PELS' Kerk de ziji 25 jaar bij de brandweer SCHOORLSE RAAD besprak zijn begroting Alweer een nederlaag voor gewijzigd Alcmaria Bollenmuseum in Limmen wordt gerestaureerd N.-Holland in duisternis Resultaten van „De Duinstreek boven provinciaal gemiddelde Hoofd brand meester v. d Idsert jubileert RKAFC en Randers speelden gelijk Rode Kruis bracht Kerstvreugde AGENDA Twee ton tekort op de kaoitaalsdienst Stormvogels won royaal met 4-1 Goed productiejaar toenemend ledental Kerstoratorium had aandachtig gehoor RAAD LIM wintertijd Motorrijder ramde telefoonpaal BISSCHOPWIJN Transformator gebouw raakte in brand u Primaat onkerkel Kantoorgeb* Ned. Gem T rawler-st sloeg ovei PAGINA 2 DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 ALKMAAR Nieuwjaarsdag is de dag van de jubilea bij de Brandweer; op die dag worden steeds de benoemingen en be vorderingen in het corps be kend gemaakt. Nieuwjaarsdag 1952 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Th. v. d. Idsert als brandweerman in dienst kwam bij de Alkmaarse Vrijwil lige Brandweer, toen nog onder comirAindo van wijlen de heer S. Frayman. De heer v. d. Idsert werd in gedeeld bij het corps „Kwiek" en dit heeft onmiskenbaar ziin stempel op hem gedrukt; immers.hij is altijd een kwieke brandweerman geweest en al duurde het tot 1 Jan. '41 voor hij tot adjunct-brandmees ter in zijn corps bevorderd werd, waardoor hij werd opgenomen in het corps hoofdlieden, als 'n kwieke brandweerman sioeg hii de functie van brandmeester over toen hij op 1 Januari 1948 daartoe aangezocht door de opvolger van de heer Fr. Rin gers. de jonge commandant. J. v. Maarleveld - bevorderd werd tot Hoofdbrandmeester. In deze functie was hij wat men zou kunnen noemen, de rechterhand van de commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, die ih'ii dan ook, wanneer deze wegens vacantie of om andere reden uitstedig was, als commandant verving. Werd sedert het begin van de ambtsperiode van commandant van Maarleveld speciaal de pre ventieve brandbestrijding aan gepakt, het was de heer v. d. Idsert, die zijn bouwkundige ervaring werkte daartoe mee door ziin commandant speciaal deze taak kreeg toegewezen. In deze kwaliteit voerde de jubila ris dan ook de controle op bios copen, schouwburgen en verga derlokalen, terwijl hij ook de films, die in andere gebouwen dan bioscopen gedraaid werden, op brandbaarheid keurde. Als Hoofd brandmeester maakt hii ook deel uit van het Dagelijks Bestuur en zoals hii voorheen, als jongste in het corps Hoofd lieden voor de thee zorgde zo fungeert hij nu als hofmeester van de hele Brandweer, als die z'n jaarvergadering en andere corpsbijeenkomsten houdt. De jubilaris staat bij het corps goed aangeschreven: hii is er popu lair en gewaardeerd; dat zal eenieder kunnen getuigen, die de jaarvergadering van de Brandweer wel eens heeft mee gemaakt of het wel er» wee van de Brandweer uit andere hoofde van nabij volgt. Met het corps „Kwiek", waar uit hii is voortgekomen, onder houdt de heer v. d. Idsert nog steeds de vriendschapsband: de jaarlijkse uitstapjes van dit corps dit jaar ging men naar Duitsland maakt hij nog graag mee. Wel een bewijs, dat hii destijds zijn functie van ad junct-brandmeester op gewaar deerde wijze heeft uitgeoefend. „Kwiek" zal dan ook zeker niet achterblijven, als de Hoofd brandmeester op 1 Januari a.s. in de bloemetjes gezet zal wor den. BEDRIJFSVOLLEYBAL ALKMAAR. LastinagirlsPCB 13 CentraSOVA II 22 SOVA I—KROM 3—0 HVB—Milfleur 1—3 IVA II—IVA I 1—3 't Hooge HuysDacota 30 Dedivito-Hulskamp Toppers 22 PovayAPSV 03 PCBCentra 30 IVA—Stoel 3—0 Keuringsdienst-Notenkrakers 22 't Hooge HuysSOVA 30 RhodesiaNagengast 13 Bevordering bij Politie ALKMAAR Met ingang van 1 Januari 1952 is de ad-junct-in- spectrice van de gemeentepolitie, mej. Mr- T. J. Stellingwerf, be noemd tot inspectrice, amibtena- resse 3e klas. VOLGENS DE TRADITIE.... ALKMAAR Een traditionele wedstrijd, een traditioneel gelijk spel; hiermede is de wedstrijd aangeduid, die oP Tweede Kerst dag werd gespeeld. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat AFC technisch beter was. maar dit overwicht niet in doelpunten kon uitdrukken. De belangstelling was goed te noemen. Randers speelde met invallers. AFC met een ge heel nieuwe voorhoede, waar nu echter één persoon ontbrak, n.l. e,en die schieten kon. In de ach terhoede was W. Hoeiben weer opgesteld; aan zijn spel was te merken, dat hii enige tijd absent is geweest. Even na half drie laat scheidsrechter Hartland beginnen. A. trapte af en opende de eerste aanval, maar v. Liempt schiet er naast. Aan de overkant wordt v. d. Burg belet om te schieten, hii breekt even daarna door, maar schiet door. A. krijgt de eerste corner te nemen en Bierman nam IN VELE GEZINNEN... ALKMAAR Voor de twee de keer hebben de dames en he ren van het Alkmaarse Rode Kruis corps vreugde gebracht in tientallen gezinnen,, waar zieken _wuer lralle„ en Jlam "!Ï.zlf,ooi?^!L!ïo- deze heel goed. Na 25 mm. maak te v- Liempt 10- Het was en bleef genoeglijk voetbal. De r.-l.- baek had bepaald geen geluk, toen hii zün schot net naast z'n eigen doel zag gaan. Vijf minuten vóór rust besloot v. Sol een korte solo ren met een goed doelpunt, 11. Na de rust was het v. Sol, die keihard overschiet. Vooral de duels Klepperv- Liempt vielen in deze tweede helft op. waarbij in eerste instantie de lichaams kracht van eerstgenoemde mees ter van het terrein bleef. Maar in de laaste phase van de strijd werd hii verschillende malen door zijn tengere tegenstander verschalkt. Na 10 minuten benut te Langendiik een fout in de R.- verdediging, 21. R. bleef vol houden voor een tweede goal en ongeveer 10 min. voor het einde had C. v.d. Burg geluk. 2—2- Nog even noteerden wii een kort A- offensief, maar toen de goed- leidende scheidsrechter Hartland affloot, was deze sportieve en vriendschappelijke derbv fn een ,,a. J gelijk spel geëindigd. Damclub D.D.D. ALKMAAR. In de onder linge competitie ging de aan dacht van de belangstellenden vooral uit naar de partij tussen Riebeek en Hemels. Riebeek slaagde erin zijn tegenstander in de beruchte hekstelling te krij gen, maar Hemels verdedigde zich schitterend, was zelfs eer der op dam en noodzaakte Rie beek door het offeren van een schijf remise te forceren. Kampi oen De Jong begon na een afwe zigheid van enkele weken weer goed door Balder te verslaan, al was het een moeizame zege. Mekken bereikte tegen M. J. Langras Jr. een gewonnen stel ling, overzag echter in het eind spel een tempo en zag de partij nog remise lopen. Woonijk, in 't tournooi om de Alkmaarse titel door M. A. Langras verrast, lette ditmaal beter op en won. De Wijn, kennelijk beïnvloed door de faam van zijn tegenstander Booy, gaf reeds spoedig op. Hij herstelde zich echter daarna prachtig door de sterke Stam te kloppen. Langras Sr. boekte een zonneschijn in hun vaak trooste loos bestaan. Daartoe royaal door tal van grossiers en middenstanders in staat gesteld en gesteund door de baten, die de in November gehouden feestavond met verlo ting heeft opgeleverd, heeft het Rode Kruis-corps een kleine honderd Kerstpakketten kunnen samenstellen, die Zaterdagmid dag voor Kerstmis met. vier auto's, getooid met de Rode Kruis-vlag. in alle hoeken van de stad werden rondgebracht. Het waren veelal zieken, die al jaren bedlegerig zijn. zelfs sinds de bevrijding, of anderen, die in behoeftige omstandigheden ver keerden. Hoe het zti, overal wa ren de, zorgvuldig samemgestelde pakketten erg welkom. Opmerkelijk was de dank baarheid. die men de mensen wel Kaast van het gezicht af kon lezen. Velen van hen wil den arne iets terug doen, maar d'at wilden de dames en heren van het Rode Kruis na tuurlijk niet hebber». Het was hun een voldoening, te weten dat de pakketten welkom waren. Daarvoor hadden allen gaarne een vrije middag over. Ook in de beide ziekenhuizen, waar de verzorging natuurlijk veelal be ter is dan thuis, werd'en de pak ketten met vreugde ontvangen. Zo bracht het Rode Kruis Corps Alkmaar, dat al meer be langrijke initiatieven nam, ook nu weer in tal van gezinnen wat geluk. (Advertentie) OSMIA VULPENHOUDERS en andere goede merken met volledige service FIRMA JAN KUHNE Verdr.oord 133 a. d. Vismarkt ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. ALKMAAR. Op de gewone clubavond, die niet druk bezocht was wegens de a.s. feestdagen, werden de volgende partijen ge speeld. Hoofdklasse: D. Appel Jr.P. Seewald VzYi W. KwakR. Pyning 10 A. Beemsterboer-P. Deugd \zX> C. Woutersen A. Beemsterboer Eerste klasse: J. MaalsA. Vis Tweede klasse: H. DageletC. Rus Derde klasse: J. MeiboomW. Pyning 10 J. BastiaanseI. Wortel 10 F. v. d. Vliet—I. Wortel 1 1—0 F. v. d. VlietH. v. d. Mannen afgebr. Maandag 31 Dec. is er geen clubavond. Donderdag 3 Januari is er clubavond en hoopt de heer Eg. Kaiser voor 't demonstratie bord theorieles te geven. HANDBALUITSLACEN le klasse: afgebr. 1—0 1—0 LeonidasWijk aan Zee 9—1 GV OMeervogels 0—4 ZeevogelsOr. Wit 5—2 2e klasse: DIO—TYBB 2 5—2 SHS—USVU 4—1 3e klasse B: AOG 2Adelbert 1—3 HSV—DDO 1—0 Or. Wit 2—VBO 0—7 Jun.: AOG—ADO 1—4 TYBBa—Or. Wit 5—1 Jun. 1: VBOZeevogels 0—1 Schouwburg 't Gulden Vlies: Beethoven-avond, Willem Andriessen. piano, heden avond 8 uur. BIOSCOPEN: Harmonie: Van een bruiloft komt een bruiloft. 14 jaar. Victoria-theater: Tarzan en de slavin, 18 jaar. Rex-theater: Bright Victory. 14 jaar. Cinema Americain: De prin ces van Samarkand, 14 jaar APOTHEKEN Voor spoedgevallen is van af 6 uur geopend de apo theek Wanna - Ritsevoort, Ritsevoort 5. BERGEN: Tentoonstelling Rustende Jager, beeldhouwwerk van Tjipke Visser, dagelijks van 14 30-16.30 t.e.m. 1 Jan. a.s. Onderscheidingen verleend OUDORP Aan de beren C. Prinse, A. van Santen en N. Zuii- dam is het ereteken voor Orde en Vredie, met de gespen voor resp. 4, 4 en 3 jaren dienst in Indone sië verleend. De Burgemeester reikte dezer dagen de onderschei dingen met 'n toepasselijk woord uit. Uit hooiberg gevallen URSEM De 10-jarige Ber- tus Groot Nz„ viel spelender wijze van de hooiberg op de dorsvloer. Met een ernstige hoofdwonde en een gebroken heen werd hij naar het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Dr. Reedijk verleende de eerste hulp. ROOD CEEL-NIEUWS HEILOO Na de enigszins te- lerstellende wedstrijd van Zondag j.l. kunnen wii wat op verhaal komen, aangezien er voor het le elftal Zondag 30 Dec. geen wed strijd is vastgesteld. Spelers en supporters, is dit geen mooie gelegenheid om U te laten inschrijven voor de klaver- jas-drive? Nog enkele koppels kunnen aangenomen worden, want het clubhuis moet geheel bezet zijn; dit zal de stemming en gezelligheid ten goede komen Nog steeds komen er aanbiedin gen voor 't schenken van prijzen binnen, dat belooft wat te worden, als het zo doorgaat zijn er meer prijzen dan klaverjassers. De in schrijving sluit Zondag 6 Januari; geeft U zich alsnog op onder het motto „Kaart allen mee tot groei en bloiei van RK HSV". Een klein misverstand tussen HSV-bestuur en Rood-Geel was oorzaak dat U tevergeefs naar supportersnieuws speurde. Daar om vanaf deze plaats onze beste wensen voor 1952 aan Geestelijk Adviseur. HSV-bestuur, leden en supporters. Veel sportgenoegen in het nieuwe jaar. Het Bestuur. SCHOORL. Voor de laatste maal in dit iaar vergaderde de Sclioorlse vroedschap. Het reeds eerder aangeboden Uitbreidingsplan voor deze ge meente met de daarop betrekking hebbende bebouwingsvoorschrif ten. is volgens bericht van Ged. Staten ingetrokken, omdat de wiizigingen. die zullen worden aangebracht in verhand met de ingediende bezwaarschriften, niet tiidig gereed konden ziin. Om hierin tegemoet te komen nam de raad het besluit, om in gevolge het bepaalde bij art. 36 vierde lid der Woningwet te verklaren, dat de herziening van een uitbreidingsplan in voorbe reiding is. De vernummering der wonin gen zal zeer binnenkort haar be slag krijgen. Een schrijven van de H.M.v.L. waarin geklaagd werd over het euvel van loslopende honden, die jagen achter de schapen, werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. De heer Blankenstijn stelde voor alle honden vast te leggen. De heer Kaag zou gaarne zien, dat alle honden, die achter de schapen jagen, zouden worden afgemaakt. Maar volgens spr. wil de politie daar niet aan me dewerken, hoewel dit in andere plaatsen wel gebeurt. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer N. Kaag rapport uit in zake de gemeentebegroting en de ge meentelijke diensten. De gemeentebegroting gewone dienst sluit in inkomst en uit gaaf met een bedrag van f 380.132.93; de kapitaaldienst vermeldt aan inkomsten een be drag van f 591.336,67, aan uit gaven f 798.666.80. een nadelig saldo dus van f 207.330.13. De begroting van het gasbedrijf sluit met een bedrag aan beide zijden van f 46.548.86, de kapi taaldienst met f 15.477. Het woning- en grondbedrijf was eveneens sluitend met een bedrag van f 17.035,64 gewone dienst en f 3.834.48 kapitaaldienst. Maatschappelijk Hulpbetoon sloot met een eindbedrag aan inkomsten en uitgaven van f 22.811.64, waarbij rekening is gehouden met een gemeentelijke subsidie van f 20.000. Behoudens de opmerkingen in het rapport genoemd, werden alle begrotingen zonder debat goedgekeurd: de bedoelde op merkingen lieten alle bedragen onaangetast. Alcmaria heeft tegen Storm vogels, dat in techniek en tem po zeker een klasse beter speel de, een verdiende 41 neder laag geleden. De nieuwe elftal-commissie, welke zich, nu het seizoen reeds zo ver gevorderd is, voor een niet "emafckeUike taak zag ge steld had, zoals bekend het elftal voor de ontmoeting tegen die Stormvogels sterk gewijzigd. Voor de rust ging het nog wat onwennig, maar na de rust vol deden halflinie er» achterhoede naar behoren. Alleen d'e voor hoede, dat is en blijft het zor genkind. Na de rust was er nog een kleine omzetting aange bracht, omdat Untied als bin- nenspeler onvoldoende was. maar ook deze wijziging bracht evenmin de verhoopte vaart in de aanvalslinie. Reeds binnen tien .minuten nam Stormvogels de leiding en binnen het kwartier was het 20. Beide doelpunten waren het gevolg van dekkimgsfouten. Bjj een Alcmaria-aanval werd Paulisse gehaakt en de toege stane strafschop werd door Hel derman onhoudbaar voor Kraak in een doelpunt omgezet 21. De Stormvogels behielden de beste papieren maar gelukkig voor Alcmaria schoten zii wel hard, maar niet zuiver. Enkele minuten voor de rust bracht Stormvogels de stand op 31. Na de rust was de Alcmaria- verdediging beter ingespeeld en kreeg de Stormvogels-voorhoede niet zo veel kans meer. On danks de omzetting bleef de Alcmaria aanvalslinie beneden normale overwinning op Brugge- de maat en kon er niet in sia- man. gen d'p verdediging van Storm- BERGEN. In ziin openings woord on de jaarvergade ring van de Rundveefokvereni- ging „De Duinstreek", die werd gehouden in de zaal van café Nieuwendiik. betreurde de voor zitter. do heer N. Kaag het dat. nu de kostprijs en de vriie melk- uriis elkaar gevaarliik dicht be ginnen te naderen, de regering zich van de meiknriis-garantie dreigt terug te trekken. Door het aanhouden van slechte dieren, die hun voer zo rendabel mogelijk verwerken, zal het mogelijk zijn de kostprijs zo laag mogelijk te houden. Jaarverslag Het als altijd keurig verzorgde jaarverslag '50—'51 van de con- troleur-stamboekhouder, de heer Jb. Broersen, wees op een goed productiejaar en een steeds toe nemend ledental. De gezondheids toestand van het vee was vrij goed. Mond- en klauwzeer kwam niet voor. Wel werden er ge- breksziekten geconstateerd, ter wijl onder het jongvee nogal veel longworm voorkwam. Het ledental bedroeg 118 met 1906 ha grasland en 73 ha bouw land. De totale veestanel telde 3334 dieren w.o. 1906 melkkoeien 2/3 van de leden is aangesloten bii een K.I. vereniging Uitkomsten De gemiddelde uitkomst in het afgelopen jaar 4831 kg melk, 181 kg vet (3.75 pet.) in 340 melk- dagen. Daarmee bezet de ver eniging de 27ste plaats tussen de 73 fokverenigingen in de provin cie. De uitkomsten liggen de laatste jaren een aardig stuk bo ven het provinciaal gemiddelde. De contributie werd wederom vastgesteld op f 10 per lid en de omslag ;op f 7.50 per dier. Er is een batig saldo van f 2665,40 op 'n rekening van totaal f 23.431,93 aan inkomsten en uitgaven. I vogels ook maar eenmaal te doen capituleren. Ongeveer 10 minu ten voor het einde was een slechte terugspeel-bal van Hel derman oorzaak, dat het 41 werd. Het was van Alcmaria-ziide een zwakke wedstrijd waarin Eversteiin nog het beste werk leverde. Zondag a.s. speelt, Alcmaria een vriendschappelijke ontmoe ting tegen WFC in Wormerveer. Mede dioor omsitandlitelhaden komt dan het volgende elftal in het veld: Afihk. doel Maassen er» Helderman achter. Wijnands, Mulder en v. d. Sterre. midden: van Meenen, Brouwer, Bijl, Paulisse en R. Schmidt voor. HEILOO. Tweede Kerstdag werd door het R.K. Gemengd Koor „Nieuw Leven" alhier een uitvoering gegeven van het Kerst oratorium. dat .Tos. Vrancken comnoneerde on de dichterlijke tekst van Bernard Verhoeven. Als solist verleenden hun me dewerking de sonraan mei. B. v. d. Hurk, de bariton Marcel Diriekx en de organist B. Joosen uit Krommenie: het geheel stond onder leiding van de dirigent Piet Groot. Onder de aanwezigen merkten wij op de Z.E. Heer Pastoor van Muyen, Burgemeester Kalff en de beide wethouders met hun dames en voorts Eerw. Zusters en Eerw. Broeders. De belang stelling beperkte zich overigens tot 'n paar honderd muzieklief hebbers, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat er door om standigheden niet voldoende be kendheid aan dit concert kon worden gegeven. Het koor vond in de belang stellenden een zeer aandachtig gehoor, dat heeft genoten van uitmuntende koorzang; de ver schillende partijen in het 70 per sonen tellende koor waren goed tegen elkaar afgewogen, er werd zuiver, muzikaal en in goede harmonie gezongen. De sopraan partij werd door mej. v. d. Hurk subliem vertolkt, ook het recita tief vond bij de sonore bariton Marcel Diriekx een uitnemende uitvoering; waar nodig vonden de solisten in koor en orgel 'n muzikale omlijsting. De orgel- partij van de organist Joosen vooral wat de instrumentale mystiek betrof verdient even eens de meeste waardering. De dirigent, Piet Groot, had het koor volkomen in de hand en wist het geheel te maken tot een hoogstaande uitvoering, dat 'n machtige indruk maakte. „Nieuw Leven" heeft met deze uitvoering getoond onder de cul turele verenigingen in Heiloo 'n vooraanstaande plaats in te nemen. Ad Interim. Ondergronds radionet OUDORP Het radio-distribu tienet in het complex Ooievaars nest en Frieseweg is thans geheel door een ondergronds kabelnet vervangen. Het radionet in de kom Halvemaanstorug, Heerenwee en Achterweg is nog bovengronds. Artikel 117 der Alg. Politie verordening werd gewijzigd in die zin, dat het thans verboden is voor personen buiten deze ge meente verblijf houdende, om te kamperen op eigen terrein. Wel is dit onder bepaalde voorwaar den toegestaan aan ingezetenen en hun bloedverwanten tot in de derde graad. De raad besloot tot onbewoon baar verklaring van het perceel Heereweg C 15, bewoond door J. Bakker. Hierna hield de voorzitter, burgemeester C. A. J. Jochems, zijn traditionele jaarrede, waarin hij alles, wat in het afgelopen jaar gebeurd is, de revue liet passeren, daarbij dank brengend aan de raad en de ambtenaren voor de prettige samenwerking. Spr. besloot met zijn beste wen sen voor de Kerstdagen, Oud en Nieuwjaar, welke werden be antwoord door de heer Blanken stijn als 's raads nestor. H.S.V.-NIEUWS HEILOO Op 2e Kerstdag is er een friendly game gespeeld tussen het HSV-bestuur en de supportersvereniging Rood-Geel, waarvan de baten ten goede kwa men aan de HSV-jeugd- Het is een aardige ontmoeting geworden, waarbij de oudjes het nog best deden, hetgeen wel bleek uit de score, 10 doelpunten is een respec tabel aantal. Het publiek, dat in grote getale aanwezig was. heeft dus wel waar voor ziin negen centen gehad, daar ook de komi sche kant niet ontbrak. Er is da nig gebruik gemaakt van de lachspieren. Tevens is weer op ondubbelzin nige wijze bewezen, dat die sa menwerking tussen het bestuur en de supportersvereniging uitste kend is en dit zeker de groei en bloei onzer vereniging zal bevor deren. N ieuw jaarsreceptie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en Baronesse de Vos van Steen- wijkv. Royen zullen een Nieuwjaarsreceptie houden op Zaterdagmiddag 5 Januari a.s., van 35 uur, ten Provinciehuize (ingang Paviljoenslaan). LIMMEN. In de raadsver gadering, die Vrijdagavond te Limmen werd gehouden, maakte de voorzitter, burgemeester S. II. J. Bosma. bekend, dat het oude bollenmuseum. dat in huur is bii „Bloembollencultuur", gerestau reerd zal worden. Het werk zal over enige weken worden aangepakt, zodat als straks de bollenvelden in volle bloei staan, de bezoekers zich óók op de hoogte kunnen stellen van de geschiedenis van de bol lenteelt. Ook subsidie. In antwoord op een vraag van de heer Pepping daarover werd voorts nog medegedeeld, dat de Provincie en de „Neversie" be reid zullen zijn een subsidie te geven, als het bollenmuseum ge restaureerd is. De raad benoemde de heer J. Huisman opnieuw tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur, waarvan nu de heer C. Groot voorzitter is. Een buitenkansje voor de ge meente is het feit, dat uit de Ondernemingsbelasting nu f 64.821 over 1950 door het Rijk zal wor den uitgekeerd. Dat is f 36.348 meer dan aanvankelijk werd vastgesteld. De raad besloot dit bedrag te bestemmen voor kapi taals-uitgaven. De rekening 1950 werd door de raad voorlopig vastgesteld op f 183.653.32 wat betreft de kapi taaldienst. De gewone dienst werd vastgesteld op f 160.249.48 aan inkomsten, f 153.853.94 aan uitgaven, met een batig saldo van f 6.395.54. Op voorstel van een commissie uit de raad werd de gemeente begroting voor 1952 voor de ge wone dienst vastgesteld op f 180.084.19 aan ontvangsten en uitgaven en een post onvoorzien van f 3.003.18. De kapitaaldienst werd vast gesteld op f 225.576.25 aan in komsten, f 293.685.89 aan uitga ven en een nadelig saldo van f 63.109.64. De begroting van het Burger lijk Armbestuur werd op f 10.912.50 aan ontvangsten en uitgaven met een post onvoor zien groot f 488.11. De woningbouw. Vastgesteld werd een gewij zigde regeling ter bevordering van de particuliere bouwnijver heid, waarbij bepaald is dat de bouwer voor woningen zonder bedrijfsruimte en minder dan f 15.000 kostend, 15 pet. van de bouwsom op tafel moet kunnen leggen. Binnen afzienbare tijd willen B. en W. 4 woningen doen bou wen aan de Dusseldorperweg. Er is reeds getracht daarvoor een z.g. burgerzinlening te sluiten, waardoor deze bouw mogelijk zou kunnen worden. Met erken telijkheid t.o. de intekenaren deelde de burgemeester mede, dat er tot nu toe voor f 28.800 was toegezegd, hetgeen nog te kort is. De burgemeester wil daarom nop eens een beroet» doen od de burgerii «im door deelname aan deze burgerzin-lening de woning bouw mogelijk te maken. Voor de woningbouw aan de Dusseldorperweg stelde de raad een crediet van f 3300.be schikbaar voor de aankoop van 1410 M2 grond van de heer Th. Mors te Heiloo. UITSLAC VERLOTING JEUGDWERK DE RIJP. Woensdagavond had de trekking plaats van de verloting die ten bate van het Katholiek jeugdwerk werd geor ganiseerd door de verkenners uit De Rijp. De trekking werd ten overstaan van notaris Th. R. Luyckx, in de zaal van de heer Blokdijk, onder grote belangstel ling gehouden. Hieronder volgen de prijswinnaars: 1. G. Timmer Noordeinde Graft 15-delig servies; 2. J. Kruiswijk De Rijp, straalkachel; 3. G. Neef jes Obdam; 4. G. Droog Beemster 5. J. Kaptein, De Rijp; 6. N. J. Kopjes, Ursem; 7. Wed. C. de Bakker, Schermerhorn, deze laat. ste vijf wonnen allen een Kerst konijn; 8. Mevr. v. Lange, Scher merhorn, schemerlamp; 9. L. A. Konijn, Beemster; 10. C. Veld- boer, boek; 11. P. Veldboer, De Rijp, portemonnaie; 12. H. G. Kriek, Uitgeest, sigaretten; 13. G. J. Abels, De Rijp, kam in etui; 14. P. J. Dekker, De Rijp, doos zeep; 15. E. Beumer, De Rijp, si garetten; 16. G. Twint, De Rijp; 17. R. Tromp, De Rijp; 18. B. Roelofsen, Graft. Voorts werd besloten bij de Coöp. Boerenleenbank f 50.000 te lenen tegen 31/4 pet. rente voor de woningbouw. Aan de Ver. voor Ned. Ge meenten zal een bedrag van f 14 ongeveer, zijnde een halve cent per inwoner, als geschenk voor de ingebruikneming van een nieuw gebouw gegeven worden. De gemeente-ambtenaren van Limmen zullen ook de z.g. com pensatie-uitkering van f 5. ontvangen. Medegedeeld werd ten slotte dat de straatverlichting geduren de de Kerstdagen 's nachts zal blijven branden. KERSTFEESTVIERING R.K. VROUWENBEWEGING SCHOORL. In een geheel in de Kerstsfeer, gebracht Ver enigingsgebouw hield de afd. Schoorl van de Ned. R.K. Vrou wenbeweging haar Kerstfeest, dat uitstekend is geslaagd. In een kernachtige toespraak leidde de Moderator, pastoor Drost, het programma in, er op wijzende, dat de taak van de vrouw evenals die van Maria, dienende is. Hierna brachten de kinderen van de tweede klas onder leiding van juffrouw Krimp, een aardig Kerstspelletje ten gehore, dat begrijpelijkerwijze bij de moe ders zeer in de smaak viel. De leden zelf voerden op een Kerstspel in één bedrijf van Ga- briël Smit: „De Engelen en de Bedelaar". Met grote aandacht werd ook dit gevolgd en het klaterende ap plaus bewees wel, dat het gebo- dene zeer op prijs werd gesteld. Zeer verdienstelijk bracht een aantal dames tenslotte enkele Kerstliederen ten gehore, als mede het Nonnenkoor. Na dit min of meer officiële gedeelte bleef m,en nog enige tijd gezellig bijeen, onder het ge not van een kop koffie en de producten van de bakkunst van de bestuursleden. Dat van deze avonden propa ganda uitgaat, bewijst wel de toeloop van nieuwe leden. Be gonnen met zestig leden is dit aantal in enkele weken gestegen tot honderd. Advertentie WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldie van Donderdag avond tot Vrijdagavond STORMACHTIG Krachtige tot stormachtige Z.W.- wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht iets zach ter, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. IN ZIEKENHUIS OVERLEDEN BREEZAND. Op Eerste Kerst dag is de 23 jarige A. Wijnands afkomstig uit Noordwijk met zijn motorfiets zodanig komen te val len, dat hij enkele uren later in het St. Liduinaziekenhuis te Den Helder is overleden. De jongeman was tijdens de Kerstdagen op bezoek bij zijn verloofde en op de Kerstmorgen wilde hij met haar broer als duo passagier een ritje maken. Op de Schorweg geraakte hij toen in de grindberm van de weg, verloor de macht over het stuur en botste daarna tegen een tele foonpaal. Door deze botsing was hij de situatie niet meer meester en sloeg met de motor tegen de grond, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Met de grootst mogelijke spoed werd hij naar het St. Liduina ziekenhuis te Den Helder over gebracht, doch medische hulp mocht niet meer baten. Tegen het middaguur is hij overleden. De duopassagier is er bij dit ongeluk wonder boven wonder goed afgekomen. MARKTBERICHT WARMENHUIZEN 1600 kg groene kool 7,90; II 5 506.10; 7100 kg rode kool 9,20—12; II 6,20 —7,40- LANGEDIJK 8000 kg rode kool 9,5012,70: 12.ooo kg gele kool 5,507,50: 17,ooo kg groene kool 6,5010,30; 30.000 kg witte kool 57,20: 13oo kg andijvie 12 —20,90; 7oo kg witlof 1 2735: Doorgedraaid 2ooo kg groene en 17oo kg gele kool. De traditionele winter avonddrank Per fles vanaf f2.- ALKMAAR. Ott Kerstavond, even voor negen uur. ontstond er in het transformatorgebouw van de P.E.N. aan de Waarddiik onder de gemeente Oterleek brand, waardoor enige transfor matoren die een groot gedeelte van Noord-Holland van stroom voorzien, buiten bedriif geraak ten. Alkmaar, Hoom en Schagen alsmede de omgeving van deze plaatsen kwamen daardoor in 't duister te zitten. Ook de straat verlichting viel uit. Alleen de wijken, die gasverlichting had den, konden verlicht blijven. In de meeste huiskamers werden, voortijdig, de kerstkaarsen ont stoken. In Allernaar was tegen tienen de storing opgeheven en kon het electrisch licht weer worden ontstoken. De Alkmaarse brandweer was intussen op het eerste alarm o.l.v. de commandant J. van Kerstkribbe trok grote belangstelling BERGEN De nieuwe, wer kelijk ongeëvenaarde kerst kribbe mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen, niet alleen van de Bergenaren, doch ook van bewonderaars tot zelfs uit Wageningen en Zalt- bommel. aldus d'e enthousiaste pastoor Th. v. Beers: „Die niet va^> het kribje kon scheiden" zo als hii zelf uitdrukte. Toneelvereniging St. Maarten LIMMEN Bovengenoemde vereniging komt Zaterdag 29 en Zondag 30 Dec. voor het voetlicht met het schitterende Zigeunerstuk „Verdeeld Kamp" van Arie van der Lugt. Een stuk, waarin hoog moed en jaloezie ten val gebracht worden en slaafse methodes van zigeunerwetten plaats moeten ma ken voor de rechten en plichten van de mens in de natuurwet. Een spel met spanning van het begin tot het eind. Maarleveld, met groot materiaal uitgerukt. In de stromende regen snelden de brandweerwagens naar de bedreigde plaats. De brand te Oterleek, die waarschijnlijk ontstaan is in 'n paar z.g. olieschakelaars, werd door de brandweer met kool- zuur-apparaten geblust. Tegen 10 uui; was het blussingswerk beëindigd en kon de Alkmaarse brandweer inrukken. De ploeg van de Berger brand weer, die o.l.v. de heer Blaauw juist aan het oefenen was en zich naar Alkmaar ter assisten tie had begeven, behoefde geen dienst meer te doen. VEEMARKT PURMEREND 24 Dec, De gedachten ziin voor een verstelde markt al niet te hoog gesteld, maar de markt van Maandagmorgen was trots dat even goed nog teleur stellend. Over 't geheel was er maar een klein aanbod. Hoewel men er weinig slagers zag, wa ren de prijzen voor vette koeien er niet slechter op. Vooral eer» prima slachtbeest was goed ge vraagd. Op de gelde markt was het een stille boel. Naar ver houding viel het aanbod van verse melkkoeien niet tegen en er was ook nog aardig belang stelling voor. Minder goed was het met de pinken. Graskalve ren en vette kalveren waren niet aangevoerd. Door het ge ringe aanbod van nuchtere kal veren was er aardig handel, maar geen verhoging van prijs. Op de vette varkensmarkt was het geheel troosteloos. Er waren maar een paar slachtvarkens die f2.24 per kg opbrachten; verder enkele vette zeugen die van de f2.tot f2.10 deden. Op de big- genmarkt was het. beter; klein aanbod maar nog al vraag, zo dat de prijzen hoger lagen dan vorige week. Op de paarden markt kon geen notering tot stand komen, daar ook hier geen slachters aanwezig waren, en ook voor 't leven was er niets te doen. Ook de pluimveemarkt was er niet beter op: kleine aan voer. weinig kooplust. Alkmaarse Exportveiling Witlof 834; rode kool 610; savoye kool 6; groene kool 7.50 12.50; spruitkool 1234 extra 42; boerenkool 1115.50; sla 914; andijvie 718; winterpeen 613; waspeen 1525; uien 727; prei 818; soepgroenten 9; peterselie 2; knolsoep 311. DEN HAAG (K.N.I het zo wil noemen, arbeiders te bestrij daden te mogen klasse de Kerk tei Kerk Haar natuurl voorrechte positie i als nu, is prachtig, het volk benijdt d verguld is, zij het i Met deze en de vi dpn gaf de Primaa Kardinaal Pla y De schop van Toledo, soonlijke woorden d van het door hemza de schrijven van Episcopaat over de s nomische nood, dat moedigheid een hal: Rome werd nagepr het in Juli ook doi werd gepubliceerd, schrijven met de wijzen, dat de Ke: niet zonder meer staat, of welke totE selen dan ook huid Tegenover een me „De Bazuin" sprak zeer openhartig en van zaken over Ne< „Spanje heeft te 1 schappelijke vorm i bije tijd bewaard, bovenlagen van een aristocratische strui naast is het arbeide vreemd gebleven aa eis van groter deel algemene welvaart, pende afgrond ont de heersende en c klasse. Men overbru niet met het wegze: koning en met he aanvaarden van ee: stuurder. Een konin kunnen zijn, getui; landse vorstinnen, een democratische i een betere goedere leiden, evengoed e koninklijke bestuui verwaarlozen". Kerk be op de br „De Kerk in Spa ■gens de gangbare gf en ook wel als ge eeuwenoude traditif de zijde van de hee dus aan een kant ve die Spanje tot nu onverzoenbare dele volgens de huidige 1 wel eens aan de vei „Zolang er nog ge over die afgrond is, de plaats van de Ke zou zijn, is het bctei aan de zijde van 1 om zijn redelijke eis telijke beginselen te en in het juiste evet den". Het is echter jtiis heid in Spanje, dat sende als de arbeidt hiërarchie aan de zij hebbers denken. I wordt medeverantv steld voor de tekort de regering en deel gewelddadige en bl tegen het bewind. I tallen jaren is in Sl maal toe een rege Na langdurige heeft het bestuur vs Ned. Gemeeriten ii het vorige jaar be: gaan tot uitbreid kantoorgebouw aa: straat te Den Haai De ingebruiknam waarschijnlijk sam het 40-jarig jubileu eniging in de loop Het nieuwe kanti behalve aan de 1 haar bureaux-verif tuur en centraal huisvesting bieden Internationales des van de Internation for Housing en Toi aan het Instituut wetenschappen, de onderlinge van Gen Centraal Bureau meentelijke Pers genheden. In de Paleisstraai zal dus binnenkort centrum vatn geme viteit in nationaa. tionaal verband tot met een geschenk decoratieve aankled lering van de niei zaal het mee: tieve onderdeel va zullen de gerni komende jaar uitd: van hun waarder werk der verenigu grote belang, dat de aanwezigheid meentelijke centrui IJMUIDEN. - van de IJmuid „Tzonne", welk set naar de Barendsze een van de Noorse hoge zeegang, waar boord geslagen e Het was de zoon v C. van der Leek stuurman laat een kinderen na.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2