KERSTFEEST in kerk en huis en in stuivende jachtsneeuw Illusie van de politici, de vrede te winnen door bewapening U.S.A.-VLIEGERS nog vandaag op weg naar de vrijheid Russische verzetslieden gegrepen en terechtgesteld KENTERING in Egypte De Kerk houdt zich buiten politieke verwikkelingen DAGBLAD VOOR Onder 't octaaf van Kerstmis Géén Amerikanen Verenigde Staten bereid 120.000 dollar neer te tellen KERSTMIS IN hotels propvol Nederlanders EN OMGEVING 'n V/eg, die leidt uit alle nood Perzië iri nijpend geldgebrek Wat gebeurde er met de krijgsgevangenen? Kerstboodschap van de H. Vader Jonge matroos op zee omgekomen Nog vijftien dagen respijt in Korea? In 1952 aanval op Chinees vasteland? MOORDENAAR op de weg Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per adrtie 16 ct. per rn.rn., minimum f 2,50; Hl sHe edities 26 ct. per rn.rn., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A/HO VAN HEDEN (Pagina 1) Donderdag 27 December 1951 46e Jaargang No. 12358 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K 2290; ALEMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), E 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 E 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 E 2240 KERSTMIS is gevierd. Met het feest in de ker ken en in de huiselijke kring op de eerste plaats. Maar ook met de onvermijdelijke officiële toe spraken van staatshoofden. Met een Nachtmis aan het Koreaanse front waar de artillerie vry- moedig donderde en de stuifsneeuw rond het altaar joeg. Mgr. Spellman had de comfortabele St. Patricks-kathedraal in New York verruild voor de voet van een in felle vrieskou ver steende heuvel. IN OOST-EUROPA zonden de radiostations Dins dag de gebruikelijke kerstliederen uit. Radio Moskou repte niet over het feest; de Russische Kerk viert het eerst op 6 Januari. De Tsjechische premier Zapotocky deelde in een kersttoespraak mede, dat nieuwe eisen aan het land werden gesteld om zich te verdedigen tegen buitenland se dreiging en binnenlandse verraders. Sabo teurs zullen zonder pardon uitgeroeid worden. De Kardinaal arriveerde aan het front, vergezeld door generaal James van Fleet, zelf een presby teriaan. Hun vervoermiddel: een hefschroefvliegtuig. Toen de kar dinaal en vier priesters de H. Communie toedienden, sneeuwde het hevig. Drieduizend soldaten knielden in stille aandacht. Langs het hele front heerste de kerstgeest. De geallieerde soldaten maakten pakjes voor Koreaanse oorlogswezen, verzamelden zich rond bomen met eigen-gemaakte versieringen en openden de pre sentjes, die zij van huis ontvan gen hadden. BETHLEHEM zag dit jaar weer de processie, vooropgegaan door de Latijnse patriarch van Jeruza lem, Alberto Gori, uit Jeruzalem naderen. Politie-agenten met stenguns escorteerden de stoet, waarin vijftig katholieke hoog waardigheidsbekleders aanwezig waren. Nabij Bethlehem namen mannen van het Arabische Le gioen in kleurrijke uniform het escorte over. In het Latijnse deel van de kerk van Christus' Ge boorte werd het Te Deum gezon gen. Het was in Bethlehem prac- tisch onmogelijk logies te vinden. VIJF MINUTEN duurde de kersttoespraak van Koning Geor ge van Engeland. De koning gaf uiting aan zijn diepe dankbaar heid jegens God, zijn geneeshe ren en verpleegsters voor zijn genezing. Hij was dankbaar voor de verdraagzaamheid, die er tus sen de naties van het gemenebest heerst. De koning sprak met zo zwakke stem, dat duidelijk waar genomen kon worden, dat het geluid soms door versterkers hoorbaar moest worden gemaakt. Telkens leek hij buiten adem. Iff „Bezinnen wij ons op de Kerstgeschiedenis, dan ver stommen alle woorden voor het Woord, dat Vlees werd. Wie heeft die boodschap verstaan Zo begon Koningin Juliana Dinsdagochtend haar kerst rede tot het Nederlandse volk. „Wat ik ons allen toe wens is, dat dit niet maar een kerststemming is, die enkele dagen duurt, maar dat wij zekerheid mogen ont vangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood en die beschenen wordt door het Licht, dat alle duistere oor den wil komen vervullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de bron van alle kwaad op aarde en naar de bevrijding van ons diep ste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons ook kosten mag ons los te scheu ren van onszelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en in de vrij heid ademen met onze ziel. En al wie het offer kent, kent ook de duizendvoudige beloning erna. Ik moge hier uw aller kerstgroeten overbrengen aan de Nederlanders, over de hele wereld; hun zwerversgeest heeft toch altijd weer Ne derland verruiming gebracht en daardoor een mobilisering van alles wat in het rond in ieder opzicht tot heil van ons volk en een mens kan leiden". Er waren mensen, zo zei Zapo tocky, die zeiden, dat hij als premier anders was dan toen hij nog slechts voorzitter van het vakverbond was. Hij meende echter het volk steeds de waar heid verteld te hebben, maar de verhouding met de kapitalistische landen was onvermoed verslech terd. Dat had hij niet kunnen voorzien. Radio Praag koppelde aan de kersttoespraak de mededeling, dat de Tsjechische boeren in grote meerderheid hun leveringsplicht verzaakt hebben. Er zal een „huis-aan-huis-campagne" georga niseerd worden. BEHALVE het opdragen van de Nachtmis kwam er nog een nieuwtje van het Koreaanse front. Een nieuwe propaganda- truc van de roden: kerstmiskou sen. Kousen van kaasdoek, ge vuld met kerstkaarten, kleine cadeautjes en uitnodigingen om zich over te geven. De meeste van deze kousen worden door Koreaanse boeren over de linies gebracht. Opschrift van een kerstplaatje: „Tracht weg te ko men. Zij die u lief hebben, willen u veilig en gezond thuis hebben. Het is geen schande het bijltje er bij neer te leggen". GEZONGEN is er echter óók in Korea. Niet zozeer door de machinegeweren hoewel ze op 'n tiental plaatsen in actie moes ten komen. Maar óók door de verslaggevers in Panmoendjon; verslaggevers van beide partijen. In een lemen hut met een kachel in het midden. Britten, Ameri kanen, Fransen en Australiërs zongen. Hongaren, Polen, Chine zen en Koreanen eveneens. Ieder ju zijn eigen taal en tongval. Het was met ver weg het gedonder van de artillerie een ontroe rend uur. KLOMPJES EN VOLENDAMS COSTUUM Ann Murphy, een 8- jarig meiske uit Tena- fly in de staat New York, leerde op school haar lessen over Ne derland. Natuurlijk werd vermeld, dat een paar „houten schoe nen" bij de nationale dracht onontbeerlijk was, en hiervan ge raakte zij zo onder de indruk, dat een brief aan de Nederlandse regering het gevolg was. In deze brief vroeg zij, waar deze wonderlijke schoenen te koop waren en aan gezien de aankoop van klompen onder 't mi nisterie van Econo mische Zaken valt, werd de brief aan dit ministerie doorge stuurd. Een aantal ambtenaren van dit ministerie besloot toen Ann en haar 4-jarig zusje Susan als kerst geschenk een paar klompjes gevuld met lekkers toe te zenden. Aldus geschiedde en een paar dagen voor Kerstmis werd, dit cadeautje aan de beide zusjes aangeboden door de heren L. Smïlde (links), handelscom missaris van Nederland en P. Gomperts van de Kamer van Koophandel. Om de beide meiskes een indruk te geven van een nationaal costuum was Barbara Lenox, die op de Kamer van Koophandel werk zaam is, óók aanwezig en wel in Volendams costuum. CAIRO (A.P.). Gisteren zijn in Cairo en Alexandrië onlusten uitgebroken tengevolge van de benoeming van een Westers ge oriënteerde bankier tot hoofd van het koninklijk kabinet. Vol gens onbevestigde berichten heeft de politie in Alexandrië de de monstranten met geweervuur uit eengejaagd. De onverwachte benoeming van Afifi tot hoofd van de raadsheren van de kroon en van de voor malige Egyptische ambassadeur in Londen Amr Pasja tot raads man voor de buitenlandse aange legenheden werd in Egypte over het algemeen uitgelegd als een wijziging van de Egyptische poli tiek ten opzichte van het Westen. Faroek is kennelijk geschrokken van de min of meer pro-commu nistische houding van de Wafdis- ten-regering, die probeert met de steun van de Sovjet-Unie de Brit ten uit de Kanaalzone te ver drijven. (Reuter). Een woordvoerder van de Perzische regering heeft Dinsdag meegedeeld, dat „wegens gebrek aan buitenlandse valuta" drie Perzische ambassadeurs en 23 andere diplomatieke vertegen woordigers tijdelijk naar Perzië worden teruggeroepen. Het be treft de ambassadeurs te Londen, Rome en New Delhi. Het salaris van andere diplo matieke vertegenwoordigers en hun staf wordt met 23 tot 40 pet. verminderd. MOENSAN (A.F.L De com munisten hebben gisteren een nieuwe lijst met 726 namen van Amerikaanse gevangenen bekend gemaakt. Zij voegden hieraan toe dat 571 hiervan gestorven waren en 155 gevlucht of vrijgelaten. Een zegsman van de geallieer den verklaarde dat geen van de Amerikanen, die op de lijst voor kwamen, in het geallieerde kamp was teruggekeerd. Het rapport werd in geallieerde kringen „een schokkende bekend making" genoemd. De communisten hebben giste ren aan het commando der ver bonden legers de eerste bundel post van de geallieerde krijgs gevangenen op Noord-Korea over handigd. KERSVERS IN DE U.S.A. Dezer dagen arriveer de in de haven van New York het m.s. „Rijndam" met aan boord o.a. 12 Neder landse boerenfamilies, die in de staat Ala bama nieuw land in cultuur zullen brengen Zij zullen echter eerst gedurende een jaar bij Amerikaanse boeren families verblijven, teneinde te kunnen wennen aan de ver anderde levensomstan digheden; daarna zul len zij hun nieuwe land 16-32 ha per familie in bezit kunnen nemen. (Van de K.N.P.-correspondent) VATICAANSTAD Aan de vooravond van Kerstmis heeft Z.H. de Paus tot de wereld Zijn Kerstboodschap gericht, die dit jaar als thema had de bijdrage, die de Kerk heeft te geven voor de vrede van de wereld. De rede, die over Radio Vaticana werd uitgezonden en veertig minuten duurde, werd gehouden in de zaal van het Consistorie, in tegenwoordigheid van de te Rome verblijvende leden van het heilig college van Kardinalen. De rede werd uitgesproken in antwoord op de Kerstgroet, die Kardinaal Tisserant namens de Kardinalen tot de H. Vader richtte. Allereerst richtte Z.H. de Paus een vaderlijke kerstgroet tot heel de wereld en wenste daar in een woord van vermaning te laten horen bij de gevaren, die de wereld bedreigen. Hij besprak daarna in twee punten het ge noemde thema. Het eerste punt, dat hij behandelde was een ant woord op de vraag: Waarom heeft de Kerk een bijdrage tot de zaak van de vrede te geven? In het tweede punt behandelde de H. Vader de vraag welke bij drage de Kerk kan leveren voor de vrede. Twee kampen Over het eerste punt zeide de H. Vader o.m.: „Wij zier» hoe de EMPIRE STATE BUILDING BRACHT 51 MILLIOEN OP NEW YORK (K.N.P.) The Empire State Building, de hoogste wolkenkrabber van New York, de hoogste wolkenkrabber ter wereld, is krachtens de wil van de erflater verkocht ten bate van de Katholieke instellingen van liefdadigheid in Amerika. Het reusachtige gebouw heeft 51 millioen dollar opgebracht. De staat gaat echter, dank zy de suc cessierechten, met het grootste deel van de opbrengst strijken. BERLIJN (K.N.P.)Kort geleden publiceerde de Sovjet pers een bericht over de executie van twee „Amerikaanse spion nen". Uit zeer betrouwbare bron verneemt het K.N.P. verder, dat beide mannen geen Amerikanen waren, doch volbloed Russen en beiden leden van de Russische anti-communistische beweging, bekend onder de afkorting N.T.S. en zeer actief in alle delen van de Sovjet-Unie. BOEDAPEST (A.P.-A.F.P.) - De bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, die de vorige week te Boedapest berecht is na een gedwongen landing op Hongaars gebied, zal Donderdag 27 December vrijgelaten worden, aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. George Abbott, de Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest, zou deze verzekering gekregen hebben na een onder houd met de Hongaarse minister van buitenlandse zaken. Amerika heeft Hongarije mee gedeeld, dat het bereid is de 120.000 dollar boete te betalen voor de vier Amerikaanse vlie gers, mits deze onmiddellijk vrij gelaten worden. In de verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat de Amerikaanse diplomaat in Boedapest, George Abbott, die „onder instructies" handelt, er op geduid heeft dat mits de vliegers onmiddellijk vrijgelaten worden, de Amerikaanse regering de boe tes zal betalen. Uit Wenen wordt inmiddels bericht, dat de Amerikaanse auto riteiten in Boedapest en Wenen er gisteravond niet zeker van waren of de Hongaarse regering van plan is de vier vliegers on middellijk vrij te laten na de beslissing van de Amerikaanse regering de boetes te betalen. Uit Erding bericht Associated Press, dat de vrouwen van twee van de vier Amerikaanse vliegers gisteravond bij het nieuws dat de Amerikaanse regering de boete wil betalen buiten zichzelf waren van vreugde. Zij luisteren intens naar alle nieuwsuitzendingen. Volgens Reuter wordt aange nomen, dat de betrokken vier Amerikanen zijn vrijgelaten en zich op weg bevinden naar We nen. De Hongaren hebben het Amerikaanse aanbod vannacht aanvaard. Beide mannen drongen inder daad in het geheim het Russische grondgebied binnen, niet om in lichtingen te verzamelen, doch om voorlichting te geven aan de Russische volkeren over hun ver zetsorganisatie en over de com munistische tyrannie. Beide man nen zijn lid van deze organisatie, welke zeer goed werk verricht voor de bevrijding van de com munistische landen van 't Sovjet- juk. Zij overschreden in Augustus van dit jaar clandestien de Rus sische grens en hun successen en die van hun organisatie bezorgden sindsdien de machthebbers van het Kremlin veel hoofdbrekens. Moskou immers probeert bij de bevolking de indruk te wekken, dat er geen verzet bestaat en dat het onbegonnen werk is iets der gelijks aan te vangen. Deze ge dachte heeft bij de grote massa inderdaad tot gevolg gehad, dat zij zich zonder meer bij de be staande toestand heeft neergelegd en alle hoop op een betere toe komst heeft opgegeven. De twee mannen, die thans ge- executeerd zijn, stonden dus niet in dienst van een vreemde mo gendheid, in casu Amerika, doch zij waren Russen, die zeer goed wisten, welke risico's zij liepen, toen zij Rusland clandestien bin nen gingen: echter, zij waren bereid deze risico's te nemen ten einde het licht der vrijheid aan hun landgenoten te brengen. KERSTFEEST DER AMBONEZEN WOERDEN. In de drie woon oorden der Ambonezen te Woer den werd in intieme kring het Kerstfeest gevierd. Door het Rode Kruis waren kerstboomver. sieringen en versnaperingen aan geboden. Door de burgerij waren circa 700 pakketten en speel goed voor de kinderen beschik baar gesteld. wereld verdeeld is in twee kam pen. Daar de Kerk echter een geestelijke macht heeft, staat zij noch aan de ene zijde, noch aan de andere. In dat opzicht is zij dus neutraal, juist omdat zij geen echte politieke macht ver tegenwoordigt. De Kerk immers is, een mystieke organisatie; men moet niet proberen de Kerk tot een instrument te maken voor een of andere politieke macht, noch in nationaal noch in inter nationaal opzicht. Vervolg op pag. 3. 119 DODEN BI) MIJNRAMP IN ILLINOIS WEST FRANKFORT (Illinois) (Reuter) Voor zover men tot nu tod heeft kunnen vaststellen zijn 119 personen omgekomen tengevolge van de ontploffing, die zich Vrijdag in de kolenmijn bij West-Frankfort (Illinois) heeft voorgedaan. Een functionaris van het Amerikaanse mijnbureau weet de ramp aan „de zorgeloosheid van iemand". H. VADER BRACHT KERSTDAG IN EENZAAMHEID DOOR VATICAANSTAD (K.N.P.) De H. Vader heeft dit jaar in het Vaticaan de Nachtmis om mid dernacht opgedragen in de Ma- thildekapel. Daarbij waren uit sluitend een aantal kardinalen van de Romeinse Curie en leden van het Corps Diplomatique aan wezig. In de morgenuren droeg de H. Vader de twee andere H.H. Missen op. De gehele Eerste Kerstdag heeft de Paus in eenzaamheid doorgebracht en zich aan gebed en overweging gewijd. 779 DODEN TIJDENS KERST IN U.S.A. NEW YORK (A.P.). Sinds Zaterdag de Amerikaanse vrije dag voor het Kerstfeest zijn door verkeersongelukken in to taal 779 mensen om het leven gekomen. Dit is een record ROTTERDAM. Gedurende de reis van Rotterdam naar Hampton Roads is aan boord van het s.s. „Stad Alkmaar" van de Halcyonlijn een dodelijk ongeluk gebeurd. Het schip vertrok op 16 November van Rotterdam. Op zee werd begonnen met het af breken van graanschotten. Bij deze werkzaamheden viel de 20- jarige matroos Johan de Hartog in het acht meter diepe onder- ruim. Met een schedelbasisbreuk werd de jongeman op bed gelegd. Nog diezelfde avond is hij over leden. Op 23 November werd op zee de begrafenisplechtigheid ge houden. WASHINGTON (Reuter). Generaal Ridgway, de opperbevel hebber van de V.N. in Korea, is gemachtigd de overeenkomst met de noordelijken betreffende de vastgestelde contactlinie vijftien dagen te verlengen als hij dat dienstig acht, aldus gezegheb- bende kringen te Washington. De bestaande overeenkomst loopt vandaag af. TAIPEH (Reuter). De Chinese nationalistische gouverneur van Formosa, K. C. Woe, heeft in een kerstboodschap aan de Chinezen op het vasteland aangekondigd, dat nationalistisch China in 1952 een tegenaanval op het door de communisten bezette vasteland zal inzetten. WAGENBERG Een, naar de politie vermoedt, beschonken automobilist, heeft Breda en om geving onveilig gemaakt, waar van twee personen het slachtof fer zijn geworden. Omstreeks 10 uur reed de weg- piraat in Breda een 30-jarige man aan, die met een zware her senschudding in het ziekenhuis werd opgenomen en kort daarop werd in het gehucht Wagenberg, 10 km van Breda, een 23-jarige jongen door de auto van de on verlaat dodelijk getroffen. In beide gevallen reed de be stuurder met grote snelheid door. DJAKARTA, 25 Dec. (A.P.). De christelijke Indonesiërs en de Europese en Amerikaanse kolonies hebben rustig hun kerstfeesten gevierd in het overwegend Mohammedaanse Indonesië. Van de 75.000.000 Indonesiërs zijn ongeveer 1.000.000 katholiek en evenveel protestant. Toch werd de 25ste Decem ber in het gehele eilandenrijk, maar voornamelijk in de grote steden, als een algemene vrije dag beschouwd. Het hoofd van de strijd krachten, kolonel Simatoepang, las een kerstboodschap voor aan de troepen, die de gueril- leros in de bergen bevechten. De meeste buitenlanders aten wat extra's en sommigen hunner hadden kerstbomen. De enkele honderden Amerikanen in Djakarta grotendeels personeelsleden van de ambas sade van de E.C.A. hadden alles wat zij wensten behalve sneeuw. Het hoogtepunt van de fees telijkheden in Djakarta was een Nachtmis in Indonesië's enige kathedraal en de uit zending van Bach's Weihnachts oratorium, dat in een protes tantse kerk uitgevoerd werd. De grote hotels zaten vol Nederlanders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1