RUSSEN STALEN GEHEIMEN van Amerikaanse Marine Om een nieuwe baan te krijgen alleen schoon overhemd n odig pli> mac ei Training voor hardrijders begint op 't droge Indonesische commissie VAL DA BANDJIR OVER JAVA Boekenhoekje onderzoekt wapenzendingen Havenmijnen in Korea troffen schepen der V.N. Uitvinder ontdekte spionnage Zwemmen is te „langzaam" RADIO Churchill gaat naar Truman „Sibajak1 naar Nieuw-Zeeland met 899 Nederlanders Zes paar sokken ontbraken Wederom wapens in beslag genomen Neem een doos echte VERKOUDHEID Transfer van verlofssalarissen door Leo Broeksmit Dispen diec VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 NEW YORK, 27 Dec. (A.P.) Volgens een bericht van „New York Daily News" is een zeer geheim ontwerp van een haven- mijn gestolen en zijn Russische copieën daarvan in Korea ge bruikt. De spionnen, die het geheim zouden hebben gestolen, zouden zich nog op vrije voeten bevinden. Het blad beweert, dat het ontwerp te Washington nog een diep geheim is, maar dat meer dan een jaar geleden in ef» Koreaanse haven reeds lal van Amerikanen zijn gesneuveld en gewond door Russische imitaties. manschappen en werden 12 ge wond. Op 12 October zonken nog twee mijnenvegers, de „Pirate" en de „Pledge". Van de eerste sneuvelden zes manschappen en werden 48 gewond, van de „Pledge" verloren zeven man schappen het leven en werden 39 gewond. Transportschepen met 50.000 soldaten, die dringend nodig wa ren voor de strijd, konden geen gebruik maken van de haven en hadden 12 dagen oponthoud. Er gingen in heftige bewoor dingen gestelde boodschappen naar Washington en de beste mijnendeskundige van het land werd per vliegtuig naar Korea gezonden. Middelerwijl verover den de Zuidkoreanen de haven stad. Het blad herinnert er aan, dat in het begin van de herfst van 1950 de Amerikaanse vloot de haven van Wonsan mijnenvrij heeft gemaakt en destijds ver moedelijk alle mijnen heeft ver nietigd. Op 1 October 1950 ging echter de mijnenveger Magpie" naar de kelder. Hierbij sneuvelden 20 Het is een vruchtbaar initia tief geweest van de Uitgevers J. A. Boom Zoon te Meppel om in een doorlopende reeks, de „Terra-Bibliotheek" genaamd, de verschillende landen en volken te beschrijven vanuit het stand punt der sociale geografie. Daar door krijgt men niet enkel een aardrijkskundig beeld van het be treffende land, van zijn bodem en al de mogelijkheden die deze in zich bergt, maar ook een kijk op de bevolking die er woont, en op de bestaansmiddelen die zij tot haar beschikking heeft. Het negende deel in deze hoogst interessante reeks is gewijd aan het gedeelte van ons Nederlandse Rijksgebied dat in de Caraïbische wereld ligt: „Suriname en zijn buurlanden". Een goed kenner er van, Dr. G. J. Kruijer, leidt er ons als een voortreffelijk en betrouw baar gids doorheen. Van de drie Guyana's het Britse, Franse en Nederlandse is het dit laatste, meer bekend als Suriname, waar hier het volle licht op valt. Er wordt hier voor ons een land ontdekt, dat voor de meesten van ons wel zo goed als geheel onbekend was maar dat toch zo volkomen verdient in de belangstelling geplaatst te wor den. „Lichtplekken in het oerwoud van Guyana" is de ondertitel van het boek van Dr. Kruijer. Suri name biedt inderdaad vele hoop volle mogelijkheden en zal in het kader van de emigratie die zich elke dag steeds meer als noodzaak aan ons land opdringt, een steeds belangrijker rol gaan spelen. Het interessante boek van Dr. Kruijer is daarom nog meer leer zaam en de volle aandacht waard. BIBLIOTHECARIS. Amerikaanse vinding. In een landingsvaartuig va» Russische tvDe vonden zii onge veer 30 miinen. die gevuld waren met 675 kg tnt. Zii waren ge construeerd om in de havenbodem verankerd te worden en voor zien van een magnetisch appa raat. dat een aantal schenen kon laten nasseren alvorens een be- naald schin in de lucht te doen vliegen. Met de gebruikelijke mijnen veegmethoden was tegen deze mijnen niets te beginnen. Toen de mijnendeskundige de mijnen zag, riep hij uit: „Maar dat zijn de mijnen, die ik heb uitgevonden". Hij zette zich daarop aan het werk om een middel te vinden om de mijnen onschadelijk te maken. Ongeveer een week later was het probleem opgelost. De haven was vrij en de troepen konden landen. Naar schatting van de New- York Daily News moeten dé Russen het ontwerp op zijn minst 12 maanden of 2 jaar te voren hebben gehad om de mij nen in voldoende mate te kun nen produceren. Het blad vermeldt geen bron voor dit verhaal, maar merkt op, dat het Pentagon (het hoofd kwartier van de Landsverdedi ging) en het F.B.I. geen com mentaar hebben geleverd. Z.M. Indriss I, de nieuwe vorst van de nieuwe staat Libye. De eerste vorst van deze nieu we staat, die dezer dagen zijn onafhankelijkheid verkregen heeft, is het hoofd van de secte der Benoussis. TURPIN KOMT WEER IN DE RING De voormalige wereldkampi oen midd enige wicht Randolph Turpin zal op 12 Februari uit komen tegen de Engelsman Alex Buston, een 26-jarige neger, die in zes jaar slechts acht wed strijden heeft verloren. De ontmoeting Turpin's eer ste gevecht sinds hii ziin wereld titel aan Sugar Ray Robinson verloor zal plaats vinden in de Harringay Arena te Londen. ADENAUER STEUNT FRANS STANDPUNT INZAKE EUROPEES LEGER BONN -Dr. Konrad Adenauer de Westduitse bondskanselier, zal het Franse standpunt inzake een sterk centraal gezagsorgaan voor het toezicht op het voorge nomen Europese leger op de conferentie te Parijs, die Donder dag is begonnen, steunen, om de vrees van Nederland, België en Luxemburg voor een te gecen traliseerd gezagsorgaan te over winnen. PROGRAMME ZATERDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I 402 m 7.00— 24.00 KRO. 71.00 Nieuws; 7.15 Morgenge bed en Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10, Voor de huisvrouw; 9.30 Water- j standen; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.' muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.4o, Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz.; 12.30 Land- en tumbouwmededelingen; 12.33 Gram. muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws;1 13.20 Amusementsorkest; 14.00 Gram. muz.; 14.20 Engelse les; 14.40 Oratorium vereniging, Bra bants orkest en solisten; 15.20 Kroniek van Letteren en Kun sten; 16.08 Philharmonisch or kest; 16.30 Muzikale causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 Journalistiek overzicht; 18.25 Pianoduo; 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Wes terse detensia"; 19.00 Filmpro gramma; 19.20 Parlementair over zicht; 19.30 Metropole orkest; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.40 „Steek eens op, Heren"; 21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Plancongres van de P.v.d.A.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Pianotrio; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine zonden", hoorspel; 13.30 Plancongres van de P.v.d.A.; 14.30 Koorzang; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Accordeon- muziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf"; 15.45 Gram. muz.; 16.15 Sportpraatje: 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Dansmuziek; 18.35 Volks-1 dansen; 19.00 Artistieke staal-! kaart: 19.30 „Passepartout", eau-1 serie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws;: 20.05 Actualiteiten; 20.15 Tiroler muziek; 20.45 „Bleke Bet", mu zikale comedie; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Strijksextet en soliste; 22.30 „Onder de pannen", hoorspel; 22.50 Gram. muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.30 24.00 Gram. muz. (Van onze diplomatieke medewerker) Het valt niet te betwijfelen dat Churchill zijn stellingen, van zijn standpunt uit bezien. wel zo sterk mogelijk heeft ge- maakt eer hii afreist naar Tru- i man om daar vergaande be sprekingen te voeren over de Amerrkaans-Eneelse betrekkin- i gen. In Straatsburg heeft hij j zijn geestverwanten doen mede- delen aan de andere Europese parlementsleden: Engeland zal geen deel nemen aan een Euro pees leger. Vervolgens heeft hii afgekondigd: per 31 December 1951 zal Engeland aan Amerika prompt alle verschuldigde aflos singen op Amerikaanse dollar leningen aan Engeland voldoen, plus nog de thans niet eens strikt verplichte rentebetalingen op die leningen. Terzelfder tijd verruimde Londen de markt in vreemde betaalmiddelen en hief Canada alle deviezenbepalingen op. waardoor de Canadese dol lar vrij van de Amerikaanse kon worden verhandeld. Toen bezochten Churchill en Eden in Parijs Pleven, Schuman en generaal Eisenhower. De Britse staatslieden betuigden daar minzaam sympathie met het Europese leger wat ove- i rigens nogal mondjesmaat ge- schiedde en beloofden sa-1 menwerking tussen de Britse eenheden op het vasteland en het Europese leger. Evenwel: die i samenwerkende Britse eenheden zouden duurzaam noch tiideliik in zulk een Europees leger op gaan, maar ook gedurende haar plaatsing onder bevel van Eisen hower en gedurende haar sa-j menwerking in Europees ver band uitsluitend blijven ter be- schikking van de Britse rege-1 ring. Er was geen sprake van i dat Groot-Brittannië souvereine rechten zou willen overdragen i aan een bovera-nationale hoge autoriteit. Na thuiskomst uit Parijs hield Churchill tenslotte een rede tot het Britse volk. waarin hii dit voorhield, dat het stond aan de rand van het bankroet dank i zii het labourbewind waarin hij het geen gemakkelijke toe- j komst voorspelde, nog niet na der aangeduide „onprettige maatregelen" aankondigde. en als zijn mening te kennen gaf, dat hii een oorlog vooralsnog niet waarschijnlijk achtte. Hij voegde er aan toe: Engeland moet zelf orde op zaken stellen; het kan niet afhankelijk blijven van Amerikaanse gifter» en/of leningen, behalve die, voor op bouw van de defensie. In Washington en dat heeft het geoefende oog van de oude premier zeer scherp en tijdig gezien zal men Churchill on der druk zetten om hem nauwer aan het Europese leger te bin den. Daartegenover zal de con servatieve leider zo sterk moge lijk zijn „zelfstandigheidspoli- tiek" verdedigen. De Amerika nen zullen hem te verstaan ge ven, dat dit verminderde hulp van hun kant ten gevolge zal hebben. Tegenover dat argu ment kan Churchill minstens koelbloedigheid voorwenden door er pp te wijzen, dat hij daar al op rekent en er zijn landgenoten op heeft voorbe reid en dat als de Amerika nen hun bewapeningshulp in perken Engeland ook zijn be wapening zal vertragen omdat naar hij óók al wereldkundig maakte het oorlogsgevaar z.i. niet meer onmiddeliik dreigt. Men ziet. de Britse Eerste Mi nister, veruit de zwakste in mi litair en economisch opzicht t.o.v. Truman, heeft ziöh tegen over de president der Ver. Sta ten in een niet eens zo heel zwakke onderhandelingspositie weten te manoeuvreren. E,n de Amerikanen, zeer bedreven in de wat forse en grove dollar- politiek, maar zwak in het fijne en subtiele diplomatieke spel, waarin de Britten uitmunten, zullen de handen er aan vol hebber» om Churchill over te halen tot hun wensen en in zichten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gistermiddag is el weer een schip met emi granten de Nieuwe Waterweg uitgevaren, linea recta, dus dwars over twee Oceanen en door het Panama-Innaai, Nieuw-Zeeland tegemoet. Het neemt 899 Nederlanders en een Oostenrijkse mee naar het land dat in vele brieven „Gods Own Country" voor het overbevolkte Nederland wordt genoemd. Onder die 900 waren er 650 alleen-reizenden en maar weinig gezinnen. wij Trees de Wijl uit Utrecht, dié haar verloofde in Aukland als assistent wol-sorteerder in een Onder die weinige gezinnen viel dan ook de blozende kinder schaar van de Haagse heer Groe- nenstein, die met vrouw en ne gen kinderen naar het andere eind van de aardbol vertrekt des te meer op. Hij had kans gezien alle remmen die de Nieuw-Zee- landse autoriteiten vanwege het huisvestigingsprobleem aan ge zinnen opleggen, met voeten te treden, door via de Esperantis tenvereniging contact met een Nieuw-Zeelander te leggen, die voor hem de cautie van honderd Nieuw-Zeelandse ponden heeft gestort en een baan voor hem heeft gevonden. Het moet wel 'n ruime arbeidsmarkt zijn daar ginds want de heer Groenenstein kan zo maar in zijn vak over stappen. (hij is leraar aan een blindeninstituut geweest). Uit de vele alleenreizenden valt af te leiden, dat de immigra- ■tiepolitiek van Nieuw Zeeland nogal rigoureus is. Aan boord van de „Sibajak" echter was vooralsnog ruimte voor veel emi grantenhumor. Wat te zeggen van een Haarlemmer, die deze humor door zijn afwezigheid het best verzorgde? De man was twee dagen gele den door de Rotterdamse Lloyd opgebeld met de mededeling dat hij mèekon, omdat er iemand ziek was geworden en er dus 'n plaats open was gekomen. „Neen, dat gaat niet, want mijn moeder ziet geen kans om de zes paar sokken af te breien die ik daar voor beslist nodig heb", was het antwoord. Ook een Delfts hovenier, de heer van Maartensdijk liet op het laatste ogenblik verstek gaan. Het kost hem het passagegeld en zijn hele bagage die ergens onder in het schip zat, moet nu bij aan komst weer teruggezonden wor den. „Ik kan het niet helpen", zei de Delftenaar", maar mijn vader en moeder kunnen er niet tegen". Van de 900 emigranten gaan er 600 met subsidie. De reis kost hen in de meeste gevallen prac- tisch niets, omdat zij zowel van de Nieuw Zeelandse als van de Nederlandse regering de helft van de kosten terugkrijgen. Maar er zijn ondernemende emigran ten op eigen kosten, zoals de Goudse mevr. Kuipers, die zelfs een hele garage met inventaris meeneemt. Om de huisvestings moeilijkheden te overwinnen, zijn er ook heel wat mensen die hun prefabricatedhuis aan boord meenemen. Onder de passagiers troffen t Adxiertentie) uitstekende baan zal aantreffen. Hij is in Augustus met de „Grote Beer" voorafgegaan. Met zijn diploma van de Tilburgse textielschool had hij niet de minste moeite om werk te vin den. De berichten die daarover in brieven verschijnen zijn trou wens allen even optimistisch. „Je hebt hier om een nieuwe baan te krijgen alleen maar een schoon overhemd nodig. Dan is het binnen een half uur bekeken", zo luidt de algemene opinie. De Nieuw Zeelandse dagbladen be ginnen met zeven kolommen advertenties waarin werk wordt aangeboden. Dan komt pas het hoofdartikel Trees gaat eerst als hulp in de huishouding werken. Dat is de eis die door Nieuw Zeeland wordt gesteld aan meisjes, die met subsidie willen overkomen. Toch vond een van de autori teiten van de Rotterdamse Lloyd de „Sibajak", die gistermiddag de Maas op werd gesleept, maar een weemoedig schip. Het feit, dat daar een stuk van de bloem van onze natie verdween, zat hem dwars. En gelijk had hij. DJAKARTA (Aneta). De Indonesische regering heeft het noodzakelijk geoordeeld de aan gelegenheid van de wapenzen dingen aan een diepgaand onder zoek te onderwerpen, alvorens een beslissing te nemen. Daartoe is een ministeriële commissie van drie gevormd, be staande uit de minister van bui tenlandse zaken, de heer Su- bardjo, de minister van justitie, mr. Nasrum en de minister van algemene zaken, de heer Pellau- pessy. Het is nog niet bekend, ONTSLAG WETHOUDER GEHANDHAAFD De minister .van Binnenlandse Zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek aan de Koningin, gedaan door de heer A. G. Bouma te Holwerd, nopens vernietiging van diens ontslag als wethouder van de gemeente West-Dongera- deel welk ontslag hem door de raad was gegeven. (Volgens de Gemeentewet kan 'n wethouder ontslagen worden indien hij ophoudt het vertrou wen van de gemeenteraad te bezitten. Beroep is in zulk een geval niet mogelijk, doch de betrokkene kan aan de Koningin een verzoek tot vernietiging doen. Dit verzoek wordt dan in handen gesteld van de minister van Bin nenlandse Zaken, die, indien hij geen termen vindt tot vernieti ging, de zaak zelfstandig kan afdoen.) wanneer deze commissie aan het kabinet rapport zal uitbrengen. De „Talisse" ligt inmiddels nog aan de haven van Priok een lading, die bestemd is voor Dja karta, uit te laden. Inmiddels heeft de correspon dent van Aneta te Makassar be richt, dat het havencommando aldaar 7 kisten met wapens in beslag heeft genomen, die door de „Nieuw Holland" uit Australië werden aangevoerd en in Ma kassar uitgeladen waren voor doorvoer naar Timor. De scheepspapieren waren in orde, maar het was niet bekend van wie de wapens afkomstig en voor wie zij bestemd waren. De kisten bevatten 70 jachtgeweren met bijbehorende munitie. 20 PCT. VAN AMERIKAANSE PRODUCTIE VOOR DEFENSIE WASHINGTON Ongeveer twintig procent van de totale in dustriële productie der V.S. zal volgens de huidige plannen voor de defensie worden aangewend. In de tweede wereldoorlog was dit 45 pet. (Advertentie) P> A S T I L-L.ES tegen EEN KAMPIOENSCHAP komt Je nooit aangewaaid. Ik weet weL dat vele mensen zich laten verblinden door de roem en alle hulde, welke een sportman, die een bijzondere prestatie heeft verricht, van alle kanten wordt toegezwaaid. Dat zijn echter juist de gevaarlijke kanten in een carrière, en daarvoor behoef je dan nog niet eens een sportgrootheid te zijn. Je komt het tegen op elk terrein, ik bedoel mensen, die door successen over het paard zijn getild en niet meer weten hoe zij zich moeten gedragen. Als het zover met je is, kun je je carrière wel vaar wel zeggen, want dan gaat het onherroepelijk bergafwaarts, bij de een in een sneller tempo dan bij de ander. En weet wel, dat het publiek, dat je eerst zo heeft toegejuicht, je dan niet meer aankijkt. Roem is prettig, het maakt je zelf trots, en dat vind ik natuur lijk helemaal niet verkeerd. Als ik eerlijk ben, moet ik bekennen, dat de ontvangsten, die men voor mii heeft georganiseerd na mijn prestaties van het vorig jaar. mii heel veel genoegen hebben ge daan. Je leest ie naam in grote koppen in de kranten, je voelt dat je iets betekent en overal waar je komt hoor je d£-mensen zeggen: „Daar heb je die bekende sportman Maar ik heb me steeds voor ogen gehouden: „Wim. blijf zo als ie bent. zorg ervooor dat je muurvast met je benen op de grond blijft staan. Dat is niet gemakkelijk: in werkelijkheid wordt er om dat te bereiken nog veel meer energie van ie ge vraagd dan voor sportprestaties. Ik zei al, dat een kampioen schap niet maar zo tussen neus en lippen door wordt behaald. Dat vergeten maar al te dikwijls de mensen. Je moet er zelf een sportman voor ziin om te begrli- pen, hoeveel tijd en oefening er vooraf is gegaan om het zover te brengen. Jezelf trainen en nog eens trainen is de hoofdzaak, en als het dan wel eens tegenvalt, moet ie heel wat overwinnen om niet moedeloos te worden. Voor een hardrijder vangt de training in de nazomer aan. Dan is er nog wel geen iis, maar in deze moderne sporteeuw hebben de experts wat nieuws bedacht en dat is de droogtraining. Deze begin ik zelf op de Rijkssport- sehool te Overveen. Dit jaar zijn we, dus ook de andere hardrij ders. die voor uitzending naar 't buitenland in aanmerking komen (een reuze gezellig stel) duchtig aangepakt door dr. Charlier. Die training bestaat uit allerlei oefe ningen om de spieren, die een hardrijder het meest nodig heeft, los te maken. Vanzelfsprekend spelen de beenspieren de voor naamste rol. We doen dan aan hardlopen, fietsen en gewoon droogrijdeo, achter elkaar op een grasveld. Baantjes trekken, dus alle bewe gingen uitvoeren, die ie bii het schaatsen maakt. Alleen sta je dan niet op de iizers. Gelukkig heeft Den Haag een kunst-ijsbaan, want anders zou je in ons land niet veel kans krijgen om nog op het iis te korusn voor dat ie naar het buitenland gaat. want je kunt je tocfh nooit beter trainen dan op werkelijk iis. Bo vendien kim ie ,ie dan bekwamen in het 'bochtriiden, en daarvoor is geen gelegenheid bii het droog- trainen. Ik geloof niet dat het nodig is te wijzen qp een aankweken van het uithoudingsvermogen. Dat is bii elke tak van sport van groot belang, vooral bii die takken waar het behalen van prestaties op je zelf neerkomt. Om dat te berei ken moet men een geregeld se rieus leven leiden, vroeg naar bed, geregelde dagelijkse arbeid en vooral geen sterke drank ge bruiken. Het staat er zo heel ge woon, maar het kost menigeen de grootste moeite om dat voor de sport over te hebben. Voor 't soe pel maken van de beenspieren, nodig voor het hardrijden is wiel rennen, hardlopen, athletiek en ZOON LICHTTE RELATIES VAN ZIJN VADER OP Op verzoek van de Schiedamse politie is in Amsterdam gear resteerd de 32-jarige C. H. M. uit MUSSELKANAAL. Deze zoon van een grossier slijter had zich in Schiedam bij ver scheidene relaties van zijn vader vervoegd en daar bestellingen gedistilleerd meegenomen tot een totaal van ong. 400 Liter. Toen één der distillateurs later zijn vader opbelde, bleek, dat deze van een opdracht aan zijn zoon niets wist. De politie werd hier van in kennis gesteld en ook an dere zakenrelaties werden ver wittigd, waarbij bleek, dat de jongeman in tótaal vijf firma's had opgelicht. Hij kon in Am sterdam achterhaald worden. Het bleek, dat hij enkele partijen aan caféhouders aldaar had ver kocht, maar het grootste gedeelte van de opgelichte buit is weer terecht. turnen uitstekend. Niet echter zwemmen, omdat daarbij de spier beweging te traag is. Tja, hoe leert men de juiste techniek? Ik kan daar geen direct antwoord op geven. Voor de een gaat dat zus, voor de andere zo. Een punt dat wel voornaam is. al klinkt 't eenvoudig, is het studeren op het iis zelf. De knepen van de tech niek moet men zich dus eigen maken. Ook dat kost veel tijd en moeite. Een adspirant hard-riider moet dit dus aanleren door veel rijden maar niet te veel per dag: hii moet maanden en maanden trai nen. En zoals dat bii alles gaat, moet men de techniek afkijken ik denk daarbij aan „spieken" on school van de goede rijders. Er ziin verschillende afstanden waarop de hardrijders een titel kunnen behalen. Maar daarover wil ik het een volgende keer heb ben. AUSTRALIË LEIDT VOOR DE DAVIS CUP Het dubbelspel in de Chal- lengeround van de Davis Cup, waarin Australië als houder van de beker de Verenigde Staten ontmoet, werd door de Austra liërs gewonnen. Sedgman en Ken Mogregor sloegen Schroe- der en Trabet met 62. 97, 63. Hiermede heeft Australië met 21 de leiding genomen. RUSLAND NEEMT DEEL AAN DE ZOMERSPELEN Blijkens een officiële mede- delinig van het Russische Olym pische Comité zal Rusland in 1952 deelnemen aan de zomer spelen te Helsinki, zo werd medegedeeld door „Sovietski Sport Ass. Press meldde nog, dat het Olympisch Comité van Hel sinki heeft medegedeeld, dat het nog niet officieel van de Rus sische autoriteiten heeft verno men, of de Sovjet-Unie in 1952 aan de Olympische Spelen zal deelnemen. FABRIEKEN VOOR NED. PREFABHUIZEN AAN DE GOUDKUST? LONDEN De mogelijkheid bestaat dat de N.V. Schokbeton te Kampen bij wijze van proef ce menten Prefab-huizen uit drie of vier gedeelten bestaande, naar de Goudkust zal sturen. Deze huizen zouden moeten dienen als model voor de vervaar diging van Prefab-huizen ter plaat se. Namens de regering van de Goudkust heeft de heer Knrumah hierover onderhandeld en indien bet door hem uitgewerkte plan slaagt, zullen aan de Goudkust zullen aan de Goudkust twee fa brieken verrijzen voor de vervaar diging van elementen. Voor de uitvoering van het plan is een cre- diet van twee millioen pond ge voteerd- Van de ziide van de N.V- Schokbeton kon men ons nog geen mededelingen over deze aangele genheid doen. NIEUWE RICHTLIJNEN SURABAJA (Pi-Aneta). Het Deviezeninstituut in Djakarta volgt nieuwe richtlijnen bij de behandeling van aanvragen van deviezen voor delegaties van ver lofssalarissen. Het Deviezeninstituut blijkt zich thans op het standpunt te stellen, dat vergunning voor transfer van verlofssalarissen slechts wordt verleend aan per sonen, die minstens drie jaren achtereen bij dezelfde werkgever in Indonesië werkzaam zijn ge weest. Reeds werden aanvragen voor verlofgangers, die niet aan deze eis voldoen, afgewezen. FEUILLETON Het Indianengehuil waarmee de jongens op die aankondiging antwoordden, deed de parkieten uit de waaierpalmen opvliegen en een grijze staartloze aap, die zich voorzichtig naar de kali had gewaagd om te drinken, rende krijsend naar de bosrand terug. Het eten bestond uit vlees, rijst en groente. „Maar voor de luit heb ik een verrassing", kondigde de kok geheimzinnig aan. Verha gen keek verbaasd, maar vijf of zes lui grinnikten en stootten el kaar aan. „Complot", zag de lui tenant direct en hij was benieuwd wat men hem voor zou zetten. Met een ernstig gezicht, waarach ter de spanning tintelde, bood de kok een pannetje aan. Verhagen lichtte het deksel op, maar de stoom belette hem de inhoud te zien. Met een bewogen gezicht rook hij even. 't Moest iets van vlees zijn, gestoofd. De hele tafel keek gespannen toe. De luitenant maakte op zijn emaille kampbord een hoekje vrij en viste voorzich tig een lepel van de inhoud uit het pannetje. Vier of vijf grauwe vormloze klompjes vlees. In een flits zag de luitenant zichzelf als klein jochie aan een warongstal letje staan, 't Was op het feest lebaran, op het einde der vasten. Drie Javaanse vriendjes hadden hem meegetroond. Hij wist dat 't niet mocht, maar zijn vader was toen nog geen postdirecteur, maar technisch ambtenaar en dus dik wijls op dienstreis. Leo had een dubbeltje in z'n zak en met z'n vieren hurkten ze om een palm blad, waarop die grauwe klomp- i'es vlees lagen. Om de beurt sta- ;en ze er een in hun mond en de eerste en grootste was voor hem omdat hij had betaald. Kelong- tengs, eetbare slakken. Natuur lijk! Hij had gisteren, tijdens een patrouiiletocht verteld dat die slakken heel goed smaakten. De lui van zijn patrouille waren gisteravond een uurtje weg ge weest. Slakken vangen. Hij voelde alle ogen op zich! gericht. Inwendig grinnikte hij Ze hoopten, dat hi] nad opgeschept met z'n lekkere kelongtengs. Mis jongens! Hij prikte er een aan zijn vork en proefde goedkeurend Ze waren iets te flauw, maar overigens goed gestoofd. Terwijl de spanning haar hoogtepunt be reikte, strooide hij zorgvuldig wat rode peper in het pannetje, roerde even om en nam vier flinke lepels op z'n bord. Toen at hij met een tevreden gezicht zijn rijst met kelongtengs. Even bleef het stil. De kok stond te lachen, voldaan dat hij volgens z'n eigen fantasie die beesten goed bereid scheen te hebben. De zes belhamels waren overbluft en de anderen wisten niet, wat nu eigenlijk het bijzon dere van deze verrassing was. Maar toen begon er één gierend te lachen, 't Was Henk Bekket, de aanstoker van de grap. „Zijn de slakken vet genoeg, luit? „Is het niet griezelig?" „Waar smaken ze naar?" Verhagen vertelde van het le- baranfeest, sprak over tjenkadoes, eetbare sprinkhanen, over schild padden en gebakken inktvis, over het eten in de desa. De kok liet z'n vaten staan; ze zaten om de tafel en rookten om de muskieten te verjagen. De tropennacht viel geruisloos over 't kamp. Aan de bosrand scheer den een paar kamprets op jacht naar insecten. Een nachtzwaluw schoot langs de pondok. De luite nant vertelde over dat andere Indië, het Indië van zijn jongens tijd, en de soldaten luisterden. Nu kreeg hun omgeving kleur en diepte, nu werden planten en die ren méér dan het decor, dat als achtergrond diende van hun kamp. Nu ging dat alles leven, zodat ze de mensen, die hier woonden, leerden begrijpen, hun geloof, hun bijgeloof, hun gevoe ligheden. Toen de luitenant zweeg, bleef de stilte een ogenblik hangen. Het was nu volledig donker ge worden, de fluwelige duisternis van de tropennacht. Alleen wan neer een der jongens zijn sigaret liet aangloeien, lichtte even uit de kring een gezicht op. Toen stelde de korporaal be dachtzaam een vraag: „Van welk land houdt u nu het meest, luit: van Indië of van Holland? Verhagen keek verrast op. Dit was de vraag, die hij zichzelf zo vaak had gesteld, wanneer hij zich gegrepen voelde door de grootse pracht van dit land. Deze jongens waren pas acht maanden hier en ze waren reeds onder de invloed van de geheimzinnge aantrekkingskracht der tropen. Het was hun eerste aanraking met een nieuwe wereld en nu voelden ze in hun bewondering voor dit land iets van ontrouw tegenover het vaderland, dat hen uitzond. Ze begrepen, dat dit bij hem nog sterker moest zijn. Hij was hier geboren en had hier zijn jeugdjaren doorgebracht. Ze ken den zijn liefde voor dit land. Maar ze wisten ook, dat hij in Holland bij de verzetsbeweging was geweest, bereid om z'n le ven daar te geven. Daarom die vraag, waarvan zijn antwoord ook het antwoord was op hun eigen probleem: of hun aarzelen de voorliefde voor Indië de liefde voor hun eigen vaderland niet te kort deed. De luitenant trachtte z'n ge voelens zo zuiver mogelijk onder woorden te brengen. „Ik geloof, dat ik van Indië en van Neder land even veel houd, maar van elk op een andere manier. Indië is mijn geboorteland, maar Ne derland is het moederland. Die naam geeft het gevoel heel goed aan. Van Nederland houd ik als van een moeder, in wier taal je spreken leerde, wier invloed je bij blijft, ook al voert het leven je van haar af. (Wordt vervolgd) IN ZIJN Raus Pius creet wede: daan op d> vrede. De daarmee in rische zend bijzonder in eigen vuri weriszaamhe ware vrede Hij aanva m het voo de dreigend oorlog zich vertoonden, de aanvaard Iaat van h Pius XII zi vrede. En 1 angels era k Pad konden want hij wa als Nuntius tus XIV te crete vredes dip het eind reldoorlog h haasten, ind ring toen ee de toestand dien aan ge: ter de sdher kende krach ti.p' van Ror met hadden tus 1939, toei een nieuwe de deur s Pius XXI va len tot voori aan de voi heden ged; stuitte af Duitsland, da van Hitler c de. Toen d-e <x ken. het de onbenut om komen en de zachter». Bij 1944 en 1945 nen voor eer lossing van d een verscheu wereld aan. levmg nauwe gekomen en dreigden was Vaticaan. da centrale vred niets onbeproi en volkeren t £en pn nieuv sluiter» te vo< ..Thans heeft zij n stem ver en "astomlijn, op staat D van nu verton eenkomst met 1939. De man, Politiek doork: hu beter dan ook. dp verht standigheden het prestige a.h.w. in de - Hii doet het n gerijpt door e stelling dan de zaken ligg< nazi-dictatuur nu is de rode het grote bele! ca an niettemir doet. moet Pms XII de k bji vo< acht. Moge zij aller mede we bet gebed, nie den. Vandaar, dal elke beslissing val aan de H. houden, dat te] om dispensatie dominee van di schop dient uit en de vei draagt voor het geschiktheid en bepaalde candic antwoordeRjkhei deze toekomstig de werkkring 1 garanderen. Vandaar kan wat voor het éne bisdom raadzaal voor een ander der bisdom, mee zicht en de hou gen, ongeschikt Het heilzame juist ook voor priestercandidate heel en al buite De absolute m dispensatie is ns met het feit, dat hebben met een wet', al is deze Christus evangel voor priesterc; uitermate passen Tegenover elie Kerk eiienen pri< gen een volgzam zichtige houding om de vrijheid voor Bisschop en voor Z. H. de P; moeilijken. Naar men in elit opziet ten. Enerzijds door over de genome onberaden en oi oordeel uit te sp spoedig ook in dergelijks staat misschien zelfs vader van de gec hele rij van derg te voorspellen. Anderzijds seh foutief de houdin die het wat veror katholieken wil door plechtig 1 „Wij menen zeker dergelijke beslui: tand momenteel zjjn". (aldus „d« 22 Dec. 1951). W. dat de Nederland hun houding ten nu reeds bepaald deze wijze aan e. redacteur zouden ter publicatie. Hier is een uit< beslissing gevallen ons slechts past, fan de stuwende H. Geest in de Ke ontwikkeling af t( intussen te bidder sluit geheel de CJ zegen moge strekki Dr. J. L.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6