilanden die hiér aan duin verliezen wat zij elders winnen aan kilometers lange platen; volop beweging, voortdurende verandering, en deze het meest van al wanneer in herfst en winter stormen ra zend beuken op de kust. Er is waarlijk geen stukje Nederland dat zo onophoudelijk en zo gron dig wisselt van aanschijn: van eeuw tot eeuw, en van de ene dag op de andere. zwolgen. Later vormden zich tóch weer duinen op de plaats waar het had gestaan, maar de ge schiedenis heeft zich herhaald: twintig meter per jaar vreet thans weer de zee van Zuidwest Ameland de duinen weg en spoelt langs de vloedrand de kleiputten bloot, eeuwen geleden door het volk van Sier gemaakt. In het begin van de achttiende eeuw was het dorp West-Vlieland aan de beurt, waar in 1676, op verzoek van de vissers ter plaatse zelf en van de Amsterdamse reders, nog 32 loodsen waren aan gesteld. In 1736 verdween er ech ter het laatste huis in zee en evacueerden de dominee en de meester als laatsten naar Oost vlieland, ook thans nog het enige dorp op het tweede bastion der Wadden. Doch waar eenmaal West-Vlie land lag, wierp later de zee het zand bijeen voor die ontzaglijke ken als men aan de hand van oude kaarten alleen maar op één punt de situatie vergelijkt. Onrust en Ezels De Onrust b.v. was vroeger door het Noordergat van Texel gescheiden. In 1910 voegden an dere banken, de Ezels geheten, zich aan de Zuidwest-zijde bij het eiland. Op diezelfde plaats wordt Texel nu afgeslagen door de stro men langs het Molengat, dat door de opstuwende Razende Bol steeds dichter onder de wal wordt gedrukt en op de duur wellicht evenals het Noordergat geheel zal ver landen, waardoor tegelijk de afslag tot stilstand zou zijn ge komen. Maar men kan niet altijd en niet overal wachten op de goede keer die de natuur zelf de dingen zal laten nemen. Cultuurgrond wil verdedigd zijn en aldus ge schiedt: befaamd is de strijd om de Zuidoost-hoek van Texel bij 't Horntje waar men tussen 1762 en 1792 niet minder dan 50.000 ton Noorse steen en 9000 ton puin gebruikte voor een driehoe kig waterstaatkundig bolwerk, waarvan de resten nu 600 meter uit de wal ergens op de bodem rusten. Zo is er nog maar enkele jaren geleden een nieuw dijkvak ge reedgekomen, dat Eierland ver dedigt tegen de stromen door het Vogelzwin in diezelfde hoek, waar het in 1846 Noordwestelijk C i- j- ts Ifêflif - o - - V g§ §1 fHfes V I gig§§ I plan zeker. Zal het er ook van komen? Het Rijk moet het beta len willen. En aan die deur wordt door meer eileiders geklopt. Door burgemeester Walde van Ame land bijvoorbeeld. Vliegveld gevraagd „Wij zijn de gemeente met de slechtste verbinding van het hele land1', zei hij ons. Nu: die ver binding is berucht genoeg. Om en om de 2300 Amelanders weten hun veerdienst naar de vaste wal over ondiepten, banken, alleen bij hoog water bruikbaar, een, soms tweemaal per dag en soms zelfs dan niet. In de winter 1946'47 is men liefst 3 maanden geïsoleerd gebleven. Natuurlijk zint men op verbetering er. er zou al een en ander gewonnen zijn indien Rijks waterstaat er nog eens toe zou kunnen overgaan het veer van het wantij af en b.v. naar Fer- werdHollum te verleggen. Maar dat gebeurt vast niet van vandaag op morgen en ook dan is men nog niet gegarandeerd zeker van iedere dag kunnen varen. En die garantie is nodig. Hoe anders met de patiënten die ope ratieve hulp nodig hebben en voor wie iedere dag uitstel de dood betekenen kan? „Wat wij nodig hebben is een vliegveld" zegt de burgemeester, „groot genoeg dat er bij iedere windrichting toestellen kunnen komen waarin patiënten liggend vervoerd kunnen worden". Geen overdreven eis.- Er is al een vliegveldje, 300 meter in het vierkant, indertijd door de hulp vaardige boeren van Ballum ge ëgaliseerd. Als de wind uit Wes ten of Oosten blaast kan de start baan nog eens met 300 meter worden verlengd over aangren zend terrein, maar in alle andere gevallen lopen grotere toestellen dan de Austertjes (waar je voor liggende patiënten niets aan hebt) ernstige riciso's. Er zijn al twee ongelukken gebeurd, wonder bo ven wonder zonder ernstige af loop. Maar zo kan het natuurlijk niet blijven. Een vliegveld moet er komen. De plannen liggen klaar, een ter rein van 700 bij 1000 meter is beschikbaar: de boeren hebben er 30 hectare cultuurgrond voor afgestaan. Maar het veld moet nog gedrai neerd en geëgaliseerd worden en zo een en ander: een kwart mil- lioen zal het kosten. Die last kan Ameland niet dragen. En is het ook niet een zaak van het Rijk zijn onderdanen van de eilanden niet te vergeten en evenveel zorg te hebben voor hun levens als hun burgervader dat heeft? Twee- en-een-lialve ton. Kom nou, mi nister, zou men zeggen. En wie weet Er is al eens „neen" ge antwoord, maar zoiets kan men niet blijven ménen. Ameland blijft leven in goede -1 Viv v- i X'~'i Tussen de Eierlandse vuurtoren en strandpaal 32 (rechts) levert de getijstroom slag met Texel's noordelijke kust, hijna zo steil als de krijtrotsen in het Nauw van Calais, maar bij lange zo onverzettelijk niet: iedere storm dringt de zandwal meters verder terug en als er niets gebeurt om het tegen te gaan, zullen de golven eens de toren de voeten spoelen. verwachting. Zonder winterslaap. Het gnorren van de Sundeklazen is nog maar juist verstomd, en Oudejaarsavond komt in zicht, bron van ander vermaak. Want we hebben ons laten vertellen dat de jeugd dan alles wat maar rond de huizen vervoerbaar is wegsleept, ergens heen: de „huus- kes" zelfs tot voor de stoep van het gemeentehuis. St. Nicolaas. Oudjaar. En Kerst mis? „Hoogste" instantie We belandden tenslotte bij de pastoor die zijn naaste geestelijke buurman in het Noorden de bis schop van IJsland noemde, en zichzelf geografisch gezien de .hoogste" instantie van het Haarlems diocees: pastoor van Rooijen van de Cocksdorp op Texel, dezelfde die van een fir ma uit Tilburg de tip kreeg dat een geluidversterkers-installatie voor zijn kerk toch zo'n schoon geschenk zou zijn voor zijn zil veren priesterfeest. Niet nodig: 's-Heren kudde vindt hier maar een kleine schaapstal, gebouwd door pastoor Scholte, eerder missionaris op Curacao, die op zijn tweede eiland wéér een missiekerkje trof. De Aartspriester van Holland, Zee land en West-Vriesland had in een vroegere smederij en wagen makerij op 19 Maart 1842 de eer ste Mis gelezen tussen vier kale muren en op de harde grond, voor de gelegenheid met erwten stro gedekt. En de parochianen van de statie zagen H. Gootjes ter collecte rondgaan met de schulpenschop, zoals ge in de kronieken lezen kunt. Hoe is het dan nu? Op de eerste Zaterdag heeft Piet Witte vau de boerderij 's-Hertogenbosch helemaal in het Zuiden van de Eierlandse polder des morgens in alle vroegte zijn jeep vol meisjes geladen, de open aanhangwagens vol jongens, en zo komt de jeugd van de parochie te biechten gereden nog vóór de Mis van acht uur. Van de Ruigedijk brengt de kerkbus in de Kerstnacht de pa rochianen naar de Nachtmis van half vijf. Een trits van feesten zal met Kerstmis de Katholieken van het grootste Waddeneiland (een duizendste van 's lands in woners op een duizendste van zijn grondgebied) omspannen: op Eerste Kerstdag Aanbiddings- feest op de Cocksdorp, de Tweede eenzelfde feest in de St. Martinus van Oudeschild, op de Derde sluiting van het Veertigurengebed in de kerk die den Burg aan Sint Jan, patroon van het eiland heeft gewijd. En het zal Kerstmis zijn in de St. Brandanuskapel van West- Terschelling en in de St. Clemens van Ameland, waar ooit de Kar dinaal misdienaar was en nu in gedachten toch weer heen zal reizen. Omdat de liefde tot zijn land geen mens zo schijnt aange boren als de mensen van de eilan den in de branding voor de kust. Van wat er op vele plaatsen langs de Waddenkust geschiedt, geeft deze foto het karakteristieke beeld: de stromen schuren de voet der duinen steeds verder uit, totdat helmgras en andere plantengroei aan de top geheel zijn ondermijnd en instorten: een ordeloze hoop plaggen overlatend, die weldra Vuurtoren bedreigd geheel zal zijn verdwenen. Zo brokkelt in één. storm het land vijf tot tien meter af. Er staat nog een harde bries, als wij op een zonnige morgen na een etmaal storm omhoog klimmen in de Eierlandse vuur toren. De rode vlag hangt uit: Meteors van de vliegbasis Leeu warden duiken in razende vaart naar de schietschijven op de Vlie- hors. De toren ziet er blinkend nieuw uit: in 1948 herbouwd met een tweede mantel van steen rond de oude romp, die in het voorjaar van 1945 in flarden werd geschoten toen Duitse batterijen van Huisduinen en Vlieland hier granaten deden regenen en de opstand van de Georgiërs in een bloedbad werd gesmoord: bijna 1500 doden onder de burgerbevol king, de Russen en de Duitsers zelf. Boven wijst de lichtwachter hoofdschuddend naar de duinrand beneden, dichtbij: gisteren weer vijf meter weggeslagen. En ter wijl de ebstroom uiterst snel het water voorbijtrekt, weg van het strand, is het niet moeilijk de schade op te nemen. De telefoon kabel naar Vlieland, eergisteren nog onder het zand geborgen, hangt vandaag een halve meter boven het strand, waar tegelijk een oude veenlaag is blootge- spoeld en her en der aan de voet van de grimmig-steile duinrand, die hier wel een rotskust lijkt, pollen helmgras op ordeloze ho pen zijn bijeengestroomd, twee dagen eerder vele meters hoger nog een deel van het duinplateau. Het zal geen jaren meer duren eer de bunker, die de Duitsers hier bouwden, omlaagstort, zoals langs de Waddenkust al zoveel Atlantik-wall-bouwsels kaarten huizen zijn gebleken voor het ge stadig opdringen van de getij- stroom. En als er niets gebeurt om het te voorkomen, staat die prachtige vuurtoren hier geen kwarteeuw meer. Want de zee neemt, de zee neemt zonder op houden. Historie vol rampen De eilanden hebben eens een aaneengesloten wal gevormd. De zee sloeg er al eeuwen geleden gaten in. En de historie bleef vol rampen. In het begin van de zes tiende eeuw werd Westelijk van Hollum aan hef Amelander gat het dorp Sier door het water ver plaat die ieder nu als de Vlie- hors kent. En zo is het overal tussen de Razende Bol die zich van de Noorderhaaks voor het Marsdiep steeds meer Texel-waarts beweegt en Rottumeroog, waar strand voogd Toxopeus in een huis op palen woont, dat al eerder: in 1916 350 meter, in 1931 een kilo meter naar het Oosten werd ver plaatst, maar dat telkens opnieuw aan de uiterste rand van het afbrokkelende eilandje komt te staan. Omdat Rottum, onder zijn voe ten door, eenvoudig onweerstaan baar voort blijft wandelen naar de geul van de Wester-Eem en daarin alle kans loopt ten leste definitief te verdwijnen, hoezeer er ook met stuifdijken wordt ge zwoegd om dit Noordelijkste puntje van het vaderlandse grond gebied te behouden. Het verzet van Waterstaat Stuifdijken: we hebben meteen een verdedigingsmiddel genoemd, dat de natuur in handen geeft van de mannen van Waterstaat, door ambt en verantwoordelijk heid wakers nummer één. Wat wind en stromen precies met het zand doen en hoe zij het doen: men weet er het fijne nog niet van. Maar de gevolgen treden aan het licht en men studeert en speurt: in laboratoria hier en elders worden met eindeloos ge duld proeven genomen om de zee ook dit geheim te ontfutselen, en er gaat geen dag voorbij dat niet op de meest bedreigde pun ten de situatie wordt opgenomen. Wat men wél weet is b.v. dat de zeespiegel de laatste 20.000 jaar twintig meter is gestegen en stijgen blijft, een millimeter per jaar, niets om zich acuut over op te winden, al moet men er reke ning mee houden. Men weet ook dat het zand zich langs onze kust Noord-Westwaarts beweegt in de richting van de overheersende wind en de vloed- stroom en schat de verplaatste hoeveelheid op driekwart millioen kubieke meter per jaar. Het zand zoekt zich een evenwichtstoestand en het doet dat vooral rond de zeegaten waar dan ook de opmer kelijke veranderingen reeds blij- van de Cocksdorp bedijkte polder- tje de Volharding in 1926 weer aan de golven moest worden prijs gegeven. Zo liggen er ook strand- hoofden bij Hollum op Ameland, en is van Vlieland zelfs de gehele zeekust door hoofden verdedigd en van dit eiland alléén omdat de zee er op uit scheen dit meest uit de boog vooruitsprin gende bastion geheel te slopen, nadat het in ligging al een kwart slag was gedraaid. Ook winst te boeken Er moet verdedigd worden waar verliezen dreigen: er moet ook worden terugveroverd. Wat de zee aan zandplaten cadeau doet vraagt bevestiging: tegen riet- schermen en dennentoppen stuift het zand zichzelf in luttele we ken tot een dijk, die door nieuwe rietschermen steeds hoger kan worden opgetrokken, zó, dat in een seizoen een nieuw duin zich laat aantekenen op de kaart zoals 9P de Terschellinger Boschplaat Jn Seschied, en op de Hors van lexel. Nog andere perspectieven doemen op. Vanaf Texel's lichttoren zagen we de branding stuiven op de Eierlandse gronden, berucht zee manskerkhof zoals er zovele zijn in de Waddenhoek. Die gronden hebben in een wijde boog het zee gat tussen Texel en Vlieland, nimmer als grootscheepsvaarwater gebruikt en dan ook niet beba- kend, nu óók gesloten voor de vissers die eertijds door de geu len nog wel hun moeizame wegen zochten. Men zou beide eilanden nu op nieuw kunnen verbinden. Er zou een stuifdijk moeten komen over de Vliehors en een zeedijk van daar naar de bedreigde kop van Texel waar de vuurtoren steeds dichter de vloedlijn nadert. Zo'n afsluiting zou natuurlijk ingrijpen in de gevoelige water huishouding van de Waddenzee, die indertijd b.v. het voltooien van de Afsluitdijk beantwoordde met een 25 pet. sterker getij- stroom door het Marsdiep. Daar om zou het gehele gebied, dat door het Eierlandse gat van water wordt voorzien, evenzeer door dijken over de banken van het wantij moeten worden afgesloten. Zo zou men een enorm Wadden segment hebben drooggelegd. Theoretisch uitvoerbaar is zo'n /w_ h-ronnen imi een roofdier. De beginletters van raad" door kapitein W. v.d. Veer, eerste twee boeken uit zijn .ms iveröipu-zie ure/tye/1 wj gevonden dierennamen moeten oud-instructeur aan de Storm- serie in één band verenigd. u ditmaal een rebus. Wij ne- ;n (je aangehaalde volgorde in de school, reeds bekend door zijn men aan, dat al onze puzze- rebus worden ingelast ter plaatse boek „Onder de vlag der Com- 4. „Bijenstad", door Frank van het figuurtje met de woorden mandos". In zijn meuwe boek Stuart, een boek, boeiend als een laars weten wat de bedoeling ^ulp-puzzle 1. De volzin is: beschrijft kapitein van der Veer roman, ook voor diegenen, die is De bovenstaande rebus is het leven van de Nederlandse niet dierenvrienden-door-dik-en- niet bijzonder moeilijk en niet den^zef hl^Sefme'Se" vrijwilUgers in Korea' dun zijn' bijzonder gemakkelijk. Er zijn „Mevrouw, ik zal met ze af- 2. „Nooddorp", het nieuwe 5. De tot nu toe verschenen twee eiaenaardiaheden aan, spreken, dat ze, als ze braaf b?ek yan Rogier van Aerde, de deeltjes in de Prisma-serie, t.w aziin mee moeen in de arre- historie verhalend van een dorp, Pieter Bas, De Heer van Jericho, waarop Wij u van tevoren wil- glee' uw man afdalen". speciaal geschapen voor uitge- Erik of het Klein Insectenboek len wijzen. Iedere rebus levert bombardeerde burgers van alle en de Vliegende Danstent. Vier uiteindelijk als oplossing een Hulp-puzzle no. 2 dt^ond^^fiTsomber thema best_sellers 111 zak"editie' volzin op, waarvoor meestal Het te vinden woord bestaat een ondertoon van humor Voor degenen, die niet in deze een spreekwoord wordt aebe- P* g letters: wanneer wij die heeft.prijzen loten, ligt er nog een TT- letters nummeren van 1 tot en kansje te wachten op een aantal zigd. Hier bevat ae oplossing met <}an hunt u uit de volgende 3. „De Commissaris vertelt andere boeken, als troostprijzen van de rebus geen spreek- gegevens het gevraagde woord envertelt verder". De boe- beschikbaar gesteld. mnnrrl maar een nnderp nart- vinden: ken van Voordewind vonden al duiding over de inzending van b^fmaken °m gr°nd VrUCht" lezerskrlng: nu z«n de puzzlevrienden, aan de slag! de oplossing. T-3-7A Oosters wapen. Naam Als u dit raadselachtig in de Eigenlijk moest u het nu al oren mocht klinken, raden wij u. gevonden hebben, maar omdat terstond aan mét puzzelen te het Kerstmis is, doen wij er nog Adres beginnen, opdat u kunt zien wat een gegeven bij: wij bedoelen. 8-5-2-3-1 krachtig De tweede eigenaardigheid is, De oplossing van de rebus luidt woordelijk dat de rebus niet geheel is samen- Wii ,1Q_„0 TT gesteld uit figuurtjes, maar dat Ó^1J verwachten Uw mzendmg er op twee plaatsen verwezen V** 1 moet u zen wordt naar een „hulp-puzzle", uitzoekenaan ons d.w.z. een klein puzzeltje, dat bureau. S.v.p. enveloppe °Pen" moet worden opgelost om de ter n m linkerbovenhoek nlaatse te gebruiken letters of vermelden: „Kerstpuzzle Noor woorden te vinden. Deze twee ften^irfer ja'tt' ^eehniik^maken" hulp-puzzies treft u hieronder d^t u i— _tl__i0 Voor deze kerstpuzzle zijn als nuip-puzzie no. prijzen enige mooie boeken aan- en bedoelt dus In de volgende volzin komen gewezen en wel: vier verborgen dieren voor: een vogel, een vis, een zoogdier en 1. „Wij bidden om de Dage-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3