Modern Katholiek Ziekenhuis jubileert in 1952 Op verschillende punten wordt Noordholiands kust bedreigd Flats, die straks geschikt worden gemaakt als hotels Inrichting up to date Binnenkort uitbreiding van het St. Elisabeth Ziekenhuis Kampeergelegenheid ongewenst bij „Groote Keeten ZANDVOORT BOUWT Old Time Club Extra koopjes in TIMMERMAN's seizoen-opruiming! Nieuw! Nieuw! Aesthetisch Haarwerk Maison Geels HOGE PRI|S 1 Fa. G. Oudes TIMMERMAN Het Sportboek voor de jeugd |an Cottaar OUD EJAARSNUMMER 1951 PAGINA 15 ALKMAAR. Binnenskamers is zich in het Alkmaarse katho lieke ziekenhuis, het bekende St. Elisabeth Ziekenhuis in de van Everdingenstraat, een grondige reorganisatie aan het vol trekken. De buitenstaander bemerkt daar betrekkelijk weinig van, of het zou moeten zijn, dat men in de gangen toevallig eens een schilder tegen het lijf loopt of een paar verpleegsters bezig ziet met het overbrengen van een paar patiënten. Toch zal het de bezoeker, die er van tijd tot tijd binnenkomt, opvallen, dat gangen en zalen langzamerhand een ander aan zien hebben gekregen, frisser, fleuriger en vaak ook gezelliger. nisch geregeld; niemand, die niet in de keuken te maken heeft, kan er binnen komen. En dan zijn er nog: de grote wasserij, waarin 4000 kg was per week verwerkt wordt, de linnenkamers, de glans kamer en de strijkerij, waar met een moderne perstafel wordt ge werkt en de nieuwste droogtrom- mels staan opgesteld. In deze hoek van het huis zagen wij ook de machinekamer, met daarnaast de noodbatterij, die het hele huis bij het uitvallen van de netstroom van electriciteit kan voorzien en die op Kerst avond weer eens haar deugde lijkheid bewezen heeft Specialisten-afdeling Aan ae achterzijde, de kant van de Juliana van Stolberglaan, vinden we de specialisten-afde lingen. De kinder-paviljoens, de oor-, neus- en keel-afdeling, waar o.a. de toncillen gepeld en ver wijderd worden. Het zijn de z.g. barakken, die nu niet voor be smettelijke ziekten gebruikt wor den, omdat ze, gelukkig, practisch nu niet voorkomen. In tijd van nood echter kan deze afdeling De patiënten merken er be trekkelijk weinig van, maar eigenlijk is men al ruim ander half jaar bezig met veranderin gen en verbeteringen, die deels moesten worden uitgevoerd om dat het ziekenhuis in de oorlogs tijd natuurlijk wat achterop was gekomen, deels ook omdat zus ters en directeur-geneesheer, dr. G. J. Sluymer, in de zomer van het volgend jaar, wanneer het ziekenhuis zijn 25-jarig bestaan viert, goed voor de dag willen komen. Men is begonnen met het fehele huis, van binnen en van uiten, op te schilderen. Vooral inwendig heeft het gebouw daar door een ander aanzien gekre gen. De groene muren, met don kere randen afgebiest, zijn ver dwenen en hebben plaats ge maakt voor frisse, in crème en wit gehouden vlakken. Ook de wandversiering zal een beurt moeten krijgen, maar dat is weer van later zorg. Technische verbetering De technische verbetering, die zich in het St. Elisabeth Zieken huis heeft voltrokken, is wel van zeer ingrijpende aard. Dat geldt op de eerste plaats de transpor ten. Tot nu toe moesten de pa tiënten voor onderzoek over lange gangen getransporteerd worden. Daaraan is nu een eind gekomen, doordat op iedere afdeling een aparte onderzoekkamer is inge richt. Een geweldige besparing van tijd en energie! Er is oök een nieuwe baby kamer gekomen, waarin een elec- trische „kruikenmoeder", een apparaat, waarin de kruiken op temperatuur worden gebracht en gehouden, nieuwe couveuses, kleedtafels met verwarmd blad cn een glazen wand, waardoor de ruimte kan worden verdeeld, in dien enkele kindertjes tijdelijk moeten worden afgezonderd. De kraamafdeling, die daar direct naast is, heeft de beschik king over een zeer modern inge richte verloskamer, waarin de gezelligheid, de huiselijkheid niet geheel voor de technische zake lijkheid heeft plaats behoeven te maken. Deze afdeling beschikt ook nog over het nieuwste,, elec- trische, kolf-apparaat. Up to date ingericht Het St. Elisabeth Ziekenhuis, dat met ruim 400 bedden en 120 verpleegsters het grootste is bo ven het IJ, kan in alle opzichten goed mee; het is technisch up to date ingericht en men vindt er de nieuwste apparatuur. Zoals b.v. in de operatiekamers, waar de geneesheer-directeur ons een nieuwe Zweedse operatietafel toonde, die met één handgreep in alle mogelijke standen kan worden gebracht; en waar wij ook het modernste narcose-appa- raat zagen, met cylinders lach gas, dat ook gebruikt wordt voor aether-narcose, het zeer dure cyclopropaan en andere narcotica, een combinatie-apparaat dus. Bo vendien beschikt men in de ope ratiekamer ook over een elec- trisch snij-apparaat en een ge luidloze zuig-installatie. In de steriliseerkamer, waar de instru menten gesteriliseerd worden, zijn eleetrische- en stoom-sterili- satoren. Een ruim voorziene in- strumentenkast en ook een grote voorraad bloedplasma voor bloed transfusies behoren eveneens tot de uitrusting van een modern ziekenhuis. Belangrijk is, dat er tegenwoordig een pathaloog-ana toom iedere dag in het zieken huis te consulteren is. Gedurende een operatie kan men in het laboratorium binnen de vijf mi nuten zien, met wat voor weef selziekte men te doen heeft. Het geen b.v. bij het constateren van kanker natuurlijk van groot be lang is. Centrale keuken De keuken, het hart eigenlijk van het ziekenhuis, althans een zeer voornaam onderdeel daar van, krijgt een aparte dieet-af- deling, waaraan een diëtiste ver bonden is. De afgifte der spijzen wordt geheel modern en hygië- direct worden ingericht voor de opname van patiënten, lijdende aan infectie-ziekten. De speciale huid-afdeling is geheel ingericht; alleen nog niet in bedrijf, omdat er nog niet vol doende verplegend personeel voor is. Het ziekenhuis beschikt natuur lijk over een grote polikliniek, chirurgische en orthopaedische en voorts over een afdeling neuro logie. De laboratoria, die niet ge mist zouden kunnen worden, zijn uitgebreid, maar eigenlijk nog niet groot genoeg. Over uitbrei den gesproken, verschillende lage gedeelten van het gebouw zullen in de toekomst van één of twee extra-verdiepingen moeten wor den voorzien, want uitbreiding begint zo langzamerhand nood- ike zakelijk te worden. Personeel Personeel, dat nogal wisselend is en dat werkt op voorwaarden, vastgesteld door het' College van Rijksbemiddelaars, is momenteel weer vrij goed te krijgen. Onder de verpleegsters is merkbaar, dat de meisjes haar beroep zien als een liefdewerk. Er zijn er ver schillende, die een goed-betaalde baan hebben opgegeven, om in het ziekenhuis te kunnen werken. Ook voor haar tracht de directie en het bestuur het verblijf in het ziekenhuis zo aangenaam moge lijk te maken. Er zijn recreatie gelegenheden in een gezellige refter, huiskamers en in de toe komst komt er ook een betere behuizing. Het leslokaal is naar de eisen des tijds ingericht en een bijzonderheid is, dat er zelfs les in psychologie wordt gegeven, waarmede het St. Elisabeth Zie kenhuis pionierswerk verricht. Alkmaar beschikt met dat al over een zeer modern, goed-ge- outilleerd ziekenhuis, dat de naam van de katholieke charitas met ere in ons gewest hoog houdt. KRING HELDER K.V.P. Algemene vergadering, behandeling van Werkprogram 1952 Naar wij vernemen, zal de Kring Helder van de K.V.P. een buitengewone algemene vergade ring houden op Zaterdag 26 Jan. a.s. te Alkmaar, ter behandeling o.a. van het Verkiezingsprogram (Werkprogram-1952). Voorstellen tot wijziging e.d. kunnen worden ingediend tot uiterlijk 17 Januari a.s. Het is dus gewenst, dat de afdelingen vóór die tijd vergaderen. De aan wijzing van voorlopige candidaten voor de Tweede Kamer moet ge schieden vóór 10 Februari. DE FRAUDE TE BAKKUM Weer twee arrestaties Nadat In het begin van deze maand verschillende personen waren aangehouden, die als em ployé van het Provinoiaal Zie kenhuis „Duin en Bos" te Bak- kum zich goederen van deze inrichting hadden toegeëigend en een viertal personen naar het Huis van Bewaring te Alk maar waren overgebracht, heeft de rijkspolitie te Castricum Zaterdagavond de slager S. L. te Bakkum aangehouden. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij gedurende verscheidene maanden opzettelijk flinke hoe veelheden rundvlees en rundvet heeft gekocht, die uit het Pro vinciaal Ziekenhuis waren ont vreemd. De verdachte, die blijft ontkennen, wordt ter beschik king van de justitie gesteld. Zondag werd wegens het aan nemen van vlees, wetende dat dit afkomstig was het Provin ciaal Ziekenhuis, nog een be woner van Bakkum, die in dit ziekenhuis werkzaam is, aange houden. Ook deze verdachte wordt naar Alkmaar op trans port gesteld. GEDEPUTEERDE STATEN van Noordholland hebben de Staten een uitvoerig overzicht gegeven van de situatie langs de zee kust, waarin zij speciaal de toestand bij Groote Keeten in de nabijheid van Callantsoog onbevredigend noemen. Hier bevindt zich n.l. nog één buitenduinregel, reikende tot 6 a 8 meter boven N.A.P., waarachter op 2 meter boven N.A.P. het zgn. Kerlchofvlak ligt. De toestand is hier sedert het aanleggen, kort na 1900, van strandhoofden zoverre verbeterd, dat de achteruitgang van de zeereep werd vertraagd, doch de laag- en hoogwaterlijnen_ en de duïnvoet bleven achteruitgaan en deze laatste kan een ver dere achteruitgcmg van 10 meter zoals die bij een fikse storm mogelijk is niet meer verdragc/i. Wordt de smalle zeereep bij zware storm plaatselijk weggesla gen, dan zal het Kerkhofvlak overstromen. Het water zou even wel gekeerd worden door de Voordijk. Ook even benoorden Groote Keeten is de toestand ongunstig. Hier ligt achter de smalle zeereep het lage Bottegat en daarachter de zogenaamde dijk van Olden- barneveldt. Gedeputeerde Staten achten het maken van een kampeergelegen heid benoorden Groote Keeten, met het oog op de precaire toe stand waarin de duinen ter plaatse verkeren, zeer ongewenst. Zij kunnen dit echter helaas niet verhinderen. Geen bezwaar heb ben zij tegen het bouwen van seizoen-woningen in het dorp Callantsoog, hetgeen volgens het goedgekeurde uitbreidingsplan ge schiedt. Wat Texel betreft; over de doelmatigheid van de zanddijk, die in 1951 aan de Zuidwestkust werd aangelegd ter bescherming o.a. van/ het gebied van Geul en Westerduinen, kan nog niets wor den gezegd, daar de voorgelegen buitenduinregel nog niet is door gebroken (hetgeen trouwens ook niet direct te verwachten is) Over de verdeling van de kosten voor het bolwerk ter verdediging van de Noordoostpunt van Texel tussen polder Eierland, provincie en Rijk, kunnen nog geen nadere mededelingen worilen gedaan. Met een bijdrage van de polder van f 200.000.— zou waarsohijn- De haven van Casablanca, die op het ogenblik 7 millioen 300 ton per jaar te verwerken heeft, is te klein geworden. De havenautoriteiten hebben besloten de haven aanzienlijk te vergroten en te moderniseren. Tevens zullen hele wijken vernieuwd worden. Eén van de wijken, die in het kader van het nieuwe bouwplan van Casablanca tot verdwijnen is ge doemd. De naam van deze wijk is Ben M' Sik. slijpen, waarbij zich ook hier zoals aan de Noordoostpunt van Texel, maar dan op grotere schaal het verschijnsel zou kunnen voordoen van het zogenaamde omzwaaien van de kuststroom onder de wal. Daarom maant de inscharing bezuiden de Hondsbosse Zeewe ring tot oplettendheid en zou het wegvoeren van zand uit de zee reep en de kort daarachter ge legen duinen noch hier, noch bij de Egmondse kust raadzaam zijn. Dit wordt dan o.ojs door het pro vinciaal bestuur Zoveel mogelijk -tegengegaan- DOOR PROJECTIEL GEDOOD APELDOORN. In de Soe- rense bossen is Zaterdagmiddag een 17-jarige jongen gedood door een ontploffend projectiel. Hij had twee granaten gevon den. Toen hij er met een steen naar gooide ontplofte een der projectielen. ONLUSTEN IN AMBONEZENKAMP MIDDELBURG. Zaterdag is het in het Ambonezenkamp te Grijpskerke op Walcheren tot onlusten gekomen, toen auto riteiten een oproerige kok wil den verhoren. Tien Ambonezen dreigden handtastelijk te worden en gooi- den met stenen. Rijkspolitie gende duin bij E g m o n d zal af- verrichtte arrestaties. lijk genoegen worden genomen. Over de verbetering van de verbinding van Texel met de vaste wal wordt met het Rijk overleg gepleegd. Uit de sedert 1843/1857 jaarlijks verrichte strandmetingen is ge bleken dat de laagwaterlijn in het kustvak Bergen aan Zee-Den Helder van 44 tot 75 meter land waarts is verschoven en dat de duinvoet nóg verder achteruit ging, welke achteruitgang zich Zuidwaarts uitstrekt tot bij Eg- mond. Indien dit proces zich voortzet, bestaat de kans dat de zee óók het dan enigszins vooruitsprin- (Van onze correspondent) r Eveneens met het oog op de Op het raadhuis van Zandvoort bestemming tot vermaakscentrum is een groot wederopbouwplan voor de badplaats bekend ge maakt. In Februari hoopt men aan de Noord-Boulevard te be ginnen met de bouw van flats, die, wanneer het hele plan vol tooid is, een periode van vier jaar zal daarvoor nodig zijn tezamen woonruimte zullen bie den aan meer dan drieduizend personen; winkels, restaurants en andere recreatie-mogelijkheden zijn in dit plan geprojecteerd. De flats worden zo gebouwd, dat zij, wanneer de woningnood is afgenomen, zeer gemakkelijk geschikt gemaakt kunnen wor den voor hotelruimte. In een ver dere toekomst zal op dit plan aansluiten de bouw van wat men het Zandvoortse Kurhaus zou kunnen noemen, met een concert en een bioscoopzaal, hotelruimte en alles wat daarbij behoort. De burgemeester van Zand voort, de rijksbouwmeester Ir. Friedhoff, de heer Remouchamps namens de bouwers, de Haagse combinatie N.V. Meggelen en J. Lancee, en de Scheveningse ar chitect A. v. Haaren, hebben in hun toelichting op de plannen, vooral ook gewezen op de socia le kanten daarvan. De Noord Boulevard was oor spronkelijk bestemd voor recrea tiegebied. De bouw van hotels is op dit moment niet verantwoord in verband met de woningnood. Ook is de rendabiliteit van hotels op dit moment te gering. De ge vonden oplossing ondervangt de ze bezwaren en heeft bovendien het voordeel, dat de toekomstige bewoners in een gebied komen te wonen, dat, met het oog op de recreatie, zeer aantrekkelijk is; de flats zijn ruim en bieden vrij wel allen een gezicht op zee, de bebouwing heeft een open karak ter. Tussen de flats liggen ten nisbanen, plantsoenen en restau rants. is alle zwaarwichtigheid in de bouw vermeden. Geen baksteen als buitenaanzicht, maar een be pleistering in bijna witte tint, een sobere architectuur, die niet spreekt door decoratie, maar door de harmonie van eigen lijnen en die alle eentonigheid mist, mede door de variërende hoogten van de flats - er zijn er met negen woonlagen. Een nieuwe figuur is de me thode van verkoop. De flats wor den niet na de bouw verkocht, maar kooplustigen kunnen deel nemen aan, geld steken in de bouw zelf. Zo ontstaan coöpera ties van éigenaars, die in de toe komst in eigen boezem kunnen besluiten, al dan niet tot hotel- exploitatie van een flatgebouw over te gaan. OUDEJAARS-BALAVOND VAN D.A.W. ALKMAAR. Zaterdagavond hield DAW in de Marijke-Zaal van hotel Victory een Oudejaars- balavond. Het dansen werd o.m. afgewis seld met enkele voordrachten en sketches. Hiervan noemen wij het optreden van de 15-jarige Jetske Boxem uit Enschede, die o.a. het Largo van Handel zong met goede, zuivere stem. De piano-begeleiding was van mej. F. Rentenaar. De vooral bij scho lieren reeds zeer getapte Ru Kes. selaar droeg enkele korte stuk jes op uitstekende wijze voor. Het rad van avontuur werd door een van de bestuursleden van Daw bediend, met een flair, of deze nimmer anders had ge daan. Een golf van troost- en „echte" prijzen stroomde door de zaal. De dansmuziek werd verzorgd door 5 man van The Mood Ma kers. Noodlottig schot van jachtopziener LEERDAM. In de Herwij- nense Polder is de 23-jarige L. van Zandwijk dodelijk in het hoofd getroffen door een schot uit het geweer van de jacht opziener Bijl. LUSTRUM-PROGRAMMA LANCEDIJKER CABARET-GEZELSCHAP ZD.-SCHAiRWOUDE Het Lan- gedijker Caibaret-gezelschap, dat in Februari zijn eerste lustrum gaat vieren heeft een nieuw programma, dat reeds in verschil lende plaatsen werd uitgevoerd en dat nu in Zuid-Scharwoude zal worden vertoond op Zaterdag 5 Jan. in de zaal van café Rijper. Onder de titel „Blijf gezond wordt Langediik een show-avond geboden met tal van aardige en vrolijke nuimmens o.a. een Pot pourri uit de operette „Masker in 't blauw", een actueel schetsje over de inwoning en meer van dergelijke vondsten. Het program ma biedt beschaafde amusements kunst en zal zeker in Noord-Hol land wel worden gewaardeerd. Medewerking aan het optred.en van het acht leden tellende ge zelschap wordt verleend door het populaire dansorkest „De Casa nova's" onder leiding van Jan Schuffel. De op te voeren schet sen wei/den ingestudeerd onder leiding van de heer Jac. Prijs- UITVOERING ST. ALOYSIUS CASTRICUM. Het fanfarecorps St. Aloysius gaf in de zaal van de heer Rcozendaal een geslaagde uitvoering. Waaraan de toneel vereniging St. Pancratius en de zangvereniging St. Caecilia mee werkten. De voorzitter, de heer R. de Ruiter, deelde in zijn openingswoord mede, dat deze avond werd gegeven als een blijk van waardering ten opzich te van hen, die hun morele en financiële steun aan de vereni ging hadden gegeven. Er bestaat nog gelegenheid voor een aantal flinke jongens om zich aan te geven voor een tamboercorps. Als eerste nummer werd ge speeld, o.l.v. de heer H. M, v. Ossenbruggen, „Standaard of St. George", mars en als tweede nummer Rossiniana, ouverture van G. Boedijn. welke op bui tengewoon fraaie wijze werd uit gevoerd. St. Caecilia zong onder directie van Stephen Jansen. St. Pancratius voerde het toneelspel „Armen-Rijkeri' op. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 1 JANUARI Experimenteel televisie-programma van de VARA 20.15—21.45 1. „De bruiloft van Kloris en Roosje", een La- rense boerenbruiloft. Pauze 2. Weerkaart. 3. Soirée dansante. I Familieberichten 9 Januari 1952 hoopt onze beminde zoon en broer Fr. JOHAN J^. DEKKER Missionaris in Br. Bor neo, zijn 12' =-jarig pries terjubileum te herden ken. Uit aller naam, Mevr. C. Leering- Dekker Bergen, Jn. Oldenburg- laan 16. 0AN5SCHOOL S Do nieuwe i vangt aan op Don derdag 3 Jan. Voor enige deelnemers is nog plaats. Inschrij ving Kenn.str.weg 101 telef. 3375. Familieberichten Tot onze diepe droef heid overleed heden, na een kortstondig, geduldig gedragen lij den, voorzien van de H.H. Sacr. der Ster venden, onze ir.nig geliefde zoon, broei en oom HERMANUS HOEK, in de ouderdom van 44 jaar. Uit aller naam. Wed. K. Hoek Spanbroek, 30 Dec. '51 Zandwerven C 19 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben op Woensdag 2 Jan. a.s., des mor gens om 9.30 uur in de par.kerk van de H. Bonifacius te Span broek, waarna begra fenis op 't R.K. kerk hof aldaar. Hierbij geven wij U kennis van het plot seling overlijden van onze Rector, de zeer- eerw. heer H. VAN DEN HOEK Het Bestuur van de Piusstichting. Alkmaar, 30 Dec. '51 BI. overalls dubb. zakken 9.63 Prima Khaki Overalls 11.97 BI. keper broeken 9.47 Bakkersbroeken 8.97 Fant. broeken 9.98 Tweed broeken 14.97 Onzichtbaar in dragen Billijk in prijs. Snel gereed. Alleen ver krijgbaar bij Gediplom. Huid- en Haarverzorger, Oude gracht 225, telef. 352 ALKMAAR Ivoor goud, zilver. I juwelen, bloedko- I 1 ralen Langestr. 14, Alkmaar ADVERTEREN DOET VERKOPEN Kruideniersjassen prima 8.90 Grijze k.jassen 8.97 Witte damesjas 11.95 Lange witte herenjas 10.97 Gebl. damesjasschort m. 42 5.97 Groen khaki colbert 6.97 Manch. rijbroek 19.67 Wollen jongens plusfour v.a. 12.97 Flan. herenpyama's grote maat 8.97 Flan. hemden dubb. borst 4.27 Flan. werkhemd iets verkleurd 4.47 Effen overhemden 4.67 Khaki overhemden 5.97 Motorhandschoenen met leren kap 8.98 Extra koopjes man bij de Vakkledingman! LANGESTR. 4 Tel. 2231 ALKMAAR Heren bretels dubb. achterst. 97 cl Sokken Fil d'écosse 1.39 Petten enkele maten 1.97 Dassen 67 47 7 cl Overhemd 2 brd 6.97 EEN KOSTELIJK GESCHENK voor de jeugd (waar de Ouders volop van zullen meegenieten!): door de bekende Sportjournalist en radio-reporter Dit rijk geïllustreer de boek behandelt alle takken van sport. Het werd door de pers genoemd: een al lerprettigst boek een reuzeboek een der beste sport boeken voor de jeugd Royaal uitgevoerd Prijs: f 5.95 Een uitgave van de KINÏIEIM- UITGEVERIJ, HEILOO Verkrijgbaar in de boekhandel Filiaal te Alkmaar, Langestraat 49 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 15