Groot gezin naar Nw.-Zeeland Pastoor P. J. de Wit vierde zijn zilveren priesterfeest Priesterjubilea 1952 in 't bisdom Haarlem L 7.70 KALODERMA Het bestaansrecht van de publieke bouwkas Kuiper rceel straat 34 nleenbank haring Vier zoons legden de grondslag voor een nieuw bestaan In zes weken naar het beloofde land Scheepsberichten Tweede Kerstdag in Middenmeer Dankbare parochie nam in haar geheel deel Ongeëvenaard in kwaliteit! De laatste kans Naar wij vernemen VRIjDAG z.S ucv iCHTING ■het K.N.M.I. van Vrijdag savond van de avond hard en in ovincies tot i aanwakke- delijke wind. bewolking ijdeliik regen, rdag krachtige itige en naar >f West rui- l Wisselende met buien, randering in receptie Huibers P .Huibers zal receptie ver- ur voor leken, s en van 1—2 lijken. :INSBERGEN" V-CUINEA GE Hr, Ms. isbergen" zal Nieuw-Gumea aflossing van Johan Maurits richten [OTTEN v. GIJZEN Dec. 1951 g adres: Castricum entien 28 jr., met 1 jaar, b.z.a. IDSTER. Br. v. d. blad JAGMEISJE >ven 18 jr. n 78. Mw. Verdronken- maar. MEISJE, 16 de dag; uit Br. o. no. ran dit blad. Jan. in R.K. z. fl. zelfst. dag ter verv. svr. Hulp v. aanw. Br. o. nr. v. d. blad :LE kaarten N VLIES Dec. - 8 uur _EUM- ÏERINC heid van het ubileum van heer skleraar en it, te geven ingklasse, het cus Mannen- ikoor, het St. Dameskoor, te gezelschap Entrée f 1.75 ij Klooster en i Leo Prinz, ïorp 114. N: Overjas is, Hogegeest iot. and te koop: -.d die kleinere ig te Alkmaar te bieden. Te J. TIMMER- hermerweg 41 ir. brood evraagd in elk p. FRANS, 132, Alkmaar. 5. Te koop aan- TIEKE SPIE- T. Br. onder no. r. van dit blad. \NTOOR te GERBRUG BAANDAG 31 gehele dag LOTEN Het Bestuur TENTIE! r op het Hof- t te Alkmaar voor 1 bakjes mee. Zalmbokking, stuk n zeer scherp cliënten een Aanbevelend, .ntMILIM ADPEA >PtB fnUZtflWARtN MtuBUXAKWU ryHMOUTMANOU. ft' >9»r xbAPOW MAbAZ'JH 'j i In Maart van het volgend jaar zal men onder een bericht „Ver trokken personen" uit Egmond kunnen lezen: vertrokken: Piet Liefting en gezin van Egmond naar Nieuw-Zeeland. De gemeen te Egmond zal dan 15 inwoners minder tellen, want het gezin van deze Egmondse Piet Liefting telt 13 kinderen, waarvan het' grootste gedeelte zoons. Het gemengde bedrijf aan de Mosselaan veehouderij- en bollenbedrijf bood voor dit grote gezin geen perspectieven en zo namen vier van de oudste zoons het vorig jaar reeds het kloeke besluit in een nieuw land een nieuw bestaan te gaan opbouwen. Zij vertrokken met z'n vieren na drie maanden Engels te hebben geleerd naar Nieuw- Zeeland. Op de boot de reis duurde 6 weken werd nog wat Engels bijgeleerd en nu spreken zij de taal met het grootste gemak. Op het vliegveld van Auck land" troffen zij ir. H. de Bruin, de Nederlandse landbouw-atta- ché. door wiens bemiddeling zit reeds na drie dagen geplaatst werden op boerenbedrijven in de buurt van Morrinsviile een 300 km ten zuid-oosten van Auckland. Zij zaten elk op een ander bedriif, doch niet verder dan een 30 km van elkaar af, zodat contact nog mogelijk was. De veehóudersbedrijven, waar op zij als arbeider te werk wer den gesteld, waren gemiddeld 100 bunder groot en er werden zo om de 100 tot 120 koeien op gehouden. Het is eer» ander vee slag dan 'hie-t Noordhollandse zwartbonte, n.l. het Yersey-ras, dat minder melk, doch meer vet produceert; de melkopbrengst is gemiddeld 15 liter, doch het vetgehalte 5 procent. Elders komt ook een zwartbont veeslag voor, dat afstamt van de Friese koeien, die destijds ge-impor- teerd werden. De bedrijven zijn geheel gemechaniseerd en het vee wordt electrisoh gemolken. Het ene bedriif levert de melk aan de (kaas)-fabrieken af, het andere alleen de room. terwijl dan de ondermelk dient voor varkensvoer of gewoonweg weg gegooid wordt. De volvette kaas die men er maakt, is er niet zo smakelijk als de Hollandse kaas. Na achf, maanden zelfstandig Dit vertelde ons een der vier broers, die onlangs even naar Egmond kwam overwippen: niet zomaar om even een familie bezoek te brengen, doch om het hele gezin vader, moeder en de andere negen kinderen te komen halen. In Maart hoopt het gezin Liefting de grote reis naar Nieuw-Zeeland te gaan ondernemen, om daar in de buurt van Auckland weer her enigd te worden. Ze hebben er allemaal veel zin aan. Toen de vier gebroeders zes maanden als boerenknecht op verschillende bedrijven hadden gewerkt, plaatsten zii een ad vertentie in het N.H.D. van Auckland, met de bedoeling zelf een bedrijf in handen te krijgen. Zii hadden acht maanden hard gewerkt en veel gespaard. En dan kan men in Nieuw-Zeeland, want een landarbeider verdient er 70.tot f 90.per week, waarbii hij dan al het overige vrii heeft. De meeste bedrijven zun er z.g. share-foedrijven:„deel"-be- drijven zou men hier zeggen, waarop pachtboeren zitten, die een zeker percentage, 40 tot 50 procent, van de opbrengst aan de eigenaar moeten afstaan. Bij dat bedrijf behoort dan de veestapel en wat er bij-hoort, ter wijl in het huis, dat er ook in begrepen is, een electrisch for nuis staat, een badgelegenheid enz. De meubelen moet de huur der zelf aanschaffen. Er kwamen vijf aanbiedingen op de advertentie en de vier gebroeders Liefting kwamen te recht op een bedrijf van 175 bunder met. 130 koeien, gelegen in het plaatsje Waiuku. 45 km ten zuid-westen van Auckland, dicht aan de kust van de Tas man Zee. Het is een vlak land. De grond bestaat uit zwavel en is gemak kelijk te bewerken. Omdat in, Nieuw-Zeeland het gras heel het jaar door groeit, lopen de koeien er het hele jaar buiten. Het was een melkbedrijf en de broers brachten zelf de melk naarde 3 km verder gelegen fabriek. Zij betrokken met ziin vieren het huis, dat bi.i het bedriif hoorde en verzorgden daar ook zelf hun huishouding. Dat hier de hulp van een vrouwenhand wel eens node gemist werd. spreekt vanzelf. Over vrouwen gesproken wii vroegen of de broers al trouwolannen hadden en of de meisjes van Nieuw- H. Thomas van Canterbury Vlak na de oorlog werd door de beste gezelschappen in ons land het ontroerende toneelstuk De Moord in de kathedraal gebracht. Het was de geschiedenis van de H. Bisschop van vandaag, die zich verzette tegen de on rechtmatige eisen van zijn koning en om zijn rechtvaar digheid door gewetenloze soldaten, die daarvoor een Judasloon opstreken, werd gedood vlak voor het hoofd altaar in zijn kathedraal. Toen men dat mooie stuk zag, was men het er alge meen over eens, dat de spe lers er geheel in waren en een journalist, die tot de ka mer van de spelers was door gedrongen, mocht van de hoofdrolspeler horen: „Als je erin bent, heb je er ook zoveel voor over" Als je er in bent! Wat een les voor- ons. Want als ook wij aan voelen wat het geloof is, als we werkelijk beseffen, dat we God meer moeten dienen als de mensen, dan zouden wij alles voor God over heb ben. Maar we zijn er-niet voldoende in, want de we reld trekt nog te veel. Laat het anders worden. IN DESERTO Zeeland aardig waren. Nu. dat waren ze wel, maar onze zegs- mans wilde toch de jongeman nen, die naar Nieuw-Zeeland gaan, aanraden, een Hollandse vrouw te nemen, die zich beter b;i de Hollandse emigranten kan aanpassen dan de Nieuw-Zee- lanase, die over het algemeen een heel andere levensopvatting heeft dan wii hier. Daar kunnen onze jongens dus hun voordeel mee doen! Zij boerden er goed, die vier jongens van Liefting uit Eg mond, daar ver weg in Waiuku aan de Tasman Zee: zó goed, dat zi.j naar middelen gingen uit zien om heel het gezin te laten overkomen. Op een afstand van anderhalve kilometer stond nog een buis leeg het ziin allemaal houten huizen daar in Nieuw-Zeeland; van buiten niet zo mooi, maar van binnen vallen ze nogal mee. Dat huis behoorde aan een boer, die zoals zovele boeren dringend om een flinke boe renknecht verlegen zat. Hij wilde dat huis graag aan de fa milie Liefting verhuren, als een van de zoons hem maar kwam helpen op zijn bedriif: natuur lijk tegen het gebruikelijke loon. En zo werd afgesproken. Een der zoons krwam naar Eg mond, om de zaak te bespreken en de emigratie van het hele gezin voor te bereiden. Het boerenbedrijf is in Nieuw- Zeeland meer dan lonend; de revenuen ervan zijn er zeker 200% hoger dan die van een be drijf hier. Op het bedriif van de vier gebroeders hield men ook nog vier paarden voor het werk (ze hebben natuurlijk ook een tractor) 7 varkens voor de fokkerij en 12 schapen: maar deze laatste alleen maar voor de eigen vleesvoorziening. De zuivelfabrieken zijn er zeer groot en in de buurt van Morrinsviile waar zii eerst zaten stond- de grootste van de wereld. Het ziin meest boter en kaasfabrieken en fabrieken van melkpoeder enz. De land bouw is de voornaamste be- staansbron in Nieuw Zeeland: voor 95% komt het nationaal inkomen uit de producten van de landbouw, als boter, kaas, melkproducten, wol en vlees. Gemeenschapsleven was er niet veel daar in Waiuku; de kerk staat op 12 K.M. afstand van het bedrijf en eens in de Java 26 te Marseille: Modjo- korto 27 van Priok/Pandan; Roebiah pass. 26 Gibraltar; Ma- riekerk 23 te Fremantle; Markelo 27 vm v. Freetown/Monrovia; Willemstad 26 v. Cartagena/ Aruba; Willem Ruys 26 240 m W. ten N. Minokoy/Aden; Mataram 26 v. Singapore/Djeddah; Oranje fontein p. 26 Finisterre/Tenerif- fe; Rempang 26 v. Makassar te Banjuwangi: Rondo 27 te Pt. Su dan; Salland p. 26 Kp Frio/Monte Video; Waterman 26 v. Manokwa. ri/Sorong. maand kan men er de H. Mis boren; de andere Zondagen gaan de parochianen naar een ander dorp in de buurt, wat ook door de betrokken geestelijke wordt bediend. De enige directe ver binding met Holland is de PCJ- zenrier. die, als het mooi weer is, goed overkomt. Veel tijd, om naar de radio te luisteren hadden de gebroeders echter niet: het bedrijf vraagt de volle man. In de buurt ziin nog enkele Nederlandse gezin nen gevestigd, uit Brabant, Lim burg en Gelderland: ook meest kroostrijke gezinnen. Hij vertelde nog meer van het nieuwe land: de zoon-, die over kwam, om vader, moeder en de andere broers en zusters te ha len. Het klimaat is er heerliik; veel zon en genoeg regen. Aan de kust. waar zii zitten, vriest het nooit. In de buurt van Mor rinsviile. hoger gelegen, kwamen wel nachtvorsten voor. Veel van het land hebben zii nog niet ge zien. Maar het is eer» mooi land, dat zagen ze uit het vliegtuig, dat hen van Australië bracht. Een land. waar vele Nederlan ders een nieuw bestaan hopen op te bouwen en waar het ge- zm-Liefting uit Egmond met de beste verwachtingen straks heen trekt. Fr. O. Keizer Bao Dai heeft een bezoek gebracht aan het front nabij de Zwarte Rivier, waar Franse en Indochinese troepen voor hem geparadeerd hebben. Communistische Viet Minh-troepen hebben de Bavi-berg bezet en vorige week tijdens een offen sief de oostelijke oever van de Zwarte Rivier bereikt. Een groepje dorpshoofden tijdens de plechtigheden ter ere van het bezoek van d,e keizer. WIERINGERMEER Op 2a Kerstdag heeft de parochie van Maria, Sterre der Zee op grootse wijze het zilveren priesterfeest va® haar eerste pastoor, de zeereerw. heer P. J. de Wit, gevierd. De uitdrukkelijke wens van de Jubilaris, dat het 'n eenvoudig feest zou ziin, zonder veel luister en ophef, maar 'n feest wat naast z'n familie door de gehele parochie zou worden meege vierd, is wel ten volle in vervulling gegaan, want zowel des morgens in de kerk aan de communiebank en daarna aan het ontbijt als 's avonds tijdens de feestavond in Hotel Smit, was zo goed als geheel de parochie aanwezig. Daar de noodkerk te Midden- meer te klein was om alle feest vierenden te herbergen werd de plechtige gezongen Hoogmis op gedragen in de parochiekerk van Wieringerwerf. Met 3 bussen en 'n vijftigtal auto's ging het des morgens in optocht naar Wie ringerwerf. Voorafgegaan door een stoet bruidjes betrad de ju bilaris dit mooie kerkgebouw onder het zingen van het Veni Creator. Tijdens de plechtige Hoogmis, opgedragen door de jubilaris zelf en geassisteerd1 door de H.Eerw. Deken G. Harst van Den Helder als Presbyter-As sistent, de Z.Eerw. heer J. de Wit, pastoor te Castricum als sub-diaken en de Weleerw. Pater Mauritius OFM als Diaken, zong het parochiële zangkoor onder AdvertentieI c Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 leiding van haar dirigent P. J. Koopman, de Missa Quarta in hon-orem: Sancti Joseph Spensi B.N.V.; componist Alph. Noort- gat, voor tweestemmig mannen koor. De W.Eerw. Pater Mauritius O.F.M., voor Middenmeer geen onbekende, die de feestpredicatie hield, had als tekst gekozen: ,,Ik zal bij u zijn, tot het einde der tijdenIn de Kerstdagen her denken wij de geboorte van Christus, de Eerste Priester. Hij kwam in de wereld om de kloof tussen God en de mensen te overbruggen, maar Zijn aardse leven was, evenals dat van alle mensen, slechts van korte duur. Om Zijn werk voortgang te doen vinden door de tijden heen koos Hij Zijn 12 Apostelen en ver volgens de Priesters. Daar een dezer priesters, uw pastoor, aldus Pater Mauritius, heden zijn zil veren jubileum viert, moeten wij blij en zeer dankbaar zijn. Dank. baar vooral omdat wij hier, in tegenstelling met de gebieden achter het ijzeren gordijn, onze godsdienst in vrijheid kunnen beleven. Het grootste geschenk dat u de jubilaris kunt schenken is, trouw aan uw godsdienst en uw pastoor. Met deze woorden 55 jaar Priester, 15 Aug.: Joanes M.C. Nuyen Ern. Rector. Adres: Oude Delft 203 Delft: Ja cobus G- Onel Em. Pastoor Roe- lofarendsveen. Adres: Noordeinde 189 Roelofarendsveen. 50 jaar Priester, 2 Maart: Antonius Kramer Pastoor te 's Heerenhoek; Theodorus H- J. Winkelman Ein. Pastoor H. Wilii- brordus binnen de Veste te Am sterdam. Adres: Huize St. Bavo Heemstede. 15 Augustus Cornelis G- A. van Baaren Pas toor te Den Haag, van Limburg Stirumstraat 12a: Abraham C. v. d- Berg, Pastoor te Spierdijk; Jo annes H. W. Borsboom, Em. De ken en Pastoor Noord wijk. Adres: Huize St. Jeroen te Noordwiik: Theodorus J. J- de Kok, Pastoor H.H. Nicolaas en Barbara te Am sterdam: Gerardus van Niekerk, Eim. Pastoor te Overveen. Adres: St. Liduinagestieht te Warmond; Cornelis P. van der Salm, Pastoor te Delft Nassaulaan 2a: Johannes de Vlieger. Em- Pastoor O. L. Vr. Rozenkrans te Haarlem. Adres: Huize St Bavo te Heemstede: Hendricus B. J. Warnink, Pastoor te KwintSheul: Wilhelmus P. Wit- teman, Rector te Den Haag. Oude Molstraat 35: Petrus W. de Wolf. Em. Pastoor te Limmen- Adres: St. Willibrordus Ridderlaan 1 te Wassenaar. 40 jaar Priester, 15 Aug.: Gerardus Boos Pastoor te Hazers- woude; Johannes C. C. Groot Pastoor te Nederhorstden Berg; Henricus J.F.M- van den Heuvel Rector St. Luciaklooster te Ben- nebroek: Bernardus H-C. Hosman Pastoor van de parochie O.L.Vr. Kon- des Vredes te Amsterdam: Leonard. J. M. JanssenSchmidt Pastoor te Bennebroek: Theodorus W. Taman. Pastoor van de paro chie van de H- Familie te Rotter dam; Theodorus A. Vis Pastoor van de. parochie van de H. Willi brordus buiten de Veste te Am sterdam. 25 jaar Priester, 11 Juni: Th. van Baar Pastoor te Oud- Vossemeer; J.H.M.v.d. Berg Pas toor van de parochie Christus Koning te Amsterdam: F.J.J. Bol linger Pastoor te Iloendam: L.J. A. Boomgaard te Middelbands: A.A. de Bot Bouwpastoor Vlaar- dingen: G. Heemskerk Pastoor te Oud - P,~ yerl andTh. Lampe Rec tor Sancta Maria te Noordwiiker- hout: F.H.M. Lobman Rector St. Annagesticht te Halfweg: S. Mol Rector O.L.Vr. Gasthuis te Am sterdam: A. M- Ndekel Rector St. Jozef Paviljoen te Gouda: C. Niis- ten Pastoor te Oudeschild: C. Pouw Pastoor te Wiik aan Zee: A.L.J. van Rooiien Pastoor te De Cocksdorp: W.H. Simons Rector St. Hubertusikapel te Amsterdam; J. Staadegaard Bouwpastoor te Lisse; H.G.J. de Wijs Pastoor te Zwiindrecbt. 24 September J.N. Verklev Rector Huize St. Anegla te Den Haag- 12 Y„ jaar Priester, 23 Juni: A.J.H. Drost Kapelaan H.H. En gelbewaarders Den Haag; A-J. Hartog, kapelaan te Noordwiik; J.M. de Konin? Kapelaan te De Zilk; P.L-M. Plouvier Kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus van Assisië); C.J. van Teiilingen Ka pelaan te Zaandam: C.H. Vriese- koop Kapelaan te Rotterdam (H. Nicolaas). 14 November: P.J. van Bakel Conrector Sint Elisabeth Ziekenhuis te Leiden: H- Beek Kapelaan te Vlaardin- gen; J. de Bouvère Kapelaan te Overveen: H.J-A. van Diik Kape laan te Haarlem H. Ljduina; N.J. Donkers Kapelaan te Rotterdam, H. Willibrordus; H.J.Th, v. Duin Leraar Seminarie Hageveld; E.A. S.M. Duyn Kapelaan te Alphen aan de Riin; H.C. de Graaf. Ka pelaan te Middelburg: C.J. Hage- man kapelaan te Wassenaar H. Willibrordus; P.H-L. van Ingen, Kapelaan te Leiden, H. Petrus; J. L. van Kesteren Kapelaan te Krommenie; J. Koning Kapelaan te Haarlem. O..LVr. van Zeven Smarten: GH. Lagertbere kape laan te Wervershoof: M.W. Mei man Kapelaan te Leidsohendam; H.L. Nederstigt Leraar Seminarie Hageveld; L.L. Pas Kapelaan te Rotterdam. H. Theresia; P. Ro- mijn, Kapelaan te Heemstede O. L. Vrouw Hemelvaart: J.A.M- Rohde Kapelaan te Haarlem, O. L.Vr. Rozenkrans: Th. G. Rosier, Kapelaan te Purmerend; A.J.M. Spronk Kapelaan te Amsterdam, H. Vincentius; A- Strooband Ka pelaan Sassenheim; W.G. Vroom Legeraalmoezenier P.D.L.L.N. te Ypenburg. EEN WITTE ROOS IN HET MIDDEN VAN DE WINTER ALKMAAR. In het midden van de winter is een witte roos ontloken in de tuin van de fam. Klus aan het Verdronkenoord. De rozenstruik, welke langs de muur opkruipt, vertoont zelfs knoppen, alsof liet lente is: Het zachte jaargetijde maakt, dat ook in tuinen elders in de stad nog enkele rozenstruiken tot. late bloei zijn gekomen. Een ver kwikkend gezicht bij het trooste loze weer p: Na de H. Mis verzamelde men zich in de grote zaal van Hotel Smit voor het gezamenlijk ont bijt. Tijdens het ontbiit werd het woord gevoerd door o.a. Deken Harst, de nastoor van Den Hel der. de laatste Dastoor waaronder de jubilaris als kanelaan heeft gestaan. Snr. feliciteerde hem van hart» en snrak de wens uit. dat pastoor De Wit spoedig de nieuwe kerk met pastorie zou mogen betreden. Wethouder H. Smit feliciteerde namens het gemeentebestuur. En pok de jeugdige paro- chiaanties lieten zich niet onbe tuigd. In diverse samenspraakjes en liedjes feliciteerden ook zij hun pastoor. Vervolgens bracht de Wierin- germeer-fanfare onder leiding van de heer Gladbeek enkele nummers ten gehore. Namens de parochianen bood de heer H. A. Giezen als voorzitter van de feestcommissie het parochiege schenk aan, bestaande uit diverse Misgewaden, met daarnaast nog een compleet eet-, thee- en ont bijtservies. Hierna volgden nog diverse verenigingen, als de LTB. Jeugd beweging enz. Na het ontbijt, waarbii o.a. ook aanwezig was de Rentmees ter der Domeinen, ir. Ovinge, droeg de jubilaris in het stem mig versierde parochiekerkje van Middenmeer 'n Danklof op. Hierna volgde voor de familie leden en het feestcomité een in tiem dineetje. De Feestavond. 's Avonds om half zeven ver zamelde men zich weer in Hotel Smit, ditmaal aangevuld met pa rochianen van Slootdorp en Wie ringerwerf. Het programma van deze avond werd geheel door eigen krachten uitgevoerd. Na ■het welkomstlied en een kort openingswoord van de heer Gie zen, de ceremoniemeester van deze dag, werd de Priestercantate van A. v. Delft pr. en op muziek gezet door Elbert Fransen, ten gehore gebracht. door enkele solo's en 'n gemengd dames, en herenkoor o.l.v. de heer P. J. Koopman. Hierna werd het de- clamatorium „De Priester" van Gabriël Smit opgevoerd door de jongeren van de parochie. De tijd voor de pauze werd nog op gevuld door diverse declamaties, voordrachten enz. Na de pauze werd het toneel spel ,.De Pastoor van Eiken donk" van René Bosch opgevoerd. Dit stuk, hetwelk zich afspeelde in de pastorie van Eikendonk, handelde over de strijd welke de oude plattelandsherdeT moest voeren tegen de koppige, stugge kapitalistische boeren van het dorp. Verdraagzaamheid en naas tenliefde bestonden niet voor deze heren en de pastoor had- het zich tot levenstaak gesteld om hierin verandering te bren gen. Zoals in de meeste toneel stukken was het ook hier eind goed, al goed. Het werd goed ten tonele ge bracht, ondanks de verschillende amateurs, die er aan meewerk ten. Alleen was het achter in de zaal moeilijk te verstaan, wat altijd heel jammer is. Aan het einde van deze in alle opzichten, want ook het weer werkte geweldig mee, geslaagde dag, dankte de jubilaris allen die deze dag voor hem tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Hij dankte het comité voor de stijl van de dag, die geheel aan zijn verwachtingen beantwoordde té weten: een feest voor de pastoor, zijn familie en de ge hele parochie. Diep ontroerd dankte de jubi laris allen nogmaals van ganser harte en met het uit volle borst meegezongen „Aan U, o Koning der eeuwen" was het einde ge komen van dit prachtig geslaag de priesterfeest. Het zij ons vergund nogmaals blijk te geven van onze opvattin gen ten aanzien van het bestaans recht van de publieke bouwkas, zulks vooral naar aanleiding van de artikelen van de heer Festen in dit blad onder de titel: Waar om geen publieke bouwkas? Allereerst dit: De zegenrijke werking van de woningwetbouw hebben wij in ons vorig artikel niet ontkend. Integendeel. In het eerste deel daarvan hebben wij echter de vraag waar het eigen lijk om ging, namelijk of de pu blieke bouwkas in strijd is met het beginsel van het particulier initiatief, even uitgeschakeld en een vergelijking gemaakt tussen de overheid bouwend ingevolge de woningwet en de overheid werkend met 't bouwkassysteem. Bij de woningwetbouw ook al geschiedt deze door particulier initiatief met medewerking van de overheid komt er momen teel een volkomen „uitgeklede" en aan minimale eisen voldoende huurwoning tot stand. Dit was niet altjjd zo, doch wij moeten rekening houden met de omstan digheden van het ogenblik. De aspirant-huurder heeft geen kans op de bouw enige invloed te doen gelden en ook maar iets mee te laten tellen van de eisen die hij krachtens zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid voor de huis vesting van zijn gezin redelijker wijs stelt. Dit is geen verwijt aan het adres van gemeentelijke over heid en woningbouwcorporaties. Zij doen in dit opzicht wat zij kunnen, doch de stringente voor schriften van de rijksoverheid waarop wij ook de vorige keer wezen laten hun geen vrijheid. Als de overheid het bouwspaar- systeem hanteert, treedt zij slechts op als financierings-insti- tuut; de aspirant-bouwer, de spaarder dus, bouwt zelf. Hij bepaalt zelf waar, hoe en onder welke omstandigheden hij wil wonen. Het beginsel van het par ticulier initiatief bij de woning bouw wortelt in het beginsel dat de particulier persoonlijk de ver antwoordelijkheid draagt voor de wijze van huisvesting van zijn gezin. Dit beginsel komt bij de overheidsbouwkas volledig tot zijn recht. Onze conclusie luidde daarom: Als de overheid werkt met het bouwkassysteem wordt aan het beginsel van het particu lier initiatief meer recht gedaan dan bij de woningwetbouw. Iets raadselachtigs kunnen wij hier niet in vinden. In hoeverre de onbevredigende gang van zaken bij de woning wetbouw een gevolg is van de in de afgelopen jaren gevoerde huur- politiek kunnen wij in dit ver band in het midden laten. Slechts de concrete maatschappelijke om standigheden van het ogenblik zijn hier van belang. En hierna dan wederom de vraag waar het eigenlijk om gaat en welke wij in ons vorig artikel Nog enkele dagen en het jaar 1951 is ten einde. Straks „wordt de deur geslo ten" en geldt de vraag: „Hebt U niets vergeten?" Heeft al Uw kansen benut? Valt er wellicht nog iets te ver effenen? Heeft U b.v. al Kinderpostzegels en kaarten ingeslagen voor Uw Nieuwjaarswensen en voor 1952? U weet: de zegels blijven epn heel jaar geldig en de kaarten kunt U ook in 1952 nog voor al lerlei doeleinden gebruiken. En denk er om: Kinderkaarten en Postzegels kopen, betekent i vreugde en licht brengen in het leven van het misdeelde kind, van de duizenden misdeelde kin deren, die ook op U een beroep doen om sympathie en steun. Nog enkele dagen van 1952 resten. Het is Uw laatste kans. Gebruik deze, nu het nog tijd is. Koop Kinderzegels en -kaarten. Zij brengen geluk, voor Uzelf en het misdeelde kind! vertrok gisteren het Koninklijk Gezin in de koninklijke trein voor de wintervacantie naar Sankt Anton in Oostenrijk; resulteerde voor de gemeente Utrecht uit de burgerzinlening en een andere lening van 4 mil- lioen de mogelijkheid tot het bouwen van 234 etage woningen; arriveerde de nieuwe ambas sadeur van Zuid-Afrika, de heer Petrus Imker Hoogenbout, in ons land, waar hij zich dadelijk deed kennen als een vriend van Ne derland; heeft men een bedrag van f 5000.uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan verstrekken over de op Kerstdag bij de kas sier van de Boerenleenbank te Halfweg gepleegde inbraak, waarbij f 60.000.werd ont vreemd; mag het damesweekblad „Goed Nieuws" zijn naam blijven dra gen, volgens een rechterlijke beslissing; werd de gemeente Apeldoorn in hoger beroep wegens het bou wen van een school zonder ver gunning veroordeeld tot f 5000. terwijl de directeur van gemeen tewerken werd vrijgesproken; erkent Nederland het verenigd koninkrijk van Libye als onaf hankelijke staat; zijn voor het eerst na de oorlog weer Nederlandse arbeiders in een Duitse spinnerij (te Gronau) te werk gesteld. Hun loon wordt in Nederlands geld betaald; stelde Mgr. Huibers de Honga ren in Nederland in staat, op echt Hongaarse wijze het H. Kerst feest te vieren tijdens een mid dernachtsmis in de St. Hubertus- kapel te Amsterdam, door een Hongaarse priester opgedragen. niet even, maar naar onze smaak uitvoerig hebben behandeld. Principieel staan de heer Fes ten en wij op hetzelfde stand punt namelijk, dat de overheid slechts een taak heeft als het gaat om een zaak van algemeen belang en deze zaak niet voldoende door het particulier initiatief wordt behartigd. De heer Festen meent dat de particuliere bouwkassen hun taak naar behoren vervullen, wij me nen dat dit niet het geval, is. Onze overtuiging is gegrond op de ondeugdelijkheid van het rente loze systeèm en op de vergelij king der resultaten. Over het systeem kunnen wij in tweede rinstantie kort zijn. In het buitenland is het veelal reeds verlaten en in zeer vele landen zelfs verboden. Inderdaad tracht één der particuliere kassen door zgn. overbruggings-hypotheken de moeilijkheden te verkleinen. Na een spaartijd van tenminste 3 jaren ontvangt men dan een rentedragend hypotheek om het restant van de wachttijd te overbruggen. Men spaart rente loos, ontvangt dus van het ge spaarde geld gedurende de gehele wachttjjd geen rente, doch moet wel voor de overbruggingshypo theek de volle rente betalen. Het aanbod schijnt ons niet zo aan lokkelijk. Wat de resultaten betreft: de heer Festen vindt dat men daar van eerst kan spreken als de bouwspaarders de door hen aan gegane verplichtingen tot een goed einde hebben gebracht. Na tuurlijk. Maar om dit eindresul taat te bereiken moet er toch eerst een voorlopig resultaat zijn in de vorm van uitgifte van hypo theken aan spaarders voor nieuw bouw of, zo men wil, voor over name van woningen De laatst beschikbare cijfers hieromtrent zijn die vermeld in het jaarverslag van de Verzeke ringskamer over 1949. Op 31 De cember 1949 bedroeg het aantal ingeschreven contracten bij de particuliere kassen 36.415. Het aantal uitstaande hypotheken be droeg: 3.734, derhalve ruim 10 pet van het totaal aantal spaarders. Eveneens blijkens voormeld ver slag bedroeg het aantal inge schreven contracten bij de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten 3.253 en het aantal uit staande hypotheken: 743, derhalve 23 pet van het aantal spaarders. De publieke bouwkas bestond toen ongeveer 3 jaren. De resul taten van de particuliere kassen steken vrij pover af temeer als men bedenkt dat de bouwkas in deze tijd volkomen verantwoord mag worden gezien als middel om de nieuwbouw krachtig te bevor deren en men daarnaast moet vaststellen dat het merendeel der door de particuliere kassen uit gegeven hypot-heekgelden be stemd was voor overname van be staande woningen. Het is gemakkelijk de publieke bouwkas op grond van de resul taten te betichten van onverant woordelijk handelen. Het is na tuurlijk dwaasheid. De publieke bouwkas ziet primair het alge meen belang, dat momenteel ten zeerste gediend is met de nieuw bouw van woningen op grote schaal. Deze instelling lijkt ons zeer wel te combineren met het door de heer Festen aangegeven doel van een bouwkas, namelijk de aantrekkelijkheid van verkrij ging van eigen woonbezit te ver breiden. Het sparen is geen doel op zich doch het blijft altijd slechts een middel enerzijds voor de spaar der om op de duur tot een eigen woning te komen, anderzijds voor de bouwkas om de soliditeit van de deelnemer te toetsen. Indien er andere waarborgen zijn voor de soliditeit kan de spaartijd be langrijk korter zijn. Aan het we zen van het spaarsysteem en van de bouwkas doet men hiermede niets te kort. De ballotage door een veelzijdig samengestelde com missie geeft voldoende waarbor gen om de spaartijd tot het uiter ste te bekorten. Als dan om direct alle moge lijkheden te kunnen benutten in de aanlooptijd aan bona-fide per sonen die onmiddellijk een bedrag veelal spaargeld op tafel kunnen leggen, een hypotheek wordt verstrekt, zien wij dit slechts als een practische uitzon dering op de regel en zeker niet als misbruik van het systeem. Het is duidelijk dat het in het renteloze systeem niet zeer aan lokkelijk is om de spaartijd te bekorten door het scheppen van andere waarborgen. Als wij wederom het jaarver slag 1949 van de Verzekerings kamer raadplegen zien wij op 31 December van dat jaar een totaal spaartegoed van de gezamenlijke particuliere kassen van f25.893.715.Aan hypotheken was op die datum uitgegeven een bedrag van f 17.332.392.—zodat nog niet was uitgegeven doch op bankrekeningen was geplaatst een bedrag van rond f 8.000.000. Bij de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse Gemeenten bedroeg het netto-spaartegoed f 1.158.280 aan^ hypotheken uitstond Beze cijfers spreken voor zich. Van belangrijke resultaten van de door de heer Festen geroemde samenwerking in de Bouwspaar- raad in Noord-Brabant is ons tot op heden niets gebleken. De heer Festen merkt op dat wij er niet in geslaagd zouden zijn de noodzakelijkheid van de Êublieke bouwkas aan te tonen, lit was ook geenszins onze be doeling. Wij hebben slechts willen aantonen dat het particulier ini tiatief, ondanks de mogelijkheden die er op dit terrein liggen, heeft verzuimd het uit het oogpunt van algemeen belang uiterst bereik bare te verwezenlijken. Daarom is o.i. de overheid gerechtigd in het algemeen belang zelf recht streeks van het bouwkassysteem gebruik te maken. Tegenover andersluidende beweringen heb ben wij willen stellen en aanto nen dat het particulier initiatief is te kort geschoten en dat daar om èn om geen andere reden het bestaan van de publieke bouwkas gerechtvaardigd is. Wij menen onzerzijds hiermede de discussie te moeten besluiten, gaarne aan onze geachte oppo nent, als inleider van het onder werp in dit blad, het laatste woord latende. B. J. KALB. Oude Niedorp.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3