ARSENAL weer leider Communistische gezagshebbers gedragen zich als bandieten Amsterdam zegevierde onverdiend tegen Zwaluwen-ploeg (2-1) Kools behoedde voor rust Zwaluwen voor nederlaag Hardrijden is niet alleen „hard rijden" zonder meer door winst op Portsmouth Rode Chinezen eisen losprijs voor missionarissen BANDJIR OVER JAVA Van Dijk en v. d. Ley scoorden RADIO In heide helften één doelpunt Jongeren zijn zonder wilskracht Kerstmis in Engelse League Geen lichtjes aan Olympische kerstboom door Leo Broeksmit Advertéhtie (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, fweede Kerstdag Het is een vervelende tradi tie geworden, dat steeds in ploegen, die niet direct in verband staan met de keuze van het Nederlands Elftal, wijzigingen (ver zwakkingen) worden aangebracht. Zo ook weer bij de traditio nele ontmoeting AmsterdamZwaluwen, voor de variatie weer eens in 't Olympisch Stadion gespeeld. Was dat de eerste teleurstelling, die het publiek heeft moeten ondergaan, de wed strijd zelf bracht er nog meer. Zo zwak, zo vol onvolkomenheden was doorgaans het spel, dat met een zucht van verlichting het laatste fluitsignaal ontvangen werd. Amsterdam won de wed strijd onverdiend door twee doelpunten van van Dijk, de Zwaluwen stelden er één treffer van v. d. Ley tegenover. Het waren meteen met een niet toegekend Zwaluwendoelpunt de „hoogtepunten". Opvallend was weer 't gebrek aan tempo, techniek en balbe handeling bij vrijwel alle spelers. Vrijwel steeds onzuiver geplaatste ballen, onoordeelkundig spel in verdediging en voorhoede en dan ook nog een algemene lusteloos heid, die slechts bij heel korte vlagen werd vervangen door lus teloosheid. Geen wonder, dat zelfs Toon Hermans tegen de rust reeds begon te gapen en een half uur voor het einde reeds een genoeg lijk babbeltje met z'n buurman begonnen was. Hij had, evenmin als wij laat staan dus de tech nische commissie een licht puntje kunnen ontdekken. Zo'n lichtpuntje zou moeten betekenen, dat er een speler op de voorgrond getreden was voor het Nederlands elftal en die viel er beslist niet te bespeuren. Herman van Raalte verdedigde bij de Amsterdammers z'n doel met evenveel talent als gewoon lijk, de Jong en Oden thai ston den een vlot partijtje te verdedi gen, evenals de Gooise stopper Bak en ook Boskamp en Gerbe rink mocht men tot de uitblin kers rekenen; hun namen stonden reeds in het kladboekje van» de keuzecommissie. Hier ging het om nieuwe gezichten. Edy Groothuis (kleiner dan klein) was ongetwijfeld met Aad de Jong, Bak en in de eerste plaats z'n stadgenoot Gerberink een der beste spelers van 't veld, maar daar staat tegenover, dat naast de niet onverdienstelijk spelende Huib Appel en Kees van der Ley, Jampie Kuneman vol komen faalde. Grauw als beton Zoals gezegd, ook de wedstrijd was zo grauw als het beton van 't Stadion. De eerste opleving VRIJDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor ^e zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek; 11.15 Sopraan en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Amusementsorkest; 12.30 Land_ en tuinbouwmededelingen; 12.33 Mandoline-ensemble; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble; 13.45 „In dienst van het Vaderland", causerie; 13.55 Gramofoonmuziek; 14.00 ,.De cyclamen in de huiskamer", causerie; 14.15 Promenade or kest en soliste; 14.50 Fluit en clavecimbel; 15.15 Voordracht; 15.35 Harpensemble; 16.10 Voor dracht; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusements mu ziek; 18.35 Regeringsuitzending; Prof. Dr. C. Berg: „Een jaar gaat voorbij"; 18.45 Een goed woord voor een goede zaak. 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Gramofoonmu ziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Radio Phil- haTmonisch orkest en solist; 21.35 „Is er in veertien jaar veel veranderd in Suriname?", cau serie; 21.55 Pianorecital; 22.20 „Zwerftocht door het Verre Oos ten", reportage; 22.30 Orgelcon cert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO: 16.00 VARA 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerber.; 9.12 Plancongres van de P.v.d.A. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel en zang; 10.40 Voordracht; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Plancongres van de P.v.d.A. AVRO: 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinbouw, mededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmu ziek; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 „Samson et Dalila", opera (2e en 3e acte) (15.0015.20 Boekenschouw); VARA: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.45 Plancon gres van de P.v.d.A. 19.15 Piano spel. VPRO: 19.30 „Feestgetijden" causerie; 19.30 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gramofoonmuziek; 20.30 „Benelux", causerie; Buitenlands overzicht; 21.40 Demonstratieve bijeenkomst P.v.d.A. VPRO 22.40 „Vandaag" causerie; 22.45 Avond wijding: VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en geizin", causerie; 23.3024.00 Gramofoon muziek. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 28 DECEMBER J0.15—21.45 AVRO. 1. Opening; 2. Televizier: 3. Film; 4. Pauze; 5. „Au Salon des Variétés". kwam in de achtste minuut, toen Hoekema op de linksbinnenplaats een voorzet van de naar de vleu gel afgedwaalde v. d. Ley ineens knap inschoot. Herman v. Raalte keerde het schot, maar achter de doellijn. Toch werd 't geen doel punt, want scheidsrechter Forma- noy beging een van z'n niet wei nige blunders. In de volgende minuut redde Gerberink twee maal toen van dichtbij ingescho ten werd en de derde maal zui verde de Jong het terrein. Nog enkele safes van de in die periode werkelijk uitstekende Gerberink waren de laatste wapenfeiten van de eerste helft. Na de rust kwam de eerste echte opkikkering met een mag nifiek schot van Kees v. d. Ley uit een pass van Appel. Van Raalte dook bliksemsnel naar de bedreigde hoek, maar was reeds te laat (01). Het duurde bijna een half uur eer de gelijkmaker kwam. Driemaal had van Dijk reeds een uitstekende kans ge mist of was Gerberink hem te vlug af geweest; de vierde maal was de sprong van de Enschedese doelman te vergeefs. 5 minuten voor het einde forceerde dezelfde speler de beslissing, toen hij, toe- gerend op een schot van Michels tegen de paal, prompt de terug- stuitende bal inschoot (12). DE KEERSGIETER BOKSTE ONBESLIST TEGEN MUELLER De middengewicht kampioenen van België en Duitsland, André de Keersgieter en Peter Mueller, boksten gisteren een onbesliste wedstrijd over tien ronden. De Nederlandse kampioen mid dengewicht Luc v. Dam waar schijnlijk de volgende tegenstan der van Mueller woonde de wedstrijd bij, waarin de Duitser in de 'zesde ronde zijn rechter middenhandsbeentje brak. VER. STATEN EN AUSTRALIË GELIJK VOOR DAVIS CUP Na de eerste dag van de finale om de Davis Cup tussen Austra lië en de Ver. Staten is de stand gelijk. Seixas won in drie sets, 63, 64, 97, van Mervyn Rose terwijl Frank Sedgman met 64, 63, 46, 64 van Ted Schroe- der won. WINST VOOR IN ZWEDEN TWEEMAAL DR. EUWE In zijn eerste partij van het tournooi te Goeteborg, waaraan hij als enige buitenlander deel neemt, heeft dr. Max Euwe in 32 zetten van de Zweed Leho Laurine gewonnen. In de tweede ronde won dr. Euwe van Johans son. (Van onze speciale verslaggever. ROTTERDAM Tweede Kerst dag Opzienbarende ontdekkin gen hebben de voetbalpraeses Ka- rel Lotsy en de voorzitter van de Technische Commissie Otto de Vries en ruim 30.000 toeschouwers stellig niet gedaan bii het voet balduel tussen een ploeg Zwalu wen en een Rotterdamse combi natie, op Tweede Kerstdag in het Feijenoord Stadion gespeeld- De enige, die werkelijk een notitie waard was, was doelman Kools van NAC, die min of meer de Zwaluwen voor 'n nederlaag heeft behoed. De Rotterdamse combinatie had een daverende start. Het zaa er zelfs naar uit dat zii regelrecht on een fikse zege koersten. Toen de r3"—>e Excelsiorspeler Bak anrner na een minuut al een bal achter doelman Kools werkte. Dat was echter alles wat kee per Kools toestond. Want prompt daarop liet hii enkele verbluffen de staalties zien. Een hard inge kopt© bal van de Feiienoorder v. d Velde sloecr hii vliegensvlug tot hoekschop. En hoe juichten de Rotterdammers reeds toen de Spartaan van Eden vrii voor doel een hard schot afvuurde, dat bu na zeker raak zou zün geweest, als doelman Kools er niet was ge- De Zwaluwen probeerden maar moedig zich aan de insluiting te onttrekken. Dat wilde niet al te best omdat er bitter weinig ver band :zat in de ploeg en ook om dat. de Groninger Lugthart, die ondanks ziin faam een matige nartii vertolkte, noch de jonge internationaal Bennaars biteonder op dreef waren. De Rotterdammers bleken het meest gevaarlijk, doclh successie- veliik raakte de verdedi-'-- inge speeld en toen werd het beslist moeiliik om door te breken. De Eindhovenaar Tebak, zwak jes begonnen, de Gooienaar van Dam, maar vooral de BVV-spil Utermark (jammer dat hu niet wat meer lengt© beeft) wisten toen wel raad met de Rotterdamse aan- vallen. Vlak voo~ <3e rust hadden de Zwaluwen <3^ kans van de das. toen v.d. Gijp na een snelle com binatie tussen Bennaars en LiiSt- hart alleen voor Landiman kwam en toen nog kans za» hoog over te schieten. In de tweedp helft was Clayan "ervangen door J- van der Gup- Onmiddelliik waren de Zwaluwen in de aanval en 00 een enkele periode na bleven zii dat de ganse speeltijd. Er was enig rumoer toen Terlouw na een botsing met_ C. v. d. Giip in het strafschopgebied de Dordtenaar bü - m been vasthield Scheidsrechter van der Kuil ech- BRAND AAN BOORD VAN „LANGKOEAS" BREST (AFP). Het Nederland se 10.000 ton metende vracht schip „Langkoeas" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd is Dinsdagmiddag op de rede van Brest aangekomen,' terwijl er m een van de ruimen een brand woedde. Om 21.uur was men het vuur nog niet geheel meester, maar uit het feit, dat men d.e drijvende brandspruiten van Brest niet te hulp heeft geroe pen, leidt men af, dat alle ge vaar als geweken kan worden beschouwd. BUS VAM DE IJSVOGELS GESLIPT De bus, die het Amsterdamse ijshockeyteam de Ijsvogels naar Garmisch Partenkirchen moest brengen, is op de gladde weg geslipt en van de berm afgereden. Geen van de ijshockiërs liep verwondingen op en alleen de chauffeur brak zijn arm. Met een andere bus werd het team naar Garmisch Partenkirchen gebracht. ter bleek niets gezien te hebben. Tenslotte kregen de Zwaluwen ook loon naar werken nadat J. v. d. Gijp eerst enkele Rotterdam mers had gepasseerd en toen zon der te ziin aangevallen hard en laag inschoot. Een schot van Lugthart werd daarna door de paal geremd, dat was het enige opwindende nog nadat beide partijen op gelijke voet waren gekomen. (kei. (Lekkehe. tniddoi togen voikoud&eid TONNEMA - SNEEK TEEGELAAR GAAT NAAR 47/2 TITELSTRIJD Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Kon. Ned. Biljart Bond besloten om de Leidenaar L. G. J. Teegelaar als tweede Nederlandse vertegenwoordiger af te vaardigen naar het Euro pees kampioenschap 47/2, dat van 1720 Januari 1952 te Brussel wordt gehouden. Dit op grond van het feit dat hij bij het jongste nationale kampioenschap tweede is geworden achter van de Pol, die houder is van de Europese titel en als zodanig zonder meer tot deelneming aan het tournooi te Brussel is gerechtigd. Klaas Nijdam 101 jaar SNEEK. Tweede Kerstdag vierde de heer Klaas Nijdam aan de Almastraat zijn 101ste ver jaardag. Nijdam is de oudste in woner van Sneek. ZOLL-VOOREN WONNEN KOPPELWEDSTRIJD De Fransman Carrara heeft met 8 punten de internationale om niumwedstrijd in 't Messe Sport paleis te Hannover gewonnen. Na hem was de volgorde: 2. Schwar- zer (Did) 7 pnt; 3. Senfftleben (Fr.) 7 pnt; 4. Derksen (N.) 7 pnt. De koppelwedstrijd over 10O km Duits-Nederlandse paar Zoll- Duit-Nederlandse paar Zoll- V o 0 r e n. Hoe ben ik eigenlijk zo goed in het hardrijden geworden? Tja, dat weet ik werkelijk niet. Het was zo, dat ik altijd al veel ple zier in het schaatsen heb gehad. Ik herinner me nog wel, dat ik als kleine jongen in de winter niet van het ijs was weg te slaan op de sloot voor het huis van m'n ouders. Maar als men mii vraagt of ik een geboren hardrijder ben, zou ik er zelf niet het antwoord op weten. Als je het goed be schouwt, is het werkelijk vreemd, dat in een land, dat zich door z'n vele water zo goéd leent voor de schaatssport en waar bijna iedereen zo gauw er maar iis is de schaatsen onder de voeten heeft, er toch zo'n gering aantal hardrijders is. Ik bedoel dus rijders, die zich tot op internationale hoogte heb ben weten ora te werken. Ik weet natuurlijk uit eigen ervaring dat men zich niet zo maar een hard- De kerstwedsrtrjjden bebben in drie afdelingen van de lea gue wijzigingen gebracht wat de leidende clubs betreft. Ar senal, dat drie punten haalde uit de heide wedstrijden tegen Portsmouth, gaat, dank zii een beter doelgemiddelde, in de eerste divisie aan het hoofd, vóór Manchester United en Portsmouth. Maar Portsmouth heeft een wedstrijd minder ge speeld. In de tweede divisie leidt Cardiff eveneens door drie punten uit twee ontmoetingen binnen te halen, terwijl Brigh ton tihans de zuidelijke afdeling van de derde divisie aanvoer. Van de vier leiders vóór Kerst mis behield alleen Lincoln zijn plaats aan de kop van de noor delijke afdeling van de derde divisie. Vier ploegen hebben, de wed strijden van Zaterdag j.l. mee gerekend. de maximale zes pun ten verworven: Manchester City, Birmingham, Coventry en Reading. En drie clubs, Leices- ter, Bury en -Gillingham, faal den in alle drie matches, zodat hun geeni enkel puntje ten d'eel viel. Arsenal kan met de drie pun ten uit de kerstwedstrijden zeer tevreden zijn, want. ze wer den immers verworven ten kos te van een der ernstigste con currenten voor het kampioen schap. De Gunners dankten hun succes goeddeels aan Freddie Cox, die weer in de ploeg was opgenomen als rechtsbuiten en die in beide wedstrijden scoor de. Middelsbrough versloeg Sto ke City en boekte daarmee ziin eerste zege in drie maanden. In de tweede divisie was d-e dubbele nederlaag tegen Bir mingham een nieuwe zware slag voor Rotherham. Nog sléchts enkele weken geleden scheen de ploeg hoge ogen te zullen gooien in de strijd om de pro motie maar thans is ze naar de achtste plaats afgezakt. De uitslagen waren: Eerste kerstdag: Eerste divisie: Arsenal Vila Portsmouth 41; Aston Villa Wolverh. Wand. 33; Bolton Wand.—W.B. Albion 3—2; Burn leyPreston N.E. 82; Charl tonTottendam 03; Chelsea Manchester City O13; Hud- dersfieldDerby County 11; LiverpoolBlackpool 11Man chester U.Fulham 32; Sun-, derlandNewcastle 14. Tweede divisie: Barnisley Q.P. Rangers 3—1; Birmingham Rotherham U. 40: Black burn R.Hull City 10; Brent fordSouthampton 12; Bury Coventry City 03; Doncaster RoversEverton 31; Leicester CiyLeeds United I2; Notss CountySheffield United 31; Sheffield Wedn.Nottingham Forest 11; Swansea Town Cardiff City 11; West Ham. U. Luton Town 30. Tweede kerstdag: Eerste divisie: Blackpool Liverpool 20; Derby County Huddersfield 21Fulham Manchester U. 33: Manchester CityChelsea 31Middles broughStoke City 30; New castleSunderland 22; Ports mouthArsenal 11Totten hamCharlton 23; W.B. Al bionBolton Wand. 3—2; Wol verh. Wand.Aston Villa 12. Tweede divisie: Cardiff Swansea Town 30; Coventry CityBury 30EvertonDon- caster 11; HullCity—Black burn R. 30; Leeds United Leicester City 21; Luton Town West Ham United 61; Not tingham F.Sheffield Wedn. 21; Q.P. RangersBarnsley 11Rotherham U.Birming ham 12; Sheffield U.Notts County 10; Southampton Brentford 21. NEW YORK (KNP) „Onder geen voorwaarde zal door missie orden of congregaties in het buitenland een losprijs voor in China verblijvende missionarissen worden betaald aan de com munisten in China". Dit advies werd door de hoogste kerkelijke gezagsdrager in China, de Apostolische Internuntius Mgr. A. Riberi, die voor enkele maanden uit China werd verjaagd en sindsdien te Hong-Kong verblijft, gegeven, naar aanleiding van een tot driemaal herhaalde telefonische oproep van de bisschop van Kongmoan, Mgr. A. J. Pschang. In zijn telefonische boodschap aan pater Thomas<T- Malone, pro curator te Hong-Kong van de Missionarissen van Maryknoll, tot welke congregatie ook Mgr. Pa- sehang behoort, heeft de Bisschop gemeld, dat de communistische autoriteiten van Kanmoong on der bedreiging van mishandeling een losprijs van hem eisen. Het geëiste bedrag was bij het eerste telefoongesprek 40-000 Hong-Kong Dollars of 6.000 V.S.-Dollars. Hard maar noodzakelijk Pater Malone vroeg advies aan de Pauselijk Internuntius en aan de algemene Overste van de Mis sionarissen van Maryknoll, Mgr. Raymond A. Lane. Mgr. Lane sloot zich onverkort aën bij het advies van Mgr. Riberi. „Het zou een ramp worden, als wii dit chantagegeld zouden betalen. Iedere Katholieke missionaris binnen het -bereik van de Chinese communisten zou daardoor wor den blootgesteld aan een steeds groeiend gevaar. De missionaris sen van Maryknoll willen niet 't slachtoffer worden van deze af persingscampagne. dat na de be taling de betroffen missionaris niet meer zal worden mishandeld of zal worden vrijgelaten". Deze resolutie, voor de betrof fen Bisscnop ogenschijnlijk harde beslissing beeft ook de volle in stemming van Mgr. Fulton Sheen, directeur van de Pauselijke Mis- siege-nootschappen in Amerika. „Het is hard", zo verklaarde pa ter Malone, „niets te mogen doen voor Mgr. Paschang, een beproefd veteraan, die reeds 30 jaren zijn beste krachten aan het volk van China geeft. Doch het algemeen welzijn van de Kerk in China eist zulks en de moedige Bisschop zal de eerste zijn om dat te begrijpen en te aanvaarden". Rood-China zaait angst over de wereld De poging van de communisten om Mgr. Paschang te gebruiken als gijzelaar en zo Dollars af te persen va-n z'n confraters in Ame rika is een van de gevallen in de grootscheepse chantagecampagne der Chinese communisten. Door Chinezen of buitenlanders, die in China verblijven en vrienden of familie in Amerika hebben, te dreigen of daadwerkelijk te mis handelen, proberen zij kostbare deviezen in handen te krijgen. De betrokken personen worden in de gelegenheid gesteld telefo nisch of telegrafisch contact op te nemen met hun Amerikaanse re laties om een vastgestelde los prijs te vragen. De gevraagde geldsommen variëren van 500 tot 6.000 V.S.-Dollars. Velen van de 100.000 in Amerika wonende Chi nezen, van wie naar schatting al meer dan 60pct. aanvragen om 'n losprijs hébben ontvaneen. heb ben langs illegale weg gehoor ge geven aan de noodkreet van hun vrienden of familie. E- Minskoff, ambtenaar van het Ministerie van Financiën, heeft verklaard, dat in de afgelopen maand meer dan 4 millioen Dollar voor dit doel naar Hong-Kong en vandaar naar Chi na zijn gesmokkeld. Vijftig voor aanstaande Chinezen zijn onder voorzitterschap van dr. Doodraw Tsjan in spoedvergadering bijeen gekomen en hebben een adres gericht tot de V.N. en een op roep aan alle Chinezen in Ameri ka. Dringend vragen zij hun land genoten niet langer gevolg te ge ven aan de oproepen om losgeld. Zuid-Amerikaanse student-en naar Nederland GENUA (AP). Een groep Zuid-Amerikaanse studenten en professoren is uit Buenos Aires aangekomen. Zij zullen een bezoek brengen aan Italië, Zwitserland, Frankrijk België, Nederland, Spanje en Portugal. rijder kan noemen. Je moet een sterke wilskracht en een goed moreel bezitten. Maar daar alleen kom je er nog niet mee. Volgens mijn opinie heeft iede re gezonde jongen altijd enige aanleg om een hardrijder te wor den. Hii moet alleen die aanleg weten op te voeren, en ik weet welke overgave het vraagt om de techniek niet enkel te bestuderen maar ook zelf machtig te worden. Want hardrijden is warempel niet „hard rijden" zonder meer. En dan is er nog een zaak, wel ke misschien nog 't allerbelang rijkste is: een serieus leven. Het is mii opgevallen hoe gemakke lijk er door vele jongere mensen op het ogenblik wordt geleefd. Sportprestaties vinden zii prach tig, en ze zouden heus zelf ook wel iets willen bereiken. Roem op sportgebied trekt geweldig, ik denk van alles nog wel 't meest. Maar als ze horen wat je er al lemaal voor ovër moet hebben om het zover te brengen, vroeg naar bed, niet roken, niet drin ken, geen fuifpartiien, zo regel matig mogelijk leven (en dat niet voor een weekje neen jaren lang) dan is de aardigheid er meteen van af, dan hebben ze er schoon genoeg van. Kijk, dat noem ik een opvallen de leemte in de wilskracht van de huidige jonge generatie. Al zijn er natuurlijk altijd (geluk kig) uitzonderingen. Ik wil dan ook niet de hele jeugd over één kam scheren. Miaar het verschijn sel is er, en ik ben heus niet de enige, die ,dit is opgevallen. Geen Friese schaatsen Een goed- hardrijder kan men nooit worden op 'n Friese schaats. Dit model wordt nog altijd veel gebruikt in ons land, vooral ook omdat het zo'n prettige toer- schaats is. Hii is laag en de rij der wordt er dus lang niet zo moe op als op de veel hoger gebouwde de Noorse schaatsen. Doch dit is niet alleen de hoofdzaak. De Friese schaats is alleen aan de binnenkant scherp geslepen, je kunt er dus geen bochten mee maken. En de Noor is, zoals ik al schreef hoger geconstrueerd. Daarom is de Noor ook de ideale schaats voor de hardrijder. Dat is geen wijsheid van mijzelf, maar beroemde hardrijders en experts hebben 't onomwonden verklaard, uit eigen ondervinding. Nlu moet men niet denken, dat de Noor speciaal in Noorwegen moet worden gefabriceerd. Er ziin ettelijke modellen, welke echter allen volgens hetzelfde systeem vlak geslepen worden met in de lengterichting 'n nau- weliiks merkbare ronding. Zo zijn er Noren van Nederlands fabrikaat; andere modellen zijn de Viking (Havekotte), Ballang- rud, Mathiesen, Olzen, Seyffarth en Hage, dus genoemd naar be roemde hardrijders. Een voorkeur voor een speciale Noor heb ik niet, ze zijn allemaal even goed. Je moet echter aan een schaats wennnen. Als je een wedstrijd zou moeten rijden op 'n splinternieuw model, heb je gro te kans, dat de race voor jezelf op een mislukking uitdraait. Maar dat is toch nog niet de hoofdzaak bij een race. Het allervoornaam ste is het bezit van een keihard moreel, een onverzettelijke wil om te winnen. Je moet nooit het ijs opgaan met de gedachte, dat je tegenstander (door zijn naam en faam) sterker is dan jii. Als je zo denkt, ben je al verloren voordat je ©en streek hebt ge daan- Van Raalte, zoals er geen twee of drie, maar wel tien foto's van hem gemaakt zijn. De hal komt hoog in 't strafschop gebied, een goed getimede uit loop en sprong en de tegen partij (hier is het Kees v. d. Ley) mag springen zoals hij wil, de bal is veilig vast in de handen. -J- FEUILLETON 103. Ik heb hun gezant telegrafisch over hun handel wijze ingelicht, want ik weet dat hij een eerlijk man is, die zulke leuning van zijn stoel zitten en legde haar arm om z'n hals. „Na tuurlijk hebt u goed gehandeld", zei ze beslist. „Maar soms is goed zaken niet zal goedkeuren. En handelen niet verstandig' onze Marine-commandant heeft op mijn verzoek het schip aange houden en alle verdachte lading laten lossen. Daar hadden de he ren niet op gerekend, want er waren kisten en balen bij die nog de Nederlandse merken droegen! Ze waren verhandeld door de Fa. Timoeran. Dat schijnt een nieuwe exporteur te zijn, die grote contraeten heeft afgesloten, maar ik zou wel eens willen we ten of dat zo maar gaat". Hij zweeg, en er viel een diepe stilte, die slechts verbroken werd door het slaperige gekoer van 'n perkoe toet. Verhagen streek met een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd. „Heb ik soms niet goed gehan deld?" vroeg hij bitter. Zijn dochter kwam op de arm- Twee dagen later werd het in cident tussen het gouvernement en de buitenlandse firma bijge legd. De firma had met protesten en met dagbladpublicaties ge dreigd en het gouvernement wil de internationale moeilijkheden vermijden. In plaats van de goe deren, die kennelijk van roof af komstig waren, kreeg het schip dezelfde waarde aan vrije lading. Zo konden beide partijen redden, wat zij het meest waardevol oor deelden.: het gouvernement zijn prestige en de firma haar mil- lioenenwinst. Toen Verhagen zijn koffer had gepakt en zijn persoonlijke bezit tingen van het schrijfbureau bij een had gezocht, keek hij pein zend het vertrek rond, waar hij de laatste maanden had gewerkt. Een secretaris trad de kamer bin nen met het kaartje van een be zoeker. Verhagen keek er pein zend naar: Cornells van der Graaf. Zijn opvolger. Hij kende hem niet en hij trachtte zich voor te stellen, wat voor iemand het zou zijn. Zonder dat hij er zich van bewust was, dacht hij aan een forse man met een rood, op geblazen gezicht en toen de man in de deuropening verscheen, verwonderde hij er zich over, dat z'n gedachtenbeeld zo klopte met de werkelijkheid. Een echte toean! Hij sprak bescheiden over de moeilijkheden met zoveel ja ren, tropenervaring, te vervangen. Maar de triomf in zijn ogen en de voldane glimlach, waarmede hij het bureau zijn bureau voortaan rond keek, kon hij niet bedwingen. Verhagen wist, dat hij een neef was van dê secretaris-generaal. En toen Verhagen voor de laat ste maal de marmeren gang van het statige gebouw aan het Wa- terlooplem doorliep met de we tenschap, dat hij hier nu niet meer hoorde, dat een ander zijn plaats had ingenomen, voelde hij zich moe en terneergeslagen. HOOFDSTUK XIV Achter de blauwe bergen ging de zon onder en de laatste gou den schijn deed de witte bloe menweelde van de bloeiende theevelden aan de voet van het kamp verblindend wit glinsteren. Langs het pad, dat naar de kam pong Wonosobo leidde, fonkelden de rode kelken van de bloeiende pisangbomen en voor de bangsal van de sergeant-administrateur gloeide de lila en purperen bloe menpracht der bougainvilles. Aan de rand van het bos kwet terde een troepje apen. Een zachte avondwind voerde de zoe te geur mee van verwelkende angsokabloesems. Luitenant Leo Verhagen zat op de grof getimmerde bank voor de pondok en voelde zich gegre pen door de machtige schoonheid van dit land. Ook de jonge sol daten, die op het sportveld hun avondpartijtje voetbal hadden ge speeld, schenen die ontroering te gevoelen. Ze lagen in een halve kring in het droge rietgras en rookten zwijgend. Maar lang duurde de stilte niet, want toen de zon eenmaal achter de berg kam was weggezonken en de felle kleuren tot een schemerig grauw waren verwaasd, was de betovering verbroken. Iemand zette een lied in en dadelijk vie len "de andere stemmen hem bij. „Aan het strand, stil en ver laten De luitenant glimlachte. In de acht maanden tropendienst wa ren ze kerels-als beren geworden. Hun jonge bodies w'aren getraind en hun spieren gehard. De tro penzon had hun huid gebronsd en het zien van vreemde landen had hun geest gerijpt. Ze waren nog maar even in de twintig en ze waren allen, zonder uitzonde ring, mannen geworden. Maar hun voorliefde voor treurige, sentimentele liedjes was geble ven. Minstens vijf keer per week moest „aan het strand stil en verlaten", een meisje wachten en minstens even zo vele malen moest „z'n hoofdstel aan de muur en z'n zadel in de schuur" han gen of „aan de muur van 't ou/ie kerkhof een knaapje, droef en teer" staan. En het was wonder lijk, met welk een toewijding die ernstige, stevige kerels zulke liedjes zongen. „Elke volwassen man bewaart iets van de romantische knaap, die hij in z'n jongelingsjaren is geweest",- mijmerde luitenant Verhagen. „En dat is het, wat de meisjes zo dol op ons maakt", voegde hij er zelfbewust aan toe. Hij werd uit zijn gepeins opge schrikt, doordat de kok met een pan naar buiten kwam en er met een lepel een roffel op sloeg. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4