Z. Em. Kardinaal de Jong kreeg coadjutor in Mgr. B. Alfrink 1951 was een bewogen jaar in de parlementaire geschiedenis AtaandOctonlek. 1951 Defensielasten drukken zwaar op land en volk Katholiek Nederland vierde jubilea sociale encyclieken Woningbouw- en belasting- politiek de pijlers Nijmegen kreeg medische faculteit Twaalf maanden Nieuw-Guinea Moeilijkheden voor bedrijfsleven OUDEIAARSNUMMER 1951 PAGINA d NEDERLAND IN HET AFGELOPEN JAAR Het afgelopen jaar zal steeds in de herinnering van Katholiek Nederland voortleven als het tijdvak, waarin Z. Em. Kardinaal de Jong Zijn bekendmaking richtte tot de gelovigen, waarin werd gezegd dat Z. Em, de H. Vader om een hulpbisschop had gevraagd. Tot deze hoge post in het kerkelijk bestuur benoemde de H. Stoel prof. dr. Alfrink, die op 17 Juli werd gewijd als bisschop op een luisterrijke wijze, waar geheel Nederland in de geest bij tegen woordig was. Mgr. Alfrink zou de titel voeren: Aartsbisschop van Tvana in Klein-Azië. Tegelijkertijd leed het Hoogwaardig Episco paat een groot verlies met het overlijden van de beminde bisschop van Breda, Mgr. Hopmans. katholieke middenstanders hun 7de lustrumfeest. Mgr. Alfrink bracht een bezoek aan het con gres, kort na zijn bisschopswij ding. Deze bijeenkomst was een manifestatie van wat velen in de loop van de jaren voor de geor ganiseerde katholieke midden stand hadden gedaan. Groot was schijnsel, dat de beste resultaten mag verwachten voor de toe komst. Bij dit alles bleek vol doende, hoe weinig besef nog aanwezig is van elkanders ver diensten in de strijd voor de katholieke emancipatie. En meer dere malen klonk het woordje „eenheid" in de kolommen van de leidinggevende artikelen in de katholieke pers. Een zekere controverse, die ook doorwerkte in de katholieke politiek en een oplossing vond in het congres var. de K.V.P. in October, waar „be houdend" en „vooruitstrevend" aan één en dezelfde tafel zaten, niet alleen als een vlagvertoon voor de buitenwacht, maar als deelnemers aan een gesprek, waarin van de opzet werd uit gegaan, dat de harmonische een heid een te kostbaar goed is om verloren te laten gaan. Prof. Duynstee maakte naam. „Links" en „rechts", „vleugels" en „geen vleugels", dat waren de termen die over en weer af gevuurd werden. Moge uit de botsing van deze meningen de goede weg worden gevonden. Men heeft in 1951 zich uitge en wtr?lfwkengziiden praat, zowel openhjk aü Sr wereldlijke, zijde,. ^es]otem £euren. 1952 zal hier ongetwijfeld de vruchten De traditionele studiedagen van Bij de start van 1951 richtten de bisschoppen een schrijven tot de Nederlandse geestelijkheid en gelovigen, waarin verlenging van het Kerkelijk Jaar Werd bekend gemaakt, geldende voor de ge hele wereld. De Vastenbrief sprak de diepe bezorgdheid uit van bet Hoogwaardig Episcopaat over de ontreddering van het gezins leven. Er werd aangedrongen op het betrachten van het gebod van de Liefde. Het hoogste Ker kelijke Gezag wendde zich daar na nog dikwijls tot Katholiek Nederland, waarbij een beroep werd gedaan om steun te verle nen aan de Oost-Priesterhulp, om te voorzien in het levensonder houd van de geestelijkheid en om alle bijstand te geven aan het belangrijke werk van de Katholieke Universiteit, meer in het bijzonder aan de oprichting en instandhouding van de me dische faculteit. Werk van Emancipatie. Dit uniek werk van katholieke emancipatie kon in het afgelopen jaar beginnen, toen mgr. Alfrink op 18 October de medische fa culteit van de Keizer Karei- universiteit inwijdde. Het was een betekenisvol ogenblik voor geheel Nederland en een grote schrede voorwaarts op het pad van de opleiding van het Neder landse medische corps. In De cember kwam de nieuwe facul teit nogmaals in het brandpunt van de belangstelling te staan bij de aanbieding van een geschenk Rolduc gaven een vooruitgang te zien in het streven naar een die pere bezinning op de katholieke beginselen voor het maatschap pelijk leven. Een vinnige botsing tussen de standsorganisaties, vnl. de Adel- bertsverenlging en de K.A.B., gaf enige tekening aan het katholieke leven. Over en weer werden ar gumenten aangevoerd in de strijd, waarbij zo nu en dan scherpe uitlatingen werden gedaan, die later plaats moesten maken voor een verzachtend commentaar. Uit alles bleek, dat het aller minst de „dood in de pot" was, hoewel het vergaderbezoek ern stig te wensen overliet. De vor ming en de scholing, zowel in de sociale organisatie als in de KVP wonnen veld. Een gelukkig ver van plukken. Aan het eind van het jaar werd een spannende race gehou den. of de Partij Zonder Naam, de lijst van Merie, of Wim Jans sen én zijn volgelingen de ver kiezingen, in het kader van de „Baas boven Baas-actie" zouden winnen. De laatsten wonnen de slag met vlag en wimpel en ten bate van de kath. militaire te huizen werd een bedrag van f 377.594.bijeengebracht. In het midden van de laatste maand werd opnieuw een beroep gedaan op de milddadigheid van Katholiek Nederland. Het Hoog waardig Episcopaat richtte zich tot de gelovigen met het drin gend verzoek hulp te verlenen voor de leniging van de nood in de getroffen Italiaanse gebieden. Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard van Canada, in de vorm van een aan Luxemburg bevestigde oude banden tussen Nederland zestal microscopen voor het we tenschappelijk onderzoek en het onderwijs in de medische leer vakken: tegelijk een blijk van de hechte banden die er tussen Canada en Nijmegen bestaan se dert de Canadezen met vele of fers hun aandeel verwierven in de strijd om de bevrijding van Nederland en waarbij de naam van Nijmegen voor altijd een begrip is geworden. Jubilea Pauselijke Encyclieken. Met grote dank en een warm doorleefd gevoel van eerbied je gens de grote Pausen Leo XIII en Pius XI herdachten de Ne derlandse katholieken in stad en land -de jubilea van „Rerum No varum" en „Quadragesimo An no", welke viering culmineerde in een massale bijeenkomst van de K.A.B. in de laatste dagen van Mei in Rotterdam. Meer dan 60.000 katholieke mannen en vrouwen beluisterden een toe spraak van de H. Vader in het Nederlands en waren getuige van de opvoering van het spel „De golfslag der Eeuwen". Prof. Romme sprak bij die gelegenheid de feestrede uit. Kort daarvoor waren vele gelovigen op een pelgrimage-tocht naar de Eeuwige Stad getrokken en er ging geen maand voorbij, of de kranten brachten berichten over ontvang sten van Nederlanders bij de H. Vader. In de stad van de zetel van de H. Willibrord herdachten de en het Groot-Hertogdom. Het nieuwe kabinet dat na vele ver geefse pogingen eindelijk tot stand kwam. De 12 maanden die thans achter ons liggen, bevatten een riike stol, waaruit de latere schrijvers over het wel en wee van ons land in staatkundig en sociaal-economisch opzicht, naar harte lust kunnen putten. Het resultaat zal echter altoos zijn het weer geven van een worsteling van land en volk in een na-oorlogse tijd, onder de dreiging van nieuwe gevaren. De hoofdlijnen blij ken dan het constateren van onvastheid in de politiek, een drukkende last op het bedrijfsleven en een gedwongen, maar met begrip, zich aanpassen aan gewijzigde internationale ver houdingen, met alle gevolgen die deze veranderde situatie met zich medebrengt. te schenken, hetgeen nogal voe ten in de aarde had. De namen van mr. Oud. mr. ..Stikker, jhr. Tjarda en mr. Steenbergen vulden de kopregels van de voorpagina's der kranten Het bleef_echter bij pogingen De verhouding tot Indonesië en vn. de kwestie Nieuw-Guinea heeft bijkans iedere maand de aandacht gevraagd. De diep gaande meningsverschillen over dg oplossing van deze zaak, Wierpen reeds in Januari hun schaduwen vooruit van nog scherper contrasten. Het kabinet kwam op wankele schroeven te staan en Nw. Guinea zou on de agenda blijven staan tot de laatste uren van het jaar. De fractieleider van de P.v.d.A. jhr. mr. van der Goes van Naters, beging zijn grote „vergissing" met een publicatie over contac ten die bestaan hadden tussen de P.v.d.A. en de Indonesische de legatie bij de gedachtenwisseling over Irian. Het partijbestuur stond evenwel achter de rege ring en van der Goes van Na- ters moest het veld ruimen. Kabinetscrisis Prof. Romme waarschuwde voor een kabinetscrisis, die dan ook kwam, nadat een plotseling ontslag aan generaal Kruis als opperbevelhebber de politieke gemoederen ernstig in beroering had gebracht. Bij de debatten in de Tweede Kamer, waarbij Nw. Guinea aan de orde werd ge steld, gooide mr. Oud met zijn fractiegenoten een snaak in het wiel. De V.V.D. minister, mr. Stikker, trok de consequentie. Het kabinet Drees-van Schaik kwam ten val en moeizame po gingen werden ondernomen om Ierland een nieuw ministerie tie, dr. Lucas, gaf tekening aan de besprekingen. Het werd dui delijk, hoe de kaarten op tafel lagen. Prof. Lieftinck retireerde voor een waarschuwing van de K.V.P. fractie. Er kwam een her ziening van de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek: voor de grote gezinnen bleef dit ongewij zigd. Dr. Lucas ging schoorvoe tend met de minister mee. AI met al was het een span nende periode en het had nog een haartje gescheeld, of Neder land had voor de tweede maal binnen een jaar een kabinetscri sis meegemaakt. De verkiezingen voor de Eerste Kamer op 29 Juli brach ten én voor de K.V.P. én voor de C.P.N. een zetel verlies. Minister Stikker tekende in September voor Nederland het verdrag met Japan in San Francisco, waar mede definitief vrede met Japan werd gesloten. Troonrede Luisterrijk, als vanouds geheel in een sprookjessfeer vierde de residentie de Derde Dinsdag van oietM. ciwu vti September. H.M. de Koningin tot prof. Romme de informatieve opende de Staten-Genera^l met opdracht kreeg, die op 13 Maart de troonrede, waarin bijzonder omgezet werd in een opdracht „een kabinet te formeren»". Het gelukte prof. Romme zijn taak te volbrengen. De nieuwe rege ring kwam evenwel op een smal lere basis tot stand, dan men aanvankelijk had gedacht. Dr. Drees als premier en enkele be windslieden uit het oude kabi net kwamen terug. Mr. van Sohaik werd minister van Staat er» de oud-staatssecretaris van economische zaken. Dr. van der Grinten, trok de professorale toog in Tilburg aan. Opeenstapeling van moeilijkheden Een opeenstapeling van pro blemen wachtte het nieuwe ka binet. Stormen woeien over het Binnenhof. In April overleefde het kabinet het roerige debat over de lonen en prijzen: de kleine zelfstandigen kregen hun noodrêgeling voor kinderbijslag. De defensie en de belasting po litiek, met de moeilijkheden rondom de volkshuisvesting en de woningbouw, waren de aan leiding tot veel critiek op het re geringsbeleid. Bij een behandeling van de kinderbijslag voor de grote ge zinnen, die evenwel niet werd bereikt, bleek volkomen dat de K.V.P. op dit terrein alleen stond. Een fel debat tussen mi nister Lieftinck en de financiële deskundige van de K.V.P. frac- Oud-minister Strwycken die benoemd werd tot gouverneur van Curacao. 1951 was nog slechts enkele maar dagen oud, of radiominnend Nederland werd' in hef. tige beroering gebracht door een fascinerend liedje, met een spannen de tekst over een zeker „ding" in een kist.... Ger de Roos was de gangmaker van dit ove rigens niet „originele" stuntje. Een ieder bleef in afwachting van de komende gebeurtenissen en jong en oud verkeer de in spanning wat er dan toch wel eigenlijk in die kist zou zitten. Het geheim is nooit opgelost en de kist met de nim mer gekende inhoud verdween in het zilte nat aan het strand van Zand voort De Nederlandse vrij willigers bij de legers der V.N. op Korea wer den in Januari eervol vermeld. De strijd was hardnekkig, ook voor de Nederlandse soldaten. Meerdere malen per week kon men de rouw- kadertjes op de voor pagina's van de dagbla den lezen. Midden Febr. sneuvelde de legerpredi- kant ds. Timens. In Ne derland ging de regering accoord met de benoe ming van generaal Eisen, hower tot bevelhebber van de strijdkrachten van de landen van het Atlantisch Pact. Hr.Ms. Tromp werd onderschei den. Zo begon 1951 in het teken te staan van de weerbaarheid Een schok ging door het land toen in Febr. 5 brandweerlieden in Vlaardingen tijdens blus- singswerkzaamheden in de vlammen om het le ven kwamen. Stad en land leefde mee met De belangstelling in April was in hoofd zaak gericht op de good, willreis van Z.K.H. Prins Bernhard naar de Zuid- Amerikaanse landen, waar de Prins met een ontzaglijk enthousias me werd begroet en gastvrij ontvangen. Hij toonde zich een pleitbe zorger van de eerste rang voor de naam van Nederland in de wereld. Aan het einde van de maand kwam de Prins in het vaderland terug.. Een mysterieuze zaak is de brand op de „01- denbarneveld" gebleven, minder mysterieus de ontvluchting van Manus Oly in Wormerveer, die lange tijd daarna in Am. sterdam gegrepen werd, De 56ste Jaarbeurs gaf evenals van ouds fleur en kleur aan de stede Utrecht, maar het be drijfsleven getuigde van minder opgewektheid.. In de Meidagen kon men geen krant opslaan, of er kwamen berichten in voor over de pokken- epidimie, waarvan de haard in Tilburg gelegen was. Een inenting op grote schaal was het ge volg. Mei was ook de jubileummaand van de ..hj-ha-wegenwacht". Het feest werd. eerst recht een feest toen de mannen in hun gele jasjes op paleis Soestdijk werden ontvangen en de Prins in hoogst eigen persoon mannen, wagens en mo- tuigingen uit alle delen van de wereld. De Haak- in actie haakte er be hoorlijk in: niet minder dan f 2.600.000 werd op tafel gebracht. Pieter Bruin bracht niets op. maar ging er met wat vandoor, een oplichter in groot formaat. „Door de Eeuwen Trouw" werd in opspraak gebracht. Een zwarte schaduw in de zomermaanden was het ongeluk bij de lucht macht, twee piloten kwa men boven Duitsland te vallen en lieten hun jon. ge Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg beves tigde de oude banden tussen Nederland en het hertogdom. gepleegd op de orde en de tucht, wat de aanlei ding werd tot grote on regelmatigheden, die de overheid vele zorgen baarde Admiraal jhr. v. Holthe droeg op dé eerste Augustus het marine commando over aan ad miraal de Booy. Augus tus was voor de liefheb bers van het kansspel niet een gunstige tijd. De justitie meende, dat de maat vol was en er werden invallen gedaan levenin de speelzalen van Scheveningen, Amster dam en Laren. In een ware vacantiestemming vertrokken de verken ners en padvinders naar de wereldjamboree in Oostenrijk. De zeilsport eiste drie slachtoffers bij een ramp op het IJsel- meer, waar eep jachl verging voor Enkhuizen. deze ramptoren inspecteerde. Een echt Hollands ge beuren was de tentoon stelling „Keukenhof". Dagenlang stroomden de bezoekers aan en af. In de vreemde overleed Willem Mengelberg, eon omstreden figuur sedert het uitbreken van de oorlog, maar een groot man, die de naam van Nederland op het terrein vain de muziek klank en inhoud had gegeven De lang verwachte tweede Technische Hoge school werd in Juni aan gekondigd in Eindhoven, het industriecentrum van het zuiden. Eindhoven was trouwens helemaal in de „running" Philips jubileerde, de viering van het 60 jarig bestaan van een wereldconcern. Een „feest van de 80.000" dat gepaard ging met vele dank- en huldebe- INe 5de Juli was een mijlpaal in het leven van onze minister-presi dent, dr. Willem Drees, die op die dag zijn 65ste verjaardag vierde. Het was voor hem allerminst een reden,, om „de dienst met pensioen te verla ten". Ook een klein land kan groot zijn. Neder land bleef deze traditie getrouw op wetenschap pelijk terrein: op 13 Juli was de eerste kernreac tor klaar, een hoogte, punt in de moeizame reeks van wetenschap pelijke onderzoekingen op natuurkundig gebied. Een aaneenschakeling van droevige feiten ka rakteriseerde de laatste ■week van Juli. Twee expressetreinen botsten bij Gouda op elkaar, 2 passagiers werden ge dood en 20 gewond. Een ernstige grondverschui ving teisterde na een hevig onweer de St. Pie tersberg bij de Limburg se hoofdstad en eiste éen dode. In de Ambonese kampen werd inbreuk De boeren van de Nij meegse Ooypolder hiel den dag en nacht de wacht bij hun hoever», sinds het ogenblik dat enkele boerderijen in vlammen waren' opge gaan en niemand de oor zaak kende. Na lang speuren gelukte het de politie de hand te leggen op de dader. Op een warme Augustusdag kwam het bericht bin nen, dat Piet Bruin ergens in 't Zuiden van Frankrijk was gegrepen. Zijn portret en signale ment verdwenen uit het politieblad en van de aanplakborden der ge meentehuizen Nederlandse militairen vertrokken in de eerste week van September naar Duitsland, om deel te nemen aan een groot scheepse militaire oefe ning, zoals er zovele reeds waren gehouden. Het was een evenement in de historie van het militaire leven en de jongens sloegen geen sleeht figuur Een historisch moment was de eerste offi ciële televisie-uitzending op 2 October in Bussum. waarvoor over al in Ne derland een overweldi gende belangstelling be stond. In Amsterdam kwam het zelfs tot ver keersopstoppingen. De dag daarop werden de N.S. opnieuw getroffen. Even buiten Amsterdam ontspoorde een trein, waarbij één passagier om het leven kwam. De luchtmacht vulde het dodenboek aan met twee slachtoffers, die de dood vonden bij een botsing in de lucht bij Oosterhout. De Koninklijke Acade mie van Wetenschappen bestond op 27 October 100 jaar. Drie dagen la ter deed de regering een opzienbarende onthulling over Tsjechische spion- nage in Nederland en werd een tip opgelicht van de sluier, waarach ter de B.VD. zijn werk zaamheden verricht November bracht de erepromotie van Prins Bernhard aan de T.H. van Delft; het protest van de Friese beweging naar aanleiding van een optreden van de rechter lijke macht; de oproep van het Nederlandse Rode Kruis om hulp -te verlenen aan de slacht offers van de overstro mingsrampen in Italië. De tol van de lucht macht bleek nog niet hoog genoeg te zijn, toen op 26 Nov. een straal jager boven Twente neerstortte en de piloot werd gedood... De K.L.M. droeg zorg voor een waardig slot van het jaar. De „Arn hem" vloog het lange traject naar Sydney, het langste van alle K.L.M.-routes, De „Utrecht" opende de eerste verbinding Schiphol—Tokio. Na de St. Nicolaas- feesten woedde een he-- vige storm boven de Noordzee en vele sche pen verkeerden in nood, waaronder ook van Nederlandse natio naliteit. de nadruk werd gelegd op de zware lasten waaronder Neder land gebukt ging. terwiil de Ko ningin een ernstig beroep deed op alle landgenoten de nationale eendracht te handhaven en voortdurend op de bres te staan voor de verdediging en het be houd van de geestelijke waar den. Speciale aandaaht werd ge vraagd voor de buitenlandse be trekkingen, voor de noodzaak van een krachtig en doeltref fend militair apparaat,, mede ter verdediging van de veiligheid en Tiet bestaan van land en volk. De zware lasten en de vele op offeringen dienen wij ons te ge troosten nu het gaat om het kostelijk goed, de vrijheid." Het nadelig saldo van de rijks begroting 1952 bleef beperkt tot een bedrag van f267.000.000. Rijk en gemeenten De verhouding van het rijk tot de gemeenten is meer dan eens ter sprake gekomen. Het 100 jarig bestaan der gemeente wet werd plechtig gevierd in een speciale zitting van de vereni ging van Nederlandse gemeen ten. waar de aanwezigen luister den naar een toespraak van H.M. de Koningin. Sterk kwam in het afgelopen jaar tot uiting, dat de financiële toestand geens zins een groter onafhankelijk heid van rfe gemeenten nog ge doogde. De gemeentebesturen konden lang niet altijd meegaan met de wqningibouwpolitiek. Niet minder dan 785 gemeente besturen spraken op 11 October, op een vergadering van de vere niging van Nederlandse gemeen ten» hun bezorgdheid over de financiering van de woningbouw uit. Een i ngrijpende beperking was o.m. de bepaling, die in hield dat voortaan voor werken van flOO.ÖOO of meer de toestem ming van het departement werd geëist. Minister Lieftinck moest later in de Kamer een veer la ten. toen de gemeenten het recht op de niet-uitgekeerde be dragen, in het kader van de fi nanciële verhouding, mochten behouden. Historisch moment Een historisch moment in de fiaxlenviitaire geschiedenis in 951 was toen de Tweede Kamer in November het plan-Schuman aanvaardde; een schrede voor waarts on de weg naar de een wording van Europa. Minister Lieftinck moest een venijnige critiek voor lief ne men, bij het bekend worden van zijn wetsontwerp toezicht op het credietwezen. Zowe) m het. be drijfsleven, als in de politieke partijen bestonden er ernstige bezwaren. Da scherpe kantjes van het oorspronkelijk voorstel waren er dan ook wel eer» beetje af, toen de kwestie v^or behan deling in de Tweede Kamer be landde. De A.R. verklaarden zich tegen en de K.V.P. drong aan op een korter werkingsduur. Na een bewogen debat van 4 dagen werd het voorstel aan vaard met 55 tegen 31 stemmen. Bij de begrotingsbehandeling viel sterk de aandacht op een motie van de heer Andriessen van de K-V.P.. waarin de wens werd uitgesproken, voor 1952 in totaal 50.000 woningen te bou wen. Nieuw Guinea Over de kwestip Nieuw Guinea ontstonden oyer en weer misver standen. Djakarta vroeg om een opheldering. De meerderheid van de Kamer plaatste zidh in November achter het standpunt van de regering en de opvatting van Djakarta wees de Neder landse regering van de hand. Overlijden minister van Maarseveen Zondag 18 November overleed plotseling minister van Maarse veen tengevolge van een hart aanval, aan de vooravond van de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken in de Kamer. In alle kringen heerste een grote verslagenheid en enorm was de belangstelling toen de overleden bewindsman ten grave werd gedragen. Na de dood van minister van Maarse veen nam minister Teulings de portefeuille tijdelijk waar. tot dat nlotseling bekend werd ge maakt, dat prof. Beel als defini tieve opvolger in het kabinet was opgenomen. De sociaal-economische positie van Nederland heeft onder zware druk gestaan van de in ternationale toestanden en ver houdingen. Meerdere malen werd betoogd, dat wanneer het conflict in Korea zich niet zou hebben voorgedaan én de span ningen tussen Oost en West in de naoorlogse jaren waren uit gebleven, Nederland de achter stand uit de Tweede Wereld oorlog volledig te boven zou zijn gekomen. En zeker indien de Indonesische kwestie anders was verlopen. Het bedrijfsleven had een zware last te torsen, wat de weerslag vond op het gehele volk. De spanningen tussen lo nen en prijzen hielden aan. In Januari steeg de kolenpriis voor de industrie met -niet minder dan 20%, De NS. waren ge dwongen» een sterke bezuiniging toe te passen, ook al als een ge volg van een zekere sohaarste. Het personenvervoer werd ver richt met autobussen. De slaolie steeg ip prijs en zoolleer klom in prijs tot een ongekende hoog- organisaties, te, wat in Februari een extra- tijdenbesluit belasting betekende van het huishoudboekje. Sigaren kwa men minder op de markt, ook al een gevolg van de duurdere grondstoffen. ganisaties deelden deize opvat ting. Er kwam een loons- en sa larisverhoging tot stand van 5% •met een maximum van f200 per jaar. De K.A.B. o.m. achtte deze maatregelen nog niet voldoende, maar schaarde zich wel achter de regeringsbeslissing. Bedrijfsleven De export naar West-Duits- land liet zich aanvankelijk som berder aanzien in het begin van het .laar, dan later bleek. Op 10 April werd de zg. kleine export naar Duitsland hervat. Een belangrijke order voor het Nederlandse bedrijfsleven was de opdracht, van de S'hell- maatschappij, om in Nederland 46 tankers te laten bouwen, waar een bedrag van f450.000.000 mee gemoeid was. De Neder landse industrie werd ingescha keld voor militaire orders, ook voor orders uit het buitenland. Prof. Albregts. minister zon der portefeuille, belast, met de productieverhoging stelde in de herfst de noodzakelijkheid voor. de productie met 8% te verho gen. Tegelijkertijd maakten 74 leden van de Staten-Generaal een excursie langs het Neder lands bedrijfsleven, zulks op uit nodiging van de werkgevers- Een nieuw werk- voor het over heidspersoneel werd ingevoerd om te geraken tot eer» bezuini ging van het stroomverbruik oP de piekuren. Dr. Philips overleed Een der meest belangrijke fi- 2 milliard voor defensie guren uit het Nederlandse be- De regering kondigde in Maart driifsleven, een man van natio- harde maatregelen aan. Er was naai formaat, dr- Ant. Philips een bedrag van 2 milliard extra overleed in October, nedig voor de bekostiging van Een grote stuwkracht kwam het militaire apparaat. De sub- daarmee aan het Nederlandse be- sidies op de levensmiddelen drijfsleven te ontvallen en ziin werden beperkt tot fI75.000.000. overlijden maakte behalve in de De katholieke middenstand ..lichtstad" Eindhoven ook een vroeg een snelle beslissing over grote indruk elders in het land de lonen en prijzen Andere or- on tot ver over de grenzen-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 19