roond Nieuw Duizenden krijgsgevangenen Geheugenstunt van rechercheur bracht oplichters dra ten va! IN ROERIG EGYPTE zijn de scholen wederom gesloten aan ziekte of ontbering bezweken? Poter STEIN overleden De R.T.C. met de West Oppositie daagt Mossadea uit V.S.-vliegers nog niet vrij DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd Goede greep in speldenkussen Dispensatie die opzien baart Onheilspellend bericht van de Roden Speldenkussen als schatkamer Helderziende zag slechts spoken Stassen ambieert candidatuur Brengen Amerikanen Chinezen over? Eerste zending post van geïnterneerden onderweg Geringe activiteit aan het front Grootscheepse studentendemonstraties Verschillende demonstranten en politieagenten gewond Nederlands sterrenkundige van wereldvermaardheid Dodelijke aanrijding opgehelderd Octavius, de van het Ro- alleenheerser. en van Spanje geleden had hij Antonius. En bevelen overal oiitieke schokken wereldrijk, zijn regiem van de eboren uit Maria i Bethlehem, niet uders, ter wereld in vrede, de Pius VII. Deze 25 December in üleau aangekomen oleon als keizer en. Maar Na- kroonde zichzelf! naakte zich even ver deze bombast de telgangers van Zo draaide de rder door de tijd. wereldoorlog brak 917 bracht daarin i-dags Kerstvrede. ;n in de loopgraven zich niet aan de [delingen van Brest en zij omhelsden anden. Aan het front werd plaat- Kerstmis Kerstvrede in el- oopgraven gevierd, ede wereldbrand En tegen het ein- m op 17 December ;on Von Rundsted rdend offensief in che Ardennen. Op ht steun eisen Kerstdag bereikte as bij Dinant, toen ijn krachten op. vrede keerde niet ideologieën van West dreven de verder uiteen en tragedie viel kar- de de Dame te ndszenty ten offer. Kerstdag 1948 be- zijn martelgang bolsjewisme. En jaar na Christus weer op een vul- ■ea staat in brand, vrede is bedreigd, een redding, terug lehem: Vrede aan en van goede wil! eel klein kindje, aan. „Wat koud", verdrietig, „had ik winterjas meege- ere dikke." Maar eens aan de woor- loor liefde kan dit nt dat is het, ook ■md." Maar hoe doen?" Hulpeloos m ziah heen. Alle i zich om het krib- en waar moet hij idaan halen voor telijden komen de ogjes ep. dan weet Mammie, ja Mam- rel waar de liefde tan dit lieve Kind- Mammie weet mammie nu? Al- haar nodig heeft kan hij haar ner- etertje weet zich en van angst en hij hard te hui mammie t, wat is er? Heb Viammie staat in bed je. Alle engel- iet lieve Kind is ■eg. „O mammie, moet een beetje leeft u wat voor het zo koud. Hij niets." jpt er eerlijk ge- van, maar alles eren vragen, dat krijgen ze en lammie Petertje mijn jongen, ik ndje liefde geven ieeft pappie ook opa en oma en rgen gaan we het gen, hè?" ne zucht valt Pe- diepe, droomloze erlijke besef, dat rstmis is en dat lan niet koud zal JEANNE het r=riT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) (Pagina 1) Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mndM inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 VAN HEDEN Vrijdag 28 December 1951 46e Jaargang No 12359 OP ZATERDAG 22 Dec. 1.1. is dat de gehuwde ex-dominee Goethe te Mainz tot priester ge wijd. Ronduit zij toegegeven: het feit is zeer merkwaardig, zózeer dat wij moeten spreken van een unicum in de geschiedenis van geheel de Westerse Kerk. Dit bewijst al wel, dat er zeer zwaar wegende motieven moeten zijn geweest voor Z. H. de Paus om nu van de eeuwenoude traditie af te wijken. Het valt gelukkig met moeilijk meerdere van deze zwaarwegen de motieven te ontdekken. Op de eerste plaats springt in het oog het belang van de betreffende persoon zelf: Ook de dominee weet zich een geroepene tot het geestelijk ambt, hij is doorgaans bezield van waarachtige zielen ijver, hij wil geheel zijn leven met opoffering in de regel van meerder comfort (het dominees ambt wordt karig gehonoreerd) toewijden aan de dienst van Christus. Moet zulk een dominee, mdien hij gehuwd is, bij overgang naar de Katholieke Kerk het als van zelfsprekend aanvaarden, dat zijn geestelijke loopbaan wordt algesneden, dat alle ambtelijke deelname aan de taak der Moe derkerk voor hem is uitgesloten.' Moet de Katholieke Kerk per sé bij alle zware offers en bij alle in- en niet zelden ook uit wendige strijd, die zo iemand vóór zijn overgang heeft te voeren ook nog dit bijna heldhaftige of fer vragen, onherroepelijk af stand te doen van hetgeen hij ziet als zijn levensroeping? Z. H. de Paus oordeelde m dit geval (en nog in een tweede, naar het schijnt, waar ae aan vullende katholieke theologische studie echter nog niet voltooid is) dat zulk 'n offer met behoefde gevraagd te worden. Dat evenwel louter vanwege dit persoonlijk belang met een zo heilzaam ge bleken traditie van een lange rij van eeuwen, ook slechts voor n enkele keer, zou zijn gebroken, is a priori al heel weinig waar- Inderdaad vallen er bovenper soonlijke motieven aan te wyzen, motieven, die het belang van de gehele Kerk raken °m °P de celibaatsplicht in de Westerse Kerk hier een uitzondermg te maken. Zulk een priester ge worden ex-dominee kan een bij zonder waardevolle kracht wor den in Christus Kerk, m het bij zonder voor de vervulling van Christus' Hartewens; de eenheid aller Christenen. Men versta dit met alleen els een activiteit onder met-katho lieken, neen, ook de katholieken zelf moeten voor deze in zexer opzicht nieuwe eenheid wurto voorbereid. Het verwondert dan ook niet, dat de pas-gewijde ver klaarde, juist in het streven naar de eenheid aller Christenen in de Moederkerk zijn bijzondere priestertaak te zien. Bovendien, dathij juist als gehuwde ex-dommee tot de priesterwijding werd toegelaten, zal niet nalaten diepe indruk te maken op zovele Lutherse en Calvinistische dommees en Ang licaanse geestelijken, die in ver schillende landen van Europa met groot verlangen uitzien naJJr de eenheid der christenen m de aloude Moederkerk. Vanzelfsprekend zullen deze grote gemeenschapsbelangen zwaarder gewogen hebten dan de persoonlijke, maar toch schijn het ons een gevaarlijke overdrij - ving als „de Volkskrant in haar nummer van Zaterdag LI. durft '^Dat^Tüj1' (de ex-dominee - W.) zijn ambt, zijn werkkring ver liest, dat hij in zekere zin af- "stand moet doen van de evange- lische roeping welke hem toen Jiook tot het Predikantschapdreef sneelt bij een zo belangrijk be "shdt als de Paus thans genomen "heeft, geen rol. Deze factoren mógen ook geen rol spelen. Ja, bij een dictatuur, bij een totalitair systeem, wordt met dergelijke persoonlijke belangen Sft principe radicaal geen reke ning gehouden, maar in het be stuur der Kerk gelukkig wel de gelijk: daar wordt omzichtig ge- fikt en gewogen en is in de eindbeslissing ook het persoon lijk belang volgens zijn juis waarde vordiscontcorci. Ook in ander opzicht is bij deze beslissing ongetwijfeld yeel rebedenCDegeH°gStnoeeinheefrlan- zelfsprekend zeer goed voorzien dat deze beslissing bij veel goede katholieken het onbehaaglijk ge voel zou wekken: ,>wordt nier door Z H. de Paus zelf de celi baatsplicht verzwakt?", mis schien zelfs: „gaan we geleidelijk SI h.t7«lï§.»t priesters meerderen deze totaal onjuiste conclusie tiit dit besluit zouden •trekkenf "de grotere behangen voor Kerk en persoon hier ae doorslag moesten geven. De Katholieke Kerk met de Wiisheid der eeuwen, die naar eigen is, aarzelt enerzijds niet nieuwe wegen te openen, waar het heil der zielen en de vervul ling van Christus' vurigst ver langen dit vordert, maar ander- zhds zal zij zulk een nieuwe weg ongetwijfeld met .grote bedacht: zaamheid en omzichtigheid be wandelen. k-i •- i S. V:.ï V';V M .%f k V '1^V; V-f d - 'X, ';'kr ri' -&1 ïËi ut W - - .1 -vdj -V. W'zM. I --i- TL. X i - K/--' - •- - X [.i. Êk f W liÊÊk VOOR VEILIGER VERKEER Een achter het linker voorspatbord aange brachte lamp, die zij delings haar licht op de weg laat vallen, zou indien ze alge meen gebruikt werd kunnen bijdragen tot veiliger verkeer. Als dte bestuurder dimt, licht de lamp op en gooit een stralen bundel licht langs de wagen op de weg. Het weggedeelte, dat tot nu toe in een zwarte duisternis was gehuld, de donkere muur, waar de tegenligger op in moest rijden, brengt het gebruik van deze lamp tot verdwijnen. Deze vinding van een inwoner van Bemberg, is ter patentering aan 't octrooibureau te München voorgelegd. In October van dit jaar had een 44-jarige Amsterdamse han delsagent een collectie sieraden bij een in de hoofdstad ge vestigde assurantiemaatschappij verzekerd voor f 75.000.Op 23 November j.L kwam hij na op het politiebureau Singel de vermissing, mogelijk diefstal van een deel der sieraden ter waarde van f54.000.te hebben aangegeven bij de gemelde maatschappij aanspraak maken op uitkering van dit deel van het verzekerde bedrag. De met het onderzoek belaste rechercheur herinnerde zich ter stond een uit 1947 daterend, vol komen analoog geval van verze kering en aangifte van diefstal. Hij vermoedde onmiddellijk een misdrijf, zoals het onderzoek in 1947 ook aan het licht heeft ge bracht. Wel werd de vereiste aan dacht geschonken aan de ont hulling van een ingeschakelde delderziende. Die had op zijn wijze de sieraden zien verdwij nen door een gaatje in de vloer nabij de uitgang van een restau rant in de Vijzelstraat. Hem evenals aan de politie was medegedeeld dat de han delsagent op 22 Nov. met familie en vrienden in dat restaurant zijn 9-jarig huwelijksfeest had gevierd, bij welke gelegenheid het „jubilerende" echtpaar zich met enige kostbare sieraden had getooid. De bruidegom droeg toen de later als vermist opgegeven sieraden bij zich. Niet onder de opengebroken vloer nabij de verwijderde deur van het Amsterdamse restaurant (Vervolg op pag. 5) MR. DEBROT: GEEN UITSTEL 's-GRAVENHAGE. „Er zijn redenen van zowel nationaal als internationaal belang, waarom ik mij niet kan verenigen met de stemmen, die de laatste tijd op gaan, om de rondetafelconferentie tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen later te doen plaats hebben dan op wat thans als streefdatum is aangenomen, nl. begin Maart 1952". Aldus verklaarde mr. C. De- brot, de vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland. „Is voor het tijdstip van de Ne derlandse verkiezingen van het volgend jaar de R.T.C. niet ge houden, dan zie ik de mogelijk heid, dat er voorlopig helemaal niets van komt", aldus de heer Debrot. DIE VLIEGER GING NIET OP DARTFORD, Engeland, (A.P.) De 18-jarige Ivor Lallemand, in dienst bij de R.A.F., voelde gisteren plot seling het verlangen in zich opkomen om te vliegen, op eigen kracht. Hij klom in de toren van de Anglicaanse kerk, maar de pret ging niet door. Een politieagent getuigde voor het gerecht, dat hij Lallemand in het topje van de kerktoren had zien zit ten, schreeuwend: „ik wil vliegen". Hij had de brand weer gealarmeerd, die de jonge man van zijn hoge zitplaats had verwijderd. Lallemand kreeg wegens dronkenschap en onordelijk gedrag een pond sterling boete. werden de bijoux gevonden doch in een speldenkussen ten huize van een 44-jarige procu ratiehouder in Hilversum. Dat is de man, die in het genoemde analoge geval in 1947 de hoofd rol heeft gespeeld. Volgens het thans afgesloten onderzoek is vast komen te staan, dat deze procuratiehouder in het bezit was van de sieraden, dat hij deze voor enige maanden aan dé han delsagent heeft gegeven, dat deze laatste zich op 22 November enige ogenblikken van het feest heeft verwijderd, in de bar van meergenoemd restaurant zijn Hil- versumse relatie heeft ontmoet en deze toen het te vermissen deel der sieraden heeft terugge geven. Zowel de procuratiehouder als de handelsagent zijn intussen voor de officier van justitie ge leid. Wel werden zij na ver hoor op vrije voeten gesteld, doch zij zullen nog nader ho ren. PHILADELPHIA. De voor aanstaande republikein Harold Stassen heeft verklaard de can didatuur van zijn partij voor het presidentschap der Ver. Staten te wensen. De republikeinen Earl Warren en Robert Taft hebben reeds eer der verklaard zich ook candidaat te zullen stellen. Stassen zeide zijn eigen „hu manitair en liberaal" program te hebben. Hij zou zich onder meer richten tegen „de lage moraal in Washington", de inflatiedreiging, binnenlandse onenigheid en „het gevaar van het internationale communisme". SAN FRANCISCO (A.P.). In een door The Associated Press te San Francisco beluisterde uit zending van Radio Peking is be weerd, dat de Amerikaanse ze vende vloot bezig is 70.000 natio nalistische Chinese soldaten' over te brengen naar Siam met be stemming Noord-Birma, „waar zij op grote schaal moeilijkheden aan onze grenzen moeten veroor zaken". MOENSAN (A.P.). i Volgens schout bij nacht R. E. Libby, een der geallieerde onderhandelaars in Panmoendjon, hebben de communisten gisteren een tamelijk onheilspellende mede deling gedaan betreffende de geallieerde krijgsgevangenen. De communisten lieten nl. doorschemeren, dat zij waarschijnlijk zullen rapporteren, dat vele van de 50.000 geallieerde krijgs gevangenen, over wie nog geen verantwoording is afgelegd, door ontberingen of ziekte om het leven zijn gekomen. gevoerd om een vooruitgescho ven stelling in de buurt van de Hartbreak Ridge te heroveren, die door een communistische compagnie was afgesneden. Amerikaanse Sabres hebben boven Noordwest-Korea twee communistische vliegtuigen neer geschoten en een derde zwaar beschadigd. TOT VRAGEN VAN VERTROUWENSVOTUM TEHERAN (A.P.). Afge vaardigden van de oppositie in bet Perzische parlement hebben heden premier Mossadeq formeel uitgedaagd de Majlis een votum van vertrouwen te vragen. Deze uitdaging moet binnen 30 dagen worden beantwoord. In de desbetreffende resolutie van de oppositie wordt de rege ring beschuldigd van onderdruk king van de vrijheid, schending van de voornaamste wetten van het land, een verderfelijke eco nomische politiek en gebrek aan eerbied voor het parlement. „Het is een onheilspellende toon, die zij aansloegen", aldus Libby. „Het zou er wel eens op kunnen duiden, dat al deze men sen tengevolge van ziekten zijn omgekomen". In Moensan was geen enkele aanwijzing te verkrijgen, of er plannen bestonden de aflopende overeenkomst betreffende de be standslijn te verlengen: Een woordvoerder voor de Ver enigde Naties zei, dat geen der bedde partijen om verlenging had verzocht. De volledige wapen stilstandscommissies, die de over eenkomst indertijd ondertekend hebben, zijn gisteren zelfs niet eens bijeengekomen. Communistische verslaggevers te Panmoendjon deelden mede, dat grote pakken post uit de Noord-Koreaanse krijgsgevangen kampen naar Panmoendjon zou den worden verzonden, waar zij aan de geallieerden zullen wor den overgedragen. Geallieerde infanteristen heb ben gisteren, terwijl de sneeuw hun tot de knieën reikte, strijd CAIRO (A.P.) De Egyptische politie is gisteren in Cairo op nieuw in botsing gekomen met demonstrerende studenten. Ver scheidene duizenden studenten van middelbare scholen hebben een tram ondersteboven gegooid. De onlusten vonden plaats in de buurt van het parlementsgebouw en het grote rijkszieken huis in het district Kasr el Einy. Ook de Alexandrië zijn nieuwe onlusten uitgebroken. Vijftien personen liepen ver wondingen op bij een demon stratie in de middelbare school in de buurt van het centraal station, toen de politie met hagel vuurde. Studenten van de school had den zich in een klaslokaal ge barricadeerd. De politie heeft gebruik ge maakt van de wapenstokken om de studenten bij het parlements- ROME (K.N.P.) Naar het K.N.P. verneemt is de bekende Nederlander pater dr. J. Stein S.J., directeur van de Pauselijke Sterrenwacht en buitengewoon lid van de Pauselijke Academie van Wetenschappen, op 80-jarige leeftijd te Rome overleden. Enige maanden geleden reeds was pater Stein in een ziekenhuis le Rome aan de ingewanden geopereerd. Hij was daarna weer rustig aan zijn werk gegaan op de Pauselijke Sterrenwacht te Castel Gandolfo. In de loop van deze week open baarde zich echter een acute buikvliesontsteking, welke opera tief ingrijpen opnieuw noodzake lijk maakte. Dit heeft niet meer mogen baten. Na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Ster venden is pater Stein Donderdag 27 December om 11.25 uur in de kliniek Quisis Anna te Rome overleden. Pater Stein, die bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag werd onderscheiden met de ver sierselen van ridder van de Ned. Leeuw, volgde in 1930 Pater Hagen S.J. op als directeur van de Vaticaanse Sterrenwacht. Reeds voordien genoot Pater Stein grote bekendheid als astro noom, doch het is vooral na 1935, na het tot 6tand komen van de nieuwe Vaticaanse Sterrenwacht van Castel Gandolfo, welke in opdracht van Paus Pius XI werd gebouwd, dat Pater Stein zijn reputatie als een van de grootste sterrenkundigen in de wereld heeft gevestigd. Hij werd op 27 Februari 1871 te Grave, Noord-Brabant, gebo ren, trad in 1888 in bij de Socië teit van Jezus en begon in 1894 zijn astronomische studies aan de universiteit van Leiden, waar hij in 1901 promoveerde op een proefschrift: „Beobachtungen zur Bestimmung der Breitenvariatio- nen von Leiden". Van 1910 tot aan zijn benoe ming in 1930 was Pater Stein leraar aan het Ignatius-college te Amsterdam. gebouw te Cairo uiteen te jagen. De brandweer werd gealarmeerd toen de studenten de omverge worpen houten tram in, brand staken. Volgens de berichten zijn ver scheidene studenten en politie agenten gewond. Tien studenten werden gearresteerd. De studenten van de Al Azhar Universiteit, een bekend Moslem centrum, hebben gisteren een massabijeenkomst belegd. Het tre- rein, waar de bijeenkomst gehou den werd, was geheel door de politie afgezet, maar er deden zich geen verdere ongeregeld heden voor. De minister van opvoeding, Taha Hoessein Pasja, heeft op dracht gegeven alle middelbare scholen in Cairo, Alexandrië en Giza tot nader aankondiging te sluiten. Voorts heeft de Sjeik van Al Azhar opdracht gegeven de uni versiteit tot nader order te slui ten, wegens „de onlusten, die door de studenten van de univer siteit veroorzaakt werden". De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Saleh el Din Pasja heeft gisteren te Rome verklaard, dat de verdediging van het Suezkanaal aan de Turkse grenzen zou plaats heb ben en niet door troepen, gele gerd in de Kanaalzone. Hij verklaarde echter kort en bondig, dat Egypte nooit en te nimmer zou deelnemen aan een defensiebondgenootschap voor het oostelijke gedeelte van de Middel landse Zee, indien de Joodse staat Israël daaraan zou deel- BOODSCHAP VAN DE PAUS AAN DE GEVANGENEN VATICAANSTAD (A.P.) Z.H. de Paus zal Zondag te kwart voor tien over de radio een bood schap richten tot de gedetineer den in de gevangenissen in Italië en de gehele wereld. VLIEGTUIG IN DE LUCHT ONTPLOFT WIESBADEN (A.P.) Een Amerikaans Thunderjet F 84 van de vliegbasis Fuerstenfeldbruck is gisteren boven Beieren tijdens de vlucht ontploft. Volgens het hoofdkwartier van de 12e Luchtmacht is de piloot er in geslaagd veilig met zijn para chute bij Rothenburg te landen. WENEN, 27 Dec. (A.P.). Officieel wordt uit Boedapest gemeld, dat Hongarije het aan bod van de Amerikaanse regering om de boete van 120.000 dollar te betalen voor de vier Ameri kaanse vliegeniers nog niet heeft aangenomen. Het is heel goed mogelijk, dat het nog verscheidene dagen zal duren voordat de vliegeniers zullen worden vrijgelaten. (Advertentie) SCHULDIGE VERBORG ZICH BREDA. De dodelijke aan rijding in Wagenberg (bij Breda) op Maandagavond j.l. is opge helderd. Aangehouden is J. van de R., taxi-ondernemer uit Wa genberg, die zijn garage nog geen honderd meter van de plaats van het ongeval heeft. Hij reed die avond met eeh auto waaraan achterbanden van verschillende maten zaten. Daar door was de wagen moeilijk te besturen. Volgens zijn verklaring is de auto op de plaats van het ongeval geslipt. Er volgde een harde klap. Daarop heeft hij eerst de wagen op zijn erf gezet, dat vlakbij was. Vervolgens is hij teruggelopen om te informeren, wat er geschied was. Onderweg hoorde hij echter al, zo verklaarde hij, dat hij een ongeluk met do delijke afloop had veroorzaakt. Daardoor was hij zo ontsteld, dat hij niet verder durfde te gaan en zich tijdens de Kerstdagen verborgen hield. De rijkspolitie wist hem echter te vinden. Hij legde toen een bekentenis af. Van drankmisbruik is niets ge bleken. Wel had hij volgens zijn zeggen enkele glazen bier ge dronken. Vast is komen te staan, dat van de R. niets te maken heeft gehad met de aanrijding op dezelfde avond in Breda op de Stationsweg. De dader daar van wordt nog steeds gezocht. Ongeruste familieleden (op de achtergrond) wachten gespan nen aan de uitgang van de New Orïéntmijn bij West-Frank fort (Illinois) terwijl uit de diepten van 's werelds grootste kolenmijn een reddingsbrigade tientallen doden naar de oppervlakte brengt. Deze ernstigste Amerikaanse mijn explosie van het jaar, waarbij op 170 meter diepte ontsnapte dodelijke gassen tot ontploffing kwamen, heeft aan meer dan 120 mijnwerkers het leven gekost. NED. KUSTVAARDER IN NOOD 's GRAVENHAGE. Gisteravond werd een radio-boodschap mede gedeeld dat de Nederlandse kustvaarder „Gemma" om hulp had geseind. De „Gemma" drijft met machineschade drie mijl ten noorden van Kaap Machichaco in de nabijheid van Bilbao. De „Gemma" wenste onmiddellijk assistentie. TELEGRAM VAN E.V.C. AAN DR. W. DREES Het Verbondsbestuur der E.V.C. deelt, mede het volgende telegram aan minister-president dr. W. Drees te hebben gezon der»: „In verband met uw, niet door feiten te staven beweringen over E.V.C.-activiteit. verlangt hoofdbestuur van de E.V.C. zo spoedig mogeliik een onderhoud met de regering." m.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1