„Kerk in Spanje staat in feite aan de zijde der heersende klasse" isternis Hoe de Kerk de politieke vraagstukken beziet GISTEREN GEHULDIGD, vandaag beschuldigd! Minister Lieftinck kreeg 18 millioen dollar los Jlo55e fttaatjei en Jlo55e/Blaadje* rijder ramde doonpaal CHOPWIJN Primaat van Spanje over de onkerkelijkheid der arbeiders De H. Vader sprak Het goede leven der Tsjechen De „wilde" vaart Kantoorgebouw Ver. Ned. Gemeenten T rawler-stuurman sloeg over boord Naar wij vernemen DONDERDAG 2/ UtCtMbtR IVdI PAGINA 3 ivertentie /ERWACHTING door het K.N.M.I. te ■ldig van Donderdag tot Vrijdagavond )RMACHTIG >t stormachtige Z-W.- lende bewolking met Vannacht iets zach- overdag ongeveer de- ïraturen als vandaag. ZIEKENHUIS VERLEDEN ID. Op Eerste Kerst ij jarige A. Wijnan'ds it Noordwijk met zijn odanig komen te val- enkele uren later in linazieken'huis te Den >verleden. man was tijdens de op bezoek bij zijn a op de Kerstmorgen et haar broer als duo- en ritje maken. Op eg geraakte hij toen dberm van de weg, macht over het stuur aarna tegen een tele- oor deze botsing was tie niet meer meester et de motor tegen de r hij ernstig gewond rootst mogelijke spoed taar het St. Liduina- te Den Helder over- loch medische hulp meer baten. Tegen :uur is hij overleden, issagier is er bij dit onder boven wonder >men. RKTBERICHT 'HUIZEN 1600 kg >1 7,90; II 5.50—6.10; e kool 9,20—12: II 6,20 UK 8000 kg rode 12,70; 12.000 kg gele f,50; 17.ooo ke groene 10,30; 30.000 kg witte 13oo kg andijvie 12 o kg witlof 1 2735: d 2ooo kg groene en e kool. traditionele winter- nddrank vanaf f2.- met groot materiaal [n de stromende regen de brandweerwagens edreigde plaats, d te Oterleek, die ijk ontstaan is in 'n olieschakelaars, werd orandweer met kool- aten geblust. Tegen s het blussingswerk en kon de Alkmaarse inrukken. van de Berger brand- o.l.v. de heer Blaauw het oefenen was en Alkmaar ter assisten- ■geven, behoefde geen t te doen. RKT PURMEREND De gedachten zijn verstelde markt al >g gesteld, maar de Maandagmorgen was ;ven goed nog teleur- ver 't geheel was er klein aanbod. Hoewel ainig slagers zag, wa- izen voor vette koeien ehter op. Vooral eer» htbeest was goed ge- i de gelde markt was ille boel. Naar ver- el het aanbod van :koeien niet. tegen en c nog aardig belang- or. Minder goed was e pinken. Graskalve- ette kalveren waren woerd. Door het ge- >od van nuchtere kal er aardig handel, verhoging van priis. te varkensmarkt was troosteloos. Er waren paar slachtvarkens die tg opbrachten; verder te zeugen die van de 2.10 deden. Op de big- was het. beter; klein lar nog al vraag, zo- ijzen hoger lagen dan ;k. Op de paarden- i geen notering tot en. daar ook hier iters aanwezig waren. t 't leven was er niets lok de pluimveemarkt t beter op: kleine aan- ig kooplust. arse Exportveiling 34; rode kool 610; >1 6; groene kool 7.50 itkool 1234 extra 42; 11—15.50; sla 9—14; -18; winterpeen 613: 525; uien 727; prei igroenten 9; peterselie 3—11. DEN HAAG (K.N.P.) „De Spaanse missiemethode, als men het zo wil noemen, om de ontzettende onkerkelijkheid onder de arbeiders te bestrijden, is allereerst: het recht verkrijgen om met daden te mogen bewijzen, dat het leed van de arbeidende klasse de Kerk ter harte gaat Daarvoor is het nodig, dat de Kerk Haar natuurlijke vrijheden behoudt of terugkrijgt De be voorrechte positie van het Katholicisme in Spanje, zowel vroeger als nu, is prachtig, maar in wezen is het een vergulde kooi en het volk benijdt de geestelijkheid nog om die kooi, omdat zij verguld is, zij het dan met klatergoud." Met deze en de volgende woor den gaf de Primaat van Spanje, Kardinaal Pla y Deniel, aartsbis schop van Toledo, in zeer per soonlijke woorden de inhoud weer van het door hemzelf onderteken de schrijven van het Spaanse Episcopaat over de sociale en" eco nomische nood, dat om zijn vrij moedigheid een half jaar lang te Rome werd nageproefd alvorens het in Juli ook door het K.N.P. werd gepubliceerd. Het is in dit schrijven met de vinger na te wijzen, dat de Kerk in Spanje niet zonder meer achter Franco staat, of welke totalitaire begin selen dan ook huldigt. Tegenover een medewerker van „De Bazuin" sprak de Kardinaal zeer openhartig en met kennis van zaken over Nederland. „Spanje heeft te lang de maat schappelijke vorm van een voor bije tijd bewaard, althans in de bovenlagen van een autocratisch- aristocratische structuur. Daar naast is het arbeidende volk niet vreemd gebleven aan de moderne eis van groter deelneming in de algemene welvaart. Er is een ga pende afgrond ontstaan tussen de heersende en de arbeidende klasse. Men overbrugt die afgrond niet met het wegzenden van een koning en met het willekeurig aanvaarden van een nieuwe be stuurder. Een koning zou in staat kunnen zijn, getuige de Neder landse vorstinnen, het land naar een democratische staatsvorm en een betere goederenverdeling te leiden, evengoed als een niet- koninklijke bestuurder dit kan verwaarlozen". Kerk behoort op de brug. midden geworpen. De Kerk kreeg daar bij niet de minste slagen, waar mede wij niet op de eerste plaats bedoelen de gewelddadige dood van duizenden priesters, doch veel meer de barre onkerkelijkheid van een groot deel van het volk als gevolg van die regerings wisselingen". Ontstellende armoede. „Het tweede aspect van de her- kersteningsmethode is: het volk metterdaad bewijzen, dat de Kerk diep begaan is met het lot van het arme volk, want inderdaad er wordt ontstellende armoede gele den in Spanje. Wanneer de hiër archie van een vrij podium af de regering zou kunnen bewegen tot een uiterste inspanning om de sociale en economische toestand van de arbeider grondig te her zien, heeft de Kerk alles bereikt, wat Zij bereiken wil". „Het is doelmatiger dan aan het hoofd van zelfs met recht sta kende rumoerige volksbenden te gen het onrecht op te trekken, al is het eerste dan niet zo specta culair en zal de waardering daar voor langzamer groeien". Kerk en Staat moeten samen vechten .Slechts dan, wanneer de Spaan se regering al het mogelijke zal hebben gedaan om de sociale en economische ellende van de arbei ders zoveel als mogelijk op te heffen en het volk zal weten, dat de Kerk daarvoor heeft geleden en gestreden, slechts dan zal de rust in Spanje terugkeren en het godsdienstige volk weer kerkelijk worden. In het tegenovergestelde geval zal Spanje een hoogspan ningsnet van onrust blijven en zal met de groeiende afstand tussen gelovigen en hiërarchie het onge loof steeds meer veld winnen. Er zijn ook in Spanje ondanks het regeringsverbod op bepaalde poli tieke partijen nog steeds in ruime mate elementen aanwezig, die onrust en ongeloof als hun ideaal blijven zien". Onnozele kinderen De folklore heeft van de ze dag een bijzonder kinder feest gemaakt: op deze dag regeert de jongste van het gezin. In Amsterdam, zo leest men in oude stukken, werd op Onnozele kinderen een kinderbisschop aangesteld die in bisschoppelijk gewaad de Vespersoefening in de Oude Kerk bijwoonde en na af loop al de kinderen trac- teerde. Achter deze folkloris tische gebruiken liet echter deze schone gedachte, dat ook de kinderen hulde willen brengen aan de Christus, die tot de wereld gekomen is. Evenals de onnozele kinde ren door hun bloed getuige nis hebben gegeven over de Verlosser, moeten ook de kinderen door het deelnemen aan de godsdienstoefeningen hun trouw aan Christus be lijden. Hier ligt een grote taak voor de ouders, die hierin de kleinen moeten voorgaan. IN DESERTO TE WATER GERAAKT AMSTERDAM. De stoffelijke resten van een 77-jarige man, die reeds enkele -dagen werd vermist, zijn opgehaald uit het water van de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Eenzelfde lot trof een schip per, wiens boot gemeerd lag aan de Oosterdokskade. Hij zou in de avond van 24 December een boodschap gaan doen en is waar schijnlijk misgestapt. Zijn lijk is Eerste Kerstdag opgehaald. (Vervolg van pagina 1) „De Kerk in Spanje staat vol gens de gangbare gemeenplaatsen en ook wel als gevolg van een eeuwenoude traditie in feite aan de zijde van de heersende klasse, dus aan een kant van de afgrond, die Spanje tot nu toe in twee onverzoenbare delen splitst, en volgens de huidige begrippen nog wel eens aan de verkeerde kant". „Zolang er nog geen vaste brug over die afgrond is, in welk geval de plaats van de Kerk op de brug zou zijn, is het beter, dat de Kerk aan de zijde van het volk staat om zijn redelijke eisen met Chris telijke beginselen te ondersteunen en in het juiste evenwicht te hou den". Het is echter juist de moeilijk heid in Spanje, dat zowel de heer sende als de arbeidende klasse de hiërarchie aan de zijde der macht hebbers denken. De hiërarchie wordt medeverantwoordelijk ge steld voor de tekortkomingen van de regering en deelt in het vaak gewelddadige en bloedige verzet tegen het bewind. In enkele tien tallen jaren is in Spanje tot vier maal toe een regeringsvorm af- Toch kan de Kerk niet geheel en al ongeïnteresseerd blijven in politieke vraagstukken. Uiter aard worden deze politieke vraagstukken door de Kerk niet op de eerste plaats van politiek standpunt bezien, maar krach tens het geestelijk karakter van de Kerk. Vanzelfsprekend sub specie aeternitatis, van het standpunt der eeuwigheid. De Kerk immers is supra-natio- naal; de Kerk houdt zich verre van de politieke verwikkelingen. De Paus verzette zich echter met nadruk tegen het streven van velen, die de Kerk een ro-1 willen toedelen van absolute neutraliteit. De Vorst des Vredes Overgaande tot het tweede punt herinnerde de H. Vader er aan dat de Kerk de beginselen toeoast van 'h-aar Goddelijke Stichter: De Princeps Pacis, de Vorst des Vredes. Hieruit vloeit ook haar vredeszending voort. Het bewustzijn van deze zending voor het werk van de vrede -heeft steeds het geweten" en het handelen van de Pausen van Rome geleid. De Kerk heeft deze vredesmissie rechtstreeks uit de handen van God ontvan gen. De Kerk is echter geen pó- Iitieke maar een godsdienstige gemeenschap. Dit kan echter niet. betekenen, dat zij geheel buiten de politieke en materiële problemen van de wereld kan staan. Immers, zij heeft wel de gelijk tot taak gekregen partij te kiezen in de strijd van het goede tegen het kwade. En deze taak van de Kerk moet men be wonderen, maar daaruit vloeit ook voort, dat zii kan medewer ken voor de vrede. De Paus besprak daarna de oprechte pogingen van vele staatslieden om een eerlijke, eervolle en duurzame vrede te bereiken, waartoe men toch zal moeten komen. Hii betreurde de oplossing van een zwaax-bewa- pende vrede, die niet anders dan funest kan zijn voor de eco nomische situatie in de wereld. De oorzaak van deze bewapende vrede is gelegen in de weiniig- christeliike geest die. heerst on der vele volkeren en waardoor ook vele verantwoordelijke staatslieden zich laten leiden. De sociale vrede Vervolgens besprak de H. Va der de taak die de Kerk heeft, in de zaak van de sociale vrede. De Paus van Rome beeft in het ver leden zelf de leiding genomen, waarbij Leo XIII tot voorbeeld kan worder» gesteld. De H. Va der citeerde dan een toespraak welke deze Paus tot het college van Kardinalen over de vredes taak van de Kerk heeft gehou den. Nogmaals ging de Paus na op welke -gronden de Kerk ook gezag heeft in de zaken, die de vrede van de mensen betreffen. Dezelfde mensen immers die deel uitmaken van de staten, zijn in hun inwendige en uit wendige relaties onderworpen aan de bovennatuurlijke orde. En als Hoofd van de Kerk heeft de Paus leiding te geven aan deze betrekkingen. Vervolgens besprak de H. Va der de verhouding van de Kerk als Civitas Dei, waarbij hij zich op de uitspraken van St. Augus- tinus beriep, tot de staten. Hij noemde de Kerk daarbij de staat, die in eerste instantie de vrede heeft te dienen. Zii is een ware organisatie voor de vrede. Christus is daarbij als haar hoofd, de vorst van de vrede. Zijn toespraak vervolgende sprak de H. Vader over af zichtelijke wreedheid der mo derne oorlogswapenen en over de terreur, waarmede van deze wapenen gebruik wordt ge maakt tegenover onschuldige personen, vrouwen en kinderen. Hij noemde het een illusie van de politici, die menen, de vrede te kunnen bereiken door het ge weld van wapenen. Allereerst zou dan ook moe ten worden overgegaan tot het afschaffen van de wapenien van de haat, indien men een duur zame vrede wil bereiken. Daar naast echter moet komen een diep bewustzijn van ons allen van onze verantwoordelijkheid tegenover God. In dit alles spelen ook de so ciale vraagstukken een zeer grote rol. De H. Vader wees daarbij in het bijzonder op de bestaansonzekerheid van zovele mensen, die een vruchtbare bo dem vormt voor haat en oorlog er» die weinig bevorderlijk is voor een ware vrede. Vervolgens ging de Paus in op het begrip van de vrijheid, de ware vrijheid. Hoe kunnen, zo vroeg de Paus zich af. men sen, die in een toestand van economische slavernij leven, de ware vrijheid begrijpen en die vrijheid begeren en beleven? Aan alle mensen moet weer het begrip worden bijgebracht van de waardigheid van de mense lijke persoon. De bijdrage, die de Kerk hier kan geven voor de ware vrede en de ware vrijheid, moet wel onder zeer ongunstige omstandigheden gegeven wor den. De jeugd Als een bijzonder onderdeel en een andere oorzaak van de ongunstige situatie in de wereld noemde de Paus ook de ontred dering van de jeugd. Toch zal de vrede moeten komen voor de mensen en wel een ware vrede voor vrije mensen in een vrije wereld. Een ware vrede ook voor de gezinnen. De Kerk heeft haar bijdrage vanzelfsprekend volgens de aanwijzingen van haar Goddelijke Stichter vooral te geven op geestelijk terrein. Aan het slot van Zijn toe spraak riep de Paus voor ogen de millioenen mensen, die over al in de wereld rond de Kribbe zijn geschaard en die zo vurig verlangen naar de vrede, de vrede n.l. in de naam van Jezus Christus. Daarna gaf de Paus zijn Apos tolische Zegen. PRAAG (KNP) Het officiële Tsjecho-Slowaakse persagentschap Ceteka meldt, dat de grote tentoonstelling te Praag, „Dertig jaren communistische partij in Tsjecho-Slowakije", tijdelijk moet wor den gesloten, omdat enkele correcties moeten worden aange bracht. De aard van de correcties is niet nader aangeduid, doch zijn niet moeilijk te raden. Het partijblad „Rude Pravo" schreef over de tentoonstelling: „De triomfantelijke weg van de K.P.C., waarvan de documenten op de tentoonstelling „30 jaren K.P.C." zo rijkelijk aanwezig zijn, is onverbrekelijk verbonden met de naam van de secretaris-generaal der communistische partij, Rudolph Slansky". Rudolph Slansky nu werd ge arresteerd op beschuldiging van subversieve daden tegen de rege ring. Het spreekt wel vanzelf, dat terwijl Slansky in de gevangenis vertoeft en wellicht spoedig voor hiet gerecht zal worden gedaagd, het niet mogelijk is een tentoon stelling Slansky's grootheid en voortreffelijkheid met boeken, brieven, foto's van Slansky en ar tikelen te laten bewijzen. En nog minder is het mogelijk hem als de grote man van de partij aan 't publiek voor te stellen. De tejj- toonstelling is tijdelijk gesloten: na de correctie zal er over Slan sky niets meer te vinden zijn. v Fraai Niet alleen in zijn beschouwing over de tentoonstelling, doch in de algehele redactie heeft de „Ru- de Pravo" een draai van min stens 180 graden moeten maken. De „Rude Pravo" stak tot aan de arrestatie van Slansky onafge broken de loftrompet van de ge wezen partij-secretaris volgèns 't recept van de pensoonscultus in de communistische staten. Sinds Slansikv in - de gevangenis vertoeft, put de „Rude Pravo" zich uit om beschuldigingen te lanceren aan het adres van de tot het laatste moment aangebe den partijman no. 1, in zijn ko lommen eens de steunpilaar van de partii, de heldhaftige strijder voor het socialisme, voorvechter van de arbeidersklasse in Tsie- choslowakije, ,enz. Gearresteerd Volgens de laatste informaties uit Praag is het nu ook wel ze ker. dat behalve Rudolph Slansky ook werden gearresteerd zijn aan hangers Bedrich Geminder-Vltav- sky, Richard Slansky, Bruno Koh ier, economisch expert van de partij, en zijn vrouw Ludmila, de vroegere secretaresse van presi dent Clement Gottwald. De vice- premier Fierlinger, de voorzitter van het parlement, Oldrich John, en de vrouwelijke minister Ing. Jancovcova zijn slechts aan een verhoor onderworpen, doch niet gearresteerd- Wel weM tezamen met Slansky de leidster van de Corrv-nccie voor Partijcontrole, Jarmila Taussigova-Potuekova, in hechtenis genomen. Vooral in het Ministerie van Volksverdedi ging wordt de zuivering dras tisch doorgevoerd- Het aantal ge arresteerden wordt reeds op meer dan 1000 geschat. Ook de Kerk In kerkelijke kringen te Praag meent men, dat Gottwald de be doeling heeft de wij-bisschop van Presov, Mgr. Basilio Hopkow, die reeds in Mei 1950 werd gearres teerd. tegelijk met de gearres teerde part" groten Slansky en Clementis in een proces te laten terechtstaan. Deze procedure nu geeft de Tsjechoslowaakse presi dent de gelegenheid ook de Ka tholieke Kerk als staatsviiandig te beschuldigen op grond „Trot- skyistische en Titoïstisohe begin selen". Glinsterende, gouden sove reigns, een klein fortuin in geldstukken, een gedeelte van de hoeveelheid, die de konink lijke munt in Londen van tijd tot tijd laat aanmaken, opdat de vaklui de slag niet kwijt raken. De laatste keer, dat sovereigns voor uitgifte wer den gemunt, was in 1917. Sommige munten werden ge slagen in 1925. Deze dragen dat jaartal en de beeltenis van koning George V aan de ene zijde en de traditionele George en de draak aan de andere. Het goud kwam van de Bank of England en keert er als sovereigns weer terug. De geldstukken zijn veel meer waard dan het bedrag, dat er op staat aangegeven, nl. één pond sterling. AMSTERDAM. Een kantoorbediende, die wel wat erg diep'in het glaasje had gekeken hij had 15 borrels gedronken kreeg de idee te gaan varen met een rondvaartboot, die ge meerd lag in het water van het Damrak te Amsterdam. De motor startte vlot, maar minder vlot ging het met de stuurmanskunst van de „schipper". Gedurende on geveer een uur was de jon geman aan het manoeuvre ren en in die tijd ramde hij negen maal Me wallenkant en dekschuitfh, en tenslotte een motorschip. De schipper van deze vrachtboot, die in de roei sliep kwam naar dek om te kijken wat er gebeur de. De reactie op zijn roepen was, dat de kantoorbediende een raam openschoof en van de rondvaartboot in het water sprong. Agenten, die inmiddels ook gewaarschuwd waren, trokken hem op de ivalle- kant en brachten hem in de cel. De schade, die door deze „wilde vaart" werd aange richt is niet mis. De voor steven van de rondvaartboot ■is behoorlijk ingedrukt en ontzet en van het motor schip is de zijkant ingedrukt en een spant versplinterd. BEGRAFENIS JAN J. VAN DEN BERG ZANDVOORT. Maandag had op de R. K. Begraafplaats te Zandvoort de teraardebestelling plaats van Jan J. van den Berg, in leven oud-directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam. De requiem-mis werd opgedragen door pastoor P. van Diepen en bijgewoond door talrijke vooraan staande figuren uit de sport wereld. Zo merkten wij o.m. op de heren mr. J. P. van Balen Blan ken, voorzitter van Haarlem, L. Brunt en M. Sajet, namens het bestuur van de Kon. Ned. Voet balbond, D. Bessem, directeur van het Olympisch Stadion, de ge meentesecretaris vein Zandvoort H. W. B. M. Bosman, die het ge meentebestuur van Zandvoort vertegenwoordigde, de heer J. Stol namens de Nederlandse Wiel- ren Unie en dr. J. C. Tetzner, commissaris van het Olympisch Stadion. Aan het graf werd o.rri. gesproken door mr. van Balen Blanken, die in korte trekken de overledene en zijn verdiensten schetste. DEN HAAG De besprekingen welke minister Lieftinck in de V.S. met de Amerikaanse Ban kiers voerde, hebben tot een vol ledig resultaat geleid. De Ame rikaanse bankiers en de bank voor internationale betalingen te Bazel besloten ons land credieten te verlenen van resp. 15 millioen en 3 millioen Dollars. De lening van 15 millioen wordt verstrekt door de Chase National Bank, waarin een zevental van de grootste banken in New York participeren. Het rentepercentage is 3'/,%. De looptijd is voor de eerste helft 1 1/2 iaar en voor de tweede helft 2 jaar. Dit crediet van 18 millioen Dol lars betekent, dat Nederland voor Na langdurige voorbereiding heeft het bestuur van de Ver. van Ned.. Gemeeriten in de loop van het vorige jaar besloten over te gaan tot uitbreiding van het kantoorgebouw aan de Paleis- straat te Den Haag. De ingebruikname hiervan zal waarschijnlijk samenvallen met het 40-jarig' jubileum van de ver eniging in de loop van 1952. Het nieuwe kantoorgebouw zal behalve aan de vereniging en haar bureaux-verificatie-registra- tuuT en centraal inkoopbureau huisvesting bieden aan de Union Internationales des Villes als ook van de Internationale Federation for Housing en Townplanning en aan het Instituut voor bestuurs wetenschappen, de Fraude-risico- onderlinge van Gemeenten en het Centraal Bureau inzake Ge meentelijke Personeelsaangele genheden. In de Paleisstraat te Den Haag zal dus binnenkort een sprekend centrum van gemeentelijke acti viteit in nationaal en interna tionaal verband tot stand komen met een geschenk bestaande in decoratieve aankleding en meubi lering van de nieuwe vergader zaal het meest representa tieve onderdeel van dit gebouw zullen de gemeenten m het komende jaar uitdrukking geven van hun waardering voor het werk der vereniging en aan het grote belang, dat zij zien de in de aanwezigheid van dit ge meentelijke centrum. IJMUIDEN. De st""r™,a" van de IJmuidense trawler „Tzonne", welk schip op weg was naar de Barendszee-visserij, is in een van de Noorse fjorden, tijdens hoge zeegang, waarschijnlijk over boord geslagen en verdronken. Het was de zoon van de schipper C. van der Leek. De vermiste stuurman laat een vrouw en twee kinderen na. WAT DACHT U VAN 1951? Onze speciale mede werkers hebben in de afgelopen dagen 't land doorgezworven, om hier en daar, links en rechts, navraag te doen bij ve len, wat zij dachten van het oude jaar. Sommi gen gaven kort en krachtig te kennen, wat zij het belangrijkste, het mooiste, het grootste, vonden, anderen uitten hun gedachten in korte slagzinnen President Truman: Ik wil wel praten, als Sta-, lin maar hier komt. Maarschalk Stalin: Ik wil wel praten als Tru man maar hier komt. De diplomaat: Het mooiste? De tranen van Mossadeq. De politicus: De P.B.OPast betrek kelijk Ongelukkig.... Paul de Groot, van de C.P.N.: Ze schijnen ons eindelijk door te hebben. dr. Albering, van de K.V.P.: Het grootste? Het Kiesreglement na tuurlijk. Pater Stokman: Je moet geen slapende a- politieke honden wak ker maken. Karei Lotsy: Voetbal? Mij een zorg. Het zuive re amateurisme, daar gaat het om. Henk Schijvenaar: Het duurste zijn de benen. De Pan-Europeaan: Die Spaak zal je bedoe len. De Huisvrouw: Als alles maar niet zo duur was. President Soekarno: West-Irian, of mijn le ven. Minister In 't Yeld: Een volk dat leeft, praat over zijn toekomst. Minister Lieftinck: Als Korea er maar niet ge weest was! De heer Weiter: Als Indonesië er nog maar wel geweest was. De arme drommel: Het beste? De opbrengst van de Kerstcollecte. Klok van Hemony The bell calls: Hé money! De klok roept: Geld! Toespeling op de toezegging van staatssecretaris C a f s, dat er gezorgd zal wor den voor gelden, om de klok van Hemony in Uitgeest voor ons land te behouden. (In- gez. door J. B. te A.). Rome en Dordt Laatste nieuws ge hoord? De Paus schreef een artikel in het anti-rev. dagblad Trouw (Sorry het was de heer J. W. de Pous Langpraters De voorzitter van de Tweede Kamer heeft ge zegd, dat ook de minis ters te lang praten. Je zou zo zeggen, dat deze heren het eerstgeroepen waren, om een voorbeeld te geven, ook hier, van de veelbesproken verso bering. Maar, minister Rutten heeft toch op een ander euvel gewezen. Hij zei, dat veel Kamerle den bij de begroting al lerlei kleine zaken ter sprake brengen, die ge makkelijk met een in formatie aan het depar tement of een briefje kunnen worden afge daan. Daar schijnt ech ter niet zoveel propa ganda in te zitten.... Christiansen De oude Duitse gene raal Christiansen is vrij 'gelaten. Hij moet, vol gens een inlichting uit particuliere bron, een telegram 'gestuurd heb ben naar ir. Vos van-de PvdA, auteur van het nieuwe plan van die partij, dat verscheen on der de titel: De wegnaar vrijheid. De generaal TOT DE GELIEFKOOSDE ATTRIBUTEN vah de Oude- jaarsuitleiding we zijn er over vier dagen weer aan toe behoort de klok. De klok wordt voor het jaareinde op alle mogelijke manieren geëxploiteerd. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft ons in de afgelopen week met de klok verzoend. Toen hij de zittingsperiode uit luidde, tot eind volgende maand, haalde hij de tekst aan, die op de klok van het Rotterdamse Raadhuis staat: Lui goede tijden in, lui slechte uit". Die wens is ons tegen het einde van het weinig-zonnige 1951 uit het hart gegrepen. De slechte tijd moge worden uitgeluid, als straks de klok voor het laatst in 1951 twaalf uur slaat. Lui goede tijden in! betreurde het alleen, dat de programcommis sie twee en een half jaar op dit program gestu deerd heeft. Hij begreep niet, dat men in het vrijheidslievende Neder land, na vijf jaar fel verzet tegen zijn onder drukking, nog zo lang werk had, om de weg naar de vrijheid te vin den. Portvrijdom Wat is er 'n paar jaar geleden veel te doen ge weest over de pogin gen van de PTT-dienst, om de portvrijdom voor onze militairen in Indo-' nesië af te schaffen cf in te krimpen. Daar was buiten de PTT, eigenlijk iedereen tegen en de snode plannen gingen niet door. Nu zijn de soldaten allemaal weer thuis, tenminste in eigen land. Er zijn er nog in dienst en tienduizenden nieuwelingen zijn hen daar gevolgd. Zij mogen nu zoveel naar huis en zo, schrijven als ze wil len. Als ze maar beta len. De PTT vindt de soldij blijkbaar hoog genoeg. Wij dachten dat in een tijd, dat er nogal wat weerstanden over wonnen moeten worden om het leger hier en daar populair te maken, andere middelen moes ten worden aangewend. Het zal financieel wel niet zo bar veel uitma ken, stuk voor stuk voor elke soldaat persoonlijk. Maarkleine ge schenken onderhouden de vriendschap, vooral in de periode van feest dagen „Inflatoir" Inflatie wordt zo hier en daar in de wereld nog wel eens gevreesd. En als een degelijk versto ren van evenwicht in geld en goederen tot de mogelijkheden begint te horen, dan spreekt men deftig van „inflatoire werking" van deze of gene maatregel. In tij den van goederen- schaarste vooral, kan 't zeker verkeerd zijn, meer geld in omloop te brengen.- Vandaar al die dikwijls onaangename maatregelen, die wij gewend als we waren aan onze vrijheden, maar lastig vinden. Toen indertijd 175 mil lioen gulden uit de z.gi tegenwaarde van de Marshall-felden be schikbaar werd gesteld voor een belangrijke opdracht aan militaire vrachtauto's, zei men, niet ten onrechte: Als daar dan geen „inflatoi re werking" van te vre zen is, haal dan uit die blijkbaar nog rijke Marshall-pot ook maar een honderd millioen voor de woningbouw. Nee, zei men, dat kan niet. Vanwege de infla toire werking, ziet u. Dezer dagen werd er ge fluisterd, dat het toch gebeuren zou. Maar wat gebeurt er nu? Er komt wel weer 100 millioen uit die Marshall-pot, maar.voor de indus trialisatie.Vrees voor inflatie blijkt er nu in eens weer niet te be staan, hetgeen volgens de economische wijsge ren wel in orde zal zijn. Een gewoon mens zou menen, dat er nu toch wel 100 millioen ook nog afkon voor de wo ningbouw. Maar dan komt dat inflatie-argu ment natuurlijk weer voor de dag. Wedden? Intussen schrijdt de morele inflatie voort. Die Maasbode!! „De „Maasbode" be hoort tot de weinige uitzonderingen, die van de dagbladenbond ver gunning hebben gehad, om de abonnementsprijs niet te verhogen. De „Msbde" staat n.l. al op zijn maximum en vindt daarin nu aanleiding, een hoge borst op te zet ten, dat hij de prijs niet verhoogt. Dat is allemaal tot daar aan toe, maar, gelet op de omstandig heden, is het niet bijzon der fraai dit met ver gunning van de. hoogste krantenbazen bq uitzon dering nalaten van die verhoging openbaar te rechtvaardigen met een beroep op het edele en standige inzicht van de „Msb." in de grote moei lijkheden, waarmee de huishoudbudgetten van de lezers toch al te ma ken hebben. Dat is niet erg fijngevoeld van dit „dagblad voor Neder land" tegenover de grote en kleine cóllega's, als of die zich van die moei lijkheden niets zouden aantrekken. Men weet heel goed, dat er andere motieven zijn. En dat al fiie andere kranten, al thans de meeste van hen zelfs na de nu aange kondigde verhoging, nog niet op het maximum staan. Misschien dan toch vanwege de huis houdbudgetten En nu hef slot En nu praten we ner gens meer over. We gaan ons voorbereiden op de viering van het jaar-einde en verwach ten met blijdschap het nieuwe. We willen graag optimist blijven. Ónze Nieuwjaarswens is vertolkt door de Bond zonder Naam, en wij maken die graag tot de onze: Met eenvoud én zelfvertrouwen, 't nieu we jaar tegemoet! de aflossing van de tranche van 30 millioen Dollars on 31 Decem ber van dit iaar. nog slechts 12 millioen. Dollars op tafel te bren gen heeft. Wat de laatste tranche van 30 millioen Dollars betreft, van de in 1946 met de export en importbank gesloten lening van 200 millioen Dollars, die 31 Dec. van het volgend iaar moet wor den afgelost, valt nog niets te zeggen. Minister Lieftinck heeft echter gegronde hoop, dat deze dan ook op dezelfde wiize zou kunnen geschieden. Over ziin zeer werkzaam ver blijf in de V-S-, waaruit 'n cre diet van 18 miUioen Dollars re sulteerde en de toezegging, dat een snelle beslissing zal worden genomen met betrekking tot het gebruik van de tegenwaarde fondsen voor schuldaflossing, kon Minister Lieftinck ons nog mee delen, dat er ook ten aanzien van andere vraagstukken besprekin gen worden gevoerd. Daarvan valt te noemen de be vrijding van de Nederlandse ga rantie voor de Indonesische le ningen. Hierover had hii met de onderstaatssecretaris van 't State Department een bespreking. Er is voorts gesproken over de on derhandelingen voor een vriend schapsverdrag met de V.S. Met betrekking tot de „off shore procurements" merkte hii op, dat deze zaak op economisch terrein ligt en in de eerste plaats 'n aan- elegenheid is van ons bureau voor 't Europese herstelprogram ma onder dr. Hirschfeld. Hii heeft er evenwel de nadruk op gelegd, dat het voor de econo mie van ons land noodzakelijk is. over voldoende defensie-orders te beschikken. Dat betekent dat de economische hulp aan ons land ook zou moeten worden gegeven in de vorm van indirecte steun door het plaatsen va- Nato-de- fensie-orders in ons land. Maandag heeft de Nederlandse regering de officiële mededeling ontvangen, dat de Amerikaanse economische hulp aan ons land over het Amerikaanse fiscale jaar 1 Juli 1951-30 Juni 1952 honderd millioen dollars bedraagt. Dit werd aan minister Stikker meegedeeld door mr. Clarence Hunter, hoofd van dé E.C.A.- missie in ons land. werd te Rotterdam een 19- jarige timmerman tot 2 jaar ver oordeeld voor 20 inbraken; is Maandag onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van de heer J. W. Lucas, in leven gedelegeerd commissaris bij „De Spaarnestad", te Heemstede ter aarde besteld; kwamen op het vliegveld Val kenburg zes Harpoons uit de Ver. Staten aan; ontscheepte zich Maandag in Rotterdam het laatste deel van de 27ste Canadese infanterie brigade, bestemd voor Duitsland; reden drie jeugdige Arnhem mers met een gestolen auto tegen een boom bij Elspeét. Ze zijn deugdelijk opgesloten. ang van handelaar Neder- idse brikaat

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3