De stem van de Heilige Vader en de katholieken PERZIË en EGYPTE grepen hun kans Kin Wisselingen in Europa z De vlam boven het kruitvat Wij horen wel maar luisteren niet. Maar steeds meer aan de leiband van de U.S.A. i n/S z U ,.v\RSNUMMER 1951 OLIEVELD IN RUSTE Perzië drijft op een enorme plas olie. Maar nu liggen de raffinaderijen gro tendeels stil. De Britse technici zijn vertrokken en de minimale, primitief- gewonnen produc tie is letterlijk een druppel op een gloeiende plaat. Kon in Korea geen enkele oplossing worden bereikt in het belang van de vrede, het afgelopen jaar bracht ons nieuwe gevaarlijke problemen, welke de vrede in de wereld bedreigen. De schamele wijze, waarop Engeland, dat practisch in bezit was van alle rijke oliebronnen in het arme Perzië, de Perzen zelf daarvan liet profi teren, had daar reeds jaren kwaad bloed gezet en de nationalistische anti-Westerse machten, die vooral onder het grootgrondbezit werden gevonden, gelegenheid gegeven een anti-Britse propaganda te voeren. De ware oorzaak van deze pro paganda lag in de vrees en het verzet in deze conservatieve krin gen tegen het importeren van de Westerse cultuur in Perzië, waar door de enkele duizenden groot grondbezitters, die schatrijk zijn, hun bezit bedreigd voelden tegen over de millioenen paupers. Deze Mossadeq, die de strijd voert vanaf zijn bed. zouden bij meer beschaving en ontwikkeling maar ontevreden worden en hun deel in de rijk dom van het land opeigen. Daar om moesten die millioenen wijs gemaakt worden, dat hun ar moede het gevolg was van de Engelse politiek, welke de rijk dommen van Perzië opeiste. De communisten speelden dit spelle tje dapper mee, overtuigd, dat zij in dit troebel water prachtig zouden kunnen vissen, zoals ook vroeger gebleken was. Want de agitatie tegen Engeland bracht de communistische Toedeh partij de wind in de zeilen en was ook oor zaak, dat de regering, onder invloed van de grootgrondbezit ters de bepalingen tegen de com munisten, zo goed als niet meer toepaste. Een van de Perzische staatslieden, die dit spel doorzag, was de premier generaal Rasmara. Opgeleid in Engeland en over tuigd, dat de Westerse cultuur zijn land en volk er boven op zou brengen, was hij met de huidige Sjah onvermoeid werkzaam om tegen het grootgrondbezit in, de Westerse cultuur belangrijker in vloed te geven. Wel erkende ook hij, dat Enge land veel meer over de- brug moest komen, maar hij begreep, dat het anti-Engelse verzet heel andere gronden had. Hij weiger de dan ook de nationalisatie van de oliemaatschappijen, omdat hij veel meer heil zag ïn een politiek, waarbij de Engelse concessies bleven, maar waarbij Perzië veel grotere financiële voordelen zou krijgen. Op Zondag 7 Maart, na dat hij in het Parlement opnieuw dit standpunt verdedigd had, werd hij op straat door enkele fanatiekelingen doodgeschoten. En met deze revolverkogels be gon het Perzische conflict. De Sjah trachtte nog een opvolger te benoemen, die Rasmara's poli tiek zou voortzetten, maar het parlement, waarin het groot grondbezit een geweldige invloed had, mede door bedreiging en afpersing, stemde deze candidaat weg. De Sjah probeerde het toen met een compromis candidaat n.l. Hoessein Ala, die met de nationa lisatie op de achtergrond met de Engelsen wilde onderhandelen. Maar 25 April werd hij in de Ka mer reeds ten val gebracht en de Sjah was toen gedwongen de man van de nationalistische con servatieven Dr. Mossadeq tot minister-president te benoemen. Daarna spitste het conflict zich snel toe. De Ver. Staten die nog geprobeerd hebben, eerst door Truman's vertrouweling Harriman in Teheran, later tijdens het be zoek van Mossadeq m Washington te bemiddelen, bereikten daarmee geen resultaat. Tot nu toe heeft trouwens ook Mossadeq voor het land nog geen ander resultaat bereikt, dan dat de kostbare olie winning practisch is stopgezet en het zo verarmde Perzië nog nood- lijdender is geworden, want het laatste jaar ontvangt men hele maal niets meer van Engeland, zodat het land financieel en eco nomisch nog verder ontredderd is en de volledige ineenstorting voor de deur staat. Een situatie waar van alleen Moskou profiteren kan. Ook Egypte komt in verzet Egypte, dat na met hulp van Engeland zich van de Turkse overheersing heeft losgemaakt, daarvoor een zware tol aan Lon den moest betalen, heeft, profi terende van de nieuwe verzwak king van Engeland in het Midden Oosten, door de recalcitrante hou ding van Perzië, een poging'ge daan zich geheel van Engeland los le maken. Op (1 Augustus kondigde de Egyptische regering vrij onverwacht, de opzegging aan van het Egyptisch-Engels verdrag van 1936. Ook hier was Rusland er weer onmiddellijk bij om van het geschil te profiteren. In de Vei ligheidsraad van 29 Aug. mis bruikte het zijn veto weer eens tot de Engels-Frans-Amerikaanse resolutie in stemming kwam, waarin de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal onwettig werd verklaard. Natuurlijk be greep Rusland volkomen, dat West-Europa deze blokkade nim mer kon aanvaarden en dat de Egyptische maatregel in strijd was met alle verdragen. Maar recht en wet lapt Moskou nog steeds aan zijn laars en het steunt gaarne de meest reactionnaire nationalistische bewegingen, als het daardoor de Westelijke mo gendheden in moeilijkheden kan brengen. Intussen hebben tegen over de uitdagende eisen van Egypte niet alleen Frankrijk, maar vooral ook de Ver. Staten zich veel krachtiger solidair ver klaard met Engeland dan in het Perzische geschil en ervaarde Cairo al heel spoedig, dat het niet alleen de strijd aangebonden had met Engeland, maar met een Hat is duidelijk, dat bi) de totstandkoming van de eenwording van Europa een proces, dat rich voltrekken moet, al zal het langzaam en moeilijk gaan, het voor ons katholieken van de allergrootste betekenis ls, of wij katholieken op dit nieuwe Europa onze beginselen tot Invloed kunnen brengen, of dat deze eenwording zal worden voltrokken door humanisten, socialisten en misschien wel communisten. Winston Churchill, grimmig en vastberaden en Josef Stalin, wiens bedoelingen ondoorgrondelijk zijn vast aaneengesloten blok van de Westerse mogendheden, die zich hier met alle kracht tegen de Egyptische aspiraties zullen ver zetten. Daar komt nog bij, dat de positie van Egypte in dit ge schil buitengewoon kwetsbaar is. Niet alleen doordat de Engelse legers in de Kanaalzone Egypte economisch beheersên en alle olietoevoer kunnen afsluiten, maar ook militair machteloos kun nen maken. Veel ernstiger be dreiging is intussen, dat Engeland vaste voet heeft in de Soedan en er niet aan denkt deze te ver laten, hoewel Faroek zich tot de koning van de Soedan heeft doen uitroepen. Wie de Soedan heeft, bezit ook de bronnen van' de Nijl en door deze af te dammen zou Egypte machteloos en geruï neerd worden. Het heeft er dan ook de laatste tijd al op geleken, dat men in Cairo bezig is de op geroepen geesten weer te bezwe ren, al is ook in het nationalisme de weg terug heel wat moeilijker dan het omgekeerde. Dat ook Marokko als derde in de .bond tegen Frankrijk is be gonnen te ageren, was een nieuw bewijs, hoe krachtig het verzet in de Arabische wereld tegen de Westerse democratieën wordt, waarbij de steun welke deze laat- sten aan Israël hebben verleend en door hun machtspolitiek de Arabieren gedwongen hebben voor de Joden hun land te ont ruimen, een grote rol speelt. Het blijkt meer en meer, wélk een diepe haat dit optreden in de Ara bische wereld heeft verwekt en de steeds heftiger oplaaiende haat tegen het Westen en daardoor steeds groter wordende onrust in het Midden Oosten, kan hier in het komende jaar voor de wereld vrede nog wel eens tot gevaar lijke uitbarstingen leiden. Bij de ontvangst van de Euro pese federalisten op 17 Aug. te Castel Gandolfo heeft de Paus op de dringende noodzaak ge wezen, dat de katholieken van Europa toch hun taak in deze verstaan, omdat de komende tijd beslissend zal z;jn wat het chris tendom betreft, voor eeuwen wellicht. Verzuimen wij nu onze taak en onze plicht, aldus de H. Vader, dan zal de rol van de Kerk in West Europa ook al zal het niet overrompeld worden door het communisme, voor lange tijd zijn uitgespeeld. Het is wei nig minder dan ontzettend te be speuren hoe weinig deze toch zo ernstig klinkende woorden van de Paus op de West-Europese katholieken hebben ingeslagen. Zou de stem van de Paus, hier op dit voor de Kerk zo gewich tig uur, er een zijn geweest van de roepende in een woestijn? Dat de ongelovige, niet-'katho- lieke wereld niet luistert naar de stem van de Stedehouder Chrlsti is erg voor de wereld, maar als de Katholieken de H. Vader ook laten praten, dan wordt dit een ramp. En toch hoe weinig aanhang telt de Federalistische beweging onder de katholieken? Zeker dit werk ligt voor een belangrijk deel op staatkundig politiek terrein, maar de Ned. Kath. Volkspartij doet hjer prachtig werk met haar buitenlandse contacten. Mannen als prof. pater Beaufort, prof. Schlichting, de heer Serrarens en mej. Klompé, doen hier prachtig internationaal werk, maar ze heb ben zo weinig hulpmiddelen. Waar de PvdA op deze interna tionale bijeenkomsten komt met een delegatie van 24 man, komen wij er met 4 en 5 man. Dat komt orridat er nog steeds honderden, duizenden katholieken in ons land zijn, die voor het politieke werk hun schouders hautain op halen en er geen offertje voor over hebben. Vaak nog omdat ze menen, dat de KVP op staatkun dig terrein daden stelt, die ze niet in overeenstemming achten met hun stoffelijke belangen. Maar als wij zelf zo egoistiseh en kortzichtig oordelen, mag het ons dan verbazen, dat Europa in of fervaardigheid zo hopeloos te kort schiet Ook hier moeten we de wereld verbeteren door te be ginnen met ons zelf. Bij het slui ten van het H. Jaar op 1 Maart j.l. heeft Z. H. meegedeeld, dat dit keer 3.100.000 katholieken van heel de wereld de H. Vader heb ben bezocht, tegen 350.000 in 1900 en 585.000 in 1925. Deze massale deelname van de katholieke wereld is zonder twij fel wel een balsem geweest op de wonde, door de wrede kerkvervolging in Oost-Europa aan het Vaderhart van de Paus toegebracht, en als zodanig mag zeker ook gelden de nieuwe lo ten aan de oude katholieke stam in andere werelddelen, waarvan de Paus met zo grote voldoening getuigde in zijn encycliek „Evan- felii Praecones" van 2 Juni van it jaar, waarin de Paus mee deelde, dat sinds 1924 de 450 missiegebieden in 1951 waren uitgespreid tot 600 en het aantal katholieken in die gebieden van 14.800.000 tot 26.800.000. Maar ook gewaagde de H. Va der in deze encycliek van de ver- de Kath. Kerk deze strijd aan bond tegen de communistische staat, de protestanten haar in de rug aanvielen, wat de taak voor de communisten, vooral interna tionaal, heel wat gemakkelijker heeft gemaakt. In Tsjecho-Blowa- kije en Polen en Roemenie enz. is het niet anders gegaan, in al deze landen, heerst, zoals de Paus op 8 Nov. j.l. zeide, een meedo- tenloze kerkvervolging, welke erlnneringen oproept aan de meest droeve dagen uit de kerk geschiedenis. En wij katholieken, die volgens de gegevens van het Vaticaan van 22 Juni de sterkste groep vormen in de wereld, n.l. met 400 millioen katholieken, tegen 202 millioen protestanten, 181 millioen Oosters Orthodoxen, 296 millioen Moha- medanen, 255 millioen Hindoes en 293 millioen Confuclanen, we doen niets en laten deze kerk- vervolgers hun onmenselijke wreedheden aan onze geloofsge noten rustig begaan. Neen, ook in dit opzicht bood 1951 ons weinig opwekkends en schrikkelijke vervolging, waaraan de Katholieken in Oost-Europa, maar ook in Azië bloot staan en die Hem met grote zorg en droef heid vervult. In dit opzicht heeft het com munistisch bewind, reeds zo te recht door Paus Pius XI in 1935 gebrandmerkt als „duivels" in het afgelopen jaar zijn ware gedaan te meer en meer gedemonstreerd. Trouwens het zijn fliet alleen de katholieken, welke met alle mo gelijke methoden worden ver volgd, ook het persbureau van de Ned. Herv. Kerk heeft in Novem ber van dit jaar een publicatie de wereld ingezonden over de vervolging van de protestantse kerken achter het IJzeren Gor dijn. Ook uit dit rapport blijkt, dat dit gevaar de kerken niet bespringt, maar langzaam en listig besluipt. Het is daarom zo jammer, toen al behoeven we bij dit alles aan de toekomst van de Kerk niet te wanhopen en al weten we uit de geschiedenis dat de Kerk ook onder de meest meedogenloze vervolging bloeiend kan leven en dat de vuurproef vaak 'Ven heilzame zuivering kan beteke nen, dat neemt niet weg, dat aan haar priesters en gelovigen in deze dagen in deze landen, wel ontzettend zware eisen worden gesteld. Bidden we G-od vurig om troost en kracht voor onze zo zwaar beproefde broeders in het geloof en vragen we dat de zui vering, welke ook ten onzent zeker nodig is, er komen moge door eigen kracht en wil, en ons niet wordt opgelegd door de vijanden van Gods Kerk. Moge het nieuwe jaar ook in dit opzicht voor ons allen, in en over de grenzen een gelukkig en zalig nieuw jaar zijn. J. H. EEN KONING TREEDT TERUG Een van de meest ontroerende ogen blikken van het afge lopen jaar was voor velen het tijdstip, waarop Leopold, Ko ning der Belgen, af stand deed ten gun ste van zijn zoon Böudewijn. Wat Europa zeil betreft, kan niet meer worden ontkend, dat de Amerikaqrae invloed hier steeds groter wordt. Het is het gevolg van een keuze, welke West-Europa doelbewust heeft aanvaard onder de steeds ernstiger wordende bedreiging van de commu nistische agressie uit het Oosten. Het is een politiek van de nuchtere werkelijkheid, te erkennen, dat West-Europa niet sterk genoeg meer is om zich zeil tegen deze dreigende gevaren te I beschermen. Wij staan voor de keuze öf ons te laten overwel- digen door het barbarisme van het communisme, waarvan we i de verschrikkingen in steeds onmenselijker gedaante bii de volkeren achter het IJzeren Gordijn zien, of steun te gaan zoeken i bij de Ver. Staten, de enige macht ter wereld, welke het demo- i cratlsche Europa nog helpen kan. Op 1 Januari 1951 telden de Ver. Staten 152.300.000 inwoners, meer dan geheel West-Europa te samen. Maar wat de productie en machtsmiddelen betreft en economische hulpbronnen is het sterker dan de rest van de we reld. De Ver. Staten zijn bereid ons de gevraagde steun te geven, niet uit zuiver altruïsme natuur lijk, maar ook, omdat men daar weet, dat een heerschappij van Rusland over de wereld niet persé met zich behoeft te bren gen een Russische overwinning op de Ver. Staten, maar dat een isolatie van Amerika van Euro pa practisch hetzelfde resultaat zou hebben. Begrijpelijk is het intussen ook, dat Amerika voor deze hulp voorwaarden stelt, waaraan Europa moet voldoen en dat daarbii offers van ons worden gevraagd. Of van deze noodzakelijke offervaardigheid West-Europa voldoende door drongen is en vooral van de noodzakelijke saamhorigheid, welke zich moet demonstreren in een éénwording van West- Europa, is ook in 1951 nog een vraag gebleven. De langzame vordering met de vorming van het Europese leger is daarvan een bewijs en de weinige resul taten van Straatsburg nog meer. De militaire Atlantische confe rentie in Rome, eind November gehouden, heeft slechts teleur stellende resultaten opgeleverd. Op 7 Januari kwam Eisenhower naar Europa om d' "ring van een Atlantisch leger onder ogen te zien en op 1 Februari bracht hij in de Amerikaanse Senaat verslag uit van deze Europese reis. waarbij hij tot de conclusie kwam. dat een krachtige geest tot verzet tegen de Russische ex pansie politiek zich in West- Europa gevormd had. Zou Eisenhower nu eind December dit nog geheel onderschrijven? Ook wat de constructieve ge dachte betreft van deze geest tot weerbaarheid? De verwachting dat het opnieuw aan het bewind komen van de Conservatieven, dank zij de gematigde conserva tieve overwinning in Engeland op 24 Oct. j.l. het proces voor eenwording en samenwerking zou bespoedigen, is ook niet ver wezenlijkt. De historische geest van het Engelse isolationisme leeft bij elke Engelsman even sterk, hij moge zieh dan socia list of conservatief noemen. Een factor voor de zwakheid van Europa is ook wel de mach teloosheid van de democratische stelsels om regeerkraehtigp ka binetten te vormen. In dit op zicht hebben ook de Franse ver kiezingen welke op 17 Juni ?iin gehouden geen enkele wijziging gebracht. De toestand is eer ver ergerd dan verbeterd doordat de regering nu practisch op parle mentaire minderheden moet steunen. Ook de Griekse verkie zingen vertoonden hetzelfde beeld en zelfs de Engelse kie zers met hun zo geroemde twee partijen stelsel brachten het niet verder, dan dat zij op 24 Oct. een pariiyjientair zwakke la- bourregering vervingen door een zwak conservatief bewind. In Duitsland waar in de ver schillende oude staten in 1951 verkiezingen plaats hadden, za gen we. dat daarbii de oppositie, die de Bondsregering aanviel vanwege haar aansluitingspoli- tiek bii de Geallieerden, aan aanhang wint en de Regering, die met de buitenlandse demo cratische landen wilde samen werken. werd verzwakt. Zelfs de Duitse socialisten deden aan dit spel mee, daardoor de onbe rekende Dr. Schumacher, die zich laat verblinden door een niets ontziende politieke haat tegen zijn christendemocratische collega, een voor geheel demo cratisch Europa zeer gevaarlijk spel speelt. In dit opzicht lijkt het er veel op, dat de Duitse so cialisten, van hun gevaarlijk po litiek spel tijdens de regering Weimar in de twintig en dertiger jaren niets geleerd en alles ver geten hebben. Neen, een beeld van stabiliteit, van een doel bewuste democratische politiek, heeft het oude Europa ons in 1951 nog allerminst gegeven. Het is nog steeds hopeloos verdeeld en daardoor onmachtig en te 7.wak om een eigen sterile po sitie in te nemen tussen de twee grote machten in het Westen en in het Oosten. En niets wijst er op, dat 1952 in dit opzicht een gunstiger beeld zal geven. Het enige positieve op dit terrein was de ondertekening in Parijs op 18 April van het plan Sehu- man voor de stichting van eeni Europese gemeenschap van IJzer en Staal, maar de goedkeuring van dit verdrag door de vér- schillende Europese parlemen ten, laat nog steeds op zich wachten. In Korea sneuvelde 12 Fe bruari de commandant van het vrijwilligers detachement Nederland der Verenigde Na ties, luitenant-kolonel M. P. A. Den Ouden. 4 van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 18